Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν θα φοράνε μάσκα στην αυλή. Μόνο στην αίθουσα. Αυτές ήταν οι οδηγίες που μας έστειλε το σχολείο.

Το υπουργείο δεν το έχει διευκρινίσει ακόμα. Από πέρσι που καθιερώθηκε η μάσκα παντού, το ίδιο ισχυε κ στα σχολεία απλώς ανεπίσημα κάναμε τα στραβά μάτια για προφανείς λόγους. Όπως κ να έχει, τα παιδιά τρώνε στην αίθουσα που κάνουν μάθημα στην οποία κατά τ άλλα φοράνε μάσκα κ του ολοήμερου κοιμούνται κιόλας στην ίδια αίθουσα. Δεν έχουν λογική όλα αυτά και δεν προσφέρουν καμία προστασία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Τι σας ειπαν γενικά?ένας μας έχουν καλέσει την επόμενη Τετάρτη 

Μέιλ έχουν στείλει με κάποιες οδηγίες για τις μάσκες , τα self test κτλ. Οι οδηγίες έλεγαν ξεκάθαρα ότι θα φοράνε μάσκες σε κλειστούς χώρους , θα τις πετάνε/βγάζουν για να βγουν στον κήπο, να φάνε κτλ και θα βάζουν καθαρή όταν θα ξαναμπαίνουν στην τάξη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Μέιλ έχουν στείλει με κάποιες οδηγίες για τις μάσκες , τα self test κτλ. Οι οδηγίες έλεγαν ξεκάθαρα ότι θα φοράνε μάσκες σε κλειστούς χώρους , θα τις πετάνε/βγάζουν για να βγουν στον κήπο, να φάνε κτλ και θα βάζουν καθαρή όταν θα ξαναμπαίνουν στην τάξη.

Αυτό είναι μια λογική οδηγία του σχολείου σας. Αν όμως το υπουργείο τις επιβάλει παντού, είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να κυκλοφορεί γραπτώς οδηγία σχολείου που να λέει το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Έσπερος said:

Το υπουργείο δεν το έχει διευκρινίσει ακόμα. Από πέρσι που καθιερώθηκε η μάσκα παντού, το ίδιο ισχυε κ στα σχολεία απλώς ανεπίσημα κάναμε τα στραβά μάτια για προφανείς λόγους. Όπως κ να έχει, τα παιδιά τρώνε στην αίθουσα που κάνουν μάθημα στην οποία κατά τ άλλα φοράνε μάσκα κ του ολοήμερου κοιμούνται κιόλας στην ίδια αίθουσα. Δεν έχουν λογική όλα αυτά και δεν προσφέρουν καμία προστασία. 

Στα δημόσια κοιμούνται στο προνήπιο? Σε εμάς μόνο στον παιδικό. Προνήπιο όχι μας είπαν.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Έσπερος said:

Εγω έχω πει ότι αν το προνήπιο ήταν προαιρετικό, φέτος δεν θα τον έστελνα παρολο που δεν έχει παρέα κ είναι πολύ πίσω κοινωνικά. Δεν είναι τόσο ο φόβος της αρρώστιας. Δεν μ αρέσει να δει αυτήν την εικόνα της «κοινωνικοποίησης» με τις μάσκες κ τα αντισηπτικά κ τα τεστ κ τις παράλογες οδηγίες πχ να φοράνε μάσκα στην αυλή ενώ τρώνε κ κοιμούνται χωρίς μάσκα σε κλειστή αίθουσα. Ούτε να αγωνιάς μήπως κλείσει το τμήμα κ το αναγκάσεις να μπει σε καραντίνα. όλα αυτά τα θεωρώ περιττά για παιδιά νηπιακής ηλικίας. Όμως δυστυχώς βλέπω ότι τέτοιες ρυθμίσεις δεν είναι παροδικές όπως ηλπιζα άλλον θα μας συνοδεύουν για κάποια χρόνια ακόμα, οπότε δεν είναι εφικτό να κρατήσεις το παιδί μακριά μέχρι να έρθει η κανονικότητα… 

 

Αυτή είναι και η δική μου σκέψη. Θα δω κ αν του αρέσει αρχικά. Εμείς στο αντίστοιχο προνήπιο εδώ στην Αγγλία θα πάμε του χρόνου. Οπότε αισθάνομαι ότι αν για κάποιον λόγο δεν του αρέσει φέτος (ή κλείσουν πάλι) έχουμε οριακά έναν χρόνο... παράταση ακόμη.

 

Στην παιδική χαρά αν σε ένα παιχνίδι, μια τσουλήθρα για παράδειγμα, είναι 4-5 παιδάκια προσπαθώ να του λέω να πάμε λίγο αργότερα εκεί. Φεύγοντας πάντα του βάζω αντισηπτικό. 

 

Εμείς έχουμε "freedom" τρομάρα μας!! Οι μάσκες έχουν γίνει προαιρετικές. Εγώ και ο άντρας μου φοράμε κ έξω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι οι δασκάλες θα φοράνε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Iris89 είπε:

 

Αυτή είναι και η δική μου σκέψη. Θα δω κ αν του αρέσει αρχικά. Εμείς στο αντίστοιχο προνήπιο εδώ στην Αγγλία θα πάμε του χρόνου. Οπότε αισθάνομαι ότι αν για κάποιον λόγο δεν του αρέσει φέτος (ή κλείσουν πάλι) έχουμε οριακά έναν χρόνο... παράταση ακόμη.

 

Στην παιδική χαρά αν σε ένα παιχνίδι, μια τσουλήθρα για παράδειγμα, είναι 4-5 παιδάκια προσπαθώ να του λέω να πάμε λίγο αργότερα εκεί. Φεύγοντας πάντα του βάζω αντισηπτικό. 

 

Εμείς έχουμε "freedom" τρομάρα μας!! Οι μάσκες έχουν γίνει προαιρετικές. Εγώ και ο άντρας μου φοράμε κ έξω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι οι δασκάλες θα φοράνε.

 

 

Εγω τις φοβάμαι τις τσουλήθρες κλπ, γιατι δεν ειναι μονο θεμα συνωστισμου. Είναι θέμα ότι και πριν έχουν πιάσει άλλα παιδάκια τα ίδια πράγματα, συχνά ακουμπάνε με το πρόσωπο σε επιφάνειες κλπ. Οπότε καλό μεν το αντισηπτικό, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις θεωρώ ότι δεν αρκεί

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Iris89 είπε:

Στην παιδική χαρά αν σε ένα παιχνίδι, μια τσουλήθρα για παράδειγμα, είναι 4-5 παιδάκια προσπαθώ να του λέω να πάμε λίγο αργότερα εκεί. Φεύγοντας πάντα του βάζω αντισηπτικό. 

Το αντισηπτικό είναι υπερτιμημένο. ο ιός κυρίως αναπνευστικά μεταδίδεται κ όχι με επιφάνειες, εκτός αν το παιδί συνέχεια βάζει χέρια στο στόμα. 

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Στα δημόσια κοιμούνται στο προνήπιο? Σε εμάς μόνο στον παιδικό. Προνήπιο όχι μας είπαν.

ξαπλώνουν απ όσο ξέρω. δεν κοιμούνται υποχρεωτικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το αντισηπτικό είναι υπερτιμημένο. ο ιός κυρίως αναπνευστικά μεταδίδεται κ όχι με επιφάνειες, εκτός αν το παιδί συνέχεια βάζει χέρια στο στόμα. 

ξαπλώνουν απ όσο ξέρω. δεν κοιμούνται υποχρεωτικά. 

Συστυχως εδώ και μερικούς μήνες ξαναβαζει τα χέρια στο στόμα.

Σελφ τεστ διαβασα από 5 ετών.θα κάνουν κ τα προνηπια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συστυχως εδώ και μερικούς μήνες ξαναβαζει τα χέρια στο στόμα.

Σελφ τεστ διαβασα από 5 ετών.θα κάνουν κ τα προνηπια?

Πέρσι έκαναν τα προνήπια. 

 

Χέρια βάζει κι ο δικός μου στο στόμα εδώ κ 1-2 βδομαδες, τώρα που το λες. είχα θεωρήσει ότι έχει σχέση με πιπίλα γιατί τη ζητάει πολύ μέσα στη μέρα κάτι που δεν έκανε ποτέ. λες να είναι καμία φάση της ηλικίας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συστυχως εδώ και μερικούς μήνες ξαναβαζει τα χέρια στο στόμα.

Σελφ τεστ διαβασα από 5 ετών.θα κάνουν κ τα προνηπια?

 

Ναι, και πέρυσι εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Το αντισηπτικό είναι υπερτιμημένο. ο ιός κυρίως αναπνευστικά μεταδίδεται κ όχι με επιφάνειες, εκτός αν το παιδί συνέχεια βάζει χέρια στο στόμα. 

ξαπλώνουν απ όσο ξέρω. δεν κοιμούνται υποχρεωτικά. 

Αν είναι ολοήμερο μάλλον ξαπλωνουν έτσι? Γιατί όταν σχολανε στις 1 δεν πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Ο δικός μου δεν βάζει χέρια στο στόμα, αλλά τρίβει συνεχώς τα μάτια του..

@Έσπερος έχετε ακόμη την πιπίλα? Επίσης κοιμάται ακόμα μεσημέρι? Τυχερή είσαι.

Όχι δεν κοιμάται. Γυρνάει ψόφιος από τη θάλασσα βέβαια αλλά αν είναι να κοιμηθεί θα στριφογυρίζει για καμία ώρα κ θα σπάσουν τα νεύρα μου, και μετά το βράδυ θα κοιμηθεί στις 12 με πολύ στριφογύρισμα επίσης (εξ ου κ η πιπίλα ακόμα). Οπότε εδώ κ καμία δεκαριά μέρες σταμάτησα να τον βάζω κ ησύχασα. μπορεί κ πριν τις 9 να κοιμηθεί. ειναο θεματάκι βέβαια που είναι καλοκαίρι κ μπορεί να βγούμε λίγο βραδάκι, δείχνει κουρασμένος αλλά δεν γκρινιάζει. Καλό θα ήταν αν κοιμόταν χωρίς ταλαιπωρία καμία ωριτσα κ μετά σχετικά εύκολα το βράδυ κατά τις 10-10.30 αλλά δυστυχώς δεν το έχω πετύχει. Για τψρα, όχι για χειμώνα που νυχτώνει νωρίς, δεν αντέχω άλλο το βράδυ αυτό το χαλι. όμως δν ξέρω τι ώρα θα πρέπει να κοιμάται για το σχολείο για να ξυπνάει στις 7 χορτάτος. 

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Αν είναι ολοήμερο μάλλον ξαπλωνουν έτσι? Γιατί όταν σχολανε στις 1 δεν πιστεύω

Ναι μόνο στο ολοήμερο, μια διδακτική ώρα που  λέγεται χαλάρωση κ ξαπλώνουν ή παίζουν ησυχα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τψρα, όχι για χειμώνα που νυχτώνει νωρίς, δεν αντέχω άλλο το βράδυ αυτό το χαλι. όμως δν ξέρω τι ώρα θα πρέπει να κοιμάται για το σχολείο για να ξυπνάει στις 7 χορτάτος. 

 

Κατά τις 20.30 μια χαρά θα είναι, τον χειμώνα είναι εύκολο, ακόμα και στις 20.00 μπορείς να τον βάζεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

 

Κατά τις 20.30 μια χαρά θα είναι, τον χειμώνα είναι εύκολο, ακόμα και στις 20.00 μπορείς να τον βάζεις

ναι τον χειμώνα θα ειναο τέλειο αυτό! επιτέλους, μετά από δυο χρόνια αγώνα για το τι ώρα θα κοιμηθεί! 

 

ασχετο θυμήθηκα τώρα αυτά που έγραφες γις τις μάσκες των παιδιών σου που τις φέρναν πίσω ανάλατες κλπ. σκέφτομαι ότι μάλλον αδίκησα πολλές οικογένειες γιατί γινόμουν έξαλλη να βλέπω τους μαθητες με την ίδια μάσκα όλη μέρα κ βάλε βγάλε χύμα κλπ κ είχα παρεξηγηθεί κ με συναδέλφους γιατί επέμενα ότι φταίμε εμείς που δεν τους επιβλέπουμε κ δεν επιμείναμε στους γονείς κλπ. Μπορεί πολλά παιδιά να είχαν μαζί κι άλλες μάσκες τελικά κ να βαριούνταν να ασχοληθούν. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινάμε αύριο προσαρμογή στο σχολείο (Χριστέ μου τι έχω να τραβήξω, ήδη δηλώνει ότι δε θέλει να πάει) και για αρχή μου είπαν θα μείνει μια ώρα και να φέρω μία μάσκα μόνο. Στη συνέχεια θα της δίνω να παίρνει 3. Στην αυλή κατάλαβα ότι δε θα φοράνε. Για self test δε μου έκαναν νύξη και φαντάστηκα ότι στο προνήπιο το γλιτώνουμε. Αλλά μάλλον όχι ε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι τον χειμώνα θα ειναο τέλειο αυτό! επιτέλους, μετά από δυο χρόνια αγώνα για το τι ώρα θα κοιμηθεί! 

 

ασχετο θυμήθηκα τώρα αυτά που έγραφες γις τις μάσκες των παιδιών σου που τις φέρναν πίσω ανάλατες κλπ. σκέφτομαι ότι μάλλον αδίκησα πολλές οικογένειες γιατί γινόμουν έξαλλη να βλέπω τους μαθητες με την ίδια μάσκα όλη μέρα κ βάλε βγάλε χύμα κλπ κ είχα παρεξηγηθεί κ με συναδέλφους γιατί επέμενα ότι φταίμε εμείς που δεν τους επιβλέπουμε κ δεν επιμείναμε στους γονείς κλπ. Μπορεί πολλά παιδιά να είχαν μαζί κι άλλες μάσκες τελικά κ να βαριούνταν να ασχοληθούν. 

 

Τα δικά μου βαριούνται στάνταρ, ο γιος μου δηλαδή περισσότερο, η μικρή είναι αρκετά επιμελής. Παρόλα αυτά θα πω κι εγώ την αμαρτία μου...κι εγώ δεν πάω πίσω. Τώρα στις διακοπές, είχα 4 χειρουργικές στο νεσεσέρ της παραλίας κάθε μέρα και αν χρειαζόταν να τις ανοίξουμε για να τις φορέσουμε για κάποιο λόγο (κυρίως τουαλέτα σε ταβέρνα ή είσοδο σε κάποιο μαγαζί), μετά τις ξαναέβαζα πίσω χύμα στο νεσεσέρ και στην επόμενη ανάγκη φορούσαμε τις ίδιες (πιθανότατα ο ένας του άλλου), μόνο κάθε βράδυ τις πετούσα και τις αντικαθιστούσα.

 

 

πρίν από 5 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εμείς ξεκινάμε αύριο προσαρμογή στο σχολείο (Χριστέ μου τι έχω να τραβήξω, ήδη δηλώνει ότι δε θέλει να πάει) και για αρχή μου είπαν θα μείνει μια ώρα και να φέρω μία μάσκα μόνο. Στη συνέχεια θα της δίνω να παίρνει 3. Στην αυλή κατάλαβα ότι δε θα φοράνε. Για self test δε μου έκαναν νύξη και φαντάστηκα ότι στο προνήπιο το γλιτώνουμε. Αλλά μάλλον όχι ε;

 

Αποκλείεται να μην κάνουν self, απλά προς το παρόν δεν έχει αρχίσει επίσημα η σχολική χρονιά, δεν έχουν βγει ακόμα τα πρωτόκολλα. Λογικά με την επόμενη ή μεθεπόμενη ΚΥΑ, θα οριστούν και όλα τα μέτρα για τα τεστ των μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

 

Τα δικά μου βαριούνται στάνταρ, ο γιος μου δηλαδή περισσότερο, η μικρή είναι αρκετά επιμελής. Παρόλα αυτά θα πω κι εγώ την αμαρτία μου...κι εγώ δεν πάω πίσω. Τώρα στις διακοπές, είχα 4 χειρουργικές στο νεσεσέρ της παραλίας κάθε μέρα και αν χρειαζόταν να τις ανοίξουμε για να τις φορέσουμε για κάποιο λόγο (κυρίως τουαλέτα σε ταβέρνα ή είσοδο σε κάποιο μαγαζί), μετά τις ξαναέβαζα πίσω χύμα στο νεσεσέρ και στην επόμενη ανάγκη φορούσαμε τις ίδιες (πιθανότατα ο ένας του άλλου), μόνο κάθε βράδυ τις πετούσα και τις αντικαθιστούσα.

 

 

ενταξει εγω το πήγα παραπέρα, αν ήταν να μπω απλώς στο φούρνο ή στα ψιλικά για δυο λεπτά, ή άλλα σύντομα, είχα 3-4 στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου σε χάρτινα σακουλάκια που παρέμεναν εκεί για αρκετές χρήσεις. όχι φυσικά από σουπερμάρκετ ή άλλα κανονικά ψώνια. αλλά μπορεί να περνούσαν κ 4-5 μέρες μεταξύ των χρήσεων οπότε θεωρώ πώς κάποια φυσική απολύμανση είχε επέλθει. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Έσπερος said:

Για τψρα, όχι για χειμώνα που νυχτώνει νωρίς, δεν αντέχω άλλο το βράδυ αυτό το χαλι. όμως δν ξέρω τι ώρα θα πρέπει να κοιμάται για το σχολείο για να ξυπνάει στις 7 χορτάτος. 

Ο δικός μου, όταν έχει σχολείο, κοιμάται 9.30 και ξυπνάει 7.30-7.45.

Εμάς μας είπαν για self test πάντως.

Ο δικός μου το έχει δέσει ότι θα είναι με τους περσινούς του συμμαθητές και τις περσινές του δασκάλες και προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό δεν ισχύει. Ίσως είναι με κάποια παιδιά από πέρσι, αλλά δεν το ξέρουμε! Δράματα θα έχουμε..

@μαγιοπουλας τι κάνατε με τα αεροπορικά εισιτήρια? Πιστεύετε θα μπορούμε να ταξιδέψουμε τις γιορτές? Θέλω να πάμε κάπου, δεν αντέχω άλλο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Deena είπε:

Παρόλα αυτά θα πω κι εγώ την αμαρτία μου.

 

όλοι με την ίδια αμαρτία ζούμε ;) !

 

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

μετά από δυο χρόνια αγώνα για το τι ώρα θα κοιμηθεί! 

 

Θα δεις ότι θα αλλάξει συνήθειες ύπνου - θα είναι πιο κουρασμένος και θα κοιμάται νωρίτερα. Οι δικοί μου σε περίοδο καραντίνας/τηλε εκπαίδευσης κοιμόντουσαν γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα (μετά από εμένα, χα χα), κ μόλις πέρσι ξανα άνοιξαν τα σχολεία, να δεις για πότε το 12 έγινε 9.30 !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλ?:-D

ο κορεκτορας μου αλλαξε το ανακατες σε αναλατες! 

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

Θα δεις ότι θα αλλάξει συνήθειες ύπνου - θα είναι πιο κουρασμένος και θα κοιμάται νωρίτερα. Οι δικοί μου σε περίοδο καραντίνας/τηλε εκπαίδευσης κοιμόντουσαν γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα (μετά από εμένα, χα χα), κ μόλις πέρσι ξανα άνοιξαν τα σχολεία, να δεις για πότε το 12 έγινε 9.30 !! 

χωρίς μεσημεριανό ύπνο κοιμάται κι από τις 7 αν τύχει. το καλό θα ήταν να συνδυαζόταν μια ωριτσα το μεσημέρι με μια νορμαλ ώρα για βράδυ, αλλά δεν το έχω πετύχει αυτό εδώ κ δυο χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

ο κορεκτορας μου αλλαξε το ανακατες σε αναλατες! 

χωρίς μεσημεριανό ύπνο κοιμάται κι από τις 7 αν τύχει. το καλό θα ήταν να συνδυαζόταν μια ωριτσα το μεσημέρι με μια νορμαλ ώρα για βράδυ, αλλά δεν το έχω πετύχει αυτό εδώ κ δυο χρόνια. 

Τι εννοείς η vtgιam αναρωτιωμουν:D

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Ο δικός μου, όταν έχει σχολείο, κοιμάται 9.30 και ξυπνάει 7.30-7.45.

Εμάς μας είπαν για self test πάντως.

Ο δικός μου το έχει δέσει ότι θα είναι με τους περσινούς του συμμαθητές και τις περσινές του δασκάλες και προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό δεν ισχύει. Ίσως είναι με κάποια παιδιά από πέρσι, αλλά δεν το ξέρουμε! Δράματα θα έχουμε..

@μαγιοπουλας τι κάνατε με τα αεροπορικά εισιτήρια? Πιστεύετε θα μπορούμε να ταξιδέψουμε τις γιορτές? Θέλω να πάμε κάπου, δεν αντέχω άλλο..

Τίποτα.εχουμε το voucher να κάθεται.θελω κι εγώ πολύ να ταξιδέψω αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τον πατέρα μου που θα  χειρουργηθει τον οντωβρη.ειμαι πολύ αγχωμένη με αυτό.δεν μπορώ να προγραμματίσουμε τίποτα.νιωθω εγκλωβισμένη .έχουν σπάσει τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...