Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kine είπε:

 

Από καρκινοπαθείς ξέρω το εξής: προστατευει τον άλλο. Οχι αυτόν που την φοράει.

Σε συγγενικό μας παλικάρι που είχε καρκίνο, φορούσαν πάντοτε μάσκα οι άλλοι, όσοι τον φρόντιζαν.

 

Οποιοσδήποτε κυκλοφορεί στον καθαρό αέρα με μάσκα, είναι εις βάρος του και μόνον. 

 

Γνώμη μου: είναι ζήτημα εικόνας. Οποιος φοράει μάσκα ΔΕΙΧΝΕΙ προσεκτικό (άσχετα αμα την έχει κάνει σκουλαρίκη τη μάσκα και την ανεβοκατεβάζει για να κάνει τσιγάρο, έχει ιδρώσει 30 φορές πάνω της κτλ).  

Στην εικόνα της κοινής γνώμης και στο πλαίσιο της ΜΟΝΙΜΗΣ πια κοινωνικής αποστασιοποίησης, θέλουν να συμμορφωθούν με τις εικόνες της Κίνας, που ίσχυαν χρόνια τώρα, πριν τον συγκεκριμένο ιό.

Μου φαίνεται δηλαδή, ζήτημα πολιτικής εικόνας συμμόρφωσης παρά, βρίσκω οποιοδήποτε επιστημονικά ικανό επιχείρημα να το στηρίξουν.

 

Καλά, ας μην μιλήσουμε καν για τα γάντια. Που φοράει ο καθένας γάντια, ξίνει την μυτη του, τρίβει το κούτελο, πιάνει και το πόμολο και κατά τα άλλα, σε κοιτάει με μισό μάτι, που δεν φοράς γάντια! 

 

Η μάσκα και το γάντι έχει γίνει κάτι σαν το ματόχαντρο. Νομίζει ο καθένας που το φέρει πάνω του (ανεξάρτητα από το αν το χρησιμοποιεί σωστά), ότι τον διώχνει τον ιό!!:confused:

 

 

Ναι, οι καρκινοπαθείς που κυκλοφορούν γύρω από τα νοσοκομεία με μάσκα είναι για να μην κολλησουν τους διερχόμενους. Και οι συγγενείς τους, που κυκλοφορούν στα μέσα μεταφοράς το ίδιο, φοράνε μάσκα μην κολλησουν το διπλανό, καρκίνο που κουβαλάνε απ'το σπίτι. Οκ.

Σχετικά με τη χρήση στο γενικό πληθυσμό, αν είναι λογω ημιμαθειας ή αμάθειας κάποιων, να παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους, πάω πάσο. Αν θέλεις επιστημονικό επιχείρημα ενημερωσου από τον who, τον fda, τον ecdc και τον ema και άσε την ενημέρωση των 6 για τον παππου και τη γιαγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Πάντως καθαρα λογικά σκεπτόμενη, τα μικρά παιδιά δεν αποτελούν και τόσο μεγάλο κίνδυνο. Είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τους ενήλικες (πιο κοντά) άρα και λόγω βαρύτητας ακόμα και να βηχουν , τα σωματίδια θα πέσουν στα πόδια μας.

κι εγώ αυτό σκέφτομαι. το παιδάκι κινδυνεύει για τον εαυτό  του βασικά, πού θα κουμπήσει κ μετά θα βάλει χέρια στο στόμα. αλλιώς ούτε καν το γκισέ δεν θα φτάνει για να πεις ότι θα μιλήσει σε κάποιον από κοντά κλπ. 

 

Τα νηπιαγωγεία κ οι παιδικοί εγώ καταλαβαίνω ότι θα ανοίξουν αργότερα έτσι ώστε θα ξέρουμε αν υπα΄ρχει αρκετή ασφάλεια ώστε να λειτουργήσουν χωρίς μάσκες και χωρίς αποστάσεις. Αν δεν υπάρχει τόση ασφάλεια, λογικά δεν θα λειτουργήσουν. 

 

Τώρα παίζει και το σενάριο να μην ανακοινώσουν αμέσως τι θα γίνει με γυμνάσια - λύκεια (πλην γ λυκείου). δλδ 18 ή 25, αλλά να το πουν αργότερα, αναλογα με τις εξελίξεις. το οποίο δεν είναι παραλογο. 

 

ΑΥτό που με έχει εκνευρίσει είναι ότι δεν βγαίνουν έτσι απλά, να πουν: ή ανοίγουν τα σχολεία όταν κρίνουν οι επιστήμονες κ λειτουργούν κανονικά γιατί είναι ασφαλές, ή ανοίγουν με επιφυλάξεις πάλι όταν κρίνουν οι επιστήμονες, που μπορεί να το μάθετε μόλις 5 μέρες νωρίτερα, αλλά σας λέμε από τώρα ότι θα φροντίσουμε να ισχύουν τα εξής κ έχουμε ενημερώσει όλους τους αρμόδιους για να τα φροντίσουν αυτά να είναι έτοιμα από πριν. Τόσο δύσκολο είναι; Αφού ένα ρημαδοσχέδιο υποτίθεται θα καταρτίσουν. Αυτό μου δημκουργεί εμένα μεγαλύτερη ανασφάλεια. όλο αυτό το πέρα δώθε στα κανάλια μέρα νύχτα να λένε το απολυτο τίποτα και να αναφέρουν γενικά ότι υπάρχουν σενάρια (μπορεί λέει να χρησιμοποιηθεί και ο χώρος του κυλικείου, αν δεν επαρκούν οι αίθουσες, τέτοια σενάρια). 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα αυτα τα σεναρια με εχουν κουρασει

Μα δ ειπαμε οτι τα παιδακια κινδυνευουν, εκτος αν καποιο ανηκει σε ευπαθη ομαδα

Το παιδακι φοβομαστε μην κολλησει, κ ασυμπτωματικο το μεταφερει στην γιαγια που ειναι 65αλλα κατα αλλα καλα σχετικα. Η στους γονεις του που μπορει εκτος απο παχυσαρκοι να εχουν απλα πιεση η διαβητη κ στην τελικη να αρρωστησουν εστω πολυ βαρια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εμενα αυτα τα σεναρια με εχουν κουρασει

Μα δ ειπαμε οτι τα παιδακια κινδυνευουν, εκτος αν καποιο ανηκει σε ευπαθη ομαδα

Το παιδακι φοβομαστε μην κολλησει, κ ασυμπτωματικο το μεταφερει στην γιαγια που ειναι 65αλλα κατα αλλα καλα σχετικα. Η στους γονεις του που μπορει εκτος απο παχυσαρκοι να εχουν απλα πιεση η διαβητη κ στην τελικη να αρρωστησουν εστω πολυ βαρια

Ναι τέλος πάντων στο κινδυνεύουν αυτό εννοούσα, αλλά όπως και να χει δεν  νομίζω ότι θέλει κανείς να κάνει το παιδί του πειραματόζωο αυτόν τον καιρό, ασχέτως του περιβάλλοντός του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι, οι καρκινοπαθείς που κυκλοφορούν γύρω από τα νοσοκομεία με μάσκα είναι για να μην κολλησουν τους διερχόμενους. Και οι συγγενείς τους, που κυκλοφορούν στα μέσα μεταφοράς το ίδιο, φοράνε μάσκα μην κολλησουν το διπλανό, καρκίνο που κουβαλάνε απ'το σπίτι. Οκ.

 

 

Κάλα, να προσπεράσω τον ευγενέστατο τρόπο σου και να με συγχωρήσεις που απευθήνθηκα και σε ενόχλησα τόσο, αλλά δεν με κατάλαβες.

Επειδή ο άνθρωπος που έχει καρκίνο δεν έχει ανοσοποιητικό, λόγω της καταστολής του πριν και μετά μεταμόσχευσης, φοράνε μάσκα όσοι είναι γύρω του, για να μην κολλήσει αυτός οτιδήποτε και πεθάνει, λόγω έλλειψης ανοσοποιητικού.

 

Ο καρκίνος δεν είναι κολλητικός. Με συγχωρείς που σε έκανα να νομίζεις ότι κάτι τέτοιο υπονόησα. 

 

Τον ΠΟΥ τον διαβάζω όμως και δεκάδες άλλους φορείς υγείας, κρατικούς και μη, ευρωπαϊκούς ή αμερικάνικους κ.ο.κ.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για την πάντοτε μετριοπαθή και φιλική σου απάντηση.

 

Να 'σαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν νομίζω βρε παιδιά να βάλουν μάσκες στα παιδιά και ειδικά στα μικρά παιδιά,  κάτω του λυκείου,  του γυμνασίου έστω.  Αλλά όπως είπα,  δεν παρακολουθώ συνεχώς.  Έχουν πει για μασκες και στα παιδιά δηλαδή? ??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Κάλα, να προσπεράσω τον ευγενέστατο τρόπο σου και να με συγχωρήσεις που απευθήνθηκα και σε ενόχλησα τόσο, αλλά δεν με κατάλαβες.

Επειδή ο άνθρωπος που έχει καρκίνο δεν έχει ανοσοποιητικό, λόγω της καταστολής του πριν και μετά μεταμόσχευσης, φοράνε μάσκα όσοι είναι γύρω του, για να μην κολλήσει αυτός οτιδήποτε και πεθάνει, λόγω έλλειψης ανοσοποιητικού.

 

Ο καρκίνος δεν είναι κολλητικός. Με συγχωρείς που σε έκανα να νομίζεις ότι κάτι τέτοιο υπονόησα. 

 

Τον ΠΟΥ τον διαβάζω όμως και δεκάδες άλλους φορείς υγείας, κρατικούς και μη, ευρωπαϊκούς ή αμερικάνικους κ.ο.κ.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για την πάντοτε μετριοπαθή και φιλική σου απάντηση.

 

Να 'σαι καλά. 

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαινεις τι λέω. Προφανώς οι φροντιστές ενός καρκινοπαθους φορούν μάσκα για να μην τον κολλήσουν. Έξω κυκλοφορούν χωρίς; Δεν έχουν οδηγία να φορούν μάσκα για να μη μεταφέρουν στον ασθενή το παραμικρό; Ο καρκινοπαθης σε εξωτερικούς χώρους επίσης φοράει μάσκα ή όχι; Για ποιο λόγο τη φοράει; Για να μην κολλήσει τους γύρω του ή για προστατευτεί ο ίδιος; Είναι τόσο δυσνόητα αυτά που γράφω; Δεν μπορώ να είμαι μετριοπαθής με άτομα που σκάνε από το πουθενά για να δημιουργήσουν ένταση πάντα, με συγχωρείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ δεν νομίζω βρε παιδιά να βάλουν μάσκες στα παιδιά και ειδικά στα μικρά παιδιά,  κάτω του λυκείου,  του γυμνασίου έστω.  Αλλά όπως είπα,  δεν παρακολουθώ συνεχώς.  Έχουν πει για μασκες και στα παιδιά δηλαδή? ??

Όχι δ εχουν πει κτ τετοιο ξεκαθαρα

Αλλα αν θέλεις να πάρεις ένα αστικό, θα του βάλεις; θα μείνεις στο ότι είναι αραιά; τουλ αν φοράνε οι ενήλικες δ θα χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαινεις τι λέω. Προφανώς οι φροντιστές ενός καρκινοπαθους φορούν μάσκα για να μην τον κολλήσουν. Έξω κυκλοφορούν χωρίς; Δεν έχουν οδηγία να φορούν μάσκα για να μη μεταφέρουν στον ασθενή το παραμικρό; Ο καρκινοπαθης σε εξωτερικούς χώρους επίσης φοράει μάσκα ή όχι; Για ποιο λόγο τη φοράει; Για να μην κολλήσει τους γύρω του ή για προστατευτεί ο ίδιος; Είναι τόσο δυσνόητα αυτά που γράφω; Δεν μπορώ να είμαι μετριοπαθής με άτομα που σκάνε από το πουθενά για να δημιουργήσουν ένταση πάντα, με συγχωρείς. 

 Όταν επισκεπτόμασταν τον καρκινοπαθή μπαμπά μου 2 μήνες στην εντατική και άλλον ενάμιση μήνα σε ΜΑΦ και κανονικό δωμάτιο, μόνο εμείς είχαμε οδηγία να φοράμε μάσκα. Στο δωμάτιο αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει ότι δεν χρειάζεται. Κανένας ασθενής δεν φορούσε μάσκα, μόνο οι δικοί του για να τον προστατεύουν. επίσης καμία οδηγία δεν είχαμε να φοράμε μάσκες εκτός νοσοκομείου. Θεωρούσαν την μάσκα εκεί αρκετή. Εννοείται αν κάποιος ήταν άρρωστος δεν πήγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Όχι δ εχουν πει κτ τετοιο ξεκαθαρα

Αλλα αν θέλεις να πάρεις ένα αστικό, θα του βάλεις; θα μείνεις στο ότι είναι αραιά; τουλ αν φοράνε οι ενήλικες δ θα χρειαζεται

Στο Βέλγιο πάντως επιβάλουν τη μάσκα από 12 ετών κ πάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 Όταν επισκεπτόμασταν τον καρκινοπαθή μπαμπά μου 2 μήνες στην εντατική και άλλον ενάμιση μήνα σε ΜΑΦ και κανονικό δωμάτιο, μόνο εμείς είχαμε οδηγία να φοράμε μάσκα. Στο δωμάτιο αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει ότι δεν χρειάζεται. Κανένας ασθενής δεν φορούσε μάσκα, μόνο οι δικοί του για να τον προστατεύουν. επίσης καμία οδηγία δεν είχαμε να φοράμε μάσκες εκτός νοσοκομείου. Θεωρούσαν την μάσκα εκεί αρκετή. Εννοείται αν κάποιος ήταν άρρωστος δεν πήγαινε.

Από προσωπική εμπειρία αλλά και λόγω επαγγέλματος, έχω συναναστραφεί αρκετούς μη νοσηλευόμενους καρκινοπαθεις. Πάντα έξω κυκλοφορούσαν με μάσκα -οι περισσότεροι- και οι συγγενείς τους, με τους οποίους έμεναν στο ίδιο σπίτι και δεν τους επισκέπτονταν μια ώρα σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου, άρα ήταν αδύνατον να φορούν μασκα μέσα στο σπίτι όλη μέρα, είχαν οδηγία να φορούν μάσκα όταν συγχρωτιζοντουσαν με κόσμο, με την έννοια ότι μπορεί οι ίδιοι να κουβαλούσαν ένα μικρόβιο που σε αυτούς δεν προκαλούσε τπτ αλλά σε έναν ανοσοκατασταλμενο θα ήταν δυνητικά θανατηφόρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Από προσωπική εμπειρία αλλά και λόγω επαγγέλματος, έχω συναναστραφεί αρκετούς μη νοσηλευόμενους καρκινοπαθεις. Πάντα έξω κυκλοφορούσαν με μάσκα -οι περισσότεροι- και οι συγγενείς τους, με τους οποίους έμεναν στο ίδιο σπίτι και δεν τους επισκέπτονταν μια ώρα σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου, άρα ήταν αδύνατον να φορούν μασκα μέσα στο σπίτι όλη μέρα, είχαν οδηγία να φορούν μάσκα όταν συγχρωτιζοντουσαν με κόσμο, με την έννοια ότι μπορεί οι ίδιοι να κουβαλούσαν ένα μικρόβιο που σε αυτούς δεν προκαλούσε τπτ αλλά σε έναν ανοσοκατασταλμενο θα ήταν δυνητικά θανατηφόρο. 

Δεν αντιλέγω, σε πιστεύω. Απλά εμάς που νοσηλεύτηκε ο μπαμπάς 2 μήνες στον Ευαγγελισμό και 1,5 μήνα στο Υγεία δεν μας το είπαν ποτέ. Και εκτός από καρκινοπαθής ήταν και νεφροπαθής, αιμοκαθαρόμενος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν αντιλέγω, σε πιστεύω. Απλά εμάς που νοσηλεύτηκε ο μπαμπάς 2 μήνες στον Ευαγγελισμό και 1,5 μήνα στο Υγεία δεν μας το είπαν ποτέ. Και εκτός από καρκινοπαθής ήταν και νεφροπαθής, αιμοκαθαρόμενος. 

Αν καταλαβαίνω καλά, κ σορρυ που επεμβαίνω. Η λενια εννοεί ότι εσύ έξω δ φορούσες μάσκα έβαζες στο επισκεπτηριο η αν πήγαινες να τον δεις σπίτι. Αν εκείνος έβγαινε θα έπρεπε να φοράει. Το ίδιο κ η μαμα σου αν μένανε στο ίδιο σπίτι, επειδή δ γινεται μέσα στο σπίτι να φοράει συνέχεια, θα έβαζε έξω που θα εβγαινε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι, οι καρκινοπαθείς που κυκλοφορούν γύρω από τα νοσοκομεία με μάσκα είναι για να μην κολλησουν τους διερχόμενους. Και οι συγγενείς τους, που κυκλοφορούν στα μέσα μεταφοράς το ίδιο, φοράνε μάσκα μην κολλησουν το διπλανό, καρκίνο που κουβαλάνε απ'το σπίτι. Οκ.

Σχετικά με τη χρήση στο γενικό πληθυσμό, αν είναι λογω ημιμαθειας ή αμάθειας κάποιων, να παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους, πάω πάσο. Αν θέλεις επιστημονικό επιχείρημα ενημερωσου από τον who, τον fda, τον ecdc και τον ema και άσε την ενημέρωση των 6 για τον παππου και τη γιαγια.

Επειδή έχω εργαστεί σε ογκολογικο, πάντα λέγαμε στους γονείς των παιδιών, μάσκα να φοράνε αυτοί και όχι τα παιδιά, για τους λόγους που έχουν ειπωθεί. Ωστόσο, για ένα γρήγορο πέρασμα από κάπου, προφανώς φόραγαν τα παιδιά αφού όταν είναι σε απλασια είναι ιδιαίτερα ευάλωτα κ δεν μπορείς να εγγυηθεί ότι δεν θα βρεθεί στο διάβα του κάποιος ασθενης

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Επειδή έχω εργαστεί σε ογκολογικο, πάντα λέγαμε στους γονείς των παιδιών, μάσκα να φοράνε αυτοί και όχι τα παιδιά, για τους λόγους που έχουν ειπωθεί. Ωστόσο, για ένα γρήγορο πέρασμα από κάπου, προφανώς φόραγαν τα παιδιά αφού όταν είναι σε απλασια είναι ιδιαίτερα ευάλωτα κ δεν μπορείς να εγγυηθεί ότι δεν θα βρεθεί στο διάβα του κάποιος ασθενης

Το ίδιο πραγμα λέμε, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Το ίδιο πραγμα λέμε, συμφωνώ.

Όχι δε λέμε το ίδιο.... Η μάσκα δεν προστατεύει τον ασθενή... Η μάσκα δημιουργεί το αίσθημα ασφάλειας στον ασθενή. Πχ ανοσοκατεσταλμένους ασθενείς, αν τους βάλεις σε ένα χώρο με ασθενείς δεν θα προστατευθούν λόγω της μάσκας. Απλά τους δίνεις το αίσθημα ασφάλειας όταν κάνουν ένα γρήγορο πέρασμα από εκεί μέσα, αφού οι ασθενείς αυτοί δεν μένουν σε συνωστισμό. Άλλωστε αν έχεις παρατηρήσει τα παιδιά αυτά και οι ασθενείς αυτοί, φοράνε μάσκα και στο δρόμο. Δε σημαίνει ότι κινδυνεύουν στον ανοιχτό αέρα. Αλλά επειδή αισθάνονται ότι κινδυυ, το να φοράνε μάσκα τους δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και για αυτό τη φοράνε. Η δ/ντρια μου πάντως ήταν κατηγορηματική ως προς την αχρηστία του να φοράει μάσκα ο καρκινοπαθης. Στο τμήμα μας ήταν απαγορευμένες. Αν έβλεπε παιδί να φοράει μάσκα, επέβαλλε στους γονείς να την βγάλουν επιτόπου και δεν είχαμε ποτέ κάποιο παιδί να ασθενήσει εντός κλινικής λόγω κάποιου. Και δεν τη λες και τυχαία τη συγκεκριμένη δ/ντρια... Είναι κορυφαία στην Ευρώπη..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ειπανε κατι για τις παιδικες χαρες γιατι το εχασα;

Ούτε εγώ κατάλαβα... Επίσης δεν κατάλαβα τι θα γίνει με τα πάρκα κλπ... Φώναζε η μικρή και δεν τα άκουσα όλα.... Οποίο κορίτσι άκουσε αναλυτικά, ίσως μπορέσει να μας κατατοπισει

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Όχι δε λέμε το ίδιο.... Η μάσκα δεν προστατεύει τον ασθενή... Η μάσκα δημιουργεί το αίσθημα ασφάλειας στον ασθενή. Πχ ανοσοκατεσταλμένους ασθενείς, αν τους βάλεις σε ένα χώρο με ασθενείς δεν θα προστατευθούν λόγω της μάσκας. Απλά τους δίνεις το αίσθημα ασφάλειας όταν κάνουν ένα γρήγορο πέρασμα από εκεί μέσα, αφού οι ασθενείς αυτοί δεν μένουν σε συνωστισμό. Άλλωστε αν έχεις παρατηρήσει τα παιδιά αυτά και οι ασθενείς αυτοί, φοράνε μάσκα και στο δρόμο. Δε σημαίνει ότι κινδυνεύουν στον ανοιχτό αέρα. Αλλά επειδή αισθάνονται ότι κινδυυ, το να φοράνε μάσκα τους δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και για αυτό τη φοράνε. Η δ/ντρια μου πάντως ήταν κατηγορηματική ως προς την αχρηστία του να φοράει μάσκα ο καρκινοπαθης. Στο τμήμα μας ήταν απαγορευμένες. Αν έβλεπε παιδί να φοράει μάσκα, επέβαλλε στους γονείς να την βγάλουν επιτόπου και δεν είχαμε ποτέ κάποιο παιδί να ασθενήσει εντός κλινικής λόγω κάποιου. Και δεν τη λες και τυχαία τη συγκεκριμένη δ/ντρια... Είναι κορυφαία στην Ευρώπη..

 

Δεν μπορώ να ξέρω αν οι ιατρικές οδηγίες που δίνονται πάνω σε αυτό το θέμα είναι παραπλανητικές για να καθησυχάζουν απλώς τον ασθενή και όχι για να τον προστατεύουν. Εγώ αυτό που γνωρίζω είναι αυτό που μου έχουν πει οι ασθενείς κ οι γιατροί, ως τρίτο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν μπορώ να ξέρω αν οι ιατρικές οδηγίες που δίνονται πάνω σε αυτό το θέμα είναι παραπλανητικές για να καθησυχάζουν απλώς τον ασθενή και όχι για να τον προστατεύουν. Εγώ αυτό που γνωρίζω είναι αυτό που μου έχουν πει οι ασθενείς κ οι γιατροί, ως τρίτο άτομο.

Αυτό που είδα στην κλινική εμπειρία μου παραθέτω... Τι να πω? Μπορεί να ήταν και λάθος, αλλά γενικα πολλά πράγματα διαφέρουν από τη θεωρία στην πράξη, οπότε νομίζω κανείς δεν μπορεί να απαντήσει απολυτα σε αυτό... Είναι και θέμα υποκειμενικό από ένα σημείο και μετά

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ειπανε κατι για τις παιδικες χαρες γιατι το εχασα;

Παιδικές χαρές, όταν ανακοινωθεί κάτι για την Αβάθμια, θα ανακοινωθεί και για αυτές. Προς το παρόν δηλαδή, κλειστές.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιατρικά ως προς την μάσκα έχουν ξεκαθαριστεί πιο πάνω νομίζω. Για να γίνει κατανοητό και το υπόλοιπο της παράθεσης μου, το κομμάτι το επικοινωνιακό δηλαδή, το σχόλιο του πρωθυπουργού:

 

Ακούμε τις συμβουλές των ειδικών για την προστατευτική μάσκα. Η χρήση της ίσως θα καλύπτει κάποια χαρακτηριστικά μας. Θα σηματοδοτεί, όμως, το σοβαρό πρόσωπο της ευθύνης μας. 

 

Ο κύριος πρωθυπουργός λοιπόν, λέει πολύ απλά ότι η μάσκα αποτελεί εικόνα-σύμβολο και ικανοποιεί τόσο το αίσθημα ευθύνης, όσο και το αίσθημα ασφάλειας. Και γι' αυτό τον λόγο μπορεί να την βλέπουμε σε ορισμένα σημεία και όχι σε άλλα, όχι για την αποτελεσματικότητα της αλλά γιατί, μπορεί να αισθάνται καλύτερα οι πολίτες να βλέπουν μάσκες μέσα στα ΜΜΜ.

 

Στην κίνα, είναι ούτως ή άλλως δεδομένο πως αποτελει σύμβολο ευθύνης από πολίτη προς πολίτη και με αυτούς τους όρους το μεταχειρίζεται και η κυβέρνηση στις τελευταίες της ανακοινώσεις περί απαγορεύσεως αντικοινωνικών συμπεριφορών.

 

Η μάσκα όπως και τα γάντια έχουν και συμβολικό χαρακτήρα. Πολλοί τα απαιτούν, γιατί ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ασφαλείς κι όχι επειδή είναι ασφαλείς χρησιμοποιώντας τα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Τα ιατρικά ως προς την μάσκα έχουν ξεκαθαριστεί πιο πάνω νομίζω. Για να γίνει κατανοητό και το υπόλοιπο της παράθεσης μου, το κομμάτι το επικοινωνιακό δηλαδή, το σχόλιο του πρωθυπουργού:

 

Ακούμε τις συμβουλές των ειδικών για την προστατευτική μάσκα. Η χρήση της ίσως θα καλύπτει κάποια χαρακτηριστικά μας. Θα σηματοδοτεί, όμως, το σοβαρό πρόσωπο της ευθύνης μας. 

 

Ο κύριος πρωθυπουργός λοιπόν, λέει πολύ απλά ότι η μάσκα αποτελεί εικόνα-σύμβολο και ικανοποιεί τόσο το αίσθημα ευθύνης, όσο και το αίσθημα ασφάλειας. Και γι' αυτό τον λόγο μπορεί να την βλέπουμε σε ορισμένα σημεία και όχι σε άλλα, όχι για την αποτελεσματικότητα της αλλά γιατί, μπορεί να αισθάνται καλύτερα οι πολίτες να βλέπουν μάσκες μέσα στα ΜΜΜ.

 

Στην κίνα, είναι ούτως ή άλλως δεδομένο πως αποτελει σύμβολο ευθύνης από πολίτη προς πολίτη και με αυτούς τους όρους το μεταχειρίζεται και η κυβέρνηση στις τελευταίες της ανακοινώσεις περί απαγορεύσεως αντικοινωνικών συμπεριφορών.

 

Η μάσκα όπως και τα γάντια έχουν και συμβολικό χαρακτήρα. Πολλοί τα απαιτούν, γιατί ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ασφαλείς κι όχι επειδή είναι ασφαλείς χρησιμοποιώντας τα.

 

 

Μα είναι ξεκάθαρα επικοινωνιακό και ψυχολογικο όλο αυτό. Δεν υπάρχει καμία απολύτως επιστημονική τεκμηριωμένη άποψη για την ασφάλεια που προσφέρει η εκτεταμένη χρήση μάσκας και γαντιών, γιατί δεν πολύ απλά δεν προσφέρουν ασφάλεια. Τώρα από κει και πέρα, προφανώς δεν μπορείς να τους πείσεις όλους, γιατί αν ήταν, δεν θα ήταν απαραίτητη η δημιουργία αισθήματος ασφάλειας σε μερίδα του κόσμου μέσω της εικόνας ανθρώπων με μάσκες και γαντια. Απλα, πολλοί δεν παραδέχονται ότι είναι "οπτικοί τύποι"!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Ειπανε κατι για τις παιδικες χαρες γιατι το εχασα;

Όχι δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο..προς το τέλος θα πάνε με τα δημοτικά και αν δηλαδή..γενικά η αίσθηση μου είναι ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Ειδικά αυτή η φράση ότι θα έχουμε δύο εποχές,  πρίν και μετά κορονοϊου..με τον τουρισμό από έξω κατάλαβε κανείς..θα επιτρέπονται πτήσεις κλπ; Ή ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο; Νομίζω μόνο για τα ξενοδοχεία άκουσα ότι θα ανοίξουν σταδιακά μέσα στον Ιούνιο αλλά όχι τι θα γίνει με τουρισμό εσωτερικό εξωτερικό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...