Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Πες τα εσυ... 

 

Ελατε τώρα... Μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις που δεν έχουν ιντερνετ και πισι.. Ελάχιστες των ελάχιστων, εντάξει... Μετρημένες στα δάχτυλα εντάξει αγοράζεις ταμπλετ με 40 ευρώ... Ποιος δεν έχει 40 ευρώ. Ελα εντάξει δεν μπορώ να κάνω τέτοια κουβέντα τώρα νομίζω κοροϊδευόμαστε 

 

To ταμπλετ που θα το συνδεσεις; 

Αν δεν εχεις τηλεφωνο; 

Ειναι πολυ βασικο προβλημα, και εχουμε περιστατικα σε βορειο προαστιο της Αττικης, οχι σε καταυλισμο Ρομα η ακριτικο χωριο.

Just now, love kids είπε:

Ας σκεφτούμε και πόσα παιδιά αλλοδαπών δεν έχουν καν σύνδεση στο διαδίκτυο. Και στα δημόσια σχολεία πολλών περιοχών οι αλλοδαποί μαθητές μπορεί να είναι και οι πλειοψηφία. Επίσης σε οικογένειες με 3 και 4 παιδιά, δύσκολο να πάρουν τόσες συσκευές και να κάνουν ταυτόχρονα μάθημα. 

 

Εχω εναν πολυ καλο μισθο. Και δικο μου σπιτι.

Εχω δυσκολευτει να βρω αξιοπρεπη λαπτοπ και εξοπλισμο (ακουστικα ειναι το βασικο) για 3 παιδια και χρειαστηκα αναβαθμιση στην συνδεση για να μπορουμε να δουλευουμε 5 ανθρωποι συνεχως απο το σπιτι.

Επισης δεν εχουμε αντιστοιχους χωρους εξοπλισμενους για μαθημα/δουλεια. Οταν εχει μαθημα ο μικρος, ειναι εξορια στο σαλονι που χωριζεται απο συρομενη τζαμοπορτα απο το γραφειο μου, και γινεται της τρελης. Εχω παρεμβει στο μαθημα (στο διαλειμμα) σε φαση "η θα τους κανετε να μην ουρλιαζουν ολοι μαζι και να τραγουδανε, η θα απαγορευσω στον μικρο να ξαναμπει, δε θα χασω εγω τη δουλεια μου γιατι ουρλιαζουν 2-3 παιδια επι 3 ωρες χωρις παυση". Μεγαλες στιγμες!

Αν ειχα το μισο μισθο και το μισο σπιτι, δε θελω ουτε να το σκεφτομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

To ταμπλετ που θα το συνδεσεις; 

Αν δεν εχεις τηλεφωνο; 

Ειναι πολυ βασικο προβλημα, και εχουμε περιστατικα σε βορειο προαστιο της Αττικης, οχι σε καταυλισμο Ρομα η ακριτικο χωριο.

ξέρω οικογένεια που λόγω σχέσης με εταιρεία κινητής δεν έχει σταθερό γιατί έχει εξαιρετικό πακέτο δεδομένων κ χρόνου ομιλίας, χωρίς κάποιο πιεστικό θέμα. Κ να χρησιμοποιούν ξέρουν κλπ, απλώς υπήρχε ζήτημα με τη σύνδεση, κ έτρεχαν τελευταία στιγμή να βγάλουν άκρη. προφανώς κ δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να μπορεί να υποστηρίζει από το σπίτι του τηλεδιάσκεψης καλής ποιότητας κ για πολλά άτομα, κ μάλιστα χωρίς προειδοποίηση κ μάλιστα όταν είναι κλειστά κ τα εμπορικα κ δεν μπορείς να πάρεις ένα μικρόφωνο, γιατί το κούριερ θα κάνει βδομαδες να το φέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ξέρω οικογένεια που λόγω σχέσης με εταιρεία κινητής δεν έχει σταθερό γιατί έχει εξαιρετικό πακέτο δεδομένων κ χρόνου ομιλίας, χωρίς κάποιο πιεστικό θέμα. Κ να χρησιμοποιούν ξέρουν κλπ, απλώς υπήρχε ζήτημα με τη σύνδεση, κ έτρεχαν τελευταία στιγμή να βγάλουν άκρη. προφανώς κ δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να μπορεί να υποστηρίζει από το σπίτι του τηλεδιάσκεψης καλής ποιότητας κ για πολλά άτομα, κ μάλιστα χωρίς προειδοποίηση κ μάλιστα όταν είναι κλειστά κ τα εμπορικα κ δεν μπορείς να πάρεις ένα μικρόφωνο, γιατί το κούριερ θα κάνει βδομαδες να το φέρει. 

Έχω σχετικά καινούριο εκτυπωτή κι επειδή λείπει ένα εξάρτημα που μπορώ να βρω σε πιο μικρά μαγαζιά που επισκευάζουν και πουλάνε κιόλας μικροανταλλακτικά, δεν μπορώ να εκτυπώσω. Έχω επιχειρήσει να το βρω σε μεγάλες αλυσίδες αλλά τίποτα. Αναγκάζομαι λοιπόν κι εκτυπώνω στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς που ευτυχώς παραμένει ανοιχτό. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σταθερό τηλέφωνο δεν είναι μόνο θέμα οικονομικών. Ούτε εμείς έχουμε, χωρίς να έχουμε οικονομικό πρόβλημα. Ίσα ίσα που θα μας συνέφερε να έχουμε σταθερό και να μην πληρώνουμε πακέτα δεδομένων στα κινητά. Αλλά επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα και το σπίτι είναι καινούργιο, πρέπει να φέρουμε μαστόρους να το βάλουν και λόγω κορωνοϊου δεν το έχουμε κάνει. Αν είχαμε παιδί σχολείου κι έπρεπε να παρακολουθεί μάθημα θα το κάναμε, αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο καιρό θέλουν να το συνδέσουν και μπορεί να τρέχαμε τελευταία στιγμή. Αλλά θέλω να πω ότι ακόμα και για έναν τόσο απλό λόγο μπορεί κάποιος να μην έχει σταθερό. Δεν χρειάζεται να έχεις οικονομικό πρόβλημα ή να είσαι μετανάστης ή Ρομά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Οταν παιρνεις 500 ευρω ή 600 ή και αρκετα λιγοτερα, τα 40 ειναι πολυτελεια! 

Ελα... Και οι δήμοι έδωσαν... Καλά... Σε τόσους μήνες βρίσκεις και παιρνεις... 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ξέρω οικογένεια που λόγω σχέσης με εταιρεία κινητής δεν έχει σταθερό γιατί έχει εξαιρετικό πακέτο δεδομένων κ χρόνου ομιλίας, χωρίς κάποιο πιεστικό θέμα. Κ να χρησιμοποιούν ξέρουν κλπ, απλώς υπήρχε ζήτημα με τη σύνδεση, κ έτρεχαν τελευταία στιγμή να βγάλουν άκρη. προφανώς κ δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να μπορεί να υποστηρίζει από το σπίτι του τηλεδιάσκεψης καλής ποιότητας κ για πολλά άτομα, κ μάλιστα χωρίς προειδοποίηση κ μάλιστα όταν είναι κλειστά κ τα εμπορικα κ δεν μπορείς να πάρεις ένα μικρόφωνο, γιατί το κούριερ θα κάνει βδομαδες να το φέρει. 

Ναι βρήκαν όμως άκρη και μια χαρά όλοι βρίσκουν. Οι ανεπρόκοποι οι τεμπέληδες και οι αχαιρευτοι δεν βρήκαν άκρη!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Ναι βρήκαν όμως άκρη και μια χαρά όλοι βρίσκουν. Οι ανεπρόκοποι οι τεμπέληδες και οι αχαιρευτοι δεν βρήκαν άκρη!!! 

Δεν μπορείς να μιλάς για άτομα που δεν ξέρεις. Δεν γνωρίζεις αν κ πώς βρήκε άκρη ο καθένας. Στο δικό μου νησί όλοι σχεδον βρήκαν άκρη γιατί το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλό, όμως δεν έκαναν όλοι μάθημα με ιδανικές συνθήκες, κ πιστεύω ότι ούτε στο δικό σου σχολείο έκαναν όλοι με ιδανικές συνθήκες, γιατί δεν ζουν σε παλάτια. Τέτοιες γενικεύσεις είναι προσβλητικές όταν αναφέρονται σε άτομα που δεν γνωρίζουμε. Όλοι δυσκολευτήκαμε για να διαμορφώσουμε κατάλληλες (όχι ιδανικές) συνθήκες για να κάνουμε αυτή τη δουλειά. Γι αυτό καλό είναι να δείχνουμε λίγη ενσυναίσθηση προς τις δυσκολίες των άλλων, αντί να υιοθετούμε αυτήν τη στάση ανωτερότητας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

To ταμπλετ που θα το συνδεσεις; 

Αν δεν εχεις τηλεφωνο; 

Ειναι πολυ βασικο προβλημα, και εχουμε περιστατικα σε βορειο προαστιο της Αττικης, οχι σε καταυλισμο Ρομα η ακριτικο χωριο.

 

Εχω εναν πολυ καλο μισθο. Και δικο μου σπιτι.

Εχω δυσκολευτει να βρω αξιοπρεπη λαπτοπ και εξοπλισμο (ακουστικα ειναι το βασικο) για 3 παιδια και χρειαστηκα αναβαθμιση στην συνδεση για να μπορουμε να δουλευουμε 5 ανθρωποι συνεχως απο το σπιτι.

Επισης δεν εχουμε αντιστοιχους χωρους εξοπλισμενους για μαθημα/δουλεια. Οταν εχει μαθημα ο μικρος, ειναι εξορια στο σαλονι που χωριζεται απο συρομενη τζαμοπορτα απο το γραφειο μου, και γινεται της τρελης. Εχω παρεμβει στο μαθημα (στο διαλειμμα) σε φαση "η θα τους κανετε να μην ουρλιαζουν ολοι μαζι και να τραγουδανε, η θα απαγορευσω στον μικρο να ξαναμπει, δε θα χασω εγω τη δουλεια μου γιατι ουρλιαζουν 2-3 παιδια επι 3 ωρες χωρις παυση". Μεγαλες στιγμες!

Αν ειχα το μισο μισθο και το μισο σπιτι, δε θελω ουτε να το σκεφτομαι!

Αλλο αυτό σε μια περιοχη. Για ένα χρόνο δεν είχαν συνδεση? Είπαμε, μεμονωμένες περιπτωσεις. 

Εγώ παλι ξέρω φτωχή οικογένεια με τρία παιδια που είναι ήσυχα όση ώρα γίνεται μάθημα κ ο ένας σέβεται όσο γίνεται τον άλλο.. Όποτε δεν έχει να κάνει αυτό με οίκον. Άνεση η όχι. Τα παιδια σου δε χρειάζεται να ουρλιάζουν η να ακους εσυ τα ουρλιαχτα, υπάρχουν και τα ακουστικά, 5 ευρώ το σετ. Στο γειτονα αμα το πεις θα στα κανει δωρο. Οχι εσένα, σε μια φτωχή οικογένεια εννοώ. 

 

Κι αυτό που έκανες επίσης κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος, να παρεμβειςακομα και την ώρα του διαλειμματος μπροστα σε όλους να την πεις στη δασκάλα αλλά αυτό άλλο θέμα προς συζήτηση! Αν θελεις κατι να πεις στην δασκάλα πες το σε ιδιωτική στιγμή μετά το μάθημα... 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μπορείς να μιλάς για άτομα που δεν ξέρεις. Δεν γνωρίζεις αν κ πώς βρήκε άκρη ο καθένας. Στο δικό μου νησί όλοι σχεδον βρήκαν άκρη γιατί το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλό, όμως δεν έκαναν όλοι μάθημα με ιδανικές συνθήκες, κ πιστεύω ότι ούτε στο δικό σου σχολείο έκαναν όλοι με ιδανικές συνθήκες, γιατί δεν ζουν σε παλάτια. Τέτοιες γενικεύσεις είναι προσβλητικές όταν αναφέρονται σε άτομα που δεν γνωρίζουμε. Όλοι δυσκολευτήκαμε για να διαμορφώσουμε κατάλληλες (όχι ιδανικές) συνθήκες για να κάνουμε αυτή τη δουλειά. Γι αυτό καλό είναι να δείχνουμε λίγη ενσυναίσθηση προς τις δυσκολίες των άλλων, αντί να υιοθετούμε αυτήν τη στάση ανωτερότητας.

Φυςικα και υπάρχουν προβληματα σε όλα τα σχολεια και όλες τις περιοχές. Αλλά εξακολουθώ να πιστευω πως μετά από ένα χρόνο όσοι δε δουλευουν δημόσιοι είναι αχα'ί'ρευτοι ελληναράδες που πρέπει να τους ξηλωσουν κι όσοι γονείς δε φρόντισαν να βρουν έστω ένα κιν ένα ταμπλετ για τα παιδιά τους ήξεραν να πίνουν καφεδακια στις πλατείες με τα κινητακια στο χέρι εννοειται. Όλοι οι δήμοι βοήθησαν. Προβλήματα όλοι είχαν και έχουν. Κι εγώ δεν είχα συνδεση για 3 βδομάδες έκαναν έργα. Συνεννοείσαι, συνεργαζεσαι και βρίσκεις λυση. Επιμένω και είναι η άποψη μου κι άμα σας αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

μετά από ένα χρόνο όσοι δε δουλευουν δημόσιοι είναι αχα'ί'ρευτοι ελληναράδες που πρέπει να τους ξηλωσουν

εκπαιδευτικός που να μην έκανε τηλεκπαίδευση φέτος απλα δεν υπήρχε. πωπς κάνουν τηλεργασθα άλλοι κλάδοι του δημοσίου δεν γνωριζω, αλλα δεν είμαι κ εμπαθής να βγάζω πάνω τους τα απωθημένα μου. 

 

Just now, diane2020 είπε:

Όλοι οι δήμοι βοήθησαν.

Ναι τρέχοντας. Όπως κ το υπουργείο. 

 

Just now, diane2020 είπε:

κι όσοι γονείς δε φρόντισαν να βρουν έστω ένα κιν ένα ταμπλετ για τα παιδιά τους ήξεραν να πίνουν καφεδακια στις πλατείες

κριτική αφ υψηλού κ εκ του ασφαλούς. Να στείλουμε την αστυνομία να τους ρίξει κ λίγο ξύλο γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

εκπαιδευτικός που να μην έκανε τηλεκπαίδευση φέτος απλα δεν υπήρχε. πωπς κάνουν τηλεργασθα άλλοι κλάδοι του δημοσίου δεν γνωριζω, αλλα δεν είμαι κ εμπαθής να βγάζω πάνω τους τα απωθημένα μου. 

 

Ναι τρέχοντας. Όπως κ το υπουργείο. 

 

κριτική αφ υψηλού κ εκ του ασφαλούς. Να στείλουμε την αστυνομία να τους ρίξει κ λίγο ξύλο γι αυτό. 

Στο δημόσιο είναι το μισό μου σοι κατά αρχάς. Στον ιδιωτικό το άλλο μισό. Αλλά όπως και να χει ενσυναίσθηση δε δείχνω σε όλον τον κόσμο. Μεμονωμένες περπτώσεις υπάρχουν φυσικά αλλά είναι ελάχιστες. Γενικά υποκρισία ο καθένας πως να βολευει και πολλη πολλη ασυδοσία. Η ιστορία αυτή έφερε στο φως πολλη σαπίλα. Και στα σχολεια και παντού. Δυστυχώς. 

 

Σε αυτους που έπιναν καφεδακια συις πλατειες , έγραφαν στα φόρουμ και στα σοσιαλ, ανεβαζαν σελφι κ γκρινιαζαν ότι δεν μπορουν να κάνουν έτσι μάθημα -δασκαλοι- και γονεις τσατινγκ και σοσιαλ ενώ γκρίνιαζαν στο σχολείο ότι δεν έχουν τροπο να συνδεθούν και δε μπαίνουν τα παιδια τους δεν είναι για ξυλο.... Δείξε ενσυναίσθηση σε αυτους.... 

 

 

Οι δήμοι βοήθησαν, άργησαν αλλά βοήθησαν. Πες μου έναν που δε βοήθησε με τεκμήρια. Γιατί όλοι έστειλαν ταμπλέτες ακόμα κι αν υπήρξε καθυστέρηση. Αν ξέρεις κάποιος που δεν το κανε, αναφερε στοιχεία. 

Υπάρχει δήμος που ακόμα στέλνει? 

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Πολύ σωστά όσα αναφέρθηκαν. Απαράδεκτοι όσοι μπορούν να μπουν στα μαθήματα και δεν μπαίνουν ή όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα κι απλά δεν διαθέτουν χρήματα για τον απαραίτητο εξοπλισμό, όπως στο παράδειγμα που παρέθεσε η ΑΡΓΚ. Υπάρχουν όμως πολλές οικογένειες που δεν μπορούν να το στηρίξουν όλο αυτό. Προσωπικά ξέρω οικογένειες των οποίων τα παιδιά κάνουν μαθήματα μέσω κινητού ή έχουν σταθερούς υπολογιστές δίχως κάμερα και, ναι, όταν οι γονείς δεν έχουν δουλειά, λογικό να μην μπορούν να αγοράσουν κάμερα ή μικρόφωνο. Ή άλλοι δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο. Λέγανε ότι το WebEx δεν χρεώνει την κάρτα του κινητού αλλά έχει τύχει να ακούσω παράπονα για χρεώσεις. Δεν ξέρω τι ισχύει αν και δε θα μου έκανε εντύπωση να έληξαν οι συμβάσεις εταιρειών τηλεπικοινωνιών και υπουργείου και να υφίσταται πλέον χρέωση.

 

Κι από την άλλοι, δε φταίνε πάντα οι εκπαιδευτικοί. Όταν κάνουν το καλύτερο που μπορούν αλλά δεν υπάρχει ανταπόκριση, τι άλλο να κάνουν;

 

Σίγουρα όμως το να κρίνουμε την κατάσταση στα δημόσια σχολεία με βάση όσα ισχύουν στα ιδιωτικά είναι εντελώς λάθος. 

Καμερα και μικρόφωνο το σετ 15 ευρώ. 

Μπορείτε κι εσείς να κάνετε δωρα σε τέτοιες οικογενειες από ένα σετ... Αν γνωρίζετε δηλαδή τέτοιες οικογένειες.. 

Καλη κίνηση θα ήταν... 

 

 

 

 

 

Espero

Σε ότι αφορά τους κούριερ δεν είναι όλες οι εταιρείες με καθυστερήσεις... Από public σε  4 μέρες ήρθαν. ΠΧ. Δεν ισχυει αυτο οπότε. 

Άλλη δικαιολογία κι αυτή... Ένας χρόνος περασε θα Χαν πάρει 300 μικρόφωνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Οι δήμοι βοήθησαν, άργησαν αλλά βοήθησαν. Πες μου έναν που δε βοήθησε με τεκμήρια. Γιατί όλοι έστειλαν ταμπλέτες ακόμα κι αν υπήρξε καθυστέρηση. Αν ξέρεις κάποιος που δεν το κανε, αναφερε στοιχεία. 

Υπάρχει δήμος που ακόμα στέλνει? 

ίσως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω γιατί δεν έχω αντιληφθεί να υπήρξε κάποια κεντρική διαδικασια που να ασχολήθηκαν μ αυτό οι δήμοι. το υπουργείο έστειλε. 5 ταμπλετ σε σχολείο 250 μαθητών. πέρσι. φέτος ίσως έφτασαν αφού ανοίξαμε, δεν το γνωριζω. 

 

Just now, diane2020 είπε:

Καμερα και μικρόφωνο το σετ 15 ευρώ. 

Μπορείτε κι εσείς να κάνετε δωρα σε τέτοιες οικογενειες από ένα σετ... Αν γνωρίζετε δηλαδή τέτοιες οικογένειες.. 

Καλη κίνηση θα ήταν... 

δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ακριβώς έχει κάνει κάθε σχολείο για να βοηθήσει, πραγνατικα από το υστερημά τιυ, γιατί τα σχολεία μέρα βίας είχαν υποδομή για να κάνουν εκεί 4-5 καθηγητές μάθημα που δεν μπορούσαν σπίτι τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ίσως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω γιατί δεν έχω αντιληφθεί να υπήρξε κάποια κεντρική διαδικασια που να ασχολήθηκαν μ αυτό οι δήμοι. το υπουργείο έστειλε. 5 ταμπλετ σε σχολείο 250 μαθητών. πέρσι. φέτος ίσως έφτασαν αφού ανοίξαμε, δεν το γνωριζω. 

 

δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ακριβώς έχει κάνει κάθε σχολείο για να βοηθήσει, πραγνατικα από το υστερημά τιυ, γιατί τα σχολεία μέρα βίας είχαν υποδομή για να κάνουν εκεί 4-5 καθηγητές μάθημα που δεν μπορούσαν σπίτι τους. 

Εεεεεμ.... Αμα δε γνωρίζεις...... 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΔΩΣΑΝ. ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ Ο ΕΝΑς ΕΔΩΣΕ Ο ΔΙΠΛΑ. οι αιτήσεις γίνονταν και γίνονται από τα ίδια τα σχολεία! Τους διευθυντες!!!! 

Δε μ απασχολεί το υπουργείο άλλωστε αυτοί πάντα γραμμενους μας είχαν και μας έχουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εεεεεμ.... Αμα δε γνωρίζεις...... 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΔΩΣΑΝ. ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ Ο ΕΝΑς ΕΔΩΣΕ Ο ΔΙΠΛΑ. οι αιτήσεις γίνονταν και γίνονται από τα ίδια τα σχολεία! Τους διευθυντες!!!! 

Δε μ απασχολεί το υπουργείο άλλωστε αυτοί πάντα γραμμενους μας είχαν και μας έχουν

κ εμάς μας έδωσε γενικα για εξοπλισμό όμως με δίκη μας πρωτοβουλία. οκ δεν ήξερα ότι υπήρχε επίσημη διαδικασια. δεν μας έδωσε όμως φορητούς για μαθητες ούτε είπε ότι μπορούμε να ζητήσουμε κάτι τέτοιο. αναβάθμιση τηλεφώνου έκανε κ κάποια λαπτοπ για γενική χρήση στα σχολεία του νησιού. μου κάνει εντύπωση κ πάλι όμως γιατί δεν μπορεί να μην το ανέφερε το φιλοκυβερνητικό εκπαιδευτικό σάιτ ότι οι δήμοι έδωσαν συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ίσως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω γιατί δεν έχω αντιληφθεί να υπήρξε κάποια κεντρική διαδικασια που να ασχολήθηκαν μ αυτό οι δήμοι. το υπουργείο έστειλε. 5 ταμπλετ σε σχολείο 250 μαθητών. πέρσι. φέτος ίσως έφτασαν αφού ανοίξαμε, δεν το γνωριζω. 

 

δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ακριβώς έχει κάνει κάθε σχολείο για να βοηθήσει, πραγνατικα από το υστερημά τιυ, γιατί τα σχολεία μέρα βίας είχαν υποδομή για να κάνουν εκεί 4-5 καθηγητές μάθημα που δεν μπορούσαν σπίτι τους. 

Εγω εδώ απευθύνομαι σε ιδιώτη. Σε άτομο. Όπου ξέρετε οικογενειες τέτοιες παρτε τους ένα σετ. Ποιος το έκανε σε οικογένειες που είχαν ανάγκη? Εσυ το έκανες σε κάποια οικογένεια που λες οτι δεν ειχε εξοπλισμό? Δωριζουμε, δανείζουμε, η βιντεοσκοπούμε τα μαθήματα κ τα στέλνουμε σε συγγενείς του μαθητή η σε κάποιους πιυ ρχονται σε επαφη μαζί του. Γραφουμε και DVD. Κανείς δε χάνει μάθημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εεεεεμ.... Αμα δε γνωρίζεις...... 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΔΩΣΑΝ. ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ Ο ΕΝΑς ΕΔΩΣΕ Ο ΔΙΠΛΑ. οι αιτήσεις γίνονταν και γίνονται από τα ίδια τα σχολεία! Τους διευθυντες!!!! 

Δε μ απασχολεί το υπουργείο άλλωστε αυτοί πάντα γραμμενους μας είχαν και μας έχουν

Σίγουρα ζεις σε παραλληλο σύμπαν!!! Αυτό που λες απλα δεν υπάρχει! Πες ποιοι δήμοι έδωσαν... με τεκμήρια (που λες κι εσυ). Δεν ξερω αν έδωσαν κάποιοι δήμοι στην Αττική αλλα να σου υπενθυμίσω ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα... Εγω δεν ξερω κανέναν δημο που έδωσε. Δε ζω στην Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εεεεεμ.... Αμα δε γνωρίζεις...... 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΔΩΣΑΝ. ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ Ο ΕΝΑς ΕΔΩΣΕ Ο ΔΙΠΛΑ. οι αιτήσεις γίνονταν και γίνονται από τα ίδια τα σχολεία! Τους διευθυντες!!!! 

Λοιποοοον..... ο δικος μας δημος υποσχεθηκε 90 και εδωσε 45....

Τα σχολεια περυσι παρελαβαν 1-2 το καθενα απο το υπουργειο.

 

Οι κοινωνικοι λειτουργοι του ΚΕΣΥ οπου βρισκομαι προσπαθουν καθημερινα να βρουν λυση για τα παιδια που δεν μπορουν να παρακολουθησουν την τηλεκπαιδευση....

 

Δεν ξερω που βρισκεσαι, αλλα οι συνθηκες που εχεις γυρω σου προφανως ειναι διαφορετικες απο τις συνθηκες που εχω εγω γυρω μου....

 

Υ.Γ. Το επιδομα ανεργιας (για οσους το παιρνουν) ειναι εως 576 ευρω το μηνα..... Χωρις αλλο σχολιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

κ εμάς μας έδωσε γενικα για εξοπλισμό όμως με δίκη μας πρωτοβουλία. οκ δεν ήξερα ότι υπήρχε επίσημη διαδικασια. δεν μας έδωσε όμως φορητούς για μαθητες ούτε είπε ότι μπορούμε να ζητήσουμε κάτι τέτοιο. αναβάθμιση τηλεφώνου έκανε κ κάποια λαπτοπ για γενική χρήση στα σχολεία του νησιού. μου κάνει εντύπωση κ πάλι όμως γιατί δεν μπορεί να μην το ανέφερε το φιλοκυβερνητικό εκπαιδευτικό σάιτ ότι οι δήμοι έδωσαν συσκευές. 

Αυτό είναι το θέμα η ότι υπάρχει λυση για όλους? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κ εμάς μας έδωσε γενικα για εξοπλισμό όμως με δίκη μας πρωτοβουλία. οκ δεν ήξερα ότι υπήρχε επίσημη διαδικασια. δεν μας έδωσε όμως φορητούς για μαθητες ούτε είπε ότι μπορούμε να ζητήσουμε κάτι τέτοιο. αναβάθμιση τηλεφώνου έκανε κ κάποια λαπτοπ για γενική χρήση στα σχολεία του νησιού. μου κάνει εντύπωση κ πάλι όμως γιατί δεν μπορεί να μην το ανέφερε το φιλοκυβερνητικό εκπαιδευτικό σάιτ ότι οι δήμοι έδωσαν συσκευές. 

Επισημη διαδικασια δεν υπηρξε πουθενα!

Οι δημοι, αναλογα με τις αναγκες, τις δυνατοτηες και τη θεληση τους, πηραν καποια tablets και τα εδωσαν σε α/βαθμιες και β/βαθμιες.

Ο δικος μας δημος υποσχεθηκε 90 tablets και εδωσε 45....

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Λοιποοοον..... ο δικος μας δημος υποσχεθηκε 90 και εδωσε 45....

Τα σχολεια περυσι παρελαβαν 1-2 το καθενα απο το υπουργειο.

 

Οι κοινωνικοι λειτουργοι του ΚΕΣΥ οπου βρισκομαι προσπαθουν καθημερινα να βρουν λυση για τα παιδια που δεν μπορουν να παρακολουθησουν την τηλεκπαιδευση....

 

Δεν ξερω που βρισκεσαι, αλλα οι συνθηκες που εχεις γυρω σου προφανως ειναι διαφορετικες απο τις συνθηκες που εχω εγω γυρω μου....

 

Υ.Γ. Το επιδομα ανεργιας (για οσους το παιρνουν) ειναι εως 576 ευρω το μηνα..... Χωρις αλλο σχολιο

Γραψτε τα μαθήματα σε DVD. Στείλτε ασυγχρονα. Καντε μάθημα δια τηλεφώνου με ανοιχτή ακρόαση. Αγοράστε αλλά 5 εσείς  και μερικοί συνάδελφοι σας που δε βγαζετε ως δημ υπάλληλος 576..

Καντε γραπτα αιτήματα σε εταιρείες, δωρισαν κι εκαναν κ παρα πολυ καλές εκπτώσεις!! 

Τι άλλο θελετε να σας πω. Εσείς ψάχνετε παντου το αρνητικό εγώ ψάχνω τα θετικά κ τη λυση κι όχι μόνο εγώ δηλαδή 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Επισημη διαδικασια δεν υπηρξε πουθενα!

Οι δημοι, αναλογα με τις αναγκες, τις δυνατοτηες και τη θεληση τους, πηραν καποια tablets και τα εδωσαν σε α/βαθμιες και β/βαθμιες.

Ο δικος μας δημος υποσχεθηκε 90 tablets και εδωσε 45....

Αιτήσεις και παρακάλια και στους δίπλα δήμους θα εισακουγοσασταν,  τα 45 θα γίνονταν 30 κοκ

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Γραψτε τα μαθήματα σε DVD. Στείλτε ασυγχρονα. Καντε μάθημα δια τηλεφώνου με ανοιχτή ακρόαση. Αγοράστε αλλά 5 εσείς  και μερικοί συνάδελφοι σας που δε βγαζετε ως δημ υπάλληλος 576..

Καντε γραπτα αιτήματα σε εταιρείες, δωρισαν κι εκαναν κ καλές εκπτώσεις

Τι άλλο θελετε να σας πω. Εσείς ψάχνετε παντου το αρνητικό εγώ ψάχνω τα θετικά κ τη λυση κι όχι μόνο εγώ δηλαδή 

Εαν η παραθεση της καταστασης ειναι αρνητικο.... Παω πασο!

 

Το τι εκανα και το τι κανω για τους μαθητες μου, αφηστε να το ξερω εγω και αυτοι! Αντιθετα με αλλους, δεν διατυμπανιζω ουτε οτι ειμαι η τελεια εκπαιδευτικος, ουτε οτιτα εχω ολα ρυθμισμενα στην εντελεια, ουτε οτι ολες οι επιλογες μου ειναι σωστες! 

Just now, MagdaP είπε:

Εμεις πάντως στο σχολείο έχουμε 8 ταμπλετ για 250 μαθητές!

Εγω περυσι ειχα 1 (ενα) στο οποιο δεν δουλευε η καμερα και το μικροφωνο! Tablet δεν ειχα κανενα!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Εμεις πάντως στο σχολείο έχουμε 8 ταμπλετ για 250 μαθητές!

Και πολλοι γνωστοί σας αλλα 20 σπίτια τους 

Δεν υπάρχει αλληλεγγύη τι να λέμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αιτήσεις και παρακάλια και στους δίπλα δήμους θα εισακουγοσασταν

Οι διπλανοι δημοιδεν εδωσαν ουτε στα δικα τους σχολεια! 
επισης, ως δημοσιο σχολεια δεν εχω δικαιωμα να αποτανθω σε ιδιωτες και να ζητησω πραγματα! Αν το κανω θα εχω κυρωσεις υπαλληλικες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Εαν η παραθεση της καταστασης ειναι αρνητικο.... Παω πασο!

 

Το τι εκανα και το τι κανω για τους μαθητες μου, αφηστε να το ξερω εγω και αυτοι! Αντιθετα με αλλους, δεν διατυμπανιζω ουτε οτι ειμαι η τελεια εκπαιδευτικος, ουτε οτιτα εχω ολα ρυθμισμενα στην εντελεια, ουτε οτι ολες οι επιλογες μου ειναι σωστες! 

Εγω περυσι ειχα 1 (ενα) στο οποιο δεν δουλευε η καμερα και το μικροφωνο! Tablet δεν ειχα κανενα!

 

Καλυτερα ναι να πάτε πασο

Υπάρχουν λυσεις τέλος. Όλα τα αλλά δικαιολογίες. 

Σε ποιο δήμο είστε? 

Μπορώ αν θέλετε να κάνω μια προσπάθεια. Θέλετε να πείτε πως 45 παιδια σε εσάς δεν κάνουν μάθημα? Στειλτε μου στοιχεία σε πμ όπως κι εγώ τα δικά μου φυσικά και το προχωραμε αν θέλετε. Αυτό που γράφετε είναι πολυ άσχημο και δεν μπορώ να καταλάβω που συμβαίνει και γιατί 

Just now, emmaki είπε:

Οι διπλανοι δημοιδεν εδωσαν ουτε στα δικα τους σχολεια! 
επισης, ως δημοσιο σχολεια δεν εχω δικαιωμα να αποτανθω σε ιδιωτες και να ζητησω πραγματα! Αν το κανω θα εχω κυρωσεις υπαλληλικες!

Δε θα το κάνετε εσείς 

Να στελνετε αιτήματα όμως εχετε κάθε δικαίωμα να το κανετε

Just now, emmaki είπε:

Οι διπλανοι δημοιδεν εδωσαν ουτε στα δικα τους σχολεια! 
επισης, ως δημοσιο σχολεια δεν εχω δικαιωμα να αποτανθω σε ιδιωτες και να ζητησω πραγματα! Αν το κανω θα εχω κυρωσεις υπαλληλικες!

ΠΟΥ συμβαίνουν αυτά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Καλυτερα ναι να πάτε πασο

Υπάρχουν λυσεις τέλος. Όλα τα αλλά δικαιολογίες. 

Σε ποιο δήμο είστε? 

Μπορώ αν θέλετε να κάνω μια προσπάθεια. Θέλετε να πείτε πως 45 παιδια σε εσάς δεν κάνουν μάθημα? 

Ειπα οτι δοθηκαν 45 tablets! 
Τα παιδια που δεν κανουν μαθημα, και τα βλεπω καθημερινα γιατι ειμαι σε ΚΕΣΥ και περνανε απο μας απειρα παιδια, ειναι πολλα περισσοτερα! 
Αν δεν θελετε, μην το πιστευετε!

Παιδια ρομα, παιδια σε χωρια με πολυ χαμηλο οικονομικο επίεδο, παιδια στην πολη με πολυ χαμηλο οικονομικο επιπεδο και πολλα αλλα παιδια ΔΕΝ παρακολουθησαν τηλεκπαιδευση! Και τωρα που ξανακλεινουν για δυο εβδομαδες ολα τα σχολεια, παλι δεν θα παρακολουθησουν!

Γι’ αυτο ειπα πιο πανω οτι η τηλευκπαιδευση ειναι ταξικη!

Just now, diane2020 είπε:

Καλυτερα ναι να πάτε πασο

Υπάρχουν λυσεις τέλος. Όλα τα αλλά δικαιολογίες. 

Σε ποιο δήμο είστε? 

Μπορώ αν θέλετε να κάνω μια προσπάθεια. Θέλετε να πείτε πως 45 παιδια σε εσάς δεν κάνουν μάθημα? Στειλτε μου στοιχεία σε πμ όπως κι εγώ τα δικά μου φυσικά και το προχωραμε αν θέλετε. Αυτό που γράφετε είναι πολυ άσχημο και δεν μπορώ να καταλάβω που συμβαίνει και γιατί 

Δε θα το κάνετε εσείς 

Να στελνετε αιτήματα όμως εχετε κάθε δικαίωμα να το κανετε

ΠΟΥ συμβαίνουν αυτά? 

Που συμαλβαινουν;

Σε καποια αλλη χωρα! Σε ενα παραλληκο συμπαν προς το δικο σας.......

 

Δεν πειραζει που δεν το ξερετε!

 

 

Επισης κατι που δεν ξερετε γιατι προφανως δεν εχετε εμπειρια απο δημοσιο σχολειο, ο εκπαιδευτικος ειναι υπαλληλος. Ως τετοιος, υπαγεται σε νομους και κανονισμους. Ενας απο αυτους ειναι οτι δεν μπορει να απευθυνεται σε ιδιωτες και να ζηταει πραγματα! Εαν το κανει απο την καλη του την καρδια για να βοηθησει παιδια, κινδυνευει με απολυση!

 

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...