Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα μονοδοσικο είναι όλα στα νησιά, σε κανένα άλλο κέντρο δεν υπάρχουν. 

όχι δεν είναι απλα συμβουλές, είναι κανονική παρανομία, αν θέλει κάποιος κάνει κ καταγγελία. είναι πολύ σοβαρό θέμα, γιατί σ ένα σχολείο αυτά δημιουργούν μεγάλη αναστάτωση. κ μετά υπάρχουν κ τα παιδιά που όντως τα τηρούν αυτά κ σίγουρα θα γκρινιάζουν στους γονείς τους. Έτσι όπως εινα τα σχολεία, εξαιρώ τα νήπια, αμφιβάλλω αν υπάρχει μεγάλη ενδοσχολική μετάδοση σε παιδιά που δεν κάνουν παρέα, σίγουρα κολλάνε οι φίλοι εντός ή εκτός σχολείου. όπως κ να χει όμως, ο κανόνας είναι αυτός, είναι γνωστός εξαρχής, το γλίτωσαν αυτό πολλοί επειδή τα σχολεία ήταν κλειστά ούτως ή άλλως αλλά δεν μπορεί να φτάνουμε στο τέλος κ να πουλάμε τρέλα. 

K ti tha ginei me tin kataggelia ? Mia sistasi tha kanoun stous goneis . K meta an ksanaginei kati paromoio apla ta paidia tha bgainoun pio kryfa 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

K ti tha ginei me tin kataggelia ? Mia sistasi tha kanoun stous goneis . K meta an ksanaginei kati paromoio apla ta paidia tha bgainoun pio kryfa 

αν σε πάρει η αστυνομία κ εχεις παραβιάσει την καραντίνα, είναι τεράστιο πρόστιμο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

Κι εγω στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ τελικά του έκλεισα, moderna 25/6 τραγικο!

 

Αλλά κοίταξα πχ στο ΚΑΤ, στο Σησμανόγλειο και στο Παίδων Πεντέλης και ήταν όλα γκρίζα, δεν έβγαζε καν επιλογή.

Συνήθως τίς πρώτες μέρες που ανοίγει για μια ηλικιακή ομάδα είναι λίγο στα ραντεβού αλλά τις επόμενες μέρες ανοίγουν κ αλλά, οπότε δες πάλι σε κανένα διήμερο μήπως βρεις κάτι νωρίτερα.

Και Αττικόν κάνουν το Τζόνσον αν δεν κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αν σε πάρει η αστυνομία κ εχεις παραβιάσει την καραντίνα, είναι τεράστιο πρόστιμο. 

Amfibalo an dinontai ayta ta terastia prostima pote k eidika se goneis . Apla mia dikaiologia tha brethei k tha ta mazepsoun . Amfibalo an paei pote kapoios na psaksei na brei kapoia pitsirikia pou to tmima tous einai kleisto gia na balei prostimo.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

Amfibalo an dinontai ayta ta terastia prostima pote k eidika se goneis . Apla mia dikaiologia tha brethei k tha ta mazepsoun . Amfibalo an paei pote kapoios na psaksei na brei kapoia pitsirikia pou to tmima tous einai kleisto gia na balei prostimo.

Ενταξει σε μικρά μερη όμως που γίνεται καταγγελία, θα μπορούσε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

κάποια μέρα μετά το Πάσχα πιάσαμε 110.000 σε μια μέρα, αυτό κρατήθηκε 2-3 μερες, μετά έπεσε λίγο πάνω από τις 100 κ δυο μέρες τώρα είναι κάτω από τις 100, ενώ έχουν φορτσάρει τα νησιά κ εμβολιάζουν μαζικά με όλες τις διαθέσιμες δυνάμεις. Μιυ έκανε εντύπωση αυτό, αφού έχει υπάρξει η δυνατότητα γθα περισσότερους. Άραγε έστειλαν γιατρούς στα νησιά; ή περιμένουμε εμβόλια αργότερα κ γι αυτό αργούν τα ραντεβού; πάντως εξακολουθούμε να είμαστε κάτω από τον μ.ο. της ΕΕ σε εμβολιαστική κάλυψη. 

Είσαι σίγουρη για τον μέσον όρο?Είχα διαβάσει ότι ήμασταν στην τέταρτη θέση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Είσαι σίγουρη για τον μέσον όρο?Είχα διαβάσει ότι ήμασταν στην τέταρτη θέση.

ένας που παρακολουθώ στο φβ που βγάζει κάθε μέρα στατιστικα λέει ότι είμαστε κάτω κ δίνει νούμερο κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, μαγιοπουλας said:

Είσαι σίγουρη για τον μέσον όρο?Είχα διαβάσει ότι ήμασταν στην τέταρτη θέση.

Πού το είχες διαβάσει αυτό? Ποτέ δεν ήμασταν σε καλή θέση. Μόνο η Βουλγαρία η Λιθουανία κ η Ρουμανία είναι χειρότερα από εμάς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

Πού το είχες διαβάσει αυτό? Ποτέ δεν ήμασταν σε καλή θέση. Μόνο η Βουλγαρία η Λιθουανία κ η Ρουμανία είναι χειρότερα από εμάς 

Το διάβασα πριν λίγες μέρες αλλα δεν θυμαμαι που.Το πολυ 4-5 μερες πριν.

Αν υποθέσουμε ότι μας δίνουν τα πραγματικά στοιχεία,εφόσον είναι όλα ανοικτά,έχει αρχίσει να πιάνει ο εμβολιασμός. 

Έχουμε νομιζω λιγότερες εισαγωγές κ διασωληνωμενους.

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Το διάβασα πριν λίγες μέρες αλλα δεν θυμαμαι που.Το πολυ 4-5 μερες πριν.

Αν υποθέσουμε ότι μας δίνουν τα πραγματικά στοιχεία,εφόσον είναι όλα ανοικτά,έχει αρχίσει να πιάνει ο εμβολιασμός. 

Έχουμε νομιζω λιγότερες εισαγωγές κ διασωληνωμενους.

Το βρήκα.Γκουγκλαρε στην καθημερινή 19/5.η Ελλάδα στην τέταρτη θέση των εμβολιασμών.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, μαγιοπουλας said:

Το διάβασα πριν λίγες μέρες αλλα δεν θυμαμαι που.Το πολυ 4-5 μερες πριν.

Αν υποθέσουμε ότι μας δίνουν τα πραγματικά στοιχεία,εφόσον είναι όλα ανοικτά,έχει αρχίσει να πιάνει ο εμβολιασμός. 

Έχουμε νομιζω λιγότερες εισαγωγές κ διασωληνωμενους.

Το βρήκα.Γκουγκλαρε στην καθημερινή 19/5.η Ελλάδα στην τέταρτη θέση των εμβολιασμών.

Τι να σου πω, μάλλον θα εννοούσε 4η από το τέλος. Μπες και δες τα στοιχεία του ecdc, δεν μπορώ να σκεφτώ πιο αξιόπιστη πηγή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , maripoz είπε:

Τι να σου πω, μάλλον θα εννοούσε 4η από το τέλος. Μπες και δες τα στοιχεία του ecdc, δεν μπορώ να σκεφτώ πιο αξιόπιστη πηγή 

Κοίτα.Οταν βλεπω κατι και μάλιστα σε μια σχετικά αξιόπιστη πηγή δεν τρέχω να κάνω επαλήθευση  .Μπορει να έχεις δίκιο.Απλα παρέθεσα ο.τι διαβασα .Αν είμαστε πίσω φταίει η ελληψη εμβολίων η η μη συμμετοχή του κόσμου πιστεύεις?Ρωταω γιατι τα ραντεβού ειναι φουλ.Τι δεν παει καλά?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κοίτα.Οταν βλεπω κατι και μάλιστα σε μια σχετικά αξιόπιστη πηγή δεν τρέχω να κάνω επαλήθευση  .Μπορει να έχεις δίκιο.Απλα παρέθεσα ο.τι διαβασα .Αν είμαστε πίσω φταίει η ελληψη εμβολίων η η μη συμμετοχή του κόσμου πιστεύεις?Ρωταω γιατι τα ραντεβού ειναι φουλ.Τι δεν παει καλά?

Νομίζω για az δεν ήταν ποτέ φουλ έβρισκες ψιλοαμεσως. Δεν είμαι σίγουρη τι δεν πάει καλά, είμαι σίγουρη για τα στοιχεία όμως του ecdc που δείχνουν την Ελλάδα 4η από το τέλος. Θα υπέθετα ότι ο λόγος που δεν πάει καλά μέχρι τώρα είναι ότι η μόνη επιλογή που είχαν η περισσότεροι ήταν τα az και για αυτό δισταζαν να κλείσουν ραντεβού. Στο έξης πιστεύω θα πάει καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , maripoz είπε:

Νομίζω για az δεν ήταν ποτέ φουλ έβρισκες ψιλοαμεσως. Δεν είμαι σίγουρη τι δεν πάει καλά, είμαι σίγουρη για τα στοιχεία όμως του ecdc που δείχνουν την Ελλάδα 4η από το τέλος. Θα υπέθετα ότι ο λόγος που δεν πάει καλά μέχρι τώρα είναι ότι η μόνη επιλογή που είχαν η περισσότεροι ήταν τα az και για αυτό δισταζαν να κλείσουν ραντεβού. Στο έξης πιστεύω θα πάει καλύτερα 

Το άρθρο της καθημερινής ειναι ξεκάθαρο.περιεργο.

Για αστρα ισως βρίσκεις και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με φουλ ραντεβού είναι περίεργο από τις 110 χιλ να πέσαμε στις 98 τις τελευταίες μέρες κ ενώ άρχισε ο εμβολιασμός των νησιών μαζικά. Ποσα ΑΖ έχουν μείνει πια;

Δεν μπορώ στο κινητό να δω το exec. η καθημερινή μπορεί να πήρε έναν επιμέρους δείκτη γιε να πει ότι είμαστε 4οι. 

Αυτός που διαβάζω τα στατιστικα του λέει ότι είμαστε σε πλήρως εμβολιασμένους πάνω από μέσο όρο εμώ σε κάλυψη με έστω μια δόση  είμαστε στο 33% ενώ ευρωπαϊκός μ.ο. 35. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είδα ότι με μια δόση στην Ελλάδα έχουν εμβολιαστεί το 31,3 αν θυμάμαι καλά, οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι 17,1%. Στους πλήρως εμβολιασμενοι οι περισσότεροι εκεί κυμαίνονται, από 14-19% περίπου. Η Γερμανία έχει λιγότερους από μας πλήρως, η Ιταλία λίγο λιγότερους, η Κύπρος είναι περίπου στο 18%, η Σουηδία λιγότερους, η Νορβηγία λίγο λιγότερους, η Τουρκία λιγότερους. Η μόνη από τις χώρες που είδα που έχουν ξεφύγει αρκετά είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με 33%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ πάντως είδα ότι με μια δόση στην Ελλάδα έχουν εμβολιαστεί το 31,3 αν θυμάμαι καλά, οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι 17,1%. Στους πλήρως εμβολιασμενοι οι περισσότεροι εκεί κυμαίνονται, από 14-19% περίπου. Η Γερμανία έχει λιγότερους από μας πλήρως, η Ιταλία λίγο λιγότερους, η Κύπρος είναι περίπου στο 18%, η Σουηδία λιγότερους, η Νορβηγία λίγο λιγότερους, η Τουρκία λιγότερους. Η μόνη από τις χώρες που είδα που έχουν ξεφύγει αρκετά είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με 33%

Στους πλήρως τα ίδια έχω δει κ εγω. Στους εμβολιασμένους έστω με μια δόση είμαστε πιο πίσω συστηματικά κ δεν καταλαβαίνω το γιατί. Αναλογικά με τον πληθυσμό τα ίδια δεν πήραν όλες οι χώρες στην ΕΕ; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Στους πλήρως τα ίδια έχω δει κ εγω. Στους εμβολιασμένους έστω με μια δόση είμαστε πιο πίσω συστηματικά κ δεν καταλαβαίνω το γιατί. Αναλογικά με τον πληθυσμό τα ίδια δεν πήραν όλες οι χώρες στην ΕΕ; 

Που είδες ότι είμαστε πιο πίσω? Οι άλλες χώρες πόσο έχουν ποσοστό? Εγώ όσες χώρες είδα δεν έχουν μεγάλη διαφορά... Εσύ που μπαίνεις για να δεις?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mama16 said:

Εγώ πάντως είδα ότι με μια δόση στην Ελλάδα έχουν εμβολιαστεί το 31,3 αν θυμάμαι καλά, οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι 17,1%. Στους πλήρως εμβολιασμενοι οι περισσότεροι εκεί κυμαίνονται, από 14-19% περίπου. Η Γερμανία έχει λιγότερους από μας πλήρως, η Ιταλία λίγο λιγότερους, η Κύπρος είναι περίπου στο 18%, η Σουηδία λιγότερους, η Νορβηγία λίγο λιγότερους, η Τουρκία λιγότερους. Η μόνη από τις χώρες που είδα που έχουν ξεφύγει αρκετά είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με 33%

 

Πού βλέπεις τα στατιστικά για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Belmar είπε:

 

Πού βλέπεις τα στατιστικά για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες;

Το είχα γράψει λίγο λάθος στο google.. έγραψα: πόσοι πληθυσμοσ έχουν εμβολιαστεί στην Ελλάδα.. Αν γράψω πόσος πληθυσμός έχει εμβολιαστεί στην Ελλάδα δεν μου βγάζει την σελίδα :P και μου βγάζει πάνω πάνω επικεφαλιδα εμβόλιο covid 19 κ υπάρχουν τα στατιστικά στοιχεία. Εκεί μπορείς να αλλάξεις την χώρα αν θες, την ημερομηνία και σου βγάζει ένα πίνακα με εμβολιασμούς 1 δόσης κ πλήρως εμβολιασμενοι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Που είδες ότι είμαστε πιο πίσω? Οι άλλες χώρες πόσο έχουν ποσοστό? Εγώ όσες χώρες είδα δεν έχουν μεγάλη διαφορά... Εσύ που μπαίνεις για να δεις?

Τι εννοείς μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Belmar είπε:

 

Πού βλέπεις τα στατιστικά για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες;

γενικά στο ecdc vaccine tracker αλλά αυτό που σας έγραψα το είδα από γιατρό που γράφει επώνυμα στο φβ κ τα αναφέρει κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά οι εμβολιασμοί στις περισσότερες χώρες της ευρύτερης ΕΕ (μάλλον ξέχασα να δηλώσω κάποιες). Σε σύνολο εμβολιασμών (έστω μια δόση) αλλά και full  είμαστε στη μέση.

 

 

ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&pickerSort=desc&pickerMetric=total_vaccinations&Metric=People+vaccinated+%28by+dose%29&Interval=Cumulative&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=FRA~DEU~HUN~ITA~GBR~ESP~NLD~PRT~GRC~CHE~DNK~FIN~NOR~SVK~IRL~HRV~LTU~BGR~UKR~SVN~ALB~CYP~MLT~MDA~MKD~BIH~MNE

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vtgian said:

Αναλυτικά οι εμβολιασμοί στις περισσότερες χώρες της ευρύτερης ΕΕ (μάλλον ξέχασα να δηλώσω κάποιες). Σε σύνολο εμβολιασμών (έστω μια δόση) αλλά και full  είμαστε στη μέση.

 

 

ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&pickerSort=desc&pickerMetric=total_vaccinations&Metric=People+vaccinated+%28by+dose%29&Interval=Cumulative&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=FRA~DEU~HUN~ITA~GBR~ESP~NLD~PRT~GRC~CHE~DNK~FIN~NOR~SVK~IRL~HRV~LTU~BGR~UKR~SVN~ALB~CYP~MLT~MDA~MKD~BIH~MNE

 

 

Στο vaccine tracker του ecdc είμαστε τέταρτοι από το τέλος στην μια τουλάχιστον δοση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι εννοείς μεγαλη διαφορα?

Είπα ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Δλδ ότι όλες οι χώρες πάνω κάτω στο ίδιο ποσοστό εμβολιασμό κυμαίνονται οι πλήρως εμβολιασμενοι. Για μια δόση δεν πολύ κοιτούσα τις άλλες χώρες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Είπα ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Δλδ ότι όλες οι χώρες πάνω κάτω στο ίδιο ποσοστό εμβολιασμό κυμαίνονται οι πλήρως εμβολιασμενοι. Για μια δόση δεν πολύ κοιτούσα τις άλλες χώρες

νομίζω ότι η μια δόση είναι πιο αντιπροσωπευτική γιατί δείχνει κ την πρόθεση εμβολιασμού. αυτόι που έκαναν κ τις δυο ήταν αυτοί που ήταν, τελείωσε το ποσοστό τους. το θέμα είναι ο ρυθμός με τον οποίο προστίθενται νέοι εμβολιασμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...