Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Ναι δεν αρρώστησαν το ίδιο αφου πήγαν 3 μήνες σχολείο :D εγω εκεί το αποδίδω. Και το φθινοπωρο δεν έχει τόση έξαρση γενικώς. Νοέμβρης δεκεμβρης ήταν σπιτι. Γεναρη μετά τη πρώτη βδομάδα άρχισαν οι απουσιες. Εμείς ίωση περάσαμε και στο παιδικό κ στο νήπιο και είχαμε απουσίες! Αρρώστησα κι εγω και όλοι μας!

Διαφωνώ! δεν είναι θέμα εκπαίδευσης. Τα παιδια ξεχνιουνται πολλες φορες! Ειδικα τα μικρά νηπια και δημοτικό μικρά 

 

Μίλησα συγκεκριμένα για όσο καιρό πήγαν σχολείο και συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές, προφανώς τους ίδιους μήνες. Το 2021 πήγαν έναν μήνα σχολείο. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει και το να μην ξεχνιέται το παιδί. Άλλα παιδιά το μαθαίνουν πιο γρήγορα κι άλλα όχι. Βοηθά ή δυσκολεύει την κατάσταση και το περιβάλλον, όπως οικογένεια και εκπαιδευτικοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, diane2020 said:

Τι να κάνει? Να κάνει πρόβα μάσκες? Για τον Σεπτέμβρη? :P

Αλήθεια τώρα?? :D

 

 

Αλήθεια, διότι ειναι προφανές οτι και το Σεπτέμβρη θα φοράνε μάσκες...στα σχολεία και παντού. Όπως ήταν προφανές και το καλοκαίρι οτι θα έρθει δεύτερο κύμα, όταν κάποιοι ονειρεύονταν οτι τελειώσαμε με τον κορονοιό....

 

Σε 6.5 μήνες είναι ο Σεπτέμβρης, πολύ κοντά για να αλλάξει κάτι δραματικά προς το καλύτερο......Η μάσκα είναι το τελευταίο μέτρο που θα φύγει, αν φύγει κιόλας....διότι το πιθανότερο είναι να γινει στανταράκι, ειδικά σε περιόδους εξάρσεων.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω διαφωνώ μαζί σου .το βλεπω να γίνεται στο παιδι μου .Αλλα διαφανώ και γενικότερα μαζί σου γιατί έχεις δηλώσει ότι δεν πιστεύεις ούτε στον ιό ουτε στην μασκα.Οποτε ανούσια η συζήτηση τελικά.

Πιστευω στον ιό, ποιος το πε αυτό? Στο παραλογο δεν πιστευω! Γενικά πολλά που συμβαίνουν μου φαίνονται παραξενα, παραλογα, αυτό εχω πει. Αλλά φυσικά κ πιστευω πως υπάρχει!! Όπως ενα σωρό άλλες ασθενειες μεταδοτικές! 

Η μάσκα τώρα τι να σου πω, έχουν αλλάξει 500000 γνωμεσ οι ειδικοί απο την αρχή για το θέμα της μασκας! Με έκαναν οι ίδιοι δύσπιστη!! 

 

 

 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αλήθεια, διότι ειναι προφανές οτι και το Σεπτέμβρη θα φοράνε μάσκες...στα σχολεία και παντού. Όπως ήταν προφανές και το καλοκαίρι οτι θα έρθει δεύτερο κύμα, όταν κάποιοι ονειρεύονταν οτι τελειώσαμε με τον κορονοιό....

 

Σε 6.5 μήνες είναι ο Σεπτέμβρης, πολύ κοντά για να αλλάξει κάτι δραματικά προς το καλύτερο......Η μάσκα είναι το τελευταίο μέτρο που θα φύγει, αν φύγει κιόλας....διότι το πιθανότερο είναι να γινει στανταράκι, ειδικά σε περιόδους εξάρσεων.

 

Και να την κάνουμε πρόβα από τώρα στα παιδακια για το Σεπτέμβρη? Μου κάνει εντυπωση και εξακολουθεί δηλαδη όσο κι αν μου το εξηγείς δηλαδή. Οκ. Ας τη φοράτε και μέσα στο σπίτι, για να τη συνηθίσετε για το σεπτεμβρη (!)τι με νοιάζει εμένα? :P

 

Just now, love kids είπε:

Μίλησα συγκεκριμένα για όσο καιρό πήγαν σχολείο και συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές, προφανώς τους ίδιους μήνες. Το 2021 πήγαν έναν μήνα σχολείο. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει και το να μην ξεχνιέται το παιδί. Άλλα παιδιά το μαθαίνουν πιο γρήγορα κι άλλα όχι. Βοηθά ή δυσκολεύει την κατάσταση και το περιβάλλον, όπως οικογένεια και εκπαιδευτικοί.

Σορυ εγώ δεν είδα διαφορα για όσο πήγαν σχολείο. Και τα δικά μου ήταν από τα παιδακια που δεν έχασαν ουτε μια μέρα σχολείου. Επίσης γνωρίζω διευθυντές από πολλα σχολεια,  πολλές απουσιες στα σχολεια, ιωσεις καργα. Φυσικά δε φανηκε τόσο γιατί δεν πηγαν σχολείο πολλα παιδια είτε λόγω τηλεμαθηματων(κρουσματα στις τάξεις τους) ,είτε λόγω κοπανατζηδων, είτε όντως καποιων φοβισμένων με ευπαθείς στο σπίτι κοκ

Και τώρα σπίτια τους που είναι, πολλα ειναι άρρωστα ! Είναι η εποχή! 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Είναι ξεκάθαρα θεμα εκπαίδευσης.Οσο για ιωσεις δεν ανοιξε ρουθούνι.Καμια απουσία στο σχολειο από κανένα παιδι.Απο το Γενάρη έως τώρα.

Και δεν συνέβη αυτό μόνο στο δικό μας το σχολειο.

Μα είναι κλειστή όλη η κοινωνία. Τα παιδιά πήγαν σχολείο ελάχιστα τον Γενάρη μετά από μήνες κλείσμενα. Παρόλα αυτά συνεχεις μικροιωσουλες που ανάγκαζαν τους γονείς να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι με μυξα μόνο γιατί υπήρχε ο φόβος μήπως είναι κορονοιος. Τα σχολεία μειναν ανοιχτά ελάχιστες μέρες τον χειμώνα οπότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για αυτό, δεν υπάρχουν σαφή στοιχεία. Τα μισά δε ήταν κλειστά κάθε βδομάδα λόγω κρουσμάτων. Και η διασπορά στα σχολεία ήταν τεράστια τον Ιανουαριο. Τεράστια. Είναι ξεκάθαρο πως ένα τετραχρονο δεν μπορεί να έχει την πειθαρχία και αίσθηση την υγιεινής που χρειάζεται για να χρησιμοποιει σωστά τη μασκα. Εδώ ούτε εμείς οι μεγάλοι δεν τις χρησιμοποιουμε σωστά ως επί το πλείστον. 

16 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ιδιο σχέδιο εννοω με τα ηλικιακά γκρουπ εμβολιασμού.Οχι με τα υπόλοιπα.

Μα δεν είπα ποτέ ότι το σχέδιο της Ελλάδας δεν είναι σωστό ή δεν είναι αντίστοιχο με αυτό των άλλων χωρών. Δεν έκανα σχετικό σχόλιο. Μάλλον ήθελες να κάνεις κάποιον άλλον quote και κατά λάθος έκανες εμένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μα είναι κλειστή όλη η κοινωνία. Τα παιδιά πήγαν σχολείο ελάχιστα τον Γενάρη μετά από μήνες κλείσμενα. Παρόλα αυτά συνεχεις μικροιωσουλες που ανάγκαζαν τους γονείς να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι με μυξα μόνο γιατί υπήρχε ο φόβος μήπως είναι κορονοιος. Τα σχολεία μειναν ανοιχτά ελάχιστες μέρες τον χειμώνα οπότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για αυτό, δεν υπάρχουν σαφή στοιχεία. Τα μισά δε ήταν κλειστά κάθε βδομάδα λόγω κρουσμάτων. Και η διασπορά στα σχολεία ήταν τεράστια τον Ιανουαριο. Τεράστια. Είναι ξεκάθαρο πως ένα τετραχρονο δεν μπορεί να έχει την πειθαρχία και αίσθηση την υγιεινής που χρειάζεται για να χρησιμοποιει σωστά τη μασκα. Εδώ ούτε εμείς οι μεγάλοι δεν τις χρησιμοποιουμε σωστά ως επί το πλείστον. 

Μα δεν είπα ποτέ ότι το σχέδιο της Ελλάδας δεν είναι σωστό ή δεν είναι αντίστοιχο με αυτό των άλλων χωρών. Δεν έκανα σχετικό σχόλιο. Μάλλον ήθελες να κάνεις κάποιον άλλον quote και κατά λάθος έκανες εμένα 

Εννοω τη σειρά για τον εμβολιασμό.συμφωνουμε εδω.μαλλον μπέρδεμα στη διατυπωση.

Όσο για τις μασκες το τρίχρονο δικό μου έχει εκπαιδευτεί ετσι από το σχολειο πουωειλικριναψτη βάζει,τη βγάζει κ τη φορά υποδείγματα. Δεν την βγάζει ουτε καν όταν κατεβαίνει από το σχολικο.

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Πιστευω στον ιό, ποιος το πε αυτό? Στο παραλογο δεν πιστευω! Γενικά πολλά που συμβαίνουν μου φαίνονται παραξενα, παραλογα, αυτό εχω πει. Αλλά φυσικά κ πιστευω πως υπάρχει!! Όπως ενα σωρό άλλες ασθενειες μεταδοτικές! 

Η μάσκα τώρα τι να σου πω, έχουν αλλάξει 500000 γνωμεσ οι ειδικοί απο την αρχή για το θέμα της μασκας! Με έκαναν οι ίδιοι δύσπιστη!! 

 

 

 

Και να την κάνουμε πρόβα από τώρα στα παιδακια για το Σεπτέμβρη? Μου κάνει εντυπωση και εξακολουθεί δηλαδη όσο κι αν μου το εξηγείς δηλαδή. Οκ. Ας τη φοράτε και μέσα στο σπίτι, για να τη συνηθίσετε για το σεπτεμβρη (!)τι με νοιάζει εμένα? :P

 

Σορυ εγώ δεν είδα διαφορα για όσο πήγαν σχολείο. Και τα δικά μου ήταν από τα παιδακια που δεν έχασαν ουτε μια μέρα σχολείου. Επίσης γνωρίζω διευθυντές από πολλα σχολεια,  πολλές απουσιες στα σχολεια, ιωσεις καργα. Φυσικά δε φανηκε τόσο γιατί δεν πηγαν σχολείο πολλα παιδια είτε λόγω τηλεμαθηματων(κρουσματα στις τάξεις τους) ,είτε λόγω κοπανατζηδων, είτε όντως καποιων φοβισμένων με ευπαθείς στο σπίτι κοκ

Και τώρα σπίτια τους που είναι, πολλα ειναι άρρωστα ! Είναι η εποχή! 

Αυτές που εγραφες το φθινόπωρο περίπου το ανάποδο έδειχναν .φυσικα κ δεν θα χάσω το χρόνο μου να τα βρω να στα παραθέσω. 

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μίλησα συγκεκριμένα για όσο καιρό πήγαν σχολείο και συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές, προφανώς τους ίδιους μήνες. Το 2021 πήγαν έναν μήνα σχολείο. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει και το να μην ξεχνιέται το παιδί. Άλλα παιδιά το μαθαίνουν πιο γρήγορα κι άλλα όχι. Βοηθά ή δυσκολεύει την κατάσταση και το περιβάλλον, όπως οικογένεια και εκπαιδευτικοί.

Καλά τα λες σε όλα.Αλλες χρονιές με το που άνοιγαν τα σχολεια γινόταν οβκακος χαμος με τις ιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, diane2020 said:

. Δεν είναι θέμα  εκπαίδευσης.. Είναι ωριμότητας του παιδιου

Διαφωνώ σε αυτό, έχει να κάνει με την εκπαίδευση όπως τα περισσότερα σε αυτήν την ηλικία.

Προσωπικά το θεωρώ σίγουρο πως θα φορούν και του χρόνου στα σχολεία.

Αλλά όπως είπα πριν μιας και έκλεισε τα τέσσερα, θα πρέπει σταδιακά να μπει στη λογική της μάσκας σιγά σιγά από τώρα. Δεν έχει να κάνει με το αν μου αρέσει ή όχι, έχει να κάνει με το τι ισχύει τώρα βάσει νόμου στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ένας καθηγητής μας έλεγε "Τι σημαίνει μάθηση; Σημαίνει αλλαγή!". Θέλοντας να δείξει ότι για να μάθεις πραγματικά κάτι, να αποκτήσεις γνώση και αυτή η γνώση να σου αφήσει ένα κεφάλαιο, πρέπει να αλλάξεις.

Οι ενήλικες δεν μαθαίνουμε όταν/διότι δεν θέλουμε να αλλάξουμε. Έχουμε άρνηση. Όλοι λένε "να πάρουμε τις ζωές μας πίσω", νοώντας να επιστρέψουμε στην πρότερη πραγματικότητα. Πόσοι λένε με αισιοδοξία "να επιστρέψουμε σε μια βελτιωμένη πραγματικότητα"; Ελάχιστοι. Δεν θεωρούν ότι υπάρχει κάτι θετικό σε όλο αυτό το καταστροφικό. "Δεν συμφωνώ/δεν ψάχνω να βρω ευκαιρίες-καινοτομίες σε όλο αυτό" διάβαζα σε άλλο topic. Κι όντως έτσι αντιμετωπίζουν πολλοί άνθρωποι αυτό που συμβαίνει. Πως λοιπόν και γιατί να εισάγει κάποιος που σκέφτεται έτσι, το παιδί του στη διαδικασία να εξοικειωθεί με την μάσκα. Όχι υπό το παραλογισμό που ζούμε -την φοράω κι ας εχω 10μέτρα απόσταση από τον περαστικό-. Αλλά υπό την έννοια της προστασίας του συνανθρώπου.

Η στάση ζωής

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κ γι αυτό εξάλλου αποφεύγουμε τα μερη που θα δει (σ.σ. το παιδί) κόσμο με μάσκες εκτός αν είναι ανάγκη.

είναι ενδεικτική αυτού και ομολογώ εμένα με συγκλονίζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ένας καθηγητής μας έλεγε "Τι σημαίνει μάθηση; Σημαίνει αλλαγή!". Θέλοντας να δείξει ότι για να μάθεις πραγματικά κάτι, να αποκτήσεις γνώση και αυτή η γνώση να σου αφήσει ένα κεφάλαιο, πρέπει να αλλάξεις.

Οι ενήλικες δεν μαθαίνουμε όταν/διότι δεν θέλουμε να αλλάξουμε. Έχουμε άρνηση. Όλοι λένε "να πάρουμε τις ζωές μας πίσω", νοώντας να επιστρέψουμε στην πρώτερη πραγματικότητα. Πόσοι λένε με αισιοδοξία "να επιστρέψουμε σε μια βελτιωμένη πραγματικότητα"; Ελάχιστοι. Δεν θεωρούν ότι υπάρχει κάτι θετικό σε όλο αυτό το καταστροφικό. "Δεν συμφωνώ/δεν ψάχνω να βρω ευκαιρίες-καινοτομίες σε όλο αυτό" διάβαζα σε άλλο topic. Κι όντως έτσι αντιμετωπίζουν πολλοί άνθρωποι αυτό που συμβαίνει. Πως λοιπόν και γιατί να εισάγει κάποιος που σκέφτεται έτσι, το παιδί του στη διαδικασία να εξοικειωθεί με την μάσκα. Όχι υπό το παραλογισμό που ζούμε -την φοράω κι ας εχω 10μέτρα απόσταση από τον περαστικό-. Αλλά υπό την έννοια της προστασίας του συνανθώπου.

Η στάση ζωής

είναι ενδεικτική αυτού και ομολογώ εμένα με συγκλονίζει.

Νομίζω τις μάσκες εμείς οι μεγάλοι τις αντιμετωπίζουμε με τόση άρνηση. Θυμάμαι όταν μας επέβαλαν να τις φοράμε σε εσωτερικούς χώρους, βάζαμε με τον άντρα μου κ στις μεγάλης μου κόρης άρεσε τόσο πολύ που έπαιρνε το χαρτί υγείας, έκοβε ένα κομμάτι κ έλεγε ότι φοράει μάσκα κ όταν της είπα ότι θα της αγοράσω κ αυτής το περίμενε πως κ πως!!! Κ τώρα αν τύχει να βγούμε έξω κ δει τον κόσμο να φοράει δεν βλέπω κάποια δυσαρέσκεια, θέλει κ αυτή να φορέσει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , samsympan είπε:

Η στάση ζωής

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κ γι αυτό εξάλλου αποφεύγουμε τα μερη που θα δει (σ.σ. το παιδί) κόσμο με μάσκες εκτός αν είναι ανάγκη.

είναι ενδεικτική αυτού και ομολογώ εμένα με συγκλονίζει.

Εγω όμως δεν έχω πει κάτι κατά της μάσκας. Αντιθετα ήμουν φανατική υπέρ της χρήσης, απόρησα που τον Μάιο δεν την έκαναν υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους κ τη φορούσα στο σ/μ από τον Ιούλιο, πριν την κάνουν υποχρεωτική, όταν άνοιξαν οι συγκοινωνιεσ στο νησί κ άρχισαν να αυξάνονται τα κρούσματα. Τη μάσκα όμως σε εξωτερικό χώρο γενικώς κ αορίστως τη θεωρώ ηλιθιο κ αναίτιο μέτρο, ξέρω καλά ότι ο σκοπός του είναι καθαρα κ μόνο να εξασφαλίσει ότι όλοι θα βγαίνουν από το σπίτι έχοντας μαζί μάσκα για να τη φορούν εκεί που χρειάζεται, αλλά και πάλι με ενοχλεί. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένα παιδί 3-4 ετών να εξοικειωθεί σ αυτήν την πραγματικότητα. Να εξηγήσω ότι φοράμε μάσκα σε κλειστό χώρο με κόσμο, οκ να το εξηγήσω. Το έχω εξηγήσει δλδ για όταν πάμε στον γιατρό ή όταν με βλέπει να μπαίνω σε ένα κατάστημα. Αλλά να εξηγήσω γιατί πρέπει να φοράμε μάσκα για να περπατήσουμε σε μια παραλία που η κοντινότερη παρέα είναι πενήντα μέτρα πιο πέρα κ προφανώς το κάνουμε μόνο για να μην μας γράψει το λιμενικό, όχι, αρνούμαι να το κάνω, θεωρώ ότι δεν έχω κάποια λογική εξήγηση που να στέκει, παρα από το «έτσι πρέπει», και το θεωρώ περιττή διαδικασια. Το ότι δεν θέλω να πάει σχολείο με μάσκα χωρίς καν να έχει κλείσει τα 4, ενταξει ας πούμε ότι είναι δική μου υπερβολή. Το έχω ξαναπεί ότι θα θεωρούσα προτιμότερο να κάνουν προαιρετικό το προνήπιο μ αυτές τις συνθήκες, παρα να πάει έτσι σχολείο. Κι εξακολουθώ να το πιστεύω. Πραγματικά δεν βλέπω κάποια χρήσιμη γνώση στο να παίζει με μάσκα ένα παιδάκι στην παιδική χαρά ή στο προαύλιο του σχολείου (ενώ κατά τ αλλά τρώει κολατσιό σε κλειστό χώρο χωρις μάσκα) κ μάλιστα θεωρώ ότι αναιρεί κ τη βασική γνώση για τον κίνδυνο από σταγονίδια κ αερομεταφερομενους ιούς, που είναι οι κλειστοί χώροι με κόσμο κ χωρίς αερισμό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μα είναι κλειστή όλη η κοινωνία. Τα παιδιά πήγαν σχολείο ελάχιστα τον Γενάρη μετά από μήνες κλείσμενα. Παρόλα αυτά συνεχεις μικροιωσουλες που ανάγκαζαν τους γονείς να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι με μυξα μόνο γιατί υπήρχε ο φόβος μήπως είναι κορονοιος. Τα σχολεία μειναν ανοιχτά ελάχιστες μέρες τον χειμώνα οπότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για αυτό, δεν υπάρχουν σαφή στοιχεία. Τα μισά δε ήταν κλειστά κάθε βδομάδα λόγω κρουσμάτων. Και η διασπορά στα σχολεία ήταν τεράστια τον Ιανουαριο. Τεράστια. Είναι ξεκάθαρο πως ένα τετραχρονο δεν μπορεί να έχει την πειθαρχία και αίσθηση την υγιεινής που χρειάζεται για να χρησιμοποιει σωστά τη μασκα. Εδώ ούτε εμείς οι μεγάλοι δεν τις χρησιμοποιουμε σωστά ως επί το πλείστον. 

Συμφωνω σε όλα.!!! 

Τι συγκρίνουμε τώρα και τι λέμε με 3 μήνες σχολείο και με πολλα να μη πηγαινουν καν και ο ένας μήνας κουτσός αυτός με τις εξάρσεις ο Γενάρης δηλαδη

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

Αυτές που εγραφες το φθινόπωρο περίπου το ανάποδο έδειχναν .φυσικα κ δεν θα χάσω το χρόνο μου να τα βρω να στα παραθέσω. 

 

Ναι μην μπεις αλλά τα χεις μπερδέψει λίγο!! Δεν τρέχει δε με νοιάζει αλλά εγώ απάντησα για να αποτραπούν ανακρίβειες!!! Πιστευω στον ιό, όπως στον ιό της γριπης και γενικά στους μεταδοτικους ιους

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Συμφωνω σε όλα.!!! 

Τι συγκρίνουμε τώρα και τι λέμε με 3 μήνες σχολείο και με πολλα να μη πηγαινουν καν και ο ένας μήνας κουτσός αυτός με τις εξάρσεις ο Γενάρης δηλαδη

Ναι μην μπεις αλλά τα χεις μπερδέψει λίγο!! Δεν τρέχει δε με νοιάζει αλλά εγώ απάντησα για να αποτραπούν ανακρίβειες!!! Πιστευω στον ιό, όπως στον ιό της γριπης και γενικά στους μεταδοτικους ιους

Αν θυμάσαι έγραφες οτι φοράς μασκα για να γλυτώσεις το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω όμως δεν έχω πει κάτι κατά της μάσκας. Αντιθετα ήμουν φανατική υπέρ της χρήσης, απόρησα που τον Μάιο δεν την έκαναν υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους κ τη φορούσα στο σ/μ από τον Ιούλιο, πριν την κάνουν υποχρεωτική, όταν άνοιξαν οι συγκοινωνιεσ στο νησί κ άρχισαν να αυξάνονται τα κρούσματα. Τη μάσκα όμως σε εξωτερικό χώρο γενικώς κ αορίστως τη θεωρώ ηλιθιο κ αναίτιο μέτρο, ξέρω καλά ότι ο σκοπός του είναι καθαρα κ μόνο να εξασφαλίσει ότι όλοι θα βγαίνουν από το σπίτι έχοντας μαζί μάσκα για να τη φορούν εκεί που χρειάζεται, αλλά και πάλι με ενοχλεί. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένα παιδί 3-4 ετών να εξοικειωθεί σ αυτήν την πραγματικότητα. Να εξηγήσω ότι φοράμε μάσκα σε κλειστό χώρο με κόσμο, οκ να το εξηγήσω. Το έχω εξηγήσει δλδ για όταν πάμε στον γιατρό ή όταν με βλέπει να μπαίνω σε ένα κατάστημα. Αλλά να εξηγήσω γιατί πρέπει να φοράμε μάσκα για να περπατήσουμε σε μια παραλία που η κοντινότερη παρέα είναι πενήντα μέτρα πιο πέρα κ προφανώς το κάνουμε μόνο για να μην μας γράψει το λιμενικό, όχι, αρνούμαι να το κάνω, θεωρώ ότι δεν έχω κάποια λογική εξήγηση που να στέκει, παρα από το «έτσι πρέπει», και το θεωρώ περιττή διαδικασια. Το ότι δεν θέλω να πάει σχολείο με μάσκα χωρίς καν να έχει κλείσει τα 4, ενταξει ας πούμε ότι είναι δική μου υπερβολή. Το έχω ξαναπεί ότι θα θεωρούσα προτιμότερο να κάνουν προαιρετικό το προνήπιο μ αυτές τις συνθήκες, παρα να πάει έτσι σχολείο. Κι εξακολουθώ να το πιστεύω. Πραγματικά δεν βλέπω κάποια χρήσιμη γνώση στο να παίζει με μάσκα ένα παιδάκι στην παιδική χαρά ή στο προαύλιο του σχολείου (ενώ κατά τ αλλά τρώει κολατσιό σε κλειστό χώρο χωρις μάσκα) κ μάλιστα θεωρώ ότι αναιρεί κ τη βασική γνώση για τον κίνδυνο από σταγονίδια κ αερομεταφερομενους ιούς, που είναι οι κλειστοί χώροι με κόσμο κ χωρίς αερισμό. 

A Ναι... Το καλοκαίρι δεν ήταν απαραιτητη, μετά έγινε μετά δε θα'ναι τώρα λένε για χρήση διπλής μασκας 

 Ένας βγήκε κ φυσαγε αναπτηρα, οι ιατρικες βγήκαν οφ :D

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν θυμάσαι έγραφες οτι φοράς μασκα για να γλυτώσεις το πρόστιμο.

Εννοείται :Dδε χαραμίζω αλλά ευρουλακια μου ήδη πολλα φευγουν στα χαράτσια!!! 

Απάντησα για την άποψη μου για τη μάσκα με αφορμή την Έσπερο. 

Θα δεχτώ τα πάντα όταν μας πουν να φορέσουμε μπουργκα. Νομίζω θα ναι μοδάτο! :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

A Ναι... Το καλοκαίρι δεν ήταν απαραιτητη, μετά έγινε μετά δε θα'ναι τώρα λένε για χρήση διπλής μασκας 

Εντάξει έχουμε συζητήσει κ εμείς και οι γιατροί το γιατί ήταν η οδηγία έτσι και άλλαξε μετά, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητάμε πάλι. Προφανώς και είναι αναγκαία η μάσκα και όσο πιο καλής ποιότητας, τόσο πιο πολύ προστατεύει. Για τη διπλή δεν θα σχολιάσω κάτι, από τη στιγμή που δεν έχουμε εξασφαλίσει ότι ο κόσμος φοράει σωστά τη μία. Εμένα δεν με ενοχλεί η μάσκα. Με ενοχλεί το ότι δεν καθίσταται σαφές το πώς ακριβώς κολλάει κάποιος. Δεν κολλάει απλά κ μόνο αν πιάσει κάτι, εκτός πια αν κάποιος φτερνίστηκε εκεί πριν από ένα δευτερόλεπτο κ ο άλλος ακουμπήσει εκεί το φαγητό του. Δεν κολλάει από την καρέκλα του κομμωτηρίου ή τη συσκευασία του σ/μ που τοποθετήθηκε στο ράφι 2 βδομάδες πριν, δεν κολλάει επειδή οι Θεσσαλονικείς περπατάνε στην παραλία. Κολλάει σε κλειστούς χώρους όταν μαζεύονται πολλά άτομα. Και η λύση για να περιορίσεις τη διασπορά δεν είανι γενικώς να λές στον κόσμο να μένει μέσα, αλλά ότι δεν πρέπει να συναντιέται με άτομα που δεν  μένει μαζί, ειδικά σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκα. Θα τελειειώσει η πανδημία (λέμε τώρα) και αντί ο κόσμος να μάθει 5-6 βασικά για τη μετάδοση ασθενειών, θα του μείνει ότι κολλάς όπου έχει κόσμο, γενικώς κ αορίστως, κ ότι πρέπει να λούζεσαι με αντισηπτικό -μαζί με το κλασικό του Έλληνα ότι αρρωσταίνεις επειδή έχει κρύο. Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με αυτήν την κατάσταση. Και τώρα θυμήθηκα και τη γελοιότητα με τον αγιασμό στον Σεπτέμβρη στα σχολεία (αφήνω στην άκρη το ότι γίνεται αγιασμός). Τα παιδιά έμειναν όλα μέσα στις τάξεις κ στην αυλή ήταν αντιπροσωπία, για να μην υπάρξει κοσμοσυρροή. Δηλαδή να μην κάτσουν μισή ώρα τα παιδιά στην αυλή να παρακολουθήσουν μια τελετή, που ήταν ανοιχτός χώρος και υπέροχος καιρός, κα μπορούσαμε να τα έχουμε τακτοποιημένα αραιά και δεν θα χρειαζόταν να μιλάνε. Γιατί αυτό θα ήταν επικίνδυνος συνωστισμός. Αλλά να κάτσουν στην τάξη μέσα κολλητά για 40 λεπτά. Γιατί είναι ασφαλέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

A Ναι... Το καλοκαίρι δεν ήταν απαραιτητη, μετά έγινε μετά δε θα'ναι τώρα λένε για χρήση διπλής μασκας 

 Ένας βγήκε κ φυσαγε αναπτηρα, οι ιατρικες βγήκαν οφ :D

 

Εννοείται :Dδε χαραμίζω αλλά ευρουλακια μου ήδη πολλα φευγουν στα χαράτσια!!! 

Απάντησα για την άποψη μου για τη μάσκα με αφορμή την Έσπερο. 

Θα δεχτώ τα πάντα όταν μας πουν να φορέσουμε μπουργκα. Νομίζω θα ναι μοδάτο! :-P

Δεν συνεχίζω από πλευράς μου την κουβέντα γιατί το πας για τρολαρισμα παλι.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω όμως δεν έχω πει κάτι κατά της μάσκας. Αντιθετα ήμουν φανατική υπέρ της χρήσης, απόρησα που τον Μάιο δεν την έκαναν υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους κ τη φορούσα στο σ/μ από τον Ιούλιο, πριν την κάνουν υποχρεωτική, όταν άνοιξαν οι συγκοινωνιεσ στο νησί κ άρχισαν να αυξάνονται τα κρούσματα. Τη μάσκα όμως σε εξωτερικό χώρο γενικώς κ αορίστως τη θεωρώ ηλιθιο κ αναίτιο μέτρο, ξέρω καλά ότι ο σκοπός του είναι καθαρα κ μόνο να εξασφαλίσει ότι όλοι θα βγαίνουν από το σπίτι έχοντας μαζί μάσκα για να τη φορούν εκεί που χρειάζεται, αλλά και πάλι με ενοχλεί. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένα παιδί 3-4 ετών να εξοικειωθεί σ αυτήν την πραγματικότητα. Να εξηγήσω ότι φοράμε μάσκα σε κλειστό χώρο με κόσμο, οκ να το εξηγήσω. Το έχω εξηγήσει δλδ για όταν πάμε στον γιατρό ή όταν με βλέπει να μπαίνω σε ένα κατάστημα. Αλλά να εξηγήσω γιατί πρέπει να φοράμε μάσκα για να περπατήσουμε σε μια παραλία που η κοντινότερη παρέα είναι πενήντα μέτρα πιο πέρα κ προφανώς το κάνουμε μόνο για να μην μας γράψει το λιμενικό, όχι, αρνούμαι να το κάνω, θεωρώ ότι δεν έχω κάποια λογική εξήγηση που να στέκει, παρα από το «έτσι πρέπει», και το θεωρώ περιττή διαδικασια. Το ότι δεν θέλω να πάει σχολείο με μάσκα χωρίς καν να έχει κλείσει τα 4, ενταξει ας πούμε ότι είναι δική μου υπερβολή. Το έχω ξαναπεί ότι θα θεωρούσα προτιμότερο να κάνουν προαιρετικό το προνήπιο μ αυτές τις συνθήκες, παρα να πάει έτσι σχολείο. Κι εξακολουθώ να το πιστεύω. Πραγματικά δεν βλέπω κάποια χρήσιμη γνώση στο να παίζει με μάσκα ένα παιδάκι στην παιδική χαρά ή στο προαύλιο του σχολείου (ενώ κατά τ αλλά τρώει κολατσιό σε κλειστό χώρο χωρις μάσκα) κ μάλιστα θεωρώ ότι αναιρεί κ τη βασική γνώση για τον κίνδυνο από σταγονίδια κ αερομεταφερομενους ιούς, που είναι οι κλειστοί χώροι με κόσμο κ χωρίς αερισμό. 

Έσπερος αυτα τα έχουμε συζητήσει πολλες φορες.Ξερω οτι τηρεις τα μετρα και οτι το κάνεις και συνειδητα.

Σχετικά με το παιδι τωρα.Εχουμε δυστυχώς πανδημία κ μακάρι τίποτε από όλα αυτά να μην είχε συμβεί.Στην πράξη θα δεις οτι η μάσκα οχι μόνο ειναι το τελευταίο που πρέπει να σε νοιάζει αλλά και ότι δεν θα αφήσει κατάλοιπο στο παιδί.Το χειροτερο για τα παιδιά είναι ότι αυτό διαρκει πολυ καιρό και τα αφήνει μακρια από τους φίλους τους και κάθε είδους δραστηριοτητα που αφορά την αναψυχή τους,την επαφή με τον πολιτισμό αλλα καιβτην άθληση με ο τι αυτο συνεπάγεται.Ειναι πολυ λάθος να πιστεύεις οτι το παιδι θα ειναι πολυ καλυτερα μακρια από το σχολειο.Δεν μπορεις να φανταστείς πόσο θα μαθει και ποσο χαρούμενο θα είναι όταν βρεθεί σε αυτό το χώρο.Προβαλλεις εδω και παλι την σικη σου ανασφάλεια σχετικά με το σχολείο που συζητούσαμε κ προχθές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, diane2020 said:

Ναι δεν αρρώστησαν το ίδιο αφου πήγαν 3 μήνες σχολείο :D εγω εκεί το αποδίδω. Και το φθινοπωρο δεν έχει τόση έξαρση γενικώς. Νοέμβρης δεκεμβρης ήταν σπιτι. Γεναρη μετά τη πρώτη βδομάδα άρχισαν οι απουσιες. Εμείς ίωση περάσαμε και στο παιδικό κ στο νήπιο και είχαμε απουσίες! Αρρώστησα κι εγω και όλοι μας!

Διαφωνώ! δεν είναι θέμα εκπαίδευσης. Τα παιδια ξεχνιουνται πολλες φορες! Ειδικα τα μικρά νηπια και δημοτικό μικρά 

 

Μα δεν πήγαν κάν τρεις μήνες σχολείο. Ούτε δύο καλά καλά. 

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

 

Καλά τα λες σε όλα.Αλλες χρονιές με το που άνοιγαν τα σχολεια γινόταν οβκακος χαμος με τις ιωσεις.

Είναι ανακρίβεια αυτό. Οι πολλές ιωσεις ξεκινούν μετά το Δεκέμβριο. Με αυτή τη λογική τον Μάιο του 20 που πήγαν τα παιδιά σχολείο χωρίς μάσκες και δεν είχε ιωσεις (προφανώς μετά από τόσο καιρό λοκνταουν που να ζήσει ιός) πού το αποδίδεις;  στο ότι δεν φορούσαν μάσκες? Τον Μάιο έχει γενικά πιο πολλές ιωσεις από τον Σεπτέμβριο. Επίσης αν γινόταν σωστή χρήση της μάσκας στην προσχολική ηλικία δεν θα είχε γίνει χαμός από κορονοιο στα σχολεία τις λίγες μέρες που μειναν ανοιχτά τα σχολεία. Και εν πασει περιπτώσει είναι διεθνής οδηγία ότι η χρήση μάσκας σε τόσο μικρά παιδιά όχι μόνο δεν είναι αποτελέσματικη αλλά μπορεί να είναι και εστία μόλυνσης, δεν είναι δική μου γνώμη μόνο. Και παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία η χρήση της σε τετραχρονα. Επίσης οι κανόνες υγιεινής δεν περιοριζονται στο να φοράει το παιδί σου συνεχώς τη μάσκα. Είναι και να μην την πιάνει να μην πιάνει την μάσκα του συμμαθητη του να μην την φοράει αν του πέσει κάτω, να την βγάζει σωστά πριν το φαγητο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Νομίζω τις μάσκες εμείς οι μεγάλοι τις αντιμετωπίζουμε με τόση άρνηση. Θυμάμαι όταν μας επέβαλαν να τις φοράμε σε εσωτερικούς χώρους, βάζαμε με τον άντρα μου κ στις μεγάλης μου κόρης άρεσε τόσο πολύ που έπαιρνε το χαρτί υγείας, έκοβε ένα κομμάτι κ έλεγε ότι φοράει μάσκα κ όταν της είπα ότι θα της αγοράσω κ αυτής το περίμενε πως κ πως!!! Κ τώρα αν τύχει να βγούμε έξω κ δει τον κόσμο να φοράει δεν βλέπω κάποια δυσαρέσκεια, θέλει κ αυτή να φορέσει!

Κι ο γιος μου την θέλει την μάσκα! Έτυχε μια φορά να μην του βάλω απ' το αυτοκίνητο μέχρι το σπίτι (απόσταση δύο μέτρων) και μόνο που δεν με μάλωσε! Τραβούσε τα μανίκια του για να καλυφτεί και μου έκανε αυστηρή σύσταση να μην το ξαναξεχασω! :lol:

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ενώ κατά τ αλλά τρώει κολατσιό σε κλειστό χώρο χωρις μάσκα)

Είναι μεγάλη αντίφαση συμφωνώ. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ειναι πολυ λάθος να πιστεύεις οτι το παιδι θα ειναι πολυ καλυτερα μακρια από το σχολειο.Δεν μπορεις να φανταστείς πόσο θα μαθει και ποσο χαρούμενο θα είναι όταν βρεθεί σε αυτό το χώρο

Αν και έχουμε δυσκολευτεί παρα πολύ με πισωγυρισματα λόγο καραντίνας και ιώσεων θα συμφωνήσω. Το σχολείο εκτός από τις γνώσεις, προσφέρει παιχνίδι, αναπτύσσει φιλιες, καλλιεργεί  ανεξαρτησία και αυτοπεποίθηση, το παιδί μαθαίνει να συμμετέχει σε κάποιο αλλο σύνολο πέρα απ' την οικογένεια, να ενθαρρύνει και να ενθαρρύνεται απ' την ομάδα του κα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κι ο γιος μου την θέλει την μάσκα! Έτυχε μια φορά να μην του βάλω απ' το αυτοκίνητο μέχρι το σπίτι (απόσταση δύο μέτρων) και μόνο που δεν με μάλωσε! Τραβούσε τα μανίκια του για να καλυφτεί και μου έκανε αυστηρή σύσταση να μην το ξαναξεχασω! :lol:

Ακριβώς αυτό εείνααι το πρόβλημα. Ότι στα παιδάκια έχει περάσει, ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και υποτίθεται ασφαλές να είναι κλεισμένα με άλλα 25 παιδάκια σε τελείως ακατάλληλα κτήρια, με μόνο πρόσχημα τη μάσκα, όπως τη φοράει το καθένα τέλος πάντων, αλλά πρέπει να αγχώνονται αν θα τη φορέσουν για να πάνε από το σπίτι στο αυτοκίνητο. Αυτό δεν είναι απλά αντίφαση, είναι παράνοια και τελείως άκυρο από ιατρικής άποψης, και πραγματικά έχω κουραστεί πάρα πολύ από όλο αυτό, γιατί δεν έχει νόημα και χρησιμότητα

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το σχολείο εκτός από τις γνώσεις, προσφέρει παιχνίδι, αναπτύσσει φιλιες, καλλιεργεί  ανεξαρτησία και αυτοπεποίθηση, το παιδί μαθαίνει να συμμετέχει σε κάποιο αλλο σύνολο πέρα απ' την οικογένεια, να ενθαρρύνει και να ενθαρρύνεται απ' την ομάδα του κα.

Μα προφανώς αυτά είναι σημαντικότερα και από τις γνώσεις, που τις αποκτάς πλέον από οπουδήποτε και με πιο ευχάριστο τρόπο από το σχολείο. Απλώς εγώ προσωπικά με αυτές τις συνθήκες, δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά να γίνουν 1 χρονιά αργότερα, αν είναι να αποσυμφορήσουμε λίγο τα νήπια και να γλιτώσουμε τα 4χρονα κ τα 5χρονα από τη μάσκα και τις απολυμάνσεις των παιχνιδιών και όλα τα συναφή.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μα δεν πήγαν κάν τρεις μήνες σχολείο. Ούτε δύο καλά καλά. 

Είναι ανακρίβεια αυτό. Οι πολλές ιωσεις ξεκινούν μετά το Δεκέμβριο. Με αυτή τη λογική τον Μάιο του 20 που πήγαν τα παιδιά σχολείο χωρίς μάσκες και δεν είχε ιωσεις (προφανώς μετά από τόσο καιρό λοκνταουν που να ζήσει ιός) πού το αποδίδεις;  στο ότι δεν φορούσαν μάσκες? Τον Μάιο έχει γενικά πιο πολλές ιωσεις από τον Σεπτέμβριο. Επίσης αν γινόταν σωστή χρήση της μάσκας στην προσχολική ηλικία δεν θα είχε γίνει χαμός από κορονοιο στα σχολεία τις λίγες μέρες που μειναν ανοιχτά τα σχολεία. Και εν πασει περιπτώσει είναι διεθνής οδηγία ότι η χρήση μάσκας σε τόσο μικρά παιδιά όχι μόνο δεν είναι αποτελέσματικη αλλά μπορεί να είναι και εστία μόλυνσης, δεν είναι δική μου γνώμη μόνο. Και παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία η χρήση της σε τετραχρονα. Επίσης οι κανόνες υγιεινής δεν περιοριζονται στο να φοράει το παιδί σου συνεχώς τη μάσκα. Είναι και να μην την πιάνει να μην πιάνει την μάσκα του συμμαθητη του να μην την φοράει αν του πέσει κάτω, να την βγάζει σωστά πριν το φαγητο κλπ. 

Τα παιδια κολλησαν τον κορονοιο είτε εκτός σχολειο είτε από δασκάλους που δεν τηρουσαν τα μετρα όπως εκείνο το βρέφος.Αυτο λέει η στατιστική.ιωσεις υπάρχουν και τον Μάιο αλλα αντικειμενικά αυτο θα το συγκρίνουμε τοτε.Παραδοσιακα Γενάρης Φλεβάρης και το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου γίνεται χαμός.Δεν εοναο ανακρίβεια. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα παιδια κολλησαν τον κορονοιο είτε εκτός σχολειο είτε από δασκάλους που δεν τηρουσαν τα μετρα όπως εκείνο το βρέφος.Αυτο λέει η στατιστική.ιωσεις υπάρχουν και τον Μάιο αλλα αντικειμενικά αυτο θα το συγκρίνουμε τοτε.Παραδοσιακα Γενάρης Φλεβάρης και το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου γίνεται χαμός.Δεν εοναο ανακρίβεια. 

 Επισης δεν υπάρχει η ίδια ασφαλεια παντου Εξαρταται και από τον εκπαιδευτικό και από την γραμμή του σχολείου αλλα και από τη γραμμή που έχει πάρει το παιδί από το σπιτι .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

. Απλώς εγώ προσωπικά με αυτές τις συνθήκες, δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά να γίνουν 1 χρονιά αργότερα, αν είναι να αποσυμφορήσουμε λίγο τα νήπια και να γλιτώσουμε τα 4χρονα κ τα 5χρονα από τη μάσκα και τις απολυμάνσεις των παιχνιδιών και όλα τα συναφή.. 

Κι εγώ έτσι θα το ήθελα αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη. Λογικά και του χρόνου τα προνήπια θα είναι υποχρεωτικα η μάσκα ελπίζω πως όχι! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ έτσι θα το ήθελα αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη. Λογικά και του χρόνου τα προνήπια θα είναι υποχρεωτικα η μάσκα ελπίζω πως όχι! 

 

 

Καλά τα προνήπια εννοειται ότι πρέπει να παραμείνουν υποχρεωτικά, ελπίζω να μη σκεφτεί κανεις να το καταργήσει. Μόνο για τον κορονοιο το έλεγα, αλλιώς είναι σημαντικό κ χαίρομαι κανονικά που η σειρά  μας είναι να πάει τώρα κ όχι να περιμένει άλλον έναν χρόνο. Ελπίζω όντως να είναι καλά. 

 

Ασχετο-σχετικό, είναι κανένα σχολείο ανοιχτό σε όλη τη χώρα αυτές τις μέρες; μάλλον όχι. εμείς λόγω θυελλωδών ανέμων κ παγετού, γιατί είναι επικίνδυνο για τα λεωφορεία των χωριών νωρίς το πρωί. Κι άλλες φορές είχε γίνει αυτό, αλλά νομίζω τώρα το εκμεταλλεύτηκαν οι δήμοι λίγο παραπάνω για να κλείσουν κ λόγω ιού. Το οποίο έχει πολλαπλά οφέλη διότι τώρα κλείνουν με εντολή δήμου, οπότε δεν φαίνεται ότι τα κλείνει το υπουργείο, και μάλιστα ότι τα κλείνει λόγω ιού αφού είναι ασφαλή για τον ιό. Καταπληκτικό σύστημα, να εχεις ανοιχτά σχολεία τα οποία όμως δεν είναι ανοιχτά. 

 

Μεταξυ σοβαρού κ αστείου, φοβάμαι ότι το webex θα βολέψει για κάτι τετοια κ θα το βρούμε λύση για όλα: έχει κρύο; πού να καίμε πετρέλαιο, ας κάνουμε webex. Έχει παγετό; γιατί να σκεφτούμε τα προβλήματα από το κλείσιμο μικρών επαρχιακών μονάδων; θα κάνουν webex όταν δεν έχει συγκοινωνία. κλπ κλπ

 

Τα παιδιά στα μερη που χιονίζει σπάνια κ που ίσως δεν έχουν δει ξανά χιόνι πχ στην Αθήνα κ η κακιασμενη τα ανάγκασε να κάνουν webex για να μη χαθεί μια μέρα μάθημα, αντί να παίξουν στο χιόνι, τα λυπήθηκα σήμερα. Επίσης μετά από ένα χρόνο σχεδον, είναι η πρώτη φορά που ζηλεύω όποιον μένει Αθήνα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα παιδια κολλησαν τον κορονοιο είτε εκτός σχολειο είτε από δασκάλους που δεν τηρουσαν τα μετρα όπως εκείνο το βρέφος.Αυτο λέει η στατιστική.ιωσεις υπάρχουν και τον Μάιο αλλα αντικειμενικά αυτο θα το συγκρίνουμε τοτε.Παραδοσιακα Γενάρης Φλεβάρης και το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου γίνεται χαμός.Δεν εοναο ανακρίβεια. 

 

Ανακριβεια είπα ότι είναι αυτό που είπες ότι "άλλες χρονιές με το που ανοιγαν τα σχολεία γινόταν χαμός από ιωσεις " Ιανουαρίος φυσικά και είναι μήνας εξαρσης αλλά προερχομασταν από τρίμηνο λοκνταουν πού να ζήσει ιός. Στην Αγγλία έχει εκριζωθει σχεδόν η γρίπη που γινόταν χαμός κάθε χρόνο. Τι σχέση έχει αυτό με τα σχολεία. Αν τον κόλλησαν εκτός σχολείου  τον κορονοιο (που φυσικά κάποια τον κόλλησαν εκτός όπως και όταν δεν ήταν ανοιχτά) τότε γιατί η διασπορά στα σχολεία ήταν τρομακτική αμέσως με το που άνοιξαν και κλεισαν αρον αρον? Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι τα μικρά αντιλαμβανονται τι θα πει μικρόβιο και πώς να τηρούν υγιεινή? Πιστεύω ότι ούτε οι πιο πολλοί ενήλικες μπορούν να το κάνουν αυτό. Εδώ οι γιατροί περνάνε εκπαίδευση και πάλι δηλαδή τις κάνουν τις βλακειες τους. Υπαυτη την έννοια επισημαίνουν συνέχεια οτι η χρήση μάσκας έχει νόημα εφοσον τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής αλλιώς αποτελεί και εστία μόλυνσης. Αλλά ας μην στα λέω εγώ, μπορείς πολύ εύκολα να βρεις έγκυρες οδηγίες τόσο για τη σωστή χρήση μάσκας όσο και για τη χρήση της σε ηλικίες κάτω των 6 και κάτω των 12 

Just now, Έσπερος said:

Καλά τα προνήπια εννοειται ότι πρέπει να παραμείνουν υποχρεωτικά, ελπίζω να μη σκεφτεί κανεις να το καταργήσει. Μόνο για τον κορονοιο το έλεγα, αλλιώς είναι σημαντικό κ χαίρομαι κανονικά που η σειρά  μας είναι να πάει τώρα κ όχι να περιμένει άλλον έναν χρόνο. Ελπίζω όντως να είναι καλά. 

 

Ασχετο-σχετικό, είναι κανένα σχολείο ανοιχτό σε όλη τη χώρα αυτές τις μέρες; μάλλον όχι. εμείς λόγω θυελλωδών ανέμων κ παγετού, γιατί είναι επικίνδυνο για τα λεωφορεία των χωριών νωρίς το πρωί. Κι άλλες φορές είχε γίνει αυτό, αλλά νομίζω τώρα το εκμεταλλεύτηκαν οι δήμοι λίγο παραπάνω για να κλείσουν κ λόγω ιού. Το οποίο έχει πολλαπλά οφέλη διότι τώρα κλείνουν με εντολή δήμου, οπότε δεν φαίνεται ότι τα κλείνει το υπουργείο, και μάλιστα ότι τα κλείνει λόγω ιού αφού είναι ασφαλή για τον ιό. Καταπληκτικό σύστημα, να εχεις ανοιχτά σχολεία τα οποία όμως δεν είναι ανοιχτά. 

 

Μεταξυ σοβαρού κ αστείου, φοβάμαι ότι το webex θα βολέψει για κάτι τετοια κ θα το βρούμε λύση για όλα: έχει κρύο; πού να καίμε πετρέλαιο, ας κάνουμε webex. Έχει παγετό; γιατί να σκεφτούμε τα προβλήματα από το κλείσιμο μικρών επαρχιακών μονάδων; θα κάνουν webex όταν δεν έχει συγκοινωνία. κλπ κλπ

 

Τα παιδιά στα μερη που χιονίζει σπάνια κ που ίσως δεν έχουν δει ξανά χιόνι πχ στην Αθήνα κ η κακιασμενη τα ανάγκασε να κάνουν webex για να μη χαθεί μια μέρα μάθημα, αντί να παίξουν στο χιόνι, τα λυπήθηκα σήμερα. Επίσης μετά από ένα χρόνο σχεδον, είναι η πρώτη φορά που ζηλεύω όποιον μένει Αθήνα! 

Μην ζηλεύεις είμαστε χωρίς ρεύμα και νερό εδώ και έξι ώρες, όπως και ένα πολύ μεγάλο μέρος της Αττικής, τουρτουριζουμε από τη μύτη μας έχει βγει το χιόνι. Και δεν πρόλαβα να μαγειρεψω

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που ειναι 4,αρα προνηπιο,θεωρω οτι κ τωρα ειναι πολυ σημαντικο που παει.η εναλλακτικη του μονο σπιτι ,για μενα,ειναι χειροτερη.ακομη κ λογω συνθηκων.βλεπω τρομερες αλλαγες στον μικρο μου στην καραντινα

Just now, maripoz είπε:

Μα δεν πήγαν κάν τρεις μήνες σχολείο. Ούτε δύο καλά καλά. 

Είναι ανακρίβεια αυτό. Οι πολλές ιωσεις ξεκινούν μετά το Δεκέμβριο. Με αυτή τη λογική τον Μάιο του 20 που πήγαν τα παιδιά σχολείο χωρίς μάσκες και δεν είχε ιωσεις (προφανώς μετά από τόσο καιρό λοκνταουν που να ζήσει ιός) πού το αποδίδεις;  στο ότι δεν φορούσαν μάσκες? Τον Μάιο έχει γενικά πιο πολλές ιωσεις από τον Σεπτέμβριο. Επίσης αν γινόταν σωστή χρήση της μάσκας στην προσχολική ηλικία δεν θα είχε γίνει χαμός από κορονοιο στα σχολεία τις λίγες μέρες που μειναν ανοιχτά τα σχολεία. Και εν πασει περιπτώσει είναι διεθνής οδηγία ότι η χρήση μάσκας σε τόσο μικρά παιδιά όχι μόνο δεν είναι αποτελέσματικη αλλά μπορεί να είναι και εστία μόλυνσης, δεν είναι δική μου γνώμη μόνο. Και παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία η χρήση της σε τετραχρονα. Επίσης οι κανόνες υγιεινής δεν περιοριζονται στο να φοράει το παιδί σου συνεχώς τη μάσκα. Είναι και να μην την πιάνει να μην πιάνει την μάσκα του συμμαθητη του να μην την φοράει αν του πέσει κάτω, να την βγάζει σωστά πριν το φαγητο κλπ. 

γενικα τα δικα μου δ αρρωσταινουν,οποτε αυτα που λεω ειναι με επιφυλαξη,απο αυτα που βλεπω στα σχολεια τους κ απο γνωστους.συνηθως υπηρχε μια εξαρση γριπης τον νοεμβρη,που ελειπε η μιση ταξη.φετος δ ξερουμε αν θα ηταν το ιδιο,γτ μεσα νοεμβρη εκλεισαν.μεχρι τοτε,στα σχολεια μας ηταν πολυ καλα,χωρις διασπορα κορωνοιου η αλλων ιωσεων

στο δευτερο κυμα που συνηθως εχουμε ιωσεις,μετα τις γιορτες,επισης δ ειναι αντιπροσωπευτικο,γτ μειναμε εναν μηνα ανοιχτο.αλλα τουλ στην πολη μας,δ ειχαμε απουσιες.γενικα δ εχουμε κ πολλα κρουσματα ομως

επισης ξερω οτι στα νηπια του μικρου,πολλα παιδακια δ πανε,λογω των συνθηκων.πολλα παιδακια,μασκες,ιος κλπ,χωρις να ειναι αρρωστα εννοω

τον μαη περυσι ειχαν συνεχεια ανοιχτα,κ τουλ οι παιδικοι κ τα νηπια ηταν παρα πολυ εξω.κ αρκετο καθαρισμα ενδιαμεσα με απολυμαντικα

δ εχω καποια στοιχεια ευκαιρα,αλλα δ εχω καταλαβει να εχει τοσο μεγαλη διασπορα μεσα στα σχολεια αυτον τον ενα μηνα που ανοιξανε

κατα τα αλλα συμφωνω οτι δ θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη σε τοσο μικρα παιδια

(κ εμεις τηλεκπαιδευση λογω ψυχους)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

εμενα παντως που ειναι 4,αρα προνηπιο,θεωρω οτι κ τωρα ειναι πολυ σημαντικο που παει.η εναλλακτικη του μονο σπιτι ,για μενα,ειναι χειροτερη.ακομη κ λογω συνθηκων.βλεπω τρομερες αλλαγες στον μικρο μου στην καραντινα

γενικα τα δικα μου δ αρρωσταινουν,οποτε αυτα που λεω ειναι με επιφυλαξη,απο αυτα που βλεπω στα σχολεια τους κ απο γνωστους.συνηθως υπηρχε μια εξαρση γριπης τον νοεμβρη,που ελειπε η μιση ταξη.φετος δ ξερουμε αν θα ηταν το ιδιο,γτ μεσα νοεμβρη εκλεισαν.μεχρι τοτε,στα σχολεια μας ηταν πολυ καλα,χωρις διασπορα κορωνοιου η αλλων ιωσεων

στο δευτερο κυμα που συνηθως εχουμε ιωσεις,μετα τις γιορτες,επισης δ ειναι αντιπροσωπευτικο,γτ μειναμε εναν μηνα ανοιχτο.αλλα τουλ στην πολη μας,δ ειχαμε απουσιες.γενικα δ εχουμε κ πολλα κρουσματα ομως

επισης ξερω οτι στα νηπια του μικρου,πολλα παιδακια δ πανε,λογω των συνθηκων.πολλα παιδακια,μασκες,ιος κλπ,χωρις να ειναι αρρωστα εννοω

τον μαη περυσι ειχαν συνεχεια ανοιχτα,κ τουλ οι παιδικοι κ τα νηπια ηταν παρα πολυ εξω.κ αρκετο καθαρισμα ενδιαμεσα με απολυμαντικα

δ εχω καποια στοιχεια ευκαιρα,αλλα δ εχω καταλαβει να εχει τοσο μεγαλη διασπορα μεσα στα σχολεια αυτον τον ενα μηνα που ανοιξανε

κατα τα αλλα συμφωνω οτι δ θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη σε τοσο μικρα παιδια

(κ εμεις τηλεκπαιδευση λογω ψυχους)

Έγινε τρομακτική διασπορά μέσα στα σχολεία, μιλάω με στοιχεία που μας έδωσε η παιδίατρος μας που είναι και σχολική και νοσοκομείακη γιατρός. Μα οι γιατροί βγαιναν και το λέγαν και στην τηλεοραση αυτό ότι γίνεται χαμός και να κλείσουν τώρα (είχαν ανοίξει μια βδομάδα εν τω μεταξύ). Edit : για να μην παρεξηγηθώ δεν μας έδωσε τίποτα επαγγελματικα ή απόρρητα στοιχεία, την εικόνα που έχει μας έδωσε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Έγινε τρομακτική διασπορά μέσα στα σχολεία, μιλάω με στοιχεία που μας έδωσε η παιδίατρος μας που είναι και σχολική και νοσοκομείακη γιατρός. Μα οι πιο πολλοί γιατροί βγαιναν και το λέγαν και στην τηλεοραση αυτό ότι γίνεται χαμός και να κλείσουν τώρα (είχαν ανοίξει μια βδομάδα εν τω μεταξύ). 

δ το ακουσα,αληθεια.μονο για τα πηγαδακια εξω,λες κ καθεσαι με τις ωρες κ τα λες.που οι περισσοτεροι δουλευουν,κ εμεις τουλ εχουμε κ οολυ κρυο,οποτε δ ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...