Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

μην μπερδευεσαι.το παιδι εχει ξαναμεινει χωρις εσας.

ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ειναο εκτός σπιτιου χωρίς εμάς. αυτό λογικό δεν είναι να αγχώνει ένα παιδί; 

 

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

δ ξερω πολλους γονεις να λενε:ελα να δουμε ποιο ταπερ ειναι πιο ευκολο να ανοιξεις για το σχολειο

και πώς θα ξέρω αν μπορεί να το ανοίξει; δεν έχει τύχει να τον βαλω να ανοίξει κάποιο τάπερ για να δω τι κούμπωμα τον βολεύει. και το ισοθερμικο τον έβαλα να δοκιμάσει να ανοίξει παρολο που ξέρω ότι ανοίγει φερμουάρ. για να μην ξαφνιαστεί εκεί και δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. 

 

πρίν από 42 λεπτά , vicky86 είπε:

οταν λες πραγματα που τον δυσκολευουν;πχ την τουαλετα;

εγω δ ξερω αν θα ελεγα στην κυρια του οτι στο σπιτι δ παει μονος.πρωτον γτ εξω μπορει να παει.δευτερον τι μπορει να κανει η δασκαλα;δ του εχετε πει οτι θα πρεπει να πηγαινει μονος

απλώς για να ξέρει η δασκάλα ότι εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα, μη νομίσει ότι θεωρούμε δουλειά της να το κάνει. και να ξέρει ότι όταν βραχεί θα μπορούμε να έρθουμε γρήγορα για να τον αλλάξουμε. 

 

 

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Για τα κακά, επειδή θεωρώ ζητάνε πολλά από τόσο μικρά παιδάκια, θα φρόντιζα  (όπως κάνω ούτως ή άλλως , παρότι εκεί τα βοηθάνε) να πηγαίνει το προηγούμενο βράδυ ή αν δεν πάει το βράδυ, το πρωί πριν φύγουμε, για να μην θέλει στο σχολείο. Ένα άγχος λιγότερο.

δεν με απασχολεί αυτό, σχεδον ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιου και είναι ρυθμισμένος να κάνει το βράδυ. δεν το έχω αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο. 

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν το αναφέρεις συχνά , σίγουρα έχει αγχωθεί. Εγώ θα του έλεγα κάτι του στυλ, εκεί αγάπη μου, όλα τα παιδάκια πάνε μόνα τους στην τουαλέτα, αλλά δεν θα είναι πρόβλημα για σένα, γιατί τα καταφέρνεις πολύ καλά. Απλά θα κατεβάζεις και θα ανεβάζεις το παντελονάκι σου. 

η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες το αναφέρω σχεδον κάθε μέρα. όχι όταν ζητήσει τσίσα γιατί δεν έχω υπομονή να μαζεύω κατουργμενα, αλλά όταν είμαστε στην τουαλέτα του το λέω κ του ζητάω να ντυθεί μόνος του αλλά δεν θέλει. κάποιες φορές τιυ πιάνω τα χέρια για να σηκώσουμε μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ειναο εκτός σπιτιου χωρίς εμάς. αυτό λογικό δεν είναι να αγχώνει ένα παιδί; 

 

και πώς θα ξέρω αν μπορεί να το ανοίξει; δεν έχει τύχει να τον βαλω να ανοίξει κάποιο τάπερ για να δω τι κούμπωμα τον βολεύει. και το ισοθερμικο τον έβαλα να δοκιμάσει να ανοίξει παρολο που ξέρω ότι ανοίγει φερμουάρ. για να μην ξαφνιαστεί εκεί και δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. 

 

απλώς για να ξέρει η δασκάλα ότι εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα, μη νομίσει ότι θεωρούμε δουλειά της να το κάνει. και να ξέρει ότι όταν βραχεί θα μπορούμε να έρθουμε γρήγορα για να τον αλλάξουμε. 

 

 

δεν με απασχολεί αυτό, σχεδον ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιου και είναι ρυθμισμένος να κάνει το βράδυ. δεν το έχω αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο. 

η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες το αναφέρω σχεδον κάθε μέρα. όχι όταν ζητήσει τσίσα γιατί δεν έχω υπομονή να μαζεύω κατουργμενα, αλλά όταν είμαστε στην τουαλέτα του το λέω κ του ζητάω να ντυθεί μόνος του αλλά δεν θέλει. κάποιες φορές τιυ πιάνω τα χέρια για να σηκώσουμε μαζί. 

ακριβως αυτο εγραψα.οτι λογικο να ρον αγχωσει το νεο περιβαλλον.αλλα ετσι οπως γραφεις εσυ ειναι σαν να μην εχει μεινει ποτε χωρις τους γονεις.κτ που δειχνει πως το αντιλαμβανεσαι κ νιωθεις εσυ πιστευω

εχεις γραψει οτι το παιδι ανοιγει μπουκαλι νερου,λες να μην ανοιγει ταπερ;

εμας πχ μας βολευουν πολυ αυτα με τα "αυτακια" στο πλαι,γτ κλεινουν κ καλα

στο κατω κατω ολοκληρο καλοκαιρι,μια κ θελει να σε βοηθαει σε δουλειες,δ ετυχε να ανοιξει καποιο;τι πιο απλο,βαλε σε ενα δοχειο φρουτα κ δως του σε μια βολτα να φαει.δ θα μπορεσει να το ανοιξει;αν το παρουσιαζεις σαν τεστ ικανοτητων,ουτε εγω θα ηθελα να το κανω

κ κατα τα αλλα μου λες οτι δ φαινεται το αγχος σου.τον εβαλες να ανοιξει το φερμουαρ του ισοθερμικου;:confused:

να ξερει οτι ασχοληθηκατε για την τουαλετα.δ το φανταζεται;συνηθως αν χρειαστει αλλαγμα ενα παιδι η πρωτη επιλογη ειναι να το κανει μονο,κ οχι να φωναξουν γονιο

δλδ οταν θελει να παει τουαλετα σας το λεει κ περιμενει να πατε μαζι;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είμαι άνθρωπος που δν δείχνει συναισθήματα σε βαθμό αμηχανίας των άλλων. δεν νομίζω ότι έχω περάσει κάτι. εξάλλου η κατάσταση είναι αρκετά αγχωτική, γιατί φταίει ο γονιός αν αγχωθεί το παιδί; ξέρει ότι θα είναι χωρίς εμάς κ ότι θα πρέπει να κάνει πράγματα που τον δυσκολεύουν. αυτό είναι αρκετο για να αγχωθεί. 

Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα.να είσαι σίγουρη γι αυτο

Yovαnna εσείς που κλει ετε δύο εβδομάδες πως πάει με ιωσεις κτλ?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα.να είσαι σίγουρη γι αυτο

Yovαnna εσείς που κλει ετε δύο εβδομάδες πως πάει με ιωσεις κτλ?

Προς το παρόν όλα καλά! Πέρσι τέτοια εποχή, είχε ήδη αρρωστήσει! Πιστεύω οι μάσκες θα βοηθήσουν. Είναι και η δεύτερη χρονιά και όσο να΄ναι, έχει χτίσει ανοσοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ειναο εκτός σπιτιου χωρίς εμάς. αυτό λογικό δεν είναι να αγχώνει ένα παιδί; 

 

και πώς θα ξέρω αν μπορεί να το ανοίξει; δεν έχει τύχει να τον βαλω να ανοίξει κάποιο τάπερ για να δω τι κούμπωμα τον βολεύει. και το ισοθερμικο τον έβαλα να δοκιμάσει να ανοίξει παρολο που ξέρω ότι ανοίγει φερμουάρ. για να μην ξαφνιαστεί εκεί και δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. 

 

απλώς για να ξέρει η δασκάλα ότι εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα, μη νομίσει ότι θεωρούμε δουλειά της να το κάνει. και να ξέρει ότι όταν βραχεί θα μπορούμε να έρθουμε γρήγορα για να τον αλλάξουμε. 

 

 

δεν με απασχολεί αυτό, σχεδον ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιου και είναι ρυθμισμένος να κάνει το βράδυ. δεν το έχω αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο. 

η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες το αναφέρω σχεδον κάθε μέρα. όχι όταν ζητήσει τσίσα γιατί δεν έχω υπομονή να μαζεύω κατουργμενα, αλλά όταν είμαστε στην τουαλέτα του το λέω κ του ζητάω να ντυθεί μόνος του αλλά δεν θέλει. κάποιες φορές τιυ πιάνω τα χέρια για να σηκώσουμε μαζί. 

Βρε Έσπερος ο δικός μου που είναι 2 ανοίγει ισοθερμικο με φερμουάρ .. ο δικός σου δεν θα άνοιγε ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

αλλα ετσι οπως γραφεις εσυ ειναι σαν να μην εχει μεινει ποτε χωρις τους γονεις.κτ που δειχνει πως το αντιλαμβανεσαι κ νιωθεις εσυ πιστευω

η αλήθεια είναι ότι έχω μια ελπίδα πώς δεν θα ειναο στην ιδθα μοιρα με παιδάκια που δεν έχουν μείνει και με άλλον,αν τυχόν υπάρχουν βέβαια. Αλλά γενικα φαντάζομαι ότι το τρομαχτικό είναι να είσαι μόνος σου σε άγνωστο περιβάλλον. ο συνδυασμός δλδ. γιατί με την νταντά ήταν στο σπίτι. 

 

πρίν από 36 λεπτά , vicky86 είπε:

στο κατω κατω ολοκληρο καλοκαιρι,μια κ θελει να σε βοηθαει σε δουλειες,δ ετυχε να ανοιξει καποιο;τι πιο απλο,βαλε σε ενα δοχειο φρουτα κ δως του σε μια βολτα να φαει.δ θα μπορεσει να το ανοιξει;αν το παρουσιαζεις σαν τεστ ικανοτητων,ουτε εγω θα ηθελα να το κανω

η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί. κάποια μικρά τετοια αυτονόητα τα προσπερνώ. ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα. ε κ με τα τάπερ τελευταία στιγμή μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να μην ξέρει να τα ανοίξει. τώρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τα ανοίξει αν του πω, μάλλον του πέρασε ο συνδυασμός. εντωμεταξύ εμείς δεν παίρναμε σακούλες τροφίμων που κλείνουν με το ζιπ αυτό το αεροστεγές κ δεν ξέρω αν θα μπορεί να το χειριστεί για να βάζω σε τετοια τις μάσκες, αλλά δεν κάνω το πείραμα, το πήρα το μάθημα μου. 

 

πρίν από 39 λεπτά , vicky86 είπε:

να ξερει οτι ασχοληθηκατε για την τουαλετα.δ το φανταζεται;

ενταξει καλό είναι να ξέρει ότι δεν είμαστε γονείς με τρελές απαιτήσεις. να καταλάβει ότι είναι πρόβλημα τιυ παιδιού κι όχι δική μας αμέλεια. 

 

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

συνηθως αν χρειαστει αλλαγμα ενα παιδι η πρωτη επιλογη ειναι να το κανει μονο,κ οχι να φωναξουν γονιο

αυτό δεν πρόκειται να γίνει, οπότε ας είναι προετοιμασμένη να το ξέρει ότι το έχουμε υπόψη το ενδεχόμενο. 

 

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

δλδ οταν θελει να παει τουαλετα σας το λεει κ περιμενει να πατε μαζι;

ναι. γιατί το λέει κ τελευταία στιγμή, αν καθυστερήσω μπορεί κ να του φύγουν λίγα. οπότε δν υπάρχει χρόνος για συζητήσεις, πρέπει να πάει γρήγορα κ χωρίς χάζεμα. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Έσπερος said:

ναι. γιατί το λέει κ τελευταία στιγμή, αν καθυστερήσω μπορεί κ να του φύγουν λίγα. οπότε δν υπάρχει χρόνος για συζητήσεις, πρέπει να πάει γρήγορα κ χωρίς χάζεμα. 

Δεν είχα καταλάβει ότι πάτε μαζί τουαλέτα, νόμιζα ότι απλά τον βοηθάς μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Αν του πεις, ε πήγαινε αγάπη μου αν θες τσίσα, εμένα τί με θες? δεν θα πάει? Ούτε ο μπαμπάς του , ούτε η νταντά τον έχει προτρέψει να πάει μόνος του?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι έχω μια ελπίδα πώς δεν θα ειναο στην ιδθα μοιρα με παιδάκια που δεν έχουν μείνει και με άλλον,αν τυχόν υπάρχουν βέβαια. Αλλά γενικα φαντάζομαι ότι το τρομαχτικό είναι να είσαι μόνος σου σε άγνωστο περιβάλλον. ο συνδυασμός δλδ. γιατί με την νταντά ήταν στο σπίτι. 

 

η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί. κάποια μικρά τετοια αυτονόητα τα προσπερνώ. ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα. ε κ με τα τάπερ τελευταία στιγμή μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να μην ξέρει να τα ανοίξει. τώρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τα ανοίξει αν του πω, μάλλον του πέρασε ο συνδυασμός. εντωμεταξύ εμείς δεν παίρναμε σακούλες τροφίμων που κλείνουν με το ζιπ αυτό το αεροστεγές κ δεν ξέρω αν θα μπορεί να το χειριστεί για να βάζω σε τετοια τις μάσκες, αλλά δεν κάνω το πείραμα, το πήρα το μάθημα μου. 

 

ενταξει καλό είναι να ξέρει ότι δεν είμαστε γονείς με τρελές απαιτήσεις. να καταλάβει ότι είναι πρόβλημα τιυ παιδιού κι όχι δική μας αμέλεια. 

 

αυτό δεν πρόκειται να γίνει, οπότε ας είναι προετοιμασμένη να το ξέρει ότι το έχουμε υπόψη το ενδεχόμενο. 

 

ναι. γιατί το λέει κ τελευταία στιγμή, αν καθυστερήσω μπορεί κ να του φύγουν λίγα. οπότε δν υπάρχει χρόνος για συζητήσεις, πρέπει να πάει γρήγορα κ χωρίς χάζεμα. 

το πρωτο που θα εκανα το καλοκαιρι,γτ τωρα μια μερα πριν ειναι ακυρο.αφου τον πας,τους λες τωρα ντυσου,κ πλυνε τα χερια.σε περιμενω μεσα.τι μπορει να γινει δλδ;να μεινει γυμνος;ας μεινει μεχρι να ερθει η ωρα να βγειτε.τοτε λογικα θα προσπαθησει περισσοτερο κ θα το κανει

πραγματικα ομως σταματηστε να πηγαινετε μαζι του τουαλετα απο την τριτη.εμενα με εδιωχναν κ με φωναζαν αφου τελειωναν

νομιζω το εχω ξαναπει.αν δ εχει αυτα τα αναμενομενα ατυχηματα πανω στο παιχνιδι,η επειδη το θυμηθηκε τελευταια στιγμη,δ θα μαθει αλλιως να αφουγκραζεται το σωμα του.εχει περασει πλεον καιρος,πλεον σταματας σιγα σιγα εσυ να υπενθυμιζεις για τουαλετα κ αναλαμβανει την ευθυνη εκεινος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα.

Του δίνατε να ξεφλουδίζει αυγό βραστό

με δική σας πρωτοβουλία για να βελτιώσει την λεπτή του κινητικότητα, σαν άσκηση; ή

επειδή το ζητούσε να το κάνει που το έβλεπε και ήθελε κι αυτός; ή

για πρακτικούς λόγους για να μπορεί να παίρνει το αυγό με το τσόφλι στο προνήπιο, και να το ξεφλουδίζει να το τρώει στο διάλειμμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , samsympan είπε:

Του δίνατε να ξεφλουδίζει αυγό βραστό

με δική σας πρωτοβουλία για να βελτιώσει την λεπτή του κινητικότητα, σαν άσκηση; ή

επειδή το ζητούσε να το κάνει που το έβλεπε και ήθελε κι αυτός; ή

για πρακτικούς λόγους για να μπορεί να παίρνει το αυγό με το τσόφλι στο προνήπιο, και να το ξεφλουδίζει να το τρώει στο διάλειμμα;

Δεν θυμάμαι αν το είχε ζητήσει, γενθκα οτιδήποτε κάνουμε κ του προτείνω, θέλει να το κάνει πχ στρίψιμο χυμού κλπ. σαν άσκηση κ για να μάθει να κάνει πράγματα μόνος του. το ξεφλουδίζει κ το κόβει. όχι για το σχολείο, δρν το έχω συνδυάσει έτσι. γενικα συμμετέχει σε όλα κ τον τελευταίο καιρό σε όλο κ περισσότερα, και με πολλή επιμονη. εκτός από αυτά που συνδύασα με το σχολείο. νομίζω ότι κ με τη ζωγραφική κάτι τιυ είπα κ σταμάτησε να προσπαθει να χρωματίσει σχέδια σωστά κ να κρατάει σωστά, τώρα που το σκέφτομαι. και σε κάτι αλλο

σχετικο με την ομιλία που διορθωβαμε, λεει ότι θέλει να το λέει λάθος. μάλλον υπήρξε overdose πληροφοριών για το θέμα κ του φάνηκε πιεστικό. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν είχα καταλάβει ότι πάτε μαζί τουαλέτα, νόμιζα ότι απλά τον βοηθάς μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Αν του πεις, ε πήγαινε αγάπη μου αν θες τσίσα, εμένα τί με θες? δεν θα πάει? Ούτε ο μπαμπάς του , ούτε η νταντά τον έχει προτρέψει να πάει μόνος του?

δεν θα πάει. κ θα κάθομαι μετά να σφουγγαρίζω. εκ των υστέρων αποδεικνύεται λάθος αλλά τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά. άλλοι γονείς τα κάνουν σε αλλά πραγνατα όπως το φαγητό. εγω τα έκανα στο ντύσιμο. αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα φτάναμε εκεί. γιατί όλο το καλοκαίρι επιμενω. Δεν φανταζόμουν ότι θα φτάναμε εκεί. του αρέσει πολύ να κάνει πράγματα μόνος του κ είναι κρίμα να δίνει τη λάθος εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Anna3011 είπε:

Να πάτε να πείτε στη δασκάλα να έχει το νου της γιατί ο μικρός δυσκολεύεται λιγάκι στην τουαλέτα το καταλαβαίνω. Να πάτε να φορτώσετε το "πρόβλημα" στο παιδί βγάζοντας την ουρίτσα σας απέξω του στυλ "προσπαθούμε αλλά δε συνεργάζεται" μου φαίνεται τουλάχιστον εκνευριστικό. Ότι μέχρι πρότινος σε όλες τις διαδρομές με αυτοκίνητο και στα κακά τον είχατε με πάνα θα το πείτε; Ότι το τελευταίο διάστημα που αρχίσατε να αγχώνεστε με την τουαλέτα τον έχετε πρήξει σε βαθμό να μη συνεργάζεται από αντίδραση θα το αναφέρετε; Ή θα φορτώσετε αποκλειστικά το πρόβλημα στο παιδί μήπως και στηγματιστεί η αγία οικογένεια; Απενοχοποιηθείτε και απενοχοποιήστε το παιδί επιτέλους. Γνώμη μου πάντα...

το να τξς πω να έχει τον νου τξς δεν έχει νόημα, αφού δεν είναι δουλειά της να το κάνει. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω γιατί να τα αναφέρω, δεν νομίζω ότι δίνει λογαριασμό κάθε οικογένεια πότε έβγαλε το παιδί την πάνα. Η δασκάλα πρέπει να ξέρει ότι εμείς κάναμε την προετοιμασια αλλά το παιδί για οποιονδήποτε λόγο δεν συνεργάζεται.πρέπει να ξέρει ότι το παιδί έχει δεξιότητες και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα κάτι πήγε στραβά. Οχι να νομίζει ότι τον είχαμε τελείως άβουλο κ αδέξιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

το να τξς πω να έχει τον νου τξς δεν έχει νόημα, αφού δεν είναι δουλειά της να το κάνει. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω γιατί να τα αναφέρω, δεν νομίζω ότι δίνει λογαριασμό κάθε οικογένεια πότε έβγαλε το παιδί την πάνα. Η δασκάλα πρέπει να ξέρει ότι εμείς κάναμε την προετοιμασια αλλά το παιδί για οποιονδήποτε λόγο δεν συνεργάζεται.πρέπει να ξέρει ότι το παιδί έχει δεξιότητες και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα κάτι πήγε στραβά. Οχι να νομίζει ότι τον είχαμε τελείως άβουλο κ αδέξιο. 

Το αν κατι «πηγε στραβα» μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους. Απο το οτι το παιδι δεν το αφησατε να αυτονομηθει βαζοντας του πανα (σου το ειχαμε πει παρα πολλοι εδω οτι αυτο επρεπε να κοπει αμεσα και επεμενες οτι δεν ειναι θεμα και το κανετε για δικη σας ευκοκια και οτι το παιδι στο σπιτι παει ανετα μονο του στην τουαλετα, αλλα φοβαστε για τα ταξιδια) μεχρι το οτι εχει καποιο οργανικο ή νοητικο ζητημα που δεν του επιτρεπει να καταλαβει ποτε πρεπει ή να καταφερει να παει μονο στην τουαλετα.

Η νηπιαγωγος πρεπει να μαθει οτι εγινε προσπαθεια στο σπιτι, αλλα, λογω δικων σας λαθων, το παιδι δεν αυτονομηθηκε πληρως. Αλλιως θα το χειριστει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , emmaki είπε:

Το αν κατι «πηγε στραβα» μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους. Απο το οτι το παιδι δεν το αφησατε να αυτονομηθει βαζοντας του πανα (σου το ειχαμε πει παρα πολλοι εδω οτι αυτο επρεπε να κοπει αμεσα και επεμενες οτι δεν ειναι θεμα και το κανετε για δικη σας ευκοκια και οτι το παιδι στο σπιτι παει ανετα μονο του στην τουαλετα, αλλα φοβαστε για τα ταξιδια) μεχρι το οτι εχει καποιο οργανικο ή νοητικο ζητημα που δεν του επιτρεπει να καταλαβει ποτε πρεπει ή να καταφερει να παει μονο στην τουαλετα.

Η νηπιαγωγος πρεπει να μαθει οτι εγινε προσπαθεια στο σπιτι, αλλα, λογω δικων σας λαθων, το παιδι δεν αυτονομηθηκε πληρως. Αλλιως θα το χειριστει το θεμα

Κοίτα όμως, ένα παιδί που ξέρει να κάνει τόσα πράγματα, δεν μπορώ να το στιγματίσω λέγοντας ότι δεν είναι αυτόνομο. είναι πολύ άδικο. και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτομαστιγωνομαστε με το καλημέρα σας λέγοντας ότι κάναμε λάθη. Όλοι οι γονείς έχουν κάνει κάποιο λάθος. Μπορώ απλα να πω ότι κάτι τον άγχωσε κ δεν θέλει να συνεργαστεί, αλλά από τη στιγμή που κατέχει τη δεξιότητα, μετά από κάποια ατυχήματα θα μάθει. και να ξέρει η δασκάλα ότι δεν θα δυσανασχετήσουμε να πρέπει να πηγαινουμε να τον αλλάξουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα όμως, ένα παιδί που ξέρει να κάνει τόσα πράγματα, δεν μπορώ να το στιγματίσω λέγοντας ότι δεν είναι αυτόνομο. είναι πολύ άδικο. και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτομαστιγωνομαστε με το καλημέρα σας λέγοντας ότι κάναμε λάθη. Όλοι οι γονείς έχουν κάνει κάποιο λάθος. Μπορώ απλα να πω ότι κάτι τον άγχωσε κ δεν θέλει να συνεργαστεί, αλλά από τη στιγμή που κατέχει τη δεξιότητα, μετά από κάποια ατυχήματα θα μάθει. 

Δεν θα μικησεις γενικα για αυτονομια! 
αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η τουαλετα….

Ειπες λιγο πιο πανω οτι το αφηνει τελευταια στιγμη, τρεχει και συχνα του ξεφευγουν.

Εχε υποψη σου οτι στην ταξη δεν θα μπορει να φυγει τρεχοντας για να παει τουαλετα οποτε θελησει. Θα πρεπει να το πει στη νηπιαγωγο και να δωσει αυτη την αδεια. Μπορει η νηπιαγωγος να μην τον δει αμεσως γιατι πχ μιλαει με καποιο αλλο παιδι ή κανει κατι αλλο (δεν εννοω οτι δεν προσεχει τα παιδια). Τι θα γινει;

Εννοειται πως πρεπει να ξερει οτι υπαρχει παιδι που δεν κατακτησε πληρη αυτονομια για συγκεκριμενο λογο και οχι επειδη ισως υπαρχει θεμα

 

Ταλος, μονο αυτομαστιγωμα δεν ειναι να μικησεις με μια δασκαλ και να πεις εδω εκανα λαθος! Παραδοχη ειναι και αυτογνωσια!

Δεν υπαρχει τελειος γονιος/δασκαλος/ανθρωπος! Αλλα η παραδοχη των λαθων και η αναγνωριση αυτων ειναι πολυ σημαντικη. Αυτομαστιγωμα θα ηταν αν επεφτες στα πατωματα και εκλαιγες ολη μερα

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , emmaki είπε:

Δεν θα μικησεις γενικα για αυτονομια! 
αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η τουαλετα….

Ειπες λιγο πιο πανω οτι το αφηνει τελευταια στιγμη, τρεχει και συχνα του ξεφευγουν.

Εχε υποψη σου οτι στην ταξη δεν θα μπορει να φυγει τρεχοντας για να παει τουαλετα οποτε θελησει. Θα πρεπει να το πει στη νηπιαγωγο και να δωσει αυτη την αδεια. Μπορει η νηπιαγωγος να μην τον δει αμεσως γιατι πχ μιλαει με καποιο αλλο παιδι ή κανει κατι αλλο (δεν εννοω οτι δεν προσεχει τα παιδια). Τι θα γινει;

Εννοειται πως πρεπει να ξερει οτι υπαρχει παιδι που δεν κατακτησε πληρη αυτονομια για συγκεκριμενο λογο και οχι επειδη ισως υπαρχει θεμα

 

Ταλος, μονο αυτομαστιγωμα δεν ειναι να μικησεις με μια δασκαλ και να πεις εδω εκανα λαθος! Παραδοχη ειναι και αυτογνωσια!

Δεν υπαρχει τελειος γονιος/δασκαλος/ανθρωπος! Αλλα η παραδοχη των λαθων και η αναγνωριση αυτων ειναι πολυ σημαντικη. Αυτομαστιγωμα θα ηταν αν επεφτες στα πατωματα και εκλαιγες ολη μερα

Σοβαρά?δεν τα αφήνουν σε εσάς να πάνε οπότε θέλουν τουαλέτα?δεν ειναι εύκολο να κρατηθούν.επισης τους ξεφεύγουν κάποιες φορές γιατί αφοσιώνεται σε αυτό που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , emmaki είπε:

Δεν θα μικησεις γενικα για αυτονομια! 
αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η τουαλετα….

Ειπες λιγο πιο πανω οτι το αφηνει τελευταια στιγμη, τρεχει και συχνα του ξεφευγουν.

Εχε υποψη σου οτι στην ταξη δεν θα μπορει να φυγει τρεχοντας για να παει τουαλετα οποτε θελησει. Θα πρεπει να το πει στη νηπιαγωγο και να δωσει αυτη την αδεια. Μπορει η νηπιαγωγος να μην τον δει αμεσως γιατι πχ μιλαει με καποιο αλλο παιδι ή κανει κατι αλλο (δεν εννοω οτι δεν προσεχει τα παιδια). Τι θα γινει;

Εννοειται πως πρεπει να ξερει οτι υπαρχει παιδι που δεν κατακτησε πληρη αυτονομια για συγκεκριμενο λογο και οχι επειδη ισως υπαρχει θεμα

 

Ταλος, μονο αυτομαστιγωμα δεν ειναι να μικησεις με μια δασκαλ και να πεις εδω εκανα λαθος! Παραδοχη ειναι και αυτογνωσια!

Δεν υπαρχει τελειος γονιος/δασκαλος/ανθρωπος! Αλλα η παραδοχη των λαθων και η αναγνωριση αυτων ειναι πολυ σημαντικη. Αυτομαστιγωμα θα ηταν αν επεφτες στα πατωματα και εκλαιγες ολη μερα

Κοίτα, στη δασκάλα έχω να πω πολλά, ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει ξαναπάει σχολείο, δεν είχε πολλές παρέες κλπ. Αυτά που δεν υπάρχει υπαιτιότητα, πρέπει να τα ξέρει για να τα προσεξει. το θέμα της τουαλέτας, θέλω να καταλάβει ότι είναι δικό μας προβκημα, μην νομίζει ότι περιμενω να το προσεξει. οποία ταλαιπωρία προκύψει προφανώς θα είναι δική μας. Το παιδί ξέρει ότι θα ζητάει άδεια κ ότι πρέπει να το κάνει εγκαίρως. τα έχουμε συζητήσει αυτά. αυτά θέλω να τα ξέρει. μην νομίσει ότι της κλαίγομαι για να ζητήσω βοήθεια, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. σίγουρα τις πρώτες μέρες θα υπάρχει πρόβλημα. όμως δεν νομίζω ότι του λειπει η δεξιότητα, τουλάχιστον στο να κατεβάσει το βρακι κ να ντυθεί. σήμερα πχ με κορόιδευε το πρωί κι ελεγε «σήκωσε τα βρακιά σου» όπως του λέω εγω, κ γελούσε, κ βγήκα από το μπάνιο για μισό λεπτό κ όταν ξαναγύρισα το βρακι το είχε σηκώσει. κ μετά του που ακούμπησα την μπλούζα στο κεφάλι χωρίς να την περάσω, το χέρι του ενστικτωδώς πήγε να την τραβήξει κ αμέσως σταμάτησε κι είπε να το κάνω εγω. Δεν γίνεται να μην μπορεί, κάνει πολύ δυσκολότερα πραγνατα μόνος του. Το να πάει εγκαίρως, είναι άλλο θέμα, εκεί προφανώς θα την πάθει κάποιες φορές, κ θα μάθει. ελπίζω γρήγορα γιατί αν δεν τύχει να βραχεί σε ώρα κενού μας, δεν γίνεται να φεύγουμε από το σχολείο. να γίνει μια φορά, θα υπάρξει κατανόηση, αλλά δεν μπορεί να γίνεται κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Να πάτε να πείτε στη δασκάλα να έχει το νου της γιατί ο μικρός δυσκολεύεται λιγάκι στην τουαλέτα το καταλαβαίνω. Να πάτε να φορτώσετε το "πρόβλημα" στο παιδί βγάζοντας την ουρίτσα σας απέξω του στυλ "προσπαθούμε αλλά δε συνεργάζεται" μου φαίνεται τουλάχιστον εκνευριστικό. Ότι μέχρι πρότινος σε όλες τις διαδρομές με αυτοκίνητο και στα κακά τον είχατε με πάνα θα το πείτε; Ότι το τελευταίο διάστημα που αρχίσατε να αγχώνεστε με την τουαλέτα τον έχετε πρήξει σε βαθμό να μη συνεργάζεται από αντίδραση θα το αναφέρετε; Ή θα φορτώσετε αποκλειστικά το πρόβλημα στο παιδί μήπως και στηγματιστεί η αγία οικογένεια; Απενοχοποιηθείτε και απενοχοποιήστε το παιδί επιτέλους. Γνώμη μου πάντα...

Anna πόσο είναι η μικρή σου ακριβώς; Εσένα @μαγιοπουλας ; Σκουπίζονται μόνες τους; Εμένα κάνει ένα πέρασμα ούτε καν το θεωρώ σκούπισμα. Πολύ κουτσά στραβά ακόμα. Είναι τριών και 8 μηνών. Δείχνω αλλά δεν. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Σοβαρά?δεν τα αφήνουν σε εσάς να πάνε οπότε θέλουν τουαλέτα?δεν ειναι εύκολο να κρατηθούν.επισης τους ξεφεύγουν κάποιες φορές γιατί αφοσιώνεται σε αυτό που κάνουν.

Δεν ειπα οτι δεν τα αφηνουμε οποτε θελουν.

Πρεπει ομως να ζητησουν αδεια ή αν θες να ειδοποιησουν τη νηπιαγωγο! Δεν μπορουν να φευγουν ετσι απλα απο την ταξη χωρις να το ξερει η νηπιαγωγος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Anna πόσο είναι η μικρή σου ακριβώς; Εσένα @μαγιοπουλας ; Σκουπίζονται μόνες τους; Εμένα κάνει ένα πέρασμα ούτε καν το θεωρώ σκούπισμα. Πολύ κουτσά στραβά ακόμα. Είναι τριών και 8 μηνών. Δείχνω αλλά δεν. 

Ναι .σκουπιζεται.μετα τα κακά ομως την πλένω.

πρίν από 14 λεπτά , emmaki είπε:

Δεν ειπα οτι δεν τα αφηνουμε οποτε θελουν.

Πρεπει ομως να ζητησουν αδεια ή αν θες να ειδοποιησουν τη νηπιαγωγο! Δεν μπορουν να φευγουν ετσι απλα απο την ταξη χωρις να το ξερει η νηπιαγωγος

Σωστά.δεν ξερω τον χώρο έχω συ ηθισει από εμάς που είναι οι τουαλέτες  ουσιαστικά στην τάξη απλά αλλάζουν δωμάτιο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Anna πόσο είναι η μικρή σου ακριβώς; Εσένα @μαγιοπουλας ; Σκουπίζονται μόνες τους; Εμένα κάνει ένα πέρασμα ούτε καν το θεωρώ σκούπισμα. Πολύ κουτσά στραβά ακόμα. Είναι τριών και 8 μηνών. Δείχνω αλλά δεν. 

Ένα μήνα μεγαλύτερη η δικιά μου. Στην ίδια φάση και εμείς. Ένα πέρασμα. Σήμερα έκανε τσίσα και πηγε να σκουπίσει τον πωπό της και μόλις το κατάλαβε έσκασε στο γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , emmaki είπε:

Δεν ειπα οτι δεν τα αφηνουμε οποτε θελουν.

Πρεπει ομως να ζητησουν αδεια ή αν θες να ειδοποιησουν τη νηπιαγωγο! Δεν μπορουν να φευγουν ετσι απλα απο την ταξη χωρις να το ξερει η νηπιαγωγος

αν ένα παιδάκι αργήσει στην τουαλέτα τι μπορεί να κάνει η δασκάλα που δεν μπορεί ν αφήσει την τάξη; έχω κάνει ήδη το σενάριο που θα πάει κ θα βρέχει μέχρι να γδυθεί σωστά κ θα κάθεται κ θα κλαίει. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Έσπερος said:

αν ένα παιδάκι αργήσει στην τουαλέτα τι μπορεί να κάνει η δασκάλα που δεν μπορεί ν αφήσει την τάξη; έχω κάνει ήδη το σενάριο που θα πάει κ θα βρέχει μέχρι να γδυθεί σωστά κ θα κάθεται κ θα κλαίει. 

Έλα μωρέ .. λογικό να στενοχωριέσαι αν τα σκέφτεσαι αυτά. Ε, λογικά, θα πεταχτεί η δασκάλα να δει τί συμβαίνει. Ο δικός μου πάντως δεν θα καθόταν στην τουαλέτα μόνος του. Θα μάζευε αν ήταν τα ρούχα του όπως όπως και θα πήγαινε στην τάξη και εκεί θα του τα διόρθωνε η δασκάλα πιστεύω. Έτσι έκανε και παλιότερα, μέχρι να μπορεί να τα ανεβάσει τελείως. Έβγαινε από το μπάνιο μισοξεβράκωτος!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Έλα μωρέ .. λογικό να στενοχωριέσαι αν τα σκέφτεσαι αυτά. Ε, λογικά, θα πεταχτεί η δασκάλα να δει τί συμβαίνει. Ο δικός μου πάντως δεν θα καθόταν στην τουαλέτα μόνος του. Θα μάζευε αν ήταν τα ρούχα του όπως όπως και θα πήγαινε στην τάξη και εκεί θα του τα διόρθωνε η δασκάλα πιστεύω. Έτσι έκανε και παλιότερα, μέχρι να μπορεί να τα ανεβάσει τελείως. Έβγαινε από το μπάνιο μισοξεβράκωτος!

Όταν ασχολείται, ανεβάζει το μπροστά και πίσω είναι μισοξεβράκωτος. Αυτό είναι το καλό σενάριο. Με την προϋποθέση ότι θα καταφέρει κουτσά στραβά να τα βγάλει εγκαίρως κ σωστά ώστε να τη γλιτώσει με λίγες πιτσίλες. Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...