Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μακάρι το πρόβλημα για τα εμβόλια να ήταν ο χώρος.

Μα δεν είναι κ ο χώρος; στην αρχή ειδικά δεν έκαναν εμβολιαστικά κέντρα τα νοσοκομεία; 

 

εγω εντυπωσιάστηκα από το ότι αξιοποιούν κτίρια που αυτή τη στιγμή δεν έχουν την κανονική τους χρήση, είναι εύκολα προσβάσιμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν είναι κ ο χώρος; στην αρχή ειδικά δεν έκαναν εμβολιαστικά κέντρα τα νοσοκομεία; 

 

εγω εντυπωσιάστηκα από το ότι αξιοποιούν κτίρια που αυτή τη στιγμή δεν έχουν την κανονική τους χρήση, είναι εύκολα προσβάσιμα κλπ.

Καλά κάνουν.ειναι και τόσα εκατομμύρια.Που να χωρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα δεν είναι κ ο χώρος; στην αρχή ειδικά δεν έκαναν εμβολιαστικά κέντρα τα νοσοκομεία; 

 

εγω εντυπωσιάστηκα από το ότι αξιοποιούν κτίρια που αυτή τη στιγμή δεν έχουν την κανονική τους χρήση, είναι εύκολα προσβάσιμα κλπ.

Στην αρχή εκαναν τα νοσοκομεία για λόγους ασφαλείας. Για να μπορουν οι εμβολιασμενοι να έχουν επιτήρηση από γιατρούς και πρόσβαση στον εξοπλισμό του νοσοκομείου σε περίπτωση σοβαρων παρενεργειων. Και επίσης γιατί εκεί είναι οι γιατροί που κάνουν τα εμβόλια, εκεί είναι ο φυσικος χωρος των γιατρών. Δεν τιθεται θέμα έλλειψης χωρων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ενας Γερμανός φίλος γιατρος μας έλεγε προχθές οτι όταν ένας ιός κανει τόσες μεταλλάξεις είναι γιατί προσπαθει να επιβιώσει επειδη φθίνει και ότι του χρόνου τα πραγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

Εντωμεταξυ είναι πολυ τρομακτικό που στον 

Πειραιά ο δείκτης μεταδοτικοτητας ειναι στο 7.

Εύχομαι να εχει δίκιο ο φίλος σου.Ομως λένε συνέχεια οτιβ τελη Απριλίου θα εχουν εμβολιαστει πι ανω των 60.Πως θα φτάσουμε στους 40 τον Ιούνιο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στην αρχή εκαναν τα νοσοκομεία για λόγους ασφαλείας. Για να μπορουν οι εμβολιασμενοι να έχουν επιτήρηση από γιατρούς και πρόσβαση στον εξοπλισμό του νοσοκομείου σε περίπτωση σοβαρων παρενεργειων. Και επίσης γιατί εκεί είναι οι γιατροί που κάνουν τα εμβόλια, εκεί είναι ο φυσικος χωρος των γιατρών. Δεν τιθεται θέμα έλλειψης χωρων. 

Στα νοσοκομεία όμως δεν τους ήθελαν για πρακτικούς λόγους κ λόγους ασφαλείας. Τέλος πάντων δεν ξέρω τι θα γίνει όταν θα πάμε σε μαζικούς εμβολιασμούς, πώς θα το διαχειριστούν. Δεν ξέρω κιόλας αν αυτοί οι χώροι στην Αγγλία διατέθηκαν δωρεάν ούτε αν εδώ το πληρώνουν το κτίριο της helexpo. απλώς το ανέφερα γιατί με εντυπωσίασε κ γιατί δεν θα περίμενα κάτι ανάλογο εδώ σ εμάς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:

Νομίζω χώρους έχουμε, αρκετά εμβόλια δεν έχουμε, προς το παρόν τουλάχιστον.


Ο φίλος μου που δουλεύει σε ξένο πρακτορείο ειδήσεων που σας έλεγα σε προηγούμενα μηνύματα επιμένει βεβαια ότι θα έχουμε εμβολιαστεί κι εμείς (οι γύρω από τα 40) έστω με την πρώτη δόση έως το καλοκαίρι.

 

Επισης, μου ανέφερε ότι έχει πλέον αποκρυσταλλωθεί από τις επιτροπές όλων των χωρών ότι οντως πλέον οι μεταλλάξεις έχουν κάνει τον ιό πολλαπλάσια μεταδοτικό, όχι όμως και περισσότερο επικίνδυνο (ευτυχώς).

Δεν ισχύει ότι δεν είναι περισσότερες επικίνδυνες ορισμένες μεταλλαξεις. Η βρετανική μετάλλαξη ειναι σημαντικά πιο θανατηφόρα. Και άλλες επίσης. Για την βρετανική μεταλλαξη και την αυξημένη θνητοτητα έχει το reuters (μιας και λέμε για ειδησεογραφικα πρακτορεία) εκεταταμενη αναλυση. 

Just now, Έσπερος said:

Στα νοσοκομεία όμως δεν τους ήθελαν για πρακτικούς λόγους κ λόγους ασφαλείας. Τέλος πάντων δεν ξέρω τι θα γίνει όταν θα πάμε σε μαζικούς εμβολιασμούς, πώς θα το διαχειριστούν. Δεν ξέρω κιόλας αν αυτοί οι χώροι στην Αγγλία διατέθηκαν δωρεάν ούτε αν εδώ το πληρώνουν το κτίριο της helexpo. απλώς το ανέφερα γιατί με εντυπωσίασε κ γιατί δεν θα περίμενα κάτι ανάλογο εδώ σ εμάς. 

Μα δεν γίνονται σε τέτοια κλίμακα εμβολιασμοι εδώ, δεν υπάρχει ανεπάρκεια χωρων. Στο κάτω κάτω και η helexpo μεγάλη είναι και αναλογικά για τον πληθυσμό της Ελλάδας παίζει να ειναι και μεγαλύτερη (αναλογικά) από το αββαειο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Στα νοσοκομεία όμως δεν τους ήθελαν για πρακτικούς λόγους κ λόγους ασφαλείας. Τέλος πάντων δεν ξέρω τι θα γίνει όταν θα πάμε σε μαζικούς εμβολιασμούς, πώς θα το διαχειριστούν. Δεν ξέρω κιόλας αν αυτοί οι χώροι στην Αγγλία διατέθηκαν δωρεάν ούτε αν εδώ το πληρώνουν το κτίριο της helexpo. απλώς το ανέφερα γιατί με εντυπωσίασε κ γιατί δεν θα περίμενα κάτι ανάλογο εδώ σ εμάς. 

Μα είμασε σε μαζικούς εμβολιασμούς, δεν πρόκειται να γίνουν πιο μαζικοί.

Δεν είναι οι ρυθμοί που θα θέλαμε, αλλά δεν πιστεύει κανείς ότι θα αυξηθούν πολύ.

Πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το πού θα βρεθεί υποδομή για μεταφορά και διατήρηση εμβολίων και προσωπικό (που σε καμία περίπτωση δε θα προσλάβουν, αυτό είναι σαφές), παρά τα υπολοιπα. 

Αυτή τη στιγμη με το ρυθμό που πάμε, μέχρι να εμβολιαστούμε όλοι (ή μάλλον πριν από αυτό) θα έχει έρθει η ώρα για να ξανααρχίσουν τα εμβόλια στους πρώτους, αλλά δε νομίζω ότι ασχολείται σε αυτή την κατεύθυνση η κυβέρνηση. Και προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι βασικό είναι να μην κάνει προσλήψεις. Στη HELEXPO τα εμβόλια τα κάνουν φαντάροι (φαντάζομαι προερχόμενοι από ιατρικό ή παραϊατρικό επάγγελμα, αλλά οι πιθανότητες να μπορούν να αντιμετωπίσουν πρόβλημα είναι ακριβώς 0).

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ικαρία αλλά και σε αλλά μέρη της Ελλάδας οι γονείς και εκπαιδευτικοί έστειλαν επιστολή στο υπ παιδειας ότι " Σας αξιόλογουμε με μηδεν'"

Έγραφαν πολλα μπείτε αλφάβητα να τα δείτε, αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω!!!!για ποιο λόγο κλείνουν τα σχολεία σε περιοχές που δεν υπάρχει ούτε ένα κρούσμα, όχι βρείτε μου ένα λόγο ,δεν υπάρχει κρούσμα δεν έχουν δώσει κανένα δικαίωμα, προσέχουν είναι λίγοι κάτοικοι Για ποιο λόγο να κλείσουν εκεί τα σχολεία? ?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Στην Ικαρία αλλά και σε αλλά μέρη της Ελλάδας οι γονείς και εκπαιδευτικοί έστειλαν επιστολή στο υπ παιδειας ότι " Σας αξιόλογουμε με μηδεν'"

Έγραφαν πολλα μπείτε αλφάβητα να τα δείτε, αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω!!!!για ποιο λόγο κλείνουν τα σχολεία σε περιοχές που δεν υπάρχει ούτε ένα κρούσμα, όχι βρείτε μου ένα λόγο ,δεν υπάρχει κρούσμα δεν έχουν δώσει κανένα δικαίωμα, προσέχουν είναι λίγοι κάτοικοι Για ποιο λόγο να κλείσουν εκεί τα σχολεία? ?? 

Ε να μην αφήσουν λίγο ρημαδιο ακόμα αφού μπορούν? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς αλλά η κατάσταση πλέον δεν παλευεται. Έχουμε όλοι αγανακτήσει. Βλέπω κόσμο με μια μουρη ως κάτω, τα παιδιά μου έχουν αφηνιάσει φαντάζομαι τα περισσότερα παιδιά. Οι μμαθητές μου έχουν κάνει παύση .Δεν αντέχουν δεν μπορούν κάνουμε μάθημα και είναι σαν να κάνω μάθημα σε ζόμπι πραγματικά. στο μεγαλύτερο ποσοστό έχουνε κουραστεί .οι δουλειές όλα πάνε πίσω συνεχώς .Ως πότε θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες είχαμε πάει στον πσοδιατρο.Τον ρωτησα για τα σχολεία.Μου ειπε οτι θα εκπλαγεί αν δει τα σχολεια να ανοίγουν.Οι μεταλλάξεις εχουν επιρρεασει φυσικα και τα παιδιά και εχουν αυξηθεί τα κρουσματα. 

Εντωμεταξυ,διαβασα οτο ο εμβολιασμός του γενικού πληθυσμού ξεκινάει τον Ιούνιο.

Αργά είναι αλλα δεν έχουμε εμβόλια.Και η Deena τοτε μας είχε πει ότι θα εμβολιαστούν.Αυτο σημαονει ομως οτι έως το Σεπτεμβρη θα γίνεται χαμός από κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο αυτό που ζούμε. Αφού έκλεισαν σχολεία και επιχειρήσεις με 1000 κρούσματα τη μέρα, θα ξανανοίξουμε με υπερδιπλάσιο αριθμό και διακομιδες στη Χαλκίδα. Στο μεταξύ η αντιπολίτευση οργανώνει συλλαλητήρια με τον αρχηγό της να "παίρνει την ευθύνη για τη διασπορά". Να μην εκμεταλλευτεί κι αυτή το πολιτικό μομέντουμ; 

Τρανή απόδειξη της κούρασης του κόσμου ο ίδιος ο Καραγκιόζης υπουργός που βάφτισε με ειδική άδεια. Όταν δεν μπορείς να συγκρατήσεις ούτε τους δικούς σου, απλά αφήνεσαι, ανοίγεις τα πάντα κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.

Τόσο καιρό έλεγα ότι αν ανοίξουν τα σχολεία θα στείλω το παιδί, αλλά τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χθες είχαμε πάει στον πσοδιατρο.Τον ρωτησα για τα σχολεία.Μου ειπε οτι θα εκπλαγεί αν δει τα σχολεια να ανοίγουν.Οι μεταλλάξεις εχουν επιρρεασει φυσικα και τα παιδιά και εχουν αυξηθεί τα κρουσματα. 

Εντωμεταξυ,διαβασα οτο ο εμβολιασμός του γενικού πληθυσμού ξεκινάει τον Ιούνιο.

Αργά είναι αλλα δεν έχουμε εμβόλια.Και η Deena τοτε μας είχε πει ότι θα εμβολιαστούν.Αυτο σημαονει ομως οτι έως το Σεπτεμβρη θα γίνεται χαμός από κρούσματα.

Χαμος γινετε κ σημερα που συζητουσα με φιλο γιατρο ελεγε οτι γενικα τα πραγματα που ξερουν για τον ιο ειναι πολυ λιγα ακομα κ τωρα κ οτι σε πολλους αφηνει πολλα κουσουρια κ μετα που ακομα δεν εχουν χαρτογραφηθει πληρως . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Χαμος γινετε κ σημερα που συζητουσα με φιλο γιατρο ελεγε οτι γενικα τα πραγματα που ξερουν για τον ιο ειναι πολυ λιγα ακομα κ τωρα κ οτι σε πολλους αφηνει πολλα κουσουρια κ μετα που ακομα δεν εχουν χαρτογραφηθει πληρως . 

Καλά.Αυτο το ξέρουμε εδω και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χθες είχαμε πάει στον πσοδιατρο.Τον ρωτησα για τα σχολεία.Μου ειπε οτι θα εκπλαγεί αν δει τα σχολεια να ανοίγουν.Οι μεταλλάξεις εχουν επιρρεασει φυσικα και τα παιδιά και εχουν αυξηθεί τα κρουσματα. 

 

O Δερμιτζάκης από την άλλη έλεγε μόλις πριν λίγες ημέρες τα εξής: 

 

[...όσον αφορά το κλείσιμο των δραστηριοτήτων ο κ. Δερμιτζάκης τονίζει ότι «λειτουργούμε κάτω από υποθέσεις οι οποίες δεν ξέρουμε ότι θα μας βρούνε. Λέμε ότι αν δεν είχαμε πάρει μέτρα θα ήταν χειρότερα, εγώ δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Δαιμονοποιήσαμε δραστηριότητες για τις οποίες δεν έχουμε καμία ένδειξη ότι επηρεάζουν τόσο αρνητικά. Τα σχολεία ανοίγουν με διάφορους τρόπους σε κάθε χώρα. Δεν έχω στοιχεία από την Ελλάδα που να δείχνουν ότι υπάρχει υπερμετάδοση στα σχολεία. Τα θετικά παιδιά στα σχολεία συνήθως κολλάνε από την οικογένεια, όχι από το σχολείο».

Σύμφωνα με τον καθηγητή «έπρεπε όλη η έμφαση να δίνεται στο πώς να κυκλοφορεί ο πολίτης με μέτρα, όχι στο πώς να κάτσει μέσα. Η Ελλάδα έχει δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν έξω και αυτός ο σχεδιασμός πρέπει να γίνει».]

 

Προσωπικά, όσους γνωρίζω ότι κόλλησαν, το έφεραν είτε από τη δουλειά τους, είτε από επαφή σε σπίτι. Στην περιοχή μου πάντως, κανένα παιδί δεν κόλλησε από εκπαιδευτικό ή άλλο παιδί εντός σχολείου. 

 

Just now, Ilaeira είπε:

 Στο μεταξύ η αντιπολίτευση οργανώνει συλλαλητήρια με τον αρχηγό της να "παίρνει την ευθύνη για τη διασπορά".

α) η ατομική ευθύνη στις συγκεντρώσεις πάει περίπατο; πιστεύουμε δηλαδή ότι οι πολίτες αγνοούν το ρίσκο επειδή απλώς τους κάλεσε η πολιτική οργάνωση; 

β)Τα συλλαλητήρια οργανώνονται από πλήθος οργανώσεων (με πρωτοστάτη το ΚΚΕ), δεν χρειάζεται να συντηρούμε συνεχώς τις ίσες αποστάσεις και το δίπολο κυβέρνηση-αντιπολίτευση. Ειδικά στη Νέα Σμύρνη που το γνωρίζω από κοντά, ο κόσμος που κατέβηκε ήταν άνθρωποι που ίσως αυτή να ήταν και η πρώτη φορά που πήγαν σε πορεία. Δε χρειάστηκαν κανένα κόμμα να τους πατρονάρει. 

 

Επιπλέον, αν δεν υπήρχαν οι έντονες αντιδράσεις του κόσμου τις τελευταίες ημέρες, η κυβέρνηση ακόμα θα πίστευε ότι τα πάει περίφημα.

 

Τέλος, δεν νομίζω ότι υπάρχουν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν ότι προήλθε αύξηση κρουσμάτων από τις συγκεντρώσεις (όπως δεν αποδείχθηκε αντίστοιχα ότι έγινε κάτι τέτοιο από τη συγκέντρωση στη δίκη της ΧΑ). Άλλωστε οι πιθανότητες διάδοσης covid, σε εξωτερικό χώρο, ακόμα και με πολυκοσμία και για παρατεταμένη περίοδο, είναι μέτριες, ειδικά όταν γίνεται χρήση μάσκας. 

Link to comment
Share on other sites

Τον διαβάζω κι εγω τον δερμιτζακη.θα ήθελα κι εγώ πολύ να σνοιξουν τα σχολεια ομως πλεον φοβαμαο για την Αθήνα που είναι τοσο δυσκολα τα πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Τρανή απόδειξη της κούρασης του κόσμου ο ίδιος ο Καραγκιόζης υπουργός που βάφτισε με ειδική άδεια.

Ωχ! Απαγορεύονται οι βαπτίσεις και χρειάζεται ειδική άδεια για να τελεστεί το μυστήριο;! Φοβερό!

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι ισχύει το ίδιο με τις κηδείες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το τρομερό είναι ότι ενθαρρύναν τον κόσμο να μείνει μέσα αντί να τον ενθαρρυνουν να βγει έξω όσο γίνεται. Αυτό είναι εγκληματικο. Το έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος, ειδικά τα παιδιά, να μην έχει καμία κοινωνική επαφή για πέντε μήνες. Αλλά εφόσον έξω μπορεί να φάει πρόστιμο αν πχ πάει για playdate στην παιδική που κατά 99% δεν κολλάει ε θα κάνει το playdate σπίτι οπου κατά 99% κολλάει 

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ωχ! Απαγορεύονται οι βαπτίσεις και χρειάζεται ειδική άδεια για να τελεστεί το μυστήριο;! Φοβερό!

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι ισχύει το ίδιο με τις κηδείες.

 

Το ίδιο νόμιζα και εγώ!

 

ΟΚ η κηδεία δεν αναστέλλεται, λογικό. Η βάφτιση λέει μπορεί να γίνει αργότερα. Και για τον γάμο όμως το ίδιο δεν ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Το ίδιο νόμιζα και εγώ!

 

ΟΚ η κηδεία δεν αναστέλλεται, λογικό. Η βάφτιση λέει μπορεί να γίνει αργότερα. Και για τον γάμο όμως το ίδιο δεν ισχύει; 

Ρε παιδιά εγώ νόμιζα ότι:

"Η τέλεση λειτουργιών, λατρευτικών συνάξεων, ιεροπραξιών, μυστηρίων και κάθε είδους θρησκευτικών τελετών, γίνεται αποκλειστικά και μόνο από θρησκευτικούς λειτουργούς και το αναγκαίο βοηθητικό προσωπικό χωρίς την παρουσία άλλων φυσικών προσώπων.

Σε θρησκευτικές τελετές όπως γάμοι, βαφτίσεις, κηδείες, μνημόσυνα, επιτρέπεται η συμμετοχή μόνο του θρησκευτικού λειτουργού, του αναγκαίου βοηθητικού προσωπικού και έως εννέα (9) ατόμων."

Δεν ισχύει αυτό;!

Link to comment
Share on other sites

Στις βαθιές κόκκινες μονο κηδείες επιτρέπονται. Ούτε γάμοι, ούτε βαφτίσεις ούτε μνημόσυνα. Ούτε καν τα 40. Δηλαδή πεθαίνει ένας δικός σου άνθρωπος, γίνεται η κηδεία και μετά δεν κάνεις τα 40 και δεν μπορείς να πηγαίνεις καν στον τάφο αφού δεν υπάρχει κωδικός μετακίνησης για νεκροταφείο. Ειδική άδεια δεν προβλεπόταν. Είναι σαν την Πάρνηθα. Τώρα που το έκανε ο Άδωνις και είπε ότι "ο καθένας μπορεί να ζητήσει", ξαφνικά θα γινεται. Οι ράδιο αρβύλα είχαν ένα ωραίο βίντεο χτες, λέει "ο καθένας σας μπορεί να ζητήσει ειδική άδεια... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα την πάρετε κιόλας"!!

 

Στις απλές κόκκινες ισχύει νομίζω αυτό που λέει η @samsympan

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...