Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ξερεις τι κάνουν?γιατί με βολευει

Ο άντρας μου που έχει κλείσει εκεί είναι για pfizer αν κρίνω από την απόσταση μεταξύ δόσεων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 32 λεπτά , vtgian είπε:

Ο άντρας μου που έχει κλείσει εκεί είναι για pfizer αν κρίνω από την απόσταση μεταξύ δόσεων. 

Εκλεισεψκ γνωστός μου για αστρα εκει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εκλεισεψκ γνωστός μου για αστρα εκει

Τι να σου πω... Εμένα όταν έστρωσε η πλατφόρμα δεν μου το είχε καν στη λίστα επιλογής. Και όσους ξέρω που το έκαναν εκεί, Pfizer έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vtgian είπε:

Τι να σου πω... Εμένα όταν έστρωσε η πλατφόρμα δεν μου το είχε καν στη λίστα επιλογής. Και όσους ξέρω που το έκαναν εκεί, Pfizer έκαναν. 

Στο ξιφασκιας εκλεισε σημερα το πρωο φιλη για αστρα .μήπως λες αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Στο ξιφασκιας εκλεισε σημερα το πρωο φιλη για αστρα .μήπως λες αλλο?

 

Όχι, το ίδιο λέμε! Αν μπορούσα θα εκλεινα και εγώ εκεί γιατί είναι το πιο κοντινό μου. Αλλά μέχρι χθες το βράδυ, δεν μου το είχα καν στη λίστα να μπορώ να το επιλέξω! Μήπως άλλαξε κάτι και βγάλανε στο μεταξύ νέα γραμμή με ΑΖ και εκεί; γιατί κάτι τέτοιο διάβαζα να λένε. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Στο Ελληνικό δεν κάνουν az. Στην αρχή που είχε πρόβλημα η πλατφόρμα μου το έβγαζε στη λίστα (χωρίς ραντεβού), μετά έφτιαξε και έφυγε από τη λίστα. 

Eγώ στο Ελληνικό θα το κάνω! Έχω κλείσει τα ραντεβού! Απλά ήταν πολύ λίγες οι διαθέσιμες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vtgian είπε:

 

Όχι, το ίδιο λέμε! Αν μπορούσα θα εκλεινα και εγώ εκεί γιατί είναι το πιο κοντινό μου. Αλλά μέχρι χθες το βράδυ, δεν μου το είχα καν στη λίστα να μπορώ να το επιλέξω! Μήπως άλλαξε κάτι και βγάλανε στο μεταξύ νέα γραμμή με ΑΖ και εκεί; γιατί κάτι τέτοιο διάβαζα να λένε. Τι να πω...

Προφανως

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , irin είπε:

Eγώ στο Ελληνικό θα το κάνω! Έχω κλείσει τα ραντεβού! Απλά ήταν πολύ λίγες οι διαθέσιμες ημέρες

 

Με το καλό! 

Ίσως όταν μπήκα να μην είχε ραντεβού καθόλου και δεν το έβγαζε. Λέω τώρα...

Εντάξει δε θα πάω και μακριά, στη Γλυφάδα έκλεισα :) 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε λόγω θηλασμού να μην κάνω το Άστρα, να περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα κ να κλείσω με phizer ή μοντέρνα ,(41). Αυτό γιατί λέει δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για θηλάζουσες οπότε ακολουθούμε ότι έχουν πει για εγκυμονούσες. Εγώ από τη μια ήθελα να κάνω την πρώτη δόση γιατί σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά κ εκεί είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Σκέφτομαι να διακοψω το θηλασμό κ να το κάνω. Για τους 40 με 44 γνωρίζετε το χρονοδιάγραμμα για να μπορούν να εμβολιαστούν κ με άλλων εταιριών πλην Άστρα;

 

Κι εμένα μου το είπε αυτό μία γιατρός, αλλά μάλλον η ίδια δεν είχε θηλάσει, γιατί δεν γίνεται να κοπεί έτσι ξαφνικά μαχαίρι ο θηλασμός μέσα σε λίγες μέρες. Τελικά όμως διάβασα ότι για τις θηλάζουσες δεν υπάρχει προβλημα, το έγραψε και ο Παπαβεντσης που είναι πολύ έγκυρος στο θέμα του θηλασμού. Τη δικιά μου παιδιατρο-συμβουλο θηλασμού δεν τη ρώτησα ακομα γιατί ούτως ή άλλως έχω σχεδόν αποφασίσει να μην κάνω το άστρα λόγω σκέψεων για εγκυμοσύνη σε λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται ότι η ζήτηση είναι μεγάλη. Πολύ καλό αυτό. Όσο κι αν έγιναν διαχειριστικά λάθη στην ενημέρωση για το θέμα, αποδείχτηκε πολύ καλή κίνηση. Κι αφού φαίνεται ότι κ η μετάδοση από εμβολιασμένους είναι πολύ μικρή, θα κάνει καλό στους εργασιακούς χώρους να υπάρχουν νέοι εργαζόμενοι εμβολιασμένοι.

 

Διάβαζα σε συζήτηση γιατρών ότι μετά τον Ιούνιο αναμένουμε επάρκεια εμβολιων για τον ενήλικα πληθυσμό. Κι αυτό είναι καλό, γιατί τώρα που κινήθηκαν οι πιο νέοι, θα πάψει να είναι ο εμβολιασμός υπόθεση μόνο για ευπαθείς κ ηλικιωμένους κ «γραφικούς», ο ένας με τον άλλον θα παρακινούνται κ οι νεότεροι. 

 

Μακαρι να αποδειχτεί κιόλας ότι η ανοσία έχει κάποια ικανοποιητική διάρκεια για να μην υπονομευτεί η διαδικασια με την ανάγκη αναμνηστικής δόσης πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι αυτό είναι καλό, γιατί τώρα που κινήθηκαν οι πιο νέοι, θα πάψει να είναι ο εμβολιασμός υπόθεση μόνο για ευπαθείς κ ηλικιωμένους κ «γραφικούς», ο ένας με τον άλλον θα παρακινούνται κ οι νεότεροι. 

 

Κάποιοι που δεν θέλουν να κάνουν όμως μπορεί αντί να παρακινηθουν να σκεφτούν "τώρα που έχουν εμβολιαστεί τόσοι πολλοί είμαι πιο προστατευμένος οπότε δεν το κάνω"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Κάποιοι που δεν θέλουν να κάνουν όμως μπορεί αντί να παρακινηθουν να σκεφτούν "τώρα που έχουν εμβολιαστεί τόσοι πολλοί είμαι πιο προστατευμένος οπότε δεν το κάνω"

 Αυτοί θα υπάρχουν παντα, ευτυχώς για αυτούς ο περισσότερος κόσμος φαίνεται ότι στο τέλος δεν θα φοβηθεί, ελπίζω δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε λόγω θηλασμού να μην κάνω το Άστρα, να περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα κ να κλείσω με phizer ή μοντέρνα ,(41). Αυτό γιατί λέει δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για θηλάζουσες οπότε ακολουθούμε ότι έχουν πει για εγκυμονούσες. Εγώ από τη μια ήθελα να κάνω την πρώτη δόση γιατί σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά κ εκεί είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Σκέφτομαι να διακοψω το θηλασμό κ να το κάνω. Για τους 40 με 44 γνωρίζετε το χρονοδιάγραμμα για να μπορούν να εμβολιαστούν κ με άλλων εταιριών πλην Άστρα;

 

 

 

Eipan arxes maiou tha anakoinosoun k gia tous 40-44 gia ola ta embolia. Gia na to lene episima simenei oti den tha argisei pano 15 meres.  Eksallou eipan mexri mesa iouniou tha exoun anoiksei oles oi hlikies.  Opote perimenoun apla kapoies paradoseis mallon k na doun pos tha paei k to astrazeneca.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Κι εμένα μου το είπε αυτό μία γιατρός, αλλά μάλλον η ίδια δεν είχε θηλάσει, γιατί δεν γίνεται να κοπεί έτσι ξαφνικά μαχαίρι ο θηλασμός μέσα σε λίγες μέρες. Τελικά όμως διάβασα ότι για τις θηλάζουσες δεν υπάρχει προβλημα, το έγραψε και ο Παπαβεντσης που είναι πολύ έγκυρος στο θέμα του θηλασμού. Τη δικιά μου παιδιατρο-συμβουλο θηλασμού δεν τη ρώτησα ακομα γιατί ούτως ή άλλως έχω σχεδόν αποφασίσει να μην κάνω το άστρα λόγω σκέψεων για εγκυμοσύνη σε λίγους μήνες.

 

Έχω βάλει πιο πάνω απόσπασμα από τις οδηγίες εμβολιασμού όπως διαμορφώθηκαν τον Απρίλιο (δεν έχει εγκριθεί ακόμα).

Είναι ξεκάθαρο ότι θηλασμός και οποιοδήποτε εμβόλιο, είναι απολύτως συμβατά. 

 

Σε σχέση με τις κυήσεις έχει γίνει τεράστια συζήτηση, κυρίως λόγω των ΜΜΕ. Όποια είναι έγκυος ή υπάρχει πιθανότητα να μείνει έγκυος άμεσα και θέλει να εμβολιαστεί, το κάνει με mrna εμβόλια χωρίς κανένα θέμα. Αν θέλει να κάνει με ΑΖ ή Johnson θα πρέπει πρώτα να τελειώσει το εμβολιαστικό σχήμα και ο μόνος λόγος για αυτό είναι ότι δεν έχουν ακόμα δεδομένα για την ασφάλεια. Πόσο θα πρέπει να περιμένει μετά, δε διευκρινίζεται. Πιστεύουν ότι είναι κατά 99% ασφαλές, και μάλιστα αν τύχει κάποια και εμβολιαστεί και στη συνέχεια μείνει έγκυος (πριν τη 2η δόση) δε συστήνουν καν τη διακοπή κύησης. Απλώς δεν έχουν ακόμα δεδομένα. Τα υπόλοιπα περί στειρότητας κλπ. δεν υπάρχουν.

 

Από την άλλη, αν έχεις προλάβει να εμβολιαστείς πριν μείνεις έγκυος, "πριμοδοτείς" το μωρό σου με αντισώματα για τους πρώτους μήνες ζωής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

59 minutes ago, little lamb said:

 

Κάποιοι που δεν θέλουν να κάνουν όμως μπορεί αντί να παρακινηθουν να σκεφτούν "τώρα που έχουν εμβολιαστεί τόσοι πολλοί είμαι πιο προστατευμένος οπότε δεν το κάνω"

Αυτοί υπήρχαν και πριν την πανδημία , θα υπάρχουν και μετά, αρκεί να σκεφτείς πως αμφισβητούν εμβόλια τα οποία είναι δοκιμασμένα δεκαετίες και έχουν σώσει εκατομμύρια κόσμου, σκέψου πόσο αμφισβητούν αυτά για τον κορονοιό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτοί υπήρχαν και πριν την πανδημία , θα υπάρχουν και μετά, αρκεί να σκεφτείς πως αμφισβητούν εμβόλια τα οποία είναι δοκιμασμένα δεκαετίες και έχουν σώσει εκατομμύρια κόσμου, σκέψου πόσο αμφισβητούν αυτά για τον κορονοιό.

 

Δεν είναι απολύτως οι ίδιοι όμως. Τα εμβόλια του κορωνοϊου τα φοβαται (όχι ακριβώς τα αμφισβητεί) πολυς κόσμος που ποτέ δεν έχει αμφιταλαντευτει καν για άλλο εμβόλιο. Ο άντρας μου πχ. Λόγω μικρού χρονικού διαστήματος που υπάρχουν, όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτοί υπήρχαν και πριν την πανδημία , θα υπάρχουν και μετά, αρκεί να σκεφτείς πως αμφισβητούν εμβόλια τα οποία είναι δοκιμασμένα δεκαετίες και έχουν σώσει εκατομμύρια κόσμου, σκέψου πόσο αμφισβητούν αυτά για τον κορονοιό.

Ακριβώς. Το ζητούμενο είναι να κερδηθούν όσοι είχαν κατά νου ότι θα το κάνουν αργότερα αναπόφευκτα, αλλά δεν θα τρέξουν τώρα πρώτοι. Όσο ακούν γύρω τους συνομηλίκους να εμβολιάζονται, θα έχουν περισσότερα κίνητρα. Να δούμε τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα των παιδιών, γιατί εκεί είναι πιο περίπλοκο το ζήτημα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, μόλις μου σκάει άρθρο από το in.gr με τίτλο "Μητσοτάκης προς τις ηλικίες 40-44: Το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής" 

 

[...Με μήνυμά του μέσω του πρωθυπουργικού λογαριασμού στο twitter ο Κυριάκος Μητσοτάκης αναγγέλλει ότι άνοιξε η πλατφόρμα εμβολιασμού για τις ηλικίες 40-44 ετών και προτρέπει σε εμβολιασμό τους πολίτες επισημαίνοντας ότι «το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής»...]

 

Το δε μήνυμα του στο twitter ήταν "Από σήμερα μπορούν να προγραμματίσουν τον εμβολιασμό τους οι πολίτες 40-44 ετών! Το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής"

 

Σήμερα το έγραψε αυτό. Όχι χθες. Σήμερα. Όταν το ίδιο του το επιτελείο από χθες μας ενημέρωσε ότι εκτάκτως άνοιξαν την πλατφόρμα. 

Και άντε αυτός, έκανε μαλακία ο pr του και το έβγαλε σήμερα. Το in.gr λίγο μυαλό;

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο προκάτ είναι ότι δημοσιεύουν στα media πολιτικοί και μέσα..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vtgian είπε:

Στο μεταξύ, μόλις μου σκάει άρθρο από το in.gr με τίτλο "Μητσοτάκης προς τις ηλικίες 40-44: Το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής" 

 

[...Με μήνυμά του μέσω του πρωθυπουργικού λογαριασμού στο twitter ο Κυριάκος Μητσοτάκης αναγγέλλει ότι άνοιξε η πλατφόρμα εμβολιασμού για τις ηλικίες 40-44 ετών και προτρέπει σε εμβολιασμό τους πολίτες επισημαίνοντας ότι «το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής»...]

 

Το δε μήνυμα του στο twitter ήταν "Από σήμερα μπορούν να προγραμματίσουν τον εμβολιασμό τους οι πολίτες 40-44 ετών! Το ραντεβού για τον εμβολιασμό είναι ραντεβού ζωής"

 

Σήμερα το έγραψε αυτό. Όχι χθες. Σήμερα. Όταν το ίδιο του το επιτελείο από χθες μας ενημέρωσε ότι εκτάκτως άνοιξαν την πλατφόρμα. 

Και άντε αυτός, έκανε μαλακία ο pr του και το έβγαλε σήμερα. Το in.gr λίγο μυαλό;

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο προκάτ είναι ότι δημοσιεύουν στα media πολιτικοί και μέσα..

 

Θα ήταν στη λίστα για να μπει σήμερα κ δεν θα το αλλαξε κανεις. Μα δεν θυμάσαι πριν από χρόνια που είχε προκάτ άρθρο το Βήμα για μια συνάντηση του πρωθυπουργού, δεν θυμάμαι ποιος ήταν τότε, με τον Ερντογαν, συνάντηση που τελικά δεν έγινε αλλά το άρθρο ήταν προγραμματισμένο να δημοσιευτεί κ δεν το αλλαξε κανεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Θα ήταν στη λίστα για να μπει σήμερα κ δεν θα το αλλαξε κανεις. Μα δεν θυμάσαι πριν από χρόνια που είχε προκάτ άρθρο το Βήμα για μια συνάντηση του πρωθυπουργού, δεν θυμάμαι ποιος ήταν τότε, με τον Ερντογαν, συνάντηση που τελικά δεν έγινε αλλά το άρθρο ήταν προγραμματισμένο να δημοσιευτεί κ δεν το αλλαξε κανεις; 

Ναι, ναι το θυμάμαι...

 

(μόλις άνοιξε νέα θέση εργασίας, τουιτεράς για τον PM)  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Δεν ανοιξε για όλους χθες παιδιά, για όσους δεν έχουν άυλη ανοιξε σήμερα πρωί.


Και στις νέες ηλικίες, η πλειοψηφία δεν έχει άυλη.

 

Καλά τώρα... Από χθες το απόγευμα είχε γεμίσει δημοσιεύματα ο τύπος ότι άνοιξαν εκτάκτως τα ραντεβού.

Και σήμερα είχε παντού, από νωρίς, σχολιασμό για τη μεγάλη προσέλευση. Ας έγραφε "από χθες".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν είναι απολύτως οι ίδιοι όμως. Τα εμβόλια του κορωνοϊου τα φοβαται (όχι ακριβώς τα αμφισβητεί) πολυς κόσμος που ποτέ δεν έχει αμφιταλαντευτει καν για άλλο εμβόλιο. Ο άντρας μου πχ. Λόγω μικρού χρονικού διαστήματος που υπάρχουν, όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Ακριβώς! Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Ούτε της γρίπης έχω κάνει ποτέ. Με αρκετές συζητήσεις με γιατρούς μου είπαν αρκετοί από αυτούς πως ούτε καν το κάνουν στις οικογένειές τους, γιατί είναι τόσα λίγα τα στελέχη που αντιμετωπίζει. Φυσικά ο καθένας έχει άλλες ανάγκες/θέματα υγείας και πρέπει να ρωτά το γιατρό του. Κι άντε και εμβολιάζομαι. Όπως πάει η κατάσταση κάθε λίγο και λιγάκι θα πρέπει να ξανακάνουμε εμβόλιο; Αρκετά πιθανό... Προσωπικά μάλλον θα εμβολιαστώ μόνο με το εμβόλιο της επιλογής μου και μόνο για να μην έχω θέματα σε ταξίδια και ίσως στη δουλειά αν με κάποιο τρόπο καταστεί υποχρεωτικό. 

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ακριβώς. Το ζητούμενο είναι να κερδηθούν όσοι είχαν κατά νου ότι θα το κάνουν αργότερα αναπόφευκτα, αλλά δεν θα τρέξουν τώρα πρώτοι. Όσο ακούν γύρω τους συνομηλίκους να εμβολιάζονται, θα έχουν περισσότερα κίνητρα. Να δούμε τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα των παιδιών, γιατί εκεί είναι πιο περίπλοκο το ζήτημα. 

Τότε θα εμβολιάσουν λογικά πρώτοι τα παιδιά τους όσοι ήταν υπέρ του εμβολίου εξ αρχής και πάλι θα υπάρχουν διαφωνίες με τους άλλους, χαρακτηρισμοί και πάει λέγοντας :D. Και φυσικά οι γονείς θα συζητήσουν το θέμα με τον παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Προσωπικά μάλλον θα εμβολιαστώ μόνο με το εμβόλιο της επιλογής μου και μόνο για να μην έχω θέματα σε ταξίδια και ίσως στη δουλειά αν με κάποιο τρόπο καταστεί υποχρεωτικό. 

φοβάμαι ότι προς τα εκεί πάει το πράγμα, εμμέσως. ειδικά οι περιορισμοί στα ταξίδια κ οι αποκλεισμοί ανεμβολιαστων  από θέσεις εργασίας θα είναι ένας μεγάλος εκβιασμός. το θέμα όμως δεν είναι να γίνει έτσι εκβιαστικά, αυτό δεν θα βοηθήσει στο να καλλιεργηθεί εμπιστοσύνη. και μάλλον θα δώσει περισσότερα όπλα στους συνωμοσιολόγους. 

 

Μπορπυν σε πρώτη φάση να δώσουν πιο έξυπνα κίνητρα πχ όπως αυτό που λέει ο cdc, εμβολιασμένοι χωρίς μάσκα σε υπαίθριες δραστηριότητες. βέβαια αυτό δεν ελέγχεται εύκολα, αλλά περναει ένα μήνυμα. 

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

 

Τότε θα εμβολιάσουν λογικά πρώτοι τα παιδιά τους όσοι ήταν υπέρ του εμβολίου εξ αρχής και πάλι θα υπάρχουν διαφωνίες με τους άλλους, χαρακτηρισμοί και πάει λέγοντας :D. Και φυσικά οι γονείς θα συζητήσουν το θέμα με τον παιδίατρο. 

Δεν είναι απαραίτητο ότι όσοι το κάνουν για τον εαυτό τους θα το κάνουν το ίδιο γρήγορα κ στα παιδιά τους, για τα οποία ο κίνδυνος νοσησης είναι πολύ μικρότερος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...