Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

ναι είπαν ότι με πιστοποιητικό νοσησης μέχρι εξάμηνο δεν θέλεις τεστ. 

 

από σήμερα δίνουν έξι στα φαρμακεία για τις τρεις πρώτες εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα, αχ σήμερα άρχισαν τα παρατράγουδα στο σχολείο μας από τα κρούσματα, δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά λίγο φοβήθηκα για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω ούτε σε πόσα τμήματα ούτε πόσα παιδιά είναι θετικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλημέρα, αχ σήμερα άρχισαν τα παρατράγουδα στο σχολείο μας από τα κρούσματα, δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά λίγο φοβήθηκα για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω ούτε σε πόσα τμήματα ούτε πόσα παιδιά είναι θετικά.

Και στην τάξη του γιου σου? Εφόσον πάντως έχει αντισώματα λογικά δεν θα ξανά κολλήσει προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Κλειστή και η τάξη του γιου μου λόγω κρούσματος, νήπιο. Πήγαμε στο διαγνωστικό για ραπιντ χθες (αρνητικό) κι είχε παιδιά από την τάξη μας κι από άλλες δύο τάξεις δημοτικού. Έτσι θα πάει φέτος..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marakiz είπε:

Κλειστή και η τάξη του γιου μου λόγω κρούσματος, νήπιο. Πήγαμε στο διαγνωστικό για ραπιντ χθες (αρνητικό) κι είχε παιδιά από την τάξη μας κι από άλλες δύο τάξεις δημοτικού. Έτσι θα πάει φέτος..

Δηλαδή πόσα κολλησαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

52 minutes ago, mama16 said:

Και στην τάξη του γιου σου? Εφόσον πάντως έχει αντισώματα λογικά δεν θα ξανά κολλήσει προς το παρόν..

όχι στην τάξη του γιου μου, όμως κινούνται όλα τα παιδιά στους ίδιους χώρους! άστα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή πόσα κολλησαν?

 

Όταν υπάρχει κρούσμα σε τάξη κάνουν όλοι οι μαθητές ραπιντ, δεν ξέρω πόσα κόλλησαν. Οι οδηγίες είναι πως αν είναι θετικοί το 50% +1 τοτε κλείνει το τμήμα, προς το παρόν είναι ανοιχτό, με ποια λογική δεν ξέρω. Θα μας ενημερώσουν σήμερα, αύριο φαντάζομαι. Γενικά τη βρήκα ψιλοχαμενη την νηπιαγωγό που μας ενημέρωσε. Εγώ πάντως κλείσει δεν κλείσει το τμήμα δεν θα τον πάω εφόσον μπορώ κιόλας να τον κρατήσω σπίτι και με όσες μαμάδες συμμαθητών του συνταντηθηκαμε χθες δεν θα τους πάνε. Αλίμονο σε αυτούς που δεν μπορούν να λείπουν από τη δουλειά και δεν έχουν κάποιον να τους κρατήσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , marakiz είπε:

 

Όταν υπάρχει κρούσμα σε τάξη κάνουν όλοι οι μαθητές ραπιντ, δεν ξέρω πόσα κόλλησαν. Οι οδηγίες είναι πως αν είναι θετικοί το 50% +1 τοτε κλείνει το τμήμα, προς το παρόν είναι ανοιχτό, με ποια λογική δεν ξέρω. Θα μας ενημερώσουν σήμερα, αύριο φαντάζομαι. Γενικά τη βρήκα ψιλοχαμενη την νηπιαγωγό που μας ενημέρωσε. Εγώ πάντως κλείσει δεν κλείσει το τμήμα δεν θα τον πάω εφόσον μπορώ κιόλας να τον κρατήσω σπίτι και με όσες μαμάδες συμμαθητών του συνταντηθηκαμε χθες δεν θα τους πάνε. Αλίμονο σε αυτούς που δεν μπορούν να λείπουν από τη δουλειά και δεν έχουν κάποιον να τους κρατήσει.

Το ραπιντ που πας κ το κα εις σε αυτή την περίπτωση?

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το ραπιντ που πας κ το κα εις σε αυτή την περίπτωση?

Άρα είναι υποχρεωμένοι να ενη.ερωσουν έστω κ με ένα κρουσμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το ραπιντ που πας κ το κα εις σε αυτή την περίπτωση?

Όπου κάνουν και σε βολεύει, σε μικροβιολογικά, σε φαρμακεία, έχει και κάποιες δομές που το κάνουν δωρεάν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Άρα είναι υποχρεωμένοι να ενη.ερωσουν έστω κ με ένα κρουσμα

Βέβαια! Εμάς από το σχολείο μας ενημερώνουν , ακόμη και απλή ίωση να έχει κάποιο παιδάκι από την τάξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φετινή χρονιά δυστυχώς θα είναι δύσκολη, πέρα από το θέμα της υγείας που είναι κ το πιο σημαντικό, πλέον τουλάχιστον οι παιδικοί (δεν ξέρω για νήπιο το ισχύει) ζητούν αυστηρά χαρτί γιατρού για να επιστρέψει από οποιαδήποτε ίωση αλλά και αρνητικό rapid...οπότε σκεφτείτε το κόστος αν αυτό γίνεται συνεχόμενα κάθε μήνα ή και δύο φορές το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη πρωί βρέθηκε θετικό κρούσμα στην τάξη και μας είπαν να κάνουν ανήμερα τα παιδιά ραπιντ και Πέμπτη, Παρασκευή σελφ τεστ. Αυτά στο νήπιο. Μητέρα που είχαν κρούσμα στο διπλανό δημοτικό μου είπε πως τους ζήτησαν αυτά αλλά ΚΑΙ επαναληπτικό ράπιντ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς του παιδιού που βρέθηκαν θετικό σε αυτήν την περίπτωση υποθέτω μένουν σε καραντίνα;

Επίσης δεν έχω καταλάβει στις τάξεις αν θεωρούνται στενή επαφή όλοι οι συμμαθητές στο τμήμα ή μόνο ο δίπλανος γιατί είχα ακούσει κ κάτι τέτοια... μοριακό ζητείται από κάποιον ή από όλους rapid?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Η φετινή χρονιά δυστυχώς θα είναι δύσκολη, πέρα από το θέμα της υγείας που είναι κ το πιο σημαντικό, πλέον τουλάχιστον οι παιδικοί (δεν ξέρω για νήπιο το ισχύει) ζητούν αυστηρά χαρτί γιατρού για να επιστρέψει από οποιαδήποτε ίωση αλλά και αρνητικό rapid...οπότε σκεφτείτε το κόστος αν αυτό γίνεται συνεχόμενα κάθε μήνα ή και δύο φορές το μήνα.

Δεν μας ζήτησαν χαρτί γιατρού για τη μύξα.εαν επιβάλουν από το νόμο σίγουρα θα το ζητουσαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Οι γονείς του παιδιού που βρέθηκαν θετικό σε αυτήν την περίπτωση υποθέτω μένουν σε καραντίνα;

Επίσης δεν έχω καταλάβει στις τάξεις αν θεωρούνται στενή επαφή όλοι οι συμμαθητές στο τμήμα ή μόνο ο δίπλανος γιατί είχα ακούσει κ κάτι τέτοια... μοριακό ζητείται από κάποιον ή από όλους rapid?

Από όσο έχω καταλάβει και που συζητήσαμε με τους άλλους γονείς χθες, οι εμβολιασμενοι που ζουν στο ίδιο σπίτι με  κρούσμα, δεν μπαίνουν καραντίνα. Και το βρισκω λογικό γιατί πρακτικά δεν βγαίνει πια άλλο.

 

Σε τμήμα κρούσματος πρέπει να κάνουν όλοι ραπιντ. Μοριακό λογικά κάνει το κρούσμα κι όποιος βγει θετικός σε ραπίντ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marakiz said:

Από όσο έχω καταλάβει και που συζητήσαμε με τους άλλους γονείς χθες, οι εμβολιασμενοι που ζουν στο ίδιο σπίτι με  κρούσμα

Έχεις δίκιο δεν βγαίνει άλλο. Αλλά στη δουλειά μου πχ αν ήταν θετικός ο γιος μου χτυπα ξύλο δεν υπήρχε περίπτωση να με άφηναν να πάω , και είμαι εμβολιασμενη..θα μου έλεγαν πάρε άνευ αποδοχών ή κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

Από όσο έχω καταλάβει και που συζητήσαμε με τους άλλους γονείς χθες, οι εμβολιασμενοι που ζουν στο ίδιο σπίτι με  κρούσμα, δεν μπαίνουν καραντίνα. Και το βρισκω λογικό γιατί πρακτικά δεν βγαίνει πια άλλο.

 

Σε τμήμα κρούσματος πρέπει να κάνουν όλοι ραπιντ. Μοριακό λογικά κάνει το κρούσμα κι όποιος βγει θετικός σε ραπίντ.

Τελικά μέχρι ώρας έχει κολλήσει άλλο παιδί?

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2021 at 11:15 AM, μαγιοπουλας said:

Ακο.η κι αν είσαι εμβολιασμενος?

 

15 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν μας ζήτησαν χαρτί γιατρού για τη μύξα.εαν επιβάλουν από το νόμο σίγουρα θα το ζητουσαν

Λέω για κανονικές ιώσεις με πυρετό κλπ. Και παλιά ζητούσαν, αλλά φέτος είναι πιο αυστηροί. Δηλ αν είχε μείνει απυρετο το παιδί μια δυο μέρες σπίτι κ το πηγαίνεις μετά  εμένα δεν μου είχαν ζητήσει ποτέ, άσχετα που τις περισσότερες φορές το είχα γιατί είχα πάει στον παιδίατρο. Φέτος είναι πιο αυστηροί με αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Έχεις δίκιο δεν βγαίνει άλλο. Αλλά στη δουλειά μου πχ αν ήταν θετικός ο γιος μου χτυπα ξύλο δεν υπήρχε περίπτωση να με άφηναν να πάω , και είμαι εμβολιασμενη..θα μου έλεγαν πάρε άνευ αποδοχών ή κάτι τέτοιο

Κατανοητό κι αυτό. Δύσκολα τα πράγματα ρε γμτ.

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τελικά μέχρι ώρας έχει κολλήσει άλλο παιδί?

Δεν ξέρω, δεν μας έχουν ενημερώσει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , marakiz είπε:

Τρίτη πρωί βρέθηκε θετικό κρούσμα στην τάξη και μας είπαν να κάνουν ανήμερα τα παιδιά ραπιντ και Πέμπτη, Παρασκευή σελφ τεστ. Αυτά στο νήπιο. Μητέρα που είχαν κρούσμα στο διπλανό δημοτικό μου είπε πως τους ζήτησαν αυτά αλλά ΚΑΙ επαναληπτικό ράπιντ. 

ραπιντ ξανά την 7η μέρα (δλδ την 7η μετά το 1ο), τις ενδιάμεσες σελφ. 

 

μοριακο δεν γίνεται για επιβεβαίωση, μετράει το θετικό ραπιντ. 

πρίν από 40 λεπτά , marakiz είπε:

πό όσο έχω καταλάβει και που συζητήσαμε με τους άλλους γονείς χθες, οι εμβολιασμενοι που ζουν στο ίδιο σπίτι με  κρούσμα, δεν μπαίνουν καραντίνα. Και το βρισκω λογικό γιατί πρακτικά δεν βγαίνει πια άλλο.

ναι αυτό ισχύει κ είναι κ λογικό. υποτίθεται βέβαια ότι εφαρμόζεις απομόνωση του κρούσματος, όσο μπορεί αυτό να γίνει σε ένα σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σας έχουν πει αν θα βγάλουν ανακοίνωση?

Τα είχε χαμένα η νηπιαγωγός, δεν μας είπε. Θα πάρω τηλ να μάθω.

 

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

ραπιντ ξανά την 7η μέρα (δλδ την 7η μετά το 1ο), τις ενδιάμεσες σελφ. 

 

μοριακο δεν γίνεται για επιβεβαίωση, μετράει το θετικό ραπιντ. 

Κάθε μέρα σελφ;;; Αλήθεια;;

 

Δεν χρειάζεται μοριακό για επιβεβαίωση; Περίεργο!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Έσπερος said:

αυτό ισχύει κ είναι κ λογικό. υποτίθεται βέβαια ότι εφαρμόζεις απομόνωση του κρούσματος, όσο μπορεί αυτό να γίνει σε ένα σπίτι. 

Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει όταν μιλάς για μωρά ή για νήπια, μπορείς να φορέσεις μάσκα, να έχεις χωριστές πετσέτες κλπ...αλλά απομόνωση δεν μπορεί να γίνει 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το σχολείο, όλα αρνητικά τα ραπιντ των υπολοιπων παιδιών. Δεν χρειάζεται επαναληπτικό ράπιντ μου είπε η διευθύντρια, αλλά σελφ τέστ Πέμπτη και Παρασκευή τα οποία αν δεν πάω τον μικρό σχολείο θα πρέπει να τα στείλω με μέιλ (όπως έστειλα και το ραπιντ). 

 

Επίσης ρώτησα για απολύμανση αλλά μου είπε πως δεν κάνουν, καθαρίζουν όμως καθημερινά σχολαστικά παιχνίδια και αίθουσα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...