Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, Anna3011 said:

@marakiz μια μικρή κατάχρηση του θέματος επειδή το είδα. Η κόρη μου κλείνει τα 4 σε λίγο και δε λέει το σίγμα (το λέει θ). Επειδή το έψαξες, πότε πρέπει να ασχοληθώ αν συνεχίσει; Το 2023 θα πάει Δημοτικό.

Καλημέρα σας.

Για την κόρη μου που είχε το ίδιο θέμα δεν ασχοληθήκαμε πριν την τετάρτη δημοτικού, με παρότρυνση στενής φίλης που είναι η ειδικότητά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 14 λεπτά , CutiePies είπε:

Καλημέρα σας.

Για την κόρη μου που είχε το ίδιο θέμα δεν ασχοληθήκαμε πριν την τετάρτη δημοτικού, με παρότρυνση στενής φίλης που είναι η ειδικότητά της.

Και τελικά στην τέταρτη δημοτικού της δόθηκε βοήθεια ή λύθηκε μόνο του;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, marakiz said:

Και τελικά στην τέταρτη δημοτικού της δόθηκε βοήθεια ή λύθηκε μόνο του;

Kαναμε εναν χρονο λογοθεραπεία και είχε εντυπωσιακή πρόοδο από τον πρώτο μήνα. Μετά είχαμε αραιές συνεδρίες για συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , CutiePies είπε:

Kαναμε εναν χρονο λογοθεραπεία και είχε εντυπωσιακή πρόοδο από τον πρώτο μήνα. Μετά είχαμε αραιές συνεδρίες για συντήρηση.

 

Πολύ ωραία!

 

Κάνατε λογοθεραπεία με τη στενή σας φίλη ή με άλλον ειδικό; Σας είπε πως καλώς περιμένατε τελικά;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CutiePies είπε:

Καλημέρα σας.

Για την κόρη μου που είχε το ίδιο θέμα δεν ασχοληθήκαμε πριν την τετάρτη δημοτικού, με παρότρυνση στενής φίλης που είναι η ειδικότητά της.

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Η αναμονή είχε σκοπό να περιμένετε το παιδί μήπως διορθώσει μόνο του το σίγμα ή με τη λογική ότι θα χρειαστεί λιγότερες συνεδρείες ως μεγαλύτερο; Ρωτώ γιατί είχα την αίσθηση ότι η λογοθεραπεία συστήνεται γύρω στα 5 όπως λέει και η @marakiz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Η αναμονή είχε σκοπό να περιμένετε το παιδί μήπως διορθώσει μόνο του το σίγμα ή με τη λογική ότι θα χρειαστεί λιγότερες συνεδρείες ως μεγαλύτερο; Ρωτώ γιατί είχα την αίσθηση ότι η λογοθεραπεία συστήνεται γύρω στα 5 όπως λέει και η @marakiz

 

Εχω στο κυκλο μου παιδακια που κάνουν απο τα 4.Αναλογα κ το προβλημα βέβαια. Ο παιδίατρος σας τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna3011 said:

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Η αναμονή είχε σκοπό να περιμένετε το παιδί μήπως διορθώσει μόνο του το σίγμα ή με τη λογική ότι θα χρειαστεί λιγότερες συνεδρείες ως μεγαλύτερο; Ρωτώ γιατί είχα την αίσθηση ότι η λογοθεραπεία συστήνεται γύρω στα 5 όπως λέει και η @marakiz

Mήπως το διορθώσει από μονο του.

Δεν το έψαξα να δω αν υπήρχαν άλλες απόψεις, αλλά σε εμάς όντως λειτούργησε καλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ζάντενα είπε:

 

Εχω στο κυκλο μου παιδακια που κάνουν απο τα 4.Αναλογα κ το προβλημα βέβαια. Ο παιδίατρος σας τι λεει;

Την τελευταία φορά που το συζήτησα μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα να ασχοληθούμε αλλά δεν το αναλύσαμε ιδιαίτερα. Έχει πολύ καλή άρθρωση το παιδί οπότε φαντάζομαι ότι για ένα γράμμα μόνο δεν επείγει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Μικρούλης είναι ακόμα. Ο δικός μου είναι 5 και δεν λέει καθαρά το ρο, τον περίμενα ως τώρα αλλά θα πρέπει μέχρι να πάει στο δημοτικό να το έχει λύσει.
Αναπτυξιολόγος θα του κάνει αξιολόγηση και θα του γράψει λογοθεραπείες εφόσον χρειάζεται. Στο Αττικό νοσοκομείο υπάρχει καλό τμήμα, αλλά έχει αναμονή μπορεί και τρεις μήνες για πρωινό ραντεβού χωρίς χρέωση, αλλιώς απογευματινό με χρέωση που και πάλι δεν κλείνεις κατευθείαν.

Ξέρεις αν αξιολόγηση γίνεται μόνο στο νοσοκομείο ή και ιδιωτικά? Έχω κ εγώ αυτό το θέμα με την κόρη μου. Τώρα το Δεκέμβριο θα κλείσει τα 5 κ μάλλον θα πρέπει σιγά σιγά να κάνουμε λογοθεραπείες. Βέβαια έχει εδώ κ ένα μήνα που όταν της λέω να κάνει ρρρρρ συνεχόμενα το κάνει αλλά δεν το έχει βρει ακόμα στις λέξεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Anna3011 είπε:

Την τελευταία φορά που το συζήτησα μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα να ασχοληθούμε αλλά δεν το αναλύσαμε ιδιαίτερα. Έχει πολύ καλή άρθρωση το παιδί οπότε φαντάζομαι ότι για ένα γράμμα μόνο δεν επείγει.

Πολύ μικρό για να ανησυχήσεις εννοείται, έχεις χρόνο.

 

πρίν από 15 λεπτά , mama16 είπε:

Ξέρεις αν αξιολόγηση γίνεται μόνο στο νοσοκομείο ή και ιδιωτικά? Έχω κ εγώ αυτό το θέμα με την κόρη μου. Τώρα το Δεκέμβριο θα κλείσει τα 5 κ μάλλον θα πρέπει σιγά σιγά να κάνουμε λογοθεραπείες. Βέβαια έχει εδώ κ ένα μήνα που όταν της λέω να κάνει ρρρρρ συνεχόμενα το κάνει αλλά δεν το έχει βρει ακόμα στις λέξεις

 

 

Γίνεται κι ιδιωτικά, απλά ιδιωτικά είναι κ λίγο πιο εμπορικά τα πράγματα. Πιστεύω είναι πιο αξιοκρατική η αξιολόγηση στο δημόσιο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Πολύ μικρό για να ανησυχήσεις εννοείται, έχεις χρόνο.

 

Γίνεται κι ιδιωτικά, απλά ιδιωτικά είναι κ λίγο πιο εμπορικά τα πράγματα. Πιστεύω είναι πιο αξιοκρατική η αξιολόγηση στο δημόσιο.

Ναι όντως έχεις δίκιο απλά το κακό στο δημόσιο είναι ότι πρέπει να περιμένεις μισό χρόνο για ραντεβού..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

 

Αν δεν βιάζεσαι όμως ,τι πειράζει;;

 

Για την ιστορία επειδή τώρα γύρισα, να σας πω την εμπειρία μου. Τον Σεπτέμβρη πήγα σε ένα κέντρο λογοθεραπείας κι εργοθεραπείας κι έγινε δωρεάν αξιολόγηση στο παιδί κ για τα δύο. Εγώ το πήγα για λογοθεραπεία και αυτοί μου βρήκαν κι ένα σωρό λόγους για εργοθεραπεία. Έπαθα λίγο σοκ γιατί δεν το περίμενα,νευρίασα κιόλας γιατί μέχρι κ για ελαφριά διασπαση προσοχής μου είπαν κι έχει γίνει μόδα φαίνεται όλα τα παιδιά να έχουν κάτι, αλλά φυσικά δεν μπορούσα να το αγνοήσω αυτό. Κι έγινε σήμερα αξιολόγηση στο παιδί από τον αναπτυξιολογο και χρειάζεται φυσικά λογοθεραπεία, για όλα τα υπόλοιπα δεν μου ανέφερε τίποτα ακριβώς, κανένα θεμα. Για να προσέχετε λοιπόν, γιατί μιλάμε για κανονικό εμπόριο.

Σωστά τα λες.Γι αυτό είχα πει κι εγώ σε άλλο ποστ ότι χρειάζεται πολύ προσεκτική επιλογή αναπτυξιολογου.Αυτοι είναι νομίζω μόνο εννια.Υπαρχουν μεγάλα κυκλώματα.

Πρώτα πρέπει να πηγαίνει κάνεις σε αναπτυξιολογο για διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σωστά τα λες.Γι αυτό είχα πει κι εγώ σε άλλο ποστ ότι χρειάζεται πολύ προσεκτική επιλογή αναπτυξιολογου.Αυτοι είναι νομίζω μόνο εννια.Υπαρχουν μεγάλα κυκλώματα.

Πρώτα πρέπει να πηγαίνει κάνεις σε αναπτυξιολογο για διάγνωση.

 

Τώρα έχω νευριάσει περισσότερο, γιατί ναι μεν τους θεώρησα υπερβολικούς, από την άλλη παρατηρούσα ένα σωρό φορές εξονυχιστικά το παιδί μου τη συμπεριφορά του και όλα για να βρω κάτι. 

Βέβαια περισσότερο έχω ανακουφιστεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , marakiz είπε:

 

Τώρα έχω νευριάσει περισσότερο, γιατί ναι μεν τους θεώρησα υπερβολικούς, από την άλλη παρατηρούσα ένα σωρό φορές εξονυχιστικά το παιδί μου τη συμπεριφορά του και όλα για να βρω κάτι. 

Βέβαια περισσότερο έχω ανακουφιστεί.

Βέβαια.εγω έκανα αξιολόγηση στα δύο κ θα ξανακάνω στο νήπιο.. Χωρις ενδείξεις.Για να προλάβω κάτι αν χρειαστεί.Εχω βρει μια α απουσιολόγιο εγγύηση.

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βέβαια.εγω έκανα αξιολόγηση στα δύο κ θα ξανακάνω στο νήπιο.. Χωρις ενδείξεις.Για να προλάβω κάτι αν χρειαστεί.Εχω βρει μια α απουσιολόγιο εγγύηση.

Αναπτυξιολογο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσανε κ σ εμάς τα κρούσματα. Απίστευτο… Τη γλιτώσαμε όσο υπήρχε τουριστική κίνηση και ξαφνικά εμφανίστηκαν εδώ κι εκεί, και στο σχολείο μας… Όχι σε παιδιά, σε εκπαιδευτικούς και βοηθητικό προσωπικό που όπως φαίνεται είναι ανεμβολιαστοι….. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αρχίσανε κ σ εμάς τα κρούσματα. Απίστευτο… Τη γλιτώσαμε όσο υπήρχε τουριστική κίνηση και ξαφνικά εμφανίστηκαν εδώ κι εκεί, και στο σχολείο μας… Όχι σε παιδιά, σε εκπαιδευτικούς και βοηθητικό προσωπικό που όπως φαίνεται είναι ανεμβολιαστοι….. 

Σε ποιο μέρος ειστε;

 Το οτι κόλλησαν δεν σημαίνει οτι ηταν ανεμβολιαστοι κοι αδερφός μου τον Αύγουστο έκανε δευτερηδοση και μια χαρα κόλλησε τωρα. Αυτο που πρεπει να καταλάβουν οι ανεμβολιαστοι ειναι οτι αυτοί ειναι που θα μπουν νοσοκομειο. Σημερα έμαθα για κάποιους φίλους μας οτι δεν τους αφήνει ο πνευματικός τους. Τι να πω ....

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Έσπερος said:

Αρχίσανε κ σ εμάς τα κρούσματα. Απίστευτο… Τη γλιτώσαμε όσο υπήρχε τουριστική κίνηση και ξαφνικά εμφανίστηκαν εδώ κι εκεί, και στο σχολείο μας… Όχι σε παιδιά, σε εκπαιδευτικούς και βοηθητικό προσωπικό που όπως φαίνεται είναι ανεμβολιαστοι….. 

 

Στο Γυμνάσιο μας ευτυχώς ακόμη έχουμε λίγα κρούσματα σε μαθητές αλλά εχει κολλήσει το μισό διδακτικό προσωπικό. Κανείς δεν έχει χρειαστεί νοσηλεία ακόμη, αλλά δυστυχώς μία καθηγήτρια δήλωσε ότι το πέρασε αρκετά άσχημα, με 10 μέρες πυρετό. Λέει στ παιδιά ότι ακόμη δεν μπορεί να μυρίσει τίποτα και ας επέστρεψε στη δουλειά. Επίσης είπε ότι ήταν εμβολιασμένη. Θεωρεί ότι κόλλησαν όλοι στο γραφείο των καθηγητών. Γιατί όλοι βγάζουν τη μάσκα για να πιουν καφέ και να φάνε κολατσιό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βέβαια.εγω έκανα αξιολόγηση στα δύο κ θα ξανακάνω στο νήπιο.. Χωρις ενδείξεις.Για να προλάβω κάτι αν χρειαστεί.Εχω βρει μια α απουσιολόγιο εγγύηση.

Αναπτυξιολογο.

Θελεις να μας πεις ποια ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Κάντι είπε:

Σε ποιο μέρος ειστε;

 Το οτι κόλλησαν δεν σημαίνει οτι ηταν ανεμβολιαστοι κοι αδερφός μου τον Αύγουστο έκανε δευτερηδοση και μια χαρα κόλλησε τωρα. Αυτο που πρεπει να καταλάβουν οι ανεμβολιαστοι ειναι οτι αυτοί ειναι που θα μπουν νοσοκομειο. Σημερα έμαθα για κάποιους φίλους μας οτι δεν τους αφήνει ο πνευματικός τους. Τι να πω ....

Σε νησί είμαι, γι αυτό έχω εκπλαγεί. Η κινητικότητα τον Σεπτέμβριο κ τον Οκτώβριο ήταν πολύ μεγαλύτερη αλλά κρπυσματα έχουμε συστηματικά τώρα τελευταία, και άρχισαν και στα σχολεία. Δεν ξέρω αν είναι ανεμβολιαστοι, αλλά το υποθέτω γιατί αλλιώς δεν θα είχαν ελεγχθεί αν δεν ήταν άρρωστοι, που αν ήταν άρρωστοι θα έλειπαν κ θα το είχαμε μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Έσπερος said:

Σε νησί είμαι, γι αυτό έχω εκπλαγεί. Η κινητικότητα τον Σεπτέμβριο κ τον Οκτώβριο ήταν πολύ μεγαλύτερη αλλά κρπυσματα έχουμε συστηματικά τώρα τελευταία, και άρχισαν και στα σχολεία. Δεν ξέρω αν είναι ανεμβολιαστοι, αλλά το υποθέτω γιατί αλλιώς δεν θα είχαν ελεγχθεί αν δεν ήταν άρρωστοι, που αν ήταν άρρωστοι θα έλειπαν κ θα το είχαμε μάθει. 

Τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο δεν κλείνεται ο κόσμος τόσο μέσα γιαυτό όταν κρυώνει ο καιρός αρχίζει η μεγάλη διασπορά. Έξω δεν μεταδίδεται σχεδόν καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , maripoz είπε:

Τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο δεν κλείνεται ο κόσμος τόσο μέσα γιαυτό όταν κρυώνει ο καιρός αρχίζει η μεγάλη διασπορά. Έξω δεν μεταδίδεται σχεδόν καθόλου 

ναι βρε παιδί μου αλλά εδώ το καλοκαίρι είχαμε καμία τριανταριά την εβδομάδα, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη αθροιστικά καμία δεκαπενταριά  κ πολλά λέω, και τώρα είναι 10-15 την εβδομάδα. Πού ξεφύτρωσαν αυτά αν δεν υπήρχε διασπορά τους προηγούμενους μήνες σε νησί που τώρα περιορίστηκαν και τα ταξίδια; Εκτός αν κάποια κρύβονταν. Έτσι τώρα τρέχουμε και για ραπιντ…. και δν ξέρω κιόλας τι να κάνω με το σχολείο. δύσκολο να τον κρατήσω μέσα προληπτικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

ναι βρε παιδί μου αλλά εδώ το καλοκαίρι είχαμε καμία τριανταριά την εβδομάδα, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη αθροιστικά καμία δεκαπενταριά  κ πολλά λέω, και τώρα είναι 10-15 την εβδομάδα. Πού ξεφύτρωσαν αυτά αν δεν υπήρχε διασπορά τους προηγούμενους μήνες σε νησί που τώρα περιορίστηκαν και τα ταξίδια; Εκτός αν κάποια κρύβονταν. Έτσι τώρα τρέχουμε και για ραπιντ…. και δν ξέρω κιόλας τι να κάνω με το σχολείο. δύσκολο να τον κρατήσω μέσα προληπτικά. 

Αν τον κρατήσεις από τώρα μέσα προληπτικα θα τον βγάλεις τον Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...