Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

Μυστικές λειτουργίες έγιναν, λίγες αλλά έγιναν, κρυφά κοινώνησαν, λίγοι αλλά κοινώνησαν, τουλάχιστον αυτά διέρρευσαν  στα μέσα.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως μεγάλη μερίδα των πιστών και των ιερέων έδρασαν επικίνδυνα για την κοινωνία σε μία τέτοια κατάσταση, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Το ότι πιστεύω ότι ήταν επικίνδυνη η συμπεριφορά αυτή δεν σημαίνει πως βάζω την ταμπέλα του ανίκανου.

Αν πάει κάποιος με κορονοίο και φιλήσει μία εικόνα (πράγμα το οποίο κάνουν όλοι όσοι μπαίνουν στην εκκλησία ) δεν θα πως θα κολλήσει κόσμος έτσι? ή με την Θεία κοινωνία? αν κάποιος που έχει τον ιό και το σάλιο μείνει στο κουτάλι δεν θα κολλήσουν οι επόμενοι? Είναι απορίες αυτές, δεν είναι ρητορικές ερωτήσεις, και φυσικά δεν ειρωνεύομαι καθόλου.

Αυτός που θα πάει να ψωνίσει στο κατάστημα θα πάει με μάσκα και γάντια γιατί θα φοβάται πως θα κολλήσει αν υπάρχει εκεί ιός, ο πιστός που θα πάει στην εκκλησία θα φοράει μάσκα και γάντια? Αν ο ιός υπάρχει στην εκκλησία δεν θα τον κολλήσει δηλαδή? Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ δεν ειρωνεύομαι καθόλου, ρωτάω ειλικρινά. (...)

Και μία εντελώς προσωπική άποψη πάλι είναι  πως η εκκλησία καθόλου στάση συμπαράστασης δεν είχε. καθόλου όμως. εν μέσω πανδημίας και ενώ πέθαινε κόσμος φώναζαν να ανοίξουν τις εκκλησίες να πάνε οι πιστοί να προσκυνήσουν, εκεί που ο κόσμος είχε μείνει χωρίς δουλειά, εκεί που η οικονομία έχει παραλύσει η έννοια όλη ήταν η εκκλησία.  Η πίστη δεν φαίνεται από το πόσο μεγάλο σταυρό κάνει κάποιος, ούτε από το πόσες φορές πάει στην εκκλησία για να κοινωνήσει και να προσκυνήσει. Ο άνθρωπος που πιστεύει θα κάνει τον Σταυρό του στο σπίτι του, θα κάνει την προσευχή του σπίτι του και θα περιμένει υπομονετικά να τελειώσει όλο αυτό ώστε να μπορέσει μετά να πάει στην εκκλησία.

Για τις "μυστικές λειτουργίες", τις συγκεντρώσεις έξω από ναούς, τα περιστατικά παρουσίας λαϊκών εντός, κλπ που διαβάσαμε και είδαμε, πίστεψε με αφορά σε κάποιους, λίγους, γραφικούς και ναι επικίνδυνους. Όσο για μερίδα ιερέων που έδρασε με κίνητρα λαϊκισμού, ναι, ισχύει. Είναι όμως μικρός ο αριθμός και όχι η πλειοψηφία. Είναι οι γνωστοί στους κύκλους "πνευματικοί άνθρωποι" που πάντα λαϊκίζουν, πάντα έτειναν στην θρησκοληψία. Και ναι, είναι επικίνδυνοι και πρέπει να απομονώνονται.

 

Όμως, η πλειοψηφία αυτών που εκκλησιάζονται έδρασε συνετά. Και μιλώ και για ανθρώπους που όλη τους η ζωή περιστρέφονταν γύρω από την εκκλησία. Και οι οποίοι έκαναν και κάνουν υπομονή. Και καλώς κάνουν, έτσι πρέπει, έτσι οφείλουν, όπως όλοι μας (ασχέτως του τι συμβαίνει γενικώς).

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, για την εικόνα της επίσημης εκκλησίας προς τα έξω (όχι των κατά τόπους κληρικών). Η οποία βέβαια σε καμία περίπτωση δεν καλούσε το ποίμνιο σε εξέγερση, αλλά από την άλλη ναι ήταν απόμακρη και ναι δεν κινήθηκε επικοινωνιακά όπως θα όφειλε. Χρειαζόταν περισσότερη υπευθυνότητα και ζέση από μέρους της.

 

Και ναι ανησυχώ για την επιστροφή στους ναούς. Επειδή δίκιο έχεις, ένα μέρος του εκκλησιάσματος είναι επικίνδυνο. Όχι το μεγαλύτερο. Αρκετό για να γίνουν σημαντικές αναζωπυρώσεις; Πιθανόν ναι.

Εγώ περιμένω να δω τις οδηγίες για την προσέλευση, περιμένω να δω υπευθυνότητα από τους εφημέριους των ναών, περιμένω να μεταδόσουν το μήνυμα της ασφαλούς συνύπαρξης εντός. Και πίστεψε με και πριν το κλείσιμο των ναών, ο κλήρος που κινήθηκε υπεύθυνα, ευθέως απέτρεπε τον οποιονδήποτε με συμπτώματα να παραστεί και τόνιζε την αξία των μέτρων υγιεινής. Για την Θεία Κοινωνία δεν θα τοποθετηθώ καθώς είναι λεπτό θέμα και η άποψη μου δεν έχει καμία αξία. Πάντως να ξέρεις, πλήρως συμμερίζομαι την απολύτως βάσιμη ανησυχία σου και αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις πρόθεση να προκαλέσεις, ούτε να κάνεις άγονη κριτική, ούτε να καταστροφολογίσεις. Όπως θα κατάλαβες δεν μιλώ με συναισθηματισμούς, αλλά τεχνοκρατικά στα πλαίσια της ισονομίας και ισοπολιτείας.

Για να δούμε τώρα...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω. το γεγονός ότι χώρες με μεγαλύτερη εξάπλωση άνοιξαν με λίγο πιο τολμηρά βήματα, με ανησυχεί  για το ποσο έτοιμοι είμαστε για αναζωπυρωση. 

Ποτέ δεν ήμασταν έτοιμοι και δεν θα είμαστε ούτε τώρα, ούτε το Σεπτέμβριο, ποτέ. Και είναι προφανές γιατί. Όταν ένα κράτος, εν μέσω πανδημίας, μοιράζει εκατομμύρια στα ΜΜΕ, τα οποία είναι υποχρεωμένα να αναπαράγουν ΔΩΡΕΑΝ τις οποίες κρατικές οδηγίες, για να δείχνει προς τα έξω ότι όλα βαίνουν καλώς, αντί να στηρίξει την υγεία, είναι καταδικασμένο. Η καραντινα είναι μέθοδος που χρησιμοποιούνταν στο μεσαιωνα. Δε γίνεται να τη θεωρείς θεραπεία εν έτει 2020 και να πιστεύεις ότι είσαι επιτυχημένος. Ναι και άλλα κράτη κάναν καραντίνα, αλλά με περισσότερους νεκρούς και προφανώς περισσότερα κρούσματα. Εμείς με 10 νεκρούς παεαλυσαμε τα πάντα και το θεωρούμε επιτυχία. Στη Γερμανία γίνονται 500000 τεστ τη βδομάδα και εμείς έχουμε κάνει 60000 τεστ. Ο υπουργός υγείας αγνοείται. Βγαίνουν οι υφιστάμενοι. Αλλά μας λένε τη μια μέρα και άλλα την άλλη. Συγγνώμη αλλά αυτό είναι μπαχαλο και δεν αρμόζει στον 21ο αιώνα. Και ναι μπορεί να ακούγονται δυσάρεστη σε καποιους, αλλά λύση δεν είναι να στρουθοκαμηλιζεις μπροστά σε ένα πρόβλημα. Με το να κρύβεις το κεφάλι στην άμμο, δε σημαίνει ότι αυτόματα όλα λύθηκαν. Απλά δεν τα βλέπεις και είσαι και πιο εύκολο θύμα.

Τώρα φαίνεται πως είχαμε δίκιο όσοι φωνάζαμε πως ήταν λάθος η καραντινα χωρίς τεστ. Τώρα επιβεβαιωνομαστε. Και δυστυχώς, μακάρι να βγούνε ψεύτες, θα επιβεβαιωθούμε ακόμα περισσότερο από Οκτώβρη, όταν θα αναζωπυρωθεί το όλο θέμα και τότε ή θα μετράμε νεκρούς από τον ιό ή από την πείνα (ανάλογα από το αν θα επιλεγεί ξανά το lock down ως λύση ή όχι). Δεν ειμασταν ακαρδοι, ατρόμητοι κλπ. Ρεαλιστές ήμαστε. Και ζητάμε τα αυτονόητα. Στην Αγγλία αρνήθηκαν να εργαστούν οι νοσηλευτες γτ αναγκάστηκαν να δουλέψουν με αναλογία 1 νοσηλευτης:6-7 ασθενείς. Εμείς εδώ, ήδη εργαζόμαστε με αναλογία 1:15 και παραπάνω στις βάρδιες, προ ιού. Αλλά ξέχασα, εμείς εδώ πήραμε παλαμάκια. Και φταίνε όλοι για αυτή την κατάσταση. Αλλά συγγνώμη, δε θα βγω να πω πόσο πετυχημένα αντιμετωπίσαμε τον ιό σε αντίθεση με την υπόλοιπη υφήλιο. Γιατί πολύ απλά δεν τον αντιμετωπίσαμε. Κλείσαμε τα μάτια και, ο Θεός να με βγάλει ψεύτρα εμένα και όσους υποστηρίζουν το ίδιο, από Οκτώβρη θα φάμε τρελό στραπατσο

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Για τις "μυστικές λειτουργίες", τις συγκεντρώσεις έξω από ναούς, τα περιστατικά παρουσίας λαϊκών εντός, κλπ που διαβάσαμε, πίστεψε με αφορά σε κάποιους, λίγους, γραφικούς και ναι επικίνδυνους. Όσο για μερίδα ιερέων που έδρασε με κίνητρα λαϊκισμού, ναι, ισχύει. Είναι όμως μικρός ο αριθμός και όχι η πλειοψηφία. Είναι οι γνωστοί στους κύκλους "πνευματικοί άνθρωποι" που πάντα λαϊκίζουν, πάντα έτειναν στην θρησκοληψία. Και ναι, είναι επικίνδυνοι και πρέπει να απομονώνονται.

 

Όμως, η πλειοψηφία αυτών που εκκλησιάζονται έδρασε συνετά. Και μιλώ για ανθρώπους που όλη τους η ζωή περιστρέφονταν γύρω από την εκκλησία. Και οι οποίοι έκαναν και κάνουν υπομονή. Και καλώς κάνουν, έτσι πρέπει, έτσι οφείλουν, όπως όλοι μας (ασχέτως του τι συμβαίνει γενικώς).

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, για την εικόνα της επίσημης εκκλησίας προς τα έξω (όχι των κατά τόπους κληρικών). Η οποία βέβαια σε καμία περίπτωση δεν καλούσε το ποίμνιο σε εξέγερση, αλλά από την άλλη ναι ήταν απόμακρη και ναι δεν κινήθηκε επικοινωνιακά όπως θα όφειλε. Χρειαζόταν περισσότερη υπευθυνότητα και ζέση από μέρους της.

 

Και ναι ανησυχώ για την επιστροφή στους ναούς. Επειδή δίκαιο έχεις, ένα μέρος του εκκλησιάσματος είναι επικίνδυνο. Όχι το μεγαλύτερο. Αρκετό για να γίνουν σημαντικές αναζωπυρώσεις; Πιθανόν ναι.

Έγω περιμένω να δω τις οδηγίες για την προσέλευση, περιμένω να δω υπευθυνότητα από τους εφημέριους των ναών, περιμένω να μεταδόσουν το μήνυμα της ασφαλούς συνύπαρξης εντός. Και πίστεψε με και πριν το κλείσιμο των ναών, ο κλήρος που κινήθηκε υπεύθυνα ευθέως απέτρεπε τον οποιονδήποτε με συμπτώματα να παραστεί και τόνιζε την αξία των μέτρων υγιεινής. Για την Θεία Κοινωνία δεν θα τοποθετηθώ καθώς είναι λεπτό θέμα και η άποψη μου δεν έχει καμία αξία. Πάντως να ξέρεις πλήρως συμμερίζομαι την απολύτως βάσιμη ανησυχία σου και αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις πρόθεση να προκαλέσεις. Όπως θα κατάλαβες δεν μιλώ με συναισθηματισμούς, αλλά τεχνοκρατικά στα πλαίσια της ισονομίας και ισοπολιτείας.

Για να δούμε τώρα...

 

Ναι φυσικά δεν έχω καμία πρόθεση να προκαλέσω, έχεις καταλάβει στο 100% τον προβληματισμό μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Κάνεις εργοδότης εκτός από δημόσιο ίσως, το ξέρω καλά από τον κύκλο μου,δεν έχει δώσει άδεια ειδικού σκοπού για 2 κ 3 μήνες, επιχειρηση είναι δεν είναι κορόιδο. Όλοι αναστολή σύμβασης κάνουν... γενικά δεν ξέρω ποιός κοροϊδεύει ποιόν! 

 

Δεν ισχυει, ξερω αρκετους που ειναι με γονικη αδεια απο τη μερα που εκλεισαν τα σχολεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Ποτέ δεν ήμασταν έτοιμοι και δεν θα είμαστε ούτε τώρα, ούτε το Σεπτέμβριο, ποτέ. Και είναι προφανές γιατί. Όταν ένα κράτος, εν μέσω πανδημίας, μοιράζει εκατομμύρια στα ΜΜΕ, τα οποία είναι υποχρεωμένα να αναπαράγουν ΔΩΡΕΑΝ τις οποίες κρατικές οδηγίες, για να δείχνει προς τα έξω ότι όλα βαίνουν καλώς, αντί να στηρίξει την υγεία, είναι καταδικασμένο. Η καραντινα είναι μέθοδος που χρησιμοποιούνταν στο μεσαιωνα. Δε γίνεται να τη θεωρείς θεραπεία εν έτει 2020 και να πιστεύεις ότι είσαι επιτυχημένος. Ναι και άλλα κράτη κάναν καραντίνα, αλλά με περισσότερους νεκρούς και προφανώς περισσότερα κρούσματα. Εμείς με 10 νεκρούς παεαλυσαμε τα πάντα και το θεωρούμε επιτυχία. Στη Γερμανία γίνονται 500000 τεστ τη βδομάδα και εμείς έχουμε κάνει 60000 τεστ. Ο υπουργός υγείας αγνοείται. Βγαίνουν οι υφιστάμενοι. Αλλά μας λένε τη μια μέρα και άλλα την άλλη. Συγγνώμη αλλά αυτό είναι μπαχαλο και δεν αρμόζει στον 21ο αιώνα. Και ναι μπορεί να ακούγονται δυσάρεστη σε καποιους, αλλά λύση δεν είναι να στρουθοκαμηλιζεις μπροστά σε ένα πρόβλημα. Με το να κρύβεις το κεφάλι στην άμμο, δε σημαίνει ότι αυτόματα όλα λύθηκαν. Απλά δεν τα βλέπεις και είσαι και πιο εύκολο θύμα.

Τώρα φαίνεται πως είχαμε δίκιο όσοι φωνάζαμε πως ήταν λάθος η καραντινα χωρίς τεστ. Τώρα επιβεβαιωνομαστε. Και δυστυχώς, μακάρι να βγούνε ψεύτες, θα επιβεβαιωθούμε ακόμα περισσότερο από Οκτώβρη, όταν θα αναζωπυρωθεί το όλο θέμα και τότε ή θα μετράμε νεκρούς από τον ιό ή από την πείνα (ανάλογα από το αν θα επιλεγεί ξανά το lock down ως λύση ή όχι). Δεν ειμασταν ακαρδοι, ατρόμητοι κλπ. Ρεαλιστές ήμαστε. Και ζητάμε τα αυτονόητα. Στην Αγγλία αρνήθηκαν να εργαστούν οι νοσηλευτες γτ αναγκάστηκαν να δουλέψουν με αναλογία 1 νοσηλευτης:6-7 ασθενείς. Εμείς εδώ, ήδη εργαζόμαστε με αναλογία 1:15 και παραπάνω στις βάρδιες, προ ιού. Αλλά ξέχασα, εμείς εδώ πήραμε παλαμάκια. Και φταίνε όλοι για αυτή την κατάσταση. Αλλά συγγνώμη, δε θα βγω να πω πόσο πετυχημένα αντιμετωπίσαμε τον ιό σε αντίθεση με την υπόλοιπη υφήλιο. Γιατί πολύ απλά δεν τον αντιμετωπίσαμε. Κλείσαμε τα μάτια και, ο Θεός να με βγάλει ψεύτρα εμένα και όσους υποστηρίζουν το ίδιο, από Οκτώβρη θα φάμε τρελό στραπατσο

 

Τελείως έτοιμοι δεν είμαστε, κανένα κράτος δεν θα μπορούσε να είναι. Είμαστε απλά κάπως περισσότερο προετοιμασμένοι. Γιατί αν δεν κλείναμε εγκαίρως τα πάντα, με το σύστημα υγείας που έχουμε, με τις 400-500 ΜΕΘ που είχαμε (ίσως να λέω και πολλές), σε λίγες εβδομάδες θα είχαμε γονατίσει. Όλοι... σύστημα υγείας, οικονομία, ψυχολογία κτλ. Θα ήμασταν σε χειρότερη μοίρα από τους Ιταλούς και τους Ισπανούς που έχουν και καλύτερα συστήματα υγείας και καλύτερη οικονομία και περισσότερο οργανωμένο κράτος και κοινωνία. Τότε θα φωνάζαμε όλοι ότι το κράτος μας αφήνει να πεθάνουμε σπίτια μας για να σώσει την οικονομία.

Ναι η καραντίνα ήταν επιτυχημένη γιατί έχουμε 130κάτι νεκρούς και όχι 3.000-4.000 και βάλε που θα είχαμε αλλιώς. Επίσης μπορεί να είναι μέθοδος που ακολουθούσαν και στο μεσαίωνα αλλά δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα άλλος τρόπος να περιορίσεις μεταδοτική ασθένεια για την οποία δεν γνωρίζεις πολλά και για την οποία δεν υπάρχει φάρμακο ή εμβόλιο. Όλα τα κράτη στον πλανήτη (ακόμα και η Σουηδία) πήραν αυστηρά ή ελαφρότερα μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησης. Κάποια άργησαν και το πλήρωσαν σε ανθρώπινες ζωές, πληρώνοντας ούτως ή άλλως οικονομικό τίμημα. Κανείς δεν θα βγει αλώβητος. Για ποιο λόγο πήρανε όλοι οι ηγέτες αυτά τα σκληρά μέτρα (κάποιοι πολύ σκληρότερα από τα δικά μας)? Γιατί ήταν άσχετοι με το θέμα και δεν ξέρανε τί άλλο να κάνουν οπότε αναγκαστικά καταφύγανε σε πρακτικές μεσαίωνα? Εκτός και αν υπονοείς κάποιου είδος παγκόσμιας συνωμοσίας με σκοτεινούς σκοπούς.

Δεν νομίζω ότι κανείς αρνείται ότι το ΕΣΥ είναι σε πολύ κακή κατάσταση μετά από 10 χρόνια κρίσης και διαχρονικής κακοδιαχείρισης, αλλά αυτό δεν είναι ένα ακόμα επιχείρημα ότι ήταν απαραίτητη η καραντίνα? Επίσης τα τεστ είναι θέμα στρατηγικής και δυνατοτήτων. Δεν έχουμε σαφώς τις ίδιες δυνατότητες με την Γερμανία για τεστ και για αυτό το λόγο η στρατηγική βασίστηκε αλλού. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να κάνουμε κάθε 15-20 μέρες τεστ και να απομονώναμε άμεσα όσους ήταν θετικούς και τους κοντινούς τους και οι υπόλοιποι να συνεχίζαμε κανονικά τη ζωή μας. Αλλά ποια χώρα μπορεί να το κάνει αυτό?

Μην τα πάρεις αυτά που λέω για επίθεση, καταλαβαίνω το θυμό σου και τους προβληματισμούς σου και αν και δεν συμφωνώ μαζί σου εκτιμώ το γεγονός ότι πάντα εκφράζεσαι ευγενικά και προσεκτικά. Απλά καταθέτω τις δικές μου απόψεις να υπάρχει και αντίλογος, έτσι θα σε αφήσουμε νομίζεις :)   Όλοι είμαστε χάλια ψυχολογικά αυτόν τον καιρό. Και εγώ θυμωμένη είμαι και δεν ξέρω καν με ποιον! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Ποτέ δεν ήμασταν έτοιμοι και δεν θα είμαστε ούτε τώρα, ούτε το Σεπτέμβριο, ποτέ. Και είναι προφανές γιατί. Όταν ένα κράτος, εν μέσω πανδημίας, μοιράζει εκατομμύρια στα ΜΜΕ, τα οποία είναι υποχρεωμένα να αναπαράγουν ΔΩΡΕΑΝ τις οποίες κρατικές οδηγίες, για να δείχνει προς τα έξω ότι όλα βαίνουν καλώς, αντί να στηρίξει την υγεία, είναι καταδικασμένο. Η καραντινα είναι μέθοδος που χρησιμοποιούνταν στο μεσαιωνα. Δε γίνεται να τη θεωρείς θεραπεία εν έτει 2020 και να πιστεύεις ότι είσαι επιτυχημένος. Ναι και άλλα κράτη κάναν καραντίνα, αλλά με περισσότερους νεκρούς και προφανώς περισσότερα κρούσματα. Εμείς με 10 νεκρούς παεαλυσαμε τα πάντα και το θεωρούμε επιτυχία. Στη Γερμανία γίνονται 500000 τεστ τη βδομάδα και εμείς έχουμε κάνει 60000 τεστ. Ο υπουργός υγείας αγνοείται. Βγαίνουν οι υφιστάμενοι. Αλλά μας λένε τη μια μέρα και άλλα την άλλη. Συγγνώμη αλλά αυτό είναι μπαχαλο και δεν αρμόζει στον 21ο αιώνα. Και ναι μπορεί να ακούγονται δυσάρεστη σε καποιους, αλλά λύση δεν είναι να στρουθοκαμηλιζεις μπροστά σε ένα πρόβλημα. Με το να κρύβεις το κεφάλι στην άμμο, δε σημαίνει ότι αυτόματα όλα λύθηκαν. Απλά δεν τα βλέπεις και είσαι και πιο εύκολο θύμα.

Τώρα φαίνεται πως είχαμε δίκιο όσοι φωνάζαμε πως ήταν λάθος η καραντινα χωρίς τεστ. Τώρα επιβεβαιωνομαστε. Και δυστυχώς, μακάρι να βγούνε ψεύτες, θα επιβεβαιωθούμε ακόμα περισσότερο από Οκτώβρη, όταν θα αναζωπυρωθεί το όλο θέμα και τότε ή θα μετράμε νεκρούς από τον ιό ή από την πείνα (ανάλογα από το αν θα επιλεγεί ξανά το lock down ως λύση ή όχι). Δεν ειμασταν ακαρδοι, ατρόμητοι κλπ. Ρεαλιστές ήμαστε. Και ζητάμε τα αυτονόητα. Στην Αγγλία αρνήθηκαν να εργαστούν οι νοσηλευτες γτ αναγκάστηκαν να δουλέψουν με αναλογία 1 νοσηλευτης:6-7 ασθενείς. Εμείς εδώ, ήδη εργαζόμαστε με αναλογία 1:15 και παραπάνω στις βάρδιες, προ ιού. Αλλά ξέχασα, εμείς εδώ πήραμε παλαμάκια. Και φταίνε όλοι για αυτή την κατάσταση. Αλλά συγγνώμη, δε θα βγω να πω πόσο πετυχημένα αντιμετωπίσαμε τον ιό σε αντίθεση με την υπόλοιπη υφήλιο. Γιατί πολύ απλά δεν τον αντιμετωπίσαμε. Κλείσαμε τα μάτια και, ο Θεός να με βγάλει ψεύτρα εμένα και όσους υποστηρίζουν το ίδιο, από Οκτώβρη θα φάμε τρελό στραπατσο

 

Just now, Lisbet said:

Συνειδητοποιώ με μεγάλη θλίψη πόσο έχει αλλοιωθεί ο τρόπος σκέψης μας, μετά από 2 μήνες εγκλεισμού και συστηματικής, κατευθυνόμενης "ενημέρωσης".

 

Όλοι έχουμε γίνει φοβικοί. Όλοι αισθανόμαστε απειλούμενοι. Από την αρρώστια, από την ανεργία, από την αστυνομία, από την εκκλησία, από την κυβέρνηση. Καθένας σύμφωνα με τις αντιλήψεις του, αλλά όλοι υπό καθεστώς τρομοκρατίας. 

 

Το χειρότερο από όλα είναι ότι έχουμε μπει στη διαδικασία να φοβόμαστε ο ένας τον άλλον. Βλέπουμε το διπλανό μας σαν μίασμα. Σαν πιθανό μολυσματικό φορέα. Τα παιδιά μας χαρακτηρίστηκαν υγειονομικές βόμβες και τρέμουμε στη σκέψη ότι μπορεί να κυκλοφορήσουν ελεύθερα. Οι γονείς μας, "άχρηστοι" πια, αφού δε μας εξυπηρετούν στην καθημερινότητά μας, αντιμετωπίζονται με απαξίωση, σαν μια μάζα χωρίς δικαιώματα, χωρίς διαφοροποιήσεις, καταδικασμένοι να υπακούν τυφλα για να "σώσουν" αυτό που εμείς αποφασίσαμε ότι πρέπει να είναι η ζωή τους. Να τους κλείσουμε στα σπίτια τους επ' αόριστον. Να τους αποκόψουμε από τις οικογένειές τους. Να τους απομονώσουμε στα χωριά τους. Να τους ξαποστείλουμε στον αγύριστο μια ώρα αρχύτερα.

 

Κι αυτός ο φόβος του άλλου, μοιραία οδηγεί στο μίσος του άλλου. Δεν είναι υπερβολική η έκφραση. Μια απόλυτα διχαστική μισαλλοδοξία. Εξοργιζόμαστε με όποιον δεν κάνει ό,τι κάνουμε εμείς. Αποστρεφόμαστε όποιον κάνει ό,τι δεν κάνουμε εμείς. Παίρνουμε σαν προσωπική προσβολή το γεγονός ότι ο τρόπος σκέψης και η κοσμοθεωρία κάποιου μπορεί να παρεκκλίνει από τον δικό μας. Αισθανόμαστε την ανάγκη να τον στήσουμε στον τοίχο, να του ζητήσουμε το λόγο για τα πιστεύω του.

 

Δε θα πω τίποτα άλλο. Δε θα επιχειρηματολογήσω, δε θα δικαιολογήσω, δε θα δικαιολογηθώ.

 

Εγώ, πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, φοβάμαι το φόβο μας.

Συμφωνώ και με τις 2 τοποθετήσεις. Δυστυχώς ο φόβος είναι η μεγαλύτερη κινητήριος δύναμη και κάνει τους ανθρώπους να κάνουν πράγματα που δεν θα έκαναν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι περισσότερο στο διαδίκτυο το παρατηρώ αυτό. Έξω βλέπω γενικά ανθρώπους χαλαρούς, με την καλή έννοια. Όχι ανεύθυνους, αλλά με διάθεση να έχουν μια φυσιολογική ζωή. Όταν πήγα με τον  μικρό στην μαμά μου να παίξουμε στον κήπο, οι γείτονες που συναντήσαμε, καθόλου με μισό μάτι δεν με κοίταξαν. Χάρηκαν πολύ που είδαν τον μικρό, μας καλωσόρισαν, είπαν τι ωραία που ήρθαμε να δούμε τη γιαγιά που είναι μοναχούλα, ζεστάθηκε η καρδιά μου.

Προσωπικά δεν θυμώνω με τους ανθρώπους που δεν πράττουν όπως εγώ. Θεωρώ πως όλοι το ίδιο πράγμα επιθυμούμε , να βγούμε από αυτό, όσο το δυνατόν πιο αλώβητοι, και πιστεύω πως όλοι φοβόμαστε μέσα μας. Για μένα το πίο υπεύθυνο που οφείλουμε να κάνουμε σε επίπεδο ατομικής ευθύνης, είναι σε περίπτωση που εμφανίσουμε συμπτώματα, να μείνουμε σπίτι μας, να εξεταστούμε αν είναι δυνατόν, και να μην έρθουμε σε επάφή με άλλα άτομα ώσπου να αναρρώσουμε πλήρως.

Γενικά ο κόσμος δεν έχει καμία εμπιστοσύνη στο "πλάνο" της κυβέρνησης , η οποία έχει χάσει κάθε αξιοπιστία. Όσο για τον γιατρό-ψάλτη απεσταλμένο της κυβέρνησης, θεωρώ ότι μετά το φιάσκο με τις μάσκες, πρέπει τουλάχιστον να παραιτηθεί. Αν το να ενημερώνεις εσφαλμένα τους πολίτες εν μέσω πανδημίας, δεν είναι λόγος παραίτησης, τότε ποιος είναι? Πρώτα λέει δεν πρέπει να φοράμε (ούτε καν δεν είναι απαραίτητο), και τώρα πρόστιμο αν δεν φοράμε. Και τον είδαμε και όλοι μαζί με τον άλλον να πηγαίνει σε καταυλισμούς χωρίς μάσκα. Αυτό με θυμώνει εμένα. Η κοροιδία.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Τελείως έτοιμοι δεν είμαστε, κανένα κράτος δεν θα μπορούσε να είναι. Είμαστε απλά κάπως περισσότερο προετοιμασμένοι. Γιατί αν δεν κλείναμε εγκαίρως τα πάντα, με το σύστημα υγείας που έχουμε, με τις 400-500 ΜΕΘ που είχαμε (ίσως να λέω και πολλές), σε λίγες εβδομάδες θα είχαμε γονατίσει. Όλοι... σύστημα υγείας, οικονομία, ψυχολογία κτλ. Θα ήμασταν σε χειρότερη μοίρα από τους Ιταλούς και τους Ισπανούς που έχουν και καλύτερα συστήματα υγείας και καλύτερη οικονομία και περισσότερο οργανωμένο κράτος και κοινωνία. Τότε θα φωνάζαμε όλοι ότι το κράτος μας αφήνει να πεθάνουμε σπίτια μας για να σώσει την οικονομία.

Ναι η καραντίνα ήταν επιτυχημένη γιατί έχουμε 130κάτι νεκρούς και όχι 3.000-4.000 και βάλε που θα είχαμε αλλιώς. Επίσης μπορεί να είναι μέθοδος που ακολουθούσαν και στο μεσαίωνα αλλά δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα άλλος τρόπος να περιορίσεις μεταδοτική ασθένεια για την οποία δεν γνωρίζεις πολλά και για την οποία δεν υπάρχει φάρμακο ή εμβόλιο. Όλα τα κράτη στον πλανήτη (ακόμα και η Σουηδία) πήραν αυστηρά ή ελαφρότερα μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησης. Κάποια άργησαν και το πλήρωσαν σε ανθρώπινες ζωές, πληρώνοντας ούτως ή άλλως οικονομικό τίμημα. Κανείς δεν θα βγει αλώβητος. Για ποιο λόγο πήρανε όλοι οι ηγέτες αυτά τα σκληρά μέτρα (κάποιοι πολύ σκληρότερα από τα δικά μας)? Γιατί ήταν άσχετοι με το θέμα και δεν ξέρανε τί άλλο να κάνουν οπότε αναγκαστικά καταφύγανε σε πρακτικές μεσαίωνα? Εκτός και αν υπονοείς κάποιου είδος παγκόσμιας συνωμοσίας με σκοτεινούς σκοπούς.

Δεν νομίζω ότι κανείς αρνείται ότι το ΕΣΥ είναι σε πολύ κακή κατάσταση μετά από 10 χρόνια κρίσης και διαχρονικής κακοδιαχείρισης, αλλά αυτό δεν είναι ένα ακόμα επιχείρημα ότι ήταν απαραίτητη η καραντίνα? Επίσης τα τεστ είναι θέμα στρατηγικής και δυνατοτήτων. Δεν έχουμε σαφώς τις ίδιες δυνατότητες με την Γερμανία για τεστ και για αυτό το λόγο η στρατηγική βασίστηκε αλλού. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να κάνουμε κάθε 15-20 μέρες τεστ και να απομονώναμε άμεσα όσους ήταν θετικούς και τους κοντινούς τους και οι υπόλοιποι να συνεχίζαμε κανονικά τη ζωή μας. Αλλά ποια χώρα μπορεί να το κάνει αυτό?

Μην τα πάρεις αυτά που λέω για επίθεση, καταλαβαίνω το θυμό σου και τους προβληματισμούς σου και αν και δεν συμφωνώ μαζί σου εκτιμώ το γεγονός ότι πάντα εκφράζεσαι ευγενικά και προσεκτικά. Απλά καταθέτω τις δικές μου απόψεις να υπάρχει και αντίλογος, έτσι θα σε αφήσουμε νομίζεις :)   Όλοι είμαστε χάλια ψυχολογικά αυτόν τον καιρό. Και εγώ θυμωμένη είμαι και δεν ξέρω καν με ποιον! 

Καλά κάνεις και εκφράζεις την άποψη σου. Άλλωστε αυτό κάνουμε εδώ, ανταλλάσσουμε απόψεις. Αλλά δεν μ λες, τι άλλαξε τώρα??? Όλα αυτά τα κράτη που λες μετά την καραντινα προχωρούν σε μαζικά τεστ. Εμείς είμαστε στο μηδέν. Ποια προετοιμασία έγινε στο ΕΣΥ??? Γιατί εγώ από συναδέλφους δεν έχω μάθει να έχει γίνει κάποια δραματική αλλαγή. Εκτός από το ότι με απειλές και ανακοινώσεις τους φιμωνουν και δεν είναι εύκολο να πουν προς τα έξω τι συμβαίνει εκεί μέσα. Καμία προετοιμασία δεν έγινε, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τα μέσα. Εκεί που ειμασταν το Μάρτη εκεί είμαστε και τώρα. Απλά τώρα ο καιρός θα είναι καλύτερος και θα έχουμε ανοιχτά παράθυρα. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλά κάνεις και εκφράζεις την άποψη σου. Άλλωστε αυτό κάνουμε εδώ, ανταλλάσσουμε απόψεις. Αλλά δεν μ λες, τι άλλαξε τώρα??? Όλα αυτά τα κράτη που λες μετά την καραντινα προχωρούν σε μαζικά τεστ. Εμείς είμαστε στο μηδέν. Ποια προετοιμασία έγινε στο ΕΣΥ??? Γιατί εγώ από συναδέλφους δεν έχω μάθει να έχει γίνει κάποια δραματική αλλαγή. Εκτός από το ότι με απειλές και ανακοινώσεις τους φιμωνουν και δεν είναι εύκολο να πουν προς τα έξω τι συμβαίνει εκεί μέσα. Καμία προετοιμασία δεν έγινε, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τα μέσα. Εκεί που ειμασταν το Μάρτη εκεί είμαστε και τώρα. Απλά τώρα ο καιρός θα είναι καλύτερος και θα έχουμε ανοιχτά παράθυρα. Τίποτα άλλο.

 

Δεν ξέρω, ειλικρινά, εσύ θα έχεις περισσότερες πληροφορίες,  αν έγινε κάποια ουσιαστική προετοιμασία. Λένε, επισήμως, και ίσως αφελώς πιστεύω, ότι διπλασιάστηκαν οι ΜΕΘ ότι υπάρχει πλέον επάρκεια προστατευτικού υλικού, ότι έγιναν πάνω από 3.000 προσλήψεις, ότι ενημερώθηκε το προσωπικό και απέκτησε εμπειρία στην αντιμετώπιση του κορονοιού, ότι οργανώθηκαν τα ειδικά νοσοκομεία μόνο για τον κορονοιό κτλ. Σίγουρα το ΕΣΥ, ως προς τις υπόλοιπες παθογένειες και ελλείψεις το ίδιο είναι. Μένει κιόλας να δούμε τί θα γίνει τώρα που θα αρχίσουν πάλι τα τακτικά χειρουργεία και τα εξωτερικά ιατρεία. Μάλλον χαμός θα γίνει, γιατί όλα είχαν πάει πίσω. 

Πάντως, ναι νομίζω ότι το μεγάλο ποντάρισμα είναι στον καιρό! ξέρω πώς ακούγεται αυτό, αλλά ελπίζουν ότι ο ιός θα φερθεί όπως οι περισσότεροι ανάλογου τύπου ιοί που έχουν κάποια εποχικότητα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τουλάχιστον εδώ στο φορουμ δεν έχω δει κάποιο μέλος να θυμώνει με τα υπόλοιπα όταν έχουν αντίθετη άποψη, ίσα ίσα για αυτό το θέμα έχει 87 σελίδες, γιατί ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη και την λέει. Είμαστε μία μικρή κοινωνία εδώ μέσα, δεν είναι λογικό να υπάρχουν από όλα? το ίδιο δεν συμβαίνει και έξω?

Ανασφάλειες όλοι έχουμε, εγώ είχα από πριν απλά τώρα έχω ακόμα περισσότερες, πως να το κάνουμε, η ζωή μας άλλαξε πιθανόν για πάντα, έχω άγχος και θα έχω μέχρι να προσαρμοστώ εγώ και η οικογένεια μου στα νέα δεδομένα. Μέχρι να επιβεβαιωθώ πως όντως ο χειρισμός μου είναι σωστός , πως προσέχω αρκετά ώστε να μην κολλήσω κάτι ή να μην κολλήσω τους υπόλοιπους αν έχω κάτι, κρατάω αποστάσεις όχι γιατί θεωρώ τον διπλανό μου μίασμα, αλλά γιατί θέλω χρόνο, νομίζω δεν είναι λάθος αυτό.

Χρόνο θέλουμε, δεν στήνει κανείς στον τοίχο κανέναν, προσωπικές απόψεις λέμε, δεν είδα κάπου κάποια να προσπαθεί να επιβληθεί και ζητά από τις υπόλοιπες να απολογηθούν.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ασκώ κριτική σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, διαβάζω αυτά που γράφω και ούτε εκπρόσωπος τύπου της κυβέρνησης να ήμουν! :) και να φανταστείς ότι στις πολιτικές απόψεις μου είμαι στην άλλη πλευρά! Καμία σχέση.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ τουλάχιστον εδώ στο φορουμ δεν έχω δει κάποιο μέλος να θυμώνει με τα υπόλοιπα όταν έχουν αντίθετη άποψη, ίσα ίσα για αυτό το θέμα έχει 87 σελίδες, γιατί ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη και την λέει. Είμαστε μία μικρή κοινωνία εδώ μέσα, δεν είναι λογικό να υπάρχουν από όλα? το ίδιο δεν συμβαίνει και έξω?

Ανασφάλειες όλοι έχουμε, εγώ είχα από πριν απλά τώρα έχω ακόμα περισσότερες, πως να το κάνουμε, η ζωή μας άλλαξε πιθανόν για πάντα, έχω άγχος και θα έχω μέχρι να προσαρμοστώ εγώ και η οικογένεια μου στα νέα δεδομένα. Μέχρι να επιβεβαιωθώ πως όντως ο χειρισμός μου είναι σωστός , πως προσέχω αρκετά ώστε να μην κολλήσω κάτι ή να μην κολλήσω τους υπόλοιπους αν έχω κάτι, κρατάω αποστάσεις όχι γιατί θεωρώ τον διπλανό μου μίασμα, αλλά γιατί θέλω χρόνο, νομίζω δεν είναι λάθος αυτό.

Χρόνο θέλουμε, δεν στήνει κανείς στον τοίχο κανέναν, προσωπικές απόψεις λέμε, δεν είδα κάπου κάποια να προσπαθεί να επιβληθεί και ζητά από τις υπόλοιπες να απολογηθούν.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ασκώ κριτική σε κανέναν.

Σε μένα αναφέρεσαι? Γιατί εγώ μίλησα γενικά για το διαδίκτυο και όχι για το φόρουμ. Διαφωνώ πάντως ότι όλες οι απόψεις έχουν αντιμετωπιστεί με ευγένεια και σεβασμό.

Το ότι άλλαξε η ζωή μας για πάντα το λες λόγω κορονοιού? Γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο? έχει συμβεί έως τώρα κάποια αρρώστια να αλλάξει για πάντα τις ζωές των ανθρώπων? Είπε κάποιος ειδικός ότι θα απειλούμαστε πλέον σε όλη μας τη ζωή από τον κορονοιό?

Link to comment
Share on other sites

ΕΓώ καταλαβαίνω την @anemoni1989γιατί είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει τι έχει γίνει τι δεν έχει γίνει. Δεν θεωρώ περιττή ή υπερβολική την καραντίνα, όχι τόσο όσο εκείνη τουλάχιστον, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό. Δεν έχω εμπιστοσύνη στο τι θα γίνει στο εξής, δεν έχω καταλάβει τη λογική της άρσης των μέτρων έτσι όπως έγινε, γιατί είναι προφανές ότι το τελευταίο που τους νοιάζει είναι η επανεκκίνηση της οικονομίας. Φυσικά έχω μεγάλη αγωνία για το πω΄ς θα κρατάμε τα παιδιά στα διαλείμματα το ένα μακριά από το άλλο και δεν έχω καταλάβει κιόλας αν χρειάζεται αυτό ή να θα πουν ότι πχ μέχρι 3-4 παιδιά χωρίς στενή σωματική επαφή είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Δεν ξέρω, ειλικρινά, εσύ θα έχεις περισσότερες πληροφορίες,  αν έγινε κάποια ουσιαστική προετοιμασία. Λένε, επισήμως, και ίσως αφελώς πιστεύω, ότι διπλασιάστηκαν οι ΜΕΘ ότι υπάρχει πλέον επάρκεια προστατευτικού υλικού, ότι έγιναν πάνω από 3.000 προσλήψεις, ότι ενημερώθηκε το προσωπικό και απέκτησε εμπειρία στην αντιμετώπιση του κορονοιού, ότι οργανώθηκαν τα ειδικά νοσοκομεία μόνο για τον κορονοιό κτλ. Σίγουρα το ΕΣΥ, ως προς τις υπόλοιπες παθογένειες και ελλείψεις το ίδιο είναι. Μένει κιόλας να δούμε τί θα γίνει τώρα που θα αρχίσουν πάλι τα τακτικά χειρουργεία και τα εξωτερικά ιατρεία. Μάλλον χαμός θα γίνει, γιατί όλα είχαν πάει πίσω. 

Πάντως, ναι νομίζω ότι το μεγάλο ποντάρισμα είναι στον καιρό! ξέρω πώς ακούγεται αυτό, αλλά ελπίζουν ότι ο ιός θα φερθεί όπως οι περισσότεροι ανάλογου τύπου ιοί που έχουν κάποια εποχικότητα. 

Οι ΜΕΘ αυξήθηκαν, διότι έγιναν δωρεές. Το κράτος δεν χάλασε ούτε μισό €, μιας και δεν περίσσευαν... Έπρεπε να δωθουν στα ΜΜΕ... Σχετικά με τις 3000 προσληψεις, που τόσος ντόρος έχει γίνει, δεν είναι τόσες. Είναι πολύ λιγότερες. Απλά ανανεώθηκαν οι συμβάσεις του ΟΑΕΔ και τα επικουρικά... Δηλαδή οι άνθρωποι που ήδη δούλευαν... Είναι πολύ λιγότερες οι προσλήψεις. Η ετοιμότητα που κοκορευονται είναι μπάλωμα τρυπών. Πήραν άτομα από άλλες κλινικές και υποστήριξαν τις μονάδες covid... Τώρα που τα Χ/α και τα τακτικά ιατρεία θα αρχίσουν ξανά, έχω τεράστια απορία να δω πως θα συνεχίσουν!!! Οι άνθρωποι αυτοί θα πρέπει να επιστρέψουν στα πόστα τους. Υλικά δεν έχουν. Εκτός κι αν οι οδηγίες για πλύσιμο χεριών αντί για τη χρήση γαντιών ή πως η χρήση μάσκας είναι περιττή αν δεν υπάρχει κίνδυνος να σε φτύσει ο ασθενής, θεωρηθούν αποδέκτες (είναι γελοίες. Σε ένα σοβαρό κράτος κανένας γιατρός και κανένας νοσηλευτής δε θα δεχόταν να εργαστεί υπό τέτοιες συνθήκες. Ας οψεται η οικονομική ανάγκη των περισσότερων). Γενικά η κατάσταση είναι τραγική. Αν δεν τη ζήσεις από μέσα δεν μπορείς να φανταστείς για το πράγμα μιλαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ΕΓώ καταλαβαίνω την @anemoni1989γιατί είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει τι έχει γίνει τι δεν έχει γίνει. Δεν θεωρώ περιττή ή υπερβολική την καραντίνα, όχι τόσο όσο εκείνη τουλάχιστον, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό. Δεν έχω εμπιστοσύνη στο τι θα γίνει στο εξής, δεν έχω καταλάβει τη λογική της άρσης των μέτρων έτσι όπως έγινε, γιατί είναι προφανές ότι το τελευταίο που τους νοιάζει είναι η επανεκκίνηση της οικονομίας. Φυσικά έχω μεγάλη αγωνία για το πω΄ς θα κρατάμε τα παιδιά στα διαλείμματα το ένα μακριά από το άλλο και δεν έχω καταλάβει κιόλας αν χρειάζεται αυτό ή να θα πουν ότι πχ μέχρι 3-4 παιδιά χωρίς στενή σωματική επαφή είναι οκ

 

Νομίζω ότι είναι ανέφικτο να κρατάτε τα παιδιά μακριά. Προφανώς θα τους εξηγήσετε μπλα μπλα να κρατάνε αποστάσεις (από το ένα θα μπει και από το άλλο θα βγει) αλλά δεν νομίζω ότι θα τηρηθεί κάτι. Μάλλον πρόβα είναι να δούνε τί θα γίνει από  Σεπτέμβρη και να δουν πόσο και αν θα ανέβει η καμπύλη με το άνοιγμα το σχολείων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Σε μένα αναφέρεσαι? Γιατί εγώ μίλησα γενικά για το διαδίκτυο και όχι για το φόρουμ. Διαφωνώ πάντως ότι όλες οι απόψεις έχουν αντιμετωπιστεί με ευγένεια και σεβασμό.

Το ότι άλλαξε η ζωή μας για πάντα το λες λόγω κορονοιού? Γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο? έχει συμβεί έως τώρα κάποια αρρώστια να αλλάξει για πάντα τις ζωές των ανθρώπων? Είπε κάποιος ειδικός ότι θα απειλούμαστε πλέον σε όλη μας τη ζωή από τον κορονοιό?

Όχι δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ.

Θεωρώ πως λίγο πολύ όλες έχουμε αντιμετωπίσει με σεβασμό την άποψη των άλλων (εγώ προσωπικά το έκανα ακόμα και όταν θίχτηκα προσωπικά από μία συγκεκριμένη φράση), όμως είμαστε άνθρωποι με διαφορετικές απόψεις, λίγο ο εγκλεισμός, λίγο η παρεξήγηση του γραπτού λόγου ξεφεύγει η κατάσταση, όμως νομίζω πως γενικότερα υπάρχει σεβασμός, εσύ δεν το βλέπεις έτσι οκ σεβαστό.

Ναι εννοώ πως όλο αυτό που έγινε ενδέχεται να αλλάξει την ζωή μας για πάντα, ίσως είναι υπερβολή η φράση μου (μακάρι να είναι ) όμως έτσι νιώθω.  Όχι δεν άκουσα κάποιον ειδικό να το λέει, όμως δεν θα πάει έτσι τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί εμβόλιο? και όταν λέω έτσι εννοώ να είμαστε προσεκτικοί, όχι να μην έχει κανονικότητα η ζωή μας όμως να έχει μία διαφορετική κανονικότητα από αυτό που έχουμε μάθει .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Νομίζω ότι είναι ανέφικτο να κρατάτε τα παιδιά μακριά. Προφανώς θα τους εξηγήσετε μπλα μπλα να κρατάνε αποστάσεις (από το ένα θα μπει και από το άλλο θα βγει) αλλά δεν νομίζω ότι θα τηρηθεί κάτι. Μάλλον πρόβα είναι να δούνε τί θα γίνει από  Σεπτέμβρη και να δουν πόσο και αν θα ανέβει η καμπύλη με το άνοιγμα το σχολείων. 

Ναι είμαι σίγουρη ότι είναι πρόβα. Τώρα για το τι θα τηρηθεί, δεν ξέρω. Επειδή και τα γραφεία μας είναι στενόχωρα και καθόμαστε ο ένας δίπλα στον άλλον κολλητά και σπρώχνουμε για να περάσουμε, μάλλον δεν θα είμαστε μέσα ούτε στα διαλείμματα έτσι κ ι αλλιώς, οπότε θα υπάρχει μεγάλη επιτήρηση. Το σχέδιο λέει  μέχρι 15 ανά τμήμα, σύμφωνα με τις διαρροές, το οποίο βέβαια σε πολλές αίθουσες δεν εφαρμόζεται ταυτόχρονα με τήρηση αποστάσεων και σίγουρα αναλογικά με τα τετραγωνικά είναι πολύ πυκνότερη παρουσία ανθρώπων για πολλές ώρες σε σχέση πχ με τα καταστήματα. Το μόνο καλό είναι τα ανοιχτά παράθυρα. 

Just now, kotsifikos είπε:

Όχι δεν άκουσα κάποιον ειδικό να το λέει, όμως δεν θα πάει έτσι τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί εμβόλιο? και όταν λέω έτσι εννοώ να είμαστε προσεκτικοί, όχι να μην έχει κανονικότητα η ζωή μας όμως να έχει μία διαφορετική κανονικότητα από αυτό που έχουμε μάθει .

Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Είναι αυτονόητο. Δεν θα έχουμε λογικά καραντίνα κ μαζικά κλεισίματα αλλά σίγουρα θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε διαφορετικά και με αφύσικο τρόπο καιδ εν μας εγγυάται και κάτι το εμβόλιο, με δεδομένο ότι πολλοί είναι λογικό  να μην θέλουν να γίνουν πειραματόζωα. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κυκλοφορεί άρθρο από την Γερμανική Nordwest (αν το γράφω σωστά), η οποία αποδομει πλήρως το success story που κυκλοφορεί εντός χώρας και δείχνει μέσες άκρες πως βλέπουν οι ξένοι τις πράξεις μας ως χώρα. Είναι ενδιαφέρον να το διαβασετε και σύμφωνα με τη δική μου οπτική, γράφει αλήθειες

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Όχι δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ.

Θεωρώ πως λίγο πολύ όλες έχουμε αντιμετωπίσει με σεβασμό την άποψη των άλλων (εγώ προσωπικά το έκανα ακόμα και όταν θίχτηκα προσωπικά από μία συγκεκριμένη φράση), όμως είμαστε άνθρωποι με διαφορετικές απόψεις, λίγο ο εγκλεισμός, λίγο η παρεξήγηση του γραπτού λόγου ξεφεύγει η κατάσταση, όμως νομίζω πως γενικότερα υπάρχει σεβασμός, εσύ δεν το βλέπεις έτσι οκ σεβαστό.

Ναι εννοώ πως όλο αυτό που έγινε ενδέχεται να αλλάξει την ζωή μας για πάντα, ίσως είναι υπερβολή η φράση μου (μακάρι να είναι ) όμως έτσι νιώθω.  Όχι δεν άκουσα κάποιον ειδικό να το λέει, όμως δεν θα πάει έτσι τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί εμβόλιο? και όταν λέω έτσι εννοώ να είμαστε προσεκτικοί, όχι να μην έχει κανονικότητα η ζωή μας όμως να έχει μία διαφορετική κανονικότητα από αυτό που έχουμε μάθει .

Το εμβόλιο δεν θα είναι σε κανά χρόνο? Και ακόμη και αν δεν έχει μεγάλη συμμετοχή, μικρή χώρα είμαστε, θα αναπτύξουμε πιστεύω αντισώματα, θα υπάρχει σε μερικούς μήνες αποτελεσματική θεραπεία, άλλωστε οι επιστήμονες δεν απορρίπτουν ότι μπορεί να πρόκειται για κάτι εποχιακό. Βέβαια μπορεί να σε βοηθάει να σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο, εμένα όχι. Αυτό που ήθελα να πω και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι ότι ό καθένας θα πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει αυτό που πιστεύει και μπορεί, χωρίς να κοιτάζει τι κάνει ο διπλανός. Εμένα ας πούμε δεν θα μου κακοφανεί να σε δώ (όχι εσένα γενικά) στην παιδική χαρά το καλοκαίρι με ντετολ να ψεκάζεις τις τσουλήθρες και τις τραμπάλες, θα μου κακοφανεί πολύ όμως να μου την πείς αν δεν κάνω το ίδιο, ή να με αγριοκοιτάζεις. Γενικά μιλάω ε? Όχι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Σήμερα κυκλοφορεί άρθρο από την Γερμανική Nordwest (αν το γράφω σωστά), η οποία αποδομει πλήρως το success story που κυκλοφορεί εντός χώρας και δείχνει μέσες άκρες πως βλέπουν οι ξένοι τις πράξεις μας ως χώρα. Είναι ενδιαφέρον να το διαβασετε και σύμφωνα με τη δική μου οπτική, γράφει αλήθειες

 

Ενδιαφέροντα αυτά που λέει, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν. Σίγουρα δεν κάνουμε τεστ οπότε τα κρούσματα είναι χαμηλά, αυτό δεν το κρύβει κανείς, αλλά από την άλλη να κρύβουν και θανάτους? είναι δυνατόν? Και όλα αυτά για να προσελκύσουν τουρίστες ενώ μας λένε ότι όλα γίνονται για την προστασία της ανθρώπινης ζωής? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται. Θα φανεί σύντομα όμως αν το άρθρο έχει κάποια βάση. Το καλοκαίρι έρχεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ενδιαφέροντα αυτά που λέει, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν. Σίγουρα δεν κάνουμε τεστ οπότε τα κρούσματα είναι χαμηλά, αυτό δεν το κρύβει κανείς, αλλά από την άλλη να κρύβουν και θανάτους? είναι δυνατόν? Και όλα αυτά για να προσελκύσουν τουρίστες ενώ μας λένε ότι όλα γίνονται για την προστασία της ανθρώπινης ζωής? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται. Θα φανεί σύντομα όμως αν το άρθρο έχει κάποια βάση. Το καλοκαίρι έρχεται. 

Εγώ το καταλαβαίνω πως επειδή και καλά δεν έχουμε ακριβή εικόνα των κρουσμάτων, μπορεί να χάνουμε θανάτους... Βέβαια αυτό έρχεται σε ρίξη με την άποψη μου, αφού είμαι της "σχολής" που λέει πως αν ξέραμε πόσοι θα πέθαιναν ούτως ή άλλως λόγω των υποκειμένων νοσημάτων τους, οι αριθμοί θα ήταν πολύ μικρότεροι, αφού είναι άλλο να πεθάνεις λόγω του ιού και άλλο να πεθάνεις έχοντας τον ιό... Αλλά αυτό είναι κάτι που διχάζει την παγκόσμια κοινότητα, δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη σε ένα φόρουμ!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Το ότι χρησιμοποιείται ο χαμηλός αριθμός κρουσμάτων που έχουμε για προσέλκυση τουριστών είναι γεγονός... Αν και δεν πολυβλεπω τηλεόραση, τις ελάχιστες φορές που έχω ανοίξει, έχω τύχει σε σχετικές δηλώσεις... Καλά, την άποψη μου για το αν μας νοιάζονται κι θέλουν να μας προστατεύσουν, την έχω ξαναγράψει... Νομίζω πως θα καταντήσω γραφική αν την ξαναπώ!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Όπως και να χει, το εγγύς μέλλον θα δείξει!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Το εμβόλιο δεν θα είναι σε κανά χρόνο? Και ακόμη και αν δεν έχει μεγάλη συμμετοχή, μικρή χώρα είμαστε, θα αναπτύξουμε πιστεύω αντισώματα, θα υπάρχει σε μερικούς μήνες αποτελεσματική θεραπεία, άλλωστε οι επιστήμονες δεν απορρίπτουν ότι μπορεί να πρόκειται για κάτι εποχιακό. Βέβαια μπορεί να σε βοηθάει να σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο, εμένα όχι. Αυτό που ήθελα να πω και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι ότι ό καθένας θα πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει αυτό που πιστεύει και μπορεί, χωρίς να κοιτάζει τι κάνει ο διπλανός. Εμένα ας πούμε δεν θα μου κακοφανεί να σε δώ (όχι εσένα γενικά) στην παιδική χαρά το καλοκαίρι με ντετολ να ψεκάζεις τις τσουλήθρες και τις τραμπάλες, θα μου κακοφανεί πολύ όμως να μου την πείς αν δεν κάνω το ίδιο, ή να με αγριοκοιτάζεις. Γενικά μιλάω ε? Όχι για σένα.

Μπα δεν με βοηθάει να σκέφτομαι το χειρότερο, αντίθετα με βοηθάει να βλέπω κόσμο να αισιοδοξεί.

Σε αυτό με την παιδική χαρά θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη.

Δεν το παίρνω προσωπικά καταλαβαίνω πως το εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είπε κάποιος ειδικός ότι θα απειλούμαστε πλέον σε όλη μας τη ζωή από τον κορονοιό?

 

Ναι, αυτό το λένε. Λένε ότι τίποτα δεν θα είναι όπως πρώτα, ποτέ δεν θα γυρίσουμε στην κανονικότητα όπως την ξέραμε. Θα πρέπει να είμαστε πάντοτε σε επιφυλακή και να παρακολουθούνται όσοι έχουν περάσει τον ιό στο μέλλον (έτσι για να δούμε πως πάνε, αν έχουν ανοσία κτλ). Η κοινωνική αποστασιοποίηση πρέπει να γίνει το new normal, η οικονομική κρίση θα είναι χειρότεροι από αυτήν που μέχρι τώρα θεωρούσαμε κρίση και η φτωχωποίηση δεν έχουμε ιδέα που θα φτάσει κι αν θα έχει πάτο...

 

Ο κορονοιός αντιμετωπίζεται σαν τον κατακλυσμό του Νώε και κάθε κυβερνητικό στέλεχως δεν παύει να μας υπενθυμίζει ότι δεν θα είμαστε ΠΟΤΕ όπως ήμασταν προ του ιού. 

 

Το θέμα είναι πως οι αποφάσεις για μόνιμη κοινωνική αποστασιοποίηση και κατάργηση βασικών ελευθεριών έχει ήδη παρθεί. Και ο ιός να φύγει, αυτά θα μείνουν.

Πάντως υποτίθεται ότι κάποια στιγμή πρέπει να ανοσοποιηθεί ο λαός.

 

Και μάλιστα για την συντριπτική πλειοψηφία αυτό θα είναι ανώδυνο έως και μη αντιληπτό με φυσικό τρόπο.

 

Αν δεν κολλήσουμε τώρα, τότε πότε; Και ειδικά τα παιδιά! Να μην πλησιάζονται γιατί; Αν δεν κολλήσουν αυτά, που μπορούν να το περάσουν και στα εύκολα, ποιος; 

 

Μετά από δυο μήνες εγκλεισμού, θα έπρεπε να έχουν στελεχωθεί νοσοκομεία και να έχουν φτιαχτεί τα όσα προϋποθέτουν επαρκή φροντίδα για αυτούς, που το ανοσοποιητικό τους, δεν θα αντέξει την προσβολή από τον ιό. (Αυτό δεν έχει γίνει. Τουλάχιστον όσες νοσηλεύτριες γνωρίζω στην πόλη μου, μου λένε ότι τα πράγματα είναι....όπως τα ξέρουμε, αλλά με κορονοϊό).

 

Ο πληθυσμός θα μολυνθεί ούτως ή άλλως. Το πώς να νοσηλευτούν αυτοί που χρειάζονται είναι το θέμα, όχι να μείνουμε αποστασιοποιημένοι για να συνεχίσουμε να μην κολλάμε (αν κάτι τέτοιο ισχύει - δεν το ξέρουμε αφού δεν έχουμε έλεγχο στον γενικό πληθυσμό).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine said:

 

Ναι, αυτό το λένε. Λένε ότι τίποτα δεν θα είναι όπως πρώτα, ποτέ δεν θα γυρίσουμε στην κανονικότητα όπως την ξέραμε. Θα πρέπει να είμαστε πάντοτε σε επιφυλακή και να παρακολουθούνται όσοι έχουν περάσει τον ιό στο μέλλον (έτσι για να δούμε πως πάνε, αν έχουν ανοσία κτλ). Η κοινωνική αποστασιοποίηση πρέπει να γίνει το new normal, η οικονομική κρίση θα είναι χειρότεροι από αυτήν που μέχρι τώρα θεωρούσαμε κρίση και η φτωχωποίηση δεν έχουμε ιδέα που θα φτάσει κι αν θα έχει πάτο...

 

Ο κορονοιός αντιμετωπίζεται σαν τον κατακλυσμό του Νώε και κάθε κυβερνητικό στέλεχως δεν παύει να μας υπενθυμίζει ότι δεν θα είμαστε ΠΟΤΕ όπως ήμασταν προ του ιού. 

 

Το θέμα είναι πως οι αποφάσεις για μόνιμη κοινωνική αποστασιοποίηση και κατάργηση βασικών ελευθεριών έχει ήδη παρθεί. Και ο ιός να φύγει, αυτά θα μείνουν.

Αυτά όμως τα λέει η κυβέρνηση. Δεν έχω ακούσει επιστήμονες να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Και πώς θα μπορούσαν όταν είναι κάτι καινούριο και δεν έχουν ακόμη επαρκή εικόνα και πληροφόρηση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...