Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το αεροπλάνο είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς.κ κανεις δεν ταξιδεύει με εμφανή συμπτώματα.Εμεις θα παμε μια εβδομάδα στο hinitsa bay ,στο εξοχικο που ειναι αρκετά ασφαλη κατασταση κβισως βελγιο με σκοπό να κανουμε εκδρομές στις γυρω χώρες.Φοβαμαι οτι το χειμώνα θα δυσκολέψουν ταχοραγματα κ πρέπει να το εκμεταλευτουμε.Με όλες τις προφυλαξεις.

 

Θα το τολμήσετε εξωτερικό; Ήμασταν τριήμερο Χαλκιδική με φίλους και λέγαμε για μια εβδομάδα βόρεια Ιταλία τον Αύγουστο να οργανωθούμε. Έχετε σπίτι Βέλγιο θα το έχετε σαν βάση; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το αεροπλάνο είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς.κ κανεις δεν ταξιδεύει με εμφανή συμπτώματα.Εμεις θα παμε μια εβδομάδα στο hinitsa bay ,στο εξοχικο που ειναι αρκετά ασφαλη κατασταση κβισως βελγιο με σκοπό να κανουμε εκδρομές στις γυρω χώρες.Φοβαμαι οτι το χειμώνα θα δυσκολέψουν ταχοραγματα κ πρέπει να το εκμεταλευτουμε.Με όλες τις προφυλαξεις.

 

Στο τσακ ήμουν να κλείσω εισιτήρια για Βέλγιο αλλά δεν το αποφάσισα τελικά. Εμείς λέμε για Οκτώβρη να έχουν ξεκαθαρίσει τους περιορισμούς πρώτα. 

πρίν από 4 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Θα το τολμήσετε εξωτερικό; Ήμασταν τριήμερο Χαλκιδική με φίλους και λέγαμε για μια εβδομάδα βόρεια Ιταλία τον Αύγουστο να οργανωθούμε. Έχετε σπίτι Βέλγιο θα το έχετε σαν βάση; 

Εμείς έχουμε σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Θα το τολμήσετε εξωτερικό; Ήμασταν τριήμερο Χαλκιδική με φίλους και λέγαμε για μια εβδομάδα βόρεια Ιταλία τον Αύγουστο να οργανωθούμε. Έχετε σπίτι Βέλγιο θα το έχετε σαν βάση; 

Ναι .έχουμε σπίτι κ αυτοκινητο.

Σκεφτομουν μηπως πηγαίναμε κ σκ Παρίσι, Ντισνειλαντ αλλα αυτο θελει σκέψη.αθτα για τέλη Αυγούστου.

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Στο τσακ ήμουν να κλείσω εισιτήρια για Βέλγιο αλλά δεν το αποφάσισα τελικά. Εμείς λέμε για Οκτώβρη να έχουν ξεκαθαρίσει τους περιορισμούς πρώτα. 

Εμείς έχουμε σπίτι. 

Εμεις εχουμε βαουτσερ.τεσσερις φιρες το έχουμε ακυρώσει το ταξίδι.Θελω να πάω κ Χάγη στο παιδικο μουσείο λ ισως στο αντίστοιχο των Βρυξελλών από κλειστούς χώρους.Εννοειται θα παμε στο ζωολογικό κηπο κ στο θεματικό παρκο με τη Μαγια τη Μελισσα.Τις εκδρομές στις πόλεις δεν τις θεωρώ επικίνδυνες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα πάμε στο χωριό που έχουν οι γονείς μου εξοχικό. Για ξενοδοχεία ψιλοφοβομαστε. Σκέφτομαι να κάνουμε όμως κάποιες εξορμήσεις σε κοντινά μέρη εκεί χωρίς διανυκτέρευση. Είμαστε όμως τυχεροί γιατί μένουμε σε μέρος σχετικά εξοχικο και κοντά σε θάλασσα, αν ήμασταν πιο μέσα στην Αθήνα ίσως επιδιώκαμε και κάτι άλλο για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

Στο τσακ ήμουν να κλείσω εισιτήρια για Βέλγιο αλλά δεν το αποφάσισα τελικά. Εμείς λέμε για Οκτώβρη να έχουν ξεκαθαρίσει τους περιορισμούς πρώτα. 

Εμείς έχουμε σπίτι. 

Φοβαμαι μηπως τον οκτωβρη ξαναμπούν περιορισμοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Θα σκεφτόσουν να κρατήσεις το παιδί άλλη μια χρονιά μέσα?? Γιατί φοβάσαι τόσο? Τα παιδιά δεν νοσούν σοβαρά. Εσείς είστε εμβολιασμένοι. Πάλι φοβάσαι? Μην καταντήσουμε καραντινολάγνοι βρε παιδιά. Εμείς παρά τις αντιξοότητες, τα διαδικτυακά μισό χρόνο κτλ, ούτε στιγμή δεν το μετανιώσαμε που πήγε σχολείο. Ίσα-ίσα πάλι καλά που υπάρχει και αυτό λέμε.

Διακοπές γιατί να μην πάτε? Τί εμβολιαστήκαμε βρε παιδιά αν είναι να κλειστούμε στο καβούκι μας πάλι? Εμείς θα πάμε στο νησί . Αυτό το ΠΣΚΔ θα πάμε στο Τολό σε Airbnb. Θα δούμε τί άλλο..

Μα κι εμείς θα πάμε διακοπές κ μάλιστα με πλοίο. αλλά σύντομο δρομολόγιο της μιας ώρας κ όχι σε ώρα με κόσμο. το 5ωρο για Αθήνα δεν το συζητάμε, αφού ήδη στα πλοία γίνεται χαμός. από τη στιγμή που δεν υπάρχει συλλογική ανοσία δεν βρίσκω λόγο να ρισκάρει να κολλήσει έστω κ ένα μέλος της οικογένειας. Γιατί να επιβαρυνθεί τόσο μικρό παιδί με καραντίνα; το να μείνει κλεισμένο μέσα 15 μέρες είναι ο,τι με τρομάζει περισσότερο απ όλα κ δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο μια δική μας διασκέδαση για να την πληρώσει ετσι. 

 

με το σχολείο έχω ξενερωσει. γιατί η μάσκα στα σχολεία αποδείχτηκε παρωδια και γιατί δεν θεωρώ ότι θα προσφέρει κάτι στην κοινωνικοποιηση κ την προσαρμογή του αν αρχίσουμε έτσι, ήδη θα είναι το θέμα με τις ιώσεις, που παιδί που δεν έχει αρρωστήσει ποτέ σχεδον προφανώς θα κολλαει οτιδήποτε, θα έχει πρόβλημα προσαρμογής με αυτό συν το αναμενόμενο πρόβλημα προσαρμογησ, θα λειπει τόσο πολύ, δεν θα ξέρουμε πότε να επιστρέψει, αν θα πρέπει να κάνει τεστ, αν θα πρέπει να πάμε στο γιατρό, συν το ενδεχόμενο να βρεθεί κρουσμα στο σχολείο κ να μπει σε καραντίνα, για ένα παιδί που δεν έχει μάθει έτσι κ αλλιώς να είναι στο σχολείο για να του λειπει, ταλαιπωρία μου φαίνεται. συν όλες τις πρακτικές δυσκολίες με το τι θα κάνουμε εμείς με το σχολείο αν κάθε λίγο πρέπει να λείπουμε για ολόκληρη εβδομάδα. η νταντά μας δεν θα είναι διαθέσιμη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα κι εμείς θα πάμε διακοπές κ μάλιστα με πλοίο. αλλά σύντομο δρομολόγιο της μιας ώρας κ όχι σε ώρα με κόσμο. το 5ωρο για Αθήνα δεν το συζητάμε, αφού ήδη στα πλοία γίνεται χαμός. από τη στιγμή που δεν υπάρχει συλλογική ανοσία δεν βρίσκω λόγο να ρισκάρει να κολλήσει έστω κ ένα μέλος της οικογένειας. Γιατί να επιβαρυνθεί τόσο μικρό παιδί με καραντίνα; το να μείνει κλεισμένο μέσα 15 μέρες είναι ο,τι με τρομάζει περισσότερο απ όλα κ δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο μια δική μας διασκέδαση για να την πληρώσει ετσι. 

 

με το σχολείο έχω ξενερωσει. γιατί η μάσκα στα σχολεία αποδείχτηκε παρωδια και γιατί δεν θεωρώ ότι θα προσφέρει κάτι στην κοινωνικοποιηση κ την προσαρμογή του αν αρχίσουμε έτσι, ήδη θα είναι το θέμα με τις ιώσεις, που παιδί που δεν έχει αρρωστήσει ποτέ σχεδον προφανώς θα κολλαει οτιδήποτε, θα έχει πρόβλημα προσαρμογής με αυτό συν το αναμενόμενο πρόβλημα προσαρμογησ, θα λειπει τόσο πολύ, δεν θα ξέρουμε πότε να επιστρέψει, αν θα πρέπει να κάνει τεστ, αν θα πρέπει να πάμε στο γιατρό, συν το ενδεχόμενο να βρεθεί κρουσμα στο σχολείο κ να μπει σε καραντίνα, για ένα παιδί που δεν έχει μάθει έτσι κ αλλιώς να είναι στο σχολείο για να του λειπει, ταλαιπωρία μου φαίνεται. συν όλες τις πρακτικές δυσκολίες με το τι θα κάνουμε εμείς με το σχολείο αν κάθε λίγο πρέπει να λείπουμε για ολόκληρη εβδομάδα. η νταντά μας δεν θα είναι διαθέσιμη. 

Τα παραλές.  Στις 2 μέρες πυρετού του κάνεις ένα τεστ covid αν είναι αρνητικό έρχετε η νταντά κανονικά Κ εσείς στις δουλειές σας.  Ε 4 χρονών παιδάκι δεν θα είναι άρρωστο Κ κάθε εβδομάδα είναι πια μεγάλο πολλά θα τα περνάει χωρίς να το καταλάβετε.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

Τα παραλές.  Στις 2 μέρες πυρετού του κάνεις ένα τεστ covid αν είναι αρνητικό έρχετε η νταντά κανονικά Κ εσείς στις δουλειές σας.  Ε 4 χρονών παιδάκι δεν θα είναι άρρωστο Κ κάθε εβδομάδα είναι πια μεγάλο πολλά θα τα περνάει χωρίς να το καταλάβετε.  

μα δεν θα έχουμε νταντά, αυτό σου λέω. εδώ δεν κάνουν τεστ κοβιντ έτσι για πλάκα. ιδιωτικά άρχισαν μόνο εν όψει τουρισμού. το κυ ραπιντ με το ζόρι. μακάρι να μην αρρωστήσει γενικώς γιατί θέλω νε προσαρμοστεί, δεν θέλω με το που πάει να αρχίσει να λειπει. υποτίθεται για καλό πάει σχολείο, όχι για να ταλαιπωρηθουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα δεν θα έχουμε νταντά, αυτό σου λέω. εδώ δεν κάνουν τεστ κοβιντ έτσι για πλάκα. ιδιωτικά άρχισαν μόνο εν όψει τουρισμού. το κυ ραπιντ με το ζόρι. μακάρι να μην αρρωστήσει γενικώς γιατί θέλω νε προσαρμοστεί, δεν θέλω με το που πάει να αρχίσει να λειπει. υποτίθεται για καλό πάει σχολείο, όχι για να ταλαιπωρηθουμε. 

Δηλαδή άμα πας στο κέντρο υγείας θα σε διωξουν ?  Ε για πλάκα δεν είναι άμα έχει πυρετο θα πεις ότι σε έστειλε η παιδίατρος.  

Εντάξει όλοι οι άνθρωποι που δουλεύουν άσχετο από covid Κ προ covid δεν λείπαν απτήν δουλειά τους.  Εκτός Κ αν είσαι γενικά κατά του σχολείου πριν τα 5 χρόνια.  

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το αεροπλάνο είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς.κ κανεις δεν ταξιδεύει με εμφανή συμπτώματα.Εμεις θα παμε μια εβδομάδα στο hinitsa bay ,στο εξοχικο που ειναι αρκετά ασφαλη κατασταση κβισως βελγιο με σκοπό να κανουμε εκδρομές στις γυρω χώρες.Φοβαμαι οτι το χειμώνα θα δυσκολέψουν ταχοραγματα κ πρέπει να το εκμεταλευτουμε.Με όλες τις προφυλαξεις.

 

Σίγουρα δεν ταξιδεύει κανείς με εμφανή συμπτώματα. Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως κάποιος επιβάτης βγει έπειτα θετικός και πρέπει να μείνεις σε καραντίνα κλπ. αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο κι αλλού, όχι μόνο στο αεροπλάνο. Σίγουρα καλό θα είναι να εκμεταλλευτούμε όσο κι αν μπορούμε οποιαδήποτε ευκαιρία για διακοπές όποιο κι αν είναι το μέρος που θα επισκεφθούμε. 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μα κι εμείς θα πάμε διακοπές κ μάλιστα με πλοίο. αλλά σύντομο δρομολόγιο της μιας ώρας κ όχι σε ώρα με κόσμο. το 5ωρο για Αθήνα δεν το συζητάμε, αφού ήδη στα πλοία γίνεται χαμός. από τη στιγμή που δεν υπάρχει συλλογική ανοσία δεν βρίσκω λόγο να ρισκάρει να κολλήσει έστω κ ένα μέλος της οικογένειας. Γιατί να επιβαρυνθεί τόσο μικρό παιδί με καραντίνα; το να μείνει κλεισμένο μέσα 15 μέρες είναι ο,τι με τρομάζει περισσότερο απ όλα κ δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο μια δική μας διασκέδαση για να την πληρώσει ετσι. 

 

με το σχολείο έχω ξενερωσει. γιατί η μάσκα στα σχολεία αποδείχτηκε παρωδια και γιατί δεν θεωρώ ότι θα προσφέρει κάτι στην κοινωνικοποιηση κ την προσαρμογή του αν αρχίσουμε έτσι, ήδη θα είναι το θέμα με τις ιώσεις, που παιδί που δεν έχει αρρωστήσει ποτέ σχεδον προφανώς θα κολλαει οτιδήποτε, θα έχει πρόβλημα προσαρμογής με αυτό συν το αναμενόμενο πρόβλημα προσαρμογησ, θα λειπει τόσο πολύ, δεν θα ξέρουμε πότε να επιστρέψει, αν θα πρέπει να κάνει τεστ, αν θα πρέπει να πάμε στο γιατρό, συν το ενδεχόμενο να βρεθεί κρουσμα στο σχολείο κ να μπει σε καραντίνα, για ένα παιδί που δεν έχει μάθει έτσι κ αλλιώς να είναι στο σχολείο για να του λειπει, ταλαιπωρία μου φαίνεται. συν όλες τις πρακτικές δυσκολίες με το τι θα κάνουμε εμείς με το σχολείο αν κάθε λίγο πρέπει να λείπουμε για ολόκληρη εβδομάδα. η νταντά μας δεν θα είναι διαθέσιμη. 

Υπερβολική σε βρίσκω. Εσύ περίμενες πώς και πώς να εμβολιαστείτε και πάλι θα ζείτε με περιορισμούς; Ίσως είμαι εγώ πιο αισιόδοξη αλλά δεν το σκέφτομαι καν να περιοριστούμε. Φυσικά θα παίρνουμε μέτρα προστασίας. 

Όσο για το σχολείο, όπως όλα τα παιδιά έτσι και το δικό σας. Όπως όλοι οι εργαζόμενοι γονείς έτσι κι εσείς. Εννοείς δε θα έχετε καθόλου έναν άνθρωπο stand by για το παιδί; Γιατί γενικά χρειάζεται σε αυτές τις ηλικίες αν φυσικά δεν έχετε τη δυνατότητα εσείς να λείπετε από τη δουλειά σας. Πάντως θα δεις ότι όταν το παιδί ξεκινήσει σχολείο, θα μάθει τόσα πολλά (όχι μόνο σε επίπεδο γνώσεων) και θα αποκτήσει εμπειρίες και παρέες και θα αντιληφθείς κι εσύ τη σπουδαιότητά του ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες. Αρκεί φυσικά να δεις θετικά το πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , love kids είπε:

Υπερβολική σε βρίσκω. Εσύ περίμενες πώς και πώς να εμβολιαστείτε και πάλι θα ζείτε με περιορισμούς; Ίσως είμαι εγώ πιο αισιόδοξη αλλά δεν το σκέφτομαι καν να περιοριστούμε. Φυσικά θα παίρνουμε μέτρα προστασίας. 

Όσο για το σχολείο, όπως όλα τα παιδιά έτσι και το δικό σας. Όπως όλοι οι εργαζόμενοι γονείς έτσι κι εσείς. Εννοείς δε θα έχετε καθόλου έναν άνθρωπο stand by για το παιδί; Γιατί γενικά χρειάζεται σε αυτές τις ηλικίες αν φυσικά δεν έχετε τη δυνατότητα εσείς να λείπετε από τη δουλειά σας. Πάντως θα δεις ότι όταν το παιδί ξεκινήσει σχολείο, θα μάθει τόσα πολλά (όχι μόνο σε επίπεδο γνώσεων) και θα αποκτήσει εμπειρίες και παρέες και θα αντιληφθείς κι εσύ τη σπουδαιότητά του ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες. Αρκεί φυσικά να δεις θετικά το πράγμα. 

Σε σχέση με το πώς ήμασταν πριν, δεν έχουμε πολλουσ περιορισμούς αυτή τη στιγμή, αλλά με ανεμβολιαστο παιδί κ χωρίς συλλογική ανοσία, δεν θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε ο,τι και πριν ακόμα. Εμείς εμβολιαστήκανε γθα να είμαστε ήσυχοι στη δουλειά μας κ να έχουμε κάποιες συναναστροφές δικές μας με κάποια άνεση, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Δεν έχουμε συζητήσει να υπάρχει άτομο stand by κ δεν το θεωρώ κ εύκολο. Αν η νταντά δεν δουλεύει κάπου, ίσως της το ζητήσουμε. Απλώς έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι όσες άδειες δικαιούμαστε θα φύγουν για τις αρρώστιες. Γενικα εγω ήθελα πολύ να γεννηθεί Δεκέμβριο για να πάει σχολείο νωρίς για να μη χάσει μια χρονιά κ να μην πάει κ παιδικό όσο θα περιμένει, αλλά με τέτοιες συνθήκες δεν είμαι ενθουσιασμένη με την ιδέα. Εξάλλου είμαι μέσα στα πράγματα κ το σχολείο το έχω απομυθοποιήσει πλήρως γιατί βλέπω κ ποσα αρνητικά παίρνουν τα παιδιά από τις παρέες κ τη συμπεριφορά της μάζας, οπότε φοβάμαι πολύ για το τι αρνητικό θα φέρει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εξάλλου είμαι μέσα στα πράγματα κ το σχολείο το έχω απομυθοποιήσει πλήρως γιατί βλέπω κ ποσα αρνητικά παίρνουν τα παιδιά από τις παρέες κ τη συμπεριφορά της μάζας, οπότε φοβάμαι πολύ για το τι αρνητικό θα φέρει. 

Εντάξει αυτό είναι λίγο περίεργο που λες. .. Ακόμα Κ σε σχολείο να μην πήγαινε ο άνθρωπος λειτουργεί σαν κοινωνία Κ έτσι Κ αλλιώς όλοι περνούν αρνητικά από άλλους ανθρώπους  τα θετικά είναι όμως περισσότερα απο τα αρνητικά της μάζας .

Έτσι Κ αλλιώς όλα τα παιδιά μέσα σε μια μάζα θα ζήσουν δεν πρέπει να την μάθουν?  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

αι καλέ μην το συζητάς, μαθήματα κατ' οίκον, παρέα μόνο με ενήλικες (αν είναι και εκπαιδευτικοί ακόμα καλύτερα) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Η συναναστροφή με συνομήλικα μόνο μπελάδες φέρνει! :mrgreen:

Ελπίζω ότι εμπνεύστηκες από το προηγούμενο θέμα και είπες να τρολάρεις και εσύ λιγάκι... ε;

χαχα ενταξει όχι και κατ οίκον. μέσα στο πρόγραμμα είναι κ το σχολείο κ οι κακές επιρροές. απλώς επειδή βλέπω από μέσα ποσο άσχημα μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά των παιδιών στον χώρο του σχολείου, δεν είμαι τόσο ρομαντική. γενικα μου έχει κάνει εντύπωση που ακούω πολλούς γονείς με παιδιά της ηλικίας αυτής που λενε ότι είδαν αλλαγή προς το καλύτερο στα παιδιά τους όταν πήγαν σχολείο κ μάλιστα ότι λύθηκαν κ κάποια θεματάκια τους. Μάλλον είναι η διαφορα ηλικίας γιατί στα μεγαλύτερα παιδιά συμβαίνει το ακριβωσ αντίθετο, γι αυτό επηρεάζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

χαχα ενταξει όχι και κατ οίκον. μέσα στο πρόγραμμα είναι κ το σχολείο κ οι κακές επιρροές. απλώς επειδή βλέπω από μέσα ποσο άσχημα μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά των παιδιών στον χώρο του σχολείου, δεν είμαι τόσο ρομαντική. γενικα μου έχει κάνει εντύπωση που ακούω πολλούς γονείς με παιδιά της ηλικίας αυτής που λενε ότι είδαν αλλαγή προς το καλύτερο στα παιδιά τους όταν πήγαν σχολείο κ μάλιστα ότι λύθηκαν κ κάποια θεματάκια τους. Μάλλον είναι η διαφορα ηλικίας γιατί στα μεγαλύτερα παιδιά συμβαίνει το ακριβωσ αντίθετο, γι αυτό επηρεάζομαι. 

Καλά, δε συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα παιδιά ακόμη και σε αυτά που είναι μεγαλύτερα. Σιγά μην τα κλείσουμε στη γυάλα. Και δεν είναι ρομαντισμός να λέει κάποιος ότι το παιδί του ωφελήθηκε από το σχολείο (που είναι και το λογικό εδώ που τα λέμε), πράγμα που βίωσε είναι. Σαφώς υπάρχει και το αντίθετο αλλά αν είναι κάποιος τόσο αρνητικός απέναντι σε κάτι, οι πιθανότητες να το βλέπει στραβά και μετά είναι μεγάλες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Καλά, δε συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα παιδιά ακόμη και σε αυτά που είναι μεγαλύτερα. Σιγά μην τα κλείσουμε στη γυάλα. Και δεν είναι ρομαντισμός να λέει κάποιος ότι το παιδί του ωφελήθηκε από το σχολείο (που είναι και το λογικό εδώ που τα λέμε), πράγμα που βίωσε είναι. Σαφώς υπάρχει και το αντίθετο αλλά αν είναι κάποιος τόσο αρνητικός απέναντι σε κάτι, οι πιθανότητες να το βλέπει στραβά και μετά είναι μεγάλες. 

Η αλήθεια είναι ότι για τόσο μικρά παιδθα κ για περιπτώσεις που έχω ακούσει που μέχρι κ αναπτυξιακά θέματα έψαχναν οι γονείς, πραγματικά απορώ γιατί λενε ότι τους ωφέλησε το σχολείο, κ μάλιστα το έχω ακούσει κ για οποιοδήποτε σχολείο ή σταθμό, όχι κάτι ψαγμένο. το λογικό είναι το παιδί να ωφεληθεί από την εξατομικευμένη φροντίδα στο σπίτι, όχι από τα 20 παιδιά με 1-2 δασκάλες. τέλος πάντων. για να το λενε κάτι θα έχουν δει. εξάλλου δεν ξέρω κ τι έκανε στο σπίτι οποίος φρόντιζε το παιδί. στα μεγάλα παιδιά παντωσ φαίνεται διαφορα ακόμα κ στο διάλειμμα κ την τάξη. μπορεί το παιδί που μέσα στην ένταση κ την πίεση της τάξης να αντιδρά, να μιλάει, να είναι ακόμα κ αγενές, μέσα σε πέντε λεπτά στο διάλειμμα να έρθει να σε προσεγγίσει με πολλή χαρά κ ευγένεια, όχι από υποκρισία. γι αυτό λέω ότο η τάξη βγάζει πολύ κακές επιρροές στα παιδθα κ απορώ πώς βλέπουν βελτίωση οι γονείς. έχω παρα πολύ άγχος για το σχολείο κ το γεγονός ότι δεν τελείωσε η πανδημία με κάνει να το βλέπω ακόμα χειρότερα, σαν να είναι κάτι που περιπλέκει τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

με το σχολείο έχω ξενερωσει. γιατί η μάσκα στα σχολεία αποδείχτηκε παρωδια 

 

Ήμουν από τους πλέον επιφυλακτικούς με τη μάσκα αλλά όχι μόνο παρωδία στα σχολεία δεν ήταν, εξαφάνισε τη μετάδοση πολλών ιώσεων. Οπότε γιατί το λες αυτό; Είχαμε πολλές φορές κρούσματα στο σχολείο, και δεν έγινε μετάδοση στις τάξεις, οπότε κάπως έπιασε όλο αυτό τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ήμουν από τους πλέον επιφυλακτικούς με τη μάσκα αλλά όχι μόνο παρωδία στα σχολεία δεν ήταν, εξαφάνισε τη μετάδοση πολλών ιώσεων. Οπότε γιατί το λες αυτό; Είχαμε πολλές φορές κρούσματα στο σχολείο, και δεν έγινε μετάδοση στις τάξεις, οπότε κάπως έπιασε όλο αυτό τελικά.

Και τα μικρότερα προσαρμοστηκαν ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ήμουν από τους πλέον επιφυλακτικούς με τη μάσκα αλλά όχι μόνο παρωδία στα σχολεία δεν ήταν, εξαφάνισε τη μετάδοση πολλών ιώσεων. Οπότε γιατί το λες αυτό; Είχαμε πολλές φορές κρούσματα στο σχολείο, και δεν έγινε μετάδοση στις τάξεις, οπότε κάπως έπιασε όλο αυτό τελικά.

Αυτό που έβλεπα στο πώς τη φορούσαν τα παιδιά, κάθε άλλο παρα σωστή χρήση ήταν. ούτε την άλλαζαν, κάποιοι είχαν την ίδια για μέρες, δεν την έβγαζαν αε σακουλάκι αλλά την είχαν στο λαιμό, την έπιαναν συνέχεια, κάποια την τραβούσαν για να μιλήσουν, σε άλλους έπεφτε από τη μύτη. ούτε το 1/5 των παιδιών δεν τη φορούσε ολοσωστε όλη τη μέρα. άλλο ένα 1/5 είχε ένα ξεχειλωμένο βρακι να κρέμεται κ οι υπόλοιποι συμπεριφέρονταν όπως ο μέσος ενήλικας: λίγο έτσι λίγο αλλιώς αλλά σε καμία περίπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες. εγω ήμουν υοερ της μάσκας με επιφύλαξη για τις πρώτες τάξεις αλλά αυτό που έζησα όλο το χρόνο μου φάνηκε κοροϊδία. μεγαλύτερο ψέμα από το ότι τα παιδιά προσαρμόστηκαν με τη μάσκα κ τήρησαν τα μέτρα υποδειγματικά, δεν υπάρχει. βασικά έκαναν ο,τι κ οι ενήλικες, οπότε αν έχουμε αυτό ως μέτρο σύγκρισης, ναι τότε ηταν καλύτερα γιατί δεν έψαχναν κ δικαιολογία να μην τη φοράνε. αλλά μέχρι εκεί. για τα πιο μικρά ειλικρινα δεν μπορώ να φανταστώ πώς τη χρησιμοποιούσαν ολοσωστα. εκτός αν εννοουμε πάλι ότι απλώς τη φορούσαν υποτυπωδώς χωρίς να διαμαρτύρονται. ενταξει καταλαβαίνω ότι τα δικά μας είχαν κ την (ψεύτο)ασφάλεια ότι το νησί δεν έχει κρούσματα κ ούτως ή άλλως κάποιους φίλους εβλεπαν κ στην καραντίνα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πολύ καλύτερο στην υπόλοιπη χώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό που έβλεπα στο πώς τη φορούσαν τα παιδιά, κάθε άλλο παρα σωστή χρήση ήταν. ούτε την άλλαζαν, κάποιοι είχαν την ίδια για μέρες, δεν την έβγαζαν αε σακουλάκι αλλά την είχαν στο λαιμό, την έπιαναν συνέχεια, κάποια την τραβούσαν για να μιλήσουν, σε άλλους έπεφτε από τη μύτη. ούτε το 1/5 των παιδιών δεν τη φορούσε ολοσωστε όλη τη μέρα. άλλο ένα 1/5 είχε ένα ξεχειλωμένο βρακι να κρέμεται κ οι υπόλοιποι συμπεριφέρονταν όπως ο μέσος ενήλικας: λίγο έτσι λίγο αλλιώς αλλά σε καμία περίπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες. εγω ήμουν υοερ της μάσκας με επιφύλαξη για τις πρώτες τάξεις αλλά αυτό που έζησα όλο το χρόνο μου φάνηκε κοροϊδία. μεγαλύτερο ψέμα από το ότι τα παιδιά προσαρμόστηκαν με τη μάσκα κ τήρησαν τα μέτρα υποδειγματικά, δεν υπάρχει. βασικά έκαναν ο,τι κ οι ενήλικες, οπότε αν έχουμε αυτό ως μέτρο σύγκρισης, ναι τότε ηταν καλύτερα γιατί δεν έψαχναν κ δικαιολογία να μην τη φοράνε. αλλά μέχρι εκεί. για τα πιο μικρά ειλικρινα δεν μπορώ να φανταστώ πώς τη χρησιμοποιούσαν ολοσωστα. εκτός αν εννοουμε πάλι ότι απλώς τη φορούσαν υποτυπωδώς χωρίς να διαμαρτύρονται. ενταξει καταλαβαίνω ότι τα δικά μας είχαν κ την (ψεύτο)ασφάλεια ότι το νησί δεν έχει κρούσματα κ ούτως ή άλλως κάποιους φίλους εβλεπαν κ στην καραντίνα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πολύ καλύτερο στην υπόλοιπη χώρα. 

 

Τη φοράνε μέσα στο μάθημα, εννοείται όχι στο διάλειμμα, ή τέλος πάντων όχι σωστά εκτός μαθήματος.

Με τα παιδιά μου και με όσους άλλους γονείς και εκπαιδευτικούς έχω μιλήσει, το ίδιο λένε, ότι και φορέθηκε η μάσκα στις αίθουσες και ότι παρά τις χαμηλές προσδοκίες μάλλον δούλεψε.

Δεδομένου ότι έγινε θέμα και με δάσκαλο στο Δημοτικό και με μαθητές στο Λύκειο που έβγαζαν μύτη έξω, φαντάζομαι ότι ήταν μεμονωμένα περιστατικά και γι αυτό και έγινε φασαρία.

Βέβαια είμαι σε Δήμο με πολλά κρούσματα, όλοι έχουμε γνωστούς που ασθένησαν και νοσηλεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Τη φοράνε μέσα στο μάθημα, εννοείται όχι στο διάλειμμα, ή τέλος πάντων όχι σωστά εκτός μαθήματος.

Με τα παιδιά μου και με όσους άλλους γονείς και εκπαιδευτικούς έχω μιλήσει, το ίδιο λένε, ότι και φορέθηκε η μάσκα στις αίθουσες και ότι παρά τις χαμηλές προσδοκίες μάλλον δούλεψε.

Δεδομένου ότι έγινε θέμα και με δάσκαλο στο Δημοτικό και με μαθητές στο Λύκειο που έβγαζαν μύτη έξω, φαντάζομαι ότι ήταν μεμονωμένα περιστατικά και γι αυτό και έγινε φασαρία.

Βέβαια είμαι σε Δήμο με πολλά κρούσματα, όλοι έχουμε γνωστούς που ασθένησαν και νοσηλεύτηκαν.

Στο μάθημα τη φορούσαν, ναι. Σε 2-3 σε κάθε τμήμα βέβαια η μύτη έβγαινε κ υπήρχαν 4-5 σε όλο το σχολείο που παρά τις συνεχείς παρατηρήσεις, δεν τη φόρεσαν ποτέ σωστά κ χαλούσαν το μαθημα . Όμως αν βρίσκονταν για λίγο μόνα στην αίθουσα εκτός μαθήματος, δεν τη φορούσαν όλοι κ φυσικά όχι στο διάλειμμα, αλλά δεν την έβγαζαν σωστά σε σακουλάκι ούτε απέφευγαν να την πιάνουν. όμως αν κάποιου καθηγητη του έπεφτε από τη μύτη, το σχολίαζαν. θεωρητικά ήξεραν τι πρέπει να κάνουν κ το παραδέχονταν. δεν ξέρω αν σ εμάς περιόρισε ιώσεις, δν μπορώ να κρίνω αφού δουλέψαμε τόσο λίγο. σίγουρα από το τίποτα κάτι θα σώθηκε αλλά βλέποντας το από την οπτική του καθηγητη που έχει να φροντίσει και αυτό, ήταν μια προβληματική κατάσταση. για τα νήπια δεν ξέρω πραγματικά, εγω του έβαλα για πλάκα 1-2 φορές που το συζητούσαμε κ τη μια κρατούσε την αναπνοή του κ την άλλη την τραβούσε για να παίρνει αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στο μάθημα τη φορούσαν, ναι. Σε 2-3 σε κάθε τμήμα βέβαια η μύτη έβγαινε κ υπήρχαν 4-5 σε όλο το σχολείο που παρά τις συνεχείς παρατηρήσεις, δεν τη φόρεσαν ποτέ σωστά κ χαλούσαν το μαθημα . Όμως αν βρίσκονταν για λίγο μόνα στην αίθουσα εκτός μαθήματος, δεν τη φορούσαν όλοι κ φυσικά όχι στο διάλειμμα, αλλά δεν την έβγαζαν σωστά σε σακουλάκι ούτε απέφευγαν να την πιάνουν. όμως αν κάποιου καθηγητη του έπεφτε από τη μύτη, το σχολίαζαν. θεωρητικά ήξεραν τι πρέπει να κάνουν κ το παραδέχονταν. δεν ξέρω αν σ εμάς περιόρισε ιώσεις, δν μπορώ να κρίνω αφού δουλέψαμε τόσο λίγο. σίγουρα από το τίποτα κάτι θα σώθηκε αλλά βλέποντας το από την οπτική του καθηγητη που έχει να φροντίσει και αυτό, ήταν μια προβληματική κατάσταση. για τα νήπια δεν ξέρω πραγματικά, εγω του έβαλα για πλάκα 1-2 φορές που το συζητούσαμε κ τη μια κρατούσε την αναπνοή του κ την άλλη την τραβούσε για να παίρνει αέρα. 

 

Aχ μην αρχίζεις κι εσύ με το σακουλάκι, μπράβο στα παιδιά που δεν την έβαζαν. Πώς έχει κάτσει στους εκπαιδευτικούς ότι είναι υγιεινό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aχ μην αρχίζεις κι εσύ με το σακουλάκι, μπράβο στα παιδιά που δεν την έβαζαν. Πώς έχει κάτσει στους εκπαιδευτικούς ότι είναι υγιεινό αυτό;

Ε κ πού να την είχαν όταν δεν τη φορούσαν; στο λαιμο ή την τσέπη; είναι πιο υγιεινό αυτό; αφού οι οδηγίες αυτό λενε. ούτε βέβαια άλλαζαν δυο μάσκες. εγω όταν την έβγαζα στο γραφείο για να φάω, την τύλιγα σε καθαρή χαρτοπετσέτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε κ πού να την είχαν όταν δεν τη φορούσαν; στο λαιμο ή την τσέπη; είναι πιο υγιεινό αυτό; αφού οι οδηγίες αυτό λενε. ούτε βέβαια άλλαζαν δυο μάσκες. εγω όταν την έβγαζα στο γραφείο για να φάω, την τύλιγα σε καθαρή χαρτοπετσέτα. 

Ποιες οδηγίες; Οι μόνες οδηγίες που έχω δει από γιατρούς και έχω επιβεβαιώσει προσωπικά είναι καθαρή επιφάνεια, πχ μαντήλι, και η μάσκα επάνω με την εσωτερική πλευρά να ακουμπά στο μαντήλι. Αν μπει σε σακούλι, είναι για πέταμα, λογικά είναι πολύ χειρότερο από το να την κρεμάσεις στο λαιμό, αφού απλά ανακυκλώνεις τα μικροβια από τη μια μεριά στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ποιες οδηγίες; Οι μόνες οδηγίες που έχω δει από γιατρούς και έχω επιβεβαιώσει προσωπικά είναι καθαρή επιφάνεια, πχ μαντήλι, και η μάσκα επάνω με την εσωτερική πλευρά να ακουμπά στο μαντήλι. Αν μπει σε σακούλι, είναι για πέταμα, λογικά είναι πολύ χειρότερο από το να την κρεμάσεις στο λαιμό.

όλα τα φυλλάδια στα σχολεία για φύλαξη σε σακουλάκι λενε. εν πάση περιπτώσει, οπουδήποτε ας ήταν να την ακουμπάνε, σου λέω τίποτα δεν έκαναν, ή χύμα πάνω στο θρανίο ή στην τσέπη ή βάλε βγάλε συο λαιμό χωρίς πλύσιμο χεριών. πριν επιβληθεί κ στο διάλειμμα, ήταν λίγο καλύτερα γιατί κάποιοι όντως την αφαιρούσαν σωστά, όμως κανεις δεν τη φορούσε πριν μπει στην τάξη ή τη σκάλα κ ελάχιστοι στην τουαλέτα. δεν λέω ότι οι ενήλικες έκαναν κάτι άλλο, απλώς θεωρώ μεγάλο ψέμα το ότι τα παιδιά προσαρμόστηκαν στη μάσκα κ τη χρησιμοποίησαν σωστά. το μόνο σωστό ήταν ότι τη φορούσαν την ώρα του μαθήματος, δλδ το απόλυτο μίνιμουμ. η χρήση ήταν οκ για τη προστασία των καθηγητών κ την προστασία κάποιων λίγων παιδιών που ήταν σχολαστικά. Για το παιδί μου δλδ αν είναι να τη φοράνε έτσι, μια περιττή ταλαιπωρία κ ψυχολογική επιβάρυνση μου φαίνεται παρα προστασία. τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συζήτηση, προφανώς δεν θα καταργηθεί στα σχολεία του χρόνου οπότε θα το αποδεχτώ κ θα προσπαθήσω να τον προετοιμάσω, όπως θα επιβιώσουν όλα τα παιδιά θα επιβιώσουμε κ εμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...