Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

11 hours ago, Sunshine8 said:

Από ότι φαίνεται στο 5μηνο περίπου φθηνει η ανοσία δραματικά, εκεί έχουν καταλήξει

Τα νούμερα αυτό δείχνουν (κρούσματα σε εμβολιασμένους), θεωρώ πως πράγματι ίσως πρέπει να εμβολιαστούμε με τρίτη δόση νωρίτερα.

Οι γονείς μου ήταν πριν το εξάμηνα (λίγο) είχαν ραντεβού για τρίτη δόση 9 και 12 Δεκεμβρίου αλλά δεν πρόλαβαν, τώρα βρέθηκε η μαμά μου σε κλειστό χώρο με κρούσμα για δύο ώρες και κόλλησε, σε αντίθεση με το καλοκαίρι που ήταν στο χωριό με τον ανιψιό μου νόσησε εκείνος και παρόλο που ζούσαν στο ίδιο σπίτι δεν κόλλησαν ούτε εκείνη ούτε ο μπαμπάς μου, τότε ήταν στο τρίμηνο από το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 22 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τα νούμερα αυτό δείχνουν (κρούσματα σε εμβολιασμένους), θεωρώ πως πράγματι ίσως πρέπει να εμβολιαστούμε με τρίτη δόση νωρίτερα.

Οι γονείς μου ήταν πριν το εξάμηνα (λίγο) είχαν ραντεβού για τρίτη δόση 9 και 12 Δεκεμβρίου αλλά δεν πρόλαβαν, τώρα βρέθηκε η μαμά μου σε κλειστό χώρο με κρούσμα για δύο ώρες και κόλλησε, σε αντίθεση με το καλοκαίρι που ήταν στο χωριό με τον ανιψιό μου νόσησε εκείνος και παρόλο που ζούσαν στο ίδιο σπίτι δεν κόλλησαν ούτε εκείνη ούτε ο μπαμπάς μου, τότε ήταν στο τρίμηνο από το εμβόλιο.

Πως ειναι σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Και οι δύο?

Ναι και οι δύο, παρόλο που φοβόμουν κυρίως τον μπαμπά μου λόγω του προβλήματος υγείας που έχει, και η μαμά μου έχει αρχίσει να πέφτει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ναι και οι δύο, παρόλο που φοβόμουν κυρίως τον μπαμπά μου λόγω του προβλήματος υγείας που έχει, και η μαμά μου έχει αρχίσει να πέφτει πολυ.

Και τι φροντίδα να προσφέρεις γμτ φαντάζομαι δεν επιχείρησες να πας ε; Περαστικά τι άλλο να πω οι άνθρωποι να γίνουν καλά! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ναι και οι δύο, παρόλο που φοβόμουν κυρίως τον μπαμπά μου λόγω του προβλήματος υγείας που έχει, και η μαμά μου έχει αρχίσει να πέφτει πολυ.

Ισως είναι στην κορύφωση?δεν ξέρω.τους πηγαίνεις φαγητό?μπορείς κάπως να βοηθήσεις?φίλος που νοσησε με την κόρη του πήγε στο νοσοκομείο μετά από μερικές μέρες να τον δουν.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kotsifikos said:

Ναι και οι δύο, παρόλο που φοβόμουν κυρίως τον μπαμπά μου λόγω του προβλήματος υγείας που έχει, και η μαμά μου έχει αρχίσει να πέφτει πολυ.

Η αδερφή της γυναίκας του ξάδερφου μου, ή οποία ζει Αυστρία, είχε νοσήσει και ήταν πολύ χάλια, ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε. Πήγε εκεί ένας γιατρός και της έβαλε ορό και συνήλθε αμέσως. Υπάρχει τρόπος να κανονίσετε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Και τι φροντίδα να προσφέρεις γμτ φαντάζομαι δεν επιχείρησες να πας ε; Περαστικά τι άλλο να πω οι άνθρωποι να γίνουν καλά! 

όχι δεν θα πάω, πως να πάω? και αν κολλήσω και εγώ πως θα μπορώ να βοηθήσω? έχω και το παιδί..μόνο ψώνια μπορώ επικοινωνία με γιατρούς ..αυτά! Πάντως πολύ δύσκολο όλο αυτό γιατί ενώ οι δικοί μου υποφέρουν εγώ δεν μπορώ να είμαι εκεί.

43 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ισως είναι στην κορύφωση?δεν ξέρω.τους πηγαίνεις φαγητό?μπορείς κάπως να βοηθήσεις?φίλος που νοσησε με την κόρη του πήγε στο νοσοκομείο μετά από μερικές μέρες να τον δουν.

Δεν μπορώ να πάω , μόνο ψώνια κτλ και επικοινωνία με γιατρούς, τι άλλο να κάνω? δεν ξέρω πολύ στενάχωρο όλο αυτό.

38 minutes ago, Yovanna said:

Η αδερφή της γυναίκας του ξάδερφου μου, ή οποία ζει Αυστρία, είχε νοσήσει και ήταν πολύ χάλια, ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε. Πήγε εκεί ένας γιατρός και της έβαλε ορό και συνήλθε αμέσως. Υπάρχει τρόπος να κανονίσετε κάτι τέτοιο?

Ναι έχω μία γιατρό στην περιοχή μας που πηγαίνει σε ασθενής με κοβιντ.  Θα το κανονίσω να πάει να τους δει!

On 12/2/2021 at 8:46 AM, despoina34 said:

Εννοείται μίλησα με παιδιατρο. Για την ώρα έχει δέκατα . Μέχρι 37.8 . Δεν μας είπε να της δώσουμε κάτι . 

Εμενα ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα. Τρεις μέρες μετά έκανε δέκατα κ ήταν αδιαθετη . Κ το σελφ κ το ραπίντ έδειξαν αμέσως θετικά . Νομίζω δννχωρα αμφιβολία ότι είναι θετική

Εχουκε σταματήσει δύο μήνες τον βρεφικό. Τα τεστ έδειξαν αμέσως θετικά . Ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα οπότε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα του τεστ είναι σωστο

Περαστικά εύχομαι στο παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, kotsifikos said:

Ναι έχω μία γιατρό στην περιοχή μας που πηγαίνει σε ασθενής με κοβιντ.  Θα το κανονίσω να πάει να τους δει!

Ναι , να το κάνεις. Πραγματικά η κοπέλα μετά σηκώθηκε και μαγείρεψε σκέψου. Τη βοήθησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Ναι και οι δύο, παρόλο που φοβόμουν κυρίως τον μπαμπά μου λόγω του προβλήματος υγείας που έχει, και η μαμά μου έχει αρχίσει να πέφτει πολυ.

Πολυ δυσκολο. Υπομονη τι να πω, δυσκολες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

όχι δεν θα πάω, πως να πάω? και αν κολλήσω και εγώ πως θα μπορώ να βοηθήσω? έχω και το παιδί..μόνο ψώνια μπορώ επικοινωνία με γιατρούς ..αυτά! Πάντως πολύ δύσκολο όλο αυτό γιατί ενώ οι δικοί μου υποφέρουν εγώ δεν μπορώ να είμαι εκεί.

Δεν μπορώ να πάω , μόνο ψώνια κτλ και επικοινωνία με γιατρούς, τι άλλο να κάνω? δεν ξέρω πολύ στενάχωρο όλο αυτό.

Ναι έχω μία γιατρό στην περιοχή μας που πηγαίνει σε ασθενής με κοβιντ.  Θα το κανονίσω να πάει να τους δει!

Περαστικά εύχομαι στο παιδάκι!

Πολυ καλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA said:

Πολυ δυσκολο. Υπομονη τι να πω, δυσκολες καταστασεις.

Πολύ, που αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις.

Εμένα ο φόβος μου από την αρχή της πανδημίας ήταν αυτός, ότι δηλαδή αν αρρωστήσει κάποιος δικός σου δεν θα μπορείς να είσαι δίπλα του, αυτό είναι σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Πολύ, που αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις.

Εμένα ο φόβος μου από την αρχή της πανδημίας ήταν αυτός, ότι δηλαδή αν αρρωστήσει κάποιος δικός σου δεν θα μπορείς να είσαι δίπλα του, αυτό είναι σκληρό.

 

Γρήγορα περαστικά εύχομαι, μακάρι να πάνε όλα καλά. Δύσκολες οι στιγμές όντως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/2/2021 at 12:13 PM, λουκουμαδάκι said:

Είδατε; Ο αρνητής μητροπολίτης Αγρινίου διασωληνώθηκε χθες στο Αγρίνιο και μεταφέρθηκε στον Ευαγγελισμό σήμερα. Ο αρνητής. Που έβγαζε τον οχετό. Σε vip ΜΕΘ. Ε γμσ μας! Πόσο πια δύο μέτρα δύο σταθμά σε αυτή τη χώρα πόσο! Ο πολίτης του Αγρινίου να πεθαίνει στην χειρότερη ΜΕΘ της Ελλάδας και ο άλλος και το κομμάτι του και τη θεσούλα του. Πήρε τόσο κοσμο στο λαιμό του! Furious i am yes! Τραβάτε κάντε το εμβόλιο κανένας δεν νοιάζεται για μας 

Μόλις διάβασα την καταγγελία που κάνει η ΠΟΕΔΗΝ για τον μητροπολίτη, ο οποίος βρήκε μεθ την ημέρα της εισαγωγής στον Ευαγγελισμό και την ίδια στιγμή μένει διασωληνομένος εκτός μεθ στο νοσοκομείο του Αγρινίου 50χρονος πλήρως εμβολιασμένος με υποκείμενα νοσήματα...αυτό διάβασα και εύχομαι να είναι ένα μεγάλο ψέμα, δυστυχώς όμως φοβάμαι πως αυτή είναι η πραγματικότητα που ζούμε. Δεν έχει σημασία ούτε η ηλικία σου ούτε τι έκανες προκειμένου για να προστατεύσεις και να προστατευτείς, σημασία έχει ποιος είσαι, τι φοράς και πόση επιρροή έχεις πάνω στον κόσμο. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μόλις διάβασα την καταγγελία που κάνει η ΠΟΕΔΗΝ για τον μητροπολίτη, ο οποίος βρήκε μεθ την ημέρα της εισαγωγής στον Ευαγγελισμό και την ίδια στιγμή μένει διασωληνομένος εκτός μεθ στο νοσοκομείο του Αγρινίου 50χρονος πλήρως εμβολιασμένος με υποκείμενα νοσήματα...αυτό διάβασα και εύχομαι να είναι ένα μεγάλο ψέμα, δυστυχώς όμως φοβάμαι πως αυτή είναι η πραγματικότητα που ζούμε. Δεν έχει σημασία ούτε η ηλικία σου ούτε τι έκανες προκειμένου για να προστατεύσεις και να προστατευτείς, σημασία έχει ποιος είσαι, τι φοράς και πόση επιρροή έχεις πάνω στον κόσμο. Δυστυχώς.

Ναι το είδα και εγώ.. Και σκέψου και πόσους δεν θα δέχτηκαν στον Ευαγγελισμό εκείνο το χρονικό διάστημα, άραγε μένουν κενές κάποιες ΜΕΘ για έκτακτους 'σελέμπριτι'; Στα ιδιωτικά σίγουρα μήπως και στα δημόσια; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Ναι το είδα και εγώ.. Και σκέψου και πόσους δεν θα δέχτηκαν στον Ευαγγελισμό εκείνο το χρονικό διάστημα, άραγε μένουν κενές κάποιες ΜΕΘ για έκτακτους 'σελέμπριτι'; Στα ιδιωτικά σίγουρα μήπως και στα δημόσια; 

και τι σελεμπριτι...που πήρε πόσους ανθρώπους στον λαιμό του..αλίμονο σε εμάς! Κάτι τέτοια βλέπω - ακούω και τρέμει το φυλλοκάρδι μου για τους γονείς μου , που ούτε ράσα φοράνε ούτε σελεμπριτι είναι, είναι απλά δύο συνταξιούχοι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kotsifikos said:

και τι σελεμπριτι...που πήρε πόσους ανθρώπους στον λαιμό του..αλίμονο σε εμάς! Κάτι τέτοια βλέπω - ακούω και τρέμει το φυλλοκάρδι μου για τους γονείς μου , που ούτε ράσα φοράνε ούτε σελεμπριτι είναι, είναι απλά δύο συνταξιούχοι ακόμη.

Αυτό ακριβώς. Πόσους πήρε στο λαιμό του και συνεχίζει να παίρνει. Και ο "άνθρωπος" αυτός έκλεψε τη θέση στη ΜΕΘ από κάποιον άλλον. Και αν ευχηθούμε να "ελευθερωθεί" γρήγορα η θέση αυτή, θα είμαστε κακοί άνθρωποι υποθέτω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό ακριβώς. Πόσους πήρε στο λαιμό του και συνεχίζει να παίρνει. Και ο "άνθρωπος" αυτός έκλεψε τη θέση στη ΜΕΘ από κάποιον άλλον. Και αν ευχηθούμε να "ελευθερωθεί" γρήγορα η θέση αυτή, θα είμαστε κακοί άνθρωποι υποθέτω..

Πανκακιοτατοι.χα χα

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Yovanna said:

Αυτό ακριβώς. Πόσους πήρε στο λαιμό του και συνεχίζει να παίρνει. Και ο "άνθρωπος" αυτός έκλεψε τη θέση στη ΜΕΘ από κάποιον άλλον. Και αν ευχηθούμε να "ελευθερωθεί" γρήγορα η θέση αυτή, θα είμαστε κακοί άνθρωποι υποθέτω..

Και αν αυτός ο άνθρωπος γίνει καλά και βγει θα πει πως το έσωσε ο Θεός , και όχι η κλίνη της μεθ και η επιστήμη, θα συμβουλεύσει δε και τους πιστούς να μην εμβολιαστούς και ακόμα και αν κολλήσουν θα γίνουν καλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό ακριβώς. Πόσους πήρε στο λαιμό του και συνεχίζει να παίρνει. Και ο "άνθρωπος" αυτός έκλεψε τη θέση στη ΜΕΘ από κάποιον άλλον. Και αν ευχηθούμε να "ελευθερωθεί" γρήγορα η θέση αυτή, θα είμαστε κακοί άνθρωποι υποθέτω..

Αυτο ακριβως σκεφτομουν. Οτι αν διαβαζε καποιος θα σχολιαζε οτι ειναι ανθρωποφαγικο

Αλλα δ ηταν εξ αρχης; 

Ειχε παει κ ασθενοφορο σπιτι του κ αρνηθηκε πριν λιγες μερες να παει νοσοκομειο, κ σε 2τουλ περιπτωσεις που ξερω, προ πανδημιας, ηλικιωμενοι ειχαν ατυχημα στο σπιτι κ δ πηγαινε ασθενοφορο να τους παραλαβει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

Αυτο ακριβως σκεφτομουν. Οτι αν διαβαζε καποιος θα σχολιαζε οτι ειναι ανθρωποφαγικο

Αλλα δ ηταν εξ αρχης; 

Ειχε παει κ ασθενοφορο σπιτι του κ αρνηθηκε πριν λιγες μερες να παει νοσοκομειο, κ σε 2τουλ περιπτωσεις που ξερω, προ πανδημιας, ηλικιωμενοι ειχαν ατυχημα στο σπιτι κ δ πηγαινε ασθενοφορο να τους παραλαβει

Ξεκάθαρα πήρε σειρά αλλουνού. Και αρνητής να μην ήταν σίγουρα την πήρε. Γιατί να μην είναι ανθρωποφαγικό; Πρώτος το ξεκίνησε ας χορέψουμε όλοι στο ρυθμό του. Όχι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vicky86 said:

Αυτο ακριβως σκεφτομουν. Οτι αν διαβαζε καποιος θα σχολιαζε οτι ειναι ανθρωποφαγικο

Αλλα δ ηταν εξ αρχης; 

Ειχε παει κ ασθενοφορο σπιτι του κ αρνηθηκε πριν λιγες μερες να παει νοσοκομειο, κ σε 2τουλ περιπτωσεις που ξερω, προ πανδημιας, ηλικιωμενοι ειχαν ατυχημα στο σπιτι κ δ πηγαινε ασθενοφορο να τους παραλαβει

δεν φορούν ράσα και δεν έχουν επιρροή στον κόσμο για αυτό, γιατί είπαμε όλα από εκεί ξεκινούν, αυτό εννοούν όταν μιλούν για διαλογή ασθενών.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Με πυρετό.  Έκανε μια φορά 38.4 αλλά έπεσε μόνο ου .τώρα δυστυχώς ξυπνησε κ έχει 38.6

Depon επιτρέπεται, μπορείς να δώσεις αν δεις υψηλό πυρετό. Αλλά συμπτώματα έχει βήχα κτλ? Να μιλάς συνεχεια με τον παιδίατρο να σου λύνει όλες τις αποριες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...