Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν ξέρω, διάβασα κάτι σχόλια ότι είναι βλακεια που το έβαλαν στους 30-39 επειδή αυτοί είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και από αυτό καταλαβα ότι εννοούσαν να το αποφύγεις αν δεν έχεις "ξεμπερδεψει" από παιδιά. Εντωμεταξυ μου'λεγε η μάνα μου για δύο κόρες φιλενάδων της που έχουν μωρά ότι θα το κάνουν και της είπα ότι μπορεί να μη θέλουν να κάνουν άλλο! Πάντως δεν έχουν διευκρινισει και μετά από πόσο διάστημα μένεις έγκυος αφοβα, δεν υπάρχουν δεδομένα. Μετά από 1 μήνα, 3 μήνες, 1 χρόνο; Έλα ντε. Εμείς σκεφτόμασταν για το καλοκαίρι-αρχες φθινοπώρου να δοκιμάσουμε την τύχη μας για δεύτερο κι έχουμε ψιλομπλοκαρει τώρα με όλα αυτά.

Σε λίγο καιρό θα βγουν και δεδομένα για την εγκυμοσύνη και θα ξεκαθαρίσει.

 

Προς το παρόν περίμενε να ανοίξουν τα άλλα αν προγραμματίζεις εγκυμοσύνη, για τον άντρα βεβαια δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Ναι είχε θέμα νωρίτερα γιατί μου έβγαζε ένα σωρό κέντρα  (πχ Ελληνικό ) ενώ τώρα έχει λίγα κέντρα μόνο (του Ελληνικού δεν είναι σε αυτά). Θα μπορούσα και το Σάββατο να πάω, αλλά Αθήνα κέντρο. Οκ, δε καιγόμαστε τόσο πολύ :)

 

Στο ελληνικό κανουν μονο αστρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Ilaeira είπε:

Σχετικά με την εγκυμοσύνη, εγώ άκουσα για τρίμηνο, που νομίζω ότι ισχύει έτσι κι αλλιώς για διάφορες ιατρικές πράξεις, για ταξίδια σε χώρες με ζίκα κλπ. Δεν κατάλαβα δηλαδή πως υπάρχει διαφορά σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που συνιστάται να περιμένεις 3 μήνες πριν μείνεις έγκυος. 

 

Μακάρι να είναι οκ το τρίμηνο. Το ζικα τι είναι; 

Εντωμεταξυ ακούσαμε και μια φήμη και για άντρες αν σκοπεύουν να τεκνοποιήσουν. Το άκουσε καμιά σας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν ξέρω, διάβασα κάτι σχόλια ότι είναι βλακεια που το έβαλαν στους 30-39 επειδή αυτοί είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και από αυτό καταλαβα ότι εννοούσαν να το αποφύγεις αν δεν έχεις "ξεμπερδεψει" από παιδιά. Εντωμεταξυ μου'λεγε η μάνα μου για δύο κόρες φιλενάδων της που έχουν μωρά ότι θα το κάνουν και της είπα ότι μπορεί να μη θέλουν να κάνουν άλλο! Πάντως δεν έχουν διευκρινισει και μετά από πόσο διάστημα μένεις έγκυος αφοβα, δεν υπάρχουν δεδομένα. Μετά από 1 μήνα, 3 μήνες, 1 χρόνο; Έλα ντε. Εμείς σκεφτόμασταν για το καλοκαίρι-αρχες φθινοπώρου να δοκιμάσουμε την τύχη μας για δεύτερο κι έχουμε ψιλομπλοκαρει τώρα με όλα αυτά.

εγω το έγραψα το σχόλιο για την αναπαραγωγική ηλικία. δεν εννοούσα όμως ότι αντενδείκνυται για οποία θέλει να κάνει παιδιά γενικα. αφού το εμβόλιο αυτό έχει κ τέτοιο μεσοδιάστημα μεταξύ δόσεων, το διάστημα αναμονής αυξάνεται κ λογικά γι αυτό το είπαν.

 

απο την άλλη, οι έγκυες είναι ευπαθείς ομάδες κ το λογικό είναι να έχουν εμβολιαστεί κατά τη διάρκεια τις κύησης. 

 

@Mama_Anesti_ σε ταβέρνα θα πάμε μόλις ανοίξουν. όχι όμως σε ώρα αιχμής. κ ανεμβολιαστοι θα πηγαίναμε. γενικα με σωστές προϋπουεσεις το θεωρούμε πολύ ασφαλές. για συνάντηση με άτομα εκτός οικογένειας δεν ξέρω τι θα κάνουμε όπως επίσης κ με παιδική χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Σε λίγο καιρό θα βγουν και δεδομένα για την εγκυμοσύνη και θα ξεκαθαρίσει.

 

Προς το παρόν περίμενε να ανοίξουν τα άλλα αν προγραμματίζεις εγκυμοσύνη, για τον άντρα βεβαια δεν παίζει ρόλο.

 

Ο άντρας μου δικαιούται απ'όλα, είναι στο 45-49. Αλλά είναι και επιφυλακτικός για όλα, όχι μόνο για το ΑΖ (δεν είναι του αντιεμβολιαστικου, ούτε θρήσκος ούτε ψεκασμενος, αλλά φοβάται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ο άντρας μου δικαιούται απ'όλα, είναι στο 45-49. Αλλά είναι και επιφυλακτικός για όλα, όχι μόνο για το ΑΖ (δεν είναι του αντιεμβολιαστικου, ούτε θρήσκος ούτε ψεκασμενος, αλλά φοβάται)

Να σου πω την αλήθεια μια αγωνία την έχω για το αν θα περισσεύουν pfizer η moderna έως το σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μακάρι να είναι οκ το τρίμηνο. Το ζικα τι είναι; 

Εντωμεταξυ ακούσαμε και μια φήμη και για άντρες αν σκοπεύουν να τεκνοποιήσουν. Το άκουσε καμιά σας;

Όχι καλε, ούτε καν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να σου πω την αλήθεια μια αγωνία την έχω για το αν θα περισσεύουν pfizer η moderna έως το σαββατο.

Kale afou tin Alli ebdomada tha anakoinosoun anoigma se ola ta embolia k gia tous 40-44 einai dinaton na min exoun to sabbato?  Perimenoun paralabes 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , samsympan είπε:

Σήμερα συμβουλεύτηκα και γυναικολόγο. Ήταν επίσης ξεκάθαρος και συστήνει εμβολιασμό με οποιοδήποτε εμβόλιο. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης/προγραμματισμού εγκυμοσύνης, μου είπε moderna ή pfizer όπου "ενδείκνυται κιόλας".

Σας μεταφέρω απλώς ως πληροφορία τι μου είπε ο συγκεκριμένος επιστήμονας.

 

Ο σύζυγος εμβολιάστηκε το πρωί με ΑΖ. Όλα καλά. Λίγο πρήξιμο-πόνος στο σημείο. Του είπαν εντός 24ωρου αν ανεβάσει πυρετό να μην θορυβηθεί. Depon ή Panadol όχι ασπιρίνη, Ponstan.

Εγώ πυρετό δεν έκανα αλλά σήμερα ανά 4ωρο έπαιρνα παρακεταμόλη γιατί πονούσε αρκετά το χέρι μου και είχα μυαλγίες. Εδώ και ένα 2ωρο όμως είμαι τελείως καλά, το ίδιο και ο άντρας μου που εμβολιστήκαμε μαζί χτες, αυτος μέχρι για τρέξιμο πήγε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

Kale afou tin Alli ebdomada tha anakoinosoun anoigma se ola ta embolia k gia tous 40-44 einai dinaton na min exoun to sabbato?  Perimenoun paralabes 

Σαν να βγάζουν τα καλοκαιρινά ένα πράμα δηλαδη?Φοβαμαι μην κανονισαν τα ήδη υπάρχοντα ραντεβου με την προσδοκία οτι θα παραλάβουν και έτσι δεν εχουν για την ωρα απόθεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω το έγραψα το σχόλιο για την αναπαραγωγική ηλικία.

 

Το είδα και αλλού πάντως.

Οκ και λάθος να κατάλαβα πάντως, δεν έχει δοθεί προς το παρόν οδηγια επισήμως για το πόσο να περιμένεις...

 

πρίν από 41 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πως βλέπετε το άνοιγμα της εστίασης? Σκέφτεστε να επισκεφτείτε μαγαζιά σχετικά σύντομα? Εμείς είμαστε αρκετά επιφυλακτικοι

 

Σε εμπορικά καταστήματα έχουμε πάει σε αρκετά που χρειαζόμασταν (5-6 σίγουρα) αλλά για εστίαση δεν το βλέπω σύντομα. Δεν το είχαμε και στις συνήθειές μας ούτως η άλλως, για μόνοι μας εννοώ, μόνο με φίλους πηγαίναμε. Μόνοι μας παίρναμε μόνο στο χέρι σουβλάκι ή καφέ ή παγωτό, που το κάναμε και στην καραντίνα κάποιες φορές, και έτσι θα πορευτούμε προς το παρόν. Αν σκάσει πρόταση από φίλους ενόσω είμαστε ανεμβολιαστοι θα δούμε. Στο χωριό που πάμε και μόνοι μας σε χώρους εστίασης επίσης θα δούμε, έχουμε καιρό, μπορεί και να έχουμε εμβολιαστει. Από την άλλη πριν πουν ότι ανοίγουν τόσο άμεσα οι εμβολιασμοί θεωρούσαμε ότι η σειρά μας θα ήταν κατά τον Αύγουστο-Σεπτεμβρη, οπότε όλο το καλοκαίρι ανεμβολιαστοι θα το περνούσαμε, όπως πέρσι. Τώρα όμως που υπάρχει η δυνατότητα εμβολιασμού, φοβόμαστε να βγούμε ανεμβολιαστοι. Παιχνίδια της ψυχολογίας! Ο ιός βέβαια είναι σε πολύ χειρότερα επιπεδα από πέρσι.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σαν να βγάζουν τα καλοκαιρινά ένα πράμα δηλαδη?Φοβαμαι μην κανονισαν τα ήδη υπάρχοντα ραντεβου με την προσδοκία οτι θα παραλάβουν και έτσι δεν εχουν για την ωρα απόθεμα.

χα χα ακριβως ετσι!!#  παvτως τυχερη μεχρι τελος ιουvιου θα εχεις καvει κ τις δυο δοσεις . Ετοιμασε βαλιτσες για διακοπες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

χα χα ακριβως ετσι!!#  παvτως τυχερη μεχρι τελος ιουvιου θα εχεις καvει κ τις δυο δοσεις . Ετοιμασε βαλιτσες για διακοπες

Λες να τα καταφέρω?Ο αντρας μου εχει β δόση 10 Ιουνίου.Λογικα θα πάω αρκετά αργότερα εγώ για β δόση.

Όπως και να χει αναμένω να κάνω ταξιδι που εχει αναβληθεί 4 φορες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λες να τα καταφέρω?Ο αντρας μου εχει β δόση 10 Ιουνίου.Λογικα θα πάω αρκετά αργότερα εγώ για β δόση.

Όπως και να χει αναμένω να κάνω ταξιδι που εχει αναβληθεί 4 φορες

καλε σιγουρα ποσο πισω vα παει η πρωτη δοση δεv εχω ακουσει περα του εvα μηvα αvαμοvες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λες να τα καταφέρω?Ο αντρας μου εχει β δόση 10 Ιουνίου.Λογικα θα πάω αρκετά αργότερα εγώ για β δόση.

Όπως και να χει αναμένω να κάνω ταξιδι που εχει αναβληθεί 4 φορες

α εισαι τολμηρή!εγω δεν νιώθω έτοιμη να αλλάξουμε σύντομα συνήθειες. περιμενω να πουν επιτέλους ότι οι εμβολιασμένοι δεν θα φοράνε μάσκα έξω, περιμενω να βγούμε για φαγητό κ καφέ μ ίσως να αρχίσουμε να συναντιόμαστε με φίλους, που ευτυχώς αρκετοί θα εμβολιαστούν άμεσα, περιμενω να έρθουν οι γονείς μου, αλλά μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

α εισαι τολμηρή!εγω δεν νιώθω έτοιμη να αλλάξουμε σύντομα συνήθειες. περιμενω να πουν επιτέλους ότι οι εμβολιασμένοι δεν θα φοράνε μάσκα έξω, περιμενω να βγούμε για φαγητό κ καφέ μ ίσως να αρχίσουμε να συναντιόμαστε με φίλους, που ευτυχώς αρκετοί θα εμβολιαστούν άμεσα, περιμενω να έρθουν οι γονείς μου, αλλά μέχρι εκεί. 

Θα φύγω αφού θα έχω σπιτι κσι αυτοκινητο.

Δεν παει αλλο.

Εντωμεταξυ ξερετε η moderna τι αποσταση εχει μεταξύ των δυο δόσεων?

Μολις διαβασα οτι μια έρευνα στο Ισραήλ λεει οτι υπάρχει ισως πιθανοτητα το pfizer να συνδέεται με μυοκαρδιτιδες.

Ελπίζω να μην αρχισει καινούργιος κύκλος αμφιβολιας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα φύγω αφού θα έχω σπιτι κσι αυτοκινητο.

Δεν παει αλλο.

Εντωμεταξυ ξερετε η moderna τι αποσταση εχει μεταξύ των δυο δόσεων?

4 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Ε καλά, δεν ξέρω και ακριβώς, σε μια θεια μου που έκλεισε είχε α’ δόση 12/4 Δευτέρα και β’ δόση 10/5 επίσης Δευτέρα.

Νομίζω κάποιες μέρες μετά σίγουρα σ αφήνει να διαλέξεις. για πριν δεν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πως βλέπετε το άνοιγμα της εστίασης? Σκέφτεστε να επισκεφτείτε μαγαζιά σχετικά σύντομα? Εμείς είμαστε αρκετά επιφυλακτικοι. 

 

@marakiz βλέπω γύρω μου αρκετους χωρίς μάσκα, ούτε κάτω απ' την μύτη,ούτε στο σαγόνι,ούτε σκουλαρίκι. Είναι τόσοι πολλοί που αναρωτιομουν στην αρχή  αν ειχε καταργηθεί το μέτρο.:huh:  -γιατι δεν παρακολουθώ πλέον συστηματικά τις εξελίξεις.

Εγώ πάλι βλέπω να τηρούν οι γύρω μου το μέτρο της μάσκας. Το ίδιο κι η οικογένειά μου. Καλά, όταν περπατάω μόνη και δεν έχει κόσμο δεν τη φοράω, πάντα όμως το έκανα, γιατί το θεωρώ χαζό.

Εμείς θα βγούμε όταν ανοίξει η εστίαση. Αλλά σίγουρα τις πρώτες μέρες σιγά και γενικά δηλαδή θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις τραπέζι σε καφέ ή εστιατόριο. Θα κλείνουμε τραπέζι; Δεν το άκουσα αυτό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε λόγω θηλασμού να μην κάνω το Άστρα, να περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα κ να κλείσω με phizer ή μοντέρνα ,(41). Αυτό γιατί λέει δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για θηλάζουσες οπότε ακολουθούμε ότι έχουν πει για εγκυμονούσες. Εγώ από τη μια ήθελα να κάνω την πρώτη δόση γιατί σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά κ εκεί είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Σκέφτομαι να διακοψω το θηλασμό κ να το κάνω. Για τους 40 με 44 γνωρίζετε το χρονοδιάγραμμα για να μπορούν να εμβολιαστούν κ με άλλων εταιριών πλην Άστρα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στο ελληνικό κανουν μονο αστρα?

Στο Ελληνικό δεν κάνουν az. Στην αρχή που είχε πρόβλημα η πλατφόρμα μου το έβγαζε στη λίστα (χωρίς ραντεβού), μετά έφτιαξε και έφυγε από τη λίστα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Στο Ελληνικό δεν κάνουν az. Στην αρχή που είχε πρόβλημα η πλατφόρμα μου το έβγαζε στη λίστα (χωρίς ραντεβού), μετά έφτιαξε και έφυγε από τη λίστα. 

Ξερεις τι κάνουν?γιατί με βολευει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...