Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αυτό το επιχείρημα τι σημαίνει; Δλδ εκτός χώρων εστίασης δεν έρχονται σε επαφή; Δεν μπορεί ο εμβολιασμενος να κολλήσει και μετά να το μεταδώσει εξωτερικά σε άλλους, εμβολιασμενους ή μη; Κ έτσι αυξάνεται η διασπορά. Μου φαίνεται τρομερά απλό για να αντιδρούν οι εμβολιασμενοι κ οι κυβέρνηση σε αυτο, επιμενοντας ότι οι ανεμβολιαστοι με ραπιντ δεν μπορούν να μπουν να φάνε πουθενά γιατί είναι βόμβες κορονοιου (ενώ έχουν κάνει τεστ κ είναι αρνητικό) αλλά οι εμβολιασμενοι είναι πιθανοί φορείς που μπορούν να κοπανιουνται στα μπαρ ελεύθερα γιατί ήταν καλά παιδιά κ εμβολιαστηκαν κ μετά να γυρίζουν σπίτι τους σε γονείς κ παιδιά που πάνε σχολείο κ αυτά να το μεταδίδουν σε άλλα παιδια κ δασκάλους κοκ κ το τμήμα να κλείνει μόνο αν νοσήσουν 15 παιδιά κ αφού το έχουν διασπειρει σε 15 τουλάχιστον σπίτια κ άλλες τόσες δουλειές γονέων. Αλλά ο ανεμβολιαστος υπερμεταδιδει στην εφορία που πάει με τεστ κ μάσκα. Εντάξει τώρα κοροιδευομαστε νομίζω. Κ δεν είναι κίνητρο να εμβολιαστεί ο κόσμος αλλά είναι εξαναγκασμός. Έτσι όμως δεν αναγκάζονται να εμβολιαστούν αυτοί που επιβαρύνουν τα νοσοκομεία αλλά οι νεαροί που θέλουν να βγουν κ να επανέλθει η ζωή τους στο φυσιολογικό. Κ συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος, μπαρ κορονοιος σπίτι παππούδες νοσοκομεία. 

 

Συμφωνώ ότι δεν αποφεύγεται στο μέγιστο η διασπορά έτσι... Ίσως η εναλλακτική θα ήταν να επιβάλλονται τεστ κ στους ανεμβολιαστους αλλά δωρεάν.

Απλα έτσι μπαίνουμε στη λογική εμβολιάζεται οποιος θέλει κ συνεχίζουμε επ'αοριστον για τα επόμενα χρόνια (υπολογίζουν μια 7ετια) με άπειρα τεστ κ μάσκες κ περιορισμούς... Ωστόσο παλιοτερα ο ιδιος κόσμος ήταν κ κατά του λοκ νταουν με τη λογική "μια κι έξω" να κολλήσουμε αρκεί να υπάρχουν ΜΕΘ... Κ λέγαμε ότι με το λοκνταουν απλά κερδίζουμε χρόνο μέχρι να βρεθεί εμβόλιο/θεραπεια... Επομένως δεν μπορούμε να λέμε τώρα ότι ο στόχος τελικά είναι να μην υπάρχει καθόλου διασπορα... Η ελεγχόμενη διασπορα είναι κ τώρα ο στόχος. Τα μέτρα παίρνονται ανάλογα την πορεία της διασποράς σε κάθε χώρα, πόσο αντέχει το συστημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κι εγώ ως μέτρο εξαναγκασμού το αντιλαμβάνομαι. Και την απουσία τεστ ως προνόμιο, επειδή κάποιος εμβολιάστηκε.

Από την άλλη αν επιβληθούν τεστ σε όλους παντού, η εστίαση (και όχι μόνο) θα πεθάνει. Και δεν πιστεύω επουδενί ότι θα τηρηθούν οι καραντίνες όλων όσων βρεθούν θετικοί με ένα συνάχι. Δεν θα είναι εφικτό κιόλας - θα μιλάμε για ένα άλφα κομμάτι του εργατικού δυναμικού. Σαν να βλέπω από τώρα την μπίζνα με τα πλαστά ράπιντ, με τις ευλογίες των εργοδοτών αυτήν τη φορά.

Οπότε πού επιστρέφουμε; Εμβολιαστείτε, ειδικά αν είστε ευπαθείς, μπας και πάρουν ανάσα τα νοσοκομεία. 

πρίν από 20 λεπτά , Lenia16 είπε:

3) αντί να δώσει κονδύλια στο σύστημα υγείας που στενάζουν περίμενε από δωρεές γιατί έπρεπε να αγοράσει περιπολικά, να προσλάβει αστυνομικούς, να δώσει εκατομμύρια στα κανάλια για τις τσάμπα διαφημίσεις κ τώρα έχει το θράσος κ διαιρεί τον κόσμο σε καλούς εμβολιασμενους κ κακούς ανεμβολιαστους που ευθύνονται για όλα κ τους τιμωρεί αντί να κάνει καμία καμπάνια της προκοπής να εξηγήσει πως στο καλό δουλεύουν αυτά τα εμβόλια κ ότι δεν θα αλλάξουν το dna τους, ενώ δεν μπορεί να επιβάλει τον εμβολιασμό σε ένοπλες δυνάμεις κ εκκλησία αλλά απαιτεί από τους γονείς να εμβολιασουν τα 12 χρονα παιδιά τους για να μπορούν να τα πάνε ποδόσφαιρο ή από τους 18χρονους για να μπορούν απλά να πάνε να σπουδάσουν. Ωστόσο, ο 55χρονος αστυνομικός με ένα έμφραγμα κ λίγο σάκχαρο, μπορεί να πάει στη δουλειά του με ραπιντ τεστ, να ελέγχει εμένα που πάω να αγοράσω μια μπλούζα κ να πάει στην εκκλησία να κοινωνεί ελεύθερα. Κατά τα άλλα όλα πάνε ρολόι κ η πανδημία δεν έχει ξεφύγει. Εντάξει.

 

 

Συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 1:15 ΜΜ, mama16 είπε:

Δεν ξέρω τι αυτοάνοσο έχεις αλλά έχω ακούσει ότι συνήθως τα αυτοάνοσα κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης "ηρεμούν". Έχω και μια φίλη που έχει ένα αυτοάνοσο και στην εγκυμοσύνη της δεν χρειαζόταν καν φάρμακα, η ίδια η γιατρός της της το είχε πει αυτό ότι γίνεται

 Το γνωριζω αυτο, κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης το αυτοανοσο κοιμαται. Μετα τη γεννα ομως παιζεις με τις πιθανοτητες...33% η καθε περιπτωση(να εχεις βελτιωση, να μεινεις σταθερη και να χειροτερευσεις). Μπορει να ακουγεται λιγο το 33% αλλα εμεις δε το τολμησαμε μαζι με τον αντρα μου. Μετα βεβαια πηρα μια βαρια θεραπεια οποτε και να ηθελα, δεν επιτρεποταν να μεινω εγκυος (προβληματα τερατογενησης) οποτε η αποφαση παρθηκε οριστικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όντως το λοκνταουν είναι μέχρι να βρεθεί λύση κ όχι επ αόριστον. Η λύση είναι το εμβόλιο, η θεραπεία κ η ενίσχυση των νοσοκομείων. Εφόσον το εμβόλιο, που στην αρχή θεωρούσαμε ότι το κάνεις κ τέλος (μετά μας προέκυψε ότι η ανοσία κρατάει 6 μήνες κ ότι κολλούν κ μεταδίδουν κ οι εμβολιασμενοι) φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν είναι επαρκές, η κυβέρνηση είναι το ελάχιστο απαράδεκτη που όχι απλά δεν ενίσχυσε 2 χρόνια τώρα τα νοσοκομεία αλλά 1) έχει βγάλει σε αναστολή 5000 υγειονομικους, 2) τελευταία στιγμή ανανέωσε 2000 επικουρικούς υγειονομικούς, 3) αντί να δώσει κονδύλια στο σύστημα υγείας που στενάζουν περίμενε από δωρεές γιατί έπρεπε να αγοράσει περιπολικά, να προσλάβει αστυνομικούς, να δώσει εκατομμύρια στα κανάλια για τις τσάμπα διαφημίσεις κ τώρα έχει το θράσος κ διαιρεί τον κόσμο σε καλούς εμβολιασμενους κ κακούς ανεμβολιαστους που ευθύνονται για όλα κ τους τιμωρεί αντί να κάνει καμία καμπάνια της προκοπής να εξηγήσει πως στο καλό δουλεύουν αυτά τα εμβόλια κ ότι δεν θα αλλάξουν το dna τους, ενώ δεν μπορεί να επιβάλει τον εμβολιασμό σε ένοπλες δυνάμεις κ εκκλησία αλλά απαιτεί από τους γονείς να εμβολιασουν τα 12 χρονα παιδιά τους για να μπορούν να τα πάνε ποδόσφαιρο ή από τους 18χρονους για να μπορούν απλά να πάνε να σπουδάσουν. Ωστόσο, ο 55χρονος αστυνομικός με ένα έμφραγμα κ λίγο σάκχαρο, μπορεί να πάει στη δουλειά του με ραπιντ τεστ, να ελέγχει εμένα που πάω να αγοράσω μια μπλούζα κ να πάει στην εκκλησία να κοινωνεί ελεύθερα. Κατά τα άλλα όλα πάνε ρολόι κ η πανδημία δεν έχει ξεφύγει. Εντάξει.

 

Σ'αυτα όλα που λες συμφωνώ. Και για την ενίσχυση του συστήματος υγείας κ για την καμπάνια ενημέρωσης κ για συγκεκριμένες ομάδες (εκκλησία κλπ). Είναι συμπληρωματικά μέτρα που μονο καλό θα έκαναν, ανεξάρτητα όμως από την αναγκαιότητα του εμβολιασμού, όχι δηλ. να τον υποκαταστησουν. 

Σίγουρα υπάρχει και η πολιτική πίσω από τα μέτρα κ συμφέροντα οικονομικά, όπως σε όλα.

Η πανδημία έχει ξεφύγει κ πάλι, ναι δεν αντιλέγω. Απλά δε θεωρώ ότι είμαστε σε τελείως λάθος κατεύθυνση με τα μέτρα, εξάλλου είναι λίγο πολύ ο, τι ισχύει κ σε άλλες χώρες. Προφανώς δεν αρκούν. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Ilaeira είπε:

Από την άλλη αν επιβληθούν τεστ σε όλους παντού, η εστίαση (και όχι μόνο) θα πεθάνει. Και δεν πιστεύω επουδενί ότι θα τηρηθούν οι καραντίνες όλων όσων βρεθούν θετικοί με ένα συνάχι. Δεν θα είναι εφικτό κιόλας - θα μιλάμε για ένα άλφα κομμάτι του εργατικού δυναμικού. Σαν να βλέπω από τώρα την μπίζνα με τα πλαστά ράπιντ, με τις ευλογίες των εργοδοτών αυτήν τη φορά.

Έχω ακούσει κ πλαστές θετικά σε φαρμακεία, για να πάρουν πιστοποιητικό νοσησης… Αν θέλει ο άλλος να ξεφύγει, βρίσκει τρόπο. 

 

Παντως την πολιτική των μη τεστ σε εμβολιασμένους την ακολουθούν παντού. Δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία ούτε κάποια μανία εκδικητικότητας. Έισης επαναμολύνσεις υπάρχουν κ σε νοσησαντες αλλά κανεις δεν διαμαρτύρεται για τη δική τους απουσθα ελέγχου. Επιλεκτική ευαισθησία. 

 

Αυτο για την έλλειψη ενημέρωσης πάντως δεν το καταλαβαίνω. Σίγουρα είναι αισθητή εδώ η απουσθα της ΠΦΥ κ κυρίως του οικογενειακού γιατρού που θα μπορούσε να δώσεις τις σωστές συμβουλές, αλλά πέρα απ αυτό, μεγάλο πρόβλημα δημιούργησαν οι τρομοκρατικές ειδήσεις για τις διάφορες παρενέργειες κατά τη γνώμη μου, που όμως αν ρωτήσεις τους σκεπτικιστές θα σου πουν ότι δεν γινόταν να μην βγουν γιατί ο κόσμος πρέπει να ξέρει. Επιχειρηματολογία που κάνει κύκλους δλδ. Στις μεγάλες ηλικίες είναι σίγουρα εγκληματικός κ ο ρόλος της Εκκλησίας που δεν την αγγίζει κανεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, connie08 είπε:

 Το γνωριζω αυτο, κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης το αυτοανοσο κοιμαται. Μετα τη γεννα ομως παιζεις με τις πιθανοτητες...33% η καθε περιπτωση(να εχεις βελτιωση, να μεινεις σταθερη και να χειροτερευσεις). Μπορει να ακουγεται λιγο το 33% αλλα εμεις δε το τολμησαμε μαζι με τον αντρα μου. Μετα βεβαια πηρα μια βαρια θεραπεια οποτε και να ηθελα, δεν επιτρεποταν να μεινω εγκυος (προβληματα τερατογενησης) οποτε η αποφαση παρθηκε οριστικα.

Καθόλου λίγο δεν ακούγεται το 33%. Δεν το ήξερα αυτό, ίσως είναι ανάλογα κ το αυτοάνοσο. Κ εννοείται ότι θα κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για τον εαυτό σου, μπράβο στον άντρα σου που σε στηρίζει! :)

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχω ακούσει κ πλαστές θετικά σε φαρμακεία, για να πάρουν πιστοποιητικό νοσησης… Αν θέλει ο άλλος να ξεφύγει, βρίσκει τρόπο. 

 

Παντως την πολιτική των μη τεστ σε εμβολιασμένους την ακολουθούν παντού. Δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία ούτε κάποια μανία εκδικητικότητας. Έισης επαναμολύνσεις υπάρχουν κ σε νοσησαντες αλλά κανεις δεν διαμαρτύρεται για τη δική τους απουσθα ελέγχου. Επιλεκτική ευαισθησία. 

 

Αυτο για την έλλειψη ενημέρωσης πάντως δεν το καταλαβαίνω. Σίγουρα είναι αισθητή εδώ η απουσθα της ΠΦΥ κ κυρίως του οικογενειακού γιατρού που θα μπορούσε να δώσεις τις σωστές συμβουλές, αλλά πέρα απ αυτό, μεγάλο πρόβλημα δημιούργησαν οι τρομοκρατικές ειδήσεις για τις διάφορες παρενέργειες κατά τη γνώμη μου, που όμως αν ρωτήσεις τους σκεπτικιστές θα σου πουν ότι δεν γινόταν να μην βγουν γιατί ο κόσμος πρέπει να ξέρει. Επιχειρηματολογία που κάνει κύκλους δλδ. Στις μεγάλες ηλικίες είναι σίγουρα εγκληματικός κ ο ρόλος της Εκκλησίας που δεν την αγγίζει κανεις. 

Καλά αυτό με τα πλαστά τεστ είναι τραγικό.. Είναι δυνατόν απλά για να μην κάνουν τεστ να πληρώνουν κ παραπάνω ακόμα? Ντροπή τους μόνο!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Lenia16 said:

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με όλες, ούτως η άλλως η πληροφορία είναι τόσο συγκεχυμένη που 2 χρόνια τώρα τη μια μέρα βγαίνει η μία έρευνα κ την επόμενη βγαίνει άλλη που την αναιρεί. Το ερώτημα μου όμως είναι το εξής: πώς ο μη εμβολιασμενος εφόσον κάνει 2 ή τώρα 3 απ' ότι διαβασα τεστ την εβδομάδα κ δεν μπαίνει σε κλειστούς χώρους, που σημαίνει ότι θα πιάσει τον ιό πολύ έγκαιρα κ θα καραντινιαστει (ελπίζω), μεταδίδει περισσότερο από έναν εμβολιασμενο χωρίς ή με ελαφριά συμπτώματα που δεν τεσταρεται ποτέ κ ακόμα κ για αυτές τις λίγες ημέρες που έχει ιικο φορτίο αντίστοιχο με του ανεμβολιαστου διασπείρει τον ιό σε κλειστούς χώρους ; Κ μη μου πείτε για τους εμβολιασμενους που αυτοβούλως ελέγχονται, προφανώς υπάρχουν υπεύθυνοι κ ανεύθυνοι άνθρωποι, κ από τη μια πλευρά κ από την άλλη.

 

Νομίζω ότι και να λέμε ότι η διασπορά γίνεται όπου υπάρχει πολυκοσμία. Λεωφορεία, μετρό, σούπερ μάρκετ, πεζόδρομοι και πλατείες κοντά σε μαγαζιά. Όλοι σαν τις σαρδέλες και οι περισσότεροι με τουλάχιστον τη μυτούλα έξω ή και καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , mama16 είπε:

αλά αυτό με τα πλαστά τεστ είναι τραγικό.. Είναι δυνατόν απλά για να μην κάνουν τεστ να πληρώνουν κ παραπάνω ακόμα? Ντροπή τους μόνο!

Μα γιατί σου κάνει εντύπωση; Εδώ ακούμε περιστατικά, που τα χουν πει οι γιατροί αλλά τώρα βγαίνουν κ στις ειδήσεις, που αρρωσταίνουν, είναι σε άθλια κατάσταση, παίρνουν οξυγόνο στο σπίτι, κ πάνε στο νοσοκομείο όταν φτάσουν στο απροχώρητο, κ πάλι αρνούνται να διασωληνωθουν ή κάνουν υποδείξεις για τις θεραπείες που θέλουν. Αν δεν πιστεύουν στον κίνδυνο έχοντας φτάσει στο παρα πέντε, λες οι πιο νέοι ειδικά να προβληματιστούν για ένα πλαστό πιστοποιητικό νοσησης; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα γιατί σου κάνει εντύπωση; Εδώ ακούμε περιστατικά, που τα χουν πει οι γιατροί αλλά τώρα βγαίνουν κ στις ειδήσεις, που αρρωσταίνουν, είναι σε άθλια κατάσταση, παίρνουν οξυγόνο στο σπίτι, κ πάνε στο νοσοκομείο όταν φτάσουν στο απροχώρητο, κ πάλι αρνούνται να διασωληνωθουν ή κάνουν υποδείξεις για τις θεραπείες που θέλουν. Αν δεν πιστεύουν στον κίνδυνο έχοντας φτάσει στο παρα πέντε, λες οι πιο νέοι ειδικά να προβληματιστούν για ένα πλαστό πιστοποιητικό νοσησης; 

Γιατί?νομίζεις ότι λειτουργεί σωστά ο εγκέφαλος τους?αφού δεν οξυγόνο έτσι.πως να πάρουν αποφάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γιατί?νομίζεις ότι λειτουργεί σωστά ο εγκέφαλος τους?αφού δεν οξυγόνο έτσι.πως να πάρουν αποφάσεις?

Αν λειτουργούσε εξαρχής σωστά, δεν θα πήγαιναν τελευταία στιγμή στο νοσοκομείο… Άσε… Αφού αφήνουν ανεξέλεγκτο κι αυτόν τον δικηγόρο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μα γιατί σου κάνει εντύπωση; Εδώ ακούμε περιστατικά, που τα χουν πει οι γιατροί αλλά τώρα βγαίνουν κ στις ειδήσεις, που αρρωσταίνουν, είναι σε άθλια κατάσταση, παίρνουν οξυγόνο στο σπίτι, κ πάνε στο νοσοκομείο όταν φτάσουν στο απροχώρητο, κ πάλι αρνούνται να διασωληνωθουν ή κάνουν υποδείξεις για τις θεραπείες που θέλουν. Αν δεν πιστεύουν στον κίνδυνο έχοντας φτάσει στο παρα πέντε, λες οι πιο νέοι ειδικά να προβληματιστούν για ένα πλαστό πιστοποιητικό νοσησης; 

Ναι όντως, έχεις δίκιο!!! Το πλαστό πιστοποιητικό δεν είναι τπτ μπροστά σε αυτά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν λειτουργούσε εξαρχής σωστά, δεν θα πήγαιναν τελευταία στιγμή στο νοσοκομείο… Άσε… Αφού αφήνουν ανεξέλεγκτο κι αυτόν τον δικηγόρο. 

Στο τέλος όμως έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργούν.υποκινουνται άκουσα κ απο άτομα μέσω τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Στο τέλος όμως έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργούν.υποκινουνται άκουσα κ απο άτομα μέσω τηλεφωνου

ναι έτσι φαίνεται αλλά την ιδέα την έχουν εξαρχής, γι αυτό κ αργούν να πάνε κ έρχονται σε επαφή με τα «κατάλληλα» άτομα… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λέτε να συνομιλούν με κανενα φόρουμ σαν κι αυτό εδώ καλή ώρα?:-D

Μπα δεν κρύβονται οι υποκινητές. επώνυμα γράφουν. Τυχαίνει κ είμαι φίλη στο φβ με έναν φανατικό αρνητή από το νησί, πολύ προοδευτικό κ ευαισθητοποιημένο κατά τ άλλα, ούτε ακροδεξιό ούτε θρησκόληπτο, αλλά κανονιοο αρνητή και του ιού κ του εμβολίου. Έτσι βλέπω κάθε μέρα όλο το ρεπερτόριο του χώρου. Ασύλληπτο το τι πιστεύουν. Κ αυτός ο δικηγόρος με τπυς συνεργάτες, γνωστός είναι, δημόσια γράφει κ απλώς του κατεβάζουν το προφίλ πού κ πού, κάνει άλλο κάποιος συνεργάτης του κ ανεβάζει από το κανάλι του στο youtube. Το σουρεάλ με αυτούς τους αρνητές είναι ότι πιστεύουν ταυτόχρονα τα πιο αντιφατικά. αυτός δλδ ανεβάζει ένα ποστ για το ότι τα τεστ βγαίνουν ψευδώς θετικά γιατί η ανάλυση γίνεται σε τάδε αριθμό κύκλων ενώ αν γινόταν σε άλλον θα έβγαιναν αρνητικά, άρα δεν υπάρχουν τόσα κρπυσματα, αλλά μετά από μια ώρα ανεβάζει ενός άλλου πχ που λέει ότι εκείνος έκανε το εμβόλιο γιατί είναι 60 κ καπνίζει άρα θα του προσφέρει κάτι αλλά οι νεότεροι επ ουδενι να μην τπ κάνουν, άρα αυτός τουλάχιστον παραδέχεται την ύπαρξη του ιού, αλλά επειδή γράφει και κατά του εμβολιου κρατάει επιλεκτικά αυτό κι ας έρχεται σε αντίφαση με το ότι τα κρπυσματα είναι εικονικά. Πραγματική τρικυμία εν κρανίω… 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

Μπα δεν κρύβονται οι υποκινητές. επώνυμα γράφουν. Τυχαίνει κ είμαι φίλη στο φβ με έναν φανατικό αρνητή από το νησί, πολύ προοδευτικό κ ευαισθητοποιημένο κατά τ άλλα, ούτε ακροδεξιό ούτε θρησκόληπτο, αλλά κανονιοο αρνητή και του ιού κ του εμβολίου. Έτσι βλέπω κάθε μέρα όλο το ρεπερτόριο του χώρου. Ασύλληπτο το τι πιστεύουν. Κ αυτός ο δικηγόρος με τπυς συνεργάτες, γνωστός είναι, δημόσια γράφει κ απλώς του κατεβάζουν το προφίλ πού κ πού, κάνει άλλο κάποιος συνεργάτης του κ ανεβάζει από το κανάλι του στο youtube. Το σουρεάλ με αυτούς τους αρνητές είναι ότι πιστεύουν ταυτόχρονα τα πιο αντιφατικά. αυτός δλδ ανεβάζει ένα ποστ για το ότι τα τεστ βγαίνουν ψευδώς θετικά γιατί η ανάλυση γίνεται σε τάδε αριθμό κύκλων ενώ αν γινόταν σε άλλον θα έβγαιναν αρνητικά, άρα δεν υπάρχουν τόσα κρπυσματα, αλλά μετά από μια ώρα ανεβάζει ενός άλλου πχ που λέει ότι εκείνος έκανε το εμβόλιο γιατί είναι 60 κ καπνίζει άρα θα του προσφέρει κάτι αλλά οι νεότεροι επ ουδενι να μην τπ κάνουν, άρα αυτός τουλάχιστον παραδέχεται την ύπαρξη του ιού, αλλά επειδή γράφει και κατά του εμβολιου κρατάει επιλεκτικά αυτό κι ας έρχεται σε αντίφαση με το ότι τα κρπυσματα είναι εικονικά. Πραγματική τρικυμία εν κρανίω… 

 

Έχω γείτονες που πιστεύουν διάφορα πράγματα που για εμένα είναι εξωφρενικά.

Δεν κάνουν γενικά εμβόλια γιατί έχουν χημικά, πηγαίνουν τα παιδιά τους σε εναλλακτικούς θεραπευτές, φοράνε κάτι βραχιολάκια που ελέγχουν το βιομαγνητικό πεδίο και διάφορα άλλα πράγματα από την εποχή του Μεσαίωνα.

Κάποια μέλη της οικογένειας πέρασαν κοβιντ μάλιστα, αλλά επέζησαν. Πιστεύουν ότι ήταν γρίππη γιατί ο κοβιντ είναι προπαγάνδα των φαρμακευτικών.

Αλλά δεν κάνουν επιθετική προπαγάνδα. Αν τους πεις ότι έχεις πονόλεμο, τότε θα σου πουν ότι είναι πολύ αποτελεσματικό ένα βότανο ή ένα τελετουργικό που τους είπε ο θεραπευτής τους, όμως δε θα σου πουν ότι κακώς εσύ πας στο γιατρό, ούτε ποτέ έχει ακούσει κανείς να λένε να μην πηγαίνουν οι άλλοι στα νοσοκομεία.

Είναι νομίζω διαφορετικό να πιστεύεις ο ίδιος για τον εαυτό σου διάφορα περίεργα από το να πάρεις την ευθύνη για τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Έσπερος said:

Έχω ακούσει κ πλαστές θετικά σε φαρμακεία, για να πάρουν πιστοποιητικό νοσησης… Αν θέλει ο άλλος να ξεφύγει, βρίσκει τρόπο.

Νομίζω πως έχουν πει ότι η καταγραφή θα γίνεται εφόσον το τεστ έχει γίνει σε δημόσια δομή, οπότε αυτό θα είναι δύσκολο να συμβεί.

 

Ο κόσμος γενικά δεν χρησιμοποιεί πολλές φορές το μυαλό του, δεν διαβάσατε χθες για τον κυριούλη ο οποίος επειδή ήταν θετικός στον κορονοιό πήγαινε σε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες με το αρνητικό τεστ του γιου του?απλά έτυχε σε ένα κεπ να του κάνουν έλεγχο και βρήκαν ότι αυτός ο άνθρωπος είχε θετικό τεστ και κυκλοφορούσε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Νομίζω πως έχουν πει ότι η καταγραφή θα γίνεται εφόσον το τεστ έχει γίνει σε δημόσια δομή, οπότε αυτό θα είναι δύσκολο να συμβεί.

 

Ο κόσμος γενικά δεν χρησιμοποιεί πολλές φορές το μυαλό του, δεν διαβάσατε χθες για τον κυριούλη ο οποίος επειδή ήταν θετικός στον κορονοιό πήγαινε σε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες με το αρνητικό τεστ του γιου του?απλά έτυχε σε ένα κεπ να του κάνουν έλεγχο και βρήκαν ότι αυτός ο άνθρωπος είχε θετικό τεστ και κυκλοφορούσε ελεύθερα.

Ένας καθηγητής ιατρός έλεγε στο τηλ ότι ήξερε κάποιον που πήγαινε με του αδερφουωτου.ειπε επίσης ότι ξέρει κ άτομα που κολλησαν επίτηδες φια να μην εμβολιαστούν.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ένας καθηγητής ιατρός έλεγε στο τηλ ότι ήξερε κάποιον που πήγαινε με του αδερφουωτου.ειπε επίσης ότι ξέρει κ άτομα που κολλησαν επίτηδες φια να μην εμβολιαστούν.

Ποιος ξέρει πόσες τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ τωρα που οπου παμε πρεπει να βγαζουμε κινητο, ταυτοτητα,να ψαχνουμε το πιστοποιητικο για να το σκανναρουν, σκεφτομαι οτι θα ηταν χιλιες φορες πιο βολικο να ειχε οντως τσιπακι, χαχα! Θα σε σκαναραν κατ'ευθειαν και θα ξεμπερδευες, ουτε να ψαχνεις το πιστοποιητικο, ουτε να φοβασαι μηπως ξεχασες την ταυτοτητα ουτε τιποτα :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Άσχετο αλλά μπορούν να το σκαναρουν κ απ' το κινητό χωρίς να το έχεις εκτυπώσει η όχι?

 

Ναι, από το κινητό σκανάρουν.

 

Εγώ έχω και σκαναρισμένη στο κινητό και την ταυτότητα και το δίπλωμά μου γιατί πλέον εκτός δουλειάς κυκλοφορώ μόνο με κινητό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Deena είπε:

 

Ναι, από το κινητό σκανάρουν.

 

Εγώ έχω και σκαναρισμένη στο κινητό και την ταυτότητα και το δίπλωμά μου γιατί πλέον εκτός δουλειάς κυκλοφορώ μόνο με κινητό.

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζετε την εφαρμογή Covid free GR wallet και σκανάρετε ή ανεβάζετε το πιστοποιητικό που έχετε. Είναι πολύ πιο γρήγορο από το να το έχεις αποθηκευμένο σαν αρχείο ή να κουβαλάς χαρτιά, συν ότι το QR βγαίνει σε σε μέγεθος που μπορούν να το σκανάρουν όλοι πολύ εύκολα. Από εκεί και πέρα δεν είναι απαραίτητη η ταυτότητα συγκεκριμένα, αλλά οποιοδήποτε μέσο μπορεί να επαληθεύσει το ονοματεπώνυμό σου (πχ δίπλωμα, φοιτητική ταυτότητα, χρεωστική/πιστωτική κάρτα κ.α.). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...