Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μικρα εμπορικά καταστήματα κ με καφέ-φαγητο αλλα έξω κ πολυ αραιά τα καθισματα

Αφου πρώτα βγαίνουμε χωρίς μνμ κ ανοίξουν παραλιες

Δ ειναι κ σίγουρο ότι θα γίνει έτσι ακριβως

Για το καλοκαίρι το σίγουρο είναι ότι είμαστε πιο πολύ εξω

Ούτε ξέρουμε αν θα βρεθεί εμβολιο μέσα στο 20

Αυτο που ειναι το κουραστικό για μενα ειναι οτι νιώθω λες κ εχει μπει η ζωή μας σε pause, κ περιμένουμε ένα θαύμα να ξανασυνεχισει

Αλλα νομιζω πρέπει να το δούμε τελειως διαφορετικά, ως μια νέα πραγματικότητα. Όλες αυτές συνθήκες υγιεινής να μείνουν στην καθημερινότητα, ισως με μάσκες όπως μέχρι τώρα πολλοί Ασιάτες κ με περιορισμένες κοινωνικές επαφες

(αυτές είναι οι απαισιόδοξος σκέψεις μου, δ σκέφτομαι πάντα έτσι, απλά μου πέσανε πολλά μαζεμένα) 

Φοβάμαι μην έχουμε κ πισωγυρισμα με εστίες όπως οι οικισμοί ρομα κ ενα γηροκομείο που μπήκε σε καραντινα

Καλημέρα. Βασικά μέχρι τις 10 Μαΐου αντέχω χωρίς πεντικιούρ. Αυτό θα πήγαινα να κάνω πρώτα απ όλα. Επίσης πρέπει να πάρω παπούτσια στο παιδί που είναι δύσκολο από το ίντερνετ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Διαφωνώ κάθετα. Για ποιο λόγο να εμβολιαστω εγώ και η οικογένεια μου με ένα εμβόλιο το οποίο δεν θα έχει ελεγχθεί επαρκώς και δεν θα ξέρουμε τι παρενέργειες έχει μακροπρόθεσμα??? 

Όταν λες μακροπρόθεσμα τι εννοείς; να περάσει μια γενιά πχ; και μέχρι τότε θα εμβολιάζονται μόνο οι ευπαθείς; ο παθολόγος μ κ οι παιδίατρος μας εχουν πει οτι γενικα οποιος ερχεται σε συστηματική επαφη με το ευρυ κοινο κανονικα για τη γρίπη πρεπει να εμβολιαζεται υποχρεωτικά κ φαβταζομαι το ιδιο θα πρεπει να ισχύσει κ με τον κορονοϊο. εκτος απο τους υγειονομικούς, ανέφεραν κ εκπαιδευτικους, κ σώματα ασφαλειας ως καποια ενδεικτικά παραδειγματα. αλλα κ οι ιδιοι ξερουν δικους τους συναδελφους που δεν κανουν το εμβολιο της γρίπης. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις αρθούν τα μέτρα θα φτιάξω μαλλί, τα έβαψα μόνη μου τα έκοψα μόνη (έχω αφέλειες και δεν έβλεπα χαχα) οπότε είναι επιτακτική ανάγκη πριν κυκλοφορήσω να κάνω εκεί μία επίσκεψη!!!

Έπειτα θα διαλέξω λίγους φίλους του μικρού που θα βλέπουμε γιατί ο καημένος έχει κουραστεί από όλο αυτό, φυσικά και θα επιλέξω γονείς που προσέχουν τόσο όσο εμείς ώστε να είμαστε όσο πιο ασφαλής γίνεται.

Για καφέ δεν βγαίναμε ούτε πριν οπότε δεν μου λείπει, το φαγητό έξω μου λέιπει αλλά θα το προσπεράσω, το πιο πιθανό σενάριο είναι να πάρω τα βουνά με κανέναν από τους φίλους που θα βλέπουμε και θα κάνουμε κανένα πικ νικ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν λες μακροπρόθεσμα τι εννοείς; να περάσει μια γενιά πχ; και μέχρι τότε θα εμβολιάζονται μόνο οι ευπαθείς; ο παθολόγος μ κ οι παιδίατρος μας εχουν πει οτι γενικα οποιος ερχεται σε συστηματική επαφη με το ευρυ κοινο κανονικα για τη γρίπη πρεπει να εμβολιαζεται υποχρεωτικά κ φαβταζομαι το ιδιο θα πρεπει να ισχύσει κ με τον κορονοϊο. εκτος απο τους υγειονομικούς, ανέφεραν κ εκπαιδευτικους, κ σώματα ασφαλειας ως καποια ενδεικτικά παραδειγματα. αλλα κ οι ιδιοι ξερουν δικους τους συναδελφους που δεν κανουν το εμβολιο της γρίπης. 

Σε 20 χρόνια από τώρα... Αν προκαλεί σοβαρά προβληματα υγείας γτ να εμβολιαστεί κάποιος που δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα και να ρισκάρει?? Έχω ξαναγράψει, αυτό που μάθαμε στη σχολή είναι πως για να βγει ένα εμβόλιο σε ευρεία κυκλοφορία και να πεις πως προκαλεί περισσότερο καλό από ότι κακό, θέλει χρόνια κλινικών ερευνών... Από 15-20... Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και λυπάμαι που θα το πω τόσο χύμα, αλλά προτιμώ να πεθάνει και η γιαγιά μου και οι γονείς μου και όποιος άλλος ηλικιωμένος ή ενήλικας σήμερα, παρά σε 15-20 χρόνια το παιδί μου που θα είναι 15 χρονών να εμφανίσει καρκίνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα εμβόλια πως πρέπει να περάσουν 10 χρόνια ώστε να θεωρηθεί πραγματικά ασφαλές το ήξερα κι εγώ. Παλιότερα.

Προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα στην επιστήμη και τρανταχτό παράδειγμα αποτελεί το εμβόλιο της γρίπης.

Είμαι κι εγώ επιφυλακτική γενικά στα εμβόλια (τα προαιρετικά) και ειδικά παλιότερα, όμως όσο περνούν τα χρόνια αλλάζω γνώμη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Αυτό με τα εμβόλια πως πρέπει να περάσουν 10 χρόνια ώστε να θεωρηθεί πραγματικά ασφαλές το ήξερα κι εγώ. Παλιότερα.

Προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα στην επιστήμη και τρανταχτό παράδειγμα αποτελεί το εμβόλιο της γρίπης.

Είμαι κι εγώ επιφυλακτική γενικά στα εμβόλια (τα προαιρετικά) και ειδικά παλιότερα, όμως όσο περνούν τα χρόνια αλλάζω γνώμη.

Για το εμβόλιο της γριππης πάντως, άτομο που έβγαινε στα κανάλια και προέτρεπε τον κόσμο να τρέξει και να το κάνει, στα αμφιθέατρα έλεγε άλλα πράγματα...

Και έστω ότι δεχτούμε πως τα πράγματα έχουν όντως προχωρήσει αφού η ιατρική επιστήμη εξελίσσεται συνεχώς... Το ότι σε 10-20 χρόνια μπορεί να έχεις παρενέργειες, δεν μπορείς να το μάθεις, παρά μόνο αν περάσουν 10-20 χρόνια!!! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι το εμβόλιο της γριππης δεν είναι στα υποχρεωτικά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Με ατομα που μένεις στο ίδιο σπίτι δε χρειάζεται να τηρείς τις αποστάσεις. Εκτός αν εσείς τις τηρείτε κ εντός :P

 

Το λογικό αυτό είναι, αλλά δεν γράφουν πουθενά τέτοια διευκρίνιση. Λέει "σωματική άσκηση ανά 1 ή 2 άτομα τηρώντας τις αποστάσεις". Και δεν ξέρω πώς θα το ερμηνεύσει ο κάθε αστυνομικός οπότε καλού κακού κάθε τόσο του λέω "αποστάσεις"!! Χαχα!

Just now, anemoni1989 είπε:

Αφού είπαν ότι αυτό δεν ισχύει για τις οικογένειες!!! Καλά εγώ έχω ξεχάσει πολλές φορές ταυτότητα... Και το συνειδητοποιω όταν επιστρέφω σπίτι ή στο ενδιάμεσο (εκεί ομολογώ πάω λες και είμαι ο πιο παράνομος ανθρωπος που κυκλοφορεί, κοιτώντας για αστυνομία τριγύρω!!! Αχαχαχαχαχχαχ)

Πάντως, σοβαρά, με ανησυχεί περισσότερο μήπως παραμείνει αυτός ο έλεγχος και μετά... Δεν ξέρω... Γενικά είμαι πολύ καχύποπτη και δεν έχω καταλάβει ακόμα που αποσκοπεί, δεδομένου ότι δεν σε περιορίζει κάπου, απλά ουσιαστικά δίνεις αναφορά, όπως όταν έπρεπε να βγούμε από την τάξη στο σχολείο...

 

Με τι δικαιολογία να το κρατήσουν και μετά καλέ; Μην είσαι τόσο καχύποπτη καλέ, όλο τρωγεσαι! Μάλλον αποσκοπεί στο να βαρεθείς να βγεις αν είναι να κάνεις ολόκληρη διαδικασία! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

αποσκοπεί στο να βαρεθείς να βγεις αν είναι να κάνεις ολόκληρη διαδικασία! 

Καλά δεν είναι και τόσο τραγικο να στείλεις ένα sms... Αντιγραφή επικόλληση ή απλά προώθηση κάνεις... Μέχρι και η μάνα μου έμαθε εν τω μεταξύ να το κάνει, που δεν το έχει καθόλου με την τεχνολογία και έχει φαντασου κινητό με κουμπιά!!!

Γενικά δυσκολεύομαι να πεισθω 

για τις καλές προθέσεις των κυβερνήσεων, ειδικά όταν κάνω αναδρομή στο παρελθόν και στο πως αντιμετωπίστηκαν οι διάφορες ηλικιακές ομάδες... Και μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ πως η δική μας χώρα κάνει το παν για να μας κρατήσει σώους, σε αντίθεση με τους κακούς Σκανδιναβούς πχ, οι οποίοι παρότι είναι ένα ανθρωποκεντρικά διαρθρωμενο κράτος, δεν ενδιαφέρονται για το λαό τους και αποφάσισαν να τους ξεπαστρεψουν ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ οτι είναι δύσκολο το sms από μόνο του, αλλά αυτό που είπα πριν: είναι κουραστικό/αγχωτικό να σκέφτεσαι ότι πρέπει να μην ξεχάσεις μήνυμα/χαρτι, κινητό, ταυτότητα, με το φόβο του προστίμου. Ξενερώνεις κάπως, πώς να το πω κ φοβάσαι κ τον κάθε αστυνομικό που μπορεί να σ'το παίξει ιστορία κ να σου πει το ένα και το αλλο. Οπότε σου λέει κάποιοι θα αποθαρρυνθουν να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλά δεν είναι και τόσο τραγικο να στείλεις ένα sms... Αντιγραφή επικόλληση ή απλά προώθηση κάνεις... Μέχρι και η μάνα μου έμαθε εν τω μεταξύ να το κάνει, που δεν το έχει καθόλου με την τεχνολογία και έχει φαντασου κινητό με κουμπιά!!!

Γενικά δυσκολεύομαι να πεισθω 

για τις καλές προθέσεις των κυβερνήσεων, ειδικά όταν κάνω αναδρομή στο παρελθόν και στο πως αντιμετωπίστηκαν οι διάφορες ηλικιακές ομάδες... Και μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ πως η δική μας χώρα κάνει το παν για να μας κρατήσει σώους, σε αντίθεση με τους κακούς Σκανδιναβούς πχ, οι οποίοι παρότι είναι ένα ανθρωποκεντρικά διαρθρωμενο κράτος, δεν ενδιαφέρονται για το λαό τους και αποφάσισαν να τους ξεπαστρεψουν ξαφνικά.

Η κυβέρνηση κάνει απλά ο,τι μπορεί για να αποφύγει μια τεράστια υγειονομική καταστροφή. Γιατί η οικονομική θα ήταν δεδομένη κ άνευ μέτρων. Τη συμφερει να κανει τον σωτήρα. Οχι μονο τη συγκεκριμενη, οποιοσδηποτε να ηταν μαλλον τα ιδια θα εκανε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Δεν εννοώ οτι είναι δύσκολο το sms από μόνο του, αλλά αυτό που είπα πριν: είναι κουραστικό/αγχωτικό να σκέφτεσαι ότι πρέπει να μην ξεχάσεις μήνυμα/χαρτι, κινητό, ταυτότητα, με το φόβο του προστίμου. Ξενερώνεις κάπως, πώς να το πω κ φοβάσαι κ τον κάθε αστυνομικό που μπορεί να σ'το παίξει ιστορία κ να σου πει το ένα και το αλλο. Οπότε σου λέει κάποιοι θα αποθαρρυνθουν να βγουν.

Δεν ξέρω για τα μέρη σας, πάντως εγώ από γνωστούς και από κόσμο που βλέπω στο δρόμο, δεν τους αποθάρρυνε όλο αυτό... Αντίθετα οι νεότεροι το έχουν δει και σαν "επανάσταση" και ότι πάνε κόντρα στο κατεστημένο!!

 

Just now, Έσπερος είπε:

Η κυβέρνηση κάνει απλά ο,τι μπορεί για να αποφύγει μια τεράστια υγειονομική καταστροφή. Γιατί η οικονομική θα ήταν δεδομένη κ άνευ μέτρων. Τη συμφερει να κανει τον σωτήρα. Οχι μονο τη συγκεκριμενη, οποιοσδηποτε να ηταν μαλλον τα ιδια θα εκανε. 

Κοίτα, δεδομένης της άθλιας κατάστασης του συστήματος υγείας ακόμα και προ κορωνοιου τα μέτρα ήταν αναγκαία... Κανείς δεν το αμφισβητεί... Αυτό που αμφισβητώ προσωπικα εγώ,αλλά και άλλοι από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω είναι οι προθέσεις... Δεν έγινε για να "είμαστε όλοι εδώ το καλοκαίρι και να μη λείψει κανείς"... Έγινε γιατί δεν ειμασταν σε θέση να καλύψουμε ούτε τις απλές εφημερίες, πόσο μάλλον εφημερίες συν κρούσματα πανδημίας!!! Μεταθέτοντας την ευθύνη του κράτους στον πολίτη, ουσιαστικά το κράτος αποποιείται των σημαντικοτατων ευθυνών του και της αδυναμίας του να παρέχει τα βασικά! Οπότε σ λέει "αααα εγώ σου είπα να κατσεις σπίτι και εσύ αντ' αυτού πηγές για καφέ με τη φίλη σου στο παρκο. Κολλησες τώρα και εγώ αδυνατω να σε περιθςλψω. Άρα φταις εσύ που δεν με άκουσες και όχι που εγώ (όλες οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών) τόσα χρόνια αποδομω το ΕΣΥ και δεν έχω ούτε γάντια, ούτε μάσκες, ούτε κλίνες ΜΕΘ για τους υγειονομικούς μου" 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν ξέρω για τα μέρη σας, πάντως εγώ από γνωστούς και από κόσμο που βλέπω στο δρόμο, δεν τους αποθάρρυνε όλο αυτό... Αντίθετα οι νεότεροι το έχουν δει και σαν "επανάσταση" και ότι πάνε κόντρα στο κατεστημένο!!

 

Εμείς έχουμε μειωμένη κίνηση αλλά από τη στιγμή που κάνεις δεν ελέγχει τι γίνεται με τις συγκεντρώσεις σε σπιτια, δεν νομιζω οτι εχει κ πολυ νοημα να ασχολείσαι με το αν σε μια παραλιακή ήταν 500 άτομα ταυτόχρονα. Γυρω γυρω βλεπω οτο οικογενειες που μενουν κοντα, αρκετά συνηθισμένο στην Ελλάδα, γενικα συναντιούνται. αρα για ποια απομονωση μιλαμε; 

Link to comment
Share on other sites

Το κακό στο δικό μου το μυαλό είναι πως ο κόσμος το καταπίνει όλο αυτό αμασητο. Βγαίνει, χειροκροταει τον υγειονομικό, αλλά τον κράζει όταν βγαίνει να διαδηλώσει γιατί δεν έχει ούτε τα βασικά. Είναι έτοιμος να βγει και να ρουφιανεψει το γείτονα γιατί ήρθε ένα παιδί φίλου και παίξανε παρέα, αλλά δε βγαίνει να φωνάξει τόσα χρόνια που ερχόταν στην εφημερία και περίμενε κάνα 15ωρο για μια απλή εισαγωγή στα ΤΕΠ ή του ακυρωναν το Χ/ο λόγω έλλειψης υλικών ή πέθαινε σε απλό θάλαμο λόγω έλλειψης προσωπικού και κλειστών κρεβατιών ΜΕΘ.

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε μειωμένη κίνηση αλλά από τη στιγμή που κάνεις δεν ελέγχει τι γίνεται με τις συγκεντρώσεις σε σπιτια, δεν νομιζω οτι εχει κ πολυ νοημα να ασχολείσαι με το αν σε μια παραλιακή ήταν 500 άτομα ταυτόχρονα. Γυρω γυρω βλεπω οτο οικογενειες που μενουν κοντα, αρκετά συνηθισμένο στην Ελλάδα, γενικα συναντιούνται. αρα για ποια απομονωση μιλαμε; 

Ε καλά κι εμείς ανεβάζουμε τη μικρή στους δικούς μου και το ίδιο από όσο ξέρω κάνουν και φιλικά ζευγάρια που μένουν στο ίδιο κτίριο με συγγενείς... Γιατί είναι κακό??

 

Θεωρείς δηλαδή ότι θα έπρεπε να μπορούν να μπαίνουν στα σπίτια και να ελέγχουν ποιος μπαινοβγαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ε καλά κι εμείς ανεβάζουμε τη μικρή στους δικούς μου και το ίδιο από όσο ξέρω κάνουν και φιλικά ζευγάρια που μένουν στο ίδιο κτίριο με συγγενείς... Γιατί είναι κακό??

 

Θεωρείς δηλαδή ότι θα έπρεπε να μπορούν να μπαίνουν στα σπίτια και να ελέγχουν ποιος μπαινοβγαίνει???

Όχι προφανώς δεν θεωρώ αυτό. αλλά υποτίθεται οτι το θεμα εινΑι να μεινει ο ιος μεσα στην οικογενεια, αρα δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. έτσι δεν είναι; τουε γιατι να εχπυμε μέτρ αν είναι εσύ να κολλήσεις στο σουπερμαρκετ ή τη δουλεια κ να το μεταφέρεις στη μαμα σ που θα παει στο φουρνο κ το φαρμακειο κ παει λεγοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όχι προφανώς δεν θεωρώ αυτό. αλλά υποτίθεται οτι το θεμα εινΑι να μεινει ο ιος μεσα στην οικογενεια, αρα δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. έτσι δεν είναι; τουε γιατι να εχπυμε μέτρ αν είναι εσύ να κολλήσεις στο σουπερμαρκετ ή τη δουλεια κ να το μεταφέρεις στη μαμα σ που θα παει στο φουρνο κ το φαρμακειο κ παει λεγοντας. 

Και μείς έχουμε να δούμε τις γιαγιάδες μας από τότε που ξεκίνησε η καραντίνα. Κλαίνε γιατί τους λείπουν τα παιδιά αλλά καταλαβαίνουν οτι θα ήταν επικίνδυνο να βρεθούν στον ίδιο χώρο. Μόνο με βιντεοκλήσεις βλεπόμαστε. Ίσως της @anemoni1989 οι γονείς να είναι μικροί. Εμάς οι γιαγιάδες μας είναι 70 και 75.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι προφανώς δεν θεωρώ αυτό. αλλά υποτίθεται οτι το θεμα εινΑι να μεινει ο ιος μεσα στην οικογενεια, αρα δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. έτσι δεν είναι; τουε γιατι να εχπυμε μέτρ αν είναι εσύ να κολλήσεις στο σουπερμαρκετ ή τη δουλεια κ να το μεταφέρεις στη μαμα σ που θα παει στο φουρνο κ το φαρμακειο κ παει λεγοντας. 

Αν η μητέρα μου δεν εργαζοταν και έμενε σπίτι, θα το θεωρούσα λογικό... Δεδομένου όμως ότι εργάζεται και αυτή και ο αντρας μου, άρα καμία από τις 2 οικογένειες δεν είναι προστατευμένη, δεν το θεωρώ κακό... Δε θα βρεθώ προφανώς με διάφορους φίλους κλπ γιατί εκεί ξεφεύγει το πράγμα αριθμητικα, αλλά εμείς κινούμαστε στα ίδια μαγαζιά (μάλιστα καμία φορά πάει ένας και για τα 2 σπίτια για να μειωθούν οι μετακινήσεις)... Άσε που θεωρώ χειρότερη την πίεση από την στέρηση του εγγονού... Και οι 2 γονείς μου, τις 3 εβδομάδες που δεν έβλεπαν το παιδί επειδή είχε αρρωστήσει και την είχα σε "καραντίνα" ήταν πολύ επηρεασμένοι ψυχολογικά, είχαν ανεβάσει και οι 2 πίεση και ήταν "πεσμένοι"... Με το σκεπτικό ότι οκ, τα μόνα προβληματα υγείας που έχουν είναι η πίεση λόγω πάχους και η αλλεργία της μαμάς μου, θεωρώ πως χειρότερο αντίκτυπο θα έχει πάνω τους το ψυχολογικό, παρά ο κορωνοιος αν τους κολλήσει ο άντρας μου και όχι η μαμά μου από τη δουλειά. Επιπλέον, επειδή περάσαμε μια δυσκολη περιπέτεια με τη γιαγιά μου, η οποία παραλίγο να πεθάνει και δεν μπορούσε η μάνα μου ούτε στο νοσοκομείο να πάει (είναι επαρχία), θεώρησα σημαντικο να στηρίξω ψυχολογικα τη μάνα μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

 

Κοίτα, δεδομένης της άθλιας κατάστασης του συστήματος υγείας ακόμα και προ κορωνοιου τα μέτρα ήταν αναγκαία... Κανείς δεν το αμφισβητεί... Αυτό που αμφισβητώ προσωπικα εγώ,αλλά και άλλοι από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω είναι οι προθέσεις... Δεν έγινε για να "είμαστε όλοι εδώ το καλοκαίρι και να μη λείψει κανείς"... Έγινε γιατί δεν ειμασταν σε θέση να καλύψουμε ούτε τις απλές εφημερίες, πόσο μάλλον εφημερίες συν κρούσματα πανδημίας!!! Μεταθέτοντας την ευθύνη του κράτους στον πολίτη, ουσιαστικά το κράτος αποποιείται των σημαντικοτατων ευθυνών του και της αδυναμίας του να παρέχει τα βασικά! Οπότε σ λέει "αααα εγώ σου είπα να κατσεις σπίτι και εσύ αντ' αυτού πηγές για καφέ με τη φίλη σου στο παρκο. Κολλησες τώρα και εγώ αδυνατω να σε περιθςλψω. Άρα φταις εσύ που δεν με άκουσες και όχι που εγώ (όλες οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών) τόσα χρόνια αποδομω το ΕΣΥ και δεν έχω ούτε γάντια, ούτε μάσκες, ούτε κλίνες ΜΕΘ για τους υγειονομικούς μου" 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όλα αυτα. Η πραγματικότητα όμως είναι ουι τα μέτρα ληφθηκαν νωρίς κ αυτό σε αυτή τη φάση πρόλαβε πολλούς θανάτους κ ηταν μια επιτυχια σε σχεση με αλλες χωρες που δεν απέφυγαν θανάτους κ τελικά πήραν κ μέτρα με οικονομικές επιπτώσεις. Δεν ξερω αν αυτο ολο ηταν ετοιμοτητα της κυβέρνησης ή τους πίεσε η επιτροπή. Κρινοντας απο διαφορε ασυνάρτητα που ανακοίνωσε το υπουργειο παιδειας περιπου μια ωρα πριν ανακοινωθει το κλεισιμο των σχολειων, υποψιαζομαι οτι δεν υπηρχε άμεσο πλάνο σε όλα τα υπουργεία. αυτά όλα όμως δεν ειναι λογος να κανουμε τον επαναστάτη χωρις αιτια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και μείς έχουμε να δούμε τις γιαγιάδες μας από τότε που ξεκίνησε η καραντίνα. Κλαίνε γιατί τους λείπουν τα παιδιά αλλά καταλαβαίνουν οτι θα ήταν επικίνδυνο να βρεθούν στον ίδιο χώρο. Μόνο με βιντεοκλήσεις βλεπόμαστε. Ίσως της @anemoni1989 οι γονείς να είναι μικροί. Εμάς οι γιαγιάδες μας είναι 70 και 75.

Οι γονείς μου είναι πολύ νέοι, 49 και 59 αντίστοιχα. Αλλά και άλλοι γνωστοί μου που μένουν στο ίδιο κτίριο, δεν έχουν κόψει επαφές... Βέβαια, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όλο αυτό. Στα πεθερικά μου πχ δεν θα πήγαινα. Ο πεθερός μου είναι 75 χρόνων και η πεθερά μου έχει αυτοάνοσο το οποίο επηρεάζει τα λευκά της και γενικά κινδυνεύει από τις ιώσεις κάθε χρόνο. Βέβαια, αν αντιδρούσαν όπως περιγράφεις , με κλάματα κλπ, μάλλον θα "παρανομουσα"... Από το να πεθάνουν από κάνα εγκεφαλικό ή καρδια και να αισθάνομαι ενοχή, καλύτερα από Κορονοιο. Αλλά και πάλι είναι θέμα οπτικης του καθενα και αντίληψης της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν η μητέρα μου δεν εργαζοταν και έμενε σπίτι, θα το θεωρούσα λογικό... Δεδομένου όμως ότι εργάζεται και αυτή και ο αντρας μου, άρα καμία από τις 2 οικογένειες δεν είναι προστατευμένη, δεν το θεωρώ κακό... Δε θα βρεθώ προφανώς με διάφορους φίλους κλπ γιατί εκεί ξεφεύγει το πράγμα αριθμητικα, αλλά εμείς κινούμαστε στα ίδια μαγαζιά (μάλιστα καμία φορά πάει ένας και για τα 2 σπίτια για να μειωθούν οι μετακινήσεις)... Άσε που θεωρώ χειρότερη την πίεση από την στέρηση του εγγονού... Και οι 2 γονείς μου, τις 3 εβδομάδες που δεν έβλεπαν το παιδί επειδή είχε αρρωστήσει και την είχα σε "καραντίνα" ήταν πολύ επηρεασμένοι ψυχολογικά, είχαν ανεβάσει και οι 2 πίεση και ήταν "πεσμένοι"... Με το σκεπτικό ότι οκ, τα μόνα προβληματα υγείας που έχουν είναι η πίεση λόγω πάχους και η αλλεργία της μαμάς μου, θεωρώ πως χειρότερο αντίκτυπο θα έχει πάνω τους το ψυχολογικό, παρά ο κορωνοιος αν τους κολλήσει ο άντρας μου και όχι η μαμά μου από τη δουλειά. Επιπλέον, επειδή περάσαμε μια δυσκολη περιπέτεια με τη γιαγιά μου, η οποία παραλίγο να πεθάνει και δεν μπορούσε η μάνα μου ούτε στο νοσοκομείο να πάει (είναι επαρχία), θεώρησα σημαντικο να στηρίξω ψυχολογικα τη μάνα μου

Η μαμά σου είναι εκτεθειμένη λόγω δουλειάς όμως ταυτόχρονα εκθέτει κ άλλους εκεί. Πιο ασφαλές θα ηταν αν εμενε σπιτι κ ειχε μονο την ευθυνη του εαυτού της μονο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όλα αυτα. Η πραγματικότητα όμως είναι ουι τα μέτρα ληφθηκαν νωρίς κ αυτό σε αυτή τη φάση πρόλαβε πολλούς θανάτους κ ηταν μια επιτυχια σε σχεση με αλλες χωρες που δεν απέφυγαν θανάτους κ τελικά πήραν κ μέτρα με οικονομικές επιπτώσεις. Δεν ξερω αν αυτο ολο ηταν ετοιμοτητα της κυβέρνησης ή τους πίεσε η επιτροπή. Κρινοντας απο διαφορε ασυνάρτητα που ανακοίνωσε το υπουργειο παιδειας περιπου μια ωρα πριν ανακοινωθει το κλεισιμο των σχολειων, υποψιαζομαι οτι δεν υπηρχε άμεσο πλάνο σε όλα τα υπουργεία. αυτά όλα όμως δεν ειναι λογος να κανουμε τον επαναστάτη χωρις αιτια. 

Δεν είναι θέμα επανάστασης. Αν παρακολούθησης και στα social media, πολλοί παραδέχονται την επιτυχία της Ελλάδας σε πρώτη φάση. Όλοι όμως καταλήγουν στο εξής: οκ, τους θανάτους τους γλιτώσαμε σε 1η φάση. Πως θα βγούμε όμως από όλο αυτό??? Ποιες θα είναι οι επιπτώσεις της επόμενης μέρας? Τι θα γίνει από Σεπτέμβρη? Και αυτά δεν είναι ερωτήματα που θέτουν άσχετοι όπως εγώ, αλλά καθηγητές Πανεπιστημίων της Ελλάδας και του εξωτερικού...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Εχετε σκεφτεί τι θα κάνετε μόλις άρουν κάποια μέτρα; 

Θα πάμε στο εξοχικό που παρότι είναι εντός δήμου και ή περιοχή αρκετά αραιοκατοικημένη δεν μπορούμε να πάμε τώρα. 

  Σε δεύτερη φάση θα αγοραζαμε κάποια ανταλλακτικά που χρειάζεται το σπίτι για καποιες συσκευές που χάλασαν εν μέσω απαγορευσης. 

  Έπειτα θα παίρναμε κάποια ρουχαλακια και παιχνίδι στο παιδί που έχει την γιορτή του ανημερα του Πασχα και δεν μπορουμε τώρα να του πάρουμε δωράκι. (Όσα e shops είδα έχουν τεράστια καθυστέρηση στην παράδοση.)

  Παιδική χαρά, καφέ και φαγητό έξω, όπως και επισκέψεις στην γιαγιά πιστευω θα αργήσουν λιγο για μας. 

 

  Βασικά αυτά τα σχέδια είναι που μας αναζωογονουν για την επόμενη μέρα μετά την "έξοδο". Αλλά μέχρι στιγμής επικεντρωνομαστε στο Πασχα, στα φαγητά που θα φτιάξουμε, στα αυγουλακια που θα βαψουμε, στο πως θα νιώσουμε τις γιορτινες αυτές μέρες όσο πιο κανονικά και ανθρώπινα γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η μαμά σου είναι εκτεθειμένη λόγω δουλειάς όμως ταυτόχρονα εκθέτει κ άλλους εκεί. Πιο ασφαλές θα ηταν αν εμενε σπιτι κ ειχε μονο την ευθυνη του εαυτού της μονο. 

Δηλαδή θεωρεις ότι ο καθένας που εργάζεται θα πρέπει να μένει απομονωμένος από όσους πάνε για ψώνια κλπ για να μην εκτεθεί ο υπάλληλος του σούπερ μάρκετ, ο φαρμακοποιός ή ο  περιπτεράς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Οι γονείς μου είναι πολύ νέοι, 49 και 59 αντίστοιχα. Αλλά και άλλοι γνωστοί μου που μένουν στο ίδιο κτίριο, δεν έχουν κόψει επαφές... Βέβαια, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όλο αυτό. Στα πεθερικά μου πχ δεν θα πήγαινα. Ο πεθερός μου είναι 75 χρόνων και η πεθερά μου έχει αυτοάνοσο το οποίο επηρεάζει τα λευκά της και γενικά κινδυνεύει από τις ιώσεις κάθε χρόνο. Βέβαια, αν αντιδρούσαν όπως περιγράφεις , με κλάματα κλπ, μάλλον θα "παρανομουσα"... Από το να πεθάνουν από κάνα εγκεφαλικό ή καρδια και να αισθάνομαι ενοχή, καλύτερα από Κορονοιο. Αλλά και πάλι είναι θέμα οπτικης του καθενα και αντίληψης της ζωής.

Όχι, δεν είναι σε τέτοιο σημείο.. Απλά τις πιάνει  που και που το παράπονο. Δεν θα πάθουν και καρδιά από την στενοχώρια. Είπαμε. Έχουν τα λογικά τους και καταλαβαίνουν. Η πεθερά μου 75 , παχύσαρκη, με ινσουλίνες καθοτι διαβητική και με χάπια για την πίεση. Ποιο εγγόνι να της πάω. Η μαμά μου πολύ καλύτερα, αλλά θέλω να παραμείνει! 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, δεν είναι σε τέτοιο σημείο.. Απλά τις πιάνει  που και που το παράπονο. Δεν θα πάθουν και καρδιά από την στενοχώρια. Είπαμε. Έχουν τα λογικά τους και καταλαβαίνουν. Η πεθερά μου 75 , παχύσαρκη, με ιωουλίνες καθημερινά και με χάπια για την πίεση. Ποιο εγγόνι να της πάω. Η μαμά μου πολύ καλύτερα, αλλά θέλω να παραμείνει! 

Είναι αυτό που λέω. Κάθε περίπτωση διαφέρει. Δεν γίνεται να τα τσουβαλιαζουμε όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δηλαδή θεωρεις ότι ο καθένας που εργάζεται θα πρέπει να μένει απομονωμένος από όσους πάνε για ψώνια κλπ για να μην εκτεθεί ο υπάλληλος του σούπερ μάρκετ, ο φαρμακοποιός ή ο  περιπτεράς?

Η λογική μ λέει ότι οποιος εργάζεται φροντίζει να μην συναντάει κανέναν εκτός από αυτούς που μένει μαζι, κ όσους θα συναντήσει για τα αναγκαία ψώνια, γιατί αν κάπου κολλήσει κάτι, μπορεί να το μεταδώσει σε πολλούς. κι επειδή όσοι δουλεύουν ακόμα είναι στη χειρότερη θέση από ολους, καλό είναι να τους προστατεύουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...