Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

28 minutes ago, Έσπερος said:

Στις Δανία κ τη Νορβηγία διάβασα ότι ανοίγουν μεν σχολεία κ επιχειρήσεις, όμως μέχρι μέσα στο καλοκαίρι θα απαγορεύονται διάφορες συγκεντρώσεις με πολύ κόσμο. 

Δεν είναι τόσο απλό ότι επιστρέφουν στην κανονικότητα. Απλώς ανοίγουν κάποιους τομείς που είναι σχετικά ασφαλές να λειτουργήσουν. 

 

Στην Δανία και την Νορβηγία που ενδεχομένως ο λαός να είναι πιο δεκτικός και συνεργάσιμος σε αυτά που επιβάλει το κράτος.  Εδώ έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας και σήμερα μέτρησα πάνω από πενήντα άτομα στην πλατεία μας που κάθονταν σε παρέες! τις ημέρες που έβρεχε κανείς δεν ήθελε να κάνει ''σωματική άσκηση'' χθες και σήμερα ήταν φουλ. Ο λόγος που βγάζω το παιδί μου για περπάτημα μόνο τις ημέρες που έχει κρύο είναι αυτός. Στην Δανία και την Νορβηγία ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό του λαού υπακούει, εδώ έβγαλαν απαγόρευση κυκλοφορίας και έτρεχαν να αλλάξουν την διεύθυνση κατοικίας για να φύγουν το Πάσχα μέχρι που η ΑΑΔΕ αναγκάστηκε να βάλει φρένο!!Είναι τραγικό.

 

Μιλάμε για τα μέτρα και λέμε πως όλα έγιναν για ενενήντα θανάτους και δεν βλέπουμε το  προφανές, ότι πάρθηκαν αυτά τα μέτρα επειδή είναι απαραίτητο και αντί να δώσουμε την προσοχή που αρμόζει ώστε να βγούμε το συντομότερο από αυτά ψάχνουμε να βρούμε με ποιο τρόπο θα πάμε το Πάσχα στο χωριό, (δεν μιλάω για κάποια προσωπικά , κάνω την αναφορά αυτή για την νοοτροπία του Έλληνα).

Πολύ με έχει δυσαρεστήσει αυτός ο παρτακισμός που έχουμε. Όποιος βλέπει υπερβολικά τα μέτρα θα βγει βόλτα με τον φίλο-φίλη και θα τα πούνε σε καμία πλατεία με άλλους  10-20 μαζί (αυτό βλέπω από το μπαλκόνι μου) και θα δηλώνει αγχωμένος για την οικονομία του κράτους λόγω των μέτρων, αντί να κάνει το πιο απλό, να υπακούσει στα μέτρα έτσι ώστε να αρθούν νωρίτερα να ανοίξει το εμπορικό, η καφετέρεια , το εστιατόριο , να δουλέψουν και αυτοί οι άνθρωποι γιατί αλλιώς μας περιμένει μεγάλη ανηφόρα. Προφανώς και ο καθένας το βλέπει απο την δική του σκοπιά και όπως τον βολεύει, αλλά αυτή την συμπεριφορά την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.

Παρόλο που δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε οικονομολόγος θεωρώ πως ακόμα και αν δεν είχαν πάρει αυτά τα μέτρα τόσο νωρίς θα τα έπαιρναν λίγο αργότερα, μετά από μερικές χιλιάδες θανάτους, και τότε η ζημιά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, εμάς όλο αυτό μας έχει κάνει τεράστια ζημιά οικονομική, και φυσικά θέλω να γυρίσω στην καθημερινότητα μου το συντομότερο δυνατό όμως θα ήταν ψέμα να πω πως δεν φοβάμαι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 said:

Αυτό μου θυμίζει τη δήλωση του Χρυσοχοΐδη, πως ναι μεν ήταν παραποιημένα τα πλάνα από τη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν πειράζει, γιατί έτσι επετεύχθη ο σκοπός!!

Φυσικά δεν υποστηρίζω πως ήταν ο θεμιτός τρόπος. Ήταν ο δικός τους τρόπος. Ίσως γιατί είμαστε έτσι σαν λαός, μιλάω γενικευμένα, και το ζητάει ο οργανισμός μας να πειστούμε με τρομοκρατία και όχι με λογικά επιχειρήματα που θα ήταν το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Πραγματικά, μου φαίνεται πολύ περίεργο όλη αυτή η αλλαγή μέσω αυτού που συμβαίνει τώρα, ειδικά όταν στη χώρα μας έχει τόσο λίγα θύματα...

Επειδή αυτό το έχεις πει και άλλες φορές, δεν πιστεύεις πως έχουμε λίγα θύματα επειδή πήραν νωρίς μέτρα?

 

Just now, anemoni1989 said:

Μήπως στην Ελλάδα υπερβαλλαμε γιατί θέλαμε να "περάσουμε" αλλά μέτρα τα οποία δεν θα πέρναγαν αλλιώς?

Θες να μου εξηγήσεις τι άλλα μέτρα εννοείς?? Είναι ειλικρινής η ερώτηση μου , δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά θέλω να μου πει τι πιστεύεις ότι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Φυσικά δεν υποστηρίζω πως ήταν ο θεμιτός τρόπος. Ήταν ο δικός τους τρόπος. Ίσως γιατί είμαστε έτσι σαν λαός, μιλάω γενικευμένα, και το ζητάει ο οργανισμός μας να πειστούμε με τρομοκρατία και όχι με λογικά επιχειρήματα που θα ήταν το σωστό.

Διαφωνώ κάθετα. Τι πάει να πει " το ζητάει ο οργανισμός μας"??? Ή έχεις επιχειρήματα ή δεν έχεις...

Just now, kotsifikos είπε:

Επειδή αυτό το έχεις πει και άλλες φορές, δεν πιστεύεις πως έχουμε λίγα θύματα επειδή πήραν νωρίς μέτρα?

 

Θες να μου εξηγήσεις τι άλλα μέτρα εννοείς?? Είναι ειλικρινής η ερώτηση μου , δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά θέλω να μου πει τι πιστεύεις ότι συμβαίνει.

Σίγουρα τα μέτρα έπαιξαν ρόλο, αλλά και πάλι θεωρώ πως πλέον είναι υπερβολή να επιμένουμε σε αυτά, με αυτά τα νούμερα και αυτή την κατηγορία θυματων. Σε προηγούμενο σχόλιο μου παρέθεσα τα νούμερα από θύματα τροχαίων  ΝΕΟΥΣ ανθρώπους και παιδιά και όχι ΥΠΕΡΗΛΙΚΕς ή με χρόνια νοσήματα και δεν το σχολίασε καμία... Δεν κλείσαμε τα παιδιά μας μέσα όταν το 2% κινδυνεύει να σκοτωθεί από τροχαίο πριν καν φτάσει στα 15 χρόνια ζωής και τα κλείσαμε μέσα τώρα για 2 μήνες, για έναν ιό με 0% θνητότητα κάτω των 18 ετών και 85% θνητότητα για άτομα άνω των 75 ή με χρόνια νοσήματα... Είναι παράλογο... Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να βγούμε ποτέ από τα σπίτια μας, γιατί είναι πιο πιθανό να μας χτυπήσει αμάξι, παρά να πεθάνουμε εμείς ή κάποιος δικός μας από κορωνοιο. Και δεν το λέω από το μυαλό μου. Είναι επίσημα στοιχεία αυτά και υπάρχουν σε επίσημους φορείς δημοσιευμένα.

Τα μέτρα που εννοώ είναι η χρηματοδότηση των κομμάτων, τα εκατομμύρια που χαρίστηκαν στα ΜΜΕ, στην εταιρεία που εκμεταλλεύεται τα διόδια, η αποφυλάκιση πολιτικών προσώπων καταδικασμένων για σοβαρά αδικήματα, ο πλειστηριασμός της 1ης κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Τραγωδίες συμβαίνουν κάθε μέρα, άσχετα που δεν αφορούν πάντα το δικό μας σπίτι... Πραγματικά, μου φαίνεται πολύ περίεργο όλη αυτή η αλλαγή μέσω αυτού που συμβαίνει τώρα, ειδικά όταν στη χώρα μας έχει τόσο λίγα θύματα... Καλό είναι πάντως που συμβαίνει και μακάρι να αλλάξουν και άλλοι προτεραιότητες!!

 

Καλά εγώ δεν είπα ειδικά για τώρα, αλλά γενικά όταν συμβαίνει κάτι σοβαρό είναι μια υπενθύμιση ότι πολλές φορές χαλιομαστε για βλακείες. Απλά το ανέφερα τώρα επειδή είπα για τα τραπέζια που θα χαλάσουν. Δεν νομίζω κάποιος να άλλαξε την κοσμοθεωρία του ειδικά λόγω του κορωνοϊού. Αν κάποιος ήταν προσγειωμένος γενικά το ίδιο θα είναι και τώρα και αν κάποιος χαλιεται για βλακείες όπως δεν το συνειδητοποιεί σε κάθε συμφορά δεν θα το συνειδητοποιήσει ούτε τώρα. Ή θα το συνειδητοποιήσει για λίγο κ μετά τα ίδια!

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν κλείσαμε τα παιδιά μας μέσα όταν το 2% κινδυνεύει να σκοτωθεί από τροχαίο πριν καν φτάσει στα 15 χρόνια ζωής και τα κλείσαμε μέσα τώρα για 2 μήνες, για έναν ιό με 0% θνητότητα κάτω των 18 ετών και 85% θνητότητα για άτομα άνω των 75 ή με χρόνια νοσήματα... Είναι παράλογο... Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να βγούμε ποτέ από τα σπίτια μας, γιατί είναι πιο πιθανό να μας χτυπήσει αμάξι, παρά να πεθάνουμε εμείς ή κάποιος δικός μας από κορωνοιο

 

Μόνο που το τροχαίο δεν κολλάει! Τώρα δεν κλειστηκαμε για να μην κολλήσουμε/πεθάνουμε αλλά για να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Μονο που το τροχαίο δεν κολλάει! Τώρα δεν κλειστηκαμε για να μην κολλήσουμε/πεθάνουμε αλλά για να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης.

Κάθε χρόνο στην Ελλάδα χάνεται μια πόλη ΝΕΩΝ ανθρώπων σε τροχαία. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου. Ο κορωνοιος και που κολλάει, είναι επικίνδυνος για πολύ συγκεκριμένη μερίδα του πληθυσμού... Αλλά και πάλι, τα νούμερα είναι μικρότερα από αυτά των τροχαίων. Ξαναλέω, βάσει αριθμών, είναι πιο πιθανό να πεθάνει κάποιος από τροχαίο, παρά από κορωνοιο. Το ότι θα κολλήσεις δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Άλλο κρούσμα και άλλο θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κάθε χρόνο στην Ελλάδα χάνεται μια πόλη ΝΕΩΝ ανθρώπων σε τροχαία. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου. Ο κορωνοιος και που κολλάει, είναι επικίνδυνος για πολύ συγκεκριμένη μερίδα του πληθυσμού... Αλλά και πάλι, τα νούμερα είναι μικρότερα από αυτά των τροχαίων. Ξαναλέω, βάσει αριθμών, είναι πιο πιθανό να πεθάνει κάποιος από τροχαίο, παρά από κορωνοιο. Το ότι θα κολλήσεις δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Άλλο κρούσμα και άλλο θάνατος.

η ελβετια με λιγοτερο πλυθησμο απο εμας κ μετρα πιο χαλαρα εχει σημερα 1000 νεκρους σε ενα μηνα χιλιοι νεκροι .  ποτε ακριβως κ απο πια αιτια μεμονομενοι υπαρχουν.χιλιοι νεκροι σε ενα μηνα? δεν ειναι τρομοκρατια ειναι απλως προσεχουμε . αυτα τα μετρα δεν γιναν για να τρομοκρατησουν γιναν για να μαζευτουν κ οι ανευθυνοι εστω κ με το ζορι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Κάθε χρόνο στην Ελλάδα χάνεται μια πόλη ΝΕΩΝ ανθρώπων σε τροχαία. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου. Ο κορωνοιος και που κολλάει, είναι επικίνδυνος για πολύ συγκεκριμένη μερίδα του πληθυσμού... Αλλά και πάλι, τα νούμερα είναι μικρότερα από αυτά των τροχαίων. Ξαναλέω, βάσει αριθμών, είναι πιο πιθανό να πεθάνει κάποιος από τροχαίο, παρά από κορωνοιο. Το ότι θα κολλήσεις δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Άλλο κρούσμα και άλλο θάνατος.

Υπάρχει μια διαφορά, το τροχαίο που όντως τα νούμερα είναι τραγικά, συμφωνώ σε αυτό, δεν μπορείς να το.ελεγξεις κάπως. Μπορείς να κάνεις σεμινάρια οδικής παιδείας, διαφημιστικά σποτ, να βελτιώσεις κάποια πράγματα, σε ένα βαθμό αυτά γίνονται. Για τον ιό μπορεις να το ελέγξεις όπως φαίνεται με την κοινωνική αποστασιοποίηση του πληθυσμού προς το παρόν.. Επίσης επειδή είναι κάτι καινούργιο και από ότι λένε έχει μια περίεργη συμπεριφορά κάποιες φορές πχ επιπλοκές σε νέους ανθρώπους βαριά πνευμονία που δεν κάνει η γρίπη δεν σε προβληματίζει; σαφώς δεν είμαι ειδικός, προβληματισμό εκφράζω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Υπάρχει μια διαφορά, το τροχαίο που όντως τα νούμερα είναι τραγικά, συμφωνώ σε αυτό, δεν μπορείς να το.ελεγξεις κάπως. Μπορείς να κάνεις σεμινάρια οδικής παιδείας, διαφημιστικά σποτ, να βελτιώσεις κάποια πράγματα, σε ένα βαθμό αυτά γίνονται. Για τον ιό μπορεις να το ελέγξεις όπως φαίνεται με την κοινωνική αποστασιοποίηση του πληθυσμού προς το παρόν.. Επίσης επειδή είναι κάτι καινούργιο και από ότι λένε έχει μια περίεργη συμπεριφορά κάποιες φορές πχ επιπλοκές σε νέους ανθρώπους βαριά πνευμονία που δεν κάνει η γρίπη δεν σε προβληματίζει; σαφώς δεν είμαι ειδικός, προβληματισμό εκφράζω

Ποιος σου είπε πως η γριππη δεν κάνει επιπλοκές??? Κάνει και παρακάνει και έχει εξίσου αρκετά θύματα....

Όσον αφορά τα τροχαία γτ δεν μπορείς να τα ελέγξεις. Την περίοδο της καραντινας έχουν μειωθεί 85% αν θυμάμαι καλά... Άρα, με αυτή τη λογική, γιατί να μην κλειστουμε σπίτια μας για να σώσουμε νέους ανθρώπους από τα τροχαία??? 

Just now, ninaki80 είπε:

η ελβετια με λιγοτερο πλυθησμο απο εμας κ μετρα πιο χαλαρα εχει σημερα 1000 νεκρους σε ενα μηνα χιλιοι νεκροι .  ποτε ακριβως κ απο πια αιτια μεμονομενοι υπαρχουν.χιλιοι νεκροι σε ενα μηνα? δεν ειναι τρομοκρατια ειναι απλως προσεχουμε . αυτα τα μετρα δεν γιναν για να τρομοκρατησουν γιναν για να μαζευτουν κ οι ανευθυνοι εστω κ με το ζορι. 

Στις χώρες που υποφέρουν από ακραία φτώχεια, πεθαίνουν παιδιά καθημερινα... Χιλιάδες μέσα σε μια εβδομάδα... Όχι σε ένα μήνα... Γιατί νοιαστηκαμε ξαφνικά σαν άνθρωποι για τον κορωνοιο που σκοτώνει μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους ως επί το πλείστον και όχι για να σώσουμε ΠΑΙΔΙΑ που πεθαίνουν από πείνα, πολέμους , καρκίνο κλπ???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ξαναλέω, βάσει αριθμών, είναι πιο πιθανό να πεθάνει κάποιος από τροχαίο, παρά από κορωνοιο. Το ότι θα κολλήσεις δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Άλλο κρούσμα και άλλο θάνατος.

Θα ξαναπούμε ότι υποτίθεται ότι η καραντίνα γίνεται γιατί το σύστημα δε σηκώνει ταυτόχρονα κ τα θύματα του κορωνοιου και τα θύματα όλων των υπολοίπων παθήσεων που συνεχίζουν να συμβαίνουν καθημερινά κ αν συνέβαινε θα πέθαινε πολύς περισσότερος κόσμος, όπως δλδ σε ιταλια-ισπανια-ηπα. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Τα μέτρα που εννοώ είναι η χρηματοδότηση των κομμάτων, τα εκατομμύρια που χαρίστηκαν στα ΜΜΕ, στην εταιρεία που εκμεταλλεύεται τα διόδια, η αποφυλάκιση πολιτικών προσώπων καταδικασμένων για σοβαρά αδικήματα, ο πλειστηριασμός της 1ης κατοικίας.

Προφανώς ειναι πολύ βολική η καραντίνα για να γίνουν όλα αυτά αθόρυβα και αναίμακτα αλλά πιστεύεις ότι γίνεται όλος αυτός ο χαμός παγκοσμίως για να δώσει η δική μας κυβέρνηση λεφτά στα κανάλια κ στα διόδια και να αποφυλακισει κόσμο; Θα μπορούσε κ με πολύ λιγότερα. Δηλαδή είναι κ ο ΠΟΥ στο κόλπο; Εντάξει, είπαμε συνομωσιολογια αλλά όχι κ έτσι. Άλλωστε η κυβέρνηση στην Ελλάδα δε χρειάστηκε ποτέ ιδιαίτερα προσχήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Θα ξαναπούμε ότι υποτίθεται ότι η καραντίνα γίνεται γιατί το σύστημα δε σηκώνει ταυτόχρονα κ τα θύματα του κορωνοιου και τα θύματα όλων των υπολοίπων παθήσεων που συνεχίζουν να συμβαίνουν καθημερινά κ αν συνέβαινε θα πέθαινε πολύς περισσότερος κόσμος, όπως δλδ σε ιταλια-ισπανια-ηπα. 

 

Προφανώς ειναι πολύ βολική η καραντίνα για να γίνουν όλα αυτά αθόρυβα και αναίμακτα αλλά πιστεύεις ότι γίνεται όλος αυτός ο χαμός παγκοσμίως για να δώσει η δική μας κυβέρνηση λεφτά στα κανάλια κ στα διόδια και να αποφυλακισει κόσμο; Θα μπορούσε κ με πολύ λιγότερα. Δηλαδή είναι κ ο ΠΟΥ στο κόλπο; Εντάξει, είπαμε συνομωσιολογια αλλά όχι κ έτσι. Άλλωστε η κυβέρνηση στην Ελλάδα δε χρειάστηκε ποτέ ιδιαίτερα προσχήματα.

Δεν μιλάω γιατί ξεκίνησε. Ρωταω για ποιο λόγο να συνεχιζεται. 90 νεκροί και μάλιστα οι περισσότεροι υπερήλικες ή με σοβαρά νοσήματα, σε 1,5 μήνα δεν είναι δα και κανα τεράστιο νούμερο. Και ξαναρωτάω, αφού χώρες με περισσότερους νεκρούς είναι πιο χαλαρές, για ποιο λόγο εμεις να μένουμε μέσα και μάλιστα να το παρατείνουμε άνω σαφέστατα είναι σε ύφεση το όλο πράγμα?

Όσον αφορά το 1ο που αναφέρεις, ο καθηγητής Ιωαννίδης έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα εξήγηση για το λόγο που συνέβη αυτό το μπαμ σε Ιταλία και Ισπανία. Έχει δώσει συνεντεύξεις σε αρκετά μέσα και μιλάει με αριθμούς και ποσοστα, όχι μόνο με θεωρία.

 

Εγώ πάντως απάντηση για ακόμα μια φορά δεν πήρα. Θεωρούμε πιο σημαντικούς τους υπερήλικες από τα παιδιά μας ??? Αν όχι, γιατί τα αφήνουμε να κυκλοφορούν έξω ενώ διατρέχουν τεράστιο κίνδυνο να πεθάνουν από τροχαίο??? Θα έπρεπε να μπούμε σε καραντίνα μέχρι να μηδενιστούν τα τροχαία και αναλόγως τα νούμερα που θα έχουμε μετά να επιτρέπεται ή να μην επιτρέπεται η χρήση αυτοκινήτων.... Όχι???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κάθε χρόνο στην Ελλάδα χάνεται μια πόλη ΝΕΩΝ ανθρώπων σε τροχαία. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου. Ο κορωνοιος και που κολλάει, είναι επικίνδυνος για πολύ συγκεκριμένη μερίδα του πληθυσμού... Αλλά και πάλι, τα νούμερα είναι μικρότερα από αυτά των τροχαίων. Ξαναλέω, βάσει αριθμών, είναι πιο πιθανό να πεθάνει κάποιος από τροχαίο, παρά από κορωνοιο. Το ότι θα κολλήσεις δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Άλλο κρούσμα και άλλο θάνατος.

 

Μα το θέμα δεν είναι να μην πεθάνουμε, είναι να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης.

 

Just now, anemoni1989 είπε:

για ποιο λόγο εμεις να μένουμε μέσα και μάλιστα να το παρατείνουμε άνω σαφέστατα είναι σε ύφεση το όλο πράγμα?

 

Δεν είναι ακόμα σε ύφεση, δεν μειώνονται. Απλώς είναι σταθερή η αύξηση και όχι εκθετική όπως έλεγαν τα μαθηματικά μοντέλα. Αλλά μάλλον φοβούνται πως αν πάψει η καραντίνα μπορεί να γίνει εκθετική, γι'αυτό το κρατάνε μέχρι να ανοίξει ο καιρός ή να υπάρξει όντως υφεση, εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα το θέμα δεν είναι να μην πεθάνουμε, είναι να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης.

 

 

Δεν είναι ακόμα σε ύφεση, δεν μειώνονται. Απλώς είναι σταθερή η αύξηση και όχι εκθετική όπως έλεγαν τα μαθηματικά μοντέλα. Αλλά μάλλον φοβούνται πως αν πάψει η καραντίνα μπορεί να γίνει εκθετική, γι'αυτό το κρατάνε μέχρι να ανοίξει ο καιρός ή να υπάρξει όντως υφεση, εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Μα την αλυσίδα μετάδοσης θες να τη σπάσεις για να μην πεθάνει κόσμος. Ύφεση έχεις. 50 κρούσματα (σοβαρά) τη μέρα ύφεση είναι... Το αν ο άλλος το περνάει ασυμπτωματικα ή ήπια δεν έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

Ο κος Ιωαννίδης όπως αμφισβητεί ο ίδιος τη σοβαρότητα της πανδημίας έτσι αμφισβητείται κι ο ίδιος από άλλους περισσοτερους επιστήμονες με εξίσου νούμερα και επιχειρήματα. Επειδή είναι γνωστός επιστημονας και ξέρει να μιλάει  δεν πάει να πει πως έχει δίκιο. Ο ιδιος αποτελεί μειονότητα σε σχέση με αυτά που λεει η παγκόσμια επιστήμη. Εσυ  εχεις κολλήσει στα τροχαία και στην πείνα της Αφρικής και σε όλα τα δεινά του κόσμου και σε όοοοοτι άλλο μπορείς να βρεις σαν επιχείρημα ΑΡΚΕΙ να μην ασχολούμαστε με τον -σιγά  τον ιο- τον κορονοιο.  Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, έχει γίνει ο κακος χαμός σε ΌΛΟ ΤΟΝ πλανήτη, έχουν έρθει τα πάνω κάτω,  οι άνθρωποι βρίσκονται σε φάση παγκόσμια καραντινας αλλά εμείς ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΆ θεωρούμε υπερβολικά τα μέτρα.  Γι αυτό λοιπόν ειναι αυστηροι στα μέτρα,  γιατί αν σκέφτονται πολλοί έτσι,  κανένας κοινός νους δεν πρόκειται να συγκρατηθει. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις. Η αλήθεια είναι ότι για τον κόσμο στους εξωτερικούς χώρους δεν έχω καταλάβει πόσο επικίνδυνο ειναι και πόσο υπαρχει μια υπερβολη. Ομως σ αυτες τις χωρες, δεν παιζει καποιον ρολο κ η γενικοτερη δομη της κοινωνίας; εννοω οτι στην Ελλαδα οι περισσοτερες οικογενειες εχουν στενη επαφη με τους παππουδες πχ γιατι προσεχουν παιδια ή βοηθουν σε οικογενειακες επιχειρήσεις κ οι οικογενειες συχνα μενουν κ στο ιδιο οίκημα, κ επιςης πολλοι παππούδες δεν έχουν κάποιο άλλο ενδιαφέρον παρά μόνο να αςχολουνται με τα εγγονια τους, οπότε η διασπορά στους ηλικιωμένους θα ηταν δεδομενη κ τεράστιας έκτασης. Λογικα δεν επικρατούν ακριβως ιδιες συνθηκες σ αυτες τις χωρες. Βεβαια αν υπαρχουν μετρα, γιατι καταλαβα οτι κ εκει υπηρχαν, θεωρω βλακώδες να συναντιέσαι με φίλους. Δηλαδή διακόπτεται η φοίτηση των παιδιών στο σχολείο, κλεινουν επιχειρήσεις, με κοστος ολα αυτα οικονομικο κ οχι μονο, και παιρνουμε το ρισκο να συναντιόμαστε με άλλους; σαν να πηγαίνουν στράφι οι θυσίες μου φαινεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Ο κος Ιωαννίδης όπως αμφισβητεί ο ίδιος τη σοβαρότητα της πανδημίας έτσι αμφισβητείται κι ο ίδιος από άλλους περισσοτερους επιστήμονες με εξίσου νούμερα και επιχειρήματα. Επειδή είναι γνωστός επιστημονας και ξέρει να μιλάει  δεν πάει να πει πως έχει δίκιο. Ο ιδιος αποτελεί μειονότητα σε σχέση με αυτά που λεει η παγκόσμια επιστήμη. Εσυ  εχεις κολλήσει στα τροχαία και στην πείνα της Αφρικής και σε όλα τα δεινά του κόσμου και σε όοοοοτι άλλο μπορείς να βρεις σαν επιχείρημα ΑΡΚΕΙ να μην ασχολούμαστε με τον -σιγά  τον ιο- τον κορονοιο.  Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, έχει γίνει ο κακος χαμός σε ΌΛΟ ΤΟΝ πλανήτη, έχουν έρθει τα πάνω κάτω,  οι άνθρωποι βρίσκονται σε φάση παγκόσμια καραντινας αλλά εμείς ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΆ θεωρούμε υπερβολικά τα μέτρα.  Γι αυτό λοιπόν ειναι αυστηροι στα μέτρα,  γιατί αν σκέφτονται πολλοί έτσι,  κανένας κοινός νους δεν πρόκειται να συγκρατηθει. 

Δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος σου. Καταρχάς δεν είπα εγώ "σιγά τον ιό", απλά είπα πως υπάρχουν και άλλες αιτίες που προκαλούν ίσως και περισσότερους θανάτους και έτσι δεν κάναμε. Αμφισβητείς τα νούμερα δηλαδή?? Γιατί είσαι εκπαιδευτικός και δεν θα πρεπε. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, τώρα που αγχώθηκα με πως θα χτυπήσει και τη δική μας πόρτα, αμέσως όλοι να το παίξουμε φιλεύσπλαχνοι και στωικοί και μην τυχόν και μας πεθάνει κανένας παππούς. Αλλά και πάλι στο ερώτημα μου δεν απαντάς. Είναι σημαντικοτερο να μην πεθάνουν υπερήλικες από το να πεθαίνουν παιδιά κάθε μέρα??? Ή απλά τώρα που μπορεί να είναι "οι δικοί μας" μας νοιάζει περισσότερο???? Προφανώς το 2ο....

Και για να σου απαντήσω, ναι με ενδιαφέρουν τα παιδιά της Αφρικής και οι πόλεμοι και τα τροχαία και όλα. Γιατί θεωρώ πως όλοι είμαστε ίσοι. Και όλοι θα έπρεπε να έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες. Εσύ προφανώς θεωρείς πως κάποιοι αξίζουν περισσότερο από άλλους και για αυτό αντιδράει έτσι, αλλά εντύπωση δεν μου κάνει. Τα ίδια σκέφτεται η πλειοψηφία. Και για αυτό η χώρα αυτή πάει κατά δι#ολου και ούτε πρόκειται να προκόψει ποτέ. Γιατί στις θεωρίες και στα λόγια όλοι καλοί είναι... Όταν έρχονται τα ζόρια όμως, εκεί φαίνεται το ποιόν του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ποιος σου είπε πως η γριππη δεν κάνει επιπλοκές??? Κάνει και παρακάνει και έχει εξίσου αρκετά θύματα....

Όσον αφορά τα τροχαία γτ δεν μπορείς να τα ελέγξεις. Την περίοδο της καραντινας έχουν μειωθεί 85% αν θυμάμαι καλά... Άρα, με αυτή τη λογική, γιατί να μην κλειστουμε σπίτια μας για να σώσουμε νέους ανθρώπους από τα τροχαία??? 

Στις χώρες που υποφέρουν από ακραία φτώχεια, πεθαίνουν παιδιά καθημερινα... Χιλιάδες μέσα σε μια εβδομάδα... Όχι σε ένα μήνα... Γιατί νοιαστηκαμε ξαφνικά σαν άνθρωποι για τον κορωνοιο που σκοτώνει μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους ως επί το πλείστον και όχι για να σώσουμε ΠΑΙΔΙΑ που πεθαίνουν από πείνα, πολέμους , καρκίνο κλπ???

βρε καλο μου ο κοσμος ξαφνικα νοιαστηκε γιατι ο ιος χτυπαει την πορτα του κ δεν κανει διακρισεις αν εισαι πλουσιος η φτωχος. 

πολυ απλα ειναι ενας ιος που ακομα κ εσυ που εισαι μορφωμενη δουλευταρου κ μπορεις να ζησεις το παιδι σου ανετα πολυ πιθανο να χασεις τους δικους σου η ακομα κ να κινδυνευσεις. 

εχεις δικιο δεν ασχολουμαστε με την πεινα του τριτου κοσμου γιατι ύπαρχει η ασφαλεια κ πολυτελεια οτι εμεις εχουμε την δυνατοτητα να σπουδασουμε να καλλιεργησουμε την γη να φυγουμε εξωτερικο με εναν ιο δεν υπαρχει πουθενα ασφαλεια οπου κ να ζεις οτι σπουδες κ να εχεις οσα λεφτα κ να κερδιζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βρε καλο μου ο κοσμος ξαφνικα νοιαστηκε γιατι ο ιος χτυπαει την πορτα του κ δεν κανει διακρισεις αν εισαι πλουσιος η φτωχος. 

πολυ απλα ειναι ενας ιος που ακομα κ εσυ που εισαι μορφωμενη δουλευταρου κ μπορεις να ζησεις το παιδι σου ανετα πολυ πιθανο να χασεις τους δικους σου η ακομα κ να κινδυνευσεις. 

εχεις δικιο δεν ασχολουμαστε με την πεινα του τριτου κοσμου γιατι ύπαρχει η ασφαλεια κ πολυτελεια οτι εμεις εχουμε την δυνατοτητα να σπουδασουμε να καλλιεργησουμε την γη να φυγουμε εξωτερικο με εναν ιο δεν υπαρχει πουθενα ασφαλεια οπου κ να ζεις οτι σπουδες κ να εχεις οσα λεφτα κ να κερδιζεις. 

Βρε δε λέμε κάτι διαφορετικό... Απλά η ένσταση μου είναι πως υπάρχουν συνθήκες που προκαλούν πολύ περισσότερους θανάτους, σε παραγωγικό κομμάτι του πληθυσμού (άρα μεγαλύτερη επίπτωση και επιβάρυνση -χασουρα) και έτσι δεν κάναμε. Αυτό μόνο. Μην κολλάς στην φτώχεια του τρίτου κόσμου. Από καρκίνο πεθαίνουν και πλούσιοι. Το ίδιο και από τροχαία. Όπως γίνεται και τώρα. Η διαφορά όμως είναι πως τώρα οι ευάλωτοι είναι οι ηλικιωμένοι ως επί το πλείστον, ενώ από τροχαία τροχαία και καρκίνο τα θύματα είναι μικρότερης ηλικίας. Εγώ αυτό λεω. Παραλυεις δηλαδή μια χώρα για τους ηλικιωμένους (κυρίως) , αλλά δεν σε νοιάζει να χάνεις νέους ανθρώπους. Εκεί εγώ προβληματίζομαι και θέτω τις διαφωνίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Νινακι αυτό λέει κι η ανεμωνη. Ότι νοιαστηκαμε μόνο επειδή χτυπάει την πόρτα μας. Δεν συμφωνώ όμως. Για τα παιδιά της Αφρικής μπορείς να κάνεις πχ δωρεά στη unicef, για τα τροχαία κοιτάς να προσέχεις, για τον κορωνοϊό μένεις σπίτι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δεν είναι ότι νοιαζόμαστε επιλεκτικά. Απλώς το καθένα από αυτά αντιμετωπίζεται αλλιώς. Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή για τα τροχαία και για την Αφρική; (Μεμονωμένα κάθε πολίτης εννοώ) Ή μήπως επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω για αυτά να μην κάνουμε ούτε για τον κορωνοϊό;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος σου. Καταρχάς δεν είπα εγώ "σιγά τον ιό", απλά είπα πως υπάρχουν και άλλες αιτίες που προκαλούν ίσως και περισσότερους θανάτους και έτσι δεν κάναμε. Αμφισβητείς τα νούμερα δηλαδή?? Γιατί είσαι εκπαιδευτικός και δεν θα πρεπε. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, τώρα που αγχώθηκα με πως θα χτυπήσει και τη δική μας πόρτα, αμέσως όλοι να το παίξουμε φιλεύσπλαχνοι και στωικοί και μην τυχόν και μας πεθάνει κανένας παππούς. Αλλά και πάλι στο ερώτημα μου δεν απαντάς. Είναι σημαντικοτερο να μην πεθάνουν υπερήλικες από το να πεθαίνουν παιδιά κάθε μέρα??? Ή απλά τώρα που μπορεί να είναι "οι δικοί μας" μας νοιάζει περισσότερο???? Προφανώς το 2ο....

Και για να σου απαντήσω, ναι με ενδιαφέρουν τα παιδιά της Αφρικής και οι πόλεμοι και τα τροχαία και όλα. Γιατί θεωρώ πως όλοι είμαστε ίσοι. Και όλοι θα έπρεπε να έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες. Εσύ προφανώς θεωρείς πως κάποιοι αξίζουν περισσότερο από άλλους και για αυτό αντιδράει έτσι, αλλά εντύπωση δεν μου κάνει. Τα ίδια σκέφτεται η πλειοψηφία. Και για αυτό η χώρα αυτή πάει κατά δι#ολου και ούτε πρόκειται να προκόψει ποτέ. Γιατί στις θεωρίες και στα λόγια όλοι καλοί είναι... Όταν έρχονται τα ζόρια όμως, εκεί φαίνεται το ποιόν του καθενός.

 

Καταρχάς δεν είμαι εκπαιδευτικος. 

Όλα όσα αναφέρεις δεν έχει σημασία αν με απασχολούν και δεν με ξερεις για να ξερεις αν με απασχολουν (αν και για πολλά υποθετεις και κατά τα αλλα σε ενοχλεί το δικό μου ύφος).

Τα τροχαία και η φτώχεια είναι μάστιγες, ειναι άσχετα ομως θεματικά με μια πανδημία και το πως πρέπει να αντιμετωπιστει. 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νινακι αυτό λέει κι η ανεμωνη. Ότι νοιαστηκαμε μόνο επειδή χτυπάει την πόρτα μας. Δεν συμφωνώ όμως. Για τα παιδιά της Αφρικής μπορείς να κάνεις πχ δωρεά στη unicef, για τα τροχαία κοιτάς να προσέχεις, για τον κορωνοϊό μένεις σπίτι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δεν είναι ότι νοιαζόμαστε επιλεκτικά. Απλώς το καθένα από αυτά αντιμετωπίζεται αλλιώς. Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή για τα τροχαία και για την Αφρική; (Μεμονωμένα κάθε πολίτης εννοώ) Ή μήπως επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω για αυτά να μην κάνουμε ούτε για τον κορωνοϊό;

Θα σου επιμείνω στα τροχαία που αφορούν και τη χώρα μας κυριως. Με τη λογική που λες "κοιτάς να προσέχεις" το ίδιο μπορώ να σου πω και για τον ιό : πλενεις χεράκια και τηρείς κανόνες υγιεινής. Άντε σε μεγάλα κέφια φορά και καμία μάσκα.

Η πραγματική απορία μου είναι : πως γίνεται να είμαστε τόσο χαλαροί για τα τροχαία, όπου κινδυνεύουν παιδιά κατά κύριο λόγο και νέοι άνθρωποι, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουμε τη ζωή μας ανενόχλητοι, αλλά για έναν ιό που είναι επικίνδυνος ως επί το πλείστον για υπερήλικες κι σπάνια νεότερους ανθρωπους, ενώ καθόλου για τα παιδιά, έχει παραλύσει η χώρα. Αυτό ρωτάω. Άρα λέμε πως οι παππούδες και οι γιαγιάδες είναι πιο σημαντικοι από τα παιδιά??

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Βρε δε λέμε κάτι διαφορετικό... Απλά η ένσταση μου είναι πως υπάρχουν συνθήκες που προκαλούν πολύ περισσότερους θανάτους, σε παραγωγικό κομμάτι του πληθυσμού (άρα μεγαλύτερη επίπτωση και επιβάρυνση -χασουρα) και έτσι δεν κάναμε. Αυτό μόνο. Μην κολλάς στην φτώχεια του τρίτου κόσμου. Από καρκίνο πεθαίνουν και πλούσιοι. Το ίδιο και από τροχαία. Όπως γίνεται και τώρα. Η διαφορά όμως είναι πως τώρα οι ευάλωτοι είναι οι ηλικιωμένοι ως επί το πλείστον, ενώ από τροχαία τροχαία και καρκίνο τα θύματα είναι μικρότερης ηλικίας. Εγώ αυτό λεω. Παραλυεις δηλαδή μια χώρα για τους ηλικιωμένους (κυρίως) , αλλά δεν σε νοιάζει να χάνεις νέους ανθρώπους. Εκεί εγώ προβληματίζομαι και θέτω τις διαφωνίες μου.

ναι γιατι σε ολα τα αλλα υπαρχει κ ενα μετρο επιλογης . δηλαδη κ εγω φοβαμαι τα αεροπλανα κ τα ατυχηματα τους ειναι κ θανατηφορα 100% φυσικα δεν θα σταματησουν τα αεροπλανα αλλα εγω εχω το δικαιωμα να μην μπω ποτε. με τον ιο ακομα κ κλεισμενος μεσα να ειμαι δεν μπορει αμα κολλησουν σχεδον ολοι καπου θα τον αρπαξω κ εγω που εχω κατι εκτος κ αν κυκλοφορω με στολη αστροναυτη παντα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Καταρχάς δεν είμαι εκπαιδευτικος. 

Όλα όσα αναφέρεις δεν έχει σημασία αν με απασχολούν και δεν με ξερεις για να ξερεις αν με απασχολουν (αν και για πολλά υποθετεις και κατά τα αλλα σε ενοχλεί το δικό μου ύφος).

Τα τροχαία και η φτώχεια είναι μάστιγες, ειναι άσχετα ομως θεματικά με μια πανδημία και το πως πρέπει να αντιμετωπιστει. 

 

 

Προφανώς θυμόμουν λάθος οπότε και θα σου ζητήσω συγγνώμη. Όσον αφορά την απάντηση μου, σου απάντησα στο ανάλογο ύφος που πρώτη εσύ υιοθετήσεις. Επίσης, αν διαβάσετε τον ορισμό που έδινε ο ΠΟΥ για πανδημίες προ κορωνοιου, θεωρώ πως θα έχετε και εσείς αντίστοιχες απορίες... 

Γενικά, δεν προσπαθώ να αλλάξω τη γνώμη κάποιου εδώ μέσα. Είναι λογικό πως όταν δεν ξέρεις κάποια πράγματα, ακολουθείς τι λένε οι "ειδικοί". Αντίστοιχα, όμως, θα έπρεπε να μας προβληματίζει όταν υπάρχουν και κάποιες αντίθετες φωνές και απόψεις... Μπορεί να έχουν βάση αυτά που ακούγονται... Πχ όπως έγινε με τα γάντια και τις μάσκες. Όταν φωνάζαμε κάποιοι πως ειδικά τα γάντια είναι άχρηστα και επικίνδυνα, ακούγαμε τα άπειρα, αφού οι "ειδικοί" έλεγαν πως προσφέρουν προστασία και κυκλοφορούσαν οι περισσότεροι σα χειρουργοί... Προχθές, όμως, οι "ειδικοί" βγήκαν και είπαν πως όντως δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως και αντιθέτως μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερη ΖΗΜΙΑ. Ωωωω τι έκπληξη!!!

Just now, ninaki80 είπε:

ναι γιατι σε ολα τα αλλα υπαρχει κ ενα μετρο επιλογης . δηλαδη κ εγω φοβαμαι τα αεροπλανα κ τα ατυχηματα τους ειναι κ θανατηφορα 100% φυσικα δεν θα σταματησουν τα αεροπλανα αλλα εγω εχω το δικαιωμα να μην μπω ποτε. με τον ιο ακομα κ κλεισμενος μεσα να ειμαι δεν μπορει αμα κολλησουν σχεδον ολοι καπου θα τον αρπαξω κ εγω που εχω κατι εκτος κ αν κυκλοφορω με στολη αστροναυτη παντα 

Μα κάποια στιγμή θα κολλήσεις. Ο ιός δεν θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η πραγματική απορία μου είναι : πως γίνεται να είμαστε τόσο χαλαροί για τα τροχαία, όπου κινδυνεύουν παιδιά κατά κύριο λόγο και νέοι άνθρωποι, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουμε τη ζωή μας ανενόχλητοι, αλλά για έναν ιό που είναι επικίνδυνος ως επί το πλείστον για υπερήλικες κι σπάνια νεότερους ανθρωπους, ενώ καθόλου για τα παιδιά, έχει παραλύσει η χώρα. Αυτό ρωτάω. Άρα λέμε πως οι παππούδες και οι γιαγιάδες είναι πιο σημαντικοι από τα παιδιά??

Οταν σε τοσες ευρωπαϊκες χωρες εχουμε παραδειγμα του τι συνέβη οταν αρχθσαν να αρρωσταίνουν μαζικα παππουδογιαγιαδες, νομιζω  οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για την αναγκαιότητα της έγκαιρης πρόληψης. Δηλαδη αν δεν λαμβάνονταν μετρα, δεν θα παρέλυε ενα κρατος με 10000 θανάτους σε λιγοτερο απο μηνα; Δεν θα παρελυε το συστημα υγειας με επιπτώσεις σε όλο τον πληθυσμο; Τουλαχιστον εμεις προλαβαμε να παρουμε τα μετρα πριν χαθούν τοσες ζωές. Το αν καναμε ολα οσα επρεπε σε όλους τους τομείς, μαλλον μονο οποίος είναι μέσα στο ΕΣΥ θα μας το πει.. 

 

Κατα τ αλλα συμφωνω οτι σιγα σιγα πρέπει να επανέλθουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς θυμόμουν λάθος οπότε και θα σου ζητήσω συγγνώμη. Όσον αφορά την απάντηση μου, σου απάντησα στο ανάλογο ύφος που πρώτη εσύ υιοθετήσεις. Επίσης, αν διαβάσετε τον ορισμό που έδινε ο ΠΟΥ για πανδημίες προ κορωνοιου, θεωρώ πως θα έχετε και εσείς αντίστοιχες απορίες... 

Γενικά, δεν προσπαθώ να αλλάξω τη γνώμη κάποιου εδώ μέσα. Είναι λογικό πως όταν δεν ξέρεις κάποια πράγματα, ακολουθείς τι λένε οι "ειδικοί". Αντίστοιχα, όμως, θα έπρεπε να μας προβληματίζει όταν υπάρχουν και κάποιες αντίθετες φωνές και απόψεις... Μπορεί να έχουν βάση αυτά που ακούγονται... Πχ όπως έγινε με τα γάντια και τις μάσκες. Όταν φωνάζαμε κάποιοι πως ειδικά τα γάντια είναι άχρηστα και επικίνδυνα, ακούγαμε τα άπειρα, αφού οι "ειδικοί" έλεγαν πως προσφέρουν προστασία και κυκλοφορούσαν οι περισσότεροι σα χειρουργοί... Προχθές, όμως, οι "ειδικοί" βγήκαν και είπαν πως όντως δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως και αντιθέτως μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερη ΖΗΜΙΑ. Ωωωω τι έκπληξη!!!

Μα κάποια στιγμή θα κολλήσεις. Ο ιός δεν θα εξαφανιστεί.

ναι βρε αλλα το πιο πιθανο οσο το καθηστερω να υπαρξει φαρμακο κ εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...