Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

O ΕΟΔΥ όταν έχεις θετικό άτομο στο σπίτι, σου λέει να απομονώσεις το άτομο και να μετρήσεις 14 μέρες. Αλλιώς προφανώς και δεν ισχύει το 14 μέρες. Και αν αρρωστήσει άλλο μέλος του σπιτιού, εννοείται ότι κάνει τεστ, και οι υπόλοιποι μετράνε από την αρχή. Αλλά νομίζω ότι είναι τόσο δυσκολοχώνευτο, που απλά ο κόσμος κάνει ότι δεν ακούει να πω την αλήθεια.

Κανει οτι δεν ακούει.οπως τα λες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

O ΕΟΔΥ όταν έχεις θετικό άτομο στο σπίτι, σου λέει να απομονώσεις το άτομο και να μετρήσεις 14 μέρες. Αλλιώς προφανώς και δεν ισχύει το 14 μέρες. Και αν αρρωστήσει άλλο μέλος του σπιτιού, εννοείται ότι κάνει τεστ, και οι υπόλοιποι μετράνε από την αρχή. Αλλά νομίζω ότι είναι τόσο δυσκολοχώνευτο, που απλά ο κόσμος κάνει ότι δεν ακούει να πω την αλήθεια.

Ma den leme gia tin periptosi poy emfaniseis symtomata eno o allos einai arrostos milame gia tin periptosh poy emfaniseis symtomata 5 meres afoy o arrostos ginei arnitikos(diladi o eody toys eipe aplos 14 meres karantina) K an den arrostiseis eisai ok alla an kolliseis meta tin 14hmeri karantina? .  Se ena spiti an den zeis se 300 tetragonika posi apomonosi mporei na exei o arrostos??  Kapoy tha diastayrothite oi perissoteroi den exoyn k dyo mpania . 

Kanonika h odigia prepei na einai osoi einai sto idio spiti meta to arnitiko  toy arrostoy na perimenoyn alles 14 meres k na tsekarontai k me test. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ma den leme gia tin periptosi poy emfaniseis symtomata eno o allos einai arrostos milame gia tin periptosh poy emfaniseis symtomata 5 meres afoy o arrostos ginei arnitikos(diladi o eody toys eipe aplos 14 meres karantina) K an den arrostiseis eisai ok alla an kolliseis meta tin 14hmeri karantina? .  Se ena spiti an den zeis se 300 tetragonika posi apomonosi mporei na exei o arrostos??  Kapoy tha diastayrothite oi perissoteroi den exoyn k dyo mpania . 

Kanonika h odigia prepei na einai osoi einai sto idio spiti meta to arnitiko  toy arrostoy na perimenoyn alles 14 meres k na tsekarontai k me test. 

 

Από όσο κατάλαβα μιλώντας με ΕΟΔΥ, υποθέτουν ότι ο θετικός κλειδώνεται στο δωμάτιό του, του πας τα γεύματα με μασκούλες και γάντια, πάει τουαλέτα και μετά απολυμαίνει κάποιος το δωμάτιο κλπ. Εκεί πάνε οι 14 μέρες. Τώρα λογκά αν σε 14 μέρες κανείς δεν έχει γίνει θετικός και δεν έχει συμπτώματα, μάλλον δεν κόλλησε. Αν είναι ο μπαμάς θετικός και σε 10 μέρες το παιδί έχει πυρετό, κάνεις για το παιδί τεστ και ξαναμετράς από την αρχή, δεν παριστάνεις ότι όλα καλά και σε 4 μέρες πάνε όλοι βόλτα! Συγγνώμη αλλά αν έτσι το ερμήνευσε κάποιος, νομίζω ότι απλά το κάνει επίτηδες, υπάρχει και η κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ευχαριστω πολυ.

Το χειρουργείο σίγουρα χρειάζεται.Δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό το χέρι Η ηλικια ομως δεν σηκώνει χειρουργείο.Ειναι σπασμένο στο μπρατσο κοντά στον ώμο 

Τώρα το είδα αυτό.. Κορίτσι περαστικά! Αν χρειαστεί χειρουργείο καλύτερα σε ιδιωτικό ε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο κατάλαβα μιλώντας με ΕΟΔΥ, υποθέτουν ότι ο θετικός κλειδώνεται στο δωμάτιό του, του πας τα γεύματα με μασκούλες και γάντια, πάει τουαλέτα και μετά απολυμαίνει κάποιος το δωμάτιο κλπ. Εκεί πάνε οι 14 μέρες. Τώρα λογκά αν σε 14 μέρες κανείς δεν έχει γίνει θετικός και δεν έχει συμπτώματα, μάλλον δεν κόλλησε. Αν είναι ο μπαμάς θετικός και σε 10 μέρες το παιδί έχει πυρετό, κάνεις για το παιδί τεστ και ξαναμετράς από την αρχή, δεν παριστάνεις ότι όλα καλά και σε 4 μέρες πάνε όλοι βόλτα! Συγγνώμη αλλά αν έτσι το ερμήνευσε κάποιος, νομίζω ότι απλά το κάνει επίτηδες, υπάρχει και η κοινή λογική.

Εγω πάντως αυτό το είχα απορία που έλεγαν ότι σε 14 μέρες λήγει η καραντίνα κ αναρωτιόμουν πώς θεωρούν ότι δεν θα κολλήσουν ενδιάμεσα. Είμαι τόσο υπερβολική που δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιου είδους απομόνωση σε οικογένεια; 

 

επίσης το έχω απορια με το αν μπει σε καραντίνα ως επαφή ένα μόνο μέλος, ενώ οι άλλοι κυκλοφορούν. Κι εκεί πάλι προφανώς θεωρούν αυτονόητο ότι ο «καραντινιασμενος» ειναο σε πλήρη απομόνωση, μα πραγματικά όμως πώς το φαντάζονται; δυο αδέρφια που μοιράζονται δωμάτιο, πώς θα απομονωθούν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο κατάλαβα μιλώντας με ΕΟΔΥ, υποθέτουν ότι ο θετικός κλειδώνεται στο δωμάτιό του, του πας τα γεύματα με μασκούλες και γάντια, πάει τουαλέτα και μετά απολυμαίνει κάποιος το δωμάτιο κλπ. Εκεί πάνε οι 14 μέρες. Τώρα λογκά αν σε 14 μέρες κανείς δεν έχει γίνει θετικός και δεν έχει συμπτώματα, μάλλον δεν κόλλησε. Αν είναι ο μπαμάς θετικός και σε 10 μέρες το παιδί έχει πυρετό, κάνεις για το παιδί τεστ και ξαναμετράς από την αρχή, δεν παριστάνεις ότι όλα καλά και σε 4 μέρες πάνε όλοι βόλτα! Συγγνώμη αλλά αν έτσι το ερμήνευσε κάποιος, νομίζω ότι απλά το κάνει επίτηδες, υπάρχει και η κοινή λογική.

Nomizo oti etsi to ermineyoyn. K epeidi se ena spiti me paidia I apoliti karantina den yparxei akoma k an apolimeneis h porta apo kato einai anoikti o astheneis anapneei oses portes k an afiseis anoixtes mikrobio einai sto idio spiti. . K genika pisteyo oti se osoys einai sto idio spiti prepei na proteinoyn k test poy den to kanoyn. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Περαστικά σας! Η δική μου μαμά θα χειρουργηθεί σε 15 μέρες. Ευτυχώς χθες έκανε τη 2η δόση του εμβολίου. Από το νοσοκομείο μας είπαν ότι προς το παρόν βάσει πρωτοκόλλου δε μπορούμε να τη συνοδεύσουμε. Θα ενημερωθούμε από το γιατρό για την εγχείριση έξω από το νοσοκομείο. Δε μπορώ να χωνέψω πτι θα είναι μόνη της...

Σε ποιο νοσοκομειο θα παει η μαμα σου?

Μου ειπε η κουμπάρα μου που δουλευει στο Metropolitan οτι με rapid επιτρέπεται συνοδος κ το επαναλάμβανει ανα τρεις μέρες.

Σε αλλο μου έλεγε μια κυρία οτι μπαινει ο συνοδος κ μενει όσο διαρκεί η νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω πάντως αυτό το είχα απορία που έλεγαν ότι σε 14 μέρες λήγει η καραντίνα κ αναρωτιόμουν πώς θεωρούν ότι δεν θα κολλήσουν ενδιάμεσα. Είμαι τόσο υπερβολική που δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιου είδους απομόνωση σε οικογένεια; 

 

επίσης το έχω απορια με το αν μπει σε καραντίνα ως επαφή ένα μόνο μέλος, ενώ οι άλλοι κυκλοφορούν. Κι εκεί πάλι προφανώς θεωρούν αυτονόητο ότι ο «καραντινιασμενος» ειναο σε πλήρη απομόνωση, μα πραγματικά όμως πώς το φαντάζονται; δυο αδέρφια που μοιράζονται δωμάτιο, πώς θα απομονωθούν; 

Epeidi to eida ek ton eso h apoliti karantina me paidia sto idio spiti den yparxei.  Bebaia  to kalo einai oti eytyxos genika den kollane oloi. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τώρα το είδα αυτό.. Κορίτσι περαστικά! Αν χρειαστεί χειρουργείο καλύτερα σε ιδιωτικό ε?

Θα δουμε.Για δημόσιο παντως δικαιούται να παει στο ΓΝΑ.δεν ειναι λουξ αλλα ειναι καλο νοσοκομειο.αυτος που θα την δει την τριτη ειναι διευθυντής στο ντιναν αλλα εινσι κ στρατιωτικός.θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλαςδεν ξέρω αν το ανέφερες παραπάνω, η μαμά σου δεν έχει εμβολιαστεί? 

@Deena ίδιες ημερομηνίες ακριβώς και η μαμά μου. Pfizer νομίζω και γω.

Στο μεταξύ αν θυμάστε, είχα αναφέρει ότι ένας από τους συνέταιρους στην εταιρία πάνω από την δική μας, αρνητής του κορονοϊού, κόλλησε covid πριν 2 μήνες περίπου και νοσηλευόταν. Δυστυχώς έφυγε προχθές απο ανακοπή, ενώ ετοιμαζόταν να πάρει εξιτήριο σε λίγες μέρες. Δεν είχε υποκείμενα νοσήματα, μόνο παραπανίσια κιλά.55 χρονών.  Πριν νοσήσει, είχε πάει σε πάρτυ, αυτό που είχε πάει η αστυνομία και πηδούσαν από μπαλκόνι σε μπαλκόνι για να μην τους πιάσουν.. Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

@μαγιοπουλαςδεν ξέρω αν το ανέφερες παραπάνω, η μαμά σου δεν έχει εμβολιαστεί? 

@Deena ίδιες ημερομηνίες ακριβώς και η μαμά μου. Pfizer νομίζω και γω.

Στο μεταξύ αν θυμάστε, είχα αναφέρει ότι ένας από τους συνέταιρους στην εταιρία πάνω από την δική μας, αρνητής του κορονοϊού, κόλλησε covid πριν 2 μήνες περίπου και νοσηλευόταν. Δυστυχώς έφυγε προχθές απο ανακοπή, ενώ ετοιμαζόταν να πάρει εξιτήριο σε λίγες μέρες. Δεν είχε υποκείμενα νοσήματα, μόνο παραπανίσια κιλά.55 χρονών.  Πριν νοσήσει, είχε πάει σε πάρτυ, αυτό που είχε πάει η αστυνομία και πηδούσαν από μπαλκόνι σε μπαλκόνι για να μην τους πιάσουν.. Κρίμα..

Ναι.εμβολιασμεμη ειναι.

Τυχαίο δηλαδη αυτο με τον συνάδελφο.Η ο κορονοιος πείραξε την καρδιά?

Καλά κι αυτός στα 55 τέτοιο παρτυ ανιμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι.εμβολιασμεμη ειναι.

Τυχαίο δηλαδη αυτο με τον συνάδελφο.Η ο κορονοιος πείραξε την καρδιά?

Καλά κι αυτός στα 55 τέτοιο παρτυ ανιμαλ?

Ναι, πολλοί έχουν φύγει έτσι. Ο συγκεκριμένος ήταν λάτρης της καλοπέρασης . Κρίμα.. άφησε πίσω μια γυναίκα και μια κόρη 18 χρονών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω πάντως αυτό το είχα απορία που έλεγαν ότι σε 14 μέρες λήγει η καραντίνα κ αναρωτιόμουν πώς θεωρούν ότι δεν θα κολλήσουν ενδιάμεσα. Είμαι τόσο υπερβολική που δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιου είδους απομόνωση σε οικογένεια; 

 

επίσης το έχω απορια με το αν μπει σε καραντίνα ως επαφή ένα μόνο μέλος, ενώ οι άλλοι κυκλοφορούν. Κι εκεί πάλι προφανώς θεωρούν αυτονόητο ότι ο «καραντινιασμενος» ειναο σε πλήρη απομόνωση, μα πραγματικά όμως πώς το φαντάζονται; δυο αδέρφια που μοιράζονται δωμάτιο, πώς θα απομονωθούν; 

 

Εξαρτάται. Αν είναι ας πούμε 2 ενήλικοι σε ένα δυάρι, ο υγιής πάει στον καναπέ, ο άρρωστος θεωρητικά κλειδώνεται στο δωμάτιο. Σε οικογένειες με παιδιά, δε νομίζω ότι εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σε ποιο νοσοκομειο θα παει η μαμα σου?

Μου ειπε η κουμπάρα μου που δουλευει στο Metropolitan οτι με rapid επιτρέπεται συνοδος κ το επαναλάμβανει ανα τρεις μέρες.

Σε αλλο μου έλεγε μια κυρία οτι μπαινει ο συνοδος κ μενει όσο διαρκεί η νοσηλεία.

Αγιο Σάββα. Ναι ανάλογα με το νοσοκομείο και άλλο πρωτόκολλο. Η μαμά μου είχε ξαναχειρουργηθεί εκεί τον περασμένο Ιούνιο. Τη συνόδευσα χωρίς καν τεστ. Από τη μια χαίρομαι να σου πω που δε θα έχει συνοδούς μέσα. Φίλος που νοσηλευόταν η μαμά του τις προάλλες (σε πολύ γνωστό και μεγάλο ιδιωτικό) κόλησε και αυτός και η μάνα του από το συνοδό της διπλανής νοσηλευόμενης. Η μάνα χειρουργημένη διακομίστηκε σε covid νοσοκομείο και εκείνος το πέρασε βαριά και νοσηλεύτηκε. Τώρα ευτυχώς και οι δύο είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Αγιο Σάββα. Ναι ανάλογα με το νοσοκομείο και άλλο πρωτόκολλο. Η μαμά μου είχε ξαναχειρουργηθεί εκεί τον περασμένο Ιούνιο. Τη συνόδευσα χωρίς καν τεστ. Από τη μια χαίρομαι να σου πω που δε θα έχει συνοδούς μέσα. Φίλος που νοσηλευόταν η μαμά του τις προάλλες (σε πολύ γνωστό και μεγάλο ιδιωτικό) κόλησε και αυτός και η μάνα του από το συνοδό της διπλανής νοσηλευόμενης. Η μάνα χειρουργημένη διακομίστηκε σε covid νοσοκομείο και εκείνος το πέρασε βαριά και νοσηλεύτηκε. Τώρα ευτυχώς και οι δύο είναι καλά.

Ουφ

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, πολλοί έχουν φύγει έτσι. Ο συγκεκριμένος ήταν λάτρης της καλοπέρασης . Κρίμα.. άφησε πίσω μια γυναίκα και μια κόρη 18 χρονών. 

Πολυ κριμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν θα γίνεται χαμός.Τηρουνται αυστηρα τα μετρα από τους καταστηματαρχες.

Ναι έχεις δίκιο τώρα είδα από ιστοσελίδα του jumbo ότι θα είναι με ραντεβού. Κλείνω tv όταν έχει ειδήσεις και μένω λίγο εκτός τόπου και χρόνου 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οι καταστηματάρχες θα τηρήσουν μια χαρά τα μέτρα, είναι προς το συμφέρον τους άλλωστε. Βέβαια, αυτή η διαδικασία με το κλείσιμο του ραντεβού, αποθαρρύνει αρκετό κόσμο να βγει στην αγορά αλλά έστω κι έτσι θα πάρει, ελπιζω, το λιανεμπόριο μια ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Αγιο Σάββα. Ναι ανάλογα με το νοσοκομείο και άλλο πρωτόκολλο. Η μαμά μου είχε ξαναχειρουργηθεί εκεί τον περασμένο Ιούνιο. Τη συνόδευσα χωρίς καν τεστ. Από τη μια χαίρομαι να σου πω που δε θα έχει συνοδούς μέσα. Φίλος που νοσηλευόταν η μαμά του τις προάλλες (σε πολύ γνωστό και μεγάλο ιδιωτικό) κόλησε και αυτός και η μάνα του από το συνοδό της διπλανής νοσηλευόμενης. Η μάνα χειρουργημένη διακομίστηκε σε covid νοσοκομείο και εκείνος το πέρασε βαριά και νοσηλεύτηκε. Τώρα ευτυχώς και οι δύο είναι καλά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα δουμε.Για δημόσιο παντως δικαιούται να παει στο ΓΝΑ.δεν ειναι λουξ αλλα ειναι καλο νοσοκομειο.αυτος που θα την δει την τριτη ειναι διευθυντής στο ντιναν αλλα εινσι κ στρατιωτικός.θα δούμε.

Άκουγα το πρωι οτι γενικα δεν υπάρχουν κλίνες Μεθ.Το ΓΝΑ δεννξετω αν θα έχει διαθέσιμη.Το Ντιναν παντως δεν έχει.Εχει διατεθει στο ΕΣΥ.Αν χρειαστει μεθ μετα το χειρουργείο τι θα γινει?Θα γινει επιλογηβλογω ηλικίας κ θα την δώσουν σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@mama16ευχομαι να μην κολλησες,κ πιστευω με την περιγραφη οτι εχεις ελαχιστες πιθανοτητες

@μαγιοπουλας κ @Anna3011 ευχομαι ολα να πανε καλα

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Προς το παρόν είναι η 6η μέρα και είμαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εξαρτάται. Αν είναι ας πούμε 2 ενήλικοι σε ένα δυάρι, ο υγιής πάει στον καναπέ, ο άρρωστος θεωρητικά κλειδώνεται στο δωμάτιο. Σε οικογένειες με παιδιά, δε νομίζω ότι εφαρμόζεται.

Ε ναι, δεν λέω για ζευγάρι μόνο. Αλλά σε σπίτι με παιδιά, και να θες, κάτι θα σου ξεφύγει. Μόνο κ μόνο η απολύμανση πχ στην τουαλέτα, τι να πρώτοκανει ο υγιής; ή ένα παθδι αν αρρωστήσει, ποσο θα κάτσει μόνο του στο δωμάτιο; 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Άκουγα το πρωι οτι γενικα δεν υπάρχουν κλίνες Μεθ.Το ΓΝΑ δεννξετω αν θα έχει διαθέσιμη.Το Ντιναν παντως δεν έχει.Εχει διατεθει στο ΕΣΥ.Αν χρειαστει μεθ μετα το χειρουργείο τι θα γινει?Θα γινει επιλογηβλογω ηλικίας κ θα την δώσουν σε άλλον.

Ο πεθερός μ για κάτι ρουτίνας που χρειαζόταν παρακολούθηση απλώς για ένα βράδυ, κατέληξε σε έναν διάδρομο (κ αυτά σε φάση που η Αθήνα ήταν οκ από κρούσματα) , όπου βέβαια του είπαν ότι θα μπορούσε να φύγει αν ήταν σίγουρος ότι είναι οκ (με πολύ σοβαρή καρδιοπάθεια....). ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα παραπάνω από τα βασικά γιατί φαίνεται ότι δρν υπάρχουν ούτε αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

K diabazo oti tora meta toys hlikiomenoys k tis omades ypsiloy kindinoy tha paroyn protereotita osoi doyleyoyn ston toyrismo...  Xaaa emeis den blepo na pernoyme seira pote.  

Πάρα πολλοί στον τομέα του τουρισμού δουλεύουν μαύρα ή είναι οικογενειακές επιχειρήσεις που τυπικά τα  μέλη τους κάνουν άλλη δουλειά. Πολύ πετυχημένη κίνηση κι αυτή. Να δω πού θα τους βρούν. Ή θα δηλώνει ο καθένας ό,τι θέλει; 

 

Είναι και το άλλο καλό, με τα νησιά κάτω των 1000 κατοίκων που θα έχουν 100% κάλυψη, και είχαν βγάλει μια λίστα που είχε μέσα και τα Ίμια και τα λοιπά νησιά που δεν έχουν καθόλου κατοίκους. Ο ορισμός του πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.. 

 

Εμένα μ αρέσει πολύ αυτό το σύστημα με τα σελφ τεστ που ο γονιός θα δηλώνει το αποτέλεσμα σε μια πλατφόρμα και θα τυπώνει τη βεβαίωση ότι είναι αρνητικό για να την πάρει το παιδί στο σχολείο, κ αφού αυτο θα γίνεται έως 48 ώρες εννοούμε ότι μέσα στο σ/κ, αν δεν έχεις εκτυπωτή, αν σου τελειώσει το μελάνι κ δεν το πήρες είδηση, αν συμβεί οτιδήποτε, δικό σου πρόβλημα (εξάλλου είναι αυτονόητο ότι όλα τα σπίτια έχουν εκτυπωτή). Το χαρτί λοιπόν θα το έχει το παιδί κάθε μέρα πάνω του (είναι στάνταρ ότι αν δώσεις ένα χαρτί σ έναν μαθητή και του πεις να το φέρει οπωσδήποτε σχολείο, θα το κάνει. ήδη οι μισοί έχουν ξεχάσει που είναι η βεβαίωση κυκλοφορίας, άλλη μια κορυφαία πατέντα, γιατί αν δεις ένα 12χρονο στις 8 το πρωί με τη σχολική τσάντα, πρέπει να δεις τη βεβαίωση ότι όντως πάει σχολείο, δεν θα σου περάσει από το μυαλό κάτι τέτοιο......). Και γιατί άραγε θα το έχει κάθε μέρα πα΄νω του; δηλαδή το σχολείο δεν θα κάνει τη Δευτέρα μια λίστα με αυτούς που έφεραν αρνητικό αποτέλεσμα; και πού θα του ζητηθεί ξανά το χαρτί μέσα στο σχολείο; θα μπαίνω εγώ πχ την τρίτη ώρα και θα κάνω έλεγχο μήν τυχόν και εμφανίστηκε ξαφνικά κάποιος που  ξέφυγε από τον έλεγχο την 1η ώρα; Άκουγα την ενημέρωση κι αναρωτιόμουν, αυτοί οι άνθρωποι που τα σκέφτονται αυτά και τα λένε με τόση σοβαρότητα, περνάνε εμάς για ηλίθιους; Σαφώς θα  μου άρεσε η ιδέα να έρχεται κάποιος με αρνητικό ράπιντ τεστ (δλδ τεστ που έχει διενεργηθεί και επιβεβαιωθεί από κάποιον άλλον και όχι τον εαυτό του), εκεί δεν θα είχα θέμα να έχουμε και μια κάποια γραφειοκρατία με χαρτούρα κλπ, αλλά να μας παρουσιάζουν με τόση σοβαροφάνεια ένα τεστ που κάνεις σπίτι σου που δεν σε βλέπει κανείς και δηλώνεις ό,τι θες; Και μάλιστα η βασικη έγνοια δεν είναι μην τυχόν δηλώνει κάποιος αρνητικός χωρίς να είναι, αλλά μην δηλώσει κάποιος θετικός για να μην πάει στη δουλειά ή στο σχολείο.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...