Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 minute ago, Yovanna said:

Θυμάμαι πριν 2 χρόνια, είχα πάθει γαστρεντερίτιδα (μάλλον μικροβιακή απ'ότι μου είπαν , δεν κόλλησε κανείς γύρω μου άλλωστε) και είχα φριχτούς πόνους και ψηλό πυρετό για μέρες και είχα πάει στα εξωτερικά του Ιατρικού και ήθελαν να μου κάνουν εισαγωγή! Αρνήθηκα φυσικά! Θυμάμαι μου έβαλαν ορό και μετά ένιωθα πολύ καλύτερα!

εμένα δεν έβαλαν καν ορό στο παιδί, σκέψου ναι μεν δεν τρώει όμως υγρά παίρνει κανονικά, μάλιστα περισσότερο από το φυσιολογικό του λόγω του πυρετου του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ειχε προσέλευση στο κέντρο?

 

Πήγα σε ένα περιφερειακό κατάστημα του ΙΚΑ, με μικρή δυναμικότητα, να καταλάβεις μόνο σε ένα δωμάτιο-ιατρείο γίνονταν εμβόλια από μία και μοναδική γιατρό και υπήρχε μια συνεχής ροή. Οι υπόλοιποι βέβαια ήταν όλοι μεγαλύτεροι από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Έκανα κι εγω εμβόλιο! Αδιάθετη δόση! Δεν το περίμενα κ φυσικά είμαι χαρούμενη. Έτσι θα έχω μερική ανοσία στο σχολείο κ πλήρη ανοσία στις αρχές Ιουνίου. 

Ουάου! Αυτό θα πει τύχη! Τέλειο! Καλή μας ανοσία λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ποιο εμβόλιο κάνατε? Αν εμείς οι 40-44 δεν θέλουμε να κάνουμε az πρέπει να περιμένουμε να εμβολιαστούν οι 45-49? Δεν ξέρω τί να κάνω. Αμφιταλαντεύομαι. Μάλλον θα περιμένω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Kορίτσια ποιο εμβόλιο κάνατε? Αν εμείς οι 40-44 δεν θέλουμε να κάνουμε az πρέπει να περιμένουμε να εμβολιαστούν οι 45-49? Δεν ξέρω τί να κάνω. Αμφιταλαντεύομαι. Μάλλον θα περιμένω..

αα κ εγω λεω vα περιμεvω. Πιστευω δεv θα αργησει vα ερθει η σειρα μας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ΑΖ. Ναι, όποιος δεν θέλει αναγκαστικά περιμένει γιατί κάποια στιγμή θα ελευθερωθούν για όλες τις ηλικίες όλα τα εμβόλια. 
 

Δεν ξέρω καθόλου πόσο σύντομα θα γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έκανα κι εγω εμβόλιο! Αδιάθετη δόση! Δεν το περίμενα κ φυσικά είμαι χαρούμενη. Έτσι θα έχω μερική ανοσία στο σχολείο κ πλήρη ανοσία στις αρχές Ιουνίου. 

αvτε τωρα ποιος σας πιαvει!!! υγεια κ σιδερεvια!!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Deena said:

Εγώ το ΑΖ. Ναι, όποιος δεν θέλει αναγκαστικά περιμένει γιατί κάποια στιγμή θα ελευθερωθούν για όλες τις ηλικίες όλα τα εμβόλια. 
 

Δεν ξέρω καθόλου πόσο σύντομα θα γίνει αυτό.

Φαντάζομαι δεν θα αργήσει, εφόσον τώρα ανοίγει η πλατφόρμα για τους 45-49 με όλα τα εμβόλια. Θα είμαστε οι επόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ το ΑΖ. Ναι, όποιος δεν θέλει αναγκαστικά περιμένει γιατί κάποια στιγμή θα ελευθερωθούν για όλες τις ηλικίες όλα τα εμβόλια. 
 

Δεν ξέρω καθόλου πόσο σύντομα θα γίνει αυτό.

Οι διασυνδέσεις σου ξερουν?

Αισθάνεσαι κατι τωρα?Αν και την επόμενη μέρα μιωθει κανεις κατι.Μιλαω για τις συνήθεις παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Φαντάζομαι δεν θα αργήσει, εφόσον τώρα ανοίγει η πλατφόρμα για τους 45-49 με όλα τα εμβόλια. Θα είμαστε οι επόμενοι.

 

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οι διασυνδέσεις σου ξερουν?

Αισθάνεσαι κατι τωρα?Αν και την επόμενη μέρα μιωθει κανεις κατι.Μιλαω για τις συνήθεις παρενεργειες.


Δεν ξέρω κορίτσια να σας πω, προσωπικά δεν το υπολογίζω να ανοίξει πριν το τέλος Μαΐου, αυτό σημαίνει α’ δόση στην καλύτερη κατά τις 20/6. Δίκη μου αίσθηση αυτή χωρίς να ξέρω κάτι.

Εγώ αισθάνομαι μια σχετική κακουχία αλλά πήγα σχεδόν άυπνη δυστυχώς, είχα αϋπνίες χτες και αρκετά κουραστική μέρα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Deena είπε:

 


Δεν ξέρω κορίτσια να σας πω, προσωπικά δεν το υπολογίζω να ανοίξει πριν το τέλος Μαΐου, αυτό σημαίνει α’ δόση στην καλύτερη κατά τις 20/6. Δίκη μου αίσθηση αυτή χωρίς να ξέρω κάτι.

Εγώ αισθάνομαι μια σχετική κακουχία αλλά πήγα σχεδόν άυπνη δυστυχώς, είχα αϋπνίες χτες και αρκετά κουραστική μέρα σήμερα.

Κι εγω που δεν εκανα εμβολιο κακουχία αισθάνομαι .:-D

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έκανα κι εγω εμβόλιο! Αδιάθετη δόση! Δεν το περίμενα κ φυσικά είμαι χαρούμενη. Έτσι θα έχω μερική ανοσία στο σχολείο κ πλήρη ανοσία στις αρχές Ιουνίου. 

Αντε βρε!Καλά ταξίδια! Ποιος σε πιάνει τωρα.

Θα ρίξουμε βεγγαλικά όταν επιστρεψ:-Dεις κ πάλι στα πάτρια εδάφη.

πρίν από 35 λεπτά , Deena είπε:

 


Δεν ξέρω κορίτσια να σας πω, προσωπικά δεν το υπολογίζω να ανοίξει πριν το τέλος Μαΐου, αυτό σημαίνει α’ δόση στην καλύτερη κατά τις 20/6. Δίκη μου αίσθηση αυτή χωρίς να ξέρω κάτι.

Εγώ αισθάνομαι μια σχετική κακουχία αλλά πήγα σχεδόν άυπνη δυστυχώς, είχα αϋπνίες χτες και αρκετά κουραστική μέρα σήμερα.

Πιστεύεις οτι για τους 45 50 θα υπάρχουν το σαββατο pfizer και moderna?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτό τώρα κ κουφάθηκα. Για όλους εννοεί απευθείας ή ανά ομάδες πάλι; 

 

 

Johnson & Johnson: Διαθέσιμο από τις 10 Μαΐου για όλους άνω των 18

Διαθέσιμο για όλες τις ομάδες πληθυσμού άνω των 18 ετών θα είναι στη χώρα μας από τις 10 Μαΐου το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson & Johnson, όπως αποφάσισε η Εθνική Επιτροπή Eμβολιασμού, η οποία συνεδρίασε τη Μεγάλη Τρίτη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Διαβασα αυτό τώρα κ κουφάθηκα. Για όλους εννοεί απευθείας ή ανά ομάδες πάλι; 

 

 

Johnson & Johnson: Διαθέσιμο από τις 10 Μαΐου για όλους άνω των 18

Διαθέσιμο για όλες τις ομάδες πληθυσμού άνω των 18 ετών θα είναι στη χώρα μας από τις 10 Μαΐου το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson & Johnson, όπως αποφάσισε η Εθνική Επιτροπή Eμβολιασμού, η οποία συνεδρίασε τη Μεγάλη Τρίτη

Που το  βρήκες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Διαβασα αυτό τώρα κ κουφάθηκα. Για όλους εννοεί απευθείας ή ανά ομάδες πάλι; 

 

 

Johnson & Johnson: Διαθέσιμο από τις 10 Μαΐου για όλους άνω των 18

Διαθέσιμο για όλες τις ομάδες πληθυσμού άνω των 18 ετών θα είναι στη χώρα μας από τις 10 Μαΐου το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson & Johnson, όπως αποφάσισε η Εθνική Επιτροπή Eμβολιασμού, η οποία συνεδρίασε τη Μεγάλη Τρίτη

Παραπλανητικός τίτλος, αν διαβάσεις μέσα θα δεις ότι η Επιτροπή αποφάσισε ότι μπορεί να χορηγείται σε όλους τους ενήλικες, χωρίς κατώτατο όριο ηλικίας όπως το ΑΖ.

 

Θα μπει στις πλατφόρμες των 45+, όχι στις μικρότερες προς το παρόν.

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Πιστεύεις οτι για τους 45 50 θα υπάρχουν το σαββατο pfizer και moderna?

 
Οτι θα υπάρχουν θα υπάρχουν, φαίνεται ότι έχουν έρθει.

 

Γενικα πλέον οποιος θέλει να εμβολιαστεί εμβολιαζεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Deena είπε:

Παραπλανητικός τίτλος, αν διαβάσεις μέσα θα δεις ότι η Επιτροπή αποφάσισε ότι μπορεί να χορηγείται σε όλους τους ενήλικες, χωρίς κατώτατο όριο ηλικίας όπως το ΑΖ.

 

Θα μπει στις πλατφόρμες των 45+, όχι στις μικρότερες προς το παρόν.

 
Οτι θα υπάρχουν θα υπάρχουν, φαίνεται ότι έχουν έρθει.

 

Γενικα πλέον οποιος θέλει να εμβολιαστεί εμβολιαζεται.

 

 

Ναι αυτό αναρωτήθηκα, αν το άνω των 18 εννοεί απλώς ότι ενδείκνυται για τις ηλικίες. ουφ το ingr έχει γίνει clickbait...

 

το ότι τα ραντεβού με pfizer πάνε για αργότερα ειναο θέμα μη άμεσα διαθεσίμων δόσεων ή έλλειψης εμβολιαστική κ κέντρων; αυτό δεν έχω καταλάβει. ξέρω ότι περιμένουμε μάιο ιούνιο πολλά, αλλά αν τώρα άνοιγα άλλα κέντρα δεν θα υπήρχαν για άμεσο εμβολιασμό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι αυτό αναρωτήθηκα, αν το άνω των 18 εννοεί απλώς ότι ενδείκνυται για τις ηλικίες. ουφ το ingr έχει γίνει clickbait...

 

το ότι τα ραντεβού με pfizer πάνε για αργότερα ειναο θέμα μη άμεσα διαθεσίμων δόσεων ή έλλειψης εμβολιαστική κ κέντρων; αυτό δεν έχω καταλάβει. ξέρω ότι περιμένουμε μάιο ιούνιο πολλά, αλλά αν τώρα άνοιγα άλλα κέντρα δεν θα υπήρχαν για άμεσο εμβολιασμό; 

Νομίζω θέμα δόσεων, τα κέντρα είναι παρά πολλά, τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις. Στην Αθήνα κάθε τοπικό παράρτημα ΙΚΑ σχεδόν έχει γίνει εμβολιαστικό κέντρο, χώρια τα νοσοκομεία και τα μεγάλα κέντρα.

 

Το θέμα είναι ότι όλοι ψάχνουν για τα Pfizer και τα moderna, τα οποία φαίνεται ότι τελικά θα είναι και τα περισσότερα που θα ερθουν (ιδίως το Pfizer) αλλά δεν ξέρω πια αν θα είναι και τόσο πολλά ώστε να καλύψουν την ζήτηση δυο δόσεων για τόσα εκατομμύρια ανθρώπους, όσο τα ΑΖ κάθονται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πιστεύεις οτι για τους 45 50 θα υπάρχουν το σαββατο pfizer και

διορθωση 2.150.000  παρδοσεις τοv μαιο κ αλλα 2.400.000 τοv ιουvιο. Κ αποτηv μοvτερvα περιπου 300.000 εχουv βγ;λει δελτια τυπου επισημα αμα το googlareis τα κατεβαζεις. Ε πιστευω οτι φταvουv τοσες δοσεις κ για υπολοιπες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2021 at 11:32 ΠΜ, annoulen είπε:

 

Αυτο, αυτό το ίδιο, βλέπω και εγώ. Σε ανθρώπους που μέχρι τώρα, σε άλλα θέματα, "συμπορευόμασταν" και τους εκτιμούσα...... μορφωμένοι, δραστήριοι, προοδευτικοί,  όλα αυτά, άσε, απογοήτευση..... 

Και εντάξει, για τις δικές μου επαφές/φιλίες δεν με νοιάζει. Φοβάμαι ότι "περιθωριοποιώ" και τα παιδιά μου έτσι. Θα μας κάνει κανείς άραγε παρέα μετά από όλο αυτό :unsure:? απλοϊκό σαν σκέψη αλλά δεν μπορώ να μην το σκεφτώ. 

Δεν τους εκτιμας τώρα δηλαδή? 

Κόλλησα λίγο σε αυτό διότι δεν μου φαίνεται λόγος να μην εκτιμας πλεον κάποιον επειδή διαφωνείτε σε όλο αυτό... 

Σχετικά με τα παιδια θα ξαναβρουν τις παρέες τους κάποια στιγμή, απλως συγκριτικά με τα υπόλοιπα των αρνητων που λες, χάνουν στιγμές διασκέδασης μεταξυ τους, αυτό είναι όλο.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δεν τους εκτιμας τώρα δηλαδή? 

Κόλλησα λίγο σε αυτό διότι δεν μου φαίνεται λόγος να μην εκτιμας πλεον κάποιον επειδή διαφωνείτε σε όλο αυτό... 

Σχετικά με τα παιδια θα ξαναβρουν τις παρέες τους κάποια στιγμή, απλως συγκριτικά με τα υπόλοιπα των αρνητων που λες, χάνουν στιγμές διασκέδασης μεταξυ τους, αυτό είναι όλο.. 

 

Τους εκτιμώ για τα υπόλοιπα. Και θα επιδιώξω να ξαναβρεθούμε εννοείται.

Απλώς επειδή μέχρι τώρα ήμασταν στο ίδιο μήκος κύματος, ξαφνικά βρεθήκαμε να "απέχουμε". Και δεν το περίμενα. 

Όσο για το αν χάνουν στιγμές διασκέδασης, ο καθένας όπως το βλέπει και το ιεραρχεί.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

Telika anoigoun ola ta embolia k gia 40-44 :)

Εννοείς εκτός από αστρα? Ανακοινώθηκε? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Εννοείς εκτός από αστρα? Ανακοινώθηκε? 

Eida tora oti eipe o themistokleous arxes maiou diladi tin alli ebdomada logika tha to anakoinosoun k gia tous 40-44.

K mexri mesa iouniou tha exoun apeleftherothei oles oi hlikies 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

Eida tora oti eipe o themistokleous arxes maiou diladi tin alli ebdomada logika tha to anakoinosoun k gia tous 40-44.

K mexri mesa iouniou tha exoun apeleftherothei oles oi hlikies 

Ναι τώρα το γκούγκλαρα.
Κι εγώ είμαι θετική (αν και διστακτική) στον εμβολιασμό, σίγουρα όχι όμως του άστρα και ήταν κάπως εξοργιστικός αυτός ο περιορισμός.
Άρα πως το κάνουμε βρε παιδιά? Αύριο ανοίγει για τους 40-44. Να περιμένουμε μόλις το ανακοινώσουν και μετά να μπούμε να κλείσουμε ραντεβού? Μπορείς να διαλέξεις?
(συγγνώμη αν τα έχετε ξαναπεί, ούτε εγώ μπαίνω συχνά).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...