Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

 

Εκτός αν πουν ότι δεν θα υπάρχει πρόγραμμα, και οι μισοί θα κάνουν με τον δάσκαλο  κ οι άλλοι μισοί με τις ειδικότητες σε μια χύμα κατάσταση κ την άλλη εβδομάδα θα γίνεται το αντίστροφο. 

 

Γιατί δεν μπορούν να κάνουν όλοι την ίδια εβδομάδα και με τους μεν και με τους δε εναλλάξ? Δηλαδή, τις 2 πρώτες ώρες το ένα μέρος του τμήματος κάνει με τις ειδικότητες και το άλλο με τον δάσκαλο και τις 2 επόμενες ώρες αντίστροφα? Εφόσον υπάρχουν οι χώροι δηλαδή, όπως λες, με το σπάσιμο σε πρωί-απόγευμα των συστεγαζόμενων σχολείων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τι εννοείς να σου κοστίσει ο γύρος στο τετράγωνο; Μπορείς να βγεις κανονικά για βόλτα, δεν έχουν θέσει περιορισμό ούτε στην απόσταση (προφανώς όχι με αυτοκίνητο) ούτε στην ώρα. Απλά δηλώνεις ότι βγαίνεις κ κρατάς ταυτότητα σε περίπτωση που σου ζητηθει -ενα μήνα τώρα ούτε έχω συναντήσει αστυνομικό προσωπικά. Δεν βγαίνετε γιατί φοβάστε μη σας πιάσουν; Δεν κατάλαβα. 

Δεν βγηκαμε την Κυριακή και την Δευτέρα του Πασχα εννοώ, που αν δεν κάνω λάθος δεν ίσχυε το μήνυμα. 

 

Κοντά μας δεν υπάρχουν πάρκα ελεύθερα ή πλατείες για να πάμε, κάνουμε τον γύρο του τετραγώνου και βόλτα στην γειτονιά που θέλει ο μικρος.

 

Για την σωματική άσκηση αναφέρεται πως επιτρέπεται ή σύντομη μετακίνηση κοντά στο σπίτι του καθενός. 

 

Just now, Deena είπε:

@Mama_Anesti_ το τριήμερο του Πάσχα δεν απαγορευόταν να βγει κανείς π.χ. για ατομική άσκηση, απλά είχαν διπλασιαστεί τα πρόστιμα για άσκοπες μετακινήσεις ή για μετακίνηση χωρίς δήλωση/sms. Αυτό που θέλανε να αποφύγουν ήταν οι επισκέψεις σε συγγενείς και φίλους για ψήσιμο/φαγητό, με το πρόσχημα π.χ. της φροντίδας προσώπου σε ανάγκη. Αυτό κατά την γνώμη μου επετεύχθη, ξέρω αρκετούς που είχαν σκεφτεί να το ρισκάρουν να πάνε στους γονείς τους για φαγητό, αλλά με πρόστιμο 300 ευρώ στον οδηγό και 150 ευρώ στον συνοδηγό, οι περισσότεροι το απέφυγαν εύλογα. Εγώ πάντως που μένω σε περιοχή με αρκετές μονοκατοικίες με αυλές, δεν είδα καμία χαλάρωση ίσα-ίσα. Περίμενα μίνι γλεντάκια και δεν συνέβησαν

 

 

.

Δεν το είχα καταλάβει έτσι. Νόμιζα πως δεν ίσχυαν τα μηνύματα και διπλασιασαν τα πρόστιμα με σκοπό να μείνουμε όλοι σπίτι. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Γιατί δεν μπορούν να κάνουν όλοι την ίδια εβδομάδα και με τους μεν και με τους δε εναλλάξ? Δηλαδή, τις 2 πρώτες ώρες το ένα μέρος του τμήματος κάνει με τις ειδικότητες και το άλλο με τον δάσκαλο και τις 2 επόμενες ώρες αντίστροφα? Εφόσον υπάρχουν οι χώροι δηλαδή, όπως λες, με το σπάσιμο σε πρωί-απόγευμα των συστεγαζόμενων σχολείων.

Ναι. κ κάτι τέτοιο θα μπορούς, σε κάθε περίπτωση όμως μιλάμε για εκ περιτροπής μάθημα με τον κανονικό δαςκαλο και όχι με το κανονικό προγράμμα κ την κανονική ύλη που θα έβγαινε κάθε εβδομάδα. Γιατί δεν γίνεται να διπλασιάζεις τον αριθμό των τμημάτων με το ίδιο προσωπικό στους ιδιους χώρους. 

 

Θα μπορούσαν επίσης να αξιοποιηθούν οι της ειδικής αγωγής, να παίρνουν έναν αριθμό παιδιών ταυτόχρονα από κάθε τμήμα, στη δίκη τους αίθουσα. Έτσι μειώνονται κ άλλο οι  μαθητές. 

 

Οπως λέει η @Lenia16 στην επαρχία ο κόσμος χαλάρωσε. Δεν εγιναν μεγαλες μετακινησεις ομως μικρες παρεες μαζευτηκαν κ τα μεγαλυτερα παιδια κυκλοφορουν εξω σε παρεες. Μ αυτο εχω θυμώσει γιατί είναι ο ορισμός της άσκοπης μετακίνησης κ επρεπε να γινονται έλεγχοι κ πρόστιμα στους γονεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι επόμενες δύο εβδομάδες είναι κρίσιμες σε σχέση με το αποτέλεσμα. Μεγάλη μερίδα του κόσμου τήρησε τα μέτρα κ έχουν τηρηθεί από πιο πριν, οποτε πιθανόν το αποτέλεσμα να είναι ενθαρρυντικό Είμαι όμως σίγουρη ότι ξέρουν τι τους γίνεται κ η πολιτική προστασια σίγουρα κάνει ανακοινώσεις κ με την καθοδήγηση ψυχολογων για να επιβραβεύουν αυτούς που ήταν νομοταγεις αλλά κ να μην σπάσουν το ηθικό. Κ όταν λέω ξέρω τι τους γίνεται εννοώ ότι ξέρουν ότι από πολλούς υπήρξε χαλάρωση κ έκαναν συνευρεσεις. Απλά δεν ήθελαν να το πάρα τραβήξουν. Απ ο. Τι ακούω η επαρχία είναι χαλαρή αλλά αν σκάσει έστω κ ένα κρούσμα θα πέσει θανατικό. 

Όσο για κάποια μεγάλη μερίδα αιρετικών χριστιανών ας μην σχολιάσω γιατί μου γυρνάει το μάτι ανάποδα. Κ πολλοί πήγαν εκκλησία γιατί άνοιξαν κ έγιναν κάλεσμα τα κ το άγιο φως κυκλοφόρησε ευρέως. Κ γενικά πιστεύω ότι για το μέλλον η εκκλησία είναι πρόβλημα γιατί άνθρωποι θα στοιβάζονται κ πολλοί θα κοινωνουν. Η εκκλησία καταψενα μεγάλο βαθμό δεν πιστεύω ότι είναι σύμμαχος στην καταπολέμηση του ιού. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

. Κ όταν λέω ξέρω τι τους γίνεται εννοώ ότι ξέρουν ότι από πολλούς υπήρξε χαλάρωση κ έκαναν συνευρεσεις. Απλά δεν ήθελαν να το πάρα τραβήξουν. Απ ο. Τι ακούω η επαρχία είναι χαλαρή αλλά αν σκάσει έστω κ ένα κρούσμα θα πέσει θανατικό. 

Κι εγώ πιστεύω ότι ηταν εν γνωσει τους οτι καποιες μικρες παρασπονδίες θα γινουν αλλα σκόπιμα επέλεξαν να μην απαγορεύσουν τελειως την κυκλοφορία εκεινες τις μερες για λογους ηρεμιας. Εξαλλου εκμεταλλευονται ολο αυτο το διαστημα γιατι αλλιως θα μπορουσαν κ αυτην την εβδομαδα να άνοιγαν ή κ την επομενη. Τα εμπορικά δλδ σε πρωτη φαση. Κ μετα θα μπορουσαν να απαγορεύσουν μετακινησεις μονο για την πρωτομαγια. Αλλα τελος παντων. Κοντευει ο καιρος, 10 μερες κ κατι ειναι. 

 

Στην επαρχια αν δεν μαζευτούν ολοι σε εναν κλειστο χωρο οπως εγινε με το καφενείο εκει στην Κοζάνη, δεν ειναι τοσο ευκολη η διασπορά γιατι υοαρχει απλα κ ο κόσμος είναι πολύ έξω έτσι κ αλλιώς. Απλώς τα σοβαρά περιστατικά εινσι δύσκολο να φύγουν. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Έσπερος said:

Και βέβαια είναι σαν να παραδέχεσαι ότι το σχολείο είναι μόνο χώρος απασχόλησης και όχι μάθησης, όπως δηλαδή το βλέπει μεγάλο ποσοστό των γονέων και των διευθυντών.

Θέλω να πιστεύω πως είναι μικρό ποσοστό αυτοι οι γονείς και εκπαιδευτικοί. Στον κύκλο μου τουλάχιστον βλέπω γονείς να είναι πρόθυμοι να στηρίξουν την εξ αποστάσεως εκπαίδευση , βλέπω αρκετούς νέους εκπαιδευτικούς επίσης να έχουν μεγάλη διάθεση να το δουλέψουν όλο αυτό. Βέβαια θα υπάρχουν και αυτοί που θα έχουν βολευτεί από την κατάσταση αυτή, οι παλαιότεροι που λίγο πολυ έχουν την νοοτροπία του Δημοσίου Υπαλλήλου , όμως  θεωρώ πως είναι λίγοι πλέον και κυρίως οι πιο μεγάλοι σε ηλικία.

Δεν νομίζω πως είναι πολλοί οι γονείς που λένε ''σιγά γιατί να τα στείλουμε σχολείο αφού και από το σπίτι τα μαθαίνουν΄΄, όλοι γνωρίζουμε τι προσφέρει η εκπαίδευση.

Εγώ βλέπω και εσένα που από την αρχή λες πόσο σημαντικό είναι να επιστρέψουν τα παιδιά στο σχολείο, θεωρώ πως πλέον οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί είναι όπως εσύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ βλέπω και εσένα που από την αρχή λες πόσο σημαντικό είναι να επιστρέψουν τα παιδιά στο σχολείο, θεωρώ πως πλέον οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί είναι όπως εσύ.

 

Καλά δεν πετάνε κ όλοι από τη χαρά τους να κάνουν το πειραματόζωο, όπως οι άνω των 60 ή όσοι έχουν άλλα νοσήματα, όπως δεν πετάει από τη χαρά του οποιοσδήποτε δουλεύει με κόσμο αυτόν τον καιρό.

 

Ουτε πολλοι γονεις πετανε απο τη χαρα τους να στειλουν τα παιδια στα σχολεια. Στα εκπαιδευτικά σάιτ τα περιςςοτερα σχολια γονεων ειναι κατα του ανοίγματος ακομα κ σ αυτο που ειναι πιο φιλοκυβερνητικό.

 

 Από την άλλη δεν χρειαζεται καποια επιστημονικη απόδειξη για το οτι τα παθδια πρεοει να μαθαινουν στο σχολείο ή τέλος πάντων να συμμετέχουν στη διαδικασία κ ο,τι αποκομίσει ο καθένας. Δεν νομίζω ότι κάποιος θεωρει οτι καλύπτεται με την τηλεκπαίδευση. Ειναι κ αυτονοητο επιςης οτι τα παιδια στο σπίτι δυσχεραίνουν την επιστροφη στην εργασια αρκετών γονεων. Δεν γινεται να αρνούμαστε την πραγματικότητα.

 

Εμένα μου δημιουργεί εκνευρισμό το ότι ακούμε μόνο σενάρια. πιο έντιμο θα θεωρούσα να πούνε ότι δεν υπάρχει κανένα πλάνο προς ανακοίνωση μέχρι τις 4 ή 11 ή 18/5 γιατι τα δεςομενα αλλαζουν συνεχως. Με κουραζουν τα αντιφατικά σεναρια πχ ανοιγμα σχολειων μεσα στον Μαϊο (οταν ολοι ξερουμε οτι δεν μοορει να εφαρμοστεί κανενα μετρο αποστασιοποίησης)  αλλα πανελληνιες τον Ιουνιο-Ιουλιο  με 5 - 10 μαθητες ανα αιθουσα. Ή να πανε στα χωρια οι παππουδες που μενουν με τα παιδια κ τα εγγονια για να μην τους κολλήσουν τα εγγόνια με ο,τι φέρουν από το σχολείο. Λες κ είναι υποχρεωτικό να έχουν όλοι χωριό. Λες κ είναι ασφαλές να μετακινηθούν με ΜΜΜ. Ή να μεινουν σπίτι τα παιδια με συγγενεις  σε ευπαθείς ομαδες. Αρα μαθητες πολλων ταχυτήτων κ επι της ουσιας κανενα σοβαρο μαθημα αφου δεν θα απευθύνεται σε ολους, όπως κ τώρα. Ή να μην πάνε οι ηλικιωμένοι καθηγητές. Ε και ποοιος θα κάνει μάθημα αν δεν πανε αυτοι; Κι αν ειναι ασφαλες να δουλευουν ηλικιωμένοι γιαττοι, γιατι δεν ειναι ασφαλες να δουλευουν ηλικιωμένοι καθηγητες; 

 

Κ εν τελει, τι είναι ασφαλές κ τι όχι; Τι θελουμε; τι έχει αλλάξει κ δεν μας πειράζει να κολλήσουν αρκετοι; υπαρχουν γρηγορότερα κ περισσοτερα τεστ; μαλλον ναι κ σιγουρα τπαρχουν κ αποτελεσματικότερες θεραπείες. Αυτα ειναι καθησυχαστικά. αλλα κ παλι, θα πρεπει να απομονώνεται οποίος είναι άρρωστος; δλδ σε ένα εμπορικό που μόλις άνοιξε πχ αν αρρωστήσει ο υλαλληλος, θα φύγει με άδεια; αν εμφανιστεί κρουσμα σε σχολείο, θα κλεισει το σχολείο; Είναι πολλά που πρέπει να ρυθμιστούν αν δεν θελουμε να ανοίξουμε απλώς για να πούμε ότι ανοίξαμε.

 

Προφανως σκοπος δεν ειναι να μην κολλησουμε καθολου αλλά αυτό δεν αναιρεί την αγωνία πολλών ανθρώπων για τη δίκη τους ζωή επειδή έχουν πίεση ή αυτοάνοσα ή άνοςοκαταστολή αλλά δεν είναι κ 80 χρόνων για να τους κλείσεις σε μια γυάλα. Λογικά θα υπάρχουν σχέδια για μαζικά τεστ κ μέτρα που θα επιτρέπουν τη γρηγορη απομονωση χωρις να γινεται μαζικό κλεισιμο τομέων ή φορέων. Δεν ειναι υποχρεωμένοι να τα ανακοινώσουν τωρα αν δεν εχουν ολα τα δεδομενα. Αλλα με ενοχλει κ με εκνευριζει να διαβάζω απίθανα σενάρια σε δήθεν σοβαρές πηγές, που είναι προφανές ότι έχουν "διαρρεύσει". Δεν μ αρεσει η αντιμετωπιση σαν να ειμαστε μωρα ή ηλίθιοι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ πιστεύω ότι ηταν εν γνωσει τους οτι καποιες μικρες παρασπονδίες θα γινουν αλλα σκόπιμα επέλεξαν να μην απαγορεύσουν τελειως την κυκλοφορία εκεινες τις μερες για λογους ηρεμιας. Εξαλλου εκμεταλλευονται ολο αυτο το διαστημα γιατι αλλιως θα μπορουσαν κ αυτην την εβδομαδα να άνοιγαν ή κ την επομενη. Τα εμπορικά δλδ σε πρωτη φαση. Κ μετα θα μπορουσαν να απαγορεύσουν μετακινησεις μονο για την πρωτομαγια. Αλλα τελος παντων. Κοντευει ο καιρος, 10 μερες κ κατι ειναι. 

 

Στην επαρχια αν δεν μαζευτούν ολοι σε εναν κλειστο χωρο οπως εγινε με το καφενείο εκει στην Κοζάνη, δεν ειναι τοσο ευκολη η διασπορά γιατι υοαρχει απλα κ ο κόσμος είναι πολύ έξω έτσι κ αλλιώς. Απλώς τα σοβαρά περιστατικά εινσι δύσκολο να φύγουν. 

Εγώ θα διαφωνισω με αυτό που λες για την επαρχία. Πολύ φοβάμαι με τις εξελίξεις στο Κρανίδι. Από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να γίνει έκρηξη. Ακούσατε τα νέα? Δεν είναι μόνο ότι κυκλοφορούσα για τα ψώνια. Πολλοί δούλευαν σε κήπους αλλά κ γυναίκες εκδίδονταν. Αναμένουμε τις εξελίξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ θα διαφωνισω με αυτό που λες για την επαρχία. Πολύ φοβάμαι με τις εξελίξεις στο Κρανίδι. Από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να γίνει έκρηξη. Ακούσατε τα νέα? Δεν είναι μόνο ότι κυκλοφορούσα για τα ψώνια. Πολλοί δούλευαν σε κήπους αλλά κ γυναίκες εκδίδονταν. Αναμένουμε τις εξελίξεις. 

Σε μικροκλίμακα  ναι, μπορεί να γίνει, όπως έγινε κ στην Κοζάνη κ την Ξάνθη. Αν βρεθεί κρούσμα που έρθει σε επαφή με πολλούς. Γενικά όμως η διασπορά στην επαρχία δεν είναι τόσο εύκολη, φαίνεται κ παγκοσμίως ότι κυριως στις μεγάλες πόλεις εξαπλώνεται ραγδαία. στην επαρχία δεν υπάρχουν πολλοί χώροι εργασίας με πολλά άτομα ούτε τόση κίνηση έχουν τα ΣΜ. Βέβαια αν πχ σε ένα τραίνο ή καράβι ή αεροπλάνο κολλήσουν πολλοί που πάνε στο ίδιο μέρος, όντως μπορεί να γίνει βόμβα. Αλλά η επαρχία απομονώνεται κ πιο εύκολα οπότε μπορεί μετά να ελεγχθεί κ να μείνει στο ίδιο μέρος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι. Θ; γίνει απομόνωση. Φαντ; σου όμως πόσο δύσκολη είναι η ιχνηλατιση όταν είναι στη μέση πορνεια 

Πότε τα είπαν αυτά? Γκούγκλαρα αλλά δεν βρήκα κάτι. Εκδίδονταν πότε? Το διάστημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πότε τα είπαν αυτά? Γκούγκλαρα αλλά δεν βρήκα κάτι. Εκδίδονταν πότε? Το διάστημα αυτό?

Στο ραδιόφωνο το άκουσα. Δεν νομίζω όμως να το αναφέρουν το απόγευμα. Είναι λεπτό το ζήτημα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο ραδιόφωνο το άκουσα. Δεν νομίζω όμως να το αναφέρουν το απόγευμα. Είναι λεπτό το ζήτημα. 

https://www.zougla.gr/greece/article/xardalias-150-krousmata-koronoiou-sti-domi-metanaston-sto-kranidi

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λένε ότι στην περιοχή το έφερε ελληνοαμερικάνος που είχε διαγνωστεί στην Αθήνα αλλά πήγε σπίτι του εκεί κ κυκλοφορούσε έξω  κ η καθαρίστρια του ξενοδοχείου του καθάριζε το σπίτι κ έτσι κόλλησε κ αυτή κ οι μετανάστες. Άντε να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης λένε ότι στην περιοχή το έφερε ελληνοαμερικάνος που είχε διαγνωστεί στην Αθήνα αλλά πήγε σπίτι του εκεί κ κυκλοφορούσε έξω  κ η καθαρίστρια του ξενοδοχείου του καθάριζε το σπίτι κ έτσι κόλλησε κ αυτή κ οι μετανάστες. Άντε να βγάλεις άκρη...

Το θέμα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα εκεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το θέμα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα εκεί. 

Ναι λογικά εκεί θα έχει υπάρξει μεγάλη διασπορα, εδώ κ πολύ καιρό όπως φαίνεται. Ελπίζω να μην κινδυνεύσει κάποιος σοβαρά. Ελπίζω ναμην εχουν ξεφυγει πολλές τέτοιες εστίες. 

Μάλλον όμως έχουν θορυβηθεί. Στα ρεπορτάζ για τα σχολεια αρχιζουν παλι κ τα μαζευουν. Μονο τη Γ Λυκειου αναφέρουν ως σίγουρη. Κ για το περιφημο υγειονομικό διαβατήριο υπαρχει κατακραυγή απο γιατρους. Δεν ειναι απλα τα πραγματα οπως φαινετσι αν παμε σε μεγαλης κλίμακας επαναφορά. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

κ το άγιο φως κυκλοφόρησε ευρέως.

Είσαι σίγουρη ότι είναι το Αγιο Φως? Ειχα την εντύπωση πως μετά την άφιξή του απ τα Ιεροσολυμα δεν διανεμήθηκε σε καμία ενορία και φυλάσσεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είσαι σίγουρη ότι είναι το Αγιο Φως? Ειχα την εντύπωση πως μετά την άφιξή του απ τα Ιεροσολυμα δεν διανεμήθηκε σε καμία ενορία και φυλάσσεται. 

Σιγουροτατη. Το πήραν κ γνωστοί μου σε ψυχικό νέο κόσμο κ ν. Σμύρνη. 

Η πεθερά της φίλης μου το έδωσε κ σε 16 άτομα μετά. Υπέροχα ε? Έχει γραφτεί κ στο διαδίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Είσαι σίγουρη ότι είναι το Αγιο Φως? Ειχα την εντύπωση πως μετά την άφιξή του απ τα Ιεροσολυμα δεν διανεμήθηκε σε καμία ενορία και φυλάσσεται. 

Ναι, το πήρε και η πεθερά μου..

Link to comment
Share on other sites

ΝομιΩ ότι είναι απλά φως από τις λειτουργίες που έγιναν χωρίς πιςτους γιατί κ σ εμάς είχε κυκλοφορήσει από Σάββατο μεσημέρι που ξέρουμε ότι δεν είχε καν φτάσει στη χώρα (υποθέτω ήταν από την πρωινή λειτουργια). Έτσι κ αλλιώς άγιο φως το λένε κ ας μην είναι το συγκεκριμένο, δεν παίρνουν όλα τα μέρη της χώρας φως το βράδυ της Αναατασης αλλα κανουν κανονικα το δευτε λάβετε φως. Οπως κ να ειναι παντως υπηρξε μια κινητικοτητα κ σ αυτον τον τομεα. λογικα τα ξερουν αυτα οι αρμόδιοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σιγουροτατη. Το πήραν κ γνωστοί μου σε ψυχικό νέο κόσμο κ ν. Σμύρνη. 

Η πεθερά της φίλης μου το έδωσε κ σε 16 άτομα μετά. Υπέροχα ε? Έχει γραφτεί κ στο διαδίκτυο. 

Χωρις να σε αμφισβητω, επέτρεψε μου να κρατώ επιφυλάξεις όχι ως προς την διανομή αλλά αν είναι πραγματικά Αγιο Φως.

Just now, Έσπερος είπε:

ΝομιΩ ότι είναι απλά φως από τις λειτουργίες που έγιναν χωρίς πιςτους γιατί κ σ εμάς είχε κυκλοφορήσει από Σάββατο μεσημέρι που ξέρουμε ότι δεν είχε καν φτάσει στη χώρα (υποθέτω ήταν από την πρωινή λειτουργια). Έτσι κ αλλιώς άγιο φως το λένε κ ας μην είναι το συγκεκριμένο, δεν παίρνουν όλα τα μέρη της χώρας φως το βράδυ της Αναατασης αλλα κανουν κανονικα το δευτε λάβετε φως. Οπως κ να ειναι παντως υπηρξε μια κινητικοτητα κ σ αυτον τον τομεα. λογικα τα ξερουν αυτα οι αρμόδιοι. 

Τώρα είδα το σχολιο σου και θα συμφωνησω πως πολλά απομακρυσμενα μέρη δεν παίρνουν Αγιο Φως. 

Link to comment
Share on other sites

Εμας εγινε κ επισημα, πηγε ο δημαρχος κ πηρε κ το εβαλε σε ενα φαναρι στο δημαρχειο ψηλα:shock:

Κ αρκετους ειδα στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης την αλλη μερα, οχι στην πολη μου απαραιτητα, οτι καπως πηραν φως

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για τις γυναίκες που εκδίδονταν, λογικά θα ίσχυε πριν τα μέτρα. Από τη στιγμή που απαγορεύτηκε η κυκλοφορία με τι αιτιολογία να πηγαιναν οι πελάτες σε αυτές; Για σωματική άσκηση; :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εμας εγινε κ επισημα, πηγε ο δημαρχος κ πηρε κ το εβαλε σε ενα φαναρι στο δημαρχειο ψηλα:shock:

Κ αρκετους ειδα στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης την αλλη μερα, οχι στην πολη μου απαραιτητα, οτι καπως πηραν φως

Πολύς κόσμος πήρε φως (κ εμάς μας άφησε μια γειτόνισσα φαναράκι έξω από την πόρτα το Σαββατο, που της το εδωσε μια παπαδιά που ειναι κουμπάρες) αλλά δεν νομίζω ότι ήταν αυτό που  ηρθε. αλλά οποίο κ να ήταν σίγουρα υπήρξαν πολλές άσκοπες μετακινήσεις για την απόκτηση του!! 

 

χθερ βλεπαμε μια ταινια που εδειχνε μια σύσκεψη γυρω απο ενα τραπεζι κ οταν τους ειδα ολους γυρω γυρω σκεφτηκα: μα καλα, αυτοι δεν τηρούν τις αποστασεις ασφαλειας;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...