Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

11 minutes ago, marakiz said:

 

 

Επίσης ρώτησα για απολύμανση αλλά μου είπε πως δεν κάνουν, καθαρίζουν όμως καθημερινά σχολαστικά παιχνίδια και αίθουσα. 

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω , δεν θα έπρεπε βρε παιδιά να το κάνουν αυτό υποχρεωτικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω , δεν θα έπρεπε βρε παιδιά να το κάνουν αυτό υποχρεωτικό?

Δεν μεταδίδεται από επιφάνειες, τουλάχιστον δεν μεταδίδεται περισσότερο από τον αέρα. Κ δεν μένει ο ιός τόσο που να μεταδοθεί. Αυτό που δυστυχώς δεν κάνουν συστηματικά είναι τα ανοιχτά παράθυρα για πλήρη ανανέωση του αέρα. Από τη στιγμή που τα παιδιά αναπνέουν τον ίδιο αέρα, η απολύμανση είναι άνευ σημασίας. Έχει νόημα το πολύ πολύ για πράγματα που ανταλλάσσουν χέρι με χέρι εκείνη την ψρα, όχι για την επόμενη μέρα που έτσι κ αλλιώς έχει καθαρίσει η καθαρίστρια. 

πρίν από 49 λεπτά , marakiz είπε:

Τα είχε χαμένα η νηπιαγωγός, δεν μας είπε. Θα πάρω τηλ να μάθω.

 

Κάθε μέρα σελφ;;; Αλήθεια;;

 

Δεν χρειάζεται μοριακό για επιβεβαίωση; Περίεργο!!

το μοριακό για επιβεβαίωση του ραπιντ έχει σταματήσει εδώ κ μήνες. Αυτή τη στιγμή τα ραπιντ είναι υπερπολλαπλάσια των μοριακών. αν το ζητήσεις εσυ ιδιωτικά, γίνεται. 

 

παντως το ραπιντ την 7η μέρα ξέρω ότι ισχύει. Μάλλον δεν το έχουν προσεξει στο σχολείο. κ το σελφ κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και καλό αερισμό μου είπε πως κάνουν.

 

Δεν ξέρω για το δεύτερο ραπιντ, την ρώτησα και μου είπε πως δεν έχουν τέτοιες οδηγίες! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για ανεμβολίαστους μαθητές/τριες ή μέλη του εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού, ή άτομα χωρίς ιστορικό νόσησης το τελευταίο εξάμηνο, υποβάλ- λονται άμεσα και χωρίς καθυστέρηση, επιπλέον των δύο (2) υποχρεωτικών προληπτικών συστηματικών ελέγχων ανά εβδομάδα (αυτοδιαγνωστικών στην περίπτωση των μαθητών/τριών και εργαστηριακών διαγνωστικών στην περίπτωση των μελών του προσωπικού), σε εργαστηρι- ακό διαγνωστικό έλεγχο με ταχεία δοκιμασία ανίχνευσης αντιγόνου (rapid test), που θα παρέχεται χωρίς κόστος, σε δημόσιους φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, δύο (2) φορές στο διάστημα των επτά (7) ημερών μετά την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα. Διευκρι- νίζεται ότι αποδεκτά είναι και τα rapid test που μπορεί να πραγματοποιηθούν ιδία δαπάνη σε ιδιωτικά εργαστήρια.
Ειδικότερα:
Ως ημέρα 0 υπολογίζεται η ημέρα της τελευταίας επα- φής με το επιβεβαιωμένο κρούσμα. Την ημέρα 0 έως 1 καθώς και την ημέρα 7 μετά την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα θα διενεργούνται τα επιπρό- σθετα του συστηματικού ελέγχου rapid test. Τις ημέρες 3 και 5, οι μεν ανεμβολίαστοι μαθητές/τριες θα υποβάλ- λονται στον τακτικό τους αυτοδιαγνωστικό έλεγχο, οι δε ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί και μέλη του λοιπού προσωπικού θα υποβάλλονται στον τακτικό τους ερ- γαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο (rapid test ή PCR test).

 

copy paste από το φεκ

 

και σαφέστερο για παιδιά ίδιου τμήματος (το άλλο ήταν γενθκα για στενές επαφές στο σχολείο): 

 

 Μαθητές/τριες ανεμβολίαστοι ή χωρίς ιστορικό νό- σησης το τελευταίο εξάμηνο που:
- ανήκουν στο ίδιο τμήμα με μαθητή/τρια που είναι επιβεβαιωμένο κρούσμα COVID-19,
- ανήκουν σε διαφορετικό τμήμα αλλά παρακολού- θησαν μαζί του μάθημα/μαθήματα στην ίδια αίθουσα (π.χ. φροντιστηριακό μάθημα, ξένη γλώσσα κ.λπ.) κατά την περίοδο μεταδοτικότητας του κρούσματος (σαρα- νταοκτάωρο πριν την έναρξη των συμπτωμάτων έως και δέκα (10) ημέρες μετά από αυτήν) εφόσον η κοινή παρακολούθηση μαθημάτων διήρκεσε τουλάχιστον μια (1) διδακτική ώρα,
- μετακινήθηκαν με το ίδιο ταξί ή άλλο ιδιωτικό με- ταφορικό μέσο ή σχολικό λεωφορείο και κάθονταν σε κοντινή θέση, όπως: στη διπλανή θέση του ίδιου θρα- νίου, στο μπροστινό ή πίσω θρανίο, στο πλαϊνό θρανίο (εάν υπάρχει και η απόσταση είναι μικρότερη του 1,5 μέτρου), σε διπλανή θέση ή στην αντίστοιχη θέση της μπροστινής ή πίσω σειράς από τη θέση του επιβεβαιω- μένου κρούσματος στο σχολικό λεωφορείο, θα πρέπει να υποβάλλονται σε rapid test τις ημέρες 0 έως 1 και 7, από την τελευταία επαφή με το κρούσμα καθώς και σε self test καθημερινά στο μεσοδιάστημα μεταξύ των rapid test.

Link to comment
Share on other sites

μοριακο ειναι αναλογα κ που θα πας,εδω στο νοσοκομειο σου κανουν οταν πας για ραπιντ

φυσικα παιρνουν τηλ κ ενημερωνουν αν υπαρχει εστω κ ενα κρουσμα στην ταξη,εμας μας ξαναπηραν κ οταν εγιναν 3,οχι ομως για αλλα τμηματα.κ φυσικα μονο για κορωνοιο δ εχει γινει για αλλη ιωση.μιλαω για δημοσια σχολεια,νηπιαγωγειο κ δημοτικο.

ζητανε ραπιντ 1-2για ολα τα παιδια της ταξης,τα ενδιαμεσα σελφ τεστ.κ αυτα που καθονται κοντα κανουν κ καποια επιπλεον σελφ τεστ,ετσι ωστε να κανουν τεστ καθε μερα

τουλ σε μας ετσι πηγε

αν οι γονεις ειναι εμβολιασμενοι δ μπαινουν καραντινα

βεβαια αν βγει θετικο ραπιντ θα παρουν απο εοδυ κ πολιτικη προστασια

οποτε αν τυχον θεωρηθει απαραιτητο λογω της φυσης της δουλειας πχ μπορει να αλλαξουν οι οδηγιες

στον αντρα μου δ θα αλλαζαν,αλλα απο την δουλεια θεωρησαν οτι επρεπε να παρει(οχι ανευ)

επισης κτ που μου εκανε πολυ εντυπωση,φυσικα θετικη,επι μια βδομαδα επαιρναν καθε μερα απο το νοσοκομειο να ρωτησουν πως ειναι η μικρη,αν εχει συμπτωματα η διαθεση κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ στην τάξη της κόρης μου βρέθηκε θετικό παιδάκι αλλά δεν μας είπαν τίποτα για τεστ. Εμενα η μικρή την προηγούμενη βδομάδα είχε ίωση κ δεν πήγε 4 μέρες κ Δευτέρα Τρίτη που πήγε δεν ήταν το παιδάκι συνεπώς δεν ήρθε σε επαφή μαζι του. Ήρθε όμως με τα υπόλοιπα κ τη δασκαλα. Από πού προκύπτει ότι πρέπει να κάνουν όλα ραπιντ; Γιατί σήμερα έχουμε σύλλογο γονέων κ θα ήθελα να το θέσω. Εγώ δεν θα την πάω καθόλου αυτή τη βδομάδα αλλά δεν είναι λύση γιατί μπορεί την άλλη βδομάδα να εμφανιστεί άλλο κ το παιδί τι θα το κάνω κλεισμένο μέσα στο σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ στην τάξη της κόρης μου βρέθηκε θετικό παιδάκι αλλά δεν μας είπαν τίποτα για τεστ. Εμενα η μικρή την προηγούμενη βδομάδα είχε ίωση κ δεν πήγε 4 μέρες κ Δευτέρα Τρίτη που πήγε δεν ήταν το παιδάκι συνεπώς δεν ήρθε σε επαφή μαζι του. Ήρθε όμως με τα υπόλοιπα κ τη δασκαλα. Από πού προκύπτει ότι πρέπει να κάνουν όλα ραπιντ; Γιατί σήμερα έχουμε σύλλογο γονέων κ θα ήθελα να το θέσω. Εγώ δεν θα την πάω καθόλου αυτή τη βδομάδα αλλά δεν είναι λύση γιατί μπορεί την άλλη βδομάδα να εμφανιστεί άλλο κ το παιδί τι θα το κάνω κλεισμένο μέσα στο σπίτι; 

Πως πας κορίτσι μου με την εγκυμοσύνη;

Τι έκανες τελικά με τον εμβολιασμό;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Lenia16 δες τον νόμο που γράφω πάνω. είναι σαφής. αλλά πο διευθυντές  έχουν μπερδευτεί όπως φαίνεται. 

Εσπερος το είδα μετά, σε ευχαριστώ. 

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Πως πας κορίτσι μου με την εγκυμοσύνη;

Τι έκανες τελικά με τον εμβολιασμό;

Καλά πηγαίνω προς το παρόν, ευχαριστώ! Περιμένω να μπω στον 7ο σε μια βδομαδα και να εμβολιαστώ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εσπερος το είδα μετά, σε ευχαριστώ. 

Καλά πηγαίνω προς το παρόν, ευχαριστώ! Περιμένω να μπω στον 7ο σε μια βδομαδα και να εμβολιαστώ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Με το καλό! Όλα καλά θα πάνε! το πολύ πολύ να μην κοιμάσαι πάλι! :P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εσπερος το είδα μετά, σε ευχαριστώ. 

Καλά πηγαίνω προς το παρόν, ευχαριστώ! Περιμένω να μπω στον 7ο σε μια βδομαδα και να εμβολιαστώ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Πωπω πέρασε ο καιρός... Άντε με το καλό. Δεκέμβριο θα γεννήσεις κ το δεύτερο μωράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

@vicky86 πως είστε εσείς?

πολυ καλα!μονο η κορη ηταν θετικη.μου εκανε τρομερη εντυπωση που μεσα στην ταξη κολλησαν τοσα παιδια κ ο αδερφος της οχι

εχουν βαρεθει παρα πολυ,εχουμε κ το διαβασμα,απο αυτην την αποψη ηταν λιγο δυσκολα

σημερα κ αυριο εμεινε.σ/κ θα παμε καμια βολτα κ απο δευτερα στο προγραμμα μας

ευχαριστω για το ενδιαφερον

εσεις ολοι καλα;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vicky86 said:

πολυ καλα!μονο η κορη ηταν θετικη.μου εκανε τρομερη εντυπωση που μεσα στην ταξη κολλησαν τοσα παιδια κ ο αδερφος της οχι

εχουν βαρεθει παρα πολυ,εχουμε κ το διαβασμα,απο αυτην την αποψη ηταν λιγο δυσκολα

σημερα κ αυριο εμεινε.σ/κ θα παμε καμια βολτα κ απο δευτερα στο προγραμμα μας

ευχαριστω για το ενδιαφερον

εσεις ολοι καλα;

Ωραία πέρασε και αυτό!! Τώρα θα είσαι πιο χαλαρή στο να μη κολλήσει.

Εμείς καλά, τώρα θέλω να δω τι θα γίνει με το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ωραία πέρασε και αυτό!! Τώρα θα είσαι πιο χαλαρή στο να μη κολλήσει.

Εμείς καλά, τώρα θέλω να δω τι θα γίνει με το σχολείο.

ναι τωρα μονο ο μικρος μπορει να κολλησει πιστευω.η κορη θα εχουν καλο τοιχος ανοσιας στην ταξη:-D

παντως αφου κ ο δικος σου εχει νοσησει πιστευω να ειναι σχετικα καλυμμενος

κ μια ερωτηση;κανατε τπτ εξετασεις μετα;προληπτικα.σκεφτομαι να μιλησω με την παιδιατρο αν χρειαζεται.δ ειχε κτ κ δ την πηρα καθολου

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vicky86 said:

κ μια ερωτηση;κανατε τπτ εξετασεις μετα;προληπτικα.σκεφτομαι να μιλησω με την παιδιατρο αν χρειαζεται.δ ειχε κτ κ δ την πηρα καθολου

εγώ τον πήγα σε καρδιολόγο και πνευμονολόγο, στον δεύτερο τον πηγαίνω έτσι και αλλιώς τακτικά .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

πολυ καλα!μονο η κορη ηταν θετικη.μου εκανε τρομερη εντυπωση που μεσα στην ταξη κολλησαν τοσα παιδια κ ο αδερφος της οχι

εχουν βαρεθει παρα πολυ,εχουμε κ το διαβασμα,απο αυτην την αποψη ηταν λιγο δυσκολα

σημερα κ αυριο εμεινε.σ/κ θα παμε καμια βολτα κ απο δευτερα στο προγραμμα μας

ευχαριστω για το ενδιαφερον

εσεις ολοι καλα;

Χαίρομαι που είστε καλά. Μπορεί κ ο μικρός σου να το πέρασε τελείως ασυμπτωματικα κ να μην τον έπιασε ούτε το rapid. Η μεγάλη σου δευτέρα είναι τώρα ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Χαίρομαι που είστε καλά. Μπορεί κ ο μικρός σου να το πέρασε τελείως ασυμπτωματικα κ να μην τον έπιασε ούτε το rapid. Η μεγάλη σου δευτέρα είναι τώρα ε?

μονο σελφ τεστ του εκανα

δ μας ζητησαν ποτε ραπιντ

ναι δευτερα

ευχαριστω πολυ

@kotsifikosωραια,θα δω κ εγω αν ειναι τι θα μου πει η γιατρος.δ ειναι κακο να κανουμε εναν ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα δεν θα κάνουμε self test στα παιδιά? Διάβασα ένα άρθρο στα γρήγορα αλλά δεν κατάλαβα καλά. 

ναι. κ έχει αρχίσει κ η διάθεση στα φαρμακεία των 4 επόμενων τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι. κ έχει αρχίσει κ η διάθεση στα φαρμακεία των 4 επόμενων τεστ. 

Ναι θα κάνουμε ή ναι δεν θα κάνουμε? Και το δηλώνουμε στην σελίδα που χρησιμοποιούσαμε μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι. κ έχει αρχίσει κ η διάθεση στα φαρμακεία των 4 επόμενων τεστ. 

Περιττό να πω οτο την παρασκευη ξαναβγήκε θετικό.πλεον της κάνω μόνο ραπιντ φαρμακειου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι θα κάνουμε ή ναι δεν θα κάνουμε? Και το δηλώνουμε στην σελίδα που χρησιμοποιούσαμε μέχρι τώρα?

ναι κάνουμε! είπαν ότι σήμερα ξεκίνησε η νέα πλατφόρμα edupass που θα δηλώνεις εκεί κ αυτόματα θα ειδοποιείται ο υπεύθυνος της σχ. μονάδας, πήγα να μπω πριν κ δν λειτουργούσε. Οπότε υποθέτω ότι δηλώνουμε κανονικά εκεί που δηλώναμε κ πριν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι κάνουμε! είπαν ότι σήμερα ξεκίνησε η νέα πλατφόρμα edupass που θα δηλώνεις εκεί κ αυτόματα θα ειδοποιείται ο υπεύθυνος της σχ. μονάδας, πήγα να μπω πριν κ δν λειτουργούσε. Οπότε υποθέτω ότι δηλώνουμε κανονικά εκεί που δηλώναμε κ πριν. 

Τι μαθαίνω.δεν το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...