Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Μετά τις νέες ανακοινώσεις εχει χρησιμοποιησει κανεις μέτρο και τραμ να μου πει αν γίνονται έλεγχοι?

Χρειαζόμαστε την οικιακή βοηθό αλλα φοβόμαστε μην φάει πρόστιμο.Θα βάλουμε παροχή βοήθειας και αν θέλουν μπορούν να κάνουν έλεγχο με το τηλεφωνο της μητέρας μου.Το κανουν ομως?

Εμένα χάλασε το λαπτοπ και πρέπει να το πάω στην Apple που είναι καμία 15ρια χιλιόμετρα και δεν ξέρω τι να κάνω. Το χρειάζομαι γιατί δεν μπορώ να εργαστω χωρίς αυτό και έχω όλα μου τα αρχεία μέσα. Το σκέφτηκε αυτό κανεις? Προφανώς βέβαια θα το ρισκάρω το πρόστιμο από το να μείνω ανεργη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Εμένα χάλασε το λαπτοπ και πρέπει να το πάω στην Apple που είναι καμία 15ρια χιλιόμετρα και δεν ξέρω τι να κάνω. Το χρειάζομαι γιατί δεν μπορώ να εργαστω χωρίς αυτό και έχω όλα μου τα αρχεία μέσα. Το σκέφτηκε αυτό κανεις? Προφανώς βέβαια θα το ρισκάρω το πρόστιμο από το να μείνω ανεργη 

 

Απλούστατο! Θα καλέσεις μια courier να το παραλάβει και το παραδώσει στην εταιρία, και όταν με το καλό το φτιάξουν να σου το στείλουν πίσω. Εντάξει, θα χρεωθείς κάτι παραπάνω, θα καθυστερήσεις επίσης πήγαινε έλα, αλλά θα παραμείνεις ασφαλής. :grin:

 

Σοβαρά τώρα, αν πρόκειται για επαγγελματικό εξοπλισμό που σου έχουν παραχωρήσει από την εργασία σου, θα πρέπει να προβλέπουν άμεση αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Απλούστατο! Θα καλέσεις μια courier να το παραλάβει και το παραδώσει στην εταιρία, και όταν με το καλό το φτιάξουν να σου το στείλουν πίσω. Εντάξει, θα χρεωθείς κάτι παραπάνω, θα καθυστερήσεις επίσης πήγαινε έλα, αλλά θα παραμείνεις ασφαλής. :grin:

 

Σοβαρά τώρα, αν πρόκειται για επαγγελματικό εξοπλισμό που σου έχουν παραχωρήσει από την εργασία σου, θα πρέπει να προβλέπουν άμεση αντικατάσταση.

Δεν μου τον έχουν παραχωρήσει από την εργασία μου γιατί στην εργασία μου χρησιμοποιούν lenovo και έχω έχω συνηθίσει από μικρή στο Mac. Χάνω πολύτιμο χρόνο με το κουριερ 

Just now, maripoz said:

Δεν μου τον έχουν παραχωρήσει από την εργασία μου γιατί στην εργασία μου χρησιμοποιούν lenovo και έχω έχω συνηθίσει από μικρή στο Mac. Χάνω πολύτιμο χρόνο με το κουριερ 

Άσε που έχω αρχεία που δεν τα έχω κάνει back up αλλου και τα χρειάζομαι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εμένα χάλασε το λαπτοπ και πρέπει να το πάω στην Apple που είναι καμία 15ρια χιλιόμετρα και δεν ξέρω τι να κάνω. Το χρειάζομαι γιατί δεν μπορώ να εργαστω χωρίς αυτό και έχω όλα μου τα αρχεία μέσα. Το σκέφτηκε αυτό κανεις? Προφανώς βέβαια θα το ρισκάρω το πρόστιμο από το να μείνω ανεργη 

Με κάποιο μην ισως πριν στην εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν μου τον έχουν παραχωρήσει από την εργασία μου γιατί στην εργασία μου χρησιμοποιούν lenovo και έχω έχω συνηθίσει από μικρή στο Mac. Χάνω πολύτιμο χρόνο με το κουριερ 

Άσε που έχω αρχεία που δεν τα έχω κάνει back up αλλου και τα χρειάζομαι 

Βρε, προφανώς και το έγραψα ειρωνικά το πρώτο! Θα χάσεις μια εβδομάδα στο πήγαινε έλα αν μπλέξεις με courier

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ γιατί το laptop που μου έδωσαν έχει ένα σκασμό περιορισμούς για να κάνω τη δουλειά μου και προτιμώ να χρησιμοποιώ το δικό μου. Και σπάσζομαι βεβαίως που πρέπει να μεταφέρω αρχεία :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Και πως θα γινει δηλαδη?

Θα παρανομησω φιλεναδα θα πάω και ο,τι γίνει. Καλύτερα 300 ευρω παρά να με σουταρουν από τη δουλειά. Μην σου πω θα πάω και σε ένα ωρσιοζαχαροπλαστειο που έχει εκεί δίπλα με την ευκαιρία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Θα παρανομησω φιλεναδα θα πάω και ο,τι γίνει. Καλύτερα 300 ευρω παρά να με σουταρουν από τη δουλειά. Μην σου πω θα πάω και σε ένα ωρσιοζαχαροπλαστειο που έχει εκεί δίπλα με την ευκαιρία 

 

Ρώτα ωστόσο πρώτα αν θα σε δεχτούν (στην apple εννοώ, όχι στο ζαχαροπλαστείο).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επικοινωνήσεις πρώτα με την Apple για το αν σε δεχτούν και για το αν μπορούν να σου στείλουν κάποιο σχετικό e-mail ωστε να το έχεις σε περίπτωση ελέγχου. Λογικά αν μπορείς να έχεις στοιχεία ώστε να δικαιολογήσεις ότι όντως μετακινείσαι για επαγγελματικό λόγο (επισκευή εξοπλισμού), ίσως και με μια βεβαίωση του εργοδότη σου, δε θα έχεις πρόβλημα. Ο σύζυγος πάντως που λόγω εργασίας μετακινείται σχεδόν καθημερινά δεν έχει πέσει σε έλεγχο. 

Τουλάχιστον σε εσάς δίνεται εξοπλισμός από τη δουλειά για τηλεργασία. Συγγενής εκπαιδευτικός είχε την ατυχία να καεί ο φορητός της υπολογιστής και από το σχολείο δεν είχαν να της δώσουν. Λόγω του παιδιού της που κάνει την ίδια ώρα το μεσημέρι μάθημα και δεν γινόταν να μείνει μόνο σπίτι, δεν μπορούσε να πάει σχολείο να χρησιμοποιήσει τον αρχαίο σταθερό υπολογιστή του σχολείου, τον οποίο επίσης χρησιμοποιεί η προϊσταμένη. Έτσι εδώ και δύο βδομάδες χρησιμοποιεί το κινητό της για να κάνει τηλεμαθήματα και φυσικά αυτή η συσκευή δεν έχει τις δυνατότητες του laptop.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Θα παρανομησω φιλεναδα θα πάω και ο,τι γίνει. Καλύτερα 300 ευρω παρά να με σουταρουν από τη δουλειά. Μην σου πω θα πάω και σε ένα ωρσιοζαχαροπλαστειο που έχει εκεί δίπλα με την ευκαιρία 

Συμφωνω.

Να σου πω.Απο την δουλειά δεν μπορούν να σου δώσουν κάποια βεβαίωση μετακίνησης?

Αληθεια.Στους δρόμους γινεται έλεγχος?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς αναρωτιέστε αν δικαιούστε να επισκευάσετε τον υπολογιστή σας, η κυβέρνηση σχεδιάζει άνοιγμα τουρισμού από το Πάσχα γιατί θα έχουμε τείχος ανοσιας.... Προφανώς  κ δεν πιστεύω τα ρεπορτάζ του in.gr, αλλά πραγματικά για ποσο ηλίθιους μας περνάνε; 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 12:53 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Φίλη από εχθές νοσηλεύεται. Η κοπέλα έπρεπε να εργάζεται κάποιες μέρες από το γραφείο αν και γενικά είναι σε τηλεεργασία η εταιρεία , όμως είναι ιδιαίτερη η φύση της δουλειάς της. Πρόσεχε πολύ, μετακινούταν μόνο με ΙΧ πλέον, τηρούσε γενικά τα μέτρα, και θεωρούσε ότι το γραφείο είναι σχετικά ασφαλές δεδομένου ότι από αρκετές εκατοντάδες άτομα, έρχοταν καθημερινά καμιά εικοσαριά το πολύ και σταθερά τα ίδια. Προ ολίγων ημερών, ενημερώθηκε ότι συνάδελφός της, ο οποίος όντως επίσης ήταν προσεκτικός γενικά στπ γραφείο από όσο η ίδια λέει, έχει κρούσμα στο σπίτι του, τον έφηβο γιο του, ο οποίος συνέχιζε, όπως και πολλά παιδιά να πηγαινοέρχεται σε σπίτια φίλων. Ο έφηβος από όσο ξέρω είναι συμπτωματικός αλλά ελεγχόμενη κατάσταση στο σπίτι, ο πατέρας του ασυμπτωματικός, η φίλη όμως πλέον σε νοσηλεία.

Δεν θα πω ότι έπρεπε το παιδί να κάθεται στο σπίτι επί μήνες. Δε γίνεται καν, θα υπάρχουν άλλα προβλήματα μετά.

Αλλά προφανώς τελικά έθεσε την υγεία αρκετών άλλων ανθρώπων σε πολύ σοβαρό κίνδυνο.

Είναι πολύ αφελές να πιστεύουμε ότι οι καθημερινές παραβιάσεις της καραντίνας, που και εγώ κάνω λόγω παιδιών που δεν γίνεται να μη συναντήσουν κανέναν ποτέ, δεν έχουν ρίσκο για τους άλλους.

 

 

Καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Τουλάχιστον σε εσάς δίνεται εξοπλισμός από τη δουλειά για τηλεργασία. Συγγενής εκπαιδευτικός είχε την ατυχία να καεί ο φορητός της υπολογιστής και από το σχολείο δεν είχαν να της δώσουν. Λόγω του παιδιού της που κάνει την ίδια ώρα το μεσημέρι μάθημα και δεν γινόταν να μείνει μόνο σπίτι, δεν μπορούσε να πάει σχολείο να χρησιμοποιήσει τον αρχαίο σταθερό υπολογιστή του σχολείου, τον οποίο επίσης χρησιμοποιεί η προϊσταμένη. Έτσι εδώ και δύο βδομάδες χρησιμοποιεί το κινητό της για να κάνει τηλεμαθήματα και φυσικά αυτή η συσκευή δεν έχει τις δυνατότητες του laptop.

Κι εγω το έπαθα αυτό. Γθατι το λαπτοπ μου είναι παλιό κ το είχα παρατήσει γιατί μου έστησε ο άντρας μου πολύ καλό σταθερό. Όμως είναι στο καθιστικό που περναει μεγάλο μέρος της μερας το παιδί με την νταντά, τα δωμάτια είναι μικρά. Έτσι ξεκίνησα με το λαπτοπ κ το σχολείο έδωσε τις συσκευές σε άλλους συναδέλφους, κ λίγο πριν τα χριστούγεννα το λαπτοπ κατέρρευσε κ έκανα μάθημα με το κινητό αρκετές ώρες... Αν κλείσουμε ξανά θα μαλλιοτραβηχτούμε για τα προϊστορικα λαπτοπ του σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Βρε, προφανώς και το έγραψα ειρωνικά το πρώτο! Θα χάσεις μια εβδομάδα στο πήγαινε έλα αν μπλέξεις με courier

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ γιατί το laptop που μου έδωσαν έχει ένα σκασμό περιορισμούς για να κάνω τη δουλειά μου και προτιμώ να χρησιμοποιώ το δικό μου. Και σπάσζομαι βεβαίως που πρέπει να μεταφέρω αρχεία :(

Εγώ κατάλαβα ότι μιλάς σοβαρά χα χα και έμεινα για μια στιγμή :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/3/2021 at 12:53 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Φίλη από εχθές νοσηλεύεται. Η κοπέλα έπρεπε να εργάζεται κάποιες μέρες από το γραφείο αν και γενικά είναι σε τηλεεργασία η εταιρεία , όμως είναι ιδιαίτερη η φύση της δουλειάς της. Πρόσεχε πολύ, μετακινούταν μόνο με ΙΧ πλέον, τηρούσε γενικά τα μέτρα, και θεωρούσε ότι το γραφείο είναι σχετικά ασφαλές δεδομένου ότι από αρκετές εκατοντάδες άτομα, έρχοταν καθημερινά καμιά εικοσαριά το πολύ και σταθερά τα ίδια. Προ ολίγων ημερών, ενημερώθηκε ότι συνάδελφός της, ο οποίος όντως επίσης ήταν προσεκτικός γενικά στπ γραφείο από όσο η ίδια λέει, έχει κρούσμα στο σπίτι του, τον έφηβο γιο του, ο οποίος συνέχιζε, όπως και πολλά παιδιά να πηγαινοέρχεται σε σπίτια φίλων. Ο έφηβος από όσο ξέρω είναι συμπτωματικός αλλά ελεγχόμενη κατάσταση στο σπίτι, ο πατέρας του ασυμπτωματικός, η φίλη όμως πλέον σε νοσηλεία.

Δεν θα πω ότι έπρεπε το παιδί να κάθεται στο σπίτι επί μήνες. Δε γίνεται καν, θα υπάρχουν άλλα προβλήματα μετά.

Αλλά προφανώς τελικά έθεσε την υγεία αρκετών άλλων ανθρώπων σε πολύ σοβαρό κίνδυνο.

Είναι πολύ αφελές να πιστεύουμε ότι οι καθημερινές παραβιάσεις της καραντίνας, που και εγώ κάνω λόγω παιδιών που δεν γίνεται να μη συναντήσουν κανέναν ποτέ, δεν έχουν ρίσκο για τους άλλους.

 

 

Πριν λίγο εκαναν εισαγωγή και στουν κουμπαρο .Μερα με τη μέρα ειχε μικρη επιδείνωση.Σηνερα η γιατρος τον έστειλε στο Σωτηρία για αξονική.Μετα την ανοσμια κβτον πυρετο κ χωρίς να έχει δυσπεψία του βρηκαν χαμηλό οξυγόνο. Εχουν αρχίσει να πειράζονται και οι πνεύμονες.

Το πίστευε αλλα για τα δεδομένα μου ήταν κουλ.Προσεχε αλλα οχι επι της ουσίας.

Την τεταρτη πηγε κ μέχρι το φούρνο.Με μασκα βεβαια όπως είπε αλλα μπήκε κ στο ασανσέρ κ έπιασε κ λεφτά κ πόμολα κ μπήκε και σε χώρο με άλλους ανθρώπους.

Και μετά αναρωτιόυνται μερικοί γιατι αυξάνονται τα κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πριν λίγο εκαναν εισαγωγή και στουν κουμπαρο .Μερα με τη μέρα ειχε μικρη επιδείνωση.Σηνερα η γιατρος τον έστειλε στο Σωτηρία για αξονική.Μετα την ανοσμια κβτον πυρετο κ χωρίς να έχει δυσπεψία του βρηκαν χαμηλό οξυγόνο. Εχουν αρχίσει να πειράζονται και οι πνεύμονες.

Το πίστευε αλλα για τα δεδομένα μου ήταν κουλ.Προσεχε αλλα οχι επι της ουσίας.

Την τεταρτη πηγε κ μέχρι το φούρνο.Με μασκα βεβαια όπως είπε αλλα μπήκε κ στο ασανσέρ κ έπιασε κ λεφτά κ πόμολα κ μπήκε και σε χώρο με άλλους ανθρώπους.

Και μετά αναρωτιόυνται μερικοί γιατι αυξάνονται τα κρούσματα.

Περαστικά εύχομαι. Θες να πεις ότι ενώ είναι θετικός και το γνωρίζει,  κυκλοφόρησε κανονικά μέσα σε κόσμο??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Περαστικά εύχομαι. Θες να πεις ότι ενώ είναι θετικός και το γνωρίζει,  κυκλοφόρησε κανονικά μέσα σε κόσμο??

Ναι .επιβεβαιωμενος από τη Δευτέρα. Την τεταρτη βγηκε να παει στο φούρνο.

Προφανώς κυκλοφορούν κι άλλοι ετσι .

Απαράδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι .επιβεβαιωμενος από τη Δευτέρα. Την τεταρτη βγηκε να παει στο φούρνο.

Προφανώς κυκλοφορούν κι άλλοι ετσι .

Απαράδεκτος.

Αν είναι δυνατόν... Οικογένεια δεν είχε να πάει αντί για αυτόν; Που κι αν δεν είχε δηλαδή, πάλι λύσεις υπήρχαν όπως να του αφήσει κάποιος πράγματα αναγκαία έξω από την πόρτα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Αν είναι δυνατόν... Οικογένεια δεν είχε να πάει αντί για αυτόν; Που κι αν δεν είχε δηλαδή, πάλι λύσεις υπήρχαν όπως να του αφήσει κάποιος πράγματα αναγκαία έξω από την πόρτα του. 

Πάντως αν δεν έχεις οικογένεια και έχεις κορονοιο τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν είναι πάντα εύκολο να έχεις βοήθεια για δύο εβδομάδες. Ειδικά σε αυτές τις συνθήκες. Γενικώς μιλάω όχι ειδικώς για τον κουμπάρο. Περαστικά κι από μένα 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, maripoz said:

Πάντως αν δεν έχεις οικογένεια και έχεις κορονοιο τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν είναι πάντα εύκολο να έχεις βοήθεια για δύο εβδομάδες. Ειδικά σε αυτές τις συνθήκες. Γενικώς μιλάω όχι ειδικώς για τον κουμπάρο. Περαστικά κι από μένα 

Δεν υπάρχει δικαιολογία για κάποιον που νοσεί και περιφέρεται στον κόσμο, βάζοντας ανθρώπους σε κίνδυνο. Ακόμη και μόνο τους κουμπάρους  του να έχει, δεν νομίζω να αρνιόνταν να του αφήσουν έξω από την πόρτα του τρόφιμα και φάρμακα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Πάντως αν δεν έχεις οικογένεια και έχεις κορονοιο τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν είναι πάντα εύκολο να έχεις βοήθεια για δύο εβδομάδες. Ειδικά σε αυτές τις συνθήκες. Γενικώς μιλάω όχι ειδικώς για τον κουμπάρο. Περαστικά κι από μένα 

Μα κ οικογένεια να εχεις, αφού είναι όλοι σε καραντίνα... Η καραντίνα γενικα είναι αυτό που φοβάμαι περισσότερο κ από τον ιό. Στο σχολείο ελπίζω ότι ακόμα κ αν εκτεθούμε, θα είναι περιορισμένο το φορτίο λόγω της μάσκας κ των ανοιχτών παραθύρων, οπότε λογικά δεν κινδυνεύουμε από σοβαρή νοσηση, όμως η ιδέα της καραντίνας μου ακούγεται εφιαλτική. Ειδικά αν είναι προληπτική λόγω κρούσματος μαθητή. Εμάς είναι κ οι πιο στενοί μας γείτονες συνάδελφοι, αν γίνει κάτι θα μπούμε όλοι μαζί καραντίνα!!! Και κυρίως μου φαίνεται εφιαλτικό το να μην μπορώ να βγάλω το παιδί έξω για 15 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στο σχολείο ελπίζω ότι ακόμα κ αν εκτεθούμε, θα είναι περιορισμένο το φορτίο λόγω της μάσκας κ των ανοιχτών παραθύρων, οπότε λογικά δεν κινδυνεύουμε από σοβαρή νοσηση, όμως η ιδέα της καραντίνας μου ακούγεται εφιαλτική.

Τί εννοείς?? Μπορείς να νοσήσεις λίγο ή πολύ?? Μάλλον κάτι άλλο εννοείς και δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τί εννοείς?? Μπορείς να νοσήσεις λίγο ή πολύ?? Μάλλον κάτι άλλο εννοείς και δεν το κατάλαβα.

Η βαρύτητα της νόσου εξαρτάται κ από το ποσοστό του ιικού φορτίου στο οποίο εκτίθεσαι. Σε έναν χώρο με σχεδον πάντα ανοιχτά παράθυρα, κ με μάσκες, έστω κ με την τσαπατσούλικη χρήση που κάνουν οι μαθητες, ελπίζω ότι τυχόν ιικό φορτίο θα είναι χαμηλό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Αν είναι δυνατόν... Οικογένεια δεν είχε να πάει αντί για αυτόν; Που κι αν δεν είχε δηλαδή, πάλι λύσεις υπήρχαν όπως να του αφήσει κάποιος πράγματα αναγκαία έξω από την πόρτα του. 

Δεν εχει ατομικη ευθυνη.τελος.ολα στην πόρτα του τα είχαν.και δεν εχει συνειδητοποιήσει κ τη σοβαρότητα της κατάστασης.Μου λεγε την τριτη οτι αφού πέρασε μια εβδομάδα από τότε που νοσηε η γραμματέας του ειναι οκ.Τοτε ομως ξεκινούσαν όλα. Χτες μου λεγε η γυναίκα του οτι τον έβαλαν μέσα προληπτικά.Δεν νομιζω ομως οτι γεμίζουν κρεβάτια χωρις λόγο.Η αξονική έδειξε ότι επεκτάθηκε στους πνεύμονες Το 38.5 δρν τον θα ρουσε πυρετο άξιο λόγου να σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...