Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Εσένα είναι μεγάλα ο δικός μου μεγάλος είναι 2 ετών κ 3 μηνών 

Ναι. Και εννοειται οτι ο μικρος αρχισε να βλεπει κι αυτος οταν εβλεπε η μεγαλη. Ενω εκεινη πχ δυο ετων δεν ηξερε τι θα πει τηλεοραση. 
και τωρα βλεπουν μονο youtube. To nickelodeon εχουμε πει οτι δεν υπαρχει στην τηλεοραση μας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , vtgian είπε:

Λόγω covid όμως, που απαγορεύονταν η ανταλλαγή αντικειμένων (μου χα χα, λες και δεν έπαιζαν με τα ίδια παιχνίδια) δυστυχώς δεν το κάναμε.

Αυτό το χάι που ακόμα να καταλάβουμε τι σημαίνει αερομεταδιδομενος ιός… 20 άτομα στον ίδιο χώρο με προστασία μια μάσκα κακήν κακώς κ ανοιχτό παράθυρο, κ ασχολούμαστε με απολύμανση αντικειμένων…

 

Στα εργαστήρια πληροφορικής το πληκτρολόγιο πρέπει να καλύπτεται με διαφανή μεμβράνη γιατί αλλάζουν τμήματα. ταυτόχρονα πρέπει να αερίζεται για τουλ 15 λεπτά, όμως με τα εναλλάξ διαλείμματα, μπορεί να μην υπάρχει διαθέσιμος χρόνια αερισμού. αλλά η μεμβράνη εκεί, σύμφωνα με το πρωτοκολο.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω τι είχα διαβάσει εδώ και με είχε μπερδέψει, ότι δεν πρέπει να αγοράσεις ούτε τσάντα ουτε σκεύη φαγητού αν δεν ακούσεις τι θα σου πουν. Οπότε οκ τσάντα κ φαγητοδοχείο θα ψάξουμε και θα του προτείνουμε. δεν με νοιάζει τόσο το σχέδιο, έχω αποδεχτεί ότι αυτά θα φύγουν από τον έλεγχό μου. αλλά θε΄λω να είναι κάτι ποιοτικό και ανθεκτικό όχι κανένα ψευτοπράγμα που κάνει ωραία φιγούρα και το χρυσοπληρώνεις. 

 

 

κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι είανι αυτές και σίγουρα δεν θα ψάξω στο jumbo. κάτι σε σουπλά υφασμάτινο δεν κάνει; Να δεις πόσες πετσέτες έχω από τα "προικιά" γιατί στο σπίτι στρώνουμε σουπλά και τραβέρσες μόνο.... Νομίζω είμαι καλυμμένη. :grin:

ε κοιτα μια διαφορα στην τιμη αναλογα την ποιοτητα θα εχει.αλλα αν παρεις πχ απο βιλιοπωλειο η παιχνιδαδικο οχι την πιο φθηνη,μια χαρα ειναι για νηπιο

τα τζαμπο σιγουρα εχουν πανακια,αλλα προσωπικα προτιμω ορθογωνια λιγο μεγαλυτερα,εχω παρει απο τοπικο με λευκα ειδη.κ υφασματινα σουπλα εχω

νομιζω κ το σετακι το κλασικο απο ικεα,λευκες με χρωμα στο γαντζακι ειναι καλες.δ θυμαμαι μην ειναι κ μεγαλουτσικες

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Εμάς είχαν σταθερά δανειστική βιβλιοθήκη, όπου στην αρχή της χρονιάς όλα τα παιδιά έφερναν ένα βιβλίο. Λόγω covid όμως, που απαγορεύονταν η ανταλλαγή αντικειμένων (μου χα χα, λες και δεν έπαιζαν με τα ίδια παιχνίδια) δυστυχώς δεν το κάναμε. Η βιβλιοθήκη λειτουργούσε ως εξής: Κάθε Παρασκευή έπαιρναν από ένα βιβλίο, τους το διαβάζαμε και τα παροτρύναμε να κάνουν μι ζωγραφιά από αυτό που τους άρεσε περισσότερο. Αλλά δεν ήταν υποχρεωμένα.

Στη διάρκεια του webex, πήγαμε και πήραμε οι γονείς από το σχολείο από ένα βιβλίο και αφού το διαβάσαμε, κάθε μέρα όποιο παιδί ήθελε, αφηγούνταν την ιστορία που διάβασε στην υπόλοιπη τάξη. 

Την 25η Μαρτίου, ζήτησε από τα παιδιά μια ζωγραφιά με σημαία και τσολιά (από όσο κατάλαβα ζητήθηκε από το Υπουργείο).

 

Γενικά δε δίνουν δουλειά για το σπίτι, μόνο το βιβλίο έχω δει να κάνουν πολλά νηπιαγωγεία.

ακριβως αυτη ηταν η εργασια που ειχε η κορη μου.στον γιο λογω κοβιντ δ εγινε.καθε παρασκευη ενα βιβλιο,τα ειχαμε παει εμεις στην αρχη της χρονιας.τα διαβαζε ο γονιος κ το παιδι αν ηθελε εκανε μια ζωγραφια γι αυτο(φυσικα ηταν καποιες τελειως ασχετες)κ αν μπορουσε αντεγραφε τιτλο κ συγγραφεα.καποια στιγμη τους εβαλε να ψαχνουν πχ κ λεξεις απο καποιο γραμμα

εσπερος δ χρειαζεται μεγαλη πετσετα,σαν σουπλα,απαραιτητα.σαν μικρες χεριων φαντασου

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Ναι. Και εννοειται οτι ο μικρος αρχισε να βλεπει κι αυτος οταν εβλεπε η μεγαλη. Ενω εκεινη πχ δυο ετων δεν ηξερε τι θα πει τηλεοραση. 
και τωρα βλεπουν μονο youtube. To nickelodeon εχουμε πει οτι δεν υπαρχει στην τηλεοραση μας! 

Τα πρωινά το Nickelodeon βάζει paw patrol , Σιμερ και σαιν και 44 cats από αυτά αφήνω να κοιτάει κάνα 5 λεπτό κατά τα αλλά θεωρώ ότι δεν έχει τίποτα άλλο ούτε για την ηλικία του αλλά και γενικά τίποτα άλλο «αθώο» ..καλά τα απογεύματα βάζει και κάτι τρομαχτικά για πολύ μεγάλα παιδιά που έτυχε μια μέρα να δω και έφριξα.  Εγώ επειδή μιλάμε και άλλη γλώσσα στο σπίτι βάζω και ξενόγλωσσα σαν παραμύθια για πολύ μικρά παιδιά ..από εκεί θα δει τα περισσότερα λεπτά που τον αφήνω. 

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου υποθετω νομιζει οτι οι ηρωες ειναι απλως κουκλακια και σχεδια σε πιατα και ρουχα! Οσους ξερει δηλαδη, μονο Πεππα, Μικυ-Μινυ, Τουιτι και Τομ&Τζερι! Τηλεοραση ανοιγουμε στο σπιτι (κακως, το ξερω) αλλα δεν βαζουμε παιδικα. Τα 1000 χρωματα του Χρηστου της βαζω για να βλεπει αληθινα παιδακια μιας που στην καραντινα ηταν δυσευρετο ειδος! Λιγο πριν ή λιγο μετα μπορει να πετυχαιναμε κινουμενο σχεδιο αλλα ελαχιστα κοιτουσε, οπως και σε ταινιες παιδικες όποτε βαλαμε. Γενικα δεν ασχολειται με την τηλεοραση, ανοιχτη ή κλειστη δεν δινει σημασια. Μονο στους τιτλους χορευει ή σε τιποτα με παραδοσιακους χορους. (Μεγαλο χορευτικο σουξε Τα Καλυτερα μας Χρονια και Ο Τροχος της Τυχης...)

 

Ωραια δεν θα ηταν να εβγαιναν ρουχα, πιατα, τσαντες κλπ με ηρωες απο βιβλια; Πχ Τιμο, Τικ&Τελα!!

 

Αυτα τα πετσετακια που λετε μαλλον τα ξερω. Ειχαμε παρει απο jumbo (στα μωρουδιακα τα ειχε, αν και δεν θα τα επαιρνα για μωρο) κατι με ηρωες για να σκουπιζει χερια σε ενα μικρο νιπτηρακι που λεγαμε να φτιαξουμε, αλλα τελικα τα πηρε και σκεπαζει κουκλιά. Εχει αδυναμια σε πανακια, μαντηλακια κλπ οπότε τα ενεταξε εκει :-P Στο νηπιαγωγειο σε τι ακριβως χρησιμευουν; Το στρωνουν για να φανε και μετα τι; Τυλιγουν τα ψιχουλα μεσα για να το αδειαζουν στα σκουπιδια ή να το βαζουν στην τσαντα να το αδειασουν σπιτι; Ψιλοχαζο μου φαινεται, ουτως ή αλλως τα τραπεζακια δεν σκουπιζονται μετα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , little lamb είπε:

Στο νηπιαγωγειο σε τι ακριβως χρησιμευουν; Το στρωνουν για να φανε και μετα τι; Τυλιγουν τα ψιχουλα μεσα για να το αδειαζουν στα σκουπιδια ή να το βαζουν στην τσαντα να το αδειασουν σπιτι; Ψιλοχαζο μου φαινεται, ουτως ή αλλως τα τραπεζακια δεν σκουπιζονται μετα;

Κι εγω δεν έχω καταλαβει, υποθέτω για να μην ακουμπάει τπ φαγητό στα τραπέζια που κάνουν κ τις εργασίες τους; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

..... Στο νηπιαγωγειο σε τι ακριβως χρησιμευουν; Το στρωνουν για να φανε και μετα τι; 

 

έλα ντε, κ εγώ ποτέ δεν κατάλαβα. Μάλλον είναι αυτό που λέει κ η @Έσπερος

 

Στο νηπιαγωγείο το δικό μας (ιδιωτικό) πάντως δεν τα χρησιμοποιούσαν, έτρωγαν στην τραπεζαρία κ μετά η μαγείρισσα σκούπιζε τα τραπέζια. 

 

Στο δημοτικό (δημόσιο - στο ολοήμερο), βάζουν ένα χαρτί μεγάλο (όπως αυτά που αυτά που έχουν στα εστιατόρια, πάνω σαν χαρτοπετσέτα και κάτω περίπου αδιάβροχο) πάνω στα θρανία, στο χώρο ας πούμε του φαγητού, και εκεί τρώνε τα παιδιά. Και μετά ο δάσκαλος πετάει το χαρτί.  

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Καλημέρα!

Παιδιά, το σουπλά πέρα από το πρακτικό του πράγματος. Μαζεύει επάνω του ψίχουλα, ζουμιά (από φρούτα, ντοματίνια, χυμούς, γιαουτάκια, κλπ) και δεν καταλήγουν στο τραπέζι-καρέκλα-πάτωμα-ρούχα (δηλαδή εννοείται καταλήγουν κάποια, αλλά όχι κι όλα).

Εξυπηρετεί και την εκπαιδευτική διάσταση. Μαθαίνουμε να μην κάνουμε χαμό όταν τρώμε. Δεν σκορπάμε δεξιά αριστερά πάνω κάτω τα φαγητά μας. Αλλά τρώμε τακτικά πάνω από την πετσετούλα μας και όσο μπορούμε περιορίζουμε την ακαταστασία. Μετά τυλίγουμε το σουπλά μας και το τινάζουμε στον κάδο. Μετά το διπλώνουνε και το τοποθετούμε μαζί με το φαγητοδοχείο μας στο τσαντάκι μας. Κ.ο.κ. 

Επίσης εμάς έχει καθαρίστρια το νηπιαγωγείο αλλά και μόνα τα παιδιά καθαρίζουν τα τραπέζια τους. Με σπρέι και πανάκι την επιφάνεια. Και με σκουπάκι φαρασάκι το πάτωμα. Κι αυτό είναι το σωστό. 

 

Αυτό ακριβώς. Μαθαίνουν να τρώνε σε συγκεκριμένο χώρο, να μη κάνουν χαμό και να αφήνουν το τραπέζι όπως το βρήκαν. Εμείς και στο σπίτι έτσι κάνουμε. Αν φάει κάποιος μόνος του χρησιμοποιεί σουπλά, αν τρώμε όλοι μαζί στρώνουμε τραπεζομάντηλο. 

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι τα τιναζουν για τα ψιχουλα γτ να πω την αληθεια κ τα δυο παιδια μου τα φερνουν καθαρα τα πανακια.κ επειδη ξερω οτι τα βαζουν να καθαριζουν το τραπεζι φανταζομαι τα τιναζουν τα ιδια

δ εχω αναλυσει ακριβως την χρηση τους αλλα αυτα που λενε η samsypan  k vtgian εχουν λογικη

αν κ εχει προσωπικο καθαρισμου στο νηπιο μας

κ επειδη ξερω πως τρωει ο γιος μου σπιτι,φανταζομαι κ στο σχολειο:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , vicky86 είπε:

φανταζομαι οτι τα τιναζουν για τα ψιχουλα γτ να πω την αληθεια κ τα δυο παιδια μου τα φερνουν καθαρα τα πανακια.κ επειδη ξερω οτι τα βαζουν να καθαριζουν το τραπεζι φανταζομαι τα τιναζουν τα ιδια

δ εχω αναλυσει ακριβως την χρηση τους αλλα αυτα που λενε η samsypan  k vtgian εχουν λογικη

αν κ εχει προσωπικο καθαρισμου στο νηπιο μας

κ επειδη ξερω πως τρωει ο γιος μου σπιτι,φανταζομαι κ στο σχολειο:shock:

Σίγουρα έχει διαφορά από σχολείο σε σχολείο η αντιμετώπιση.

Πχ στο ιδιωτικό που πηγαίναμε, η τάξη προνήπιο-νήπιο ουδέποτε είχε πετσετούλες κλπ. Την ώρα του φαγητού τους καθάριζαν το τραπέζι, τους σέρβιραν το φαγητό, όταν τελείωναν το αφήναν στο τραπέζι και άλλαζαν χώρο (η καθαρίστρια αναλάμβανε τα υπόλοιπα). Στο νηπιαγωγείο του δημοσίου, από τότε που πήγαινα εγώ το θυμάμαι ότι είχαμε πετσετούλα φαγητού. Για να βγάλουμε το φαγητό μας έπρεπε να έχουμε στρώσει πρώτα. Καθαρίστρια έμπαινε στη τάξη μετά το τέλος του ωραρίου. Στο νήπιο της κόρης είχαν μια κυρία που ερχόταν προς το τέλος του ωραρίου αλλά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε ποτέ με τη διαδικασία του φαγητού. Και γενικότερα το βρίσκω σωστό να μαθαίνουν να το κάνουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Σίγουρα έχει διαφορά από σχολείο σε σχολείο η αντιμετώπιση.

Πχ στο ιδιωτικό που πηγαίναμε, η τάξη προνήπιο-νήπιο ουδέποτε είχε πετσετούλες κλπ. Την ώρα του φαγητού τους καθάριζαν το τραπέζι, τους σέρβιραν το φαγητό, όταν τελείωναν το αφήναν στο τραπέζι και άλλαζαν χώρο (η καθαρίστρια αναλάμβανε τα υπόλοιπα). Στο νηπιαγωγείο του δημοσίου, από τότε που πήγαινα εγώ το θυμάμαι ότι είχαμε πετσετούλα φαγητού. Για να βγάλουμε το φαγητό μας έπρεπε να έχουμε στρώσει πρώτα. Καθαρίστρια έμπαινε στη τάξη μετά το τέλος του ωραρίου. Στο νήπιο της κόρης είχαν μια κυρία που ερχόταν προς το τέλος του ωραρίου αλλά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε ποτέ με τη διαδικασία του φαγητού. Και γενικότερα το βρίσκω σωστό να μαθαίνουν να το κάνουν μόνα τους.

Σωστό είναι να το κάνουν μόνα τους αλλά για να λέμε την αλήθεια είναι τραγική έλλειψη υποδομών τα παιδιά να τρώνε εκεί που παίζουν κ γράφουν. Στο πλαίσιο της ευρύτερης έλλειψης σχεδιασμού κ υποδομών που μαστίζει ειδικά τα νηπιαγωγεία… Το δικό μας όπως σας έλεγα, είναι πάνω σε επαρχιακό δρόμο ταχείας κυκλοφορίας χωρίς πεζοδρόμιο. Έχει μια διάβαση πολύ σοφά σχεδιασμένη, ξεκινάει από μια κλειστή στροφή χωρίς ορατότητα κ καταλήγει σε μάντρα. Τουλάχιστον έχουν μεγάλο προαύλιο κ βλέπουν θάλασσα. Αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να διατεθούν χρήματα για κάτι καλύτερο, αν υπήρχε σκέψη για την ποιότητα ζωής των μόνιμων κατοίκων κ όχι μόνο για την τουριστική σαιζόν…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σωστό είναι να το κάνουν μόνα τους αλλά για να λέμε την αλήθεια είναι τραγική έλλειψη υποδομών τα παιδιά να τρώνε εκεί που παίζουν κ γράφουν. Στο πλαίσιο της ευρύτερης έλλειψης σχεδιασμού κ υποδομών που μαστίζει ειδικά τα νηπιαγωγεία… Το δικό μας όπως σας έλεγα, είναι πάνω σε επαρχιακό δρόμο ταχείας κυκλοφορίας χωρίς πεζοδρόμιο. Έχει μια διάβαση πολύ σοφά σχεδιασμένη, ξεκινάει από μια κλειστή στροφή χωρίς ορατότητα κ καταλήγει σε μάντρα. Τουλάχιστον έχουν μεγάλο προαύλιο κ βλέπουν θάλασσα. Αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να διατεθούν χρήματα για κάτι καλύτερο, αν υπήρχε σκέψη για την ποιότητα ζωής των μόνιμων κατοίκων κ όχι μόνο για την τουριστική σαιζόν…

 

Καλά αυτό να λέγεται!

Έναν ολόκληρο χρόνο παλεύαμε οι γονείς για να δοθεί λύση για το νηπιαγωγείο μας (ενοικιαζόμενο ισόγειο κατάστημα με τζαμένια πρόσοψη, ούτε 20τμ αυλή, σαπισμένα τρύπια κάγκελα κλπ). Ο δήμος έχει πάγιες ανάγκες σε νηπιαγωγεία χρόνια τώρα. Η λύση βρέθηκε. Παραχωρήθηκε οικόπεδο από το δημόσιο για κάποια έξι έτη (μετά; ανανέωση; άγνωστο) το οποίο είναι στους πρόποδες του βουνού (έχει φίδια γύρω - δεν κάνω πλάκα) anyway λες τουλάχιστον να είναι σε καθαρό αέρα. Στήσανε προκάτ μέσα. Το χειμώνα πως θα ζεσταθούν αυτά τα κουτιά απορία το έχω. Το να χτίστει σχολείο το έχουμε αποκλείσει ως ιδέα.

Μιλούσα με τον πρόεδρο του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του δημοτικού που θα πάμε. Να κάνουμε προσπάθεια λέει φέτος οι γονείς να φτιάξουμε επιτέλους τις τουαλέτες του δημοτικού (χρόνια πρόβλημα αυτό, από τότε που πήγαιναν τα ανίψια μου - 15 χρόνια πριν). Ο δήμος λέει δε μπορεί, γιατί αν πει να φτιάξει σε ένα, μετά θα πρέπει να τα φτιάξει όλα (!!!). Έχουμε όμως παιδικές χαρές που μας επισκέπτονται από όληηη την Αθήνα (και τελικά γίνεται χαμός και δε πάμε).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Για να μην ανοίγω νέο θέμα!Γνωριζουμε ποτε ανοίγουν τα νηπιαγωγεία εννοώ διοικητικά  για να μπορέσω να κάνω μετεγγραφή σε ιδιωτικό;και τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninika84 είπε:

Καλημέρα!Για να μην ανοίγω νέο θέμα!Γνωριζουμε ποτε ανοίγουν τα νηπιαγωγεία εννοώ διοικητικά  για να μπορέσω να κάνω μετεγγραφή σε ιδιωτικό;και τι χρειάζεται;

από Τετάρτη ανοίγουν. Λογικά πρέπει να κλείσεις ραντεβού αν είναι σχολαστικοι με τα μετρα. Το τι χρειάζεται δεν το ξέρω όμως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εσείς που τα μικρά σας πήγαν νήπιο πέρσι, τί  βόλεψε από μάσκες? Το σχολείο μας ζητά 4 την ημέρα. Τόσες θα αλλάζουν. Καλύτερα υφασμάτινες ή μιας χρήσης? Με ενδιαφέρει η άνεση και τί είναι πιο εύκολο για τα μικρά . Μέχρι τώρα δεν φορούσαμε μάσκα πουθενά. Μόνο στις εκδρομές στο σχολικό φορούσαν, οπότε δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια, εσείς που τα μικρά σας πήγαν νήπιο πέρσι, τί  βόλεψε από μάσκες? Το σχολείο μας ζητά 4 την ημέρα. Τόσες θα αλλάζουν. Καλύτερα υφασμάτινες ή μιας χρήσης? Με ενδιαφέρει η άνεση και τί είναι πιο εύκολο για τα μικρά . Μέχρι τώρα δεν φορούσαμε μάσκα πουθενά. Μόνο στις εκδρομές στο σχολικό φορούσαν, οπότε δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος.

Εγώ θα δοκιμάσω χειρουργικές για αρχή, ειδικά λόγω της ζέστης, επειδή λένε ότι είναι πιο ελαφριές, και (λιγότερο) επειδή προστατεύουν καλύτερα, δεν πιστεύω στα σοβαρά ότι σε αυτές τις ηλικίες είναι πολύ ουσιαστικό μέτρο η μάσκα, κρίνοντας και από την κάκιστη χρήση των μεγαλύτερων παιδιών. Κι ο δικός μου δεν έχει βάλει ποτέ, μόνο στο σπίτι για δοκιμή. Δεν έχει διαμαρτυρηθει, προφανώς γιατί βλέπει κόσμο να τις φοράει, απλώς δεν την αφήνει για πολλή ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια, εσείς που τα μικρά σας πήγαν νήπιο πέρσι, τί  βόλεψε από μάσκες? Το σχολείο μας ζητά 4 την ημέρα. Τόσες θα αλλάζουν. Καλύτερα υφασμάτινες ή μιας χρήσης? Με ενδιαφέρει η άνεση και τί είναι πιο εύκολο για τα μικρά . Μέχρι τώρα δεν φορούσαμε μάσκα πουθενά. Μόνο στις εκδρομές στο σχολικό φορούσαν, οπότε δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος.

 

Και εμάς πέρυσι 4 την ημέρα χρησιμοποιούσε σίγουρα.

Οι υφασμάτινες είναι πιο βολικές και άνετες, οι ασφαλέστερες όμως είναι η μίας χρήσης ffp2 (για ότι ασφάλεια μιλάμε σε αυτή την ηλικία!).

Από υφασμάτινες εμάς βολεύεται πολύ περισσότερο τις τριγωνικές από ότι αυτές με τις πτυχές.

Επίσης όλες οι μάσκες μας (ενηλίκων και παιδιών) είχαν μειωτή στα λαστιχάκια και προσάρμοζαν καλύτερα στο πρόσωπο. 

 

Προχθές είδα ότι στα max είχαν με 2 ευρώ αντίστοιχες υφασμάτινες μασκες με ωραία σχεδιάκια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια, εσείς που τα μικρά σας πήγαν νήπιο πέρσι, τί  βόλεψε από μάσκες? Το σχολείο μας ζητά 4 την ημέρα. Τόσες θα αλλάζουν. Καλύτερα υφασμάτινες ή μιας χρήσης? Με ενδιαφέρει η άνεση και τί είναι πιο εύκολο για τα μικρά . Μέχρι τώρα δεν φορούσαμε μάσκα πουθενά. Μόνο στις εκδρομές στο σχολικό φορούσαν, οπότε δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος.

 

Μετά από πολλούς πειραματισμούς, τα δικά μου (ηλικία δημοτικού) βολεύτηκαν περισσότερο τις παιδικές μίας χρήσης ffp2, γιατί δεν κολλάνε στο στόμα. Τις βρίσκω στο skroutz σε τιμή περίπου 0,50 ευρώ/μάσκα και συσκευασμένες η κάθε μία ξεχωριστά.

 

Γενικά δεν φοράνε πια υφασμάτινες, μόνο μιας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

 

Μετά από πολλούς πειραματισμούς, τα δικά μου (ηλικία δημοτικού) βολεύτηκαν περισσότερο τις παιδικές μίας χρήσης ffp2, γιατί δεν κολλάνε στο στόμα. Τις βρίσκω στο skroutz σε τιμή περίπου 0,50 ευρώ/μάσκα και συσκευασμένες η κάθε μία ξεχωριστά.

 

Γενικά δεν φοράνε πια υφασμάτινες, μόνο μιας χρήσης.

και τις χρησιμοποιείς όντως μια φορά ή τις εναλλάσσεις; έχουν κ οι παιδικές αυτό το αστείο τριγωνικό σχήμα; 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Έσπερος said:

Εγώ θα δοκιμάσω χειρουργικές για αρχή, ειδικά λόγω της ζέστης, επειδή λένε ότι είναι πιο ελαφριές, και (λιγότερο) επειδή προστατεύουν καλύτερα, δεν πιστεύω στα σοβαρά ότι σε αυτές τις ηλικίες είναι πολύ ουσιαστικό μέτρο η μάσκα, κρίνοντας και από την κάκιστη χρήση των μεγαλύτερων παιδιών. Κι ο δικός μου δεν έχει βάλει ποτέ, μόνο στο σπίτι για δοκιμή. Δεν έχει διαμαρτυρηθει, προφανώς γιατί βλέπει κόσμο να τις φοράει, απλώς δεν την αφήνει για πολλή ώρα. 

Συμφωνώ, γι’ αυτό με ενδιαφέρει η άνεση περισσότερο. Βρήκα στο Σκρουτζ υφασμάτινες πολύ όμορφες με κλιπάκια στα λαστιχάκια και πολύ καλές κριτικές ως πολύ άνετες για τα παιδιά . Λέω να πάρω καμια δεκαριά και να πάρω και μιας χρήσης γιατί σίγουρα θα ξεχνάω να τος πλένω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια, εσείς που τα μικρά σας πήγαν νήπιο πέρσι, τί  βόλεψε από μάσκες? Το σχολείο μας ζητά 4 την ημέρα. Τόσες θα αλλάζουν. Καλύτερα υφασμάτινες ή μιας χρήσης? Με ενδιαφέρει η άνεση και τί είναι πιο εύκολο για τα μικρά . Μέχρι τώρα δεν φορούσαμε μάσκα πουθενά. Μόνο στις εκδρομές στο σχολικό φορούσαν, οπότε δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος.

 

Αν και έχω μεγαλύτερα παιδιά, τους βόλεψαν οι χειρουργικές. Είναι πιο δροσερές.

 

Βασικά, και για λόγους οικονομίας, ξεκίναγαν το πρωί με την χειρουργική και στην τσάντα τους είχαν πάντα 2 καθαρές υφασμάτινες. 

 

Όντως τέσσερις θα αλλάζουν ? Δλδ ουσιαστικά κάθε διδακτική ώρα θα αλλάζουν μάσκα.  Εκτός και αναφέρεσαι σε ολοήμοερο νηπιαγωγείο. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , annoulen είπε:

 

Αν και έχω μεγαλύτερα παιδιά, τους βόλεψαν οι χειρουργικές. Είναι πιο δροσερές.

 

Βασικά, και για λόγους οικονομίας, ξεκίναγαν το πρωί με την χειρουργική και στην τσάντα τους είχαν πάντα 2 καθαρές υφασμάτινες. 

 

Όντως τέσσερις θα αλλάζουν ? Δλδ ουσιαστικά κάθε διδακτική ώρα θα αλλάζουν μάσκα. 

Στις αρχές όντως άλλαζε 4, στο τέλος ερχόταν πίσω με την πρωινή μάσκα, και οι υπόλοιπες καθαρές μέσα στην τσάντα.

Εγώ προτιμώ υφασμάτινες, έχω 8 και τις πλένω μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Στις αρχές όντως άλλαζε 4, στο τέλος ερχόταν πίσω με την πρωινή μάσκα, και οι υπόλοιπες καθαρές μέσα στην τσάντα.

Εγώ προτιμώ υφασμάτινες, έχω 8 και τις πλένω μέρα παρά μέρα.

 

Εμ αυτό το μέρα παρά μέρα πλύσιμο ήθελα κ εγώ να αποφύγω. Επίσης εγώ τις υφασμάτινες τις σιδερώνω για περισσότερη απολύμανση. Για αυτό κ χρησιμοποιούσαμε περισσότερο τις μιας χρήσης, ώστε να μην βγαίνουν πολλές για πλύσιμο κ σίδερο.  

Δεν φτάνουν τα ατέλειωτα ρούχα για πλύσιμο, έχουμε και τις μάσκες τώρα. :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...