Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

2 hours ago, Ilaeira said:

Βρε συ, θα με τρελάνεις; Εσύ σε τόσα ποστ γράφεις ότι το Ισραήλ και το ΗΒ έχουν αρκετά κρούσματα, χωρίς να ξέρεις όμως κατά πόσο αυτά τα κρούσματα σημειώνονται σε εμβολιασμένους ή όχι, αλλά κατά τα άλλα προφανώς αυτό σημαίνει ότι ο εμβολιασμός δεν είναι πανάκεια. Και σου απαντάω ότι πανάκεια θα ήταν αν είχε εφαρμοστεί καθολικά, κι αυτό φαίνεται από τα στατιστικά που καταδεικνύουν συντριπτικά μεγαλύτερους αριθμούς στους ανεμβολίαστους, βλ. τον πίνακα του Ισραήλ. Όσο υπάρχει περιθώριο και έλλειμμα ανοσίας, η διασπορά και τα κρούσματα καλπάζουν.

 

Όσο υψηλότερη είναι η ανοσία, τόσο μικρότερη είναι η διασπορά. Αυτό δεν είναι κάτι που το βγάζω απ' το μυαλό μου, είναι γεγονός. Διασπορά συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει αρκετή ανοσία. Και σημειώνεται κατά βάση στους ανεμβολίαστους. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω.

 

Αν θέλουμε να μιλάμε με νούμερα, να γράφουμε και τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν τα νούμερα. Δηλαδή ειλικρινά, θυμήθηκα τον Henry Winshaw στο What a carve up.

Μιλάμε με νούμερα λοιπόν, χθεσινό άρθρο από το science για το Ισραήλ το οποίο έχει πληθυσμο λίγο λιγότερο από της Ελλάδας και 80% του πληθυσμού άνω των 12 πλήρως εμβολιασμενο:

What is clear is that “breakthrough” cases are not the rare events the term implies. As of 15 August, 514 Israelis were hospitalized with severe or critical COVID-19, a 31% increase from just 4 days earlier. Of the 514, 59% were fully vaccinated. Of the vaccinated, 87% were 60 or older. “There are so many breakthrough infections that they dominate and most of the hospitalized patients are actually vaccinated,” says Uri Shalit, a bioinformatician at the Israel Institute of Technology (Technion) who has consulted on COVID-19 for the government. “One of the big stories from Israel [is]: ‘Vaccines work, but not well enough.’”

 

10 minutes ago, maripoz said:

 

 

27 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Σύμφωνο.Εχεις καταλάβει τι είναι αυτό το σύστημα στην Αγγλία που τους έβγαζε ότι είχαν έρθει σε επαφή με κρουσμα κ είχε γίνει μπέρδεμα?

Δεν είχε γίνει μπέρδεμα. Ήταν ένα app του nhs που έστελνε στον κόσμο να κάνει καραντίνα επειδή είχε έρθει σε επαφή με κρούσμα. Είχε στείλει σε τόσους πολλούς να κάνουν καραντίνα που δεν είχαν υπαλλήλους οι επιχειρήσεις, πχ κλειναν προσωρινά καταστήματα όπως σούπερ μαρκετς γιατί δεν είχαν προσωπικό. Πολλοί Άγγλοι απεγκατεστησαν το app από τα κινητά τους για να μην λάβουν μήνυμα - πανέξυπνο - για να μην λέμε εδώ μέσα ότι το δαιμονιο είναι ελληνικό χάρισμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 40 λεπτά , maripoz είπε:

Μιλάμε με νούμερα λοιπόν, χθεσινό άρθρο από το science για το Ισραήλ το οποίο έχει πληθυσμο λίγο λιγότερο από της Ελλάδας και 80% του πληθυσμού άνω των 12 πλήρως εμβολιασμενο:

What is clear is that “breakthrough” cases are not the rare events the term implies. As of 15 August, 514 Israelis were hospitalized with severe or critical COVID-19, a 31% increase from just 4 days earlier. Of the 514, 59% were fully vaccinated. Of the vaccinated, 87% were 60 or older. “There are so many breakthrough infections that they dominate and most of the hospitalized patients are actually vaccinated,” says Uri Shalit, a bioinformatician at the Israel Institute of Technology (Technion) who has consulted on COVID-19 for the government. “One of the big stories from Israel [is]: ‘Vaccines work, but not well enough.’”

 

 

Δεν είχε γίνει μπέρδεμα. Ήταν ένα app του nhs που έστελνε στον κόσμο να κάνει καραντίνα επειδή είχε έρθει σε επαφή με κρούσμα. Είχε στείλει σε τόσους πολλούς να κάνουν καραντίνα που δεν είχαν υπαλλήλους οι επιχειρήσεις, πχ κλειναν προσωρινά καταστήματα όπως σούπερ μαρκετς γιατί δεν είχαν προσωπικό. Πολλοί Άγγλοι απεγκατεστησαν το app από τα κινητά τους για να μην λάβουν μήνυμα - πανέξυπνο - για να μην λέμε εδώ μέσα ότι το δαιμονιο είναι ελληνικό χάρισμα 

Μπέρδεμα δεν ήταν από μια άποψη?αν μπω στο σούπερ μάρκετ κ σε κάποιο σημείο είναι ένας θετικος δεν είναι παράλογο να μπω σε καραντίνα ?με αυτή τη λογική κάθε λίγο κ λιγάκι θα έμπαινα σε καραντινα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μπέρδεμα δεν ήταν από μια άποψη?αν μπω στο σούπερ μάρκετ κ σε κάποιο σημείο είναι ένας θετικος δεν είναι παράλογο να μπω σε καραντίνα ?με αυτή τη λογική κάθε λίγο κ λιγάκι θα έμπαινα σε καραντινα

Διαβασα κάπου,δεν θυμάμαι που,ότι η κατασταση στο Ισραήλ έχει να κάνει με την σύντομη απόσταση μεταξύ των δύο δόσεων.Απο την άλλη όμως στην Αγγλία ή απόσταση ήταν 12 εβδομάδες,αλλά κ πάλι είπαμε ότι δεν ξέρουμε πόσοι από αυτούς που χρειάστηκαν νοσηλεία ήταν πλήρως εμβολιασμενοι.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, maripoz said:

 Αυτό ως απάντηση στο ότι ο εμβολιασμός ειναι πανακεια ως προς της διασπορά. 

Φυσικά και δεν ειναι όταν έχουν εμβολιαστεί μόνο οι μισοί

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μπέρδεμα δεν ήταν από μια άποψη?αν μπω στο σούπερ μάρκετ κ σε κάποιο σημείο είναι ένας θετικος δεν είναι παράλογο να μπω σε καραντίνα ?με αυτή τη λογική κάθε λίγο κ λιγάκι θα έμπαινα σε καραντινα

Στις χώρες όμως που τα κατάφεραν χωρίς λοκνταουν, υπήρχε τέτοιο εξονυχιστικό tracing. αυτό φυσικά είναι λειτουργικό μόνο αν το κανεις νωρίς για να μην φτάσεις να είναι όλοι καραντίνα κάθε λίγο. 

 

λυσεις που να μην ξεβολευτεί κανεις, προφανώς δεν υπάρχουν. ο καθένας από κάτι θα πιέζεται κ θα δυσκολεύεται. είναι εύκολη λύση να λες ότι η μια χώρα έκανε έτσι η άλλη αλλιώς, δεν υπήρξε μαγική συνταγή πουθενά. Μαγική συνταγή αποτυχίας αν υπήρχε σίγουρα ξέρουμε ποιος θα έπαιρνε βραβείο… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μπέρδεμα δεν ήταν από μια άποψη?αν μπω στο σούπερ μάρκετ κ σε κάποιο σημείο είναι ένας θετικος δεν είναι παράλογο να μπω σε καραντίνα ?με αυτή τη λογική κάθε λίγο κ λιγάκι θα έμπαινα σε καραντινα

Όχι δεν έστελναν για καραντίνα σε αυτούς που είχαν επαφή στο σουπερμάρκετ πχ. Αλλά αν είχες επαφή για αρκετή ώρα, πχ στη δουλειά σου, στο γυμναστήριο κλπ. Όλο αυτό κράτησε για ένα μήνα και μετά σταμάτησε 

7 hours ago, Sunshine8 said:

Φυσικά και δεν ειναι όταν έχουν εμβολιαστεί μόνο οι μισοί

Σε πολλές χώρες που έχουνε εμβολιαστει σχετικά λίγοι αυτή τη στιγμή έχει μικρή διασπορά και σε χώρες με εμβολιαστικη κάλυψη το 80% του πληθυσμού (και παιδιών από 12 και πάνω) και αυστηρά μέτρα, όπως το Ισραήλ, έχει μεγάλη διασπορά. Νομίζω είναι σαφές 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , maripoz είπε:

Όχι δεν έστελναν για καραντίνα σε αυτούς που είχαν επαφή στο σουπερμάρκετ πχ. Αλλά αν είχες επαφή για αρκετή ώρα, πχ στη δουλειά σου, στο γυμναστήριο κλπ. Όλο αυτό κράτησε για ένα μήνα και μετά σταμάτησε 

Σε πολλές χώρες που έχουνε εμβολιαστει σχετικά λίγοι αυτή τη στιγμή έχει μικρή διασπορά και σε χώρες με εμβολιαστικη κάλυψη το 80% του πληθυσμού (και παιδιών από 12 και πάνω) και αυστηρά μέτρα, όπως το Ισραήλ, έχει μεγάλη διασπορά. Νομίζω είναι σαφές 

Σίγουρα ειναι θέμα μεγάλης χαλαρ σας κ ίσως dna.τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Σε πολλές χώρες που έχουνε εμβολιαστει σχετικά λίγοι αυτή τη στιγμή έχει μικρή διασπορά και σε χώρες με εμβολιαστικη κάλυψη το 80% του πληθυσμού (και παιδιών από 12 και πάνω) και αυστηρά μέτρα, όπως το Ισραήλ, έχει μεγάλη διασπορά. Νομίζω είναι σαφές 

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Lenia16 said:

Τι εννοείς;

Εννοώ ότι η διασπορά είναι πολυπαραγοντικο ζήτημα και δεν περιορίζεται αναγκαστικά με υψηλό ποσοστό εμβολιασμων. Το τοίχος ανοσιας δεν έχει επιτευχθεί στο Ισραήλ με 80% πλήρως εμβολιασμενους. Στην Ελλάδα τις προάλλες ειδικός ισχυρίστηκε ότι με 73% θα έχουμε τοίχος ανοσιας. Αλλά στο Ισραήλ δεν έχουν, οπότε δεν ξέρω πώς θα έχουμε εδώ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

 

Σε πολλές χώρες που έχουνε εμβολιαστει σχετικά λίγοι αυτή τη στιγμή έχει μικρή διασπορά και σε χώρες με εμβολιαστικη κάλυψη το 80% του πληθυσμού (και παιδιών από 12 και πάνω) και αυστηρά μέτρα, όπως το Ισραήλ, έχει μεγάλη διασπορά. Νομίζω είναι σαφές 

 

Maripoz, οι 514 στο Ισραήλ με severe or critical covid, σ' έναν πληθυσμό 9 εκατομμυρίων, είναι μεγάλη διασπορά;

 

Γελάνε στην Ινδία και στη Βραζιλία. Ή μάλλον δεν γελάνε, κλαίνε, όπως και άλλες χώρες του τρίτου κόσμου που δεν έχουν ευρεία πρόσβαση σε εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, Ilaeira said:

 

Maripoz, οι 514 στο Ισραήλ με severe or critical covid, σ' έναν πληθυσμό 9 εκατομμυρίων, είναι μεγάλη διασπορά;

 

Γελάνε στην Ινδία και στη Βραζιλία. Ή μάλλον δεν γελάνε, κλαίνε, όπως και άλλες χώρες του τρίτου κόσμου που δεν έχουν ευρεία πρόσβαση σε εμβόλια.

Στο Ισραήλ ετοιμάζονται πιθανότατα για νέο lockdown όπου θα μπορούν  να μετακινούνται 100 μ από το σπίτι τους και πλέον κάνουν τεστ σε όλα τα παιδιά άνω των 3 για να μπουν σε εσωτερικό χωρο. Ειχε αναλυτικό ρεπορτάζ το BBC πριν 2 ημέρες για την δραματική επιδείνωση και τα νέα μέτρα. Αν αυτό είναι το τοίχος ανοσιας οκ, εγώ νόμιζα πως με το τοίχος ανοσιας θα ήμασταν κοντά στην ζωή προ covid. Επίσης στην Ελλάδα έχουμε περίπου τους μίσους με critical covid σε πληθυσμό 10+ εκατομμυρίων και πολύ λιγότερους εμβολιασμούς και αρκετά χαλαροτερα μέτρα 

Επίσης η συζήτηση δεν είναι αν το Ισραήλ θα γίνει Ινδία. Ποτέ δεν θα γινόταν αυτό ούτε με εμβόλιο ούτε χωρίς εμβόλιο. Η συζήτηση είναι αν το εμβολιασμενο Ισραήλ έχει ξεπεράσει σε ευλογο βαθμό το πρόβλημα και η απάντηση είναι πως όχι δεν το έχει ξεπεράσει.

Πιο απλά: οι ειδικοί εδώ θέλουν 73% εμβολιασμων για το τοίχος ανοσιας. Στο Ισραήλ με 80% δεν το έχουν πετύχει όπως φαίνεται. Για αυτό είμαι απαίσιοδοξη @Ilaeira που ρώτησες παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Μα οι γιατροί πλέον δεν μιλούν για 70%. Τελείωσε η ιδέα ότι με τετοια κάλυψη θα είναι οκ κ οι υπόλοιποι. Προφανώς όμως πρέπει να ανέβουν τα ποσοστά σε επίπεδα σχεδον καθολικής κάλυψης. Η Δ άλλαξε πολύ το παιχνίδι στη διασπορά και αυτό όλους μας απογοήτευσε, όμως δεν πρέπει τώρα να δοθεί βήμα για την αμφισβήτηση των εμβολιων. Και στο Ισραήλ έχουν κ μειονότητες, κ τους ορθόδοξους Εβραίους κ τους Άραβες που έχουν αισθητά μικρότερα ποσοστά, οι πρώτοι ειδικά. Υπαρχοτν πολλά τρύπες παντού… Σίγουρα όλοι περιμέναμε μια γρήγορη επιστροφή στην εποχή χωρίς μάσκες κ άλλους περιορισμούς, αυτό είναι μια απογοήτευση, αλλά και μήνυμα για πολύ μεγαλύτερη εγρήγορση ταυτόχρονα. 

 

Το καλό είναι ότι για τα σχολεία υπάρχει plan b και plan c. Το ένα είναι τπ webex. Το άλλο δεν ξέρω ποιο είναι κ έχω μια περιέργεια τι άλλο καταπληκτικό θα σκεφτούν… 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Μα οι γιατροί πλέον δεν μιλούν για 70%. Τελείωσε η ιδέα ότι με τετοια κάλυψη θα είναι οκ κ οι υπόλοιποι. Προφανώς όμως πρέπει να ανέβουν τα ποσοστά σε επίπεδα σχεδον καθολικής κάλυψης.

Κι όμως ο Σαρηγιαννης προσφάτως μίλησε για 73% για τείχος ανοσιας, ψαξτο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Κι όμως ο Σαρηγιαννης προσφάτως μίλησε για 73% για τείχος ανοσιας, ψαξτο

Ενταξει δεν αμφιβάλλω, οι περισσότεροι όμως πλέον περιμένουν πολύ υψηλότερο ποσοστό, βασικά όλους τους ενήλικες. κι ο σαρηγιαννης νομίζω δεν είναι γιατρός αλλά τρέχει στατιστικα μοντέλα, έτσι δεν είναι; αυτός δεν είναι της περιβαλλοντικής μηχανικής που μετράει κ τα λύματα ή τον έχω μπερδέψει; 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος ειναι

κ παρολο που ειπε γι αυτο το ποσοστο ειπε οτι τον οκτωβρη θα πιεστει το συστημα υγειας με 600σε μεθ κ δ αποκλειεται κ αλλο λοκ νταουν φθινοπωρο-χειμωνα.στατιστικα δινει κ πεφτει κ μεσα ως τωρα.οπως κ ο τζανακης

θελω να πιστευω τα πραγματα θα ναι καλυτερα απο περυσι,αλλα ουτε του χρονου δ θα μαστε οπως προ κοβιντ.εχουμε μελλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, vicky86 said:

ναι αυτος ειναι

κ παρολο που ειπε γι αυτο το ποσοστο ειπε οτι τον οκτωβρη θα πιεστει το συστημα υγειας με 600σε μεθ κ δ αποκλειεται κ αλλο λοκ νταουν φθινοπωρο-χειμωνα.στατιστικα δινει κ πεφτει κ μεσα ως τωρα.οπως κ ο τζανακης

θελω να πιστευω τα πραγματα θα ναι καλυτερα απο περυσι,αλλα ουτε του χρονου δ θα μαστε οπως προ κοβιντ.εχουμε μελλον

Ε ακριβώς αυτό λέω. Ότι δεν είμαι αισιόδοξη. Και ότι τα υψηλά ποσοστά εμβολιασμού δεν αρκούν για να ξεμπερδεψουμε. Τι τείχος ανοσιας είναι αυτό αν είναι να ξανακανουμε λοκνταουν?

10 hours ago, Έσπερος said:

Ενταξει δεν αμφιβάλλω, οι περισσότεροι όμως πλέον περιμένουν πολύ υψηλότερο ποσοστό, βασικά όλους τους ενήλικες. κι ο σαρηγιαννης νομίζω δεν είναι γιατρός αλλά τρέχει στατιστικα μοντέλα, έτσι δεν είναι; αυτός δεν είναι της περιβαλλοντικής μηχανικής που μετράει κ τα λύματα ή τον έχω μπερδέψει; 

και όλοι οι ενήλικες να εμβολιαστουν παραμένουν τα παιδιά συν οι περί τις 300.000 στην Ελλάδα που για λόγους υγειας δεν μπορούν να εμβολιαστουν. Σε χώρες που υπάρχουν πολύ ψηλά ποσοστά εμβολιασμού και τα πράγματα δεν είναι καλά, η εξήγηση που δίνεται είναι ότι την διασπορά την κάνουν τα παιδιά. Κατά την γνώμη μου εφόσον οι εμβολιασμενοι κολλάνε και μεταδίδουν δεν υπάρχει η έννοια του τειχους ανοσιας πάρα μόνο αν εμβολιαστει το 100% του πληθυσμού κάτι που δεν μπορεί να γίνει ποτέ και πουθενά για πολλούς λόγους

Edit : εκτός ίσως από την Κίνα που εμβολιαζει και τα μωρά με εμβόλιο που στην Ευρώπη και την Αμερική δεν έχει πάρει ούτε την "emergency" έγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 2:05 ΜΜ, maripoz είπε:

Όχι δεν έστελναν για καραντίνα σε αυτούς που είχαν επαφή στο σουπερμάρκετ πχ. Αλλά αν είχες επαφή για αρκετή ώρα, πχ στη δουλειά σου, στο γυμναστήριο κλπ. Όλο αυτό κράτησε για ένα μήνα και μετά σταμάτησε 

 

Κι όμως, έστελνε π.χ. ειδοποίηση κι αν το κρούσμα έμενε στο ίδιο κτήριο με εσένα. Το γνωρίζω από μέλος της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , love kids είπε:

Κι όμως, έστελνε π.χ. ειδοποίηση κι αν το κρούσμα έμενε στο ίδιο κτήριο με εσένα. Το γνωρίζω από μέλος της οικογένειας.

Δεν έχω διαβάσει ολα τα σχόλια οπότε μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Ποιος έστελνε ειδοποίηση? Δηλ στις πολυκατοικίες όταν υπάρχει ένα κρούσμα ειδοποιείται όλο το κτήριο? 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, love kids said:

Κι όμως, έστελνε π.χ. ειδοποίηση κι αν το κρούσμα έμενε στο ίδιο κτήριο με εσένα. Το γνωρίζω από μέλος της οικογένειας.

Ε ναι λογικό μου φαίνεται και αυτό θα μπορούσες να έχεις περάσει πολυ χρόνο με άτομο που έμενε στο ίδιο κτίριο με εσένα, ακόμα και στο ασανσέρ (αν υπάρχει) και με διαφορά δεδομενο ότι είχαν πάψει οι μάσκες να είναι υποχρεωτικες σε εσωτερικούς χώρους. Αλλά όχι για επαφή σε σουπερμάρκετ πχ όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

36 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Δεν έχω διαβάσει ολα τα σχόλια οπότε μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Ποιος έστελνε ειδοποίηση? Δηλ στις πολυκατοικίες όταν υπάρχει ένα κρούσμα ειδοποιείται όλο το κτήριο? 

Είναι για το NHS στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτό δεν έχει σχέση με Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Ε ναι λογικό μου φαίνεται και αυτό θα μπορούσες να έχεις περάσει πολυ χρόνο με άτομο που έμενε στο ίδιο κτίριο με εσένα, ακόμα και στο ασανσέρ (αν υπάρχει) και με διαφορά δεδομενο ότι είχαν πάψει οι μάσκες να είναι υποχρεωτικες σε εσωτερικούς χώρους. Αλλά όχι για επαφή σε σουπερμάρκετ πχ όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Είναι για το NHS στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτό δεν έχει σχέση με Ελλάδα 

Ναι, αλλά δεν είχε περάσει καθόλου χρόνο με το κρούσμα οπότε δεν υπήρχε λόγος για καραντίνα, απλά ήταν στο ίδιο κτήριο. Δεν ξέρω για το σούπερ μάρκετ αλλά έχω ακούσει να συμβαίνει, να ειδοποιούνται όσοι απλά βρέθηκαν κοντά σε κρούσμα σε διάφορα μέρη. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά αν είχε συμβεί, θα μπορούσε να εξηγεί τον μεγάλο αριθμό ατόμων που κατά την εφαρμογή έπρεπε να μπουν σε καραντίνα.

 

Ψάχνοντας είδα τώρα ότι η εφαρμογή σε ειδοποιούσε για καραντίνα αν ήσουν σε απόσταση 2 μέτρων για 15+ λεπτά με κρούσμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, αλλά δεν είχε περάσει καθόλου χρόνο με το κρούσμα οπότε δεν υπήρχε λόγος για καραντίνα, απλά ήταν στο ίδιο κτήριο. Δεν ξέρω για το σούπερ μάρκετ αλλά έχω ακούσει να συμβαίνει, να ειδοποιούνται όσοι απλά βρέθηκαν κοντά σε κρούσμα σε διάφορα μέρη. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά θα αν είχε συμβεί, θα μπορούσε να εξηγεί τον μεγάλο αριθμό ατόμων που κατά την εφαρμογή έπρεπε να μπουν σε καραντίνα.

 

Ψάχνοντας είδα τώρα ότι η εφαρμογή σε ειδοποιούσε για καραντίνα αν ήσουν σε απόσταση 2 μέτρων για 15+ λεπτά με κρούσμα.

Έτσι όπως τα λες ειναι.με το σούπερ μάρκετ ειδικά βρήκαν τον μπελά τους.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Κατά την γνώμη μου εφόσον οι εμβολιασμενοι κολλάνε και μεταδίδουν δεν υπάρχει η έννοια του τειχους ανοσιας πάρα μόνο αν εμβολιαστει το 100% του πληθυσμού κάτι που δεν μπορεί να γίνει ποτέ και πουθενά για πολλούς λόγους

Τείχος ανοσίας με την έννοια να εξαφανιστούν οι μολύνσεις φαίνεται ότι δεν περιμένουμε. Περιμένουμε όμως να μην υπάρχουν πολλές σοβαρές νοσηλείες, και έστω και μια μικρή μείωση στη διασπορά λόγω των μαζικών εμβολιασμών. Αν τα περιστατικά σοβαρής νόσησης είναι διαχειρίσιμα χωρίς κορεσμό του συστήματος υγείας, προφανώς δεν υπάρχει λόγος για λοκντάουν. Για να φοράμε μάσκες και να περιορίζονται οι μεγάλες συγκεντρώσεις, σίγουρα θα υπάρχει λόγος για κάποιον καιρό και φάνηκε ότι το Ισραήλ και το ΗΒ έδρασαν κάπως πρόωρα σ αυτό. Ο ιός προφανώς θα παραμείνει, σε στιλ γρίπης, κάποιοι θα οτ περνούν σοβαρά, μαλλον θα προκαλεί μια κάποια πίεση στις νοσηλείες κατά διαστήματα ή κατά περιοχές, θα είναι ευτύχημα αν οι θάνατοι κινούνται σε επίπεδα γρίπης. Αυτό το σενάριο μας έμεινε όπως φαίνεται, δεν είναι το ιδανικό αλλά φάινετια ότι κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή. Με τέτοιες συνθήκες φαντάζομαι ότι πολύ σύντομα θα ενταχθεί και στο πρόγραμμα υποχρεωτικών εμβολιασμών για κάποιες κατηογρίες παιδιών, αν παρουσιαστούν μεγάλες δυσλειτουργίες στα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Έσπερος said:

Τείχος ανοσίας με την έννοια να εξαφανιστούν οι μολύνσεις φαίνεται ότι δεν περιμένουμε. Περιμένουμε όμως να μην υπάρχουν πολλές σοβαρές νοσηλείες, και έστω και μια μικρή μείωση στη διασπορά λόγω των μαζικών εμβολιασμών. Αν τα περιστατικά σοβαρής νόσησης είναι διαχειρίσιμα χωρίς κορεσμό του συστήματος υγείας, προφανώς δεν υπάρχει λόγος για λοκντάουν. Για να φοράμε μάσκες και να περιορίζονται οι μεγάλες συγκεντρώσεις, σίγουρα θα υπάρχει λόγος για κάποιον καιρό και φάνηκε ότι το Ισραήλ και το ΗΒ έδρασαν κάπως πρόωρα σ αυτό. Ο ιός προφανώς θα παραμείνει, σε στιλ γρίπης, κάποιοι θα οτ περνούν σοβαρά, μαλλον θα προκαλεί μια κάποια πίεση στις νοσηλείες κατά διαστήματα ή κατά περιοχές, θα είναι ευτύχημα αν οι θάνατοι κινούνται σε επίπεδα γρίπης. Αυτό το σενάριο μας έμεινε όπως φαίνεται, δεν είναι το ιδανικό αλλά φάινετια ότι κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή. Με τέτοιες συνθήκες φαντάζομαι ότι πολύ σύντομα θα ενταχθεί και στο πρόγραμμα υποχρεωτικών εμβολιασμών για κάποιες κατηογρίες παιδιών, αν παρουσιαστούν μεγάλες δυσλειτουργίες στα σχολεία. 

Να ενταχθεί στο πρόγραμμα υποχρεωτικων εμβολιασμων χωρίς να πάρει φουλ έγκριση από τον ΕΜΑ δεν γίνεται οπότε δε νομίζω να γίνεται "πολύ σύντομα" αυτό 

1 hour ago, love kids said:

Ναι, αλλά δεν είχε περάσει καθόλου χρόνο με το κρούσμα οπότε δεν υπήρχε λόγος για καραντίνα, απλά ήταν στο ίδιο κτήριο. Δεν ξέρω για το σούπερ μάρκετ αλλά έχω ακούσει να συμβαίνει, να ειδοποιούνται όσοι απλά βρέθηκαν κοντά σε κρούσμα σε διάφορα μέρη. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά αν είχε συμβεί, θα μπορούσε να εξηγεί τον μεγάλο αριθμό ατόμων που κατά την εφαρμογή έπρεπε να μπουν σε καραντίνα.

 

Ψάχνοντας είδα τώρα ότι η εφαρμογή σε ειδοποιούσε για καραντίνα αν ήσουν σε απόσταση 2 μέτρων για 15+ λεπτά με κρούσμα.

Κοίτα είχε το εξής πρόβλημα το app. Σε έκανε trace ακριβώς όταν ήσουν για 15 συνεχόμενα λεπτά σε απόσταση δύο μέτρων με το κρούσμα. Δηλαδή αν τα διαμερίσματα σας τα χωρίζε απλώς τοίχος και πάλι σε έκανε trace. Αυτό ήταν πρόβλημα με το από γιατί προφανώς δεν είχες έρθει σε επαφή με το άτομο αλλά ήσουν σε απόσταση δύο μετρων διαμεσολαβουντος του τοίχου. Ναι κουλό. Αλλά για να σε κάνει trace στο supermarket έπρεπε να ψωνιζεις μαζί με το κρούσμα, πώς αλλιώς να είσαι για 15 συνεχόμενα λεπτά σε απόσταση δύο μετρων? Εκτός αν είχε καμία τεραστια ουρά  πχ αλλά και πάλι πόσο μεγάλη? Εξαιρετικά σπάνιο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , maripoz είπε:

Να ενταχθεί στο πρόγραμμα υποχρεωτικων εμβολιασμων χωρίς να πάρει φουλ έγκριση από τον ΕΜΑ δεν γίνεται οπότε δε νομίζω να γίνεται "πολύ σύντομα" αυτό

Απ' ότι έχω διαβάσει η φουλ έγκριση αναμένεται για το pfizer τον Σεπτέμβριο από το fda, οπότε υποθέτω θα ακολουθήσει και ο ΕΜΑ. Οπότε αν η κατάσταση συνεχίσει ως έχει, δεν μου φαίνεται απίθανο σε κανα χρόνο να είναι στο πρόγραμμα εμβολιασμού των εφήβων τουλάχιστον που τρέχουν οι εμβολιασμοί ήδη σε πολλές χώρες κ μαζεύυν δεδομένα. 

πρίν από 19 λεπτά , maripoz είπε:

Κοίτα είχε το εξής πρόβλημα το app. Σε έκανε trace ακριβώς όταν ήσουν για 15 συνεχόμενα λεπτά σε απόσταση δύο μέτρων με το κρούσμα. Δηλαδή αν τα διαμερίσματα σας τα χωρίζε απλώς τοίχος και πάλι σε έκανε trace. Αυτό ήταν πρόβλημα με το από γιατί προφανώς δεν είχες έρθει σε επαφή με το άτομο αλλά ήσουν σε απόσταση δύο μετρων διαμεσολαβουντος του τοίχου. Ναι κουλό. Αλλά για να σε κάνει trace στο supermarket έπρεπε να ψωνιζεις μαζί με το κρούσμα, πώς αλλιώς να είσαι για 15 συνεχόμενα λεπτά σε απόσταση δύο μετρων? Εκτός αν είχε καμία τεραστια ουρά  πχ αλλά και πάλι πόσο μεγάλη? Εξαιρετικά σπάνιο 

και σε χώρες της Ασίας δεν είχαν τέτοια app? 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Έσπερος said:

Απ' ότι έχω διαβάσει η φουλ έγκριση αναμένεται για το pfizer τον Σεπτέμβριο από το fda, οπότε υποθέτω θα ακολουθήσει και ο ΕΜΑ. Οπότε αν η κατάσταση συνεχίσει ως έχει, δεν μου φαίνεται απίθανο σε κανα χρόνο να είναι στο πρόγραμμα εμβολιασμού των εφήβων τουλάχιστον που τρέχουν οι εμβολιασμοί ήδη σε πολλές χώρες κ μαζεύυν δεδομένα. 

και σε χώρες της Ασίας δεν είχαν τέτοια app? 

Δε νομίζω ότι ο ΕΜΑ θα δώσει τόσο σύντομα φουλ έγκριση, βασικά αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει καν σαν πιθανότητα για το άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο. Χρειάζονται αρκετά στοιχεία ακόμα. Άλλο ο FDA

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...