Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Τα γεννημενα το 2017, δηλ.προνηπιο, παίρνουν σελφ τεστ δωρεαν?

Αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ.. ειπαν για πενταχρονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

Εφόσον είναι υποχρεωτικό και στα προνήπια, αποκλείεται να μην δίνουν.

Ναι, εννοείται! Και στα προνήπια πέρυσι έδιναν δωρεάν self test (με το ΑΜΚΑ του παιδιού στο φαρμακείο), τόσα όσα όριζαν οι οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξει το σχολείο θα δίνουν σε όλους κ λογικά όπως πέρσι σε συγκεκριμένες μέρες, όχι για το ευρύ κοινό κ μάλλον πολλά μαζί για να καλύπτονται υποθέτω τουλάχιστον δυο εβδομάδες.. Από λίγες μέρες πριν θα ξεκινήσει, φαντάζομαι αύριο που θα επισημοποιηθεί το πρωτοκολο κ γίνουν ανακοινώσεις, θα το πουν. Τα τεστ που δίνουν τώρα είπαν ότι είναι για ανεμβολιαστους για να ανιχνευτεί τυχόν μόλυνση στις διακοπές. Δεν ελέγχει κανεις αν γυρνάς από διακοπές αλλά αφού λέει παιδιά άνω των 5, θα φαίνεται από το αμκα κ δεν θα παίρνουν τα μικρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όταν ανοίξει το σχολείο θα δίνουν σε όλους κ λογικά όπως πέρσι σε συγκεκριμένες μέρες, όχι για το ευρύ κοινό κ μάλλον πολλά μαζί για να καλύπτονται υποθέτω τουλάχιστον δυο εβδομάδες.. Από λίγες μέρες πριν θα ξεκινήσει, φαντάζομαι αύριο που θα επισημοποιηθεί το πρωτοκολο κ γίνουν ανακοινώσεις, θα το πουν. Τα τεστ που δίνουν τώρα είπαν ότι είναι για ανεμβολιαστους για να ανιχνευτεί τυχόν μόλυνση στις διακοπές. Δεν ελέγχει κανεις αν γυρνάς από διακοπές αλλά αφού λέει παιδιά άνω των 5, θα φαίνεται από το αμκα κ δεν θα παίρνουν τα μικρότερα. 

Σήμερα πήγαμε για δοκιμαστικό στο τεικβοντο.θελω να αρχίσουμε 20 του μηνα.μου ειπαν λοιπόν ότι θέλουν δύο σελφ τεστ την εβδομάδα από τις 13 κ μέρα.τωρα θέλουν ένα την εβδομάδα.δεν διευκρινησαν ηλικία.το θέλουν ομως για να είναι καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σήμερα πήγαμε για δοκιμαστικό στο τεικβοντο.θελω να αρχίσουμε 20 του μηνα.μου ειπαν λοιπόν ότι θέλουν δύο σελφ τεστ την εβδομάδα από τις 13 κ μέρα.τωρα θέλουν ένα την εβδομάδα.δεν διευκρινησαν ηλικία.το θέλουν ομως για να είναι καλυμμένοι.

Ναι αυτά όμως δεν είναι αυτά που διαθέτει το κράτος. τα σελφ τα δίνουν δωρεάν για το σχολείο, αν θες γις άλλο λόγο το αγοράζεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν ανοίξει το σχολείο θα δίνουν σε όλους κ λογικά όπως πέρσι σε συγκεκριμένες μέρες, όχι για το ευρύ κοινό κ μάλλον πολλά μαζί για να καλύπτονται υποθέτω τουλάχιστον δυο εβδομάδες.. Από λίγες μέρες πριν θα ξεκινήσει, φαντάζομαι αύριο που θα επισημοποιηθεί το πρωτοκολο κ γίνουν ανακοινώσεις, θα το πουν. Τα τεστ που δίνουν τώρα είπαν ότι είναι για ανεμβολιαστους για να ανιχνευτεί τυχόν μόλυνση στις διακοπές. Δεν ελέγχει κανεις αν γυρνάς από διακοπές αλλά αφού λέει παιδιά άνω των 5, θα φαίνεται από το αμκα κ δεν θα παίρνουν τα μικρότερα. 

Πηρα απο το φαρμακειο για το παιδι ανω των πεντε. Για το τεσσαρων δεν δινουν,οπως τα ειχαμε καταλαβει. Θα ανοιξει γιαυτα οταν πλησιαζει η ωρα του σχολειου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Πηρα απο το φαρμακειο για το παιδι ανω των πεντε. Για το τεσσαρων δεν δινουν,οπως τα ειχαμε καταλαβει. Θα ανοιξει γιαυτα οταν πλησιαζει η ωρα του σχολειου

Θα δώσουν δηλ κ για τα τετράχρονο σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Ναι αυτά όμως δεν είναι αυτά που διαθέτει το κράτος. τα σελφ τα δίνουν δωρεάν για το σχολείο, αν θες γις άλλο λόγο το αγοράζεις. 

Εφόσον κάνουν ούτως ή άλλως για το σχολείο, δεν χρειάζεται άλλο για την δραστηριότητα. Έτσι γίνεται και στην πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Εφόσον κάνουν ούτως ή άλλως για το σχολείο, δεν χρειάζεται άλλο για την δραστηριότητα. Έτσι γίνεται και στην πισίνα.

ε ναι αν συμπίπτουν οι μέρες. αλλά τώρα που το σχολείο δεν έχει ανοίξει πρέπει να τα αγοράσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα δώσουν δηλ κ για τα τετράχρονο σου είπαν?

Μου ειπε οτι δεν ξερει τι θα πουν το προσεχες διαστημα αλλα εφοσον ειναι υποχρεωτικο στο προνηπιο προφανως θα δωσουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία.Το υπουργείο είπε ότι αν βρεθεί θετικός μαθητής μπαίνει σε καραντίνα ο διπλανός του κ οι μπροστινοι κ πισινοί αν δεν έκαναν καλή χρήση μάσκας.καλο το τελευταίο ε?αν κατάλαβα καλά δηλαδή.:-D

Με τα νήπια κ προνηπια τι θα γίνεται που δεν έχουν διπλανό?κ επίσης αν τα μεγάλα έχουν βρεθεί στο διάλειμμα δεν μετράει?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχω απορία.Το υπουργείο είπε ότι αν βρεθεί θετικός μαθητής μπαίνει σε καραντίνα ο διπλανός του κ οι μπροστινοι κ πισινοί αν δεν έκαναν καλή χρήση μάσκας.καλο το τελευταίο ε?αν κατάλαβα καλά δηλαδή.:-D

Με τα νήπια κ προνηπια τι θα γίνεπου δεν έχουν διπλανό?κ επίσης αν τα μεγάλα έχουν βρεθεί στο διάλειμμα δεν μετράει?

Α!και κάτι καινούργιο.μαθητες στην Μ Βρετανία βάζουν χυμό πορτοκάλι στο τεστ για τον κορωνοιο κ βγαίνει θετικό.κολπο για να μην πάνε σχολείο. Προβλέπω να το ανακαλύπτουν κ τα δικά μας 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχω απορία.Το υπουργείο είπε ότι αν βρεθεί θετικός μαθητής μπαίνει σε καραντίνα ο διπλανός του κ οι μπροστινοι κ πισινοί αν δεν έκαναν καλή χρήση μάσκας.καλο το τελευταίο ε?αν κατάλαβα καλά δηλαδή.:-D

Με τα νήπια κ προνηπια τι θα γίνεται που δεν έχουν διπλανό?κ επίσης αν τα μεγάλα έχουν βρεθεί στο διάλειμμα δεν μετράει?

Μην ψάχνεις λογική. Δεν υπάρχει. Υποτίθεται ότι θα καλύπτονται όλες οι πιθανότητες αφού θα κάνει τεστ όλο το τμήμα. Κι αν ο κολλητός είναι σε άλλο τμήμα; Τα λεωφορεία; Υποτίθεται ότι κάθονται στις ίδιες θέσεις για να γίνει ιχνηλατηση. ποιος το ελέγχει αυτό αν δεν υπάρχει συνοδός; Και εγω στην τάξη τι ευθύνη θα πάρω για να πω αν ο μαθητής έκανε σωστή χρήση μάσκας; οι περισσότεροι μαθητες δεν κάνουν. την πιάνουν συνέχεια ή την ανεβοκατεβάζουν. Μπορώ να πω όμως ότι μπροστά στα μάτια μου γινόταν κακή χρήση μάσκας κι εγω συνέχιζα το μάθημα; Εγω το είπα στο σχολείο, όποιον βλέπω με καλή εφαρμογή μάσκας κλπ θα ενημερώνω τον διευθυντή να καλεί τους γονείς εξαρχής κι αυτό κάπου να το καταγράφουμε, μην μας τρέχουν μετά ότι δεν προσέχαμε τα παιδιά τους κ τα αναγκάσαμε να μπουν σε καραντίνα ή ακόμα χειρότερα κόλλησαν. Το μπάχαλο με το πήγαινε έλα επίσης. Το μισό τμήμα καραντίνα το άλλο μισό σχολείο, κ μετά ξανά τεστ κ καραντίνα κι άλλοι ενώ θα γυρίσουν οι πρώτοι κλπ. ούτε διαγωνίσματα να προγραμματίσεις ούτε τίποτα. Τρέλα. 

 

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Α!και κάτι καινούργιο.μαθητες στην Μ Βρετανία βάζουν χυμό πορτοκάλι στο τεστ για τον κορωνοιο κ βγαίνει θετικό.κολπο για να μην πάνε σχολείο. Προβλέπω να το ανακαλύπτουν κ τα δικά μας 

Μα πρέπει να γίνει επαλήθευση στο σελφ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες κοπέλες θα στείλετε θα παιδιά σας βρεφονηπιακο φέτος και αν σας έχουν πει κάτι σχετικό οι παιδίατροι σας. Εμένα είναι 16 μηνών και μου είπε η παιδίατρος αν μπορούμε να το αποφύγουμε φέτος λόγω κορονοιου (και γενικά η συγκεκριμένη δεν είναι από τους παιδιάτρους που "αφοριζουν" τους παιδικούς) γιατί λέει σε τόσο μικρές ηλικίες αν κολησει μπορεί να αφήσει κάποια κατάλοιπα στην καρδιά κλπ.. σπάνια βέβαια αλλά αν πηγαίνει σταθμό έχει πιο πολλές πιθανότητες να κολησει όχι ότι δεν μπορεί να κολησει από αλλού 

Μέχρι τώρα τον κρατάει η γιαγιά 3-4 μήνες σερί και έχει κουραστεί από ότι μας λέει γιατί παράλληλα κρατάει κ τον μεγάλο γιο από τον Αύγουστο που θα πάει προνήπιο οπότε δεν ξέρω αν έχω άλλη εναλλακτική. Και ένας χρόνος της φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα για να κρατήσει σερί ένα μωρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Έχω απορία.Το υπουργείο είπε ότι αν βρεθεί θετικός μαθητής μπαίνει σε καραντίνα ο διπλανός του κ οι μπροστινοι κ πισινοί αν δεν έκαναν καλή χρήση μάσκας.καλο το τελευταίο ε?αν κατάλαβα καλά δηλαδή.:-D

Με τα νήπια κ προνηπια τι θα γίνεται που δεν έχουν διπλανό?κ επίσης αν τα μεγάλα έχουν βρεθεί στο διάλειμμα δεν μετράει?

Δεν έχω διαβάσει κάτι αλλά έτσι όπως πάει βλέπω πάλι να έχουμε κλειστά τα σχολεία τον μισό χρόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 said:

Καλημέρα σε όλες, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες κοπέλες θα στείλετε θα παιδιά σας βρεφονηπιακο φέτος και αν σας έχουν πει κάτι σχετικό οι παιδίατροι σας. Εμένα είναι 16 μηνών και μου είπε η παιδίατρος αν μπορούμε να το αποφύγουμε φέτος λόγω κορονοιου (και γενικά η συγκεκριμένη δεν είναι από τους παιδιάτρους που "αφοριζουν" τους παιδικούς) γιατί λέει σε τόσο μικρές ηλικίες αν κολησει μπορεί να αφήσει κάποια κατάλοιπα στην καρδιά κλπ.. σπάνια βέβαια αλλά αν πηγαίνει σταθμό έχει πιο πολλές πιθανότητες να κολησει όχι ότι δεν μπορεί να κολησει από αλλού 

Μέχρι τώρα τον κρατάει η γιαγιά 3-4 μήνες σερί και έχει κουραστεί από ότι μας λέει γιατί παράλληλα κρατάει κ τον μεγάλο γιο από τον Αύγουστο που θα πάει προνήπιο οπότε δεν ξέρω αν έχω άλλη εναλλακτική. Και ένας χρόνος της φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα για να κρατήσει σερί ένα μωρό

Έχει και η γιαγιά τα δίκια της.. Νταντά? Εγώ μέχρι τα 3 που πήγε παιδικό, με νταντά τον είχα (από 3 μηνών) και οι γιαγιάδες ήταν βοηθητικές για όταν δεν είχα (έπρεπε πχ να αλλάξω και μέχρι να βρω άλλη )και βοήθησαν και στην καραντίνα γιατί πια δεν είχα νταντά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Καλημέρα σε όλες, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες κοπέλες θα στείλετε θα παιδιά σας βρεφονηπιακο φέτος και αν σας έχουν πει κάτι σχετικό οι παιδίατροι σας. Εμένα είναι 16 μηνών και μου είπε η παιδίατρος αν μπορούμε να το αποφύγουμε φέτος λόγω κορονοιου (και γενικά η συγκεκριμένη δεν είναι από τους παιδιάτρους που "αφοριζουν" τους παιδικούς) γιατί λέει σε τόσο μικρές ηλικίες αν κολησει μπορεί να αφήσει κάποια κατάλοιπα στην καρδιά κλπ.. σπάνια βέβαια αλλά αν πηγαίνει σταθμό έχει πιο πολλές πιθανότητες να κολησει όχι ότι δεν μπορεί να κολησει από αλλού 

Μέχρι τώρα τον κρατάει η γιαγιά 3-4 μήνες σερί και έχει κουραστεί από ότι μας λέει γιατί παράλληλα κρατάει κ τον μεγάλο γιο από τον Αύγουστο που θα πάει προνήπιο οπότε δεν ξέρω αν έχω άλλη εναλλακτική. Και ένας χρόνος της φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα για να κρατήσει σερί ένα μωρό

 

Κάποιοι γονείς που έχουν μεν κάποια βοήθεια γιαγιάς αλλά η γιαγιά δεν αντέχει το συνέχεια, ξεκινάνε με τη προϋπόθεση ότι αν το παιδί αρρωστήσει τότε θα το κρατήσουν σπίτι όχι μόνο το ελάχιστο απαιτούμενο (πχ να είναι απύρετο 1 μέρα) αλλά μέχρι να αναρρώσει πλήρως και να μην έχει απολύτως κανένα σύμπτωμα (πχ μυξούλες που στον παιδικό είναι μια σχεδόν μόνιμη κατάσταση). Προσωπικά δε συμφωνώ γιατί το παιδί έτσι δεν έχει σταθερό πρόγραμμα και βρίσκεται μονίμως σε μια κατάσταση προσαρμογής. Αλλά με ευπροσάρμοστα παιδιά, αυτό δουλεύει.

Ωστόσο, η παιδίατρός σου έχει δίκιο, και όχι μόνο σχετικά με τα "υπολοιπόμενα" του covid. Μέχρι τα 3 είναι προτιμητέο το παιδί να μην εκτίθεται συνεχώς σε ιούς, καθώς το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι ακόμα ανώριμο και οι συνεχείς "επιθέσεις" δεν είναι ότι καλύτερο.

Ίσως θα μπορούσατε να έχετε μια νταντά, όχι φουλ ωράριο, κάποιες ώρες (πχ από το μεσημέρι και μετά) ή κάποιες μέρες, ώστε να ξεκουράζεται η γιαγιά; Η αλήθεια είναι ότι είναι κουραστικό για έναν μεγάλο άνθρωπο. Στο κύκλο μου συνηθίζουν να μοιράζονται τις μέρες ή τις εβδομάδες οι γιαγιάδες για να ξεκουράζει η μία την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οικονομικα δεν μας παίρνει για νταντά. Εκτός αν λέγαμε ότι θα το κρατάει τρεις μέρες τη βδομάδα η γιαγιά και δυο πχ η νταντά . Αλλά είχα ψάξει κ στον πρώτο γιο μου κ κατέληξα τελικά σε βρεφονηπιακό δυσκολεύτηκα πολύ να βρω άτομο εμπιστοσύνης ( το οποίο κ να το βρεις θα πρέπει να το πληρώνεις αξιοπρεπώς για να γίνεται σωστή δουλειά). Η γιαγιά είναι η μόνη που έχουμε κ να το πάρει σερί ένα χρόνο έχοντας και το μεγάλο γιο Χριστούγεννα Πάσχα σε απεργίες κλπ κλπ πιστεύω θα είναι πράγματι πολύ κουραστικό για εκείνη, όσο και να με βολεύει εμένα!

6 minutes ago, vtgian said:

η παιδίατρός σου έχει δίκιο, και όχι μόνο σχετικά με τα "υπολοιπόμενα" του covid. Μέχρι τα 3 είναι προτιμητέο το παιδί να μην εκτίθεται συνεχώς σε ιούς, καθώς το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι ακόμα ανώριμο και οι συνεχείς "επιθέσεις" δεν είναι ότι καλύτερο.

Κοίταξε τον πρώτο μου γιο τον είχαμε πάει 9 μηνών σε βρεφονηπιακο όταν είχα γυρίσει τότε στη δουλειά μου  Ενώ όλοι με είχαν κατατρομαξει Δεν είχαμε ιδιαίτερα θέματα πέρα από μυξουλες και μια βρογχίτιδα το πρωτο έτος. Μάλλον ήμασταν τυχεροί. Τώρα θα πάει σε δημόσιο βρεφονηπιακό που θα είναι πιο πολλά παιδιά θεωρητικά αλλά κυρίως φοβάμαι λόγω κορονοιου. Εντάξει και οι υπόλοιπες ιώσεις ειναι ένα θέμα αλλά ο covid και ότι με το παραμικρό πυρετό θα του κάνουμε rapid κλπ κλπ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Δυστυχώς οικονομικα δεν μας παίρνει για νταντά. Εκτός αν λέγαμε ότι θα το κρατάει τρεις μέρες τη βδομάδα η γιαγιά και δυο πχ η νταντά . Αλλά είχα ψάξει κ στον πρώτο γιο μου κ κατέληξα τελικά σε βρεφονηπιακό δυσκολεύτηκα πολύ να βρω άτομο εμπιστοσύνης ( το οποίο κ να το βρεις θα πρέπει να το πληρώνεις αξιοπρεπώς για να γίνεται σωστή δουλειά). Η γιαγιά είναι η μόνη που έχουμε κ να το πάρει σερί ένα χρόνο έχοντας και το μεγάλο γιο Χριστούγεννα Πάσχα σε απεργίες κλπ κλπ πιστεύω θα είναι πράγματι πολύ κουραστικό για εκείνη, όσο και να με βολεύει εμένα!

Κοίταξε τον πρώτο μου γιο τον είχαμε πάει 9 μηνών σε βρεφονηπιακο όταν είχα γυρίσει τότε στη δουλειά μου  Ενώ όλοι με είχαν κατατρομαξει Δεν είχαμε ιδιαίτερα θέματα πέρα από μυξουλες και μια βρογχίτιδα το πρωτο έτος. Μάλλον ήμασταν τυχεροί. Τώρα θα πάει σε δημόσιο βρεφονηπιακό που θα είναι πιο πολλά παιδιά θεωρητικά αλλά κυρίως φοβάμαι λόγω κορονοιου. Εντάξει και οι υπόλοιπες ιώσεις ειναι ένα θέμα αλλά ο covid και ότι με το παραμικρό πυρετό θα του κάνουμε rapid κλπ κλπ

 

 

Κοίτα, και εμένα με είχαν τρομάξει ότι το πρώτο χρόνο θα είναι χάλια το παιδί, και όντως συμμαθητές της και παιδιά φίλων ήταν πραγματικά πολύ χάλια όλη τη χρονιά. Αλλά η δική μου τελικά αποδείχθηκε ανθεκτική. Το δικό σου έχει και το αβαντάζ ότι έχει μεγαλύτερο παιδι στην οικογένεια και έμμεσα έχει ήδη εκτεθεί σε ιούς. Η αλήθεια είναι ότι με τον covid δεν είναι απλά "θα καθίσει το παιδί μια εβδομάδα σπίτι και τέλος". 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, vtgian said:

Η αλήθεια είναι ότι με τον covid δεν είναι απλά "θα καθίσει το παιδί μια εβδομάδα σπίτι και τέλος". 

Αυτό ακριβώς, εκτός από το θέμα της υγείας που είναι βέβαια το πιο σημαντικό είναι οι συνέπειες που έχει όλο αυτό κ στο παιδί κ σε όλον τον περίγυρο του.

Πάντως υπάρχει και οι άποψη ότι είναι λαχείο και αν είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει κ εκτός σταθμού. Οπότε απλά προσεχείς όσο μπορείς. Σίγουρα ο σταθμός αυξάνει τις πιθανότητες. Αλλά και οι υπόλοιποι βγαίνουμε κ ο μεγάλος θα πάει σχολείο οπότε από οπουδήποτε θα μπορούσε να κολλήσει. Ίσως ξαναδώ λίγο το θέμα της νταντάς ένα διήμερο τη βδομάδα αν και το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να βρω . Μενουμε κ σε λίγο απομακρυσμένη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν και δεν το χρειαζόμαστε για λόγους φύλαξης, αν δεν ηταν ο κορωνοιος θα ηθελα να τη στειλουμε για να ειναι με παιδακια (ειναι σχεδον 2μισι). Αλλα με αυτη την κατασταση ειπαμε οχι. Του χρονου ισως παει ακομα κι αν ειναι ετσι η κατασταση, γιατι θα ειναι 3μισι και το προνηπιο θα αργησει πολυ (4μισι). Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

 Η γιαγιά είναι η μόνη που έχουμε κ να το πάρει σερί ένα χρόνο έχοντας και το μεγάλο γιο Χριστούγεννα Πάσχα σε απεργίες κλπ κλπ πιστεύω θα είναι πράγματι πολύ κουραστικό για εκείνη, όσο και να με βολεύει εμένα!

 

Το θέμα είναι ότι η γιαγιά μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια, αλλά μετά να κλατάρει και να μην είναι καθόλου διαθέσιμη. Οπότε καλύτερα λιγότερες μέρες ή λίγες ώρες κάθε μέρα, παρά συνεχόμενα, γιατί αν μετά κουραστεί, αρρωστήσει, πονάνε πόδια-χέρια κλπ.. δεν θα την έχεις καθόλου

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως που προσέχαμε πάρα πολύ εδώ και ενάμιση χρόνο από το σχολείο μας ήρθε, δυστυχώς.

Ίσως η νταντά είναι η καλύτερη λύση, ακόμα και αν την έχεις δύο φορές την εβδομάδα και τρεις την γιαγιά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Αυτό ακριβώς, εκτός από το θέμα της υγείας που είναι βέβαια το πιο σημαντικό είναι οι συνέπειες που έχει όλο αυτό κ στο παιδί κ σε όλον τον περίγυρο του.

Πάντως υπάρχει και οι άποψη ότι είναι λαχείο και αν είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει κ εκτός σταθμού. Οπότε απλά προσεχείς όσο μπορείς. Σίγουρα ο σταθμός αυξάνει τις πιθανότητες. Αλλά και οι υπόλοιποι βγαίνουμε κ ο μεγάλος θα πάει σχολείο οπότε από οπουδήποτε θα μπορούσε να κολλήσει. Ίσως ξαναδώ λίγο το θέμα της νταντάς ένα διήμερο τη βδομάδα αν και το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να βρω . Μενουμε κ σε λίγο απομακρυσμένη περιοχή.

 

Υπάρχουν πάντως κοπέλες που τις βολεύει το 2-3 ημέρες την εβδομάδα από το συνεχές. Πχ ανιψιά μου φοιτήτρια βρεφονηπιοκόμος, θα προτιμούσε κάτι τέτοιο γιατί έτσι θα μπορούσε να το προσαρμόσει με τη σχολή, ενώ με το καθημερινό δεν είναι εύκολο. Σίγουρα όμως θέλει καλό ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...