Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Εννοείται υπάρχουν και άλλοι!!! Κάποια κοπέλα ανέφερε για μυστικες λειτουργίες σε σπίτια!!! 

Κοίτα, δεν είναι ότι είμαι υπέρ, απλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει... Ακόμα κι αν βγει εμβόλιο ρε συ, προσωπικα θα είμαι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε όλο αυτό... Δεν είμαι κατά, απλά θεωρώ πως θα πρέπει να τηρούνται καποια κριτήρια... Νομίζω έχω ξαναπεί πως στη σχολή μας δίδασκαν πως θέλει πάνω από 10ετια για να αξιολογηθεί ένα καινούριο εμβόλιο.... Πως ξαφνικά μέσα σε ένα χρόνο θα είναι σίγουροι για κάτι τέτοιο?? Και αν μακροπρόθεσμα προκαλεί πολύ σοβαρά προβληματα υγείας??? Πως θα εκθεσουμε τα παιδιά μας και τους ίδιους τους εαυτούς μας σε κάτι τέτοιο, αφού κατά πάσα πιθανότητα εμείς δεν κινδυνεύουμε άμεσα από τον ιό??? Αυτά με προβληματίζουν... Επίσης, εγώ σκεφτομαι το μετά... Οκ, το περνάμε όλο αυτό ανώδυνα σε 1η φάση... Είναι κοινή παραδοχή πλέον πως από φθινόπωρο θα υπάρχει 2ο κύμα... Πως θα το περάσουμε τότε??? Μήπως είναι χειρότερα, αφού τώρα δεν θα έχουμε εκτεθεί οι περισσότεροι στον ιό??? Αν η οικονομία πληγεί, το δημόσιο σύστημα υγείας θα πληγεί επίσης... Αν δεν έχεις φάρμακα, γάζες, αποθέματα οξυγόνου, πως θα φροντίσεις τους ασθενείς τότε, ακόμα κι αν κρεβάτια έχεις??? Οπότε σκεφτομαι, μήπως είναι σαν το τσιροτο??? Το τραβάς δηλαδή απότομα στην αρχή, αλλά ξεμπρρδεψεις μια κι έξω??? 

Δεν υποτιμώ τον κίνδυνο, απλά προβληματίζομαι για τα οποία προβλήματα προκύπτουν (και σιγουρα είναι κι άλλα που δεν τα γνωρίζω) σε βάθος χρόνου...

Ναι αλλά εσύ με όλα αυτά που έχεις γράψει είναι σαν να μην φοβάσαι. Αμα διαβάσει κανείς που δεν ξέρει αυτό σου το μην κ τα προηγούμενα θα νομίζει ότι είσαι άλλος άνθρωπος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλά εσύ με όλα αυτά που έχεις γράψει είναι σαν να μην φοβάσαι. Αμα διαβάσει κανείς που δεν ξέρει αυτό σου το μην κ τα προηγούμενα θα νομίζει ότι είσαι άλλος άνθρωπος 

Μα που γράφω κάτι διαφορετικό??? Γράφω πως ναι, υπάρχει ο ιός και ναι σίγουρα κάποιοι κινδυνεύουν περισσότερο, απλά με προβληματιζουν οι επιπτώσεις αυτής της κατάστασης... Και αγχωνομαι μήπως εν τέλει ότι έρθει, θα είναι χειρότερο από αυτό που φοβόμαστε για το τωρα... Δε νομίζω ότι γράφω κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφεις. Όμως με όλα αυτά που έχεις πει έδειχνες ατρόμητη. Κ δενβθελω να ξαναρχίσω την συζήτηση περί ηλικιωμένων. Στα περί εμβολίου συμφωνώ αλλά αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ίσως πρέπει οι ευπαθείς ομάδες να το κάνουν. 

Just now δεν ξέρω πως μπήκαν αυτά που έγραψα στο δικό σου πλαίσιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σωστά τα γράφεις. Όμως με όλα αυτά που έχεις πει έδειχνες ατρόμητη. Κ δενβθελω να ξαναρχίσω την συζήτηση περί ηλικιωμένων. Στα περί εμβολίου συμφωνώ αλλά αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ίσως πρέπει οι ευπαθείς ομάδες να το κάνουν. 

Μα εξακολουθω να μη φοβάμαι για εμένα και την οικογένεια μου... Δεν ανήκουμε σε σοβαρά ευπαθείς ομάδες και μάλιστα θεωρώ πως το περάσαμε και ξοφαλτσα, αφού πριν από κάνα μήνα η μικρή μου είχε πολύ έντονα συμπτώματα και παρουσιάσαμε και οι υπόλοιποι κάποια από όσα αναφέρονται... Δεν το θεωρώ κι απίθανο βέβαια αν το περάσουμε στο μέλλον να υπάρξει κάποια επιπλοκή και να ανήκουμε στα θλιβερά νούμερα των στατιστικών, αλλά επειδή είναι πολύ μικρή η πιθανότητα δεν με απασχολεί... Κινδυνεύουμε περισσότερο να μας χτυπήσει αυτοκίνητο στο δρόμο οπότε δεν με απασχολεί... Έχω καθαρά διαφορετικη νοοτροπία... Δε νομίζω ότι έχει ουσία περαιτέρω ανάλυση... Προσωπικά θεωρώ πιο τρομακτικό να χάσουμε την κοινωνικότητα μας, την ψυχική μας υγεία και την μεταξύ μας σχέση σαν άνθρωποι (πχ πιο πολύ με τρόμαξε αυτό που είπε ο Τσιοδρας εχθές, ότι και καλά κάποιος επιστημονας έθιξε το ενδεχόμενο να καταργηθεί η χειραψία για μείωση της πιθανότητας επιμόλυνσης με διάφορους ιους), παρά το να χάσουμε τη ζωή μας.... Αλλά ξέρω πως αυτό είναι καθαρά θέμα δικής μου οπτικής για τη ζωή και τι αξίζει τελικά περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ χίλιες φορές να κόψω την χειραψία. Θα ξεφύγουμε πάλι κ θα γίνει κουραστική η συζήτηση. Διαφωνώ με την προσέγγιση αλλά ας το κλείσουμε εδώ για να μείνουμε στην ουσία της συζήτησης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα εξακολουθω να μη φοβάμαι για εμένα και την οικογένεια μου... Δεν ανήκουμε σε σοβαρά ευπαθείς ομάδες και μάλιστα θεωρώ πως το περάσαμε και ξοφαλτσα, αφού πριν από κάνα μήνα η μικρή μου είχε πολύ έντονα συμπτώματα και παρουσιάσαμε και οι υπόλοιποι κάποια από όσα αναφέρονται... Δεν το θεωρώ κι απίθανο βέβαια αν το περάσουμε στο μέλλον να υπάρξει κάποια επιπλοκή και να ανήκουμε στα θλιβερά νούμερα των στατιστικών, αλλά επειδή είναι πολύ μικρή η πιθανότητα δεν με απασχολεί... Κινδυνεύουμε περισσότερο να μας χτυπήσει αυτοκίνητο στο δρόμο οπότε δεν με απασχολεί... Έχω καθαρά διαφορετικη νοοτροπία... Δε νομίζω ότι έχει ουσία περαιτέρω ανάλυση... Προσωπικά θεωρώ πιο τρομακτικό να χάσουμε την κοινωνικότητα μας, την ψυχική μας υγεία και την μεταξύ μας σχέση σαν άνθρωποι (πχ πιο πολύ με τρόμαξε αυτό που είπε ο Τσιοδρας εχθές, ότι και καλά κάποιος επιστημονας έθιξε το ενδεχόμενο να καταργηθεί η χειραψία για μείωση της πιθανότητας επιμόλυνσης με διάφορους ιους), παρά το να χάσουμε τη ζωή μας.... Αλλά ξέρω πως αυτό είναι καθαρά θέμα δικής μου οπτικής για τη ζωή και τι αξίζει τελικά περισσότερο...

θα σου πω κ εγω δεv φοβαμαι για εμεvα αλλα δεv θελω με τηv γαιδουρια μου κ τις φιλοσοφιες vα αρρωστησει καποιος ακομα κ vα μηv ειvαι οικογεvεια μου. Μπορει vα ειvαι το παιδακι που πηγαιvει παιδικο με το δικο μου μπορει η μαvα του η γιαγια του. Γιατι επειδη εγω ειμαι γαιδουρα κ φοβαμαι vα μηv χασω τους φιλους μου κ τα φιλια τους vα αρρωστησουv αλλοι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

θα σου πω κ εγω δεv φοβαμαι για εμεvα αλλα δεv θελω με τηv γαιδουρια μου κ τις φιλοσοφιες vα αρρωστησει καποιος ακομα κ vα μηv ειvαι οικογεvεια μου. Μπορει vα ειvαι το παιδακι που πηγαιvει παιδικο με το δικο μου μπορει η μαvα του η γιαγια του. Γιατι επειδη εγω ειμαι γαιδουρα κ φοβαμαι vα μηv χασω τους φιλους μου κ τα φιλια τους vα αρρωστησουv αλλοι?

Μα για αυτό ακριβώς το λόγο τηρώ ευλαβικά τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί. Απλά θεωρώ πως κάποια στιγμή θα πρέπει να επιστρέψουμε στη ζωή μας, όπως αυτή ήταν προ κορωνοιου ή έστω σε κάτι παρεμφερές... Δε γίνεται να μείνουμε για πάντα έτσι...

Αλλά ας μην κάνουμε πάλι αυτή τη συζήτηση... Νομίζω το έχουμε υπεραναλυσει αυτές τις ημέρες και έχει κουράσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα για αυτό ακριβώς το λόγο τηρώ ευλαβικά τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί. Απλά θεωρώ πως κάποια στιγμή θα πρέπει να επιστρέψουμε στη ζωή μας, όπως αυτή ήταν προ κορωνοιου ή έστω σε κάτι παρεμφερές... Δε γίνεται να μείνουμε για πάντα έτσι...

Αλλά ας μην κάνουμε πάλι αυτή τη συζήτηση... Νομίζω το έχουμε υπεραναλυσει αυτές τις ημέρες και έχει κουράσει!!!

ε ετσι ακριβως δεv θα ειμαστε για παvτα ειvαι σιγουρο απλα θεωρω οτι διvεται παραταση χροvου οτι μπορεσουv vα σωσουv. Λιγο το καλοκαιρι θα βοηθησει εξωτερικοι χωροι καλα αεριζομεvοι εσωτερικοι  πολυ ηλιος που στις επιφαvειες δεv θα μεvει τοσο ο ιος λιγο θα χαλαρωσουv τα πραγματα. ε λιγο το φθιvοπωρο vα ειvαι πιο πιεσμεvα μεχρι δεκεμβρη γεvαρη  κατι θα εχει βρεθει . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποια καταστήματα λέτε να ανοίξουν πρώτα? 

Μικρα εμπορικά καταστήματα κ με καφέ-φαγητο αλλα έξω κ πολυ αραιά τα καθισματα

Αφου πρώτα βγαίνουμε χωρίς μνμ κ ανοίξουν παραλιες

πρίν από 45 λεπτά , ninaki80 είπε:

ε ετσι ακριβως δεv θα ειμαστε για παvτα ειvαι σιγουρο απλα θεωρω οτι διvεται παραταση χροvου οτι μπορεσουv vα σωσουv. Λιγο το καλοκαιρι θα βοηθησει εξωτερικοι χωροι καλα αεριζομεvοι εσωτερικοι  πολυ ηλιος που στις επιφαvειες δεv θα μεvει τοσο ο ιος λιγο θα χαλαρωσουv τα πραγματα. ε λιγο το φθιvοπωρο vα ειvαι πιο πιεσμεvα μεχρι δεκεμβρη γεvαρη  κατι θα εχει βρεθει . 

Δ ειναι κ σίγουρο ότι θα γίνει έτσι ακριβως

Για το καλοκαίρι το σίγουρο είναι ότι είμαστε πιο πολύ εξω

Ούτε ξέρουμε αν θα βρεθεί εμβολιο μέσα στο 20

Αυτο που ειναι το κουραστικό για μενα ειναι οτι νιώθω λες κ εχει μπει η ζωή μας σε pause, κ περιμένουμε ένα θαύμα να ξανασυνεχισει

Αλλα νομιζω πρέπει να το δούμε τελειως διαφορετικά, ως μια νέα πραγματικότητα. Όλες αυτές συνθήκες υγιεινής να μείνουν στην καθημερινότητα, ισως με μάσκες όπως μέχρι τώρα πολλοί Ασιάτες κ με περιορισμένες κοινωνικές επαφες

(αυτές είναι οι απαισιόδοξος σκέψεις μου, δ σκέφτομαι πάντα έτσι, απλά μου πέσανε πολλά μαζεμένα) 

Φοβάμαι μην έχουμε κ πισωγυρισμα με εστίες όπως οι οικισμοί ρομα κ ενα γηροκομείο που μπήκε σε καραντινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ποια καταστήματα λέτε να ανοίξουν πρώτα? 

Καλημέρα!!!! Καφέ, εστιατόρια με εξωτερικά καθίσματα, μικρά καταστήματα, κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής κλπ και τελευταία τα πολυκαταστήματα...

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

 

Φοβάμαι μην έχουμε κ πισωγυρισμα με εστίες όπως οι οικισμοί ρομα κ ενα γηροκομείο που μπήκε σε καραντινα

Νομίζω ήταν αναμενόμενο και μάλιστα αργήσαμε κιόλας να έχουμε κρούσματα σε αυτές τις δομές... Το μόνο "καλό" είναι ότι τουλάχιστον στα γηροκομεία δεν βγαίνουν οι τρόφιμοι και από όσο ξέρω έχει απαγορευτεί το επισκεπτηριο, άρα είναι πιο μικρή η διασπορά... Τώρα το τι θα γίνει με όσους είναι ήδη εκεί, είναι θετικό το ότι το εντόπισαν νωρίς (πριν αρχίσουν να έχουν πτώματα δηλαδή), άρα θα ς έχουν τη δυνατότητα να δώσουν προληπτικά κάποια θεραπεία.... Όσον αφορά τους Ρομά, προσωπικα ελπίζω στο "δυνατό" ανοσοποιητικό που χτίζουν τόσα χρόνια με τον τρόπο ζωής τους!!!! Δυστυχώς, είχαμε δείγματα από το εξωτερικό για αυτά τα 2, αλλά απλά μείναμε στο να ευχόμαστε να μην προκύψουν κρούσματα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που σας διάβαζα πρωί πρωί με έπιασε αισιοδοξία! 

 

Εχετε σκεφτεί τι θα κάνετε μόλις άρουν κάποια μέτρα; Εγώ θα πάω να πάρω κάτι πραγματάκια για να παίζει ο μικρός. Ο άντρας μου για κάτι επισκευές στο σπίτι κ τον κήπο. Μπορεί να φέρω κομμώτρια να μου μαζεψει λιγο το μαλλι, και καποια στιγμη θα βγουμε και για καφε. Ο άντρας μου σίγουρα θα φοβάται για πολύ καιρό. Μάλλον μέχρι να βγει εμβόλιο. Παιδακια ποτε θα αρχίσετε να συναντάτε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έτσι που σας διάβαζα πρωί πρωί με έπιασε αισιοδοξία! 

 

Εχετε σκεφτεί τι θα κάνετε μόλις άρουν κάποια μέτρα; Εγώ θα πάω να πάρω κάτι πραγματάκια για να παίζει ο μικρός. Ο άντρας μου για κάτι επισκευές στο σπίτι κ τον κήπο. Μπορεί να φέρω κομμώτρια να μου μαζεψει λιγο το μαλλι, και καποια στιγμη θα βγουμε και για καφε. Ο άντρας μου σίγουρα θα φοβάται για πολύ καιρό. Μάλλον μέχρι να βγει εμβόλιο. Παιδακια ποτε θα αρχίσετε να συναντάτε; 

Καλημέρα!!! :)

νομιζω ο καλός καιρός μας εφτιαξε τη διάθεση!!! :)

Σίγουρα ψώνια για ολους και παιχνιδάκια για τη μικρή και εννοείται καφέ έξω!!! Ίσως καταφέρουμε να κάνουμε και την μετακομιση που είχαμε προγραμματίσει και μας έκοψε αυτή η κατάσταση!!! 

Φανταζομαι άμεσα θα βρεθούμε και με παιδάκια, αφού θεωρώ αυτονόητο πως μόλις χαλαρώσει όλο αυτό, αρκετοί θα θέλουν τα παιδάκια τους να παίξουν ανεμελα!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vicky86 said:

Μικρα εμπορικά καταστήματα κ με καφέ-φαγητο αλλα έξω κ πολυ αραιά τα καθισματα

Αφου πρώτα βγαίνουμε χωρίς μνμ κ ανοίξουν παραλιες

Δ ειναι κ σίγουρο ότι θα γίνει έτσι ακριβως

Για το καλοκαίρι το σίγουρο είναι ότι είμαστε πιο πολύ εξω

Ούτε ξέρουμε αν θα βρεθεί εμβολιο μέσα στο 20

Αυτο που ειναι το κουραστικό για μενα ειναι οτι νιώθω λες κ εχει μπει η ζωή μας σε pause, κ περιμένουμε ένα θαύμα να ξανασυνεχισει

Αλλα νομιζω πρέπει να το δούμε τελειως διαφορετικά, ως μια νέα πραγματικότητα. Όλες αυτές συνθήκες υγιεινής να μείνουν στην καθημερινότητα, ισως με μάσκες όπως μέχρι τώρα πολλοί Ασιάτες κ με περιορισμένες κοινωνικές επαφες

(αυτές είναι οι απαισιόδοξος σκέψεις μου, δ σκέφτομαι πάντα έτσι, απλά μου πέσανε πολλά μαζεμένα) 

Φοβάμαι μην έχουμε κ πισωγυρισμα με εστίες όπως οι οικισμοί ρομα κ ενα γηροκομείο που μπήκε σε καραντινα

'Όλα αυτά λόγου του ιού? Δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει πανδημία. Αν είμαστε μονίμως αποστειρωμένοι όπως περιγράφεις, εκεί είναι που θα κολλάμε τα πάντα! Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ήρθε για να μείνει? Πόσο συχνά ακούμε για τον Mers, τον Έμπολα, ή τον Η1Ν1? Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν τελείως , αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκες μην τυχόν κολλήσει Η1Ν1.

Εγώ παιχνίδια για το παιδί παραγγέλνω από e-shop γιατί τα έχει βαρεθεί και δεν μπορώ να περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

'Όλα αυτά λόγου του ιού? Δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει πανδημία. Αν είμαστε μονίμως αποστειρωμένοι όπως περιγράφεις, εκεί είναι που θα κολλάμε τα πάντα! Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ήρθε για να μείνει? Πόσο συχνά ακούμε για τον Mers, τον Έμπολα, ή τον Η1Ν1? Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν τελείως , αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκες μην τυχόν κολλήσει Η1Ν1.

Εγώ παιχνίδια για το παιδί παραγγέλνω από e-shop γιατί τα έχει βαρεθεί και δεν μπορώ να περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά!

Γιατι ο MERS εχει εξαληφθει απο την κοινοτητα, για το H1N1 υπαρχει εμβολιο και ο κορονοιος εχει ιδιαιτεεα μεγαλη μεταδοτικοτητα. Δεν ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ήρθε για να μείνει? Πόσο συχνά ακούμε για τον Mers, τον Έμπολα, ή τον Η1Ν1? Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν τελείως , αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκες μην τυχόν κολλήσει Η1Ν1.

Πανδημία δεν έχουμε συχνά, ξαναέγινε πριν από 11 χρόνια με τον Η1Ν1 ο οποίος δεν είχε ούτε τόση μεταδοτικότητα, ούτε τόση θνησιμότητα και επίσης υπάρχει εμβόλιο κ φάρμακα. Για αυτόν τον ιό προς το παρόν δεν υπάρχει αντιμετώπιση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Γιατι ο MERS εχει εξαληφθει απο την κοινοτητα, για το H1N1 υπαρχει εμβολιο και ο κορονοιος εχει ιδιαιτεεα μεγαλη μεταδοτικοτητα. Δεν ειναι το ιδιο.

 

Just now, Lenia16 said:

Πανδημία δεν έχουμε συχνά, ξαναέγινε πριν από 11 χρόνια με τον Η1Ν1 ο οποίος δεν είχε ούτε τόση μεταδοτικότητα, ούτε τόση θνησιμότητα και επίσης υπάρχει εμβόλιο κ φάρμακα. Για αυτόν τον ιό προς το παρόν δεν υπάρχει αντιμετώπιση. 

Άρα όπως εξαλείφθηκε ο Mers δεν μπορεί να εξαλειφθεί και ο Covid? Αλλά ακόμη και να μην εξαλειφθεί και να υπάρχει εμβόλιο, πάλι δεν δικαιολογείται ο πανικός για αλλαγή τρόπου ζωής γενικά.

Λένια είσαι σίγουρη για την θνησιμότητα΄του Η1Ν1? Αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι "χτυπούσε " νέους κυρίως! 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις αρθεί η απαγόρευση κυκλοφορίας, ίσως αρχίσουμε να βλέπουμε επιλεκτικά κάποιους φίλους των παιδιών, 1-2 παιδάκια δηλαδή (τους πιο στενούς), για τα οποία ξέρω ότι οι γονείς τους είναι λογικοί και προσεκτικοί και στο ίδιο μήκος κύματος.

 

Το να πάω έξω για φαγητό ή για καφέ, δεν μου έχει λείψει. Ούτε τα εμπορικά καταστήματα, ούτε οι παιδότοποι. Μου λείπει η παρέα άλλων ανθρώπων, κυρίως για τις ανάγκες των παιδιών. Στα παιδιά λείπουν οι αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες όμως δεν ξέρω πότε θα ανοίξουν, ούτε εάν θα αισθάνομαι άνετα να πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλαφρυνω λίγο την κατάσταση, εχθές βγήκαμε βόλτα με το παιδί και το σύζυγο, με αφορμή τη βόλτα του σκυλιού και αφού ο καιρός ήταν καλός.... Ομολογώ ότι ένιωσα πολύ όμορφα βλέποντας ζευγαρακια στα παγκάκια ή να περπατούν χέρι χέρι... Επίσης, κάτι άλλο που είδα και μου άρεσε, είναι η δημιουργία ξανά της "γειτονιάς"... Γειτονοι, σε στενάκια χωρίς κίνηση αυτοκινήτων που βγάλανε τις καρέκλες και τα τραπεζάκια τους ο καθένας και πιναν τον καφέ τους και τα παιδάκια κάναν ποδήλατο... Ξέρω πως πολλοί το κατακρίνεται αυτό, αν και εμένα δεν μ φαίνεται παράλογο να κάθεσαι σε ανοιχτό κόσμο και σε απόσταση, αλλά εμένα μου έφερε εικόνες από ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου ή εικόνες από όταν πήγαινα στο χωριό... Νομίζω πως το καλό που μας έκανε όλη αυτή η κατάσταση, θα είναι εν τέλει η εκτίμηση της κοινωνικής επαφής... (Φυσικά για κάποιους θα είναι το άλλο άκρο και θα γίνουν ακόμα πιο μικροβιοφοβικοι και υποχόνδριοι, αλλά θεωρώ πως στην πλειοψηφία μας θα έρθουμε πιο κοντά)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως όταν περπατάμε λέω συνέχεια στον άντρα μου να είναι 1,50 μέτρο μακριά γιατί φοβάμαι μη μας πετύχει περιπολικό! :-P Γενικά από την όλη φάση δεν με έχει κουράσει τόσο η κλεισούρα όσο η "περιπλοκότητα" του να βγεις: μην ξεχάσουμε να στείλουμε το sms, μην ξεχάσουμε το κινητό σπίτι, μην ξεχάσουμε την ταυτότητα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγω πάντως όταν περπατάμε λέω συνέχεια στον άντρα μου να είναι 1,50 μέτρο μακριά γιατί φοβάμαι μη μας πετύχει περιπολικό! :-P Γενικά από την όλη φάση δεν με έχει κουράσει τόσο η κλεισούρα όσο η "περιπλοκότητα" του να βγεις: μην ξεχάσουμε να στείλουμε το sms, μην ξεχάσουμε το κινητό σπίτι, μην ξεχάσουμε την ταυτότητα...

Με ατομα που μένεις στο ίδιο σπίτι δε χρειάζεται να τηρείς τις αποστάσεις. Εκτός αν εσείς τις τηρείτε κ εντός :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγω πάντως όταν περπατάμε λέω συνέχεια στον άντρα μου να είναι 1,50 μέτρο μακριά γιατί φοβάμαι μη μας πετύχει περιπολικό! :-P Γενικά από την όλη φάση δεν με έχει κουράσει τόσο η κλεισούρα όσο η "περιπλοκότητα" του να βγεις: μην ξεχάσουμε να στείλουμε το sms, μην ξεχάσουμε το κινητό σπίτι, μην ξεχάσουμε την ταυτότητα...

Αφού είπαν ότι αυτό δεν ισχύει για τις οικογένειες!!! Καλά εγώ έχω ξεχάσει πολλές φορές ταυτότητα... Και το συνειδητοποιω όταν επιστρέφω σπίτι ή στο ενδιάμεσο (εκεί ομολογώ πάω λες και είμαι ο πιο παράνομος ανθρωπος που κυκλοφορεί, κοιτώντας για αστυνομία τριγύρω!!! Αχαχαχαχαχχαχ)

Πάντως, σοβαρά, με ανησυχεί περισσότερο μήπως παραμείνει αυτός ο έλεγχος και μετά... Δεν ξέρω... Γενικά είμαι πολύ καχύποπτη και δεν έχω καταλάβει ακόμα που αποσκοπεί, δεδομένου ότι δεν σε περιορίζει κάπου, απλά ουσιαστικά δίνεις αναφορά, όπως όταν έπρεπε να βγούμε από την τάξη στο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δούμε τελειως διαφορετικά, ως μια νέα πραγματικότητα. Όλες αυτές συνθήκες υγιεινής να μείνουν στην καθημερινότητα, ισως με μάσκες όπως μέχρι τώρα πολλοί Ασιάτες κ με περιορισμένες κοινωνικές επαφες

 

Αν θελουμε να μείνει κάτι στην καθημερινότητα, δεν νομίζω οτι πρεπει να ειναι να κυκλοφορουμε με μάσκες ή να φοβομαστε τους ανθρωπους. αυτα δεν μπορουν να κρατηθούν για καιρο κ δεν έχουμε  κ ίδια ιδιοσυγκρασία με τους ασιατες. 

 

Μπορούν όμως να παγιωθούν κάποιες δομικές αλλαγες οπως να δικαιούνται οι εργαζομενοι επαρκείς αναρρωτικές άδειες για να μη διασπείρεται ο ιός σε χώρους εργασίας. Κι όσοι μπορούμε να πάρουμε αναρρωτική πχ στο δημοσιο, να την παίρνουμε όταν χρειάζεται όντως και να μην θεωρούμε ότι μας αξίζει παράσημο ευσυνειδησίας επειδή πάμε στη δουλειά με πυρετό. Να καθιερωθεί υποχρεωτικά εμβολιασμός για γρίπη κ αν βρεθει κ για κορονοϊο σε οσους ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο κ να ελέγχονται γι αυτο. Να υοαρχουν σοβαρές αδειες για ασθένεια τεκνου για να μην πηγαίνουν τα παιδιά άρρωστα στο σχολείο. Να καταλάβει ο κόσμος πώς ακριβώς αρρώσταινεις (οχι επειδη κάθεσαι στο κρυο αλλα επειδη καθεσαι σε κλειστο χώρο με κόσμο). Να προνοουν οσοι ειναι άρρωστοι να μην ερχονται σε επαφη με κοσμο σε κινηματογράφους, κοινωνικες εκδηλωσεις, τραπέζια, πάρτι, ειδικά αν προκειται να βρεθουν σε χωρο με εγκυους, βρεφη κ νήπια, ηλικιωμένους κλπ. 

 

Δεν νομίζω όμως οτι θα γίνει κάτι από όλα αυτά.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να καθιερωθεί υποχρεωτικά εμβολιασμός για γρίπη κ αν βρεθει κ για κορονοϊο σε οσους ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο κ να ελέγχονται γι αυτο. 

Διαφωνώ κάθετα. Για ποιο λόγο να εμβολιαστω εγώ και η οικογένεια μου με ένα εμβόλιο το οποίο δεν θα έχει ελεγχθεί επαρκώς και δεν θα ξέρουμε τι παρενέργειες έχει μακροπρόθεσμα??? 

Τα υπόλοιπα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα χρόνια τώρα... Αλλά με ποια παιδεία περιμένεις να γίνουν όλα αυτά στη χώρα μας??? Ο καθένας κοιτάει την παρταρα του και έχει το θράσος να το λέει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...