Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μα δε γίνεται να σε υποχρεώσει να κάτσεις μέσα επειδή εμβολιάστηκες. Με το ζόρι σε κλειστό χώρο; Ας πούμε στην τελική ότι είμαστε ανεμβολίαστοι :-D, ή θα μας πιάσει το σκάνερ; :grin::-D

Μπορεί να τσεκάρουν αν το μπράτσο μας μαγνητίζει, αν φωσφορίζουμε, αν έχουμε ουρά ή τρίτο μάτι, όλο κ κάτι θα μας ξεχωρίζει. 

πρίν από 1 λεπτό , Yovanna είπε:

Είναι αδιανόητο να φροντίζουν για την εστίαση, τη διασκέδαση, τώρα διάβαζα και για τους γάμους ότι θα υπάρξουν αυστηρά μέτρα , αλλά στις επιχειρήσεις μπορεί ο οποιοσδήποτε να δηλώνει ψευδώς ότι έκανε ένα σελφ τεστ ( και πραγματικά να το έκανε μια φορά τη βδομάδα, τί συζητάμε?) και να πηγαίνει στη δουλειά του σαν να μην τρέχει τίποτα. 

 

Σ αυτούς τους χώρους είναι αδύνατη η ιψνηλατιση κ έχει μια λογική γ αυστηρότητα. Φυσικά ενα μεγάλο θέμα είναι οι χώροι εργασίας, που γενικώς το έχουμε προσπεράσει σαν ανύπαρκτο. Γιατί σε χώρους με πιο οικογενειακό κλίμα έχω τη βεβαιότητα ότι κ στη χρήση της μάσκας υπάρχει κάποια χαλαρότητα…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ζουν ανάμεσα μας:

1) Διάβαζα στο fb το πρωί που έλεγε μια ότι φοβάται να κάνει εμβόλιο αλλά το χρειάζεται για να ταξιδέψει (10άδες οι λυπημένες φατσούλες από κάτω). Της γράφει λοιπόν μια μην κάνει κάνα αστείο, να κάνει ραπιντ και πριν πάει να κάνει πλύσεις και γάργαρες με θαλασσινό νερό, γιατί αλλιώς σε βγάζουν ψευδώς θετική για να δείχνουν κρούσματα (!) και ακόμη και αν νοσεί, αυτό ρίχνει το δικό φορτίο και θα βγει αρνητικό! Άπειρα τα likes απο κάτω.

2) Στενός και αγαπημένος συγγενής, μου είπε τις προάλλες ότι δεν κάνει τα σεφ τεστ στην 9χρονη κόρη του, απλά τα δηλώνει αρνητικά.. Όπως καταλαβαίνεις του λέω, δεν υπάρχει σωτηρία, γιατί να ποιοι είμαστε και πέρα από αυτό, ωραία μηνύματα περνάς στην κόρη σου, ότι είναι οκ να ξεγελάμε και είμαστε και cool! Τα πήρα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Σήμερα μια γιαγιά στην παιδική φώναζε στην εγγονή της να φτύσει κάτω κάθε φορά που έβαζε τα χέρια στο στόμα. Μάλλον έτσι φεύγει ο ιός. 

Πως κ πηγαίνετε παιδική χαρά εσείς?:lol:

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Ζουν ανάμεσα μας:

1) Διάβαζα στο fb το πρωί που έλεγε μια ότι φοβάται να κάνει εμβόλιο αλλά το χρειάζεται για να ταξιδέψει (10άδες οι λυπημένες φατσούλες από κάτω). Της γράφει λοιπόν μια μην κάνει κάνα αστείο, να κάνει ραπιντ και πριν πάει να κάνει πλύσεις και γάργαρες με θαλασσινό νερό, γιατί αλλιώς σε βγάζουν ψευδώς θετική για να δείχνουν κρούσματα (!) και ακόμη και αν νοσεί, αυτό ρίχνει το δικό φορτίο και θα βγει αρνητικό! Άπειρα τα likes απο κάτω.

2) Στενός και αγαπημένος συγγενής, μου είπε τις προάλλες ότι δεν κάνει τα σεφ τεστ στην 9χρονη κόρη του, απλά τα δηλώνει αρνητικά.. Όπως καταλαβαίνεις του λέω, δεν υπάρχει σωτηρία, γιατί να ποιοι είμαστε και πέρα από αυτό, ωραία μηνύματα περνάς στην κόρη σου, ότι είναι οκ να ξεγελάμε και είμαστε και cool! Τα πήρα!

Αυτή είναι πολύ σημαντική παρατήρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πως κ πηγαίνετε παιδική χαρά εσείς?:lol:

Αυτή είναι πολύ σημαντική παρατήρηση.

 

Χαχα έχει λιγότερο κόσμο από τις δικές μας κ ο σύζυγος νιώθει πιο ασφαλής. Άσχετο τώρα αλλά το έχω απορία. Βλέπω παιδάκια που μοιάζουν να είναι από τριών έως πέντε που φαίνεται κιόλας ότι γνωρίζονται μεταξύ τους. Όμως κυρίως με τα παιχνίδια ασχολούνται. Όταν λέμε ότι τα παιδάκια αυτής της ηλικίας κοινωνικοποιούνται στην παιδική χαρά, τι εννοουμε; Γιατί δεν τα βλέπω να κάθονται να συζητάνε ή να κάνουν κάτι όλα μαζί. Ούτε βλέπω κανέναν γονιό να έχει διάθεση να κάνει γνωριμίες. Δε με νοιάζει για γνωριμίες αφού είμαστε περαστικοί, μόνο για την αλληλεπίδραση με νοιάζει αλλά δεν βλέπω κ τα αλλα να κάνουν κάτι ιδιαίτερο μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

τι εννοείς να κάθονται και να συζητάνε μεταξύ τους?? τα τρίχρονα και τα πεντάχρονα? αυτό το κάνουν τα 15χρονα! τα παιδιά της ηλικίας του γιου σου το πιο πιθανό είναι να τρέχον το ένα πίσω από το άλλο να κάνουν μαζί καμία τσουλίθρα, άντε στο τσακιρ κέφι τα 5χρονα να παίξουν καμία ιστορία από τα παιδικά που βλέπουν κτλ. Δεν καταλαβαίνω τι διάδραση θα ήθελες να έχουν μεταξύ τους, εκεί που όλα κάνουν τσουλίθρα θα πάει και ο γιος σου και θα συνεχίσουν όλα μαζί το παιχνίδι, ή θα βρει κάποιο παιδάκι να κάνουν μαζί τραμπάλα. Στην παιδική χαρά είναι βέβαια πιο περιορισμένο το παιχνίδι σε σχέση με ένα πάρκο ή μία πλατεία.  Ο μικρός δεν θα πάει μόνος του σε μία παρέα παιδιών να παίξει?

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kotsifikos said:

τι εννοείς να κάθονται και να συζητάνε μεταξύ τους?? τα τρίχρονα και τα πεντάχρονα? αυτό το κάνουν τα 15χρονα! τα παιδιά της ηλικίας του γιου σου το πιο πιθανό είναι να τρέχον το ένα πίσω από το άλλο να κάνουν μαζί καμία τσουλίθρα, άντε στο τσακιρ κέφι τα 5χρονα να παίξουν καμία ιστορία από τα παιδικά που βλέπουν κτλ. Δεν καταλαβαίνω τι διάδραση θα ήθελες να έχουν μεταξύ τους, εκεί που όλα κάνουν τσουλίθρα θα πάει και ο γιος σου και θα συνεχίσουν όλα μαζί το παιχνίδι, ή θα βρει κάποιο παιδάκι να κάνουν μαζί τραμπάλα. Στην παιδική χαρά είναι βέβαια πιο περιορισμένο το παιχνίδι σε σχέση με ένα πάρκο ή μία πλατεία.  Ο μικρός δεν θα πάει μόνος του σε μία παρέα παιδιών να παίξει?

 

2 hours ago, Έσπερος said:

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

Ο μικρός μου, είναι πάρα πολύ κοινωνικό παιδί ( με τα παιδιά , όχι τους μεγάλους). Πηγαίνει σε όλα παιδάκια και τα ρωτάει πώς τα λένε και θέλει να παίξει μαζί τους. έτσι όμως, κυρίως από κορίτσια , τα οποία γενικά θέλουν να παίζουν με κορίτσια, εισπράτει απόρριψη και στενοχωριέται. Πηγαίνει πχ και ζητάει από τα παιδάκια να κάνουν τραμπάλα μαζί, αν του πουν όχι, μπορεί και να κλάψει. Παραπονιέται , κανείς δεν θέλει να παίξει μαζί μου! Εγώ στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω έτσι. Πριν λίγες μέρες, στην παιδική χαρά, οι γονείς 2 κοριτσιών έκαναν σαπουνόφουσκες και οι μικρές τις κυνηγούσαν και γελούσαν. Ο μικρός ενθουσιάστηκε και άρχισε να παίζει μαζί τους! Οι μικρές τον στραβοκοιτούσαν , οι γονείς αδιάφοροι. Κάποια στιγμή ένιωσα άσχημα και του το χάλασα γιατί του ζήτησα να απομακρυνθούμε, ενώ διασκέδαζε. Πιο μετά είδε ένα παιδάκι από τον παιδικό, από το μεταβρεφικό τμήμα , ενθουσιάστηκε, τον χαιρέτησε και άρχισε να τον ακολουθεί ενθουσιασμένος, του στυλ θα είμαστε μαζί τώρα αφού γνωριζόμαστε. Στο Tολό στην παραλία που είμασταν, πήρε τα κουβαδάκια του και πήγε να παίξει με ένα κοριτσάκι που έπαιζε λίγο παραπέρα, το οποίο μόλις τον είδε, θύμωσε και σταμάτησε να παίζει. Ο μπαμπάς της της είπε πήγαινε να παίξεις με το παιδάκι, αλλά αυτό μόνο, δεν την ενθάρρυνε περισσότερο. Γύρισε πίσω σκυθρωπός :(

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

Πήγαμε την προηγούμενη εβδομάδα σε μια παιδική χαρά μακριά από εμάς (στο λέω ως παιδική που δεν είχε τους γνωστούς της να πλησιάσει) έκανε τσουλήθρα μόνη της κούνια κλπ κάποια στιγμή έπαιζαν κάτι κοριτσάκια με την άμμο και τα κουβαδάκια, της δώσαμε τα δικά της πλησίασε έκατσε και κάτι έλεγαν κάτι έπαιζαν αντάλλαξαν φτυάρια πέταξαν σηκώθηκαν έκατσαν έφευγε το ένα έρχονταν κάποιο άλλο κλπ. Μετά σηκώθηκε τα πήρε και ήρθε κοντά μας. Αργότερα ήρθε ένας συμμαθητής της τον είδε μας είπε α ο Σάββας πλησίασε κάνανε λίγη τσουλήθρα α είπαμε οι γονείς πάμε στο ίδιο σχολείο μπλα μπλα πως σας φάνηκε η χρονιά κλπ και μετά το ένα στην ανατολή το άλλο στη δύση. Δεν ενδιαφέρθηκαν δλδ αμάν και τι επειδή γνωρίζονται να είναι συνέχεια μαζί. Άρα είχαμε το μοναχικό παιχνίδι,το παιχνίδι 'παρέας' χωρίς πολλά πολλά και χωρίς στόχο ακόμα τύπου να φτιάξουμε όλα μαζί ένα κάστρο,και το πλησίασμα του γνωστού αλλά όχι της ταμπέλας 'φίλου' και α ας κάτσω εδώ που ξέρω. Έτσι πιστεύω θα είναι και ο δικός σου σε παιδική χαρά που δεν την νοιώθει οικεία δεν γνωρίζει παιδιά κλπ και φυσικά στα 3'5 έτη. Μετά τα 4 το συζητάμε αλλιώς τουλάχιστον από αυτά που διαβάζω γενικά. Ακόμα είμαστε στο μεταβατικό στάδιο από το μοναχικό στο παιχνίδι πλάι πλάι και στο συνεργατικό της παρέας. Μπορεί ακόμα να είναι σε όλα τα στάδια από λίγο η και καθόλου. 

1 hour ago, Yovanna είπε:

 

Ο μικρός μου, είναι πάρα πολύ κοινωνικό παιδί ( με τα παιδιά , όχι τους μεγάλους). Πηγαίνει σε όλα παιδάκια και τα ρωτάει πώς τα λένε και θέλει να παίξει μαζί τους. έτσι όμως, κυρίως από κορίτσια , τα οποία γενικά θέλουν να παίζουν με κορίτσια, εισπράτει απόρριψη και στενοχωριέται. Πηγαίνει πχ και ζητάει από τα παιδάκια να κάνουν τραμπάλα μαζί, αν του πουν όχι, μπορεί και να κλάψει. Παραπονιέται , κανείς δεν θέλει να παίξει μαζί μου! Εγώ στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω έτσι. Πριν λίγες μέρες, στην παιδική χαρά, οι γονείς 2 κοριτσιών έκαναν σαπουνόφουσκες και οι μικρές τις κυνηγούσαν και γελούσαν. Ο μικρός ενθουσιάστηκε και άρχισε να παίζει μαζί τους! Οι μικρές τον στραβοκοιτούσαν , οι γονείς αδιάφοροι. Κάποια στιγμή ένιωσα άσχημα και του το χάλασα γιατί του ζήτησα να απομακρυνθούμε, ενώ διασκέδαζε. Πιο μετά είδε ένα παιδάκι από τον παιδικό, από το μεταβρεφικό τμήμα , ενθουσιάστηκε, τον χαιρέτησε και άρχισε να τον ακολουθεί ενθουσιασμένος, του στυλ θα είμαστε μαζί τώρα αφού γνωριζόμαστε. Στο θολό στην παραλία που είμασταν, πήρε τα κουβαδάκια του και πήγε να παίξει με ένα κοριτσάκι που έπαιζε λίγο παραπέρα, το οποίο μόλις τον είδε, θύμωσε και σταμάτησε να παίζει. Ο μπαμπάς της της είπε πήγαινε να παίξεις με το παιδάκι, αλλά αυτό μόνο, δεν την ενθάρρυνε περισσότερο. Γύρισε πίσω σκυθρωπός :(

Γλυκούλης μωρέ! Πολύ κοινωνικός ναι! Εμείς ακόμα όχι τόσο,πιο ουδέτερη στάση! 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

Επίσης όταν πάτε και ξαναπάτε σε ένα μέρος αποκτά και το παιδί άλλη οικειότητα και με το περιβάλλον και με τον κόσμο. Θα δεις τεράστια διαφορά αν υπάρχει μια συνέπεια στον ίδιο χώρο για αρχή. Άλλο παιδί θα είναι την πρώτη φορά άλλο τη δέκατη. Όταν πάμε στην γνωστή μας παιδική χαρά με τα γνωστά παιδάκια σαφώς και υπάρχει ένα κλίμα παρέας χωρίς όμως να είναι ακόμα το κυρίαρχο. Απλά σαν αίσθηση νιώθουν όλα ότι είναι ο χώρος τους και οι 'φιλοι' τους και κάνουν πιο πολλές παλαβομάρες μεταξύ τους. Και φυσικά να πλησιάσετε τα παιδάκια με τις μπάλες η τα κουβαδάκια κλπ. Αν θέλουν θα ανταποκριθούν αν όχι πάτε στα επόμενα η λίγο μόνος του η σε άλλο παιχνίδι κλπ και ξανά. Η φυσικά αν θέλει κάποιο να πλησιάσει το δέχεστε. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Γλυκούλης μωρέ! Πολύ κοινωνικός ναι! Εμείς ακόμα όχι τόσο,πιο ουδέτερη στάση! 

Ναι μωρέ! Στο μεταξύ δεν θέλω να του βάλω φρένο στην κοινωνικότητα/αθωότητα που έχει ότι είναι οκ να πηγαίνουμε σε παιδάκια/παρέες/οικογένειες και να παίζουμε μαζί τους, αλλά αφενός όταν τα άλλα δεν είναι εξίσου κοινωνικά και δεν θέλουν στενοχωριέται, αφετέρου δεν θέλω να ενοχλούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

 

Ο μικρός μου, είναι πάρα πολύ κοινωνικό παιδί ( με τα παιδιά , όχι τους μεγάλους). Πηγαίνει σε όλα παιδάκια και τα ρωτάει πώς τα λένε και θέλει να παίξει μαζί τους. έτσι όμως, κυρίως από κορίτσια , τα οποία γενικά θέλουν να παίζουν με κορίτσια, εισπράτει απόρριψη και στενοχωριέται. Πηγαίνει πχ και ζητάει από τα παιδάκια να κάνουν τραμπάλα μαζί, αν του πουν όχι, μπορεί και να κλάψει. Παραπονιέται , κανείς δεν θέλει να παίξει μαζί μου! Εγώ στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω έτσι. Πριν λίγες μέρες, στην παιδική χαρά, οι γονείς 2 κοριτσιών έκαναν σαπουνόφουσκες και οι μικρές τις κυνηγούσαν και γελούσαν. Ο μικρός ενθουσιάστηκε και άρχισε να παίζει μαζί τους! Οι μικρές τον στραβοκοιτούσαν , οι γονείς αδιάφοροι. Κάποια στιγμή ένιωσα άσχημα και του το χάλασα γιατί του ζήτησα να απομακρυνθούμε, ενώ διασκέδαζε. Πιο μετά είδε ένα παιδάκι από τον παιδικό, από το μεταβρεφικό τμήμα , ενθουσιάστηκε, τον χαιρέτησε και άρχισε να τον ακολουθεί ενθουσιασμένος, του στυλ θα είμαστε μαζί τώρα αφού γνωριζόμαστε. Στο Tολό στην παραλία που είμασταν, πήρε τα κουβαδάκια του και πήγε να παίξει με ένα κοριτσάκι που έπαιζε λίγο παραπέρα, το οποίο μόλις τον είδε, θύμωσε και σταμάτησε να παίζει. Ο μπαμπάς της της είπε πήγαινε να παίξεις με το παιδάκι, αλλά αυτό μόνο, δεν την ενθάρρυνε περισσότερο. Γύρισε πίσω σκυθρωπός :(

Ο δικός μου ειναο γενικα κοινωνικός με τους μεγάλους, δλδ να απαντάει πώς τον λενε κ ποσο χρόνων είναι ή να σχολιάζει κάτι που του κάνει εντύπωση κ να κάνει διάφορους σουρεάλ διαλόγους αν ενισχύσουν τα χαριτωμένα που κάνει (να φτιάχνει λέξεις, να αναγνωρίζει φυτα που δεν γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος κ τετοια). Αυτά μπορεί να τα κάνει κ σε σχεδον αγνώστους πχ πήγαμε μια φορά στη γειτόνισσα που ήταν η αδερφή της εκεί, την οποία δεν γνωριζαμε, κ άρχισε να τους λέει διαφορα δικά του κ τον ρωτούσαν κι αλλά κι εγω ήθελα να φύγουμε γιατί είχα αφήσει φαγητό στο φούρνο κ τελικά έφυγα μόνη μου. Αν βρεθούμε με παιδάκια κ του πω να τα πλησιάσει να ρωτήσει πώς τα λενε κλπ πηγαίνει, ή του δίνω κάτι για να τους δώσει για να σπάσει ο πάγος (κοχύλια, φυτα κλπ), να κάνουν κόλλα το κλπ. Αλλά το θέμα είναι ότι κ παιδιά που ξέρω που σύμφωνα με τους γονείς τους κ τις περιγραφές που ακούω είναι πολύ κοινωνικά, βλέπω ότι αυτό εξαρταται από τόσους πολλούς παράγοντες που δν σημαίνει ότι με τη μια θα κάτσουν να παίξουν με τις ώρες. Και για να πω την αλήθεια κανένα παιδί από αυτά που μου έχουν περιγράψει ως πολύ κοινωνικά δεν το έχω δει να κάνει κάτι που να στενοχωρηθώ που δεν το κάνει το δικό μου παιδί (που ξέρετε καλά ποσο ευαίσθητη είμαι σ αυτό το θέμα). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι μωρέ! Στο μεταξύ δεν θέλω να του βάλω φρένο στην κοινωνικότητα/αθωότητα που έχει ότι είναι οκ να πηγαίνουμε σε παιδάκια/παρέες/οικογένειες και να παίζουμε μαζί τους, αλλά αφενός όταν τα άλλα δεν είναι εξίσου κοινωνικά και δεν θέλουν στενοχωριέται, αφετέρου δεν θέλω να ενοχλούμε..

Εγώ δεν ξέρω πώς και αν πρέπει να της βάλω φρένο σε αυτό.Χτες το βράδυ πριν κοιμηθεί μου ειπε οτι θέλει να σηκώνει και αυτή κορίτσια.Εν ολίγις στο σχολείο την σηκώνουν αγκαλιά οι μεγαλύτερες κ βλέπω ότι αυτό αφήνει να της το κάνουν παντού αλλά θέλει κ να σηκώνει μικρότερα.Πιο στενή επαφή δεν γίνεται.εχω προβληματιστει κ δεν ξερω τι θα κάνω από αύριο στο ξενοδοχείο πουωθα είμαστε.Εχει κ kids club.

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο δικός μου ειναο γενικα κοινωνικός με τους μεγάλους, δλδ να απαντάει πώς τον λενε κ ποσο χρόνων είναι ή να σχολιάζει κάτι που του κάνει εντύπωση κ να κάνει διάφορους σουρεάλ διαλόγους αν ενισχύσουν τα χαριτωμένα που κάνει (να φτιάχνει λέξεις, να αναγνωρίζει φυτα που δεν γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος κ τετοια). Αυτά μπορεί να τα κάνει κ σε σχεδον αγνώστους πχ πήγαμε μια φορά στη γειτόνισσα που ήταν η αδερφή της εκεί, την οποία δεν γνωριζαμε, κ άρχισε να τους λέει διαφορα δικά του κ τον ρωτούσαν κι αλλά κι εγω ήθελα να φύγουμε γιατί είχα αφήσει φαγητό στο φούρνο κ τελικά έφυγα μόνη μου. Αν βρεθούμε με παιδάκια κ του πω να τα πλησιάσει να ρωτήσει πώς τα λενε κλπ πηγαίνει, ή του δίνω κάτι για να τους δώσει για να σπάσει ο πάγος (κοχύλια, φυτα κλπ), να κάνουν κόλλα το κλπ. Αλλά το θέμα είναι ότι κ παιδιά που ξέρω που σύμφωνα με τους γονείς τους κ τις περιγραφές που ακούω είναι πολύ κοινωνικά, βλέπω ότι αυτό εξαρταται από τόσους πολλούς παράγοντες που δν σημαίνει ότι με τη μια θα κάτσουν να παίξουν με τις ώρες. Και για να πω την αλήθεια κανένα παιδί από αυτά που μου έχουν περιγράψει ως πολύ κοινωνικά δεν το έχω δει να κάνει κάτι που να στενοχωρηθώ που δεν το κάνει το δικό μου παιδί (που ξέρετε καλά ποσο ευαίσθητη είμαι σ αυτό το θέμα). 

Συγγνώμη. Αφήνεις το φαΐ στο φούρνο κβφευγεις από το σπίτι?:rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

υγγνώμη. Αφήνεις το φαΐ στο φούρνο κβφευγεις από το σπίτι?:rolleyes:

ναι καλε δίπλα ήμουν! μεσοτοιχία! και πιο μακριά βγαίνω, αν υπολογίσω την ώρα που δεν θέλει ανακάτεμα. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ δεν ξέρω πώς και αν πρέπει να της βάλω φρένο σε αυτό.Χτες το βράδυ πριν κοιμηθεί μου ειπε οτι θέλει να σηκώνει και αυτή κορίτσια.Εν ολίγις στο σχολείο την σηκώνουν αγκαλιά οι μεγαλύτερες κ βλέπω ότι αυτό αφήνει να της το κάνουν παντού αλλά θέλει κ να σηκώνει μικρότερα.Πιο στενή επαφή δεν γίνεται.εχω προβληματιστει κ δεν ξερω τι θα κάνω από αύριο στο ξενοδοχείο πουωθα είμαστε.Εχει κ kids club.

Σε all inclusive θα πάτε? Καλή φάση, και εγώ ήθελα απο πέρσι να πάμε αλλά περιμένω να φύγει ο κόβιντ πρώτα γιατί έχει συνωστισμό σε αυτά τα μέρη. Θα περάσετε σίγουρα καλά γιατί απασχολούν και τα παιδιά στα ξενοδοχεία αυτά και χαλαρώνουν και οι γονείς! Δεν νομίζω στο ξενοδοχείο να πηγαίνει να σηκώνει τα παιδάκια, δεν θα έχουν οικειότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Σε all inclusive θα πάτε? Καλή φάση, και εγώ ήθελα απο πέρσι να πάμε αλλά περιμένω να φύγει ο κόβιντ πρώτα γιατί έχει συνωστισμό σε αυτά τα μέρη. Θα περάσετε σίγουρα καλά γιατί απασχολούν και τα παιδιά στα ξενοδοχεία αυτά και χαλαρώνουν και οι γονείς! Δεν νομίζω στο ξενοδοχείο να πηγαίνει να σηκώνει τα παιδάκια, δεν θα έχουν οικειότητα.

Μωρέ την αποκτάει αμέσως.Στο Hinitsa Bay θα παμε μόνο με πρωινό.

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι καλε δίπλα ήμουν! μεσοτοιχία! και πιο μακριά βγαίνω, αν υπολογίσω την ώρα που δεν θέλει ανακάτεμα. 

Βρε δεν είναι το ανακάτεμα το θέμα.Αν σου συμβεί κάτι θα πάρετε φωτιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βρε δεν είναι το ανακάτεμα το θέμα.Αν σου συμβεί κάτι θα πάρετε φωτιά.

Δεν φεύγω από τη γειτονιά. Βασικά στα όρια του συγκροτήματος αν είναι θα πάω όταν έχω φαγητό. Με τις πιτζάμες που λέει ο λόγος, είμαστε πολύ οικογενειακά μέχρι να αρχίσει η σαιζόν, τα κλειδιά στην πορτα κ τετοια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Ο μικρός μου, είναι πάρα πολύ κοινωνικό παιδί ( με τα παιδιά , όχι τους μεγάλους). Πηγαίνει σε όλα παιδάκια και τα ρωτάει πώς τα λένε και θέλει να παίξει μαζί τους. έτσι όμως, κυρίως από κορίτσια , τα οποία γενικά θέλουν να παίζουν με κορίτσια, εισπράτει απόρριψη και στενοχωριέται. Πηγαίνει πχ και ζητάει από τα παιδάκια να κάνουν τραμπάλα μαζί, αν του πουν όχι, μπορεί και να κλάψει. Παραπονιέται , κανείς δεν θέλει να παίξει μαζί μου! Εγώ στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω έτσι. Πριν λίγες μέρες, στην παιδική χαρά, οι γονείς 2 κοριτσιών έκαναν σαπουνόφουσκες και οι μικρές τις κυνηγούσαν και γελούσαν. Ο μικρός ενθουσιάστηκε και άρχισε να παίζει μαζί τους! Οι μικρές τον στραβοκοιτούσαν , οι γονείς αδιάφοροι. Κάποια στιγμή ένιωσα άσχημα και του το χάλασα γιατί του ζήτησα να απομακρυνθούμε, ενώ διασκέδαζε. Πιο μετά είδε ένα παιδάκι από τον παιδικό, από το μεταβρεφικό τμήμα , ενθουσιάστηκε, τον χαιρέτησε και άρχισε να τον ακολουθεί ενθουσιασμένος, του στυλ θα είμαστε μαζί τώρα αφού γνωριζόμαστε. Στο Tολό στην παραλία που είμασταν, πήρε τα κουβαδάκια του και πήγε να παίξει με ένα κοριτσάκι που έπαιζε λίγο παραπέρα, το οποίο μόλις τον είδε, θύμωσε και σταμάτησε να παίζει. Ο μπαμπάς της της είπε πήγαινε να παίξεις με το παιδάκι, αλλά αυτό μόνο, δεν την ενθάρρυνε περισσότερο. Γύρισε πίσω σκυθρωπός :(

Και λόγο κορονοιου πολλοί γονείς είναι διστακτικοί στο να παίξουν τα παιδιά τους ολα μαζι. Μας έχουν δωθεί ευκαιρίες πχ παιχνίδι με κουβαδάκια στην παραλία, μπάλα σε παιδική και δεν ενθαρρύνω παντα τον μικρό να παίξει γιατί μπορεί και οι άλλοι γονείς να φοβούνται και να έρθουμε όλοι σε δύσκολη θέση. 

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

Εμείς πάμε μέρα παρά μέρα σε παιδική χαρά και βλέπω αυτό που λες. Δηλ τα μεγαλύτερα παιδιά από 7-8 και πάνω να κάθονται να συζητούν και τα μικρότερα απλά παίζουν με τα παιχνίδια, κάνουν τσουλήθρα σε σειρά, μιμούνται κάποιες κινήσεις κτλ. Ο δικός μου δεν αναζητά παραπάνω επαφές αλλά ούτε και τα άλλα παιδιά. 

 

Νομίζω πως η κοινωνικοποίηση δεν έχει να κάνει μόνο με την κοινωνικότητα που ούτε οι ενήλικες δεν εκφράζουμε με τον ίδιο τρόπο. Έχει να κάνει με την συνύπαρξη, με τα όρια, με το σεβασμό στον άλλο αλλά και στον εαυτό μας, με την κατανόηση κανόνων και των αξιών που έχουμε θέση ως κοινωνία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Νομίζω πως η κοινωνικοποίηση δεν έχει να κάνει μόνο με την κοινωνικότητα που ούτε οι ενήλικες δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο. Έχει να κάνει με την συνύπαρξη, με τα όρια, με το σεβασμό στον άλλο αλλά και στον εαυτό μας, με την κατανόηση κανόνων και των αξιών που έχουμε θέση ως κοινωνία. 

Ναι αυτό το βλέπω κ σίγουρα είναι σημαντικό, να περιμένει τη σειρά του να μην σπρώχνεται κλπ. Απλώς κάποιες φορές ακούω γονείς να περιγράφουν πράγματα που λενε με τα παιδιά τους κ ο δικός μου δεν τα λέει ενώ έχει πολύ λεξιλόγιο κ εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μάλλον παραπάνω απ όσες χρειάζεται για την ηλικία του, κ σκεφτόμουν ότι ίσως είναι επειδή τα αλλά παιδάκια έχουν ασκηθεί πιο πολύ σε διάλογο με αγνώστους. Αλλά τελικά στην πράξη δεν βλέπω κανέναν φοβερό διάλογο κ αναρψτιεμαι. Είναι κ η βλακεία με τον ιό που δεν ξέρεις αν ο άλλος δεν θέλει να πλησιάσεις να ακουμπήσεις κλπ κ μπλοκάρω. Εγω δεν το μπορώ αυτό. Κ εμείς δεν θελουμε συνωστισμό γι αυτό αν δεν μας αρέσει μια κατάσταση,  απλώς δεν πάμε. Τι νόημα έχει να πας το παιδί σου κάπου με κόσμο κ να μην θες να σε πλησιάζουν, να σου μιλάνε, να ακουμπάνε τα πράγματα σου, να κάνουν κόλλα το; μην το πας καθολου, πιο λογικό μου φαίνεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Και λόγο κορονοιου πολλοί γονείς είναι διστακτικοί στο να παίξουν τα παιδιά τους ολα μαζι. Μας έχουν δωθεί ευκαιρίες πχ παιχνίδι με κουβαδάκια στην παραλία, μπάλα σε παιδική και δεν ενθαρρύνω παντα τον μικρό να παίξει γιατί μπορεί και οι άλλοι γονείς να φοβούνται και να έρθουμε όλοι σε δύσκολη θέση

Άντε στην παραλία να μπορείτε να πάτε σε μια άκρη και να είστε μόνοι. Στην παιδική χαρά που συνωστίζονται στις τσουλήθρες, θα φοβηθεί κάποιος να παίξει μπάλα το παιδί του με άλλα παιδιά? Υπερβολικό και παράλογο το βρίσκω. Νομίζω πως όσοι φοβούνται τόσο δεν πάνε σε τέτοια μέρη. Αλλιώς δεν έχει νόημα να πας και να μην αφήνεις το παιδί να παίξει με τα άλλα. Όχι εσύ, γενικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Άντε στην παραλία να μπορείτε να πάτε σε μια άκρη και να είστε μόνοι. Στην παιδική χαρά που συνωστίζονται στις τσουλήθρες, θα φοβηθεί κάποιος να παίξει μπάλα το παιδί του με άλλα παιδιά? Υπερβολικό και παράλογο το βρίσκω. Νομίζω πως όσοι φοβούνται τόσο δεν πάνε σε τέτοια μέρη. Αλλιώς δεν έχει νόημα να πας και να μην αφήνεις το παιδί να παίξει με τα άλλα. Όχι εσύ, γενικά.

Ναι υπάρχουν κι αυτά τα παράλογα! Τα παιδιά πράγματι παίζουν όλα μαζί, έρχονται πολύ κοντά αλλά βλέπεις πως αν το παιδί σου κάνει κίνηση να παίξει με την μπάλα άλλου ή με τις σαπουνοφούσκες που ανέφερες σε στραβοκοιτάνε! Για αυτό προσπαθώ να ψυχανεμιστω τι παίζει για να μην έρθουμε σε δύσκολη θέση. 

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τι νόημα έχει να πας το παιδί σου κάπου με κόσμο κ να μην θες να σε πλησιάζουν, να σου μιλάνε, να ακουμπάνε τα πράγματα σου, να κάνουν κόλλα το; μην το πας καθολου, πιο λογικό μου φαίνεται αυτό. 

Δεν είναι ακριβως έτσι. Δηλ αν πάμε κάπου πρέπει να το πάρουν αγκαλιά τα άλλα παιδιά ή να το έχω βέβαιο πως θα γίνει? Είναι σαν να μου λες πως θα πάω μάρκετ και θα πέσουν όλοι πάνω μου! Ναι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν επαφές, υπάρχουν και παιδιά. Και είναι μέσα στους κανόνες της κοινωνίας μας που πρέπει να διδαχτεί το παιδί πως δεν ακουμπάμε τον άλλο όταν δεν θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι υπάρχουν κι αυτά τα παράλογα! Τα παιδιά πράγματι παίζουν όλα μαζί, έρχονται πολύ κοντά αλλά βλέπεις πως αν το παιδί σου κάνει κίνηση να παίξει με την μπάλα άλλου ή με τις σαπουνοφούσκες που ανέφερες σε στραβοκοιτάνε! Για αυτό προσπαθώ να ψυχανεμιστω τι παίζει για να μην έρθουμε σε δύσκολη θέση. 

Δεν είναι ακριβως έτσι. Δηλ αν πάμε κάπου πρέπει να το πάρουν αγκαλιά τα άλλα παιδιά ή να το έχω βέβαιο πως θα γίνει? Είναι σαν να μου λες πως θα πάω μάρκετ και θα πέσουν όλοι πάνω μου! Ναι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν επαφές, υπάρχουν και παιδιά. Και είναι μέσα στους κανόνες τις κοινωνίας μας που πρέπει να διδαχτεί το παιδί πως δεν ακουμπάμε τον άλλο όταν δεν θέλει. 

Καλά δεν λέω να πάρει αγκαλιά, πιο πολύ αυτά που λες, να μην ακουμπήσουν παιχνίδια κ η να μην θέλουν κόλλα το, ενώ είναι ήδη αρκετά κοντά ούτως ή άλλως οπότε αν είναι να γίνει η ζημια θα γίνει από την απόσταση, όχι επειδή ακουμπήθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλά δεν λέω να πάρει αγκαλιά, πιο πολύ αυτά που λες, να μην ακουμπήσουν παιχνίδια κ η να μην θέλουν κόλλα το, ενώ είναι ήδη αρκετά κοντά ούτως ή άλλως οπότε αν είναι να γίνει η ζημια θα γίνει από την απόσταση, όχι επειδή ακουμπήθηκαν. 

Εσύ αναφέρεσαι στον κορονοιο εγώ όχι μόνο. Αναφέρομαι και στην κοινωνικοποίηση που λέγαμε παραπάνω, στα όρια που θέτει ο καθενας. Ναι στην παιδική χαρά το παιδί σου θα κυλιστει κάτω, θα κάνει κόλλα το αν θέλει αλλά αν δεν θέλει δεν θα δώσει το πατίνι του ή δεν θα πάρει  αγκαλιά το άλλο παιδί που δεν θέλει. 

 

Το να  μην πας πουθενά γιατί δεν θες 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

να πας το παιδί σου κάπου με κόσμο κ να μην θες να σε πλησιάζουν, να σου μιλάνε, να ακουμπάνε τα πράγματα σου, να κάνουν κόλλα το; μην το πας καθολου, πιο λογικό μου φαίνεται αυτό. 

εμένα δεν μου φαίνεται λογικο. Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάνε παντού και τα όρια τους να μείνουν σεβαστά και τα διεκδικούν με σεβασμό. 

 

Για να μην παρερμηνευτω λογικό μου φαίνεται αν κάποιος το επιλέξει να μην πάει για τους παραπάνω λόγους και όχι να μείνει σπίτι ως προτροπή γιατί οι άλλοι δεν σέβονται τα όρια του. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς όχι. Να πω την αλήθεια, ελπίζω να δοθεί η δυνατότητα όσοι δεν εμβολιάζονται από επιλογή να μπουν σε αναστολή αν δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι. Αλλά αμφιβάλλω :( Οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν εμβολιαστεί, και όμως σχεδόν κανένας δε θέλει να επιστρέψει στο γραφείο και αυτό το 10-20% των ανεμβολιαστων είναι από τους βασικούς λόγους σε συζητήσεις με συναδέλφους. Είναι μεγάλο πρόβλημα για τους εργοδότες.

Γιατί δεν θέλουν οι εμβολιασμενοι να επιστρέψουν αφού είναι προστατευμενοι κ δεν τίθεται θέμα για την υγεία τους; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γιατί δεν θέλουν οι εμβολιασμενοι να επιστρέψουν αφού είναι προστατευμενοι κ δεν τίθεται θέμα για την υγεία τους; 

 

Πάμε πάλι. Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει 100% προστασία. Αν όλος ο πληθυσμός εμβολιαστεί με ένα εμβόλιο κατά 80% αποτελεσματικό, τελικά η μετάδοση σταματά, και υπάρχει συλλογική ανοσία. Γι αυτό δεν έχουμε πια επιδημίες ιλαράς ή κοκκύτη. Αν το 50% του πληθυσμού εμβολιαστεί, κάνουμε μια τρύπα στο νερό, και οι εμβολιασμένοι επίσης κινδυνεύουν αν και πολύ λιγότερο. Οπότε όσοι δεν εμβολιάζονται, θέτουν σε κίνδυνο και όσους εμβολιάστηκαν, και συντηρούν την πανδημία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...