Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Τι γίνεται βρε κορίτσια με την καραντίνα κ τους εμβολιασμενους τελικά; 

Βρέθηκε η γιαγιά μου θετική, την πήγε ο θείος μου για τεστ, ο οποίος μένει κάποιες μέρες μαζί της, εκείνος έκανε μοριακό βγηκε αρνητικός, παρόλα αυτά μπηκε καραντίνα από τον εοδυ , αν κ εμβολιασμενος; Τελικά υπάρχει πρωτόκολλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

12 hours ago, Κάντι said:

Οκ το να κολλήσεις επίτηδες ειναι θεμιτό. Θες να αποκτήσεις ανοσία και πιστεύεις οτι δεν θα πάθεις τιποτα. Το να κυκλοφορείς ομως με βεβαίωση νοσησης παντού , ενώ δεν εχεις κολλήσει ειναι λαμογια.

 Για τα αεροπλάνα δεν ξερω.

 Καθόλου θεμιτό δεν είναι, οι γύρω σου τι σου φταινε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου επίσημη οδηγία για το τι ισχύει με τα self test των παιδιών? Η σχολική κάρτα για πόσες μέρες ισχύει τελικά?

 

Για τα καταστήματα εννοώ! Με μαμάδες που μίλησα έξω από το σχολείο είδα πως δεν υπάρχει κοινή γραμμή. Άλλοι δέχονται την σχολική κάρτα, άλλοι δέχονται μόνο να σκαναρουν τον κωδικό ή η κάρτα δεν ισχύει την Κυριακή για μαγαζιά αλλά ισχύει την Δευτέρα για το σχολείο! Αυτό δεν είναι αντιφατικό? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Υπάρχει κάπου επίσημη οδηγία για το τι ισχύει με τα self test των παιδιών? Η σχολική κάρτα για πόσες μέρες ισχύει τελικά?

 

Για τα καταστήματα εννοώ! Με μαμάδες που μίλησα έξω από το σχολείο είδα πως δεν υπάρχει κοινή γραμμή. Άλλοι δέχονται την σχολική κάρτα, άλλοι δέχονται μόνο να σκαναρουν τον κωδικό ή η κάρτα δεν ισχύει την Κυριακή για μαγαζιά αλλά ισχύει την Δευτέρα για το σχολείο! Αυτό δεν είναι αντιφατικό? 

Μόλις διάβασα ότι οι ανήλικοι 4-17 από 22 Νοεμβρίου θα μπαίνουν παντού με σελφ τεστ 24ωρου. Οπότε η σχολική κάρτα δεν ισχύει. Μένει να το δούμε κ επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μόλις διάβασα ότι οι ανήλικοι 4-17 από 22 Νοεμβρίου θα μπαίνουν παντού με σελφ τεστ 24ωρου. Οπότε η σχολική κάρτα δεν ισχύει. Μένει να το δούμε κ επίσημα.

Μα είχαν πει ότι θα το διευθετούσαν… πάλι δεν συνεννοούνται μεταξύ τους; μα είναι δυνατόν να ισχύει στο σχολείο τη Δεύτερε η σχολική κάρτα που βγήκε Πέμπτη βράδυ κ η ίδια κάρτα να μην ισχύει το σ/κ; και μάλιστα για ένα τεστ που δεν ξέρουμε πόσοι κάνουν όντως και πόσοι κάνουν σωστά; 

 

Εντωμεταξύ η Αυστρία φαίνεται ότι πάει για καθολικό λοκνταουν για λίγες μέρες, γθα όλους, δεν λενε όμως τι ακριβώς θα περιλαμβάνει. κ αυτά ενώ ανακοίνωσε αλλά μέτρα πριν από λίγες μέρες… ανησυχητικές αναλογίες βλέπω και δεν μ αρέσει… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η Αυστρία από Δευτέρα σε καθολικό λοκνταουν, συζητάνε πως ίσως γίνει το ίδιο και με την Γερμανία, δεν τολμώ να σκεφτώ την συνέχεια.

τα ιδια σκεφτομαι

αν κ δ ξερω ακριβως τι περιλαμβανει το δικο τους λοκ νταουν

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vicky86 said:

τα ιδια σκεφτομαι

αν κ δ ξερω ακριβως τι περιλαμβανει το δικο τους λοκ νταουν

Προσπάθησα να βρω όμως δεν βρήκα τι ακριβώς περιλαμβάνει, δυστυχώς για εμάς ξέρουμε τι περιλαμβάνει το δικό μας!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κ εγώ αλλά αν καταάλαβαίνω καλά κυρίως εστίαση περιλαμβάνει. όχι σχολεία κ τέτοια, που ούτως ή άλλως κ πέρσι δεν έκλειναν εύκολα.

 

Ε το δικό μας το ξέρουμε. κλειστά σχολεια, ανοιχτά κομμωτήρια, έξοδο με sms. δοκιμασμένη κ πετυχημένη συνταγή, γιατί να αλλάξει; ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετές ημέρες, πάμε με μαμάδες σε συνοικιακό φούρνο, που έχει κλείσει ένα χώρο και το έχει κάνει καφετέρια. Ρωτάω την ταμία αν μπορούμε να καθίσουμε. Μου λέει μόνο αν έχετε κάνει εμβόλιο. Εντάξει λέμε καθώς είμαστε όλες εμβολιασμένες. Παραγγέλνουμε, καθόμαστε, περνάει η ώρα, χαλαρά κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει, έλεγχος κανένας. Σε κάποια φάση έρχεται μια κοπέλα, μας ρωτάει "Έχετε κάνει υποθέτω όλες το εμβόλιο ε;" Ναι, λέμε, πάμε να βγάλουμε τα πιστοποιητικά, "Εντάξει" μας λέει και φεύγει.

Οκ, το καταλαβαίνω δεν είναι σωστό να κάνει το ελεγκτικό όργανο ο καταστηματάρχης. Αλλά χωρίς έλεγχο, δε βλέπω προκοπή.

 

Χθες με καλεί μαμά από παιδάκι που κάνουν κοινή δραστηριότητα με τη κόρη μου. Τη Δευτέρα που βρέθηκαν τελευταία φορά σε μάθημα (χωρίς μάσκες - άθλημα) το αγοράκι της ήταν ασυμπτωματικό, 2 μέρες μετά εμφάνισε συμπτώματα. Κόλλησε από κρούσμα στο σχολείο του. Το είπε στη διεύθυνση της δραστηριότητας για να μας ενημερώσουν. Ουδέποτε μας είπαν κάτι. Ευτυχώς ήξερα εγώ κάποιες άλλες μαμάδες και τις ενημέρωσα. Σήμερα προφανώς δε πήγε καμία τα παιδιά της σχολείο, περιμένουμε να περάσουν 5 μέρες τουλάχιστον για να πάμε για τεστ (εννοείται ότι τα self-test βγήκαν όλα αρνητικά). Στο μεταξύ εγώ μπαίνω τη Δευτέρα για το τελευταίο βήμα της θεραπείας μου, μόνο για να με βρει και covid είμαι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 minutes ago, vtgian said:

Πριν αρκετές ημέρες, πάμε με μαμάδες σε συνοικιακό φούρνο, που έχει κλείσει ένα χώρο και το έχει κάνει καφετέρια. Ρωτάω την ταμία αν μπορούμε να καθίσουμε. Μου λέει μόνο αν έχετε κάνει εμβόλιο. Εντάξει λέμε καθώς είμαστε όλες εμβολιασμένες. Παραγγέλνουμε, καθόμαστε, περνάει η ώρα, χαλαρά κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει, έλεγχος κανένας. Σε κάποια φάση έρχεται μια κοπέλα, μας ρωτάει "Έχετε κάνει υποθέτω όλες το εμβόλιο ε;" Ναι, λέμε, πάμε να βγάλουμε τα πιστοποιητικά, "Εντάξει" μας λέει και φεύγει.

Οκ, το καταλαβαίνω δεν είναι σωστό να κάνει το ελεγκτικό όργανο ο καταστηματάρχης. Αλλά χωρίς έλεγχο, δε βλέπω προκοπή.

 

Χθες με καλεί μαμά από παιδάκι που κάνουν κοινή δραστηριότητα με τη κόρη μου. Τη Δευτέρα που βρέθηκαν τελευταία φορά σε μάθημα (χωρίς μάσκες - άθλημα) το αγοράκι της ήταν ασυμπτωματικό, 2 μέρες μετά εμφάνισε συμπτώματα. Κόλλησε από κρούσμα στο σχολείο του. Το είπε στη διεύθυνση της δραστηριότητας για να μας ενημερώσουν. Ουδέποτε μας είπαν κάτι. Ευτυχώς ήξερα εγώ κάποιες άλλες μαμάδες και τις ενημέρωσα. Σήμερα προφανώς δε πήγε καμία τα παιδιά της σχολείο, περιμένουμε να περάσουν 5 μέρες τουλάχιστον για να πάμε για τεστ (εννοείται ότι τα self-test βγήκαν όλα αρνητικά). Στο μεταξύ εγώ μπαίνω τη Δευτέρα για το τελευταίο βήμα της θεραπείας μου, μόνο για να με βρει και covid είμαι! 

Προφανώς και βλέπουμε παντού πως δεν υπάρχει καμία συναίσθηση του τι συμβαίνει πραγματικά, και θα γίνω γραφική και θα πώ πάλι πως μετά αναρωτιόμαστε γιατί τόσα κρούσματα!!

Καλή επιτυχία εύχομαι την Δευτέρα!! Με το καλό να τελειώσουν όλα !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , vtgian είπε:

Πριν αρκετές ημέρες, πάμε με μαμάδες σε συνοικιακό φούρνο, που έχει κλείσει ένα χώρο και το έχει κάνει καφετέρια. Ρωτάω την ταμία αν μπορούμε να καθίσουμε. Μου λέει μόνο αν έχετε κάνει εμβόλιο. Εντάξει λέμε καθώς είμαστε όλες εμβολιασμένες. Παραγγέλνουμε, καθόμαστε, περνάει η ώρα, χαλαρά κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει, έλεγχος κανένας. Σε κάποια φάση έρχεται μια κοπέλα, μας ρωτάει "Έχετε κάνει υποθέτω όλες το εμβόλιο ε;" Ναι, λέμε, πάμε να βγάλουμε τα πιστοποιητικά, "Εντάξει" μας λέει και φεύγει.

Οκ, το καταλαβαίνω δεν είναι σωστό να κάνει το ελεγκτικό όργανο ο καταστηματάρχης. Αλλά χωρίς έλεγχο, δε βλέπω προκοπή.

 

Χθες με καλεί μαμά από παιδάκι που κάνουν κοινή δραστηριότητα με τη κόρη μου. Τη Δευτέρα που βρέθηκαν τελευταία φορά σε μάθημα (χωρίς μάσκες - άθλημα) το αγοράκι της ήταν ασυμπτωματικό, 2 μέρες μετά εμφάνισε συμπτώματα. Κόλλησε από κρούσμα στο σχολείο του. Το είπε στη διεύθυνση της δραστηριότητας για να μας ενημερώσουν. Ουδέποτε μας είπαν κάτι. Ευτυχώς ήξερα εγώ κάποιες άλλες μαμάδες και τις ενημέρωσα. Σήμερα προφανώς δε πήγε καμία τα παιδιά της σχολείο, περιμένουμε να περάσουν 5 μέρες τουλάχιστον για να πάμε για τεστ (εννοείται ότι τα self-test βγήκαν όλα αρνητικά). Στο μεταξύ εγώ μπαίνω τη Δευτέρα για το τελευταίο βήμα της θεραπείας μου, μόνο για να με βρει και covid είμαι! 

Καλή επιτυχία!!! Όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Πριν αρκετές ημέρες, πάμε με μαμάδες σε συνοικιακό φούρνο, που έχει κλείσει ένα χώρο και το έχει κάνει καφετέρια. Ρωτάω την ταμία αν μπορούμε να καθίσουμε. Μου λέει μόνο αν έχετε κάνει εμβόλιο. Εντάξει λέμε καθώς είμαστε όλες εμβολιασμένες. Παραγγέλνουμε, καθόμαστε, περνάει η ώρα, χαλαρά κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει, έλεγχος κανένας. Σε κάποια φάση έρχεται μια κοπέλα, μας ρωτάει "Έχετε κάνει υποθέτω όλες το εμβόλιο ε;" Ναι, λέμε, πάμε να βγάλουμε τα πιστοποιητικά, "Εντάξει" μας λέει και φεύγει.

Οκ, το καταλαβαίνω δεν είναι σωστό να κάνει το ελεγκτικό όργανο ο καταστηματάρχης. Αλλά χωρίς έλεγχο, δε βλέπω προκοπή.

 

Χθες με καλεί μαμά από παιδάκι που κάνουν κοινή δραστηριότητα με τη κόρη μου. Τη Δευτέρα που βρέθηκαν τελευταία φορά σε μάθημα (χωρίς μάσκες - άθλημα) το αγοράκι της ήταν ασυμπτωματικό, 2 μέρες μετά εμφάνισε συμπτώματα. Κόλλησε από κρούσμα στο σχολείο του. Το είπε στη διεύθυνση της δραστηριότητας για να μας ενημερώσουν. Ουδέποτε μας είπαν κάτι. Ευτυχώς ήξερα εγώ κάποιες άλλες μαμάδες και τις ενημέρωσα. Σήμερα προφανώς δε πήγε καμία τα παιδιά της σχολείο, περιμένουμε να περάσουν 5 μέρες τουλάχιστον για να πάμε για τεστ (εννοείται ότι τα self-test βγήκαν όλα αρνητικά). Στο μεταξύ εγώ μπαίνω τη Δευτέρα για το τελευταίο βήμα της θεραπείας μου, μόνο για να με βρει και covid είμαι! 

Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά κ κ οτι δεν κολλήσατε.Να σκέφτεσαι θετικά . όλα καλα να πάνε!

Να ρωτησω κ κατι πάλι. Πόσες ημέρες μετά το αντιγριπικο μπορούμε να κάνουμε του κορονοιου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί διάβασα πως στην Αυστρία δεν θα κλείσουν τα σχολεία, μετά διάβασα ότι θα είναι κλειστά κ τα σχολεια, καθολικό λοκνταουν με κλειστά μαγαζιά κλπ κ τηλεργασια για 10 μέρες αρχικά κ αν χρειαστεί 20 κ μετά μόνο για ανεμβολιαστους κ από 1 Φλεβάρη υποχρεωτικός εμβολιασμός για όλους από 5 ετών. Εν τω μεταξύ η αυστριακή αστυνομία αρνείται να ελέγξει πιστοποιητικά εμβολιασμού στο όνομα της αξιοπρέπειας και της ελευθερίας και κατεβαίνει σε διαδηλώσεις με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Όποιος λέει δεν εμβολιάζεται από 1/2/22 πρόστιμο κ αν δεν το πληρώνει φυλάκιση. Τι από αυτά είναι φεικ νιους ή υπερβολές δεν ξέρω. Κ η Βαυαρία κλείνει τα πάντα, η υπόλοιπη Γερμανία προς το παρόν δωρεάν ραπιντ τεστ για όλους, λοκνταουν μόνο για ανεμβολιαστους αλλά οδεύει προς καθολικό καθώς έχει 3% ελεύθερες ΜΕΘ. Εμείς εδώ καλά πάμε, στα ΜΜΜ δεν κολλάει, στα μουσεία κολυμπάει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εμείς εδώ καλά πάμε, στα ΜΜΜ δεν κολλάει, στα μουσεία κολυμπάει.

Ε είναι γνωστό ότι με το πέρας της τουριστικής περιόδου επικρατεί αδιαχώρητο κ συνωστισμός στα μουσεία. είναι να μην ληφθούν μέτρα; και πες μου κιόλας, τι πιο σοβαρό κίνητρο για να εμβολιαστείς, από το να μπεις σε μουσείο. Απείρως μεγαλύτερο από το να σου κόψουν το κομμωτηριο ας πούμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το πρωί διάβασα πως στην Αυστρία δεν θα κλείσουν τα σχολεία, μετά διάβασα ότι θα είναι κλειστά κ τα σχολεια, καθολικό λοκνταουν με κλειστά μαγαζιά κλπ κ τηλεργασια για 10 μέρες αρχικά κ αν χρειαστεί 20 κ μετά μόνο για ανεμβολιαστους κ από 1 Φλεβάρη υποχρεωτικός εμβολιασμός για όλους από 5 ετών. Εν τω μεταξύ η αυστριακή αστυνομία αρνείται να ελέγξει πιστοποιητικά εμβολιασμού στο όνομα της αξιοπρέπειας και της ελευθερίας και κατεβαίνει σε διαδηλώσεις με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Όποιος λέει δεν εμβολιάζεται από 1/2/22 πρόστιμο κ αν δεν το πληρώνει φυλάκιση. Τι από αυτά είναι φεικ νιους ή υπερβολές δεν ξέρω. Κ η Βαυαρία κλείνει τα πάντα, η υπόλοιπη Γερμανία προς το παρόν δωρεάν ραπιντ τεστ για όλους, λοκνταουν μόνο για ανεμβολιαστους αλλά οδεύει προς καθολικό καθώς έχει 3% ελεύθερες ΜΕΘ. Εμείς εδώ καλά πάμε, στα ΜΜΜ δεν κολλάει, στα μουσεία κολυμπάει.

Αυστρία κ γερμανια

πρίν από 41 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το πρωί διάβασα πως στην Αυστρία δεν θα κλείσουν τα σχολεία, μετά διάβασα ότι θα είναι κλειστά κ τα σχολεια, καθολικό λοκνταουν με κλειστά μαγαζιά κλπ κ τηλεργασια για 10 μέρες αρχικά κ αν χρειαστεί 20 κ μετά μόνο για ανεμβολιαστους κ από 1 Φλεβάρη υποχρεωτικός εμβολιασμός για όλους από 5 ετών. Εν τω μεταξύ η αυστριακή αστυνομία αρνείται να ελέγξει πιστοποιητικά εμβολιασμού στο όνομα της αξιοπρέπειας και της ελευθερίας και κατεβαίνει σε διαδηλώσεις με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Όποιος λέει δεν εμβολιάζεται από 1/2/22 πρόστιμο κ αν δεν το πληρώνει φυλάκιση. Τι από αυτά είναι φεικ νιους ή υπερβολές δεν ξέρω. Κ η Βαυαρία κλείνει τα πάντα, η υπόλοιπη Γερμανία προς το παρόν δωρεάν ραπιντ τεστ για όλους, λοκνταουν μόνο για ανεμβολιαστους αλλά οδεύει προς καθολικό καθώς έχει 3% ελεύθερες ΜΕΘ. Εμείς εδώ καλά πάμε, στα ΜΜΜ δεν κολλάει, στα μουσεία κολυμπάει.

Δεν θέλω να κάνω το συ οιγορο του διαβόλου.κ φυσικά πρέπει να αυξήσουν τα δρομολόγια.ομογια αλλά πόσο μπορεί να βοηθήσει αυτό?αυτό που κατά τη γνώμη θα προσέφερε λύση είναι η 100% τηλεργασια πλην σχολείων, νοσοκομείων κ νευραλγικό θέσεων φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν θέλω να κάνω το συ οιγορο του διαβόλου.κ φυσικά πρέπει να αυξήσουν τα δρομολόγια.ομογια αλλά πόσο μπορεί να βοηθήσει αυτό?αυτό που κατά τη γνώμη θα προσέφερε λύση είναι η 100% τηλεργασια πλην σχολείων, νοσοκομείων κ νευραλγικό θέσεων φυσικά

Συμφωνώ. είναι σαν την αραίωση των μαθητών ανά τμήμα. λέγονται εύκολα ως συνθήματα, αναφέρονται σε υπαρκτές ανάγκες άσχετες με την πανδημία, σαφώς επιδεινώνουν το πρόβλημα, αλλά δεν είναι μαγικες λύσεις. η τηλεργασια βασικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητη., επίσης όλοι οι γιατροί λένε για καθαριστές αέρα σε σχολεία κ σε άλλους κλειστούς χώρους. 

 

Σιγουρα πάντως η εικόνα των ΜΜΜ είναι ενδεικτική του πώς ένα ουσιαστικό πρόβλημα τίθεται στο περιθώριο. Οι άνθρωποι στριμώχνονται στο πιο ακατάλληλο περιβάλλον κ κάνουμε πώς δεν το βλέπουμε. Το ίδιο κ σε χώρους εργασίας που ξέρουμε ότι οι συνθήκες είναι κακές πχ σουπερμάρκετ. Και λαμβάνονται μέτρα σε άσχετους χώρους. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά κ κ οτι δεν κολλήσατε.Να σκέφτεσαι θετικά . όλα καλα να πάνε!

Να ρωτησω κ κατι πάλι. Πόσες ημέρες μετά το αντιγριπικο μπορούμε να κάνουμε του κορονοιου?

Τουλαχιστον 20...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dama87 είπε:

Τουλαχιστον 20...

21 ξέρω για όλα τα εμβολια

Πολυ φοβάμαι ου τι σε καμία δεκαριά μέρες κι άλλες χώρες υα ακολουθήσουν την Αυστρία κ θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

21 ξέρω για όλα τα εμβολια

Πολυ φοβάμαι ου τι σε καμία δεκαριά μέρες κι άλλες χώρες υα ακολουθήσουν την Αυστρία κ θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα.

Με βάση τις οδηγίες που έδωσε ο Μαγιορκίνης  πρόσφατα σε κάποια ανάρτηση του το λέω κ σύμφωνα με τις οδηγίες του παθολόγου της μητέρας μου!

Σύμφωνα με τον Μαγιορκινη μπορεί να χορηγηθεί ταυτόχρονα γριπης-κοβιτ, μπορεί να γίνει πρώτα το κοβιτ κ επειτα της γριπης χωρίς χρονικό περιορισμο ενώ αν  γίνει πρώτα της γρίπης , πρέπει να μεσολαβήσει τουλάχιστον 20 ημερο για του κόβιτ.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

 Καθόλου θεμιτό δεν είναι, οι γύρω σου τι σου φταινε?

Κοιτα ξερω τον γιο μιας φίλης που προσπαθούσε να κολλήσει απο την αδερφή του, δίδυμα 18 χρόνων για να μην κανει το εμβολιο. Δεν τον βρήκα τοσο παράλογο. Τελικα δεν κόλλησε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , dama87 είπε:

Με βάση τις οδηγίες που έδωσε ο Μαγιορκίνης  πρόσφατα σε κάποια ανάρτηση του το λέω κ σύμφωνα με τις οδηγίες του παθολόγου της μητέρας μου!

Σύμφωνα με τον Μαγιορκινη μπορεί να χορηγηθεί ταυτόχρονα γριπης-κοβιτ, μπορεί να γίνει πρώτα το κοβιτ κ επειτα της γριπης χωρίς χρονικό περιορισμο ενώ αν  γίνει πρώτα της γρίπης , πρέπει να μεσολαβήσει τουλάχιστον 20 ημερο για του κόβιτ.

Ταυτόχρονα γίνονται όλα τα εμβόλια.εδω δεν ξέρω γιατί βάζουν περιορισμό πιο θα γίνει πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η ανάρτησή του:

Σχετικά με την συνδυαστική χορήγηση του εμβολίου της γρίπης με το εμβόλιο της Covid-19.

Το ευρέως διαδεδομένο εμβόλιο της γρίπης αποτελείται από αδρανοποιημένους ιούς. Αυτού του είδους τα εμβόλια μπορούν να χορηγούνται οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Αυτό συμβαίνει γιατί τα αντιγόνα του ιού είναι έτοιμα και μπορεί να τα επεξεργασθεί το ανοσοποιητικό σύστημα άμεσα για την παραγωγή ανοσολογικής απάντησης.

Τα εμβόλια mRNA όπως είναι της COVID-19 ωστόσο είναι ένα βήμα πίσω (γεγονός που τα κάνει και πιο αποτελεσματικά εν τέλει) και πρέπει να παράξουν τα αντιγόνα που στη συνέχεια θα επεξεργασθεί το ανοσοποιητικό σύστημα. Θεωρητικά λοιπόν μπορούν να επηρεασθούν από τις ιντερφερόνες που εκκρίνονται από μία διέγερση του ανοσοποιητικού (όπως άλλη λοίμωξη ή άλλο εμβόλιο) καθότι οι ιντερφερόνες μπορούν να μπλοκάρουν την παραγωγή των αντιγόνων από τα mRNA.

Κατά πόσο αυτή η θεωρητική γνώση είναι σημαντική δεν το γνωρίζουμε, οπότε κρατάμε αυτήν την πληροφορία με επιφύλαξη μελλοντικών μελετών που μπορεί να δείξουν ότι το timing στην πράξη μπορεί να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

Με βάση, λοιπόν, αυτή την θεωρητική γνώση οι παρακάτω κανόνες μπορούν να βοηθήσουν στο να παραχθεί η βέλτιστη απόδοση του εμβολίου COVID-19:

1) Η απόδοση του εμβολίου της γρίπης δεν θα επηρεασθεί όποτε και αν γίνει
2) Αφού γίνει το εμβόλιο γρίπης θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 20 ημέρες μέχρι την χορήγηση οποιασδήποτε δόσης του mRNA COVID-19
3) Μετά την ολοκλήρωση του mRNA COVID-19 το εμβόλιο της γρίπης μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή (λαμβάνοντας υπόψιν όμως ότι η επόμενη δόση του mRNA COVID-19 θα ακολουθήσει σύμφωνα με τον δεύτερο κανόνα)
4) Μπορεί να γίνει ταυτόχρονη χορήγηση mRNA εμβολίου COVID-19 και εμβολίου της γρίπης την ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ

Παράδειγμα 1: Σήμερα κάνω την πρώτη δόση του mRNA COVID-19 και μετά από 10 ημέρες προγραμμάτισα να κάνω το εμβόλιο της γρίπης. Η επόμενη δόση του εμβολίου mRNA COVID-19 θα πρέπει να γίνει τουλάχιστον 20 ημέρες μετά τον εμβολιασμό από τη γρίπη δηλαδή σε 30 ημέρες από την πρώτη δόση.

Παράδειγμα 2: Σήμερα έκανα την δεύτερη (ή τρίτη) δόση του εμβολίου mRNA COVID-19, αλλά εκκρεμεί το εμβόλιο της γρίπης. Το εμβόλιο της γρίπης μπορώ να το κάνω όποια ημέρα με βολεύει από εδώ και πέρα, ακόμα και την ίδια ημέρα.

 
 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Lenia16 said:

Το πρωί διάβασα πως στην Αυστρία δεν θα κλείσουν τα σχολεία, μετά διάβασα ότι θα είναι κλειστά κ τα σχολεια, καθολικό λοκνταουν με κλειστά μαγαζιά κλπ κ τηλεργασια για 10 μέρες αρχικά κ αν χρειαστεί 20 κ μετά μόνο για ανεμβολιαστους κ από 1 Φλεβάρη υποχρεωτικός εμβολιασμός για όλους από 5 ετών. Εν τω μεταξύ η αυστριακή αστυνομία αρνείται να ελέγξει πιστοποιητικά εμβολιασμού στο όνομα της αξιοπρέπειας και της ελευθερίας και κατεβαίνει σε διαδηλώσεις με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Όποιος λέει δεν εμβολιάζεται από 1/2/22 πρόστιμο κ αν δεν το πληρώνει φυλάκιση. Τι από αυτά είναι φεικ νιους ή υπερβολές δεν ξέρω. Κ η Βαυαρία κλείνει τα πάντα, η υπόλοιπη Γερμανία προς το παρόν δωρεάν ραπιντ τεστ για όλους, λοκνταουν μόνο για ανεμβολιαστους αλλά οδεύει προς καθολικό καθώς έχει 3% ελεύθερες ΜΕΘ. Εμείς εδώ καλά πάμε, στα ΜΜΜ δεν κολλάει, στα μουσεία κολυμπάει.

 

Αυτό με την υποχρεωτικότητα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό και fake news. Ισχύει για τόσα άλλα εμβόλια. Ασφαλώς και δεν είναι εφικτή η φυλάκιση αλλά γιατί όχι ένα πρόστιμο. Αλοίμονο αν εξετάζαμε ως απλοί πολίτες το ιατρικώς ορθό για όλα τα εμβόλια.

Εννοώ βέβαια εφόσον είναι απόφαση επιτροπ'ης ιατρών και όχι πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...