Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Yovanna είπε:

 

Απάντησε τελικά η γιατρός! Μου είπε ότι είναι της ίωσης και ότι κυκλοφορεί πολύ ίωση που προσβάλει για τα μάτια. Μου έδωσε tobrex για μια βδομάδα! Είναι πολύ κολλητικό μας είπε! Όπως καταλάβατε, σχολείο με το νέο έτος! Που να στείλω παιδί με επιπεφυκίτιδα στο σχολείο! Να δω τί θα πουν οι γιαγιάδες που θα τρέμουν μην κολλήσουν και αυτές! Αναπολώ τα περσινά Χριστούγεννα.. Τουλάχιστον είμασταν όλοι καλά και κάθε απόγευμα πηγαίναμε βόλτα.

Περαστικά σας! Εμενα ήταν την προηγούμενη εβδομάδα με διαρροια δέκατα κ αφαγια! Πήρα στο σχολειο να ενημερώσω μου ειπε η δασκάλα μην τον φέρεις κ να του περάσει δεν θα κάνετε γιορτές εχει μείνει το τμήμα με 5 παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

Είμαι πολύ εκνευρισμένη. Συνάδελφος του συζύγου είχε τη γυναίκα του θετική την προηγούμενη εβδομάδα. Ενώ το ήξερε δεν τους έλεγε κάτι απλά έκανε τεστ μόνος του κανονικά στη δουλειά να πιούνε καφέ να δουλεύουν δίπλα δίπλα. Και τους λέει την Παρασκευή τη γλίτωσα πέρασε μια εβδομάδα δεν κόλλησα χαχα χουχου. Και πριν λίγο τους στέλνει ο προϊστάμενος ότι βγήκε σήμερα το πρωί θετικός και τους ενημέρωσε. Ε πείτε μου. Δεν είναι μαλάκας; Εμείς τι χρωστάμε; Τι να κάνουμε τώρα; Ψάχνονται στην εταιρεία τι θα κάνουν; Ραπίντ; Μοριακό; Πότε; Και εμείς; Σπίτι; Σχολείο; Τι; Ε έχω εξοργιστεί! 

Στη δουλειά μου έχουμε συνέχεια τέτοια περιστατικά πλέον. Και όμως αν είναι εμβολιασμενος ο εοδυ λέει ότι μπορεί να συνεχίσει τη ζωή του κανονικά ακόμα και αν συγκατοικεί με κρούσμα. Έχουν θεοποιήσει το εμβόλιο και δεν θεωρείται στενή επαφή σε αυτήν την περίπτωση. Έτσι του βολεύει για να υπερηφανεύονται ότι αποφύγαμε lockdown. Το αν θα ενημερώσει από ηθική υποχρέωση την εργασία του πλέον αφήνεται στην ηθική του καθενός. Βάσει των νέων οδηγιών τυπικά δεν έχει την υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

Είμαι πολύ εκνευρισμένη. Συνάδελφος του συζύγου είχε τη γυναίκα του θετική την προηγούμενη εβδομάδα. Ενώ το ήξερε δεν τους έλεγε κάτι απλά έκανε τεστ μόνος του κανονικά στη δουλειά να πιούνε καφέ να δουλεύουν δίπλα δίπλα. Και τους λέει την Παρασκευή τη γλίτωσα πέρασε μια εβδομάδα δεν κόλλησα χαχα χουχου. Και πριν λίγο τους στέλνει ο προϊστάμενος ότι βγήκε σήμερα το πρωί θετικός και τους ενημέρωσε. Ε πείτε μου. Δεν είναι μαλάκας; Εμείς τι χρωστάμε; Τι να κάνουμε τώρα; Ψάχνονται στην εταιρεία τι θα κάνουν; Ραπίντ; Μοριακό; Πότε; Και εμείς; Σπίτι; Σχολείο; Τι; Ε έχω εξοργιστεί! 

Ε όχι ρε συ!!!!Να αυτοί οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί το κρατούν  κρυφό ρε παιδί μου!!!!Τραγικός, κάτι τέτοια είναι για καταγγελία πραγματικά, έπρεπε να έχει ενημερώσει οπωσδήποτε. Τι θα κάνετε τώρα ??Και εδώ που τα λέμε θα ρισκάρεις να βρεθείτε με κάποιον αυτές τις ημέρες??

33 minutes ago, Sunshine8 said:

Στη δουλειά μου έχουμε συνέχεια τέτοια περιστατικά πλέον. Και όμως αν είναι εμβολιασμενος ο εοδυ λέει ότι μπορεί να συνεχίσει τη ζωή του κανονικά ακόμα και αν συγκατοικεί με κρούσμα. Έχουν θεοποιήσει το εμβόλιο και δεν θεωρείται στενή επαφή σε αυτήν την περίπτωση. Έτσι του βολεύει για να υπερηφανεύονται ότι αποφύγαμε lockdown. Το αν θα ενημερώσει από ηθική υποχρέωση την εργασία του πλέον αφήνεται στην ηθική του καθενός. Βάσει των νέων οδηγιών τυπικά δεν έχει την υποχρέωση.

Για αυτό λέμε ότι οι οδηγίες είναι τραγικές! Εφόσον κολλάς ακόμα και εμβολιασμένος πρέπει να έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις τις επαφές σου! όπως και αν έχει! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς τους ανθρώπους ειλικρινά. Η καραπαρτάρα τους μόνο!!!ντροπή τους !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μικρός δεν κάθεται με τίποτα να βάλει τις σταγόνες. Μια ώρα προσπαθούμε. Μας έχει ακούσει όλη η πολυκατοικία. Τί ότι θα πάμε νοσοκομείο του είπαμε , ότι δεν θα φέρει δώρα ο Άγιος Βασίλης, τον χιλιοπαρακαλέσαμε, του εξηγήσαμε 100 φορές ότι είναι σαν νεράκι , πήρα μεγάλη σακούλα και μάζευα τα παιχνίδια του να τα πετάξω και τον έπιασε υστερία , προσπαθήσαμε να τον ακινητοποιήσουμε αλλά φοβηθήκαμε ότι θα τον πονέσουμε, δεν ξέρω τί να κάνω.. τα μάτια του είναι κακό χάλι. Και θα πρέπει να το κάνουμε 3 φορές τη μέρα επί μια βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Yovanna said:

Κορίτσια ο μικρός δεν κάθεται με τίποτα να βάλει τις σταγόνες. Μια ώρα προσπαθούμε. Μας έχει ακούσει όλη η πολυκατοικία. Τί ότι θα πάμε νοσοκομείο του είπαμε , ότι δεν θα φέρει δώρα ο Άγιος Βασίλης, τον χιλιοπαρακαλέσαμε, του εξηγήσαμε 100 φορές ότι είναι σαν νεράκι , πήρα μεγάλη σακούλα και μάζευα τα παιχνίδια του να τα πετάξω και τον έπιασε υστερία , προσπαθήσαμε να τον ακινητοποιήσουμε αλλά φοβηθήκαμε ότι θα τον πονέσουμε, δεν ξέρω τί να κάνω.. τα μάτια του είναι κακό χάλι. Και θα πρέπει να το κάνουμε 3 φορές τη μέρα επί μια βδομάδα. 

Κάνε ότι βάζεις εσύ πρώτα , μετά ο άντρας σου και μετά ο ίδιος. Πες του και ότι θα πονάνε τα μάτια του αν δεν βάλει και δεν θα μπορεί να δει παιδικό..αυτο παίζει να πιάσει?

Θα δει ότι δεν θα πονάει τη πρώτη φορά και μετά θα είναι πιο εύκολο για τις υπόλοιπες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 minutes ago, kotsifikos said:

Κάνε ότι βάζεις εσύ πρώτα , μετά ο άντρας σου και μετά ο ίδιος. Πες του και ότι θα πονάνε τα μάτια του αν δεν βάλει και δεν θα μπορεί να δει παιδικό..αυτο παίζει να πιάσει?

Θα δει ότι δεν θα πονάει τη πρώτη φορά και μετά θα είναι πιο εύκολο για τις υπόλοιπες φορές.

Είπαμε πολύ χειρότερα. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το κάναμε και αυτό που λες. Μέσα σε μια ώρα ανέβασα 38 πυρετό. Με έχει βγάλει εκτός εαυτού. Και αυτός από τα κλάμματα και τα ουρλιαχτά έχει ανεβάσει πολύ πυρετό. Ο άντρας μου φοβάται ότι θα πάθω κάτι. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο παιδί στον κόσμο που θα έκανε έτσι για να μη βάλει σταγόνες στα μάτια.  

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Yovanna said:

Είπαμε πολύ χειρότερα. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το κάναμε και αυτό που λες. Μέσα σε μια ώρα ανέβασα 38 πυρετό. Με έχει βγάλει εκτός εαυτού. Και αυτός από τα κλάμματα και τα ουρλιαχτά έχει ανεβάσει πολύ πυρετό. Ο άντρας μου φοβάται ότι θα πάθω κάτι. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο παιδί στον κόσμο που θα έκανε έτσι για να μη βάλει σταγόνες στα μάτια.  

Υπάρχει....το δικό μου!!

Όπως ακριβώς το περιγράφεις. Θα σε συμβούλευα για να μη πάθεις και τίποτα, να τον αφήσεις να ηρεμίσει για 1-2 ώρες, να χαλαρώσει εκείνος και εσύ και έπειτα το διαπραγματεύεσαι!!

Κοίτα έχει κουραστεί και εκείνο, επίσης δεν ξέρει τι είναι αυτό που του ζητάς να κάνει και του δημιουργεί ταραχή, δώσε του χρόνο και το συζητάς μετά.  Πες του ότι τον καταλαβαίνεις ότι φοβάται, ότι θα τον αφήσεις λίγο να το σκεφτεί και να ηρεμίσει και θα το συζητήσετε αργότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, kotsifikos said:

Υπάρχει....το δικό μου!!

Όπως ακριβώς το περιγράφεις. Θα σε συμβούλευα για να μη πάθεις και τίποτα, να τον αφήσεις να ηρεμίσει για 1-2 ώρες, να χαλαρώσει εκείνος και εσύ και έπειτα το διαπραγματεύεσαι!!

Κοίτα έχει κουραστεί και εκείνο, επίσης δεν ξέρει τι είναι αυτό που του ζητάς να κάνει και του δημιουργεί ταραχή, δώσε του χρόνο και το συζητάς μετά.  Πες του ότι τον καταλαβαίνεις ότι φοβάται, ότι θα τον αφήσεις λίγο να το σκεφτεί και να ηρεμίσει και θα το συζητήσετε αργότερα.

 

Δεν πιάνει τίποτα. Είναι αρρωστημένα επίμονος. Δεν ξέρω τί να κάνω. Μάλλον θα τον πιάσουμε με το ζόρι και θα τον πονέσουμε. Δεν γίνεται να μην τις βάλει. Άσε που στην πολυκατοικία έχουμε γίνει ρεζίλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν πιάνει τίποτα. Είναι αρρωστημένα επίμονος. Δεν ξέρω τί να κάνω. Μάλλον θα τον πιάσουμε με το ζόρι και θα τον πονέσουμε. Δεν γίνεται να μην τις βάλει. Άσε που στην πολυκατοικία έχουμε γίνει ρεζίλι.

Είναι λογικό να έχει φρικάρει, έχει κουραστεί πολύ το καημένο. Εμάς μας δυσκόλευε πολύ με τον ορό στη μύτη μια περίοδο. Έχει πιάσει κάποιες φορές η ατάκα ότι θα πάρω τη γιατρό να έρθει σπίτι να το κάνει αυτή και υποτίθεται την παίρνω και τηλέφωνο μπροστά της. Δε σου κρύβω βέβαια ότι έχει παίξει 1-2 φορές και κεφαλοκλείδωμα, πολύ ζοριστήκαμε ψυχολογικά αλλά επιασε. Κατάλαβε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνουμε και στη συνέχεια ήταν πιο δεκτική. Τα καταλαβαίνω πάντως τα παιδάκια, είναι πολύ ενοχλητικά όλα αυτά και πόσες απαιτήσεις να εχεις κιόλας από ενα 4χρονο να καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Στη δουλειά μου έχουμε συνέχεια τέτοια περιστατικά πλέον. Και όμως αν είναι εμβολιασμενος ο εοδυ λέει ότι μπορεί να συνεχίσει τη ζωή του κανονικά ακόμα και αν συγκατοικεί με κρούσμα. Έχουν θεοποιήσει το εμβόλιο και δεν θεωρείται στενή επαφή σε αυτήν την περίπτωση. Έτσι του βολεύει για να υπερηφανεύονται ότι αποφύγαμε lockdown. Το αν θα ενημερώσει από ηθική υποχρέωση την εργασία του πλέον αφήνεται στην ηθική του καθενός. Βάσει των νέων οδηγιών τυπικά δεν έχει την υποχρέωση.

Λάθος και το τυπικά αλλά ας πούμε ότι οκ δεν είναι λάθος. Αυτός σαν άνθρωπος δεν μπορούσε να πει ρε παιδί μου με γδερνει ο λαιμος μου δεν ξέρω αν εξελιχθεί ας κρατάμε μια απόσταση έστω στο χαλαρό στο χαβαλέ. Δεν θα σχολιάσω για ιατρικό απόρρητο αφού τους τα είπε όλα την Παρασκευή. Έχω και τον δικό μου άλλος μη πω από εκεί κουβέντα σε εμάς την Παρασκευή σήμερα μου τα ξεφουρνισε. Είμαι αγανακτισμένη! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν πιάνει καμία ατάκα. Τα μάτια του είναι μαύρο χάλι. 4 χρονών θεωρώ ότι θα έπρεπε να καταλαβαίνει. 

Ότι είναι για το καλό του προφανώς το καταλαβαίνει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι στη φάση του επιμελούς αρρώστου που θα πάρει το φάρμακό του, υπερισχύει ο φόβος ότι θα πονέσει και όχι η επιθυμία να γίνει καλά. Εδώ εμείς ζοριζόμαστε με τα κολλύρια. Πάρτε μια ανάσα και προσπαθήστε το μεσημεράκι, αφήστε να περάσει λίγο η ένταση. Ε και στην ανάγκη με το ζόρι...

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Anna3011 said:

Ότι είναι για το καλό του προφανώς το καταλαβαίνει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι στη φάση του επιμελούς αρρώστου που θα πάρει το φάρμακό του, υπερισχύει ο φόβος ότι θα πονέσει και όχι η επιθυμία να γίνει καλά. Εδώ εμείς ζοριζόμαστε με τα κολλύρια. Πάρτε μια ανάσα και προσπαθήστε το μεσημεράκι, αφήστε να περάσει λίγο η ένταση. Ε και στην ανάγκη με το ζόρι...

Με το ζόρι δεν γίνεται. Το προσπαθήσαμε. Σφίγγει τα μάτια του πολύ δυνατά και δεν γίνεται να τα ανοίξεις χωρίς να τον πονέσεις ή και χειρότερα. Ουρλιάζει, φωνάζει βοήθεια και βγάλτε με από δω όταν πάμε να τον ακινητοποιήσουμε. του έριξα λίγο στις βλεφαρίδες μας και πάει και λίγο στο μάτι και του είπα ότι και αλλά μπήκε μέσα και μου είπε ότι δεν πόνεσε , μας και κάτσει καλύτερα αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Με το ότι δεν γίνεται. Το προσπαθήσαμε. Σφίγγει τα μάτια του πολύ δυνατά και δεν γίνεται να τα ανοίξεις χωρίς να τον πονέσεις ή και χειρότερα. Ουρλιάζει, φωνάζει βοήθεια και βγάλτε με από δω όταν πάμε να τον ακινητοποιήσουμε. του έριξα λίγο στις βλεφαρίδες μας και πάει και λίγο στο μάτι και του είπα ότι και αλλά μπήκε μέσα και μου είπε ότι δεν πόνεσε , μας και κάτσει καλύτερα αργότερα. 

Αν του ρίξεις λίγες σταγόνες σε pad να το περάσει μόνος του πάνω από το μάτι να δει ότι δεν θα τσούξει; Σαν πρώτο βήμα 

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Ε όχι ρε συ!!!!Να αυτοί οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί το κρατούν  κρυφό ρε παιδί μου!!!!Τραγικός, κάτι τέτοια είναι για καταγγελία πραγματικά, έπρεπε να έχει ενημερώσει οπωσδήποτε. Τι θα κάνετε τώρα ??Και εδώ που τα λέμε θα ρισκάρεις να βρεθείτε με κάποιον αυτές τις ημέρες??

Για αυτό λέμε ότι οι οδηγίες είναι τραγικές! Εφόσον κολλάς ακόμα και εμβολιασμένος πρέπει να έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις τις επαφές σου! όπως και αν έχει! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς τους ανθρώπους ειλικρινά. Η καραπαρτάρα τους μόνο!!!ντροπή τους !

Πήγε έκανε ένα ραπίντ τώρα αρνητικό. Αύριο ξανά. Ευτυχώς από αύριο θα πληρώσει η εταιρεία καμιά όρεξη για 8€ κάθε μέρα. Τους είπαν θα τους στείλουν και για μοριακό τρίτη με Τετάρτη. Εμείς που να πάμε; Μέσα. Τουλάχιστον μέχρι Τετάρτη να βγουν τα μοριακά τους. Ε μα δε σε πιάνουν τα νεύρα σου;;;; Πωωωωω

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Αν του ρίξεις λίγες σταγόνες σε pad να το περάσει μόνος του πάνω από το μάτι να δει ότι δεν θα τσούξει; Σαν πρώτο βήμα 

Του έριξα στις βλεφαρίδες. Θα μπει άραγε καθόλου στο μάτι? Του είπα ότι είδες, αυτό ήταν, έτσουξε? Και μου είπε όχι. Ελπίζω έτσι να μπορέσω να τις βάλω πιο μέσα την επόμενη. 

Και δεν έφταναν όλα, πάνω στον πανικό, με παίρνει η μαμά μου, με ακούει σε παράκρουση, της λέω τί παίζει και μου λέει, ε τί να λέμε τώρα, τον έχετε κακομάθει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Του έριξα στις βλεφαρίδες. Θα μπει άραγε καθόλου στο μάτι? Του είπα ότι είδες, αυτό ήταν, έτσουξε? Και μου είπε όχι. Ελπίζω έτσι να μπορέσω να τις βάλω πιο μέσα την επόμενη. 

Και δεν έφταναν όλα, πάνω στον πανικό, με παίρνει η μαμά μου, με ακούει σε παράκρουση, της λέω τί παίζει και μου λέει, ε τί να λέμε τώρα, τον έχετε κακομάθει! 

Πωπω μαρτυριο. Κ το δικο μου παιδι τα ιδια. Αν δε θελει να συμεργαστει αστο. Ωρες ωρες λεω θα μας φερουν εισαγγελεα, μπορει να κλαιω απο τα νευρα μου κ αυτη τπτ.

Υπομονη, αν δεν ηρεμησει, δε θα σε ακουει καν. Παρε ανασες κ θα γινει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HopeA said:

Πωπω μαρτυριο. Κ το δικο μου παιδι τα ιδια. Αν δε θελει να συμεργαστει αστο. Ωρες ωρες λεω θα μας φερουν εισαγγελεα, μπορει να κλαιω απο τα νευρα μου κ αυτη τπτ.

Υπομονη, αν δεν ηρεμησει, δε θα σε ακουει καν. Παρε ανασες κ θα γινει σιγα σιγα

Ακριβώς όπως τα λες! Πιστεύω θα νομίζουν ότι το βασανίζουμε! Ο έξυπνος ο άντρας μου, του είπε το πρωί , αν μας χρειάζεσαι το βράδυ που κοιμάσαι , θα μας φωνάζεις, θα λες βοήθεια μαμά μπαμπά!" Αστειευόμενος βέβαια, αλλά από την ώρα που προσπαθούμε για τις σταγόνες, φωνάζει σπαρακτικά βοήθεια! Περιμένω την αστυνομία από ώρα σε ώρα! Και εγώ έριξα πολύ κλάμα από τα νεύρα μου και να πεθάνω να ησυχάσω είπα και πολλά ωραία..Τώρα έβρασα χαμομήλι γιατί διάβασα ότι κάνει καλό, (αντιμικροβιακό γαρ.). Στο μεταξύ μου λέει πριν 2 λεπτά, μαμά δεν βλέπω. Είδες του λέω? τώρα που δέχτηκες να βάζουμε το κολλύριο (:roll:), θα γίνεις γρήγορα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Yovanna είπε:

Του έριξα στις βλεφαρίδες. Θα μπει άραγε καθόλου στο μάτι? Του είπα ότι είδες, αυτό ήταν, έτσουξε? Και μου είπε όχι. Ελπίζω έτσι να μπορέσω να τις βάλω πιο μέσα την επόμενη. 

Και δεν έφταναν όλα, πάνω στον πανικό, με παίρνει η μαμά μου, με ακούει σε παράκρουση, της λέω τί παίζει και μου λέει, ε τί να λέμε τώρα, τον έχετε κακομάθει! 

Κάτι θα μπει. Μία δόση κάντε και το βράδυ που θα κοιμηθεί. Ξέρω είναι λάθος αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς τότε ακόμα και στον ύπνο. Γενικά τα ιατρικά είναι του γονέα και όσο και αν αντιδρούν πρέπει να γίνουν. Έχετε καμία πιπέτα η παρόμοιο μπουκαλάκι να το πάρει να παίξει; Να βάλει σε εσάς η σε κάνα λούτρινο νερό πχ να δει πως γίνεται; 

 

Ενώ τα 'καλομαθημένα' μόνα ανοίγουν το μάτι βάζουν σταγόνες ρυθμίζουν και το ξυπνητήρι για την επόμενη δόση :lol: τι ακούμε :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Ακριβώς όπως τα λες! Πιστεύω θα νομίζουν ότι το βασανίζουμε! Ο έξυπνος ο άντρας μου, του είπε το πρωί , αν μας χρειάζεσαι το βράδυ που κοιμάσαι , θα μας φωνάζεις, θα λες βοήθεια μαμά μπαμπά!" Αστειευόμενος βέβαια, αλλά από την ώρα που προσπαθούμε για τις σταγόνες, φωνάζει σπαρακτικά βοήθεια! Περιμένω την αστυνομία από ώρα σε ώρα! Και εγώ έριξα πολύ κλάμα από τα νεύρα μου και να πεθάνω να ησυχάσω είπα και πολλά ωραία..Τώρα έβρασα χαμομήλι γιατί διάβασα ότι κάνει καλό, (αντιμικροβιακό γαρ.). Στο μεταξύ μου λέει πριν 2 λεπτά, μαμά δεν βλέπω. Είδες του λέω? τώρα που δέχτηκες να βάζουμε το κολλύριο (:roll:), θα γίνεις γρήγορα καλά.

Κ μένα έτσι κανει σε όλα τα φάρμακα.  Εμεις κάποια στιγμή του βάζαμε μια αλοιφη μέσα στο μάτι. Κεφαλοκλειδωμα ο ένας κρατάει το μάτι κ ο άλλος βάζει το κολλύριο.  Δεν υπάρχει άλλος τρόπος δυστυχώς βεβαια κάποια στιγμή κ αυτός θα παραδοθεί δεν θα φέρνει την ίδια αντίσταση 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ninaki80 said:

Κ μένα έτσι κανει σε όλα τα φάρμακα.  Εμεις κάποια στιγμή του βάζαμε μια αλοιφη μέσα στο μάτι. Κεφαλοκλειδωμα ο ένας κρατάει το μάτι κ ο άλλος βάζει το κολλύριο.  Δεν υπάρχει άλλος τρόπος δυστυχώς βεβαια κάποια στιγμή κ αυτός θα παραδοθεί δεν θα φέρνει την ίδια αντίσταση 

Νομίζω αυτό είναι πιο εύκολο σε πιο μικρό παιδάκι. Σφίγγει πολύ το μάτι του και φοβάσαι μην τον τραυματίσεις. Στο μεταξύ πέρσι, μας είχε δώσει η οφθαλμίατρος όρο να του βάζουμε στα μάτια και δεν είχε φέρει αντίρρηση! Επίσης σε όλα τα φάρμακα είναι συνεργάσιμος. Σιρόπια, σταγόνες για τη μύτη.. Μόνο neil med δεν κάνει αλλά και αυτό το δοκίμασα πρώτα! Δεν ξέρω τί κόλλημα έφαγε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Νομίζω αυτό είναι πιο εύκολο σε πιο μικρό παιδάκι. Σφίγγει πολύ το μάτι του και φοβάσαι μην τον τραυματίσεις. Στο μεταξύ πέρσι, μας είχε δώσει η οφθαλμίατρος όρο να του βάζουμε στα μάτια και δεν είχε φέρει αντίρρηση! Επίσης σε όλα τα φάρμακα είναι συνεργάσιμος. Σιρόπια, σταγόνες για τη μύτη.. Μόνο neil med δεν κάνει αλλά και αυτό το δοκίμασα πρώτα! Δεν ξέρω τί κόλλημα έφαγε τώρα!

Παιζει ρολο οτι ειναι κ αρρωστος και σιγουρα εχει κουραστει, οπως κ σεις.

Σε μια δυο μερες σιγουρα θα συνεργαστει πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ρε παιδιά κάτι δεν μου κολλάει καλά.εχει σημάνει παγκόσμιος συναγερμός για την μετάδοση.Ομως οι ενδείξεις είναι για ήπια λοίμωξη που δεν προσβάλλει τους πνεύμονες αλλα το ανώτερο αναπνευστικό.ετσι μου είπε η κουμπάρα μου στο Λονδίνο που κάνει έρευνα.Εμεις δεν παιρνουμε χαμπάρι ακόμη  γιατί δεν έχουμε λεφτά.κΗ ολλανδια μπήκε σε ολικό λοκνταουν με υψηλό ποσοστό εμβολιασμών.

Ούτε εγώ βγάζω άκρη από αυτά που λένε. Άλλος είμαστε κοντά στο τέλος, άλλος μαύρα τα πράγματα, ο τρίτος λέει ήπια η νόσηση, δεν υπάρχει θεμα, άλλος λέει λοκνταουν τώρα θα γίνει χαμός στα νοσοκομεία, ο επόμενος λέει μας καλύπτουν τα εμβόλια, ο μπιξα λέει δεν ξέρουμε ακόμα τί κάλυψη έχουν τα εμβόλια, ο διξα επιμένει σε τρίτη δόση για καλυψη και βλέπουμε. Χάος. Δεν υπάρχει κάτι σίγουρο, ότι και να λένε ατεκμηρίωτο είναι. Προς το παρόν η Ν. Αφρική μια χαρά τα πάει με την Όμικρον. Με μικρή εμβολιαστικη κάλυψη, έχουν παρα πολλά κρούσματα αλλά οι νοσηλειες και οι θάνατοι μειώνονται. Θα δούμε και Μ.Βρετανια σε κάνα δυο εβδομάδες πώς θα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Απίστευτο. 

 

Αν είναι εμβολιασμενος, που υποθέτω είναι, δεν κάθεται καραντίνα και ούτε είναι υποχρεωμένος να πει κάτι. Σίγουρα το συναδελφικο θα ήταν να τους το έλεγε. Θα άλλαζε όμως κάτι αν τους το έλεγε? Εννοώ θα περνάνε άλλα μέτρα?  Όντως φέρθηκε πολύ περίεργα ο συνάδελφος. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Γιοβαμνα ποια είναι η οδηγία τώρα για τους υπαλλήλους?

Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι το νόσησης έχει 3 μήνες ισχύ πλέον , και με τη λήξη του, εμβόλιο ή ράπιντ. Για τους ανεμβολίαστους 2 ράπιντ τη βδομάδα. Εμείς μόνο έναν ανεμβολίαστο οδηγό έχουμε (φοβάται λέει να το κάνει..). Κάποιες φορές αναγκάζεται να πληρώσει τρίτο ράπιντ, διότι κάποιες βιομηχανίες ζητάνε 24ωρο ράπιντ για την παράδοση. Οπότε αν το έχει κάνει 2 μέρες πριν, δεν μπορεί να πάμε. Ούτε  φυσικά μπορούμε να κανονίζουμε τις παραδόσεις σύμφωνα με τα ράπιντ του οδηγού..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...