Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προφανώς είναι θέμα της δασκάλας η προσαρμογή, αλλά δεν θα ευθύνεται εκείνη, εμείς είμαστε ειδική περίπτωση. Δεν θεωρώ ότι τιυ παιδιού του λειπει κάτι από το σπίτι. Οι συνθήκες συναναστροφής με πολλά παιδιά του λείπουν, και μάλιστα σε συνθηκεσ άσχημες όπως το σχολείο το οποίο είναι θέμα συγκυριών, αλλα φυσικά δεν θα επίρριψη ευθύνη στην νηπιαγωγό για να το λύσει. άσχημες εννοώ ότι τα παιδιά στο σχολείο παρασύρονται από τη λογική της αγέλης κ βγάζουν συμπεριφορές άσχημες που δεν θα είχαν σπίτι ή σε έναν χώρο παιχνιδιού πιο ελεγχόμενο. τέλος πάντων, αυτό ειναο άσχετο με το θέμα. θα διαβάσουμε βιβλία κ ελπίζω να πάει καλά. 

Μην τα ξεχάσετε τα βιβλία, αυτά θα σας σώσουν :P

 

 

Just now, vicky86 είπε:

Εισαι λιγο υπερβολικη. Πρωτον δ επαναλαμβανουν προνηπια. Αν υπαρχει θεμα τιθεται στο τελος του νηπιου. Αλλα φυσικα οταν υπαρχει λογος. Οχι μονο επειδη το παιδακι ειναι γεννημενο τελη του χρονου. Δ ξερω αν υπαρχουν στατιστικα, κ τα παιδια που επαναλαμβανουν ειναι τα περισσοτερα απο σεπτεμβρη κ μετα. Αλλα ουτε οταν ειμασταν εμεις παιδια υπηρχε τετοιο θεμα. Μετα το τριμηνο αυτες οι μικρες διαφορες σβηνουν

Παντως αν ανοιξει η δραστηριοτητα πατε. Οπως κ οι παιδικες. Λιγο παιχνιδι με παιδακια κ θα ειναι μια χαρα ετοιμος

Ξερουν κ δ μπερδευονται οτι στο σπιτι τρωνε οποτε θελουν σχετικα, παιζουν οποτε θελουν, το σουκου πιο χαλαρο προγραμμα, ενω στο σχολειο υπαρχει προγραμμα κ κανονες

Λίγο? Και δε βλέπω φως! 

Έσπεροοοοο ξέρεις πόσο σε συμπαθω.... 

Αλλά κουλαρεεεεεε!! 

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna said:

Σιγά μην είναι 25 άρες αυτές που έχουν 4χρονα. Εκτός αν είναι τσιγγάνες! 35 άρες τουλάχιστον θα είναι! Οι μαμάδες που βλέπω στον δικό μας παιδικό πάντως , είναι κοντά ηλικιακά με μένα! Αλλά και πάλι, τί σχέση έχει η ηλικία με την παρέα? Η ηλικία είναι εντελώς άκυρο κριτήριο για τις διαπροσωπικές σχέσεις. 

 

Δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες.....πολλές κοπέλες, ειδικά στην επαρχία που δε χρειάζεται να το πολυ-ψάξουν το θέμα, στα 22-24 έχουν καταλήξει στο "πλάνο ζωής" τους, μπορεί και νωρίτερα. Πολλοί στην επαρχία ούτε θέλουν/χρειάζεται να σπουδάσουν, ούτε να ψάξουν για δουλειά, ούτε να τακτοποιήσουν κάποιο μεγάλο οικονομικό θέμα πριν κάνουν οικογένεια....είναι έτοιμα απο πριν.

 

@Έσπερος πάντως έτσι οπως τα λες, πρέπει να ειστε 10-15 χρόνια στο νησί και αναρωτιέμαι μηπως κι εσείς έχετε μπει στο τρυπάκι του "ξένου" από μονοι σας....απλά επειδή το αναφέρεις παρα πολύ συχνά και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Κανονικά μετα απο 10 χρονια και ειδικά ενας άνθρωπος με τη δική σου θέση και έκθεση στο νησί, θα μπορούσε, αν ήθελε, να εκλαμβάνεται σχεδόν ως "ντόπιος". Μήπως κι εσυ δεν το πολυ-θέλεις για τους δικούς σου λόγους και απλά απωθείς; Ίσως δεν πήγες απο επιλογή εκεί, αλλά κάποια στιγμή είτε το παίρνεις απόφαση και προσαρμόζεσαι πλήρως ή κοιτάς να φύγεις.....Μήπως κι εσύ κάπου δεν έχεις αποδεχτεί οτι το παιδί σου θα μεγαλώσει όπως κάθε άλλο παιδί στην ελληνική επαρχία; 

 

Just now, diane2020 said:

Και ξαναρωταω,από τώρα θα του βάλεις μάσκα για να τη συνηθίσει το Σεπτέμβριο που δεν ξέρουμε αν θα φοράνε? 

 

:confused:

 

 

Γιατί ειναι κακό να κάνει κάτι από τώρα που μάλλον ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να κάνει αργότερα; Είναι πιο λογικό να ψάχνεται τρέχοντας την τελευταία στιγμή; :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μετά τα 40-50 είναι άκυρο. Δε νομίζω ότι μια παρέα με 25άρες μαμάδες έχει καμία διάθεση να εισάγει μία κυρία στην ηλικία της μαμάς τους στην ομάδα τους, πόσο μάλλον τη σύζυγο του παλιού τους καθηγητή και το αντίστροφο, μια παρέα από 45άρες δε θα προσπαθούσε να προσεγγίσει μία 25χρονη πρώην μαθήτρια τους. Αλλά κι εμένα απίθανο μου φαίνεται να μην υπάρχει μια ποικιλία σε ολόκληρο νηπιαγωγείο. Ούτε όλες θα γέννησαν στα 20, ούτε όλες στα 40.

Μα ρετσινιά πως το ξερει?αφού δεν έχει πάει ακομη.

Το ξεφτίλισαν πάλι το θέμα με τον κορονοιο:-D

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μα ρετσινιά πως το ξερει?αφού δεν έχει πάει ακομη.

Το ξεφτίλισαν πάλι το θέμα με τον κορονοιο:-D

*ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

@Έσπερος πάντως έτσι οπως τα λες, πρέπει να ειστε 10-15 χρόνια στο νησί και αναρωτιέμαι μηπως κι εσείς έχετε μπει στο τρυπάκι του "ξένου" από μονοι σας....απλά επειδή το αναφέρεις παρα πολύ συχνά και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Κανονικά μετα απο 10 χρονια και ειδικά ενας άνθρωπος με τη δική σου θέση και έκθεση στο νησί, θα μπορούσε, αν ήθελε, να εκλαμβάνεται σχεδόν ως "ντόπιος". Μήπως κι εσυ δεν το πολυ-θέλεις για τους δικούς σου λόγους και απλά απωθείς; Ίσως δεν πήγες απο επιλογή εκεί, αλλά κάποια στιγμή είτε το παίρνεις απόφαση και προσαρμόζεσαι πλήρως ή κοιτάς να φύγεις.....Μήπως κι εσύ κάπου δεν έχεις αποδεχτεί οτι το παιδί σου θα μεγαλώσει όπως κάθε άλλο παιδί στην ελληνική επαρχία; 

Εγώ από ανάγκη ήρθα κ αν ήξερα οτι μπορω να φυγω όποτε θελω δεν υπηρχε περιπτωση να κανω εδω οικογενεια. Μετα απο τοςα χρονια βεβαια, δεν ξερω τι θα μου αρεσε στην Αθηνα, γιατι ειναι κ τα χρονια που ημουν στην Αγγλια. Ειναι κοντα 15 χρονια λοιπον που εχω ξεχάσει τι σημαινει συγκοινωνια, κινηση, ουρές, να ψαχνεις να παρκάρεις, ουρές σε υπηρεσιες κ σε καταστηματα κ τετοια. Τωρα ολα αυτα τα σκεφτομαι κ μου φαινονται βουνό, προφανως εχω προσαρμοστει εδω. Αλλα δεν γινεται να εισαι στην επαρχια κ να μην νιωθεις ξενος. Δεν σημαινει οτι σου φέρονται διαφορετικα, απλως ξερεις οτι οι αλλοι εχουν εδω συγγενεις, κοινωνικη ζωή, ιδιόκτητα σπιτια, άλλα περιουσιακά στοιχεια, πολλοί κ επιχειρήσεις, δεν ειναι οπως μια πολη που ειναι ανθρωποι απο πολλα διαφορετικα μερη κ βρισκεις απ ολα. Και φυσικα ειναι ολες οι συνηθειες, πράγματα που θεωρούν σημαντικά που είναι αδύνατο να κατανοήσεις αν δεν εχεις μεγαλωσει θεωρώντας οτι ειναι σημαντικα, τα παρε δωσε με τις τοπικές αρχες, τα έθιμα, δεν ειναι δυνατον καποιος που δεν είναι από το μέρος να νιώσει ποτέ ότι δεν είναι ξένος, ειδικα αν εχει μεγαλωσει στην Αθηνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ από ανάγκη ήρθα κ αν ήξερα οτι μπορω να φυγω όποτε θελω δεν υπηρχε περιπτωση να κανω εδω οικογενεια. Μετα απο τοςα χρονια βεβαια, δεν ξερω τι θα μου αρεσε στην Αθηνα, γιατι ειναι κ τα χρονια που ημουν στην Αγγλια. Ειναι κοντα 15 χρονια λοιπον που εχω ξεχάσει τι σημαινει συγκοινωνια, κινηση, ουρές, να ψαχνεις να παρκάρεις, ουρές σε υπηρεσιες κ σε καταστηματα κ τετοια. Τωρα ολα αυτα τα σκεφτομαι κ μου φαινονται βουνό, προφανως εχω προσαρμοστει εδω. Αλλα δεν γινεται να εισαι στην επαρχια κ να μην νιωθεις ξενος. Δεν σημαινει οτι σου φέρονται διαφορετικα, απλως ξερεις οτι οι αλλοι εχουν εδω συγγενεις, κοινωνικη ζωή, ιδιόκτητα σπιτια, άλλα περιουσιακά στοιχεια, πολλοί κ επιχειρήσεις, δεν ειναι οπως μια πολη που ειναι ανθρωποι απο πολλα διαφορετικα μερη κ βρισκεις απ ολα. Και φυσικα ειναι ολες οι συνηθειες, πράγματα που θεωρούν σημαντικά που είναι αδύνατο να κατανοήσεις αν δεν εχεις μεγαλωσει θεωρώντας οτι ειναι σημαντικα, τα παρε δωσε με τις τοπικές αρχες, τα έθιμα, δεν ειναι δυνατον καποιος που δεν είναι από το μέρος να νιώσει ποτέ ότι δεν είναι ξένος, ειδικα αν εχει μεγαλωσει στην Αθηνα. 

 

Mετακόμισα εντός Αττικής, σε περιοχή ελεφρώς εκτός πόλης, λίγο προάστιο λίγο χωριό. Πριν από σχεδόν 20 χρόνια. Όντας αρκετά κλειστός άνθρωπος, μου πήρε αρκετό καιρό να νιώσω "ντόπια". Υπάρχει σε μεγάλο βαθμό και στα σχολεία αυτό το "ο Γιαννάκης από δω είναι ξάδερφος της μικρής από τη μεριά του μπαμπά, και ο Γιωργάκης είναι ο τριτοξάδεφος, η Μαρία η κόρη της γειτόνισσας που μαζί μεγαλώσαμε κι εμείς, και η Ματίνα η κόρη της κας τάδε, που είναι η παιδίατρός μας εδώ και 20 χρόνια στη γειτονιά". Τις προάλλες μια κοπέλα νοσηλεύτηκε επειγόντως για ένα πρόβλημα υγείας, και ήταν θέμα για κουτσομπολιό από το μπακάλικο και το μανάβικο, μέχρι τηλεφωνήματα και viber από ανθρώπους που ούτε καν ήξερα ότι έχουμε κοινούς γνωστούς.

Αλλά, ενώ εμένα μου πήρε χρόνια να συνηθίσω ότι είμαι μια ώρα από το κέντρο της Αθήνας και ζω σε ένα "χωριό", και να κάνω και φιλίες, βλέπω άλλη γειτόνισσα που μετακόμισαν εδώ πριν 2 χρόνια και όχι απλά έχει ενσωματωθεί, αλλά ξέρει αν ο γιος της κουνιάδας του μπακάλη άρχισε το κάπνισμα πριν το μάθει η μάνα του. Είναι και λίγο θέμα χαρακτήρα το πόσο ξένος μένει κανείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Εγώ από ανάγκη ήρθα κ αν ήξερα οτι μπορω να φυγω όποτε θελω δεν υπηρχε περιπτωση να κανω εδω οικογενεια. Μετα απο τοςα χρονια βεβαια, δεν ξερω τι θα μου αρεσε στην Αθηνα, γιατι ειναι κ τα χρονια που ημουν στην Αγγλια. Ειναι κοντα 15 χρονια λοιπον που εχω ξεχάσει τι σημαινει συγκοινωνια, κινηση, ουρές, να ψαχνεις να παρκάρεις, ουρές σε υπηρεσιες κ σε καταστηματα κ τετοια. Τωρα ολα αυτα τα σκεφτομαι κ μου φαινονται βουνό, προφανως εχω προσαρμοστει εδω. Αλλα δεν γινεται να εισαι στην επαρχια κ να μην νιωθεις ξενος. Δεν σημαινει οτι σου φέρονται διαφορετικα, απλως ξερεις οτι οι αλλοι εχουν εδω συγγενεις, κοινωνικη ζωή, ιδιόκτητα σπιτια, άλλα περιουσιακά στοιχεια, πολλοί κ επιχειρήσεις, δεν ειναι οπως μια πολη που ειναι ανθρωποι απο πολλα διαφορετικα μερη κ βρισκεις απ ολα. Και φυσικα ειναι ολες οι συνηθειες, πράγματα που θεωρούν σημαντικά που είναι αδύνατο να κατανοήσεις αν δεν εχεις μεγαλωσει θεωρώντας οτι ειναι σημαντικα, τα παρε δωσε με τις τοπικές αρχες, τα έθιμα, δεν ειναι δυνατον καποιος που δεν είναι από το μέρος να νιώσει ποτέ ότι δεν είναι ξένος, ειδικα αν εχει μεγαλωσει στην Αθηνα. 

 

Αναμενόμενο ειναι να νιώθει κάποιος ξένος, αλλά τα πρώτα 1-2-3-5 χρόνια.....στα 10 και 15 δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.....δεν είσαι και σε άλλη ήπειρο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Και ξαναρωταω,από τώρα θα του βάλεις μάσκα για να τη συνηθίσει το Σεπτέμβριο που δεν ξέρουμε αν θα φοράνε? 

 

:confused:

 

απο τωρα θα του βαλει,γτ κ τωρα θεωρειται υποχρεωτικη για ανω των 4παντου,μεσα κ εξω

@Έσπεροςαπο οσα εχεις πει,νομιζω το παιδακι σου ειναι αρκετα εξυπνο,κ μια χαρα συμπεριφερεται εξω.δ νομιζω οτι θα εχει προβλημα να ακολουθησει το προγραμμα του σχολειου,τις "εντολες" της δασκαλας,η τους κανονες

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αναμενόμενο ειναι να νιώθει κάποιος ξένος, αλλά τα πρώτα 1-2-3-5 χρόνια.....στα 10 και 15 δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.....δεν είσαι και σε άλλη ήπειρο....

Δεν είναι θέμα αν νιώθεις, είναι αντικειμενικό. Απλώς δεν είσαι από εκεί. Δεν εχεις συγγενεις εκει κ αν σε ρωτησουν "τίνος εισαι" δεν μπορεις να απαντησεις. Βεβαια οταβ ερχονται νεοι στο σχολείο κ ρωτανε ποιος ειναι απο εκει, ο αντρας μ κ αλλοι λενε "σχεδον", εγω λεω ξεκάθαρα "οχι, αλλα μενω εδω πολλα χρονια". Τωρα ομως μεταφέραμε κ εκλογικά δικαιωματα. Δεν θα μπορω να κακολογω τους ντοπιους για τις ελλείψεις του νησιου γιατι θα ψηφίζω κι εγω εδω!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι θέμα αν νιώθεις, είναι αντικειμενικό. Απλώς δεν είσαι από εκεί. Δεν εχεις συγγενεις εκει κ αν σε ρωτησουν "τίνος εισαι" δεν μπορεις να απαντησεις. Βεβαια οταβ ερχονται νεοι στο σχολείο κ ρωτανε ποιος ειναι απο εκει, ο αντρας μ κ αλλοι λενε "σχεδον", εγω λεω ξεκάθαρα "οχι, αλλα μενω εδω πολλα χρονια". Τωρα ομως μεταφέραμε κ εκλογικά δικαιωματα. Δεν θα μπορω να κακολογω τους ντοπιους για τις ελλείψεις του νησιου γιατι θα ψηφίζω κι εγω εδω!!! 

δ ειναι βρε εσπερος.εμεις μετακομισαμε σε αυτην την πολη πριν 4χρ.η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη την ειδα ως την πολη μου,γτ θα μεινουμε για "παντα".απλα εχω καταγωγη απο αλλου.αυτο το "τινος εισαι εσυ"μονα στα χωρια μου το λεγανε,κ αυτο οταν πηγαινα μικρη κ με εβλεπαν κτ μακρινες θειες

ποιος το ρωταει αυτο πια;

κ ο αντρας μου λεει οτι ειναι περιπου απο εδω,τυπικα δ μεταφεραμε τα εκλογικα ακομη,αλλα θα γινει κ αυτο

τι αλλο να γινει για να νιωσω οτι ειμαι απο εδω;

οταν θα ζεις εκει 20χρ;τουλ τοτε θα εισαι εκει την μιση ζωη σου,κ περισσοτερο απο οπουδηποτε αλλου

αφου δ εχετε σκοπο να φυγετε,το παιδι σου τουλ θα ειναι απο εκει.καποια στιγμη θα το νιωσεις κ εσυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αφου δ εχετε σκοπο να φυγετε,το παιδι σου τουλ θα ειναι απο εκει.καποια στιγμη θα το νιωσεις κ εσυ

Δεν έχω καταλήξει σε κάποιον ορισμό του τι σημαίνει είμαι από κάπου, που να μην καταλήγει σε αντίφαση. Για μένα είναι απλό: δεν γεννήθηκα εδώ, οι γονείς μ δεν είναι από εδώ, άρα δεν είμαι από εδώ. Οι γονείς μ γεννήθηκαν στην Αθήνα όμως οι παππούδες μ δεν ήταν από την Αθήνα, άρα αν λέω ότι οι γονείς μ είναι από την Αθήνα επειδή γεννήθηκαν κ μεγάλωσαν εκεί, αυτό σημαίνει ότι κ το παιδί μου θα είναι από εδώ μ αυτή τη λογική. Άρα η όλη λογική του επιχειρήματός μου αυτοακυρωνεται. 

 

Ενα νησί πάντως από θέμα πληθυσμού, μπορεί να συγκριθεί όχι με επαρχιακή πόλη αλλά με κωμόπολη. Σε μια κωμόπολη φυσικά κ υπάρχουν ντόπιοι κ ξένοι. Δεν είναι δική μου ιδιορρυθμία. Έτσι είναι παντού κ μπορεί κ χειρότερα. εμένα στο σχολείο ούτε τα τοπικά κουτσομπολιά δν μ λενε. οι ντόπιες στο γραφείο μας τα λενε χαμηλόφωνα. ενώ στο άλλο γραφείο που είναι ο άντρας μου κ είναι πιο αναμικτο κ πιο φιλόξενο, τα λενε όλα κ τα μαθαίνω απ αυτόν. 

 

Το τίνος είσαι δεν το ρωτάνε έτσι αλλά για τους μαθητες πάντα γίνεται συζήτηση ότι ο τάδε είναι γιος του δεινα κλπ κλπ, ειναο αυτονόητο ότι όλοι ορίζονται με βάση την οικογένειά τους κ αν κάποιου παιδιού οι γονείς δεν είναι από εδώ, το διευκρινίζουν πχ «α είναι ο γιος αυτής που δουλεύει στη ΔΕΗ; αυτή δεν είναι από εδώ, ε;» κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, diane2020 said:

Και ξαναρωταω,από τώρα θα του βάλεις μάσκα για να τη συνηθίσει το Σεπτέμβριο που δεν ξέρουμε αν θα φοράνε? 

 

:confused:

 

Ναι από τώρα.Έτσι κι αλλιώς αν πάμε κάπου σε κάποιο κλειστό χώρο, ένα ιατρείο, ένα σουπερ μάρκετ, οπουδήποτε, θα πρέπει να φοράει οπότε πρέπει να συνηθίσει ανεξαρτήτως σχολείου. Είναι 4 plus πια. Λέω κάτι παράλογο; :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν έχω καταλήξει σε κάποιον ορισμό του τι σημαίνει είμαι από κάπου, που να μην καταλήγει σε αντίφαση. Για μένα είναι απλό: δεν γεννήθηκα εδώ, οι γονείς μ δεν είναι από εδώ, άρα δεν είμαι από εδώ. Οι γονείς μ γεννήθηκαν στην Αθήνα όμως οι παππούδες μ δεν ήταν από την Αθήνα, άρα αν λέω ότι οι γονείς μ είναι από την Αθήνα επειδή γεννήθηκαν κ μεγάλωσαν εκεί, αυτό σημαίνει ότι κ το παιδί μου θα είναι από εδώ μ αυτή τη λογική. Άρα η όλη λογική του επιχειρήματός μου αυτοακυρωνεται. 

 

Ενα νησί πάντως από θέμα πληθυσμού, μπορεί να συγκριθεί όχι με επαρχιακή πόλη αλλά με κωμόπολη. Σε μια κωμόπολη φυσικά κ υπάρχουν ντόπιοι κ ξένοι. Δεν είναι δική μου ιδιορρυθμία. Έτσι είναι παντού κ μπορεί κ χειρότερα. εμένα στο σχολείο ούτε τα τοπικά κουτσομπολιά δν μ λενε. οι ντόπιες στο γραφείο μας τα λενε χαμηλόφωνα. ενώ στο άλλο γραφείο που είναι ο άντρας μου κ είναι πιο αναμικτο κ πιο φιλόξενο, τα λενε όλα κ τα μαθαίνω απ αυτόν. 

 

Το τίνος είσαι δεν το ρωτάνε έτσι αλλά για τους μαθητες πάντα γίνεται συζήτηση ότι ο τάδε είναι γιος του δεινα κλπ κλπ, ειναο αυτονόητο ότι όλοι ορίζονται με βάση την οικογένειά τους κ αν κάποιου παιδιού οι γονείς δεν είναι από εδώ, το διευκρινίζουν πχ «α είναι ο γιος αυτής που δουλεύει στη ΔΕΗ; αυτή δεν είναι από εδώ, ε;» κλπ

Μήπως με την συμπεριφορά σου σε αντιμετωπιζουν κ οι ντόπιοι ως ξένοι? Είσαι λίγο απόμακρη κ δεν αφήνεις περιθώρια για πολύ κουβέντα? Αν είναι ο άντρας σου 15 χρόνια εκεί εσύ λογικά θα είσαι περίπου 8-10 χρόνια. Δεν είσαι κ λίγα, θα μπορούσες να ενσωματωθεις σε παρέες όπως κάνει κ ο άντρας σου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μήπως με την συμπεριφορά σου σε αντιμετωπιζουν κ οι ντόπιοι ως ξένοι? Είσαι λίγο απόμακρη κ δεν αφήνεις περιθώρια για πολύ κουβέντα? Αν είναι ο άντρας σου 15 χρόνια εκεί εσύ λογικά θα είσαι περίπου 8-10 χρόνια. Δεν είσαι κ λίγα, θα μπορούσες να ενσωματωθεις σε παρέες όπως κάνει κ ο άντρας σου..

Απόμακρη δεν είμαι, επιδιώξω να μπαίνω σε κουβέντες κ έχω κ συναδέλφους που μπορεί να μιλάμε με τις ώρες στο κενό, απλώς δεν λενε διαφορα τοπικά μπροστά μου, ενώ μπορεί να πουν κάτι οικογενειακό ή προσωπικό. ο,τι παρέες μπορούσαμε να έχουμε από το σχολείο, τις έχουμε κάνει. άλλες πιο στενές, άλλες πιο τυπικές. Δεν μας λείπουν οι παρέες γενικα, μας λείπουν οι παρέες με παιδιά της ηλικίας μας. είχα υπόψη κάτι συναδέλφους με συνομήλικα κ με το ένα βλεπομασταν πολύ τακτικά στην παραλία το καλοκαίρι, όμως μετά μας τα χάλασαν πάλι τα μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον η ασθένεια αυτή είναι επικίνδυνη για τους άνω των 60 και για αυτούς με υπόκειμενα νοσήματα και εφόσον για την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων υπάρχει καλή πρόγνωση, γιατί δεν τελειώνουμε με την ιστορία αυτή μόλις εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομάδες? Εννοώ οτι για την γρίπη δεν κάνουν όλοι το εμβόλιο, ειδικότερα φέτος υπήρχε αυστηρή προτεραιοποιηση ώστε να κάνουν το εμβόλιο αυτοί που πραγματικά απειλούνται από την γρίπη και δευτερευοντως και εφόσον υπάρχει απόθεμα να το κάνει και όποιος άλλος θέλει. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο για covid? Τα παιδιά και να κολλήσουν, εκτός εξαιρετικων και σπάνιων περιπτώσεων, έχουν πάρα πολύ καλή πρόγνωση και συνήθως δεν εμφανίζουν και συμπτώματα. Εάν ο πληθυσμός που είναι ευαλωτος εμβολιαστει γιατί δεν λήγει εκεί το θέμα? Και μετά να εμβολιαστουν και όσοι άλλοι θέλουν φυσικά αλλά δεν θα έπρεπε να σταματήσει η υγεινομικη κρίση με τον εμβολιασμό των ευπαθων?

Γιατι οσο κυκλοφορει ο ιος στην κοινοτητα εχει πιθανοτητες να μεταλλαχθει και να γινει πιο επιθετικος ή πιο μεταδοτικός ή ανθεκτικος στα εμβολια κλπ. Ο εμβολιασμος εχει 2 στοχους: την προστασια των εμβολιαζομενων και την εκριζωση του απο την κοινοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Γιατι οσο κυκλοφορει ο ιος στην κοινοτητα εχει πιθανοτητες να μεταλλαχθει και να γινει πιο επιθετικος ή πιο μεταδοτικός ή ανθεκτικος στα εμβολια κλπ. Ο εμβολιασμος εχει 2 στοχους: την προστασια των εμβολιαζομενων και την εκριζωση του απο την κοινοτητα.

Ευχαριστώ  για την απάντηση, βγάζει αρκετό νόημα. Για την γρίπη όμως το ίδιο δεν ισχύει? Εννοώ κάθε χρόνο μεταλλασσεται και κάθε χρόνο κάνουν νέο εμβόλιο. Επίσης και το εμβόλιο για covid δεν θα πρέπει να επαναλαμωανεται τακτικά ούτως ή άλλως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Ευχαριστώ  για την απάντηση, βγάζει αρκετό νόημα. Για την γρίπη όμως το ίδιο δεν ισχύει? Εννοώ κάθε χρόνο μεταλλασσεται και κάθε χρόνο κάνουν νέο εμβόλιο. Επίσης και το εμβόλιο για covid δεν θα πρέπει να επαναλαμωανεται τακτικά ούτως ή άλλως?

Η ιος της γριπης, λογω δομης, μεταλλασεται πολυ πιο γρηγορα αλλα και πολυ πιο προβλεψιμα απο τον κορονοιο. Επισης υπαρχει μια τεχνολογια 10ετιων γι αυτο το εμβολιο και απλα αλλαζουν καποιες λεπτομερειες καθε χρονο. Επειδη ομως βασιζεται σε προβλεψεις, η αποτελεσματικοτητα του μπορει καποιες χρονιες να ειναι πολυ μικρη. Για το εμβολιο του κορονοιου τωρα, δεν γνωριζουμε σιγουρα αν θα χρειαζεται επαναληψη καθε χρονο, ειναι ομως ενα σεναριο αφου δεν ξερουμε ακομα για ποσο καιρο επιτυγχανεται ανοσια. Εκτος αν εμβολιαστει μαζικα ο παγκοσμιος πληθυσμος οποτε εκριζωθει ο ιος απο την κοινοτητα και δεν χρειαστει να ξανασχοληθουμε με αυτον (στη θεωρια παντα).

Να συμπληρωσω επισης οτι για τη γριπη υπαρχουν πολλοι υποτυποι, το εμβολιο καλυπτει μονο τους 4 πιο επικινδυνους οποτε ακομα και αν εμβολιαζοταν μαζικα ο παγκοσμιος πληθυσμος δεν θα μπορουσε να εκριζωθει. Ο κορονοιος ομως ειναι μονο ενας ο επικινδυνος υποτυπος (προς το παρον) οποτε ειναι πιο εφικτο να μιλαμε για εκριζωση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες με 50000 τεστς είχαμε 1500 περίπου επιβεβαιωμενα κρούσματα. Σήμερα έχουμε περίπου 700 κρούσματα και τα τεστ έχουν μειωθεί κατά πολύ, έγιναν 13000. 

 

Ξέρετε γιατί τα τεστς έχουν τόσες μεγάλες αποκλίσεις κάθε μέρα? Ένας συγκεκριμένος αριθμός (στο περίπου ) δεν θα έδινε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πριν λίγες μέρες με 50000 τεστς είχαμε 1500 περίπου επιβεβαιωμενα κρούσματα. Σήμερα έχουμε περίπου 700 κρούσματα και τα τεστ έχουν μειωθεί κατά πολύ, έγιναν 13000. 

 

Ξέρετε γιατί τα τεστς έχουν τόσες μεγάλες αποκλίσεις κάθε μέρα? Ένας συγκεκριμένος αριθμός (στο περίπου ) δεν θα έδινε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης? 

Μέσα στο Σαββατοκύριακο κάνουν λιγότερα τεστ από τις καθημερινές. Γι αυτό συνήθως τα σκ κ οι Δεύτερες είναι πιο μειωμένα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες.....πολλές κοπέλες, ειδικά στην επαρχία που δε χρειάζεται να το πολυ-ψάξουν το θέμα, στα 22-24 έχουν καταλήξει στο "πλάνο ζωής" τους, μπορεί και νωρίτερα. Πολλοί στην επαρχία ούτε θέλουν/χρειάζεται να σπουδάσουν, ούτε να ψάξουν για δουλειά, ούτε να τακτοποιήσουν κάποιο μεγάλο οικονομικό θέμα πριν κάνουν οικογένεια....είναι έτοιμα απο πριν.

 

@Έσπερος πάντως έτσι οπως τα λες, πρέπει να ειστε 10-15 χρόνια στο νησί και αναρωτιέμαι μηπως κι εσείς έχετε μπει στο τρυπάκι του "ξένου" από μονοι σας....απλά επειδή το αναφέρεις παρα πολύ συχνά και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Κανονικά μετα απο 10 χρονια και ειδικά ενας άνθρωπος με τη δική σου θέση και έκθεση στο νησί, θα μπορούσε, αν ήθελε, να εκλαμβάνεται σχεδόν ως "ντόπιος". Μήπως κι εσυ δεν το πολυ-θέλεις για τους δικούς σου λόγους και απλά απωθείς; Ίσως δεν πήγες απο επιλογή εκεί, αλλά κάποια στιγμή είτε το παίρνεις απόφαση και προσαρμόζεσαι πλήρως ή κοιτάς να φύγεις.....Μήπως κι εσύ κάπου δεν έχεις αποδεχτεί οτι το παιδί σου θα μεγαλώσει όπως κάθε άλλο παιδί στην ελληνική επαρχία; 

 

 

Γιατί ειναι κακό να κάνει κάτι από τώρα που μάλλον ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να κάνει αργότερα; Είναι πιο λογικό να ψάχνεται τρέχοντας την τελευταία στιγμή; :)

Τι να κάνει? Να κάνει πρόβα μάσκες? Για τον Σεπτέμβρη? :P

Αλήθεια τώρα?? :D

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Πριν λίγες μέρες με 50000 τεστς είχαμε 1500 περίπου επιβεβαιωμενα κρούσματα. Σήμερα έχουμε περίπου 700 κρούσματα και τα τεστ έχουν μειωθεί κατά πολύ, έγιναν 13000. 

 

Ξέρετε γιατί τα τεστς έχουν τόσες μεγάλες αποκλίσεις κάθε μέρα? Ένας συγκεκριμένος αριθμός (στο περίπου ) δεν θα έδινε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης? 

Δεν είναι ιδιαίτερα ενδεικτικοι οι αριθμοί. Τα πιο πολλά τεστ γίνονται ιδιωτικά σε ιδιωτικά εργαστήρια τα οποία την Κυριακή είναι κλειστά οπότε όσα γιναν γιναν σχεδόν όλα από τον ΕΟΔΥ γιαυτό και είναι λίγα και γιαυτό τα θετικά τεστ (κρούσματα) συγκριτικά πολλα. Επειδή ο εοδυ δεν κάνει τεστ για πλάκα, κάνει επί συμπτώματων και βασιμης υποψίας. Ενώ στο διαγνωστικό μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε με ένα συναχι να κάνει 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ναι από τώρα.Έτσι κι αλλιώς αν πάμε κάπου σε κάποιο κλειστό χώρο, ένα ιατρείο, ένα σουπερ μάρκετ, οπουδήποτε, θα πρέπει να φοράει οπότε πρέπει να συνηθίσει ανεξαρτήτως σχολείου. Είναι 4 plus πια. Λέω κάτι παράλογο; :)

Ε τώρα αμα εεσενα σου φαίνεται λογικο... Να συζητάς για τη... Μάσκα ... Για το Σεπτέμβρη.. Για το σχολείο από τώρα... Ενώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι θα πουν... Δηλαδή για 7 μήνες μετά... Τι να σου πω

.. Τώρα αν θες να του Βαζεις μάσκα από τώρα βάλτου... Ποιος το απαγόρευει ίσα ίσα... Απλώς να σου πω πως τα 4χρονα και τα 5 χρονα τα μισά φοράνε τα άλλα μισά όχι τι ψάχνεις τώρα... Δεν είναι θέμα  εκπαίδευσης.. Είναι ωριμότητας του παιδιου! Για μένα η μάσκα στα μικρά είναι μια μπουρδα εντελώς, καμμια ίωση δε γλιτώσαμε άρα... 

 

Just now, maripoz είπε:

Δεν είναι ιδιαίτερα ενδεικτικοι οι αριθμοί. Τα πιο πολλά τεστ γίνονται ιδιωτικά σε ιδιωτικά εργαστήρια τα οποία την Κυριακή είναι κλειστά οπότε όσα γιναν γιναν σχεδόν όλα από τον ΕΟΔΥ γιαυτό και είναι λίγα και γιαυτό τα θετικά τεστ (κρούσματα) συγκριτικά πολλα. Επειδή ο εοδυ δεν κάνει τεστ για πλάκα, κάνει επί συμπτώματων και βασιμης υποψίας. Ενώ στο διαγνωστικό μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε με ένα συναχι να κάνει 

Αληθεια, γιατι με ένα συνάχι πάνε και σκανε 100αρια να κάνουν το τεστ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ε τώρα αμα εεσενα σου φαίνεται λογικο... Να συζητάς για τη... Μάσκα ... Για το Σεπτέμβρη.. Για το σχολείο από τώρα... Ενώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι θα πουν... Δηλαδή για 7 μήνες μετά... Τι να σου πω

.. Τώρα αν θες να του Βαζεις μάσκα από τώρα βάλτου... Ποιος το απαγόρευει ίσα ίσα... Απλώς να σου πω πως τα 4χρονα και τα 5 χρονα τα μισά φοράνε τα άλλα μισά όχι τι ψάχνεις τώρα... Δεν είναι θέμα  εκπαίδευσης.. Είναι ωριμότητας του παιδιου! Για μένα η μάσκα στα μικρά είναι μια μπουρδα εντελώς, καμμια ίωση δε γλιτώσαμε άρα... 

 

Είναι ξεκάθαρα θεμα εκπαίδευσης.Οσο για ιωσεις δεν ανοιξε ρουθούνι.Καμια απουσία στο σχολειο από κανένα παιδι.Απο το Γενάρη έως τώρα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι ξεκάθαρα θεμα εκπαίδευσης.Οσο για ιωσεις δεν ανοιξε ρουθούνι.Καμια απουσία στο σχολειο από κανένα παιδι.Απο το Γενάρη έως τώρα.

Και δεν συνέβη αυτό μόνο στο δικό μας το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ε τώρα αμα εεσενα σου φαίνεται λογικο... Να συζητάς για τη... Μάσκα ... Για το Σεπτέμβρη.. Για το σχολείο από τώρα... Ενώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι θα πουν... Δηλαδή για 7 μήνες μετά... Τι να σου πω

.. Τώρα αν θες να του Βαζεις μάσκα από τώρα βάλτου... Ποιος το απαγόρευει ίσα ίσα... Απλώς να σου πω πως τα 4χρονα και τα 5 χρονα τα μισά φοράνε τα άλλα μισά όχι τι ψάχνεις τώρα... Δεν είναι θέμα  εκπαίδευσης.. Είναι ωριμότητας του παιδιου! Για μένα η μάσκα στα μικρά είναι μια μπουρδα εντελώς, καμμια ίωση δε γλιτώσαμε άρα... 

 

Έχει να κάνει προφανώς και με τη σωστή χρήση της μάσκας το αν θα αρρωστήσουν τα παιδιά. Με μαμάδες πάντως που συζητούσα, οι πιο πολλές μου έλεγαν πως φέτος για όσο καιρό πήγαιναν σχολείο, τα παιδιά δεν αρρώστησαν συγκριτικά με άλλες χρονιές και το απέδιδαν στη μάσκα. Αναφέρομαι σε παιδιά νηπιαγωγείου και πρώτων τάξεων του Δημοτικού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Έχει να κάνει προφανώς και με τη σωστή χρήση της μάσκας το αν θα αρρωστήσουν τα παιδιά. Με μαμάδες πάντως που συζητούσα, οι πιο πολλές μου έλεγαν πως φέτος για όσο καιρό πήγαιναν σχολείο, τα παιδιά δεν αρρώστησαν συγκριτικά με άλλες χρονιές και το απέδιδαν στη μάσκα. Αναφέρομαι σε παιδιά νηπιαγωγείου και πρώτων τάξεων του Δημοτικού. 

Ναι δεν αρρώστησαν το ίδιο αφου πήγαν 3 μήνες σχολείο :D εγω εκεί το αποδίδω. Και το φθινοπωρο δεν έχει τόση έξαρση γενικώς. Νοέμβρης δεκεμβρης ήταν σπιτι. Γεναρη μετά τη πρώτη βδομάδα άρχισαν οι απουσιες. Εμείς ίωση περάσαμε και στο παιδικό κ στο νήπιο και είχαμε απουσίες! Αρρώστησα κι εγω και όλοι μας!

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι ξεκάθαρα θεμα εκπαίδευσης.Οσο για ιωσεις δεν ανοιξε ρουθούνι.Καμια απουσία στο σχολειο από κανένα παιδι.Απο το Γενάρη έως τώρα.

Και δεν συνέβη αυτό μόνο στο δικό μας το σχολειο.

Διαφωνώ! δεν είναι θέμα εκπαίδευσης. Τα παιδια ξεχνιουνται πολλες φορες! Ειδικα τα μικρά νηπια και δημοτικό μικρά 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ναι δεν αρρώστησαν το ίδιο αφου πήγαν 3 μήνες σχολείο :D εγω εκεί το αποδίδω. Και το φθινοπωρο δεν έχει τόση έξαρση γενικώς. Νοέμβρης δεκεμβρης ήταν σπιτι. Γεναρη μετά τη πρώτη βδομάδα άρχισαν οι απουσιες. Εμείς ίωση περάσαμε και στο παιδικό κ στο νήπιο και είχαμε απουσίες! Αρρώστησα κι εγω και όλοι μας!

Διαφωνώ! δεν είναι θέμα εκπαίδευσης. Τα παιδια ξεχνιουνται πολλες φορες! Ειδικα τα μικρά νηπια και δημοτικό μικρά 

 

Κι εγω διαφωνώ μαζί σου .το βλεπω να γίνεται στο παιδι μου .Αλλα διαφανώ και γενικότερα μαζί σου γιατί έχεις δηλώσει ότι δεν πιστεύεις ούτε στον ιό ουτε στην μασκα.Οποτε ανούσια η συζήτηση τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...