Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Εντάξει, σε παραδέχομαι!!! Σε τέτοιο λεβελ δεν είχε φτάσει ούτε η δική μου σκέψη, η οποία θεωρείται ακραία!!! Προσκυνώ! Είσαι είδωλο!!!! Αχαχαχαχαχχαχ

 

Καλά εσύ γελάς, αλλά αυτές οι ιδέες ούτε πρωτότυπες είναι, ούτε δικές μου.

 

Υπάρχουν πολλοί υποστηρικτές αυτών των ιδεών. Υπάρχουν και θρησκείες με αυτά τα πιστεύω. Υπάρχουν και ακτιβιστικές οργανώσεις με αυτά τα αιτήματα.

 

Αλλοι για να προστατέψουν το περιβάλλον, άλλοι για να προστατέψουν τον άνθρωπο από τον εαυτό του, ;άλλοι για να εξαλείψουν κάθε οδύνη και αδικία και να φέρουν ολοκληρωτισμό στην ισότητα.... συνοψίζουν στο ότι , χωρίς ανθρώπινη ζωή, δεν θα υπάρχει ανθρώπινη οδύνη, ανθρώπινη καταπίεση, ανθρώπινη εξουσία, ανθρώπινος θάνατος κτλ κτλ κτλ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγω πάλι τα βρίσκω εξαιρετικά δυσνόητα και υπερβολικά όλα αυτά, αλλά εγώ ως συνήθως δεν καταλαβαίνω αυτή την ουτοπική φιλοσοφική διάθεση, ίσως φταίει το φυσικό ξανθό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Καλά εσύ γελάς, αλλά αυτές οι ιδέες ούτε πρωτότυπες είναι, ούτε δικές μου.

 

Υπάρχουν πολλοί υποστηρικτές αυτών των ιδεών. Υπάρχουν και θρησκείες με αυτά τα πιστεύω. Υπάρχουν και ακτιβιστικές οργανώσεις με αυτά τα αιτήματα.

 

Αλλοι για να προστατέψουν το περιβάλλον, άλλοι για να προστατέψουν τον άνθρωπο από τον εαυτό του, ;άλλοι για να εξαλείψουν κάθε οδύνη και αδικία και να φέρουν ολοκληρωτισμό στην ισότητα.... συνοψίζουν στο ότι , χωρίς ανθρώπινη ζωή, δεν θα υπάρχει ανθρώπινη οδύνη, ανθρώπινη καταπίεση, ανθρώπινη εξουσία, ανθρώπινος θάνατος κτλ κτλ κτλ...

 

 

 

 

Δεν κατάλαβες... Δεν σε κοροϊδεύω... Εν μέρει είναι και δική μου άποψη, αφού ήδη αισθάνομαι τύψεις που έκανα παιδί και θα αναγκαστεί να υποστεί όλα αυτά και είναι άλλος ένας λόγος που δεν θα ήθελα να κάνω και δεύτερο (προφανώς υπάρχουν και άλλες αιτίες, αλλά σκεφτομουν αυτές τις μέρες πως ποιος ο λόγος να κάνουμε παιδια αν δεν μπορούν να ΖΗΣΟΥΝ???) 

Απλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι όπως το εθεσες

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλέ, την κατάλαβα την διάθεση σου. Ξέρω ότι δεν κοροϊδεύεις. Απλά σου λέω ότι δεν είναι για γέλια. Είναι πολύ πιο βαθυά τα πράγματα.

 

Αυτό που λες για τα παιδιά, το σκεφτόμασταν κι εμείς. Σε τί κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας κι αν είναι εγωιστικό να το κάνεις αυτό στον άλλο, στο παιδί σου, να το φέρνεις στον πόνο και την οδύνη.

 

Αλλά βρήκα νόημα στην ζωή, με ή χωρίς πόνο. Και κατάλαβα ότι δεν είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ απόφαση, η ζωή του άλλου. Ουτε καν του ίδιου μου του παιδιού.

Δεν ελέγχω τη ζωή του, δεν ελέγχω τον θάνατο του.

 

Ειναι μεγάλη ανακούφιση να απελευθερώνεσαι από την ανάγκη και την αγωνία να ελέγχεις (να νομίζεις ότι ελέγχεις) την ζωή. Την δική σου, του παιδιού σου, του κάθε άλλου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση της καραντίνας ανά διαστήματα για κάποια χρόνια προκείμενου να αρρωστήσουμε σταδιακά κλπ , ή να χάσουμε τις δουλειές μας οριστικά, να πεινασουν τα παιδιά μας και να καταστραφεί οικονομικά μια γενιά; Και όλη αυτή η κρίση της επιδημίας να "κουμπωσει' επάνω στην πληγωμένη Ελλάδα από την δεκαετή κρίση και να μας αποτελειώσει; δεν ξέρω ειλικρινά. Όπως και δεν ξέρω αν υπάρχει λύση χωρίς βαρύ τίμημα. Συμφωνώ σε πολλά με την Kine.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήταν 18 μηνών ο μεγάλος μου βγήκαμε στο μπαλκόνι και παίζαμε διάφορα παιχνίδια με νερά. Του είχαμε πάρει κάτι πεδιλάκια, όμως δεν του έκαναν και θα τα αλλάζαμε την επόμενη μέρα, έτσι έπαιζε ξυπόλυτος. Τα πλακάκια γλιστρούσαν, το ξέραμε, το είδαμε κι εγώ κι ο πατέρας του, παρόλα αυτά συνεχίσαμε να παίζουμε έτσι, με θεωρητικά μεγαλύτερη προσοχή. Το παιδί κάποια στιγμή γλίστρησε, έπεσε με τα μούτρα και έσκισε τα χείλη του. Τρέξαμε στο νοσοκομείο και οριακά δεν έκανε ράμματα. Δύο χρόνια μετά, έχει το σημάδι στα χείλη του και ένα γρομπαλάκι. Μικρή ζημιά φυσικά μπροστά σε αυτό που φοβήθηκα ότι μπορεί να έπαθε όταν τον είδα να σηκώνεται από την τούμπα και ήταν όλο το πρόσωπο του μέσα στα αίματα.

 

Το παιδί μου θα χτυπήσει όσο είναι ένα ζωηρό παιδί που παίζει ελεύθερα? Φυσικά, θα φάει τα μούτρα του ένα σωρό φορές.

Το συγκεκριμένο σκηνικό θα μπορούσα να το αποτρέψω αν εγώ ως ΓΟΝΙΟΣ είχα πράξει υπεύθυνα? Σαφέστατα

Θα πρέπει να με χαϊδέψω και να πω, έλα μωρέ, θα μπορούσε να του συμβεί έτσι κι αλλιώς, παιδί είναι θα χτυπήσει. shit happens!! That' s life!!! ΟΧΙ.

Φταίω. Εγώ το εξέθεσα σε κίνδυνο  και κόντεψε να χτυπήσει σοβαρά λόγω μεγάλου μου λάθους. Δεν το φέρω βαρέως (πια ίσως) όμως πήρα το μάθημα μου. 

Είναι πολλά αυτά που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και άλλα τόσα που μπορούμε να κάνουμε για να προστατεύουμε τα παιδιά μας. 
(Μην γίνω γραφική τώρα και αναφέρω πάλι βασικούς τρόπους προφύλαξης).

 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όταν ήταν 18 μηνών ο μεγάλος μου βγήκαμε στο μπαλκόνι και παίζαμε διάφορα παιχνίδια με νερά. Του είχαμε πάρει κάτι πεδιλάκια, όμως δεν του έκαναν και θα τα αλλάζαμε την επόμενη μέρα, έτσι έπαιζε ξυπόλυτος. Τα πλακάκια γλιστρούσαν, το ξέραμε, το είδαμε κι εγώ κι ο πατέρας του, παρόλα αυτά συνεχίσαμε να παίζουμε έτσι, με θεωρητικά μεγαλύτερη προσοχή. Το παιδί κάποια στιγμή γλίστρησε, έπεσε με τα μούτρα και έσκισε τα χείλη του. Τρέξαμε στο νοσοκομείο και οριακά δεν έκανε ράμματα. Δύο χρόνια μετά, έχει το σημάδι στα χείλη του και ένα γρομπαλάκι. Μικρή ζημιά φυσικά μπροστά σε αυτό που φοβήθηκα ότι μπορεί να έπαθε όταν τον είδα να σηκώνεται από την τούμπα και ήταν όλο το πρόσωπο του μέσα στα αίματα.

 

Το παιδί μου θα χτυπήσει όσο είναι ένα ζωηρό παιδί που παίζει ελεύθερα? Φυσικά, θα φάει τα μούτρα του ένα σωρό φορές.

Το συγκεκριμένο σκηνικό θα μπορούσα να το αποτρέψω αν εγώ ως ΓΟΝΙΟΣ είχα πράξει υπεύθυνα? Σαφέστατα

Θα πρέπει να με χαϊδέψω και να πω, έλα μωρέ, θα μπορούσε να του συμβεί έτσι κι αλλιώς, παιδί είναι θα χτυπήσει. shit happens!! That' s life!!! ΟΧΙ.

Φταίω. Εγώ το εξέθεσα σε κίνδυνο  και κόντεψε να χτυπήσει σοβαρά λόγω μεγάλου μου λάθους. Δεν το φέρω βαρέως (πια ίσως) όμως πήρα το μάθημα μου. 

Είναι πολλά αυτά που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και άλλα τόσα που μπορούμε να κάνουμε για να προστατεύουμε τα παιδιά μας. 
(Μην γίνω γραφική τώρα και αναφέρω πάλι βασικούς τρόπους προφύλαξης).

 

 

 

 

 

Μα το ότι το παιδί σου έπεσε, δεν σε κάνει ανεύθυνη σαν γονιό... Ούτε εσένα ούτε τον άντρα σου... Όντως, shitt happens!!! Δεν μπορείς να τα ελέγξεις όλα, ούτε θα μπορέσεις ποτέ!!! Η ζωή είναι μια σειρά από συμπτώσεις!!! Θα τρελαθείς άμα σου πω σκηνικά που ειδα στο νοσοκομείο από ατυχήματα παιδιών ΜΕΣΑ στο σπίτι!!! Να τραβάς τα μαλλιά σου!!! Απλά, προσπαθείς για το καλύτερο και αποδέχεσαι πως κάπου θα "αποτύχεις".... Εγώ προσωπικά εύχομαι, ότι συμβαίνει να είναι μικρό και αναστρέψιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έγινα μέλος στο φόρουμ για να μάθω ότι θα πεθάνω. Πώς ζούσα τόσο καιρό στην άγνοια απορώ. Άρα να κόψω την ινσουλίνη, δεν έχει νόημα να τρυπιεμαι, έτσι κ αλλιώς αν δεν πεθάνω από το διαβήτη θα πεθάνω από αυτοκινητιστικό ατύχημα ή από γλάστρα. Και μετά αναρωτιόμαστε πως κυβερνάει ο Τραμπ.

 

Και όσοι καπνίζουν, συνεχίστε το, αξίζει το ρίσκο, ούτως ή άλλως θα πεθάνετε. Τι στα 50 τι στα 80, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Κόψτε και τη ζώνη στο αμάξι. Και αν πάθετε έμφραγμα μην πάτε νοσοκομείο, τι από καρδιά τί από εγκεφαλικό, όλοι από κάτι θα πάμε βρε αδερφέ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα το ότι το παιδί σου έπεσε, δεν σε κάνει ανεύθυνη σαν γονιό... Ούτε εσένα ούτε τον άντρα σου... Όντως, shitt happens!!! Δεν μπορείς να τα ελέγξεις όλα, ούτε θα μπορέσεις ποτέ!!! Η ζωή είναι μια σειρά από συμπτώσεις!!! Θα τρελαθείς άμα σου πω σκηνικά που ειδα στο νοσοκομείο από ατυχήματα παιδιών ΜΕΣΑ στο σπίτι!!! Να τραβάς τα μαλλιά σου!!! Απλά, προσπαθείς για το καλύτερο και αποδέχεσαι πως κάπου θα "αποτύχεις".... Εγώ προσωπικά εύχομαι, ότι συμβαίνει να είναι μικρό και αναστρέψιμο!!!

Όχι βρε συ. . Φυσικά και ήταν ανευθυνο εκ μέρους μου. Διότι -το γράφω κιόλας- το ΕΙΔΑ ότι γλιστράει γλίστρησε και νωρίτερα αλλά τον πρόλαβα και συζητήσαμε με τον σύζυγο να το σταματήσουμε αλλά ζαμανφουνιάσαμε.  Ε,  δεν πάει έτσι.  Σίγουρα θα κανουμε λάθη ως γονείς,  το θέμα είναι να είναι όσο πιο λίγα γίνεται, ειδικά όταν αφορά θέματα ασφάλειας. 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε κορίτσια, μην το τραβάμε και στο άλλο άκρο. Δε θα μετανιώσουμε και που γίναμε μάνες λόγω του κορονοιού, ούτε λόγω της οικονομικής κρίσης, ήμαρτον! Μπανάλ αυτό που θα πω τώρα, αλλά, αν ήταν έτσι, αρκετές γενιές πριν από εμάς έπρεπε να είχε σταματήσει η αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους! Και ειδικά στην Ελλάδα! Για σκεφτείτε τι έχουν τραβήξει οι προηγούμενες γενιές, τέσσερις αιώνες σκλαβιάς, παιδομαζώματα, πόλεμοι και κόντρα πόλεμοι, χρεωκοπίες, για να μην πάω ακόμα πιο πίσω με τις πανδημίες χολέρας, πανούκλας, ακόμα και φονικής γρίπης με εκατομμύρια νεκρούς που έχει περάσει η ανθρωπότητα! Σας υπενθυμίζω ότι μέχρι πριν 70 χρόνια, υπήρχαν ακόμα λεπροί! Κατά τόπους επιδημίες μηνιγγίτιδας και πολυομυελίτιδας, πολύ πιο πρόσφατα!

 

Λοιπόν;

Σταμάτησαν ποτέ να ερωτεύονται οι άνθρωποι και να κάνουν παιδιά, από φόβο; Η μέρα που θα σταματήσουν, θα είναι η μέρα που θα αρχίσει ο χρόνος να μετράει ανάποδα...

 

Δε λέω να μην ακούμε τους ειδικούς, δε λέω να μην παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις. Προς Θεού. Αλλά ας μην απελπιζόμαστε. Είναι μια δυσκολία μεγάλη κι η γενιά μας είναι μαθημένη στα εύκολα. Θα το ξεπεράσουμε.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προσπάθεια για πλήρη ισοπέδωση κάθε υπαρξιακού προβληματισμού, έγινε κατανοητή. Αλλά όχι και αποδεκτή.

 

Το ζήτημα δεν είναι ότι ούτως ή άλλως θα πεθάνουμε.

Το ζήτημα είναι τί κάνουμε στη ζωή μας, προσπαθώντας να αποφύγουμε τον θάνατο.

 

Η κατάργηση ή παύση της ζωής, προκειμένου να μείνουμε εν ζωή, είναι μια παράλογη ανθρωπολογικά και υπαρξιακά πράξη.

 

Σε δευτερο επίπεδο και για όποιον έχει ανάγκη από συμβατικά επιχειρήματα και όχι υπαρξιακοφιλοσοφικοανθρωπολογικά...... Τους θανάτους από ανέργία, σε αριθμούς τους γνωρίζετε; Την αύξηση αυτοκτονιών σε αναλογικότητα ως προς την ανεργία την γνωρίζετε; Την αύξηση ψυχασθενειών σε σχέση με την κοινωνική απομόνωση την γνωρίζετε; Και ψυχασθένεια δεν είναι μονάχα "πέρνω και κανένα ηρεμιστικούλι και έρχομαι". Ψυχασθένεια είναι από την μια μέρα στην άλλη, μέσα σε έναν μήνα να έχουν κλειστεί άνθρωποι στα σπίτια τους, να πλένονται μέχρι να σκίσουν το δέρμα τους, να κλαίνε και να κλειδώνονται μέσα μην πλησιάσει το παιδί τους, να παραληρούν και να πεθαίνουν μόνοι, μέσα στα ίδια τους τα σπίτια. Οχι επειδή δεν έχουν κανέναν, αλλά επειδή έχουν πάθει υστερία και φοβούνται να δουν ακόμη και τα παιδιά τους, ακόμη κι αν πεθαίνουν.

 

Η κυβέρνηση και οι κυβερνήσεις, πήραν κάποια μέτρα για να προστατέψουν τους πολίτες τους. Αν αυτά τα μέτρα, φέρνουν περισσότερους θανάτους από αυτούς που γλιτώνουν, τότε οι κυβερνήσεις πράττουν εις βάρος των πολιτών τους. Οτι ισχύει όταν παίρνεις ένα φάρμακο ή κάνεις οποιαδήποτε παρέμβαση σε έναν άνθρωπο. ΠΡΕΠΕΙ να ζυγίζεις τις συνέπειες της παρέμβασης και να προσπαθείς να είσαι βέβαιος ότι η παρέμβαση/το φάρμακο/το εμβόλιο/τα μέτρα δεν θα 'εχουν χειρότερες συνέπειες (μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα), σε σχέση με το να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν.

 

Αν η απουσία τσιγάρου, σε φέρνει σε κατάσταση να έχεις αυτοκτονικό ιδεασμό, τότε είναι προτιμότερο να καπνίζεις. Μεχρι τουλάχιστον να μπορέσεις να έχεις το συναισθηματικό υπόβαθρο να αντέξεις, την απεξάρτηση από το τσιγάρο.

 

Αν το να αποτρέψεις μερικές χιλιάδες θανάτους από έναν θανατηφόρο ιό, σημαίνει να καταστρέψεις ολοσχερώς ένα εύθραυστο κοινωνικό σύστημα και να δημιουργήσεις εκατοντάδες χιλιάδες φτωχούς, άστεγους και παρανοημένους (που θα πεθαίνουν σαν τα ποντίκια στο εξαθλιωμένο σύστημα υγείας που δεν μπορεί να τους περιθάλψει έτσι κι αλλιώς), τότε ίσως πρέπει να ξανα ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά αυτής της κίνησης.

 

Σημ.  Είμαστε υπεύθυνοι για όλες τις συνέπειες του "μένουμε σπίτι" ή μόνο για το σώσιμο ανθρώπων;

Το παίρνουμε όλο πάνω μας; Ολα; ή μόνο για τ' ότι σώσαμε/σώζουμε/θα σώσουμε ζωές είμαστε υπεύθυνοι;

Γιατί μείναμε σπίτι και μένουμε ασφαλείς με ένα κόστος σε ανθρώπινες ζωές (όχι από κορονοϊό) ανυπολόγιστο. Κυριολεκτικά. Κανείς δεν μας λέει, τί λένε τα μαθηματικά μοντέλα για τις συνέπειες σε ζωές, ασθένειες κ.α. από την οικονομική κρίση που ήδη ξεκίνησε. Και δεν είναι δίλημμα του τύπου ζωή vs χρήματα. Είναι ζωή vs ζωή.

Γιατί η ζωή που χάνεται από την επιπλοκή μόλυνσης από ιό, δεν είναι πιο σημαντική από την ζωή που χάνετε από αυτοκτονία. Ουτε και το αντίστροφο.

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lisbet είπε:

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να είμαστε ελεύθεροι να πράττουμε κατά το δοκούν, ως τότε!

Κ εγώ το εύχομαι Lisbet. Εύχομαι όμως να πάνε καλύτερα τα πράγματα κ στο Βέλγιο για, να μπορέσουμε να πάμε γιατί είναι πολύ άσχημη η κατάσταση εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ εγώ το εύχομαι Lisbet. Εύχομαι όμως να πάνε καλύτερα τα πράγματα κ στο Βέλγιο για, να μπορέσουμε να πάμε γιατί είναι πολύ άσχημη η κατάσταση εκεί. 

 

Ναι, το έχω ακούσει. Γιατί την πάτησαν έτσι εκεί; Μαθεύτηκε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Σε δευτερο επίπεδο και για όποιον έχει ανάγκη από συμβατικά επιχειρήματα και όχι υπαρξιακοφιλοσοφικοανθρωπολογικά...... Τους θανάτους από ανέργία, σε αριθμούς τους γνωρίζετε; Την αύξηση αυτοκτονιών σε αναλογικότητα ως προς την ανεργία την γνωρίζετε; Την αύξηση ψυχασθενειών σε σχέση με την κοινωνική απομόνωση την γνωρίζετε; Κ

Δυστυχώς όχι αλλά εσύ φαίνεται να τους γνωρίζεις. Μπορείς να μας παραθέσεις πηγές για να δούμε κ οι υπόλοιποι και την άλλη όψη του νομίσματος; Γιατί από λυρισμό χορτάσαμε.

 

Just now, kine είπε:



Αν η απουσία τσιγάρου, σε φέρνει σε κατάσταση να έχεις αυτοκτονικό ιδεασμό, τότε είναι προτιμότερο να καπνίζεις.

Αν η απουσία τσιγάρου σου προκαλεί αισθήματα αυτοκτονίας τότε το κάπνισμα είναι το μικρότερο από τα προβλήματα σου. Μιλάμε όμως για το μέσο άνθρωπο και όχι για ακραίες περιπτώσεις νομίζω.

Όσο για το ποσοι θάνατοι αποφεύχθηκαν δεν θα το μάθουμε ποτέ. Αν σε χώρες με μακράν καλύτερα συστήματα υγείας από το δικό μας πέθαναν σε δύο μήνες 30000 ατομα, δε θέλει πολλή φαντασία για να το υποθέσουμε βέβαια. 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι καμία μας υποστηρίζει την καραντίνα μέχρι να δοκιμαστεί κ να κριθεί ασφαλές το εμβόλιο κ να επαρκεί για όλο τον πληθυσμό. δεχτήκαμε καποια ακραία μετρα περιμένοντας καποια πρόοδο στη θεραπεία πρώτον κ στην οργάνωση του κράτους δεύτερον. το κατα πόσον έγιναν είναι κάτι που μπορπυμε να συζητησουμε. τα πιο υπαρξιακά μπορεί να έχουν νόημα να τα συζητήσουμε για την ευθανασία ή τη διακοπή μηχανικής υποστηριξης ή τη διακοπη κύησης σε περιπτωσεις σοβαρών παθήσεων, εδω ομως δεν θεωρ  οτι ταθριαζουν απο τη στιγμη που εχουμε δει χιλιάδες θανάτους σε πολλες "προηγμένες" χωρες (δεν ειναι μονο η Ιταλία) κ ποσο ευκολα μπλοκαρει ενα συστημα υγειας συμπαρασύροντας τελικα κ τη θεραπεια αλλων παθήσεων κ γενικα την οποιαδηποτε δραστηριοτητα. δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε ακομα αυτο. Απο κει κ περα, καποιοι θα προσέξουν περισσότερο ή λιγότερο, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς κ δεν είναι κ παράλογο να μην πετάει ο καθένας από τη χαρά του αν εκείνος ή το παιδί του κολλήσει απο μια νεα κ οχι μελετημένη ακομα ασθένεια, ακομα κ αν ξερει οτι στατιστικα δεν κινδυνευει. Θα ηταν συνετό γενικα πιστευω στο εξης να ειμαστε λιγο πιο υποψιασμένοι αν εχπυμε ύποπτα συμπτωματα (ασχετως εμβολιου) κ μπορουμε να αποφυγουμε τη διασπορά του κορονοϊού ή της γρίπης ή οποίας αλλης ασθένειας, πχ να μη στελνουμε τα παθδια άρρωστα σε παρτι ή σχολεια ή παιδότοπους, να αποφευγουμε καποια κοινωνικη εκδηλωση ή καποια εξοδο σε κλειστο χωρο, αν δεν χανουμε κατι τοσο μοναδικο κ ανεπανάληπτο. Μπορει ο δικος μας αυτο περιορισμος για 3-4 μερες να προστατεύσει μια έγκυο, εναν παππου, εναν ανοσοκατεσταλμενο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

 

Ναι, το έχω ακούσει. Γιατί την πάτησαν έτσι εκεί; Μαθεύτηκε;

Να σου πω. Έχουν τεράστιες απώλειες στα γηροκομεία κατ αρχήν γιατί δεν τηρουντουσταν τα μέτρα προστασίας. Μεγάλες απώλειες στη φλανδρα κ στη βαλωνια κ λιγότερες στις Βρυξέλες. Δεν συνειδητοποίησαν από την αρχή οι άνθρωποι τον κίνδυνο, κ η κυβέρνηση ίσως δεν το τόνισε τόσο, κ έχασαν τη μπάλα. Εντωμεταξύ είναι κ σχεδόν αδύνατη η πρόσβαση στο νοσοκομείο. Οι οδηγίες είναι να κάτσουν σπίτι. Έτσι έφυγε κ ένας γνωστός Έλληνας ερευνητής από την Κρήτη. Νέος άνθρωπος. Ήταν φίλος των δικών μου. Δεν πήρε από την αρχή τη βοήθεια που πιθανόν να έπρεπε. Τώρα έχουν φοβηθεί κ ανασκουμπωθει πολύ. Αναμένουν κ εκείνοι τι θα γίνει με αγωνία από Δευτέρα που έχουν κ εκείνοι την πρώτη φάση. Οι ειδικοί εκεί θεωρούν ότι ίσως είναι νωρίς ακόμη να τους ανοίξουν. Συνεχίζεται βέβαια η τηλ εργασία. Τους επιβάλουν από τη Δευτέρα μάσκες. Επιβάλουν σε κεντρικούς δρόμους των Βρυξελλών ταχύτητα μέχρι 20 χιλιόμετρα κ τους απελευθερωνουν στους πεζούς για να έχουν αποστάσεις μετάξι τους. Το Πάσχα πάντως χαλάρωσα κ επάνω στην εβδομάδα ανέβηκε πάλι ο αριθμός. Τις τελευταίες ημέρες κινούνται σε χαμηλότερα επίπεδα με περίπου εξακοσιες περιπτώσεις την ημέρα. Κ γύρω στους 170 νεκρούς. Επιτέλους ανασαίνω. Με έπιανε η ψυχή μου κάθε μέρα που έμπαινα να δω τα νέα. Έχουν εγκλωβιστειτε εκεί κ θα ήθελαν πραγματικά να είναι Ελλάδα αν τους συνέβαινε κάτι. Είναι φρικτό κ πολύ ψυχοφθορο να βλέπεις τόσους ανθρώπους να πεθαίνουν κάθε μέρα σε ένα μέρος που ζεις. Εύχομαι τα καλύτερα για όλο τον πλανήτη 

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας 600 κρούσματα κι 170 θάνατοι τη μέρα είναι το καλό τους, δηλαδή; Φρίκη! Φοβάμαι να ρωτήσω τι νούμερα είχαν πιάσει...

Εντάξει, ομολογώ ότι με τέτοια κατάσταση κι εγώ τα παιδιά δε θα τα έβγαζα ούτε στο μπαλκόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@μαγιοπουλας 600 κρούσματα κι 170 θάνατοι τη μέρα είναι το καλό τους, δηλαδή; Φρίκη! Φοβάμαι να ρωτήσω τι νούμερα είχαν πιάσει...

Εντάξει, ομολογώ ότι με τέτοια κατάσταση κι εγώ τα παιδιά δε θα τα έβγαζα ούτε στο μπαλκόνι. 

Ναι. Τραγικό. Σταθερά κάθε μέρα πάνω από 1000 κρούσματα. Για πολλές μέρες. Κ σκέψου ένα πληθυσμό σαν το δικό μας. Αυτοί την πάτησαν αρχικά με τις χειμερινές διακοπές. Κάποιοι είχαν πάει Ιταλία. Κ να σκεφτείς ότι πολύ πριν την καραντίνα είχαν επιβάλει σε αυτούς που γυρνούσαν από κει να μείνουν σε κατ οίκον περιορισμό κ να μην στείλουν τα παιδιά τους σχολείο για 24 ημέρες. Γι αυτό είναι άλλο να μιλάς θεωρητικά κ άλλο να βλέπεις τη μισή σου πολυκατοικία να πεθαίνει. Είδαν το χάρο με τα μάτια τους. Όχι αστεία. Έχασαν γνωστούς κ φίλους. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν κάποιες μέρες για το Βέλγιο και το πώς έχει φτάσει σε αυτό το σημείο. 
 

Βασικο του πρόβλημα είναι ότι επι της ουσίας υπάρχει ακυβερνησία, η εκλεγμένη κυβέρνηση είναι μειοψηφίας ενώ υπάρχουν αρκετές συγκεντρωμένες εξουσίες στους επιμέρους «κυβερνήτες», οι οποίοι ωστόσο δεν έχουν κάποια κεντρική κατεύθυνση ενώ έχουν και βάσει του πολιτεύματος την εξουσία να λαμβάνουν ο καθένας τα δικά του μέτρα.

 

Οποτε γίνεται μπάχαλο, στις Βρυξέλλες είναι πιο μαζεμένο το πράγμα γιατί μένουν κυρίως ξένοι οι οποίοι ακολουθούν τις πολιτικές των χωρών καταγωγής τους και είναι πιο προσεκτικοί.

 

Αυτο πάντως με τον κατακερματισμό των εξουσιών και πόσο καταστροφικός αποδεικνυεται την εποχή της πανδημίας το διάβαζα και σε ένα άρθρο για την Ιταλία που έλεγε ότι η πηγή του κακού εκεί δεν βρίσκεται  στο απλό «υποτιμήσαμε τη νόσο στην αρχή», αλλά σχετίζεται και στην Ιταλία με το πόσο διαιρεμένες είναι βάσει πολιτικού συστήματος οι κρατικές εξουσίες, σε μια χώρα που έτσι κι αλλιώς εδώ και αρκετά χρόνια δεν εκλεγεί ισχυρές κυβερνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι. Τραγικό. Σταθερά κάθε μέρα πάνω από 1000 κρούσματα. Για πολλές μέρες. Κ σκέψου ένα πληθυσμό σαν το δικό μας. Αυτοί την πάτησαν αρχικά με τις χειμερινές διακοπές. Κάποιοι είχαν πάει Ιταλία. Κ να σκεφτείς ότι πολύ πριν την καραντίνα είχαν επιβάλει σε αυτούς που γυρνούσαν από κει να μείνουν σε κατ οίκον περιορισμό κ να μην στείλουν τα παιδιά τους σχολείο για 24 ημέρες. Γι αυτό είναι άλλο να μιλάς θεωρητικά κ άλλο να βλέπεις τη μισή σου πολυκατοικία να πεθαίνει. Είδαν το χάρο με τα μάτια τους. Όχι αστεία. Έχασαν γνωστούς κ φίλους. 

 

Ναι, πραγματικά. Δεν αντιλέγω καθολου. 

Ένα άλλο πράγμα που σκέφτηκα πολύ αυτές τις μέρες είναι πόσοι γνωστοί είχαν μεταναστεύσει μέσα στην κρίση, για ένα καλύτερο αύριο γι' αυτούς και τα παιδιά τους. Βέλγιο, σου λέει ο άλλος. Αγγλία. Σουηδία. Πολιτισμός. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κι όμως σε πολλούς ασθενείς φέρθηκαν χειρότερα κι από σκυλιά. Έχουν κυκλοφορήσει σχετικές δημοσιεύσεις. Δεν ξέρω αν κάποιες δεν ήταν αληθινές, αλλά υποθετω, για νσ ξαφνικά βρέθηκε τόσος κόσμος να παρακαλάει να γυρίσει στην Ελλάδα, γιατί το ΕΣΥ θα τους παρείχε καλύτερη περίθαλψη, αν νοσούσαν, αρκετές θα ήταν σίγουρα.

Είναι αυτή τραγική ειρωνεία της τύχης ή δεν είναι; Πόνεσε η καρδιά μου γι' αυτούς τους ανθρώπους. Σκεφτόμουν πόσο απογοητευμένη, πόσο προδομένη θα αισθανόμουν εγώ στη θέση τους. Τρέλα πραγματικά.

Αν η ζωή μας ήταν ταινία, αυτό θα ήταν το plot twist του διεστραμμένου σεναριογράφου. Όπως πάντα όμως , η πραγματικότητα ξεπερνάει τη φαντασία...

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Ναι, πραγματικά. Δεν αντιλέγω καθολου. 

Ένα άλλο πράγμα που σκέφτηκα πολύ αυτές τις μέρες είναι πόσοι γνωστοί είχαν μεταναστεύσει μέσα στην κρίση, για ένα καλύτερο αύριο γι' αυτούς και τα παιδιά τους. Βέλγιο, σου λέει ο άλλος. Αγγλία. Σουηδία. Πολιτισμός. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κι όμως σε πολλούς ασθενείς φέρθηκαν χειρότερα κι από σκυλιά. Έχουν κυκλοφορήσει σχετικές δημοσιεύσεις. Δεν ξέρω αν κάποιες δεν ήταν αληθινές, αλλά υποθετω, για νσ ξαφνικά βρέθηκε τόσος κόσμος να παρακαλάει να γυρίσει στην Ελλάδα, γιατί το ΕΣΥ θα τους παρείχε καλύτερη περίθαλψη, αν νοσούσαν, αρκετές θα ήταν σίγουρα.

Είναι αυτή τραγική ειρωνεία της τύχης ή δεν είναι; Πόνεσε η καρδιά μου γι' αυτούς τους ανθρώπους. Σκεφτόμουν πόσο απογοητευμένη, πόσο προδομένη θα αισθανόμουν εγώ στη θέση τους. Τρέλα πραγματικά.

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet said:

 

Ναι, πραγματικά. Δεν αντιλέγω καθολου. 

Ένα άλλο πράγμα που σκέφτηκα πολύ αυτές τις μέρες είναι πόσοι γνωστοί είχαν μεταναστεύσει μέσα στην κρίση, για ένα καλύτερο αύριο γι' αυτούς και τα παιδιά τους. Βέλγιο, σου λέει ο άλλος. Αγγλία. Σουηδία. Πολιτισμός. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κι όμως σε πολλούς ασθενείς φέρθηκαν χειρότερα κι από σκυλιά. Έχουν κυκλοφορήσει σχετικές δημοσιεύσεις. Δεν ξέρω αν κάποιες δεν ήταν αληθινές, αλλά υποθετω, για νσ ξαφνικά βρέθηκε τόσος κόσμος να παρακαλάει να γυρίσει στην Ελλάδα, γιατί το ΕΣΥ θα τους παρείχε καλύτερη περίθαλψη, αν νοσούσαν, αρκετές θα ήταν σίγουρα.

Είναι αυτή τραγική ειρωνεία της τύχης ή δεν είναι; Πόνεσε η καρδιά μου γι' αυτούς τους ανθρώπους. Σκεφτόμουν πόσο απογοητευμένη, πόσο προδομένη θα αισθανόμουν εγώ στη θέση τους. Τρέλα πραγματικά.

Το αγγλικό NHS δλδ το αντίστοιχο ΕΣΎ είναι σε πολυ κακα χάλια εδώ και πολλά χρόνια από την δεκαετία του 80. Κ της Σουηδίας το σύστημα υγείας έχει καταπεσει πολύ όχι όσο της Αγγλίας βέβαια. Στο Βέλγιο απόσο ήξερα εχουν αρκετά καλό σύστημα αλλά δεν έχω προσωπικη εμπειρια. Πάντως χίλιες φορές το ΕΣΎ σε σχέση με το NSH κυρίως σε επειγουσες  καταστασεις 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε

 

Πολύ μακάβριο, βρε κορίτσι...

Κι ούτως ή άλλως, εγώ προσωπικά δε θα μακάριζα κανέναν οικονομικό μετανάστη, ακόμα κι αν κολυμπούσε στη χλιδή, να πω την αλήθεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Ναι, πραγματικά. Δεν αντιλέγω καθολου. 

Ένα άλλο πράγμα που σκέφτηκα πολύ αυτές τις μέρες είναι πόσοι γνωστοί είχαν μεταναστεύσει μέσα στην κρίση, για ένα καλύτερο αύριο γι' αυτούς και τα παιδιά τους. Βέλγιο, σου λέει ο άλλος. Αγγλία. Σουηδία. Πολιτισμός. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κι όμως σε πολλούς ασθενείς φέρθηκαν χειρότερα κι από σκυλιά. Έχουν κυκλοφορήσει σχετικές δημοσιεύσεις. Δεν ξέρω αν κάποιες δεν ήταν αληθινές, αλλά υποθετω, για νσ ξαφνικά βρέθηκε τόσος κόσμος να παρακαλάει να γυρίσει στην Ελλάδα, γιατί το ΕΣΥ θα τους παρείχε καλύτερη περίθαλψη, αν νοσούσαν, αρκετές θα ήταν σίγουρα.

Είναι αυτή τραγική ειρωνεία της τύχης ή δεν είναι; Πόνεσε η καρδιά μου γι' αυτούς τους ανθρώπους. Σκεφτόμουν πόσο απογοητευμένη, πόσο προδομένη θα αισθανόμουν εγώ στη θέση τους. Τρέλα πραγματικά.

Πραγματικά. Σκέψου όμως ότι οι δικοί μου αγαπάνε αυτόν τον τόπο. Τους αρέσει εκεί κ δουλεύουν εκεί σε υψηλές θέσεις. Δεν έχει να κάνει όμως αυτό. Το ξέρεις ότι οι εντατικές τους έχουν 60%πληροτητα μόνο?κατηγορουν την κυβέρνηση για περικοπές στην υγεία. Αλλά κ στην Ολλανδία που έχουμε φίλους κ την εξαδερφη του άνδρα μου πολύ άσχημη η κατάσταση κ εκεί. Κ τα νοσοκομεία άστα να πάνε. Το ξέρεις ότι στις Κάτω χώρες δεν κάνουν αυχενική διαφάνεια κ β επιπέδου στον δημόσιο τομέα? Γέννησε πριν οκτώ χρόνια η εξαδερφη του κ η μαία την εξέταζε με το χωνί. Δήλωσε ειδικό λόγο για να την αφήσουν να πάει στο νοσοκομείο κ όχι στο σπίτι. Να τα λέμε κ αυτά. 

Κ επίσης στη Μασσαλία ζει η εξαδερφη μου. Ο άνδρας της είναι παιδίατρος εντατικόλόγος. Πριν το Πάσχα μου λεγε ότι δεν τον βλέπει. Η εντατική του παιδιατρικουωεινσιβπλεον όπως όλες οι εντατικές. Οι γιατροί όλοι έχουν επιστρατεύει ανεξαρτήτου ειδικότητας. Μου έστειλε μάλιστα στο fb μια γελοιογραφία όπου συμβουλεύουν τους πολίτες να μείνουν σπίτι γιατί αλλιώς θα τους διασωληνωσει δερματολόγος 

Αυτή είναι καθηγήτρια λατινικών σε γυμνάσιο κ σε λίγο ξεκινάει κ εκείνη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Πολύ μακάβριο, βρε κορίτσι...

Κι ούτως ή άλλως, εγώ προσωπικά δε θα μακάριζα κανέναν οικονομικό μετανάστη, ακόμα κι αν κολυμπούσε στη χλιδή, να πω την αλήθεια μου.

Παρεξηγησες. Το ανάποδο εννοούσα. Κάτσε να δούμε τι θα γίνει και εδώ τώρα σε (ημι)πραγματικές συνθήκες. 

Just now, Deena είπε:

Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν κάποιες μέρες για το Βέλγιο και το πώς έχει φτάσει σε αυτό το σημείο. 
 

Βασικο του πρόβλημα είναι ότι επι της ουσίας υπάρχει ακυβερνησία, η εκλεγμένη κυβέρνηση είναι μειοψηφίας ενώ υπάρχουν αρκετές συγκεντρωμένες εξουσίες στους επιμέρους «κυβερνήτες», οι οποίοι ωστόσο δεν έχουν κάποια κεντρική κατεύθυνση ενώ έχουν και βάσει του πολιτεύματος την εξουσία να λαμβάνουν ο καθένας τα δικά του μέτρα.

 

Οποτε γίνεται μπάχαλο, στις Βρυξέλλες είναι πιο μαζεμένο το πράγμα γιατί μένουν κυρίως ξένοι οι οποίοι ακολουθούν τις πολιτικές των χωρών καταγωγής τους και είναι πιο προσεκτικοί.

 

Αυτο πάντως με τον κατακερματισμό των εξουσιών και πόσο καταστροφικός αποδεικνυεται την εποχή της πανδημίας το διάβαζα και σε ένα άρθρο για την Ιταλία που έλεγε ότι η πηγή του κακού εκεί δεν βρίσκεται  στο απλό «υποτιμήσαμε τη νόσο στην αρχή», αλλά σχετίζεται και στην Ιταλία με το πόσο διαιρεμένες είναι βάσει πολιτικού συστήματος οι κρατικές εξουσίες, σε μια χώρα που έτσι κι αλλιώς εδώ και αρκετά χρόνια δεν εκλεγεί ισχυρές κυβερνήσεις.

Επίσης το Βέλγιο έχει πολύ επαγγελματικό τουρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...