Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Αργά ή γρήγορα πρέπει να ανοίξουν όλες οι τάξεις των σχολείων, αν δεν γίνει τώρα θα γίνει τον Σεπτέμβριο, δεν θα έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα μέχρι τότε. Για αυτό και προσωπικά δεν διαφωνώ με το άνοιγμα, ούτε βρίσκω οξύμωρο το σχήμα "μόνο με μάσκες και λίγα άτομα στα μαγαζιά, αλλά ανοιχτα τα σχολεία", απόλυτη ασφάλεια δεν μπορεί να υπάρξει, το μόνο ασφαλές είναι να κλειστούμε για χρόνια, το οποίο δεν γίνεται. Στον κάθε τομέα θα υπάρξουν οι προσαρμογές που χρειάζονται και προσιδιάζουν και στις συνθήκες. Ναι, στα κομμωτήρια και στα καταστήματα λιανικής μια χαρά μπορούν να δουλέψουν με μάσκες και γάντια, το ίδιο κι εγώ που μπορώ να πάω άνετα με μάσκα στο δικαστήριο να καταθέσω χαρτιά, ένας δάσκαλος όμως όχι, ούτε τα παιδιά μπορούν να κάνουν μάθημα έτσι. Αλλά δεν γίνεται να μείνουν κλειστά τα σχολεία για μήνες, όσο είμαστε σε ύφεση τουλάχιστον πρέπει να ανοίξουν, ότι μπορεί να ξανακλείσουν του χρόνου είναι δεδομένο.

 

Για εμένα, το απολύτως κρίσιμο είναι να μην ανοίξουν τα σύνορα. Όσο διατηρηθεί ο ιός εντός τοιχών, φαίνεται ότι μπορεί να είναι διαχειρίσιμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena είπε:

Για εμένα, το απολύτως κρίσιμο είναι να μην ανοίξουν τα σύνορα. Όσο διατηρηθεί ο ιός εντός τοιχών, φαίνεται ότι μπορεί να είναι διαχειρίσιμος.

Θα έλεγα να ανοίξουν υπό αυστηρές προϋποθέσεις. Και δεν εννοώ σε καμία περίπτωση το κορονοδιαβατήριο (δεν θεωρώ ότι θα υπάρξει κάτι τέτοιο). Αλλά προϋποθέσεις ως προς το είδος των μετακινήσεων που επιτρέπονται, την συχνότητα, τα μέτρα ασφαλείας-ελέγχου, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι το κρισιμότερο είναι τα σύνορα. Κρίμα είναι τόσος κόπος να πάει χαμένος από εισαγόμενα κρούσματα. Από την άλλη, δεν ξέρω πώς αυτό θα μπορούσε να γίνει χωρίς να καταρρεύσει πλήρως ο τουριστικός κλάδος. Δεν μπορείς να κρατήσεις τον τουρίστα καραντίνα μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν θα νοσήσει. Θα μπορούσε μόνος του ο εσωτερικός τουρισμός να σώσει λίγο την κατάσταση? Δεν ξέρω. Από την άλλη ακόμα και αν επιτρέψουν τον εξωτερικό τουρισμό, με δεδομένο ότι οι top προορισμοί είναι τα νησιά που  δεν έχουν υγειονομικές υποδομές, θα το ρίσκαραν οι κάτοικοι? Από δικούς μου ανθρώπους που ζουν σε τουριστικό μέρος και σημαντικό μέρος του εισοδήματός τους προέρχεται από τουρίστες του εξωτερικού μαθαίνω ότι οι ντόπιοι είναι αρνητικοί στους τουρίστες. Φοβούνται. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με πρόλαβες γιατί αυτό ήθελα να γραψω. ειναι πολλα πραγνατα που πρεπει να αποκαλύψουν οι μάχιμοι γιατροι και ειναι ντροπη να φιμώνονται επειδη δηθεν ασκούν στείρα αντιπολίτευση ή ειναι κομματικά υποκινούμενοι και γενικα ντροπη να λεμε οτι δεν πρεπει να ασκείται κριτικη επειδη δηθεν θα υπονομεύσει την κοινη προσπαθεια. 

Μα δεν ανηκω στο δημοσιο για να εμπλεκονται πολιτικα ζητηματα και συνδικαλισμοι. Εχω εναν εργοδοτη που αν βγω και μιλησω εναντιον του το λιγοτερο θα χασω τη δουλεια μου. Και επειδη ο συγκεκριμενος εχει μεγαλη δυναμη στο χωρο μπορει να εχω ακομη μεγαλυτερα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε CMES έχω σκάσει εγω για σένα έτσι που τα λες, που φυσικά τα φανταζόμουν. Δ ξερω τι να πω, καλή δυναμη

Εμενα η άποψη μου είναι κάπου ανάμεσα στην Έσπερος, Lisbet  και deena

Δλδ κ εγω βρίσκω λογικο να ανοίξουν τα σχολεια από την στιγμή που δ πιστευω οτι θα είναι διαφορετικά τον σεπτεμβρη

Επισης εμεις ειμαστε μέσα με τα παιδια. Κ μπορώ να τα κρατήσω σπίτι γτ δ εργάζομαι, αλλα αυτο δ σημαινει οτι δ μπορει να κολλήσουμε η να έχουμε κολλήσει γτ ο συζηγος δουλεύει κανονικά, οχι σε τελειες συνθηκες

Αλλα αν είναι να πηγαίνουν εκ περιτροπής ένα δίωρο, κ εφόσον δ ειναι υποχρεωτικο τα περισσοτερα δ πανε, δ ξερω αν υπάρχει λογος

Ειναι κ μικρα γενικα δ ειναι υποχρεωτικο. 

Αλλα αν είναι να βρισκόμαστε με τις παρέες το απογευμα στην πλατεία, ποιος ο λόγος; 

Απλα είμαι σε αναμονή μέχρι το απόγευμα. 

Κ αυριο νομιζω θα μιλήσουν από το υπουργείο παιδειας

Οσο για την εκκλησία θα πω ότι δ ειναι υποχρεωτικο, όποιος θέλει παει, ψάχνει μια εκκλησία, μια ωρα χωρίς πολύ κόσμο. Κ στην τελικη ας μην κοινωνησει

Αλλα αν πχ αρχίσει να πηγαινει η γιαγια μου κάθε Κυριακή κ να κοινωνει, ε δ θα πω ας μην ερθουμε σε επαφή εμεις λόγω των παιδιων η του συζηγου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Για εμένα, το απολύτως κρίσιμο είναι να μην ανοίξουν τα σύνορα. Όσο διατηρηθεί ο ιός εντός τοιχών, φαίνεται ότι μπορεί να είναι διαχειρίσιμος.

Αυτό είναι αλήθεια. Γιατί όμως νομίζω ότι όλη η βιασύνη είναι για να προσελκύσουμε τουρίστες;

 

Just now, Mary1976 είπε:

Και εγώ νομίζω ότι το κρισιμότερο είναι τα σύνορα. Κρίμα είναι τόσος κόπος να πάει χαμένος από εισαγόμενα κρούσματα. Από την άλλη, δεν ξέρω πώς αυτό θα μπορούσε να γίνει χωρίς να καταρρεύσει πλήρως ο τουριστικός κλάδος. Δεν μπορείς να κρατήσεις τον τουρίστα καραντίνα μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν θα νοσήσει. Θα μπορούσε μόνος του ο εσωτερικός τουρισμός να σώσει λίγο την κατάσταση? Δεν ξέρω. Από την άλλη ακόμα και αν επιτρέψουν τον εξωτερικό τουρισμό, με δεδομένο ότι οι top προορισμοί είναι τα νησιά που  δεν έχουν υγειονομικές υποδομές, θα το ρίσκαραν οι κάτοικοι? Από δικούς μου ανθρώπους που ζουν σε τουριστικό μέρος και σημαντικό μέρος του εισοδήματός τους προέρχεται από τουρίστες του εξωτερικού μαθαίνω ότι οι ντόπιοι είναι αρνητικοί στους τουρίστες. Φοβούνται. 

Η αλήθεια είναι ότι υπαρχει μια αμφιθυμία. Ο κόσμος φοβάται και για τα δύο.

 

Just now, CMES είπε:

Μα δεν ανηκω στο δημοσιο για να εμπλεκονται πολιτικα ζητηματα και συνδικαλισμοι. Εχω εναν εργοδοτη που αν βγω και μιλησω εναντιον του το λιγοτερο θα χασω τη δουλεια μου. Και επειδη ο συγκεκριμενος εχει μεγαλη δυναμη στο χωρο μπορει να εχω ακομη μεγαλυτερα προβληματα.

Μα φυσικά δεν είναι ατομική ευθύνη" δική σου memonvm;ena! ελπίζω να έχετε συλλόγους που να μπορούν να μιλήσουν κάποια στιγμή. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Δλδ κ εγω βρίσκω λογικο να ανοίξουν τα σχολεια από την στιγμή που δ πιστευω οτι θα είναι διαφορετικά τον σεπτεμβρη

παραλογο δεν είναι. εμένα μ ενοχλεί η ασαφεια κ η αμφιθυμία κ τα ήξεις αφήξεις κ όλα αυτά. σήμνερα στον εκπαιδευτικό τύπο κυκλοφορούν πάλ άλλα σενάρια. αύριο απόγευμα συνέντευξη τύπου κεραμέως με τσιόδρα κ χαρδαλιά για ανακοινώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο βλέπω, ότι όλα τα κάνουμε για να σωθεί ο τουρισμος

Γτ μέχρι τώρα το ποσοστό του εγχώριου είναι στο 10%

Αλλα λογικο δ ειναι να υπάρχουν αντιδράσεις, εκνευρισμός; δλδ περιμένουμε τουρίστες αλλα εγω θα κάτσω σπίτι με τα παιδια, δ θα δούμε όλο το καλοκαίρι παππουδες, κ καλύτερα να μην κοινωνουν. Απλα θα βγαίνουμε για παιχνιδι με μικρές παρεες:huh:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι αλήθεια. Γιατί όμως νομίζω ότι όλη η βιασύνη είναι για να προσελκύσουμε τουρίστες;

 

Εγώ για αυτό έχω επιφυλάξεις, γύρω-γύρω ακούω φωνές του ίδιου του τουριστικού κλάδου που δεν θέλει τουρίστες από το εξωτερικό. Εγώ η ίδια ζήτησα ακύρωση μιας κράτησης που είχα κάνει για ελληνικό νησί και επειδή αισθανόμουν άσχημα ότι σπεύδω να ακυρώσω από φόβο παρόλο που τον Αύγουστο μπορεί να επιτρέπεται η μετάβαση σε άλλο νομό, πρότεινα να κρατηθεί η προκαταβολή για να πάμε του χρόνου (που το έχουμε όντως σκοπό, καλώς εχόντων των πραγμάτων), αλλά ο ξενοδόχος ούτε να το ακούσει, μου επέστρεψε τα χρήματα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να μου προτείνει να περιμένουμε να δούμε πώς πάνε τα πράγματα κλπ, πολύ άνετο τον άκουσα.

 

Επίσης, προσωπικά διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις για το κάτα πόσο θα έρθουν ξένοι τουρίστες, αν θα επιτρέψουν οι χώρες τους την έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τον Σεπτέμβρη πάλι ίδια θα είναι η κατάσταση μέχρι να βρεθεί εμβόλιο ή αποτελεσματικό φάρμακο. Οπότε ή θα αποφασίσουμε να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία, με ρίσκο να αυξηθούν τραγικά τα κρούσματα, ή θα συνεχίσουμε για όλο το χρόνο με εξ’ αποστάσεως, το οποίο θα δημιουργήσει άλλα είδους προβλήματα σε πολλούς τομείς  ή θα κάνουμε κάτι στη μέση. Για παράδειγμα όσοι μπορούν να τα κρατήσουν σπίτι και να παίρνουν μέρος σε προγράμματα εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και οι υπόλοιποι που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα ή δεν θέλουν να τα στέλνουν σχολείο μόνο για τα βασικά μαθήματα, σε ολιγομελή τμήματα και με βάρδιες. Η να ανοίγουν και να κλείνουν ανά διαστήματα ανάλογα με την πορεία της επιδημίας και ανά περιοχή. Ότι και να επιλεγεί θα υπάρχουν προβλήματα. Δυστυχώς η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη σε όλα τα επίπεδα. Πάνω που χάρηκα ότι πάμε καλά και επιτέλους θα χαλαρώσουμε λίγο έχω αρχίσει και πέφτω πάλι γιατί βλέπω ότι και η χαλάρωση δεν είναι απλή υπόθεση.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Εγώ για αυτό έχω επιφυλάξεις, γύρω-γύρω ακούω φωνές του ίδιου του τουριστικού κλάδου που δεν θέλει τουρίστες από το εξωτερικό. Εγώ η ίδια ζήτησα ακύρωση μιας κράτησης που είχα κάνει για ελληνικό νησί και επειδή αισθανόμουν άσχημα ότι σπεύδω να ακυρώσω από φόβο παρόλο που τον Αύγουστο μπορεί να επιτρέπεται η μετάβαση σε άλλο νομό, πρότεινα να κρατηθεί η προκαταβολή για να πάμε του χρόνου (που το έχουμε όντως σκοπό, καλώς εχόντων των πραγμάτων), αλλά ο ξενοδόχος ούτε να το ακούσει, μου επέστρεψε τα χρήματα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να μου προτείνει να περιμένουμε να δούμε πώς πάνε τα πράγματα κλπ, πολύ άνετο τον άκουσα.

 

Επίσης, προσωπικά διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις για το κάτα πόσο θα έρθουν ξένοι τουρίστες, αν θα επιτρέψουν οι χώρες τους την έξοδο.

Γενικά όσοι είναι στο χώρο θεωρούν δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση όλα τα περί τουρισμού. Και όντως δεν πετάνε από τη χαρά τους για ξένους. Θέλουν όμως εσωτερικό τουρισμό κ μάλιστα είναι κατά του ανοίγματος των σχολείων γι αυτόν τον λόγο... Τι εσωτερικό τουρισμό περιμένουν όμως όταν τόσα χρόνια έκαναν τις τιμές τους απρόσιτες στη μέση ελληνική οικογένεια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Γενικά όσοι είναι στο χώρο θεωρούν δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση όλα τα περί τουρισμού. Και όντως δεν πετάνε από τη χαρά τους για ξένους. Θέλουν όμως εσωτερικό τουρισμό κ μάλιστα είναι κατά του ανοίγματος των σχολείων γι αυτόν τον λόγο... Τι εσωτερικό τουρισμό περιμένουν όμως όταν τόσα χρόνια έκαναν τις τιμές τους απρόσιτες στη μέση ελληνική οικογένεια; 

 

Υπαρχουν και οικονομικοι προορισμοι στην Ελλαδα με χαμηλες τιμες. Μακαρι να μπορουμε να παμε διακοπες και να δουλεψουν και τα ξενοδοχεια και οι υπαλληλοι να εχουν δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικά όσοι είναι στο χώρο θεωρούν δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση όλα τα περί τουρισμού. Και όντως δεν πετάνε από τη χαρά τους για ξένους. Θέλουν όμως εσωτερικό τουρισμό κ μάλιστα είναι κατά του ανοίγματος των σχολείων γι αυτόν τον λόγο... Τι εσωτερικό τουρισμό περιμένουν όμως όταν τόσα χρόνια έκαναν τις τιμές τους απρόσιτες στη μέση ελληνική οικογένεια; 

 

Αυτό ξαναπέστο! 

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι ίσως ευχαριστηθούμε για μια φορά, σαν Έλληνες, Αύγουστο στις παραλίες μας χωρίς τις συνηθισμένες ορδές. Δε θυμάμαι να το έζησα μετά το '90, σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το σκεφτομαι αυτο

Σε καμια περιπτωση δ χαιρομαι με την αγωνια κ την απελπισια ενος εργαζομενου στον τουρισμο ουτε καν επιχειρηματια

Αλλα στην καλυτερη μπορουσαμε για διακοπες χρονο παρα χρονο, κ με τα ιδια χρημστα ελλαδα κ εξωτερικο, γτ να παω τωρα; 

Ειδικα σε μερη που κυκλοφορουσαν πολλοι ξενοι, τελευταια φορα που πηγαμε δ ενιωθα πολυ ωραια, μας ειχαν λιγο γραμμενους:shock:

Κ γτ ειδικα να παρω αεροπλανο κ καραβι; ο ιος δ εχει φυγει

Να προσθεσω οτι το ιδιο ισχυει κ για ταβερνες-καφε που ησουν μια μεγαλη παρεα ο ενας πανω στον αλλον

Κ τεντωνοταν ο σερβιτορος να φτασει να αφησει κτ

Βεβαια ειχαμε κ τα μαγαζια που απλωνονταν σε πεζοδρομια κ πλατειες, σε σημειο που δ εχεις χωρο να περασεις, φυσικα σε μερος που δ τους ανηκε. Αλλα τωρα που θελουν μονο εξω, πως θα γινει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Εγώ νομίζω ότι δεν θα προλάβουν να ανοίξουν τα δημοτικά. Με τη χαλάρωση των μέτρων και κυρίως με τη χαλάρωση όλων μας, θα έχουμε σχεδόν σίγουρα αύξηση των κρουσμάτων και των νοσηλειών και μας βλέπω για πίσω βήματα. Η κίνηση έξω έχει αυξηθεί δραματικά, καμία σχέση με πριν το Πάσχα. Κάθε απόγευμα γίνεται πανηγύρι στα παρκάκια. Παρέες εφήβων, παιδάκια που συναντιούνται για παιχνίδι τυχαία ή κανονισμένα για παιχνίδι, άντρες που αράζουν στα παγκάκια και πίνουν μπύρες, ηλικιωμένοι μπουλουκια, χαμός! Βλέπω ότι και εγώ, επηρεασμένη, έχω χαλαρώσει. Εκεί που ήμουν η τρελή με το ντετόλ, τώρα ξεχνιέμαι πολλές φορές και δεν τηρώ τόσο σχολαστικά πλέον τους κανόνες υγιεινής. Τώρα που θα ανοίξουν εμπορικά και κομμωτήρια θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο η κίνηση. Δεν κρίνω, ο κόσμος έχει ανάγκη να βγει και να δουλέψει, τα παιδιά να παίξουν με φίλους, όλοι μας νομίζω ότι θέλουμε να σταματήσουμε, έστω και για λίγο, να φοβόμαστε και να προσέχουμε συνεχώς. Απλά φοβάμαι ότι τελικά η χαλάρωση θα μας βγει σε λίγες εβδομάδες σε κακό. Εκτός και αν βγει αληθινή η πρόβλεψη ότι η μεταδοτικοτήτα του ιού θα εξασθενήσει λόγω της ζέστης. Μακάρι!  

Μου λεγε ο σύζυγος που ήταν στην εθνική προηγουμένως ότι μόνο εκρινοςψκρστουσε τις αποστάσεις. Γινόταν χαμός από κόσμο. Κάθονταν στα πεζούλι κ έκαναν πηγαδάκια, έπιαναν τα κάγκελα κ τα κουμπιά με γυμνά χέρια χωρίς καμία απολύμανση μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μου λεγε ο σύζυγος που ήταν στην εθνική προηγουμένως ότι μόνο εκρινοςψκρστουσε τις αποστάσεις. Γινόταν χαμός από κόσμο. Κάθονταν στα πεζούλι κ έκαναν πηγαδάκια, έπιαναν τα κάγκελα κ τα κουμπιά με γυμνά χέρια χωρίς καμία απολύμανση μετά. 

Επειδή και εγώ πήγα τράπεζα σήμερα, το κουμπάκι και εγώ με γυμνά χέρια το πάτησα προφανώς και όταν μπήκα στην τράπεζα και μετά βγηκα έκανα τα χέρια μου με αντισηπτικό... What's the problem?? Λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει... Αν φοραγαμε δηλαδή γαντια ποια θα ήταν η διαφορά?? Χειρότερα είναι γτ κανείς δεν βάζει αντισηπτικο

Επίσης, αν κάτσω σε πεζούλι τι θέμα υπάρχει??? Δηλαδή θα περιμένει κάποιος 2 ώρες όρθιος??? Γτ? Για να μην πάει ο κορωνοιος στο τζιν... Παιδιά, ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Τηρούμε βασικούς κανόνες υγιεινής και όλα καλά... Στην τελική αν προσέχω εγώ τον εαυτό μου, τι με νοιάζει αν προσέχει ο άλλος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Επειδή και εγώ πήγα τράπεζα σήμερα, το κουμπάκι και εγώ με γυμνά χέρια το πάτησα προφανώς και όταν μπήκα στην τράπεζα και μετά βγηκα έκανα τα χέρια μου με αντισηπτικό... What's the problem?? Λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει... Αν φοραγαμε δηλαδή γαντια ποια θα ήταν η διαφορά?? Χειρότερα είναι γτ κανείς δεν βάζει αντισηπτικο

Επίσης, αν κάτσω σε πεζούλι τι θέμα υπάρχει??? Δηλαδή θα περιμένει κάποιος 2 ώρες όρθιος??? Γτ? Για να μην πάει ο κορωνοιος στο τζιν... Παιδιά, ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Τηρούμε βασικούς κανόνες υγιεινής και όλα καλά... Στην τελική αν προσέχω εγώ τον εαυτό μου, τι με νοιάζει αν προσέχει ο άλλος?

Δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου. Πραγματικά. Είπα ότι χρησιμοποιούν γυμνά χέρια κ μετά δεν έβαζαν αντισυπτικα. Είπα ότι στα πεζούλι δεν κάθονταν απλώς εννοούσα ότι έκαναν πηγαδάκια σε κοντινές αποστάσεις. Ψάχνεις ευκαιρία για καβγά κ δεν έχω καμία διάθεση. Ούτε το χρόνο. Στην τελική μας έχεις πείσει. Δεν φοβάσαι τον ιο, δεν σε νοιάζει ποσοι θα πεθάνουν κ δεν ήθελες να κλείσει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου. Πραγματικά. Είπα ότι χρησιμοποιούν γυμνά χέρια κ μετά δεν έβαζαν αντισυπτικα. Είπα ότι στα πεζούλι δεν κάθονταν απλώς εννοούσα ότι έκαναν πηγαδάκια σε κοντινές αποστάσεις. Ψάχνεις ευκαιρία για καβγά κ δεν έχω καμία διάθεση. Ούτε το χρόνο. Στην τελική μας έχεις πείσει. Δεν φοβάσαι τον ιο, δεν σε νοιάζει ποσοι θα πεθάνουν κ δεν ήθελες να κλείσει τίποτα. 

Κανείς λάθος, εσύ είσαι επιθετικη και δεν καταλαβαίνω εγώ τον δικό σου τόνο. Και εσύ είσαι αυτή που στα δικά μου τουλάχιστον μάτια ψάχνεται για καυγα. Αν θες να παθαίνεις υστερία όποτε βγαίνεις εκτός σπιτιού είναι δικαίωμα σου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένη εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος να μην απαντήσουμε. Προφανώς ο κόσμος δε φοβάται. Δεν μας απαγόρευσαν την συζήτηση και μας είπαν"γίνετε ακοινωνητοι". Αντίθετα, από σήμερα κιόλας θα ανακοινώσουν μέτρα επανόδου στην κανονικότητα. Έχεις κάθε δικαίωμα να φοβάσαι, προσωπικα δεν με απασχολεί κιόλας, ακόμα και αν κάποιοι επιλέξουν να ζήσουν σε λαγούμια και αποκόψουν κάθε επαφή με τον έξω κόσμο. Αλλα, ανάμεσα στο προσέχω και γίνομαι υποχόνδριος υπαρχει διαφορά. Στην τελική, φόρουμ έκφρασης ελεύθερων απόψεων είναι. Λέει πουθενά πως σχολιάζουν μόνο όσοι τηρούν τα μέτρα υπέρ του δέοντος και οι υπόλοιποι αποκλείονται???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει, ή μάσκα θα είναι υποχρεωτική και για τα παιδιά που θα μπαινουν σε εσωτερικούς χώρους? 

Δ ειναι τελειως ξεκαθαρο

Αν εσυ πας στην τραπεζα ναι, αν παρεις κ το παιδι μαζι κ εκεινος. Το αναμενομενο ειναι να μην τον παρεις

Κ στο σχολειο πως θα πηγαινουν; με μασκα; ευλογη ερωτηση. Το μονο που λενε ειναι οτι αν κρατουνται τα μετρα αποστασης δ ειναι απαραιτητη

Στην κινα εδειχνε παιδακια με μασκες κ ενα καπελακι με μπαλονια, σαν ελικοπτερακια τα παιδια, για να κρατουνται αποστασεις. Δ το λεω ειρωνικα, προσπαθησαν με βαση τις οδηγιες να ειναι κτ ευχαριστο στο ματι τουλ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ ειναι τελειως ξεκαθαρο

Αν εσυ πας στην τραπεζα ναι, αν παρεις κ το παιδι μαζι κ εκεινος. Το αναμενομενο ειναι να μην τον παρεις

Κ στο σχολειο πως θα πηγαινουν; με μασκα; ευλογη ερωτηση. Το μονο που λενε ειναι οτι αν κρατουνται τα μετρα αποστασης δ ειναι απαραιτητη

Στην κινα εδειχνε παιδακια με μασκες κ ενα καπελακι με μπαλονια, σαν ελικοπτερακια τα παιδια, για να κρατουνται αποστασεις. Δ το λεω ειρωνικα, προσπαθησαν με βαση τις οδηγιες να ειναι κτ ευχαριστο στο ματι τουλ

Ναι αλλά αυτό δεν είναι πάντα απολυτα πρακτικο... Πχ η κόρη μου εμένα , όπως φανταζομαι και άλλα παιδάκια στην ηλικία της, δεν αφήνει τίποτα στο κεφάλι της και προφανώς δεν θα καταλάβει αν της πω "αγάπη μου δεν πιάνουμε τη μάσκα", άρα είναι περισσότερο επικίνδυνο για το παιδί να τη φοράει... Άρα, θα εκθεσουμε τα παιδιά μας σε κίνδυνο, για να μην εκτεθούν κάποιες άλλες ομάδες ή θα αποκλειστούμε από τις αγορές και από τις εξόδους όσοι δεν έχουμε που να αφήσουμε τα παιδιά μας??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ ειναι τελειως ξεκαθαρο

Αν εσυ πας στην τραπεζα ναι, αν παρεις κ το παιδι μαζι κ εκεινος. Το αναμενομενο ειναι να μην τον παρεις

Κ στο σχολειο πως θα πηγαινουν; με μασκα; ευλογη ερωτηση. Το μονο που λενε ειναι οτι αν κρατουνται τα μετρα αποστασης δ ειναι απαραιτητη

Στην κινα εδειχνε παιδακια με μασκες κ ενα καπελακι με μπαλονια, σαν ελικοπτερακια τα παιδια, για να κρατουνται αποστασεις. Δ το λεω ειρωνικα, προσπαθησαν με βαση τις οδηγιες να ειναι κτ ευχαριστο στο ματι τουλ

Άντε να πεισεις το διχρονο-τριχρονο-τετραχρονο να φορέσει την μάσκα, να μην την βγάλει, να μην την πιάνει, να μην την μασουλαει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Άντε να πεισεις το διχρονο-τριχρονο-τετραχρονο να φορέσει την μάσκα, να μην την βγάλει, να μην την πιάνει, να μην την μασουλαει! 

Πάντως καθαρα λογικά σκεπτόμενη, τα μικρά παιδιά δεν αποτελούν και τόσο μεγάλο κίνδυνο. Είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τους ενήλικες (πιο κοντά) άρα και λόγω βαρύτητας ακόμα και να βηχουν , τα σωματίδια θα πέσουν στα πόδια μας.

Πάντως, πολύ θα θελα να μαι από μια μεριά, να δω τα άτομα που θα παλεύουν να φορέσουν μάσκες στα παιδάκια σε παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία!!! Τους λυπάμαι προκαταβολικά!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δ μιλαω για παιδακια 1-3,ουτε σαλιαρα δ κρατανε

Κ το ξερουν κ οι υπευθυνοι, αλλα στην ουσια αυτο θα συμβει. 

Κ εμεις ως τωρα παντου με τα παιδια, δημοσιες υπηρεσιες, μαρκετ τωρα οχι ολα εναλλαξ

Ας μαθουν να την φορανε σωστα οι ενηλικες κ θα το μαθουν κ 5χρ-8χρ

Η ας την φοραμε εμεις, για να μην πρεπει να την βαλουν κ τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...