Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , comet είπε:

Εγω παντως ενα θεωρω το χειροτερο απο ολα και αφορα τα νοσοκομεια.Δεν ξερω τι εγινε με τους γιατρους που επιταξαν στα νοσοκομεια ομως πολλοι γιατροι μας(της κλινικης που δουλευω) κανουν εφημεριες στις κλινικες και την μοναδα covid και την αλλη μερα κανουν εφημερια στην κλινικη μας,ειναι δυνατον να μην γινεται διασπορα ετσι;(αν και ειμαστε ολοι εμβολιασμενοι μπορει να νοσησουμε χωρις συμπτωματα και να μεταδωσουμε και δεν κανουμε συστηματικα τεστ).Και πανω απο το 60% των ασθενων μας ειναι ανεμβολιαστοι και σε μεγαλες ηλικιες.

Αυτό είναι πολύ σοβαρό

 

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν μου κακοφαίνεται. έχω κάνει κατά καιρούς τεστ όταν υπήρχαν διάφορες υποψιες. Απλώς με ενοχλεί ο συμβολισμός της κίνησης τη δεδομένη στιγμή. Αν τα έδιναν γενικώς πχ ένα δυο το μήνα δεν θα με πείραζε να τα έχω στο σπίτι μήπως χρειαστούν. Αλλά δεν εμπιστευομαι τα αποτελέσματα έτσι κ αλλιώς. Δλδ για σοβαρή υποψία μάλλον θα ζητουσα ραπιντ για να ξέρω ότι θα γίνει σωστα. 

Αυτά τα στο πράσινο κουτί που μας δίνουν τώρα τελευταία. Ου φαινο ταινία κάποιο λόγο πιο αληθινά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτό είναι πολύ σοβαρό

 

Ειναι τραγικο αλλα δυστυχως συμβαινει.Ετσι κολλησε ολη η κλινικη περυσι,οι γιατροι μας κανανε εφημεριες και στα κοβιντ γιατι δεν τους φτανανε οι γιατροι αλλα και πολλες νοσηλευτριες πηγαινανε τοτε.Μονο η προισταμενη δεν κολλησε κυριολεκτικα.Και σιγουρα δεν θα ειναι μονο απο την κλινικη μας.

Εγω θα προτιμουσα να παρουν καποια ατομα(αν και με το ζορι φτανουνε  για μας για ενα μηνα πχ εκει παρα να πηγαινοερχονται).Θα ενιωθα κι εγω πιο ασφαλης ετσι.Προς το παρον νοσηλευτριες δεν πηγαινουν φετος.

Επισης μας ενημερωσαν οτι σε περιπτωση που νοσησουμε εφοσον ειμαστε εμβολιασμενοι αν δεν εχουμε συμπτωματα δουλευουμε κανονικα.Πλακα μας κανουν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βρε παιδιά από ένα σημείο κ πέρα ο καθένας κρίνει μόνος του.αμηλικα είμαστε?ας έπαιρνε και άλλη γνώμη.ας αναλάβουμε ο καθένας την ευθύνη των πράξεων μας.

Ναι φυσικά απλά βγήκε ο άνθρωπος γιατί όλοι λένε φταίει ο γιατρός ενώ φταίει η οικογένεια. Βγήκε να καθαρίσει το όνομα του. 

πρίν από 16 λεπτά , comet είπε:

Ειναι τραγικο αλλα δυστυχως συμβαινει.Ετσι κολλησε ολη η κλινικη περυσι,οι γιατροι μας κανανε εφημεριες και στα κοβιντ γιατι δεν τους φτανανε οι γιατροι αλλα και πολλες νοσηλευτριες πηγαινανε τοτε.Μονο η προισταμενη δεν κολλησε κυριολεκτικα.Και σιγουρα δεν θα ειναι μονο απο την κλινικη μας.

Εγω θα προτιμουσα να παρουν καποια ατομα(αν και με το ζορι φτανουνε  για μας για ενα μηνα πχ εκει παρα να πηγαινοερχονται).Θα ενιωθα κι εγω πιο ασφαλης ετσι.Προς το παρον νοσηλευτριες δεν πηγαινουν φετος.

Επισης μας ενημερωσαν οτι σε περιπτωση που νοσησουμε εφοσον ειμαστε εμβολιασμενοι αν δεν εχουμε συμπτωματα δουλευουμε κανονικα.Πλακα μας κανουν;

Ναι κάποιος κάνει πλάκα :o σε ιδιωτικό είσαι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ναι φυσικά απλά βγήκε ο άνθρωπος γιατί όλοι λένε φταίει ο γιατρός ενώ φταίει η οικογένεια. Βγήκε να καθαρίσει το όνομα του. 

Ναι κάποιος κάνει πλάκα :o σε ιδιωτικό είσαι; 

Οχι σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο της Θεσσαλονικης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , comet είπε:

Οχι σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο της Θεσσαλονικης

Ε μετά περιμένουμε να τελειώσουμε σύντομα.. πωωωω :wacko:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτά τα στο πράσινο κουτί που μας δίνουν τώρα τελευταία. Ου φαινο ταινία κάποιο λόγο πιο αληθινά.

Ναι κατάλαβα ποια λες. Όμως δεν είμαστε εξειδικευμένοι να παίρνουμε σωστά δείγμα κ να το επεξεργαζόμαστε σωστά. Οπότε δεν δίνω βάση σε αρνητικό αποτέλεσμα. Εξάλλου ο σκοπός τπυς δεν είναι να το κανεις για να δεις αν εχεις ή δεν εχεις, άσχετο αν το πλασάρουν έτσι. Ούτε καν του ραπιντ δν είναι αυτός ο σκοπός. Αυτά γίνονται βασικά για να ελέγχονται μεγάλοι πληθυσμοί τακτικά μπας κ βρεθεί κάποιος θετικός. Όχι για να πεις ότι οι παρόντες σ ένα χψρο είναι αρνητικοί. 

 

Εσείς που λετε ότι οι εμβολιασμένοι προσέχουν λιγότερο από τους ανεμβοκιαστους, έχω κάποιες απορίες; 1. έχετε δει ανεμβολιαστο να προσέχει σε βαθμό να μην θέλει καθολου να κολλήσει άρα να μην πηγαίνει πουθενά πλην δουλειάς με μάσκα kn95 κ αναγκαία ψώνια μόνο χωρίς συναναστροφές; Υποθέτω όχι. 2. Έχετε δει εμβολιασμενο που πριν πρόσεχε σε αυτόν τον βαθμό που περιέγραψα, τώρα να έχει ξεσαλώσει; φαντάζομαι όχι 3. έχετε δει εμβολιασμενο που πρόσεχε λίγο κ χαλαρά του στιλ απλώς να τηρεί τα μέτρα τυπικα κ να αποφεύγει κακοτοπιές, να κάνει κάτι εμφανώς διαφορετικό τώρα; Υποψιάζομαι όχι, τα ίδια έκανε πριν, τα ίδια κάνει τώρα αλλά προστατευμένος κ με μικρότερη πιθανότητα μεταδοτικοτητας. 4. έχετε δει εμβολιασμένους που πρόσεχαν παρα πολύ πριν, να συνεχίζουν τώρα στο μοτίβο της ερώτησης 3; υποθέτω ναι, αρκετοί απ αυτούς. 5. έχετε δει εμβολιασμενο που πρόσεχε παρα μα παρα πολύ, να εξακολουθεί να κινείται πιο συντηρητικά; εγω προσωπικά κυρίως τέτοιους εμβολιασμένους ξέρω, όσοι είναι στην ηλικία μου οικογενειάρχες.  Από όλα αυτά είναι προφανές ότι ακόμα κ με μικρότερη προσοχή απ ο,τι πριν, απο όσους εμβολιάστηκαν υπάρχει το κέρδος του εμβολίου ως προς τη μεταδοτικότητα. Αν δεν είχαν κάνει το εμβόλιο, μάλλον τα ίδια θα έκαναν ως ανεμβολιαστοι ή και χειρότερα με πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο μετάδοσης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ε μετά περιμένουμε να τελειώσουμε σύντομα.. πωωωω :wacko:

Δεν φτανει το προσωπικο κι ας δουλευουμε χωρις αδεια απο το Σεπτεμβρη και με ενα ρεπο πια.Δεν προκειται να τελειωσουμε,μαλλον θα ξαναζησουμε τα περσινα.Στο τελος δουλευε μια νοσηλευτρια στη βαρδια(αυτη που ειχε κολλησει πρωτη και ειχε συνελθει) με 40 παθολογικους ασθενεις.Εδινε μονο φαρμακα και οχι ολα.Τι εννοω;Οι βραδυνες αντιβιωσεις δινονται στις 12 τα μεσανυχτα και οι επομενες στις 6 το πρωι.Οπως φανταζεστε οταν ξεκινας 11:15 και μονη σου θα φτασεις στον 30κοστο ασθενη στις 3 το πρωι και στον τελευταιο στις 4,οποτε αυτοι δεν θα κανουν τη δοση στις 6 πμ.,δεν προλαβαινουν γιατι τους πιανεις ολους παλι απο την αρχη.Γινεται σωστη θεραπεια ετσι;Επισης δεν αλλαζανε σεντονια και δεν ταιζανε αυτους που δεν μπορουσαν να φανε μονοι τους.Μενανε νηστικοι για μερες.Ειχα αδεια μητροτητας περυσι αλλα τα κοριτσια μου ειπαν οτι ηταν αθλια τα πραγματα.Πολλες νοσηλευτηκαν ,ευτυχως τα καταφεραν ολες και οταν γυρισα στη δουλεια το καλοκαιρι επαθα πλακα γιατι ακομη και τη νυχτα που ειναι 2 νοσηλευτριες μονο στο γραφειο και εμβολιασμενες δεν βγαζανε την μασκα ουτε λεπτο,τοσο δεν θελουν να το ξαναζησουν.Το ιδιο και οι γιατροι.Φοραμε ολοι 2πλη μασκα και την κατεβαζουμε ενα λεπτο μονο να πιουμε νερο .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι κατάλαβα ποια λες. Όμως δεν είμαστε εξειδικευμένοι να παίρνουμε σωστά δείγμα κ να το επεξεργαζόμαστε σωστά. Οπότε δεν δίνω βάση σε αρνητικό αποτέλεσμα. Εξάλλου ο σκοπός τπυς δεν είναι να το κανεις για να δεις αν εχεις ή δεν εχεις, άσχετο αν το πλασάρουν έτσι. Ούτε καν του ραπιντ δν είναι αυτός ο σκοπός. Αυτά γίνονται βασικά για να ελέγχονται μεγάλοι πληθυσμοί τακτικά μπας κ βρεθεί κάποιος θετικός. Όχι για να πεις ότι οι παρόντες σ ένα χψρο είναι αρνητικοί. 

 

Εσείς που λετε ότι οι εμβολιασμένοι προσέχουν λιγότερο από τους ανεμβοκιαστους, έχω κάποιες απορίες; 1. έχετε δει ανεμβολιαστο να προσέχει σε βαθμό να μην θέλει καθολου να κολλήσει άρα να μην πηγαίνει πουθενά πλην δουλειάς με μάσκα kn95 κ αναγκαία ψώνια μόνο χωρίς συναναστροφές; Υποθέτω όχι. 2. Έχετε δει εμβολιασμενο που πριν πρόσεχε σε αυτόν τον βαθμό που περιέγραψα, τώρα να έχει ξεσαλώσει; φαντάζομαι όχι 3. έχετε δει εμβολιασμενο που πρόσεχε λίγο κ χαλαρά του στιλ απλώς να τηρεί τα μέτρα τυπικα κ να αποφεύγει κακοτοπιές, να κάνει κάτι εμφανώς διαφορετικό τώρα; Υποψιάζομαι όχι, τα ίδια έκανε πριν, τα ίδια κάνει τώρα αλλά προστατευμένος κ με μικρότερη πιθανότητα μεταδοτικοτητας. 4. έχετε δει εμβολιασμένους που πρόσεχαν παρα πολύ πριν, να συνεχίζουν τώρα στο μοτίβο της ερώτησης 3; υποθέτω ναι, αρκετοί απ αυτούς. 5. έχετε δει εμβολιασμενο που πρόσεχε παρα μα παρα πολύ, να εξακολουθεί να κινείται πιο συντηρητικά; εγω προσωπικά κυρίως τέτοιους εμβολιασμένους ξέρω, όσοι είναι στην ηλικία μου οικογενειάρχες.  Από όλα αυτά είναι προφανές ότι ακόμα κ με μικρότερη προσοχή απ ο,τι πριν, απο όσους εμβολιάστηκαν υπάρχει το κέρδος του εμβολίου ως προς τη μεταδοτικότητα. Αν δεν είχαν κάνει το εμβόλιο, μάλλον τα ίδια θα έκαναν ως ανεμβολιαστοι ή και χειρότερα με πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο μετάδοσης. 

Εγώ τα έχω δει όλα.οπως κ να χει το εμβόλιο είναι κέρδος.

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι φυσικά απλά βγήκε ο άνθρωπος γιατί όλοι λένε φταίει ο γιατρός ενώ φταίει η οικογένεια. Βγήκε να καθαρίσει το όνομα του. 

Ναι κάποιος κάνει πλάκα :o σε ιδιωτικό είσαι; 

Γιατί δεν ξανει αναφορά ο ιατρικός σύλλογος?

πρίν από 31 λεπτά , comet είπε:

Δεν φτανει το προσωπικο κι ας δουλευουμε χωρις αδεια απο το Σεπτεμβρη και με ενα ρεπο πια.Δεν προκειται να τελειωσουμε,μαλλον θα ξαναζησουμε τα περσινα.Στο τελος δουλευε μια νοσηλευτρια στη βαρδια(αυτη που ειχε κολλησει πρωτη και ειχε συνελθει) με 40 παθολογικους ασθενεις.Εδινε μονο φαρμακα και οχι ολα.Τι εννοω;Οι βραδυνες αντιβιωσεις δινονται στις 12 τα μεσανυχτα και οι επομενες στις 6 το πρωι.Οπως φανταζεστε οταν ξεκινας 11:15 και μονη σου θα φτασεις στον 30κοστο ασθενη στις 3 το πρωι και στον τελευταιο στις 4,οποτε αυτοι δεν θα κανουν τη δοση στις 6 πμ.,δεν προλαβαινουν γιατι τους πιανεις ολους παλι απο την αρχη.Γινεται σωστη θεραπεια ετσι;Επισης δεν αλλαζανε σεντονια και δεν ταιζανε αυτους που δεν μπορουσαν να φανε μονοι τους.Μενανε νηστικοι για μερες.Ειχα αδεια μητροτητας περυσι αλλα τα κοριτσια μου ειπαν οτι ηταν αθλια τα πραγματα.Πολλες νοσηλευτηκαν ,ευτυχως τα καταφεραν ολες και οταν γυρισα στη δουλεια το καλοκαιρι επαθα πλακα γιατι ακομη και τη νυχτα που ειναι 2 νοσηλευτριες μονο στο γραφειο και εμβολιασμενες δεν βγαζανε την μασκα ουτε λεπτο,τοσο δεν θελουν να το ξαναζησουν.Το ιδιο και οι γιατροι.Φοραμε ολοι 2πλη μασκα και την κατεβαζουμε ενα λεπτο μονο να πιουμε νερο .

Τι εννοείς μυστικοί?δεν είχαν παρεντερικη σίτιση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , comet είπε:

Δεν φτανει το προσωπικο κι ας δουλευουμε χωρις αδεια απο το Σεπτεμβρη και με ενα ρεπο πια.Δεν προκειται να τελειωσουμε,μαλλον θα ξαναζησουμε τα περσινα.Στο τελος δουλευε μια νοσηλευτρια στη βαρδια(αυτη που ειχε κολλησει πρωτη και ειχε συνελθει) με 40 παθολογικους ασθενεις.Εδινε μονο φαρμακα και οχι ολα.Τι εννοω;Οι βραδυνες αντιβιωσεις δινονται στις 12 τα μεσανυχτα και οι επομενες στις 6 το πρωι.Οπως φανταζεστε οταν ξεκινας 11:15 και μονη σου θα φτασεις στον 30κοστο ασθενη στις 3 το πρωι και στον τελευταιο στις 4,οποτε αυτοι δεν θα κανουν τη δοση στις 6 πμ.,δεν προλαβαινουν γιατι τους πιανεις ολους παλι απο την αρχη.Γινεται σωστη θεραπεια ετσι;Επισης δεν αλλαζανε σεντονια και δεν ταιζανε αυτους που δεν μπορουσαν να φανε μονοι τους.Μενανε νηστικοι για μερες.Ειχα αδεια μητροτητας περυσι αλλα τα κοριτσια μου ειπαν οτι ηταν αθλια τα πραγματα.Πολλες νοσηλευτηκαν ,ευτυχως τα καταφεραν ολες και οταν γυρισα στη δουλεια το καλοκαιρι επαθα πλακα γιατι ακομη και τη νυχτα που ειναι 2 νοσηλευτριες μονο στο γραφειο και εμβολιασμενες δεν βγαζανε την μασκα ουτε λεπτο,τοσο δεν θελουν να το ξαναζησουν.Το ιδιο και οι γιατροι.Φοραμε ολοι 2πλη μασκα και την κατεβαζουμε ενα λεπτο μονο να πιουμε νερο .

Εάν είναι έτσι όπως τα λες δεν πέθαναν από τον κορονοιο αλλα από κακή περίθαλψη  οποτε κ να εμβολιαστουμε αν τύχει κ πάμε νοσοκομείο λίγες οι πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ τα έχω δει όλα.οπως κ να χει το εμβόλιο είναι κέρδος.

Γιατί δεν ξανει αναφορά ο ιατρικός σύλλογος?

Τι εννοείς μυστικοί?δεν είχαν παρεντερικη σίτιση?

Εννοω αυτους που μπορουν να φανε αν τους ταισει καποιος,κανονικα τους ταιζουμε εμεις,ολοι ειχαν ορο για ενυδατωση απλα.

πρίν από 17 λεπτά , ninaki80 είπε:

Εάν είναι έτσι όπως τα λες δεν πέθαναν από τον κορονοιο αλλα από κακή περίθαλψη  οποτε κ να εμβολιαστουμε αν τύχει κ πάμε νοσοκομείο λίγες οι πιθανότητες.

Δεν ειχαν κορονοιο αυτοι,ηταν αλλα παθολογικα,ουρολογικα και καρδιολογικα περιστατικα.Και τωρα που κλεισαν η ουρολογικη,η ωρλ και η οφθαλμολογικη και γιναν κοβιντ ερχονται ολοι στις παθολογικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , comet είπε:

Εννοω αυτους που μπορουν να φανε αν τους ταισει καποιος,κανονικα τους ταιζουμε εμεις,ολοι ειχαν ορο για ενυδατωση απλα.

Δεν ειχαν κορονοιο αυτοι,ηταν αλλα παθολογικα,ουρολογικα και καρδιολογικα περιστατικα.Και τωρα που κλεισαν η ουρολογικη,η ωρλ και η οφθαλμολογικη και γιναν κοβιντ ερχονται ολοι στις παθολογικες.

Καταλαβα οποτε για οτιδήποτε άλλο μονο ιδιωτικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ τα έχω δει όλα.οπως κ να χει το εμβόλιο είναι κέρδος.

Εγγ ανεμβολιαστο που να φοβάται πραγματικά, δεν έχω δει. Ξέρω ελάχιστους ανεμβολιαστους βέβαια. Στην καλύτεροι είναι τυπικοί στη μάσκα κ απλώς μπορεί να σχολιάσουν την αύξηση κρουσμάτων. Στη χειρότερη, δεν πιστεύουν πολύ, δεν τους νοιάζει ή το κοροϊδευουν κιόλας. 

 

το κακο είναι ότι τελευταία έχουν κολλήσει κάποιοι εμβολιασμένοι στο νησί. Επειδή κάναμε όλοι με τον μαζικό σχεδον ταυτόχρονα, οι περισσότεροι είμαστε στους 5,5/6 μήνες τώρα κ φαιβεται ότι όντως σ αυτό το διάστημα η πιθανότητα μόλυνσης μεγαλώνει…. Κ έμειναν σπίτι κ εμβολιασμένες μαθήτριες που κόλλησαν οι γονείς τους, αν κ δεν υποχρεούνται, ήθελαν να είναι σίγουροι. Πολύ κρίμα κ ατυχία. Κυκλοφορούν τόσα παιδιά που δεν ξέρουμε καν αν κάνουν τα τεστ κ χάνουν τα μαθήματα τα παιδιά που εμβολιάστηκαν επειδή οι οικογένειες τους είχαν την ευσυνειδησία κ να ελεγξουν τα συμπτωματα κ να απομονώσουν τα παιδί αν κ δεν ήταν υποχρεωμένοι… 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κόλλησε η μικρή μου κοβιντ, δύο χρόνων, σηνερα κάναμε δύο τεστ, προς το παρόν είναι λίγο κακό διαθέτη έχει δέκατα κ νυσταζει. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Καμία άλλη μανούλα να πέρασε το ίδιο; Να μου πει τα συμπτώματα κ πόσο κράτησε; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

φαιβεται ότι όντως σ αυτό το διάστημα η πιθανότητα μόλυνσης μεγαλώνει…. Κ έμειναν σπίτι κ εμβολιασμένες μαθήτριες που κόλλησαν οι γονείς τους, αν κ δεν υποχρεούνται, ήθελαν να είναι σίγουροι. Πολύ κρίμα κ ατυχία. Κυκλοφορούν τόσα παιδιά που δεν ξέρουμε καν αν κάνουν τα τεστ κ χάνουν τα μαθήματα τα παιδιά που εμβολιάστηκαν επειδή οι οικογένειες τους είχαν την ευσυνειδησία κ να ελεγξουν τα συμπτωματα κ να απομονώσουν τα παιδί αν κ δεν ήταν υποχρεωμένοι

Καραντίνα γιατί δεν μπαίνουν οι εμβολιασμενοι της οικογένειας που νοσεί μέλος της? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καραντίνα γιατί δεν μπαίνουν οι εμβολιασμενοι της οικογένειας που νοσεί μέλος της? 

 

 

Γιατί έτσι λενε οι κανόνες. Απλώς αν δν είναι εύκολη η απομόνωση ή φροντίζεις τον ασθενή, κανεις τεστ 1η κ 7η μέρα (εργαστηριακό). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, despoina34 said:

Καλησπέρα. Κόλλησε η μικρή μου κοβιντ, δύο χρόνων, σηνερα κάναμε δύο τεστ, προς το παρόν είναι λίγο κακό διαθέτη έχει δέκατα κ νυσταζει. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Καμία άλλη μανούλα να πέρασε το ίδιο; Να μου πει τα συμπτώματα κ πόσο κράτησε; 

Κάνατε μοριακό? Αν όχι, δεν κάνετε για σιγουριά? Πηγαίνει παιδικό η μικρή? Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos περαστικά στη μαμά σου, να το περάσει γρήγορα κ ανώδυνα κ μακάρι να μην κολλήσει ο μπαμπάς σου. Κ εγώ συμφωνώ σχεδόν με όλα, πλην ότι οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν λιγότερο. Νομίζω είναι το αντίθετο. Ο άντρας μου έχει κάνει ένα ραπιντ τεστ από τον Ιούλιο που εμβολιαστηκε, εγώ έκανα μέχρι πρότινος 3 την εβδομάδα. Κ να κολλούσα κορονοιο, δεν θα προλάβαινα να τον μεταδώσω στις 2 μέρες που μεσολαβούσαν από το ένα τεστ στο άλλο. Κ όσοι γνωρίζω στην ηλικία μας που δεν εμβολιαζονται (3-4 άτομα, μη φανταστείτε) προσέχουν υπερβολικά πολύ. Καλά εγώ, δεν βγαίνω από το σπίτι καν, ούτε για σούπερ μάρκετ ακόμα κ τώρα που εμβολιαστηκα. Επίσης, στην τάξη της κόρης μου είχαμε μέχρι τώρα 3 κρούσματα, όλα από εμβολιασμενους γονεις που κόλλησαν τα μικρά. Οι ανεμβολιαστοι που μπαίνουν στα ΜΜΜ, στις δουλειές, στα μαγαζιά είναι τεσταρισμενοι υποχρεωτικά, οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν ανεξέλεγκτα. Προφανώς, δε συζητάμε για τους απαράδεκτους που παίρνουν πλαστά χαρτιά έτσι; Καλά, με την @Έσπερος διαφωνώ οριζοντίως κ καθέτως. Όλοι οι εμβολιασμενοι κυκλοφορούν όπως κυκλοφορούσαν κ πριν. Μπαρ, ταξίδια, ταβέρνες, δραστηριότητες, τα πάντα. Το οποίο δεν είναι κακό φυσικά, αλλά σίγουρα κάνοντας τα πάντα χωρίς έλεγχο είναι αδύνατον να προσέχεις οπως κάποιος που δεν του επιτρέπεται η πρόσβαση σε τίποτα από αυτά. @Mama_Anesti_, δεν μπαίνουν για να μη χαλάσει το αφηγημα της κυβέρνησης. Οι περισσότεροι βγαίνουν θετικοί λίγες μέρες μετά, αφού έχουν μεταδώσει κανονικότατα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , despoina34 είπε:

Καλησπέρα. Κόλλησε η μικρή μου κοβιντ, δύο χρόνων, σηνερα κάναμε δύο τεστ, προς το παρόν είναι λίγο κακό διαθέτη έχει δέκατα κ νυσταζει. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Καμία άλλη μανούλα να πέρασε το ίδιο; Να μου πει τα συμπτώματα κ πόσο κράτησε; 

Ενημέρωσε τον παιδίατρο και μην ανησυχείς. Συνήθως τα παιδάκια το περνάν  σαν ίωση. Φρόντισε να πίνει αρκετά υγρά και βιταμίνες. Γρήγορη ανάρρωση! 

 

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:
πρίν από 27 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Γιατί έτσι λενε οι κανόνες. Απλώς αν δν είναι εύκολη η απομόνωση ή φροντίζεις τον ασθενή, κανεις τεστ 1η κ 7η μέρα (εργαστηριακό). 

Ναι αλλά εμβολιασμενος με κρουσμα στο σπίτι δεν κολλάς ή δεν μεταδίδεις? Καταλαβαίνω πως είναι κανόνας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του και είπα μήπως ξέρει κάποια να μου λύσει την απορία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι αλλά εμβολιασμενος με κρουσμα στο σπίτι δεν κολλάς ή δεν μεταδίδεις? Καταλαβαίνω πως είναι κανόνας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του και είπα μήπως ξέρει κάποια να μου λύσει την απορία. 

Εγώ γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτώσεις που δεν κόλλησαν. Του ΕΟΔΥ κανόνας, όχι της κυβέρνησης. κάτι παραπάνω ξέρουν. 

πρίν από 43 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όλοι οι εμβολιασμενοι κυκλοφορούν όπως κυκλοφορούσαν κ πριν. Μπαρ, ταξίδια, ταβέρνες, δραστηριότητες, τα πάντα. Το οποίο δεν είναι κακό φυσικά, αλλά σίγουρα κάνοντας τα πάντα χωρίς έλεγχο είναι αδύνατον να προσέχεις οπως κάποιος που δεν του επιτρέπεται η πρόσβαση σε τίποτα από αυτά.

Μα δεν κολλάει κανείς σ αυτά μόνο. Και στη δουλειά θα πάει ο ανεμβολίαστος και φίλους θα δει σε σπίτια χωρίς μέτρα και χωρίς τεστ. Εκτός πια αν κάποιος δεν βγαίνει από το σπίτι. ΕΓώ μόνο αυτό δέχομαι ως προσέχω. Το φοράω μάσκα και κυκλοφορώ δεν το θεωρώ προσοχή για να μην κολλήσεις πάση θυσία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτώσεις που δεν κόλλησαν. Του ΕΟΔΥ κανόνας, όχι της κυβέρνησης. κάτι παραπάνω ξέρουν. 

Μα δεν κολλάει κανείς σ αυτά μόνο. Και στη δουλειά θα πάει ο ανεμβολίαστος και φίλους θα δει σε σπίτια χωρίς μέτρα και χωρίς τεστ. Εκτός πια αν κάποιος δεν βγαίνει από το σπίτι. ΕΓώ μόνο αυτό δέχομαι ως προσέχω. Το φοράω μάσκα και κυκλοφορώ δεν το θεωρώ προσοχή για να μην κολλήσεις πάση θυσία. 

Ναι βρε Έσπερος θα πάει δουλειά αλλά έχοντας κάνει Δευτέρα κ Τετάρτη τεστ και ενώ δεν μπορούν να συγχρωτιστουν πουθενά εφόσον δεν μπορούν να μπουν πουθενά. Εσύ μόνη σου είπες ότι χωρίς συμπτώματα δε θα είχες κάνει τεστ εφόσον έχεις εμβολιαστεί. Παρόλα αυτά, μέχρι να εμφανίσεις τα συμπτώματα το έχεις ήδη  μεταδώσει. 

Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να γνωρίζω το ποσοστό εμβολιασμένων-ανεμβολιαστων από τα κρούσματα που δηλώνονται καθημερινά. Θα μας έλυνε τις απορίες. Ξέρετε αν το κοινοποιεί ο εοδυ;

 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι βρε Έσπερος θα πάει δουλειά αλλά έχοντας κάνει Δευτέρα κ Τετάρτη τεστ και ενώ δεν μπορούν να συγχρωτιστουν πουθενά εφόσον δεν μπορούν να μπουν πουθενά. Εσύ μόνη σου είπες ότι χωρίς συμπτώματα δε θα είχες κάνει τεστ εφόσον έχεις εμβολιαστεί. Παρόλα αυτά, μέχρι να εμφανίσεις τα συμπτώματα το έχεις ήδη  μεταδώσει. 

Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να γνωρίζω το ποσοστό εμβολιασμένων-ανεμβολιαστων από τα κρούσματα που δηλώνονται καθημερινά. Θα μας έλυνε τις απορίες. Ξέρετε αν το κοινοποιεί ο εοδυ;

 

Μονο αυτο των διασωληνομενων.Και ειναι πολυ περισσοτεροι οι ανεμβολιαστοι.Εγω παντως για το ποσο προφυλασσει το εμβολιο εχω γραψει παραδειγμα αλλα δεν το ενεκρινε τοτε.Τον ιουλιο νοσηλευαμε ασθενη που δεν ξεραμε οτι πασχει απο κορονοιο.Συνολικα ηρθαμε σε επαφη μαζι του 25 ατομα,ολοι για πολυ ωρα παντα με μασκα.Μονο η μοναδικη ανεμβολιαστη νοσοκομα κολλησε και νοσησε και βαρια.Τυχαιο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτώσεις που δεν κόλλησαν. Του ΕΟΔΥ κανόνας, όχι της κυβέρνησης. κάτι παραπάνω ξέρουν. 

Μα δεν κολλάει κανείς σ αυτά μόνο. Και στη δουλειά θα πάει ο ανεμβολίαστος και φίλους θα δει σε σπίτια χωρίς μέτρα και χωρίς τεστ. Εκτός πια αν κάποιος δεν βγαίνει από το σπίτι. ΕΓώ μόνο αυτό δέχομαι ως προσέχω. Το φοράω μάσκα και κυκλοφορώ δεν το θεωρώ προσοχή για να μην κολλήσεις πάση θυσία. 

Και πως θα γίνει δηλαδή.θα αυτοεξοριστει π εμβολιασμός?φυσικά κ πεοστατευεται κ προστατεύει αν φοράει μάσκα κ τηρεί μέτρα υγιεινής.οχο απόλυτα αλλά κάνει ο τι μπορεί.τπαρχουν κ τέτοιοι ανεμβολιαστοι .

Εγώ βλέπω τη μαμα μιας συμμαθήτριας.που να δεις σε τι χαλι ήταν όταν έμαθε ότι πέθανε ο μπαμπας συμμαθητή τους το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα ευχομαι @kotsifikosκαι γρηγορα. 

2 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Καλησπέρα. Κόλλησε η μικρή μου κοβιντ, δύο χρόνων, σηνερα κάναμε δύο τεστ, προς το παρόν είναι λίγο κακό διαθέτη έχει δέκατα κ νυσταζει. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Καμία άλλη μανούλα να πέρασε το ίδιο; Να μου πει τα συμπτώματα κ πόσο κράτησε; 

Ψυχραιμια και θα περασει. Καλη αναρρωση!

 

Εμεις ειχαμε προσφατα ερθει σε επαφη με κρουσμα(εμβολιασμενος) πολυ κοντα και μαλιστα τρωγαμε. Μετα απο τρεις μερες βγηκε το μοριακο του θετικο. Παθαμε ενα σοκ, ο αντρας μου μεσα σε τρεις ωρες πρεπει να εκανε 3 σελφ και δυο ραπιντ. Την επομενη και το μοριακο μας βγηκε αρνητικο.

Τι να πω, ετυχε; Μπορει.

Σε λιγο πραγματικα θα καταργησουμε το υγεια να χουμε και θα λεμε τυχη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , comet είπε:

Μονο αυτο των διασωληνομενων.Και ειναι πολυ περισσοτεροι οι ανεμβολιαστοι.Εγω παντως για το ποσο προφυλασσει το εμβολιο εχω γραψει παραδειγμα αλλα δεν το ενεκρινε τοτε.Τον ιουλιο νοσηλευαμε ασθενη που δεν ξεραμε οτι πασχει απο κορονοιο.Συνολικα ηρθαμε σε επαφη μαζι του 25 ατομα,ολοι για πολυ ωρα παντα με μασκα.Μονο η μοναδικη ανεμβολιαστη νοσοκομα κολλησε και νοσησε και βαρια.Τυχαιο;

Εμενα ηταν σπίτι μας την τριτη ο αδερφός μου, εμβολιασμένοι κι εγω και αυτός. Έκατσε καμια ώρα ήπιαμε καφε , ειχε αγκαλιά τον μικρο και παίζανε και την πεμπτη άρχισαν τα συμπτώματα του όπου βγήκε το ραπιντ και το μοριακό στη συνεχεια θετικο. Δεν κολλήσαμε πιστεύεις οτι μπορει να μην ειχε κολλήσει ουτε ο ίδιος οταν μας είδε; Εννοω με το που κολλάς μετα απο ποσες μερες εκδηλώνεται άραγε; Εχει περασει ενας μήνας απο τότε οποτε δεν τίθεται θέμα να εχουμε κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , comet είπε:

Μονο αυτο των διασωληνομενων.Και ειναι πολυ περισσοτεροι οι ανεμβολιαστοι.Εγω παντως για το ποσο προφυλασσει το εμβολιο εχω γραψει παραδειγμα αλλα δεν το ενεκρινε τοτε.Τον ιουλιο νοσηλευαμε ασθενη που δεν ξεραμε οτι πασχει απο κορονοιο.Συνολικα ηρθαμε σε επαφη μαζι του 25 ατομα,ολοι για πολυ ωρα παντα με μασκα.Μονο η μοναδικη ανεμβολιαστη νοσοκομα κολλησε και νοσησε και βαρια.Τυχαιο;

Ναι συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε είναι κοινώς παραδεκτό ότι το εμβόλιο προφυλάσσει από τη σοβαρή νόσηση. Όχι όμως από τη νόσηση γενικά και τη μετάδοση. Εκεί ενισταμαι εγώ προσωπικά. Γι αυτό λέω ότι τα μέτρα είναι το λιγότερο κουτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...