Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Κι εγώ άκουσα μια μέρα στην τηλεόραση ότι το 2022 θα καλυτερέψει η κατάσταση. Δε θυμάμαι από ποιον. Τις τελευταίες μέρες δεν ανοίγω καθόλου τηλεόραση λόγω μαθημάτων του παιδιού μέσω τηλεκπαίδευσης και δουλειάς δικής μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

 

Εγω διαβασα ότι των γιατρών είναι υψηλά, του νοσηλευτικού προσωπικού όχι κ τόσο. 

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι κ εγω...αν ο μικρός θα πάει προνήπιο με μάσκα του χρόνου...

Φυσικα και θα παει με μασκα.δεν θα εχουν εμβολιαστεί τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Φυσικα και θα παει με μασκα.δεν θα εχουν εμβολιαστεί τα παιδιά.

ουφ αυτό δεν το είχα σκεφτεί. μ αρέσει που χαιρόμουν που γεννήθηκε πριν από την πητ μέσα στο 17 για να πάει νωρίς στο προνήπιο. τώρα θα εύχομαι να είχε γεννηθεί μια βδομάδα αργότερα για να γλιτώναμε κι αυτή τη χρονιά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον η ασθένεια αυτή είναι επικίνδυνη για τους άνω των 60 και για αυτούς με υπόκειμενα νοσήματα και εφόσον για την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων υπάρχει καλή πρόγνωση, γιατί δεν τελειώνουμε με την ιστορία αυτή μόλις εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομάδες? Εννοώ οτι για την γρίπη δεν κάνουν όλοι το εμβόλιο, ειδικότερα φέτος υπήρχε αυστηρή προτεραιοποιηση ώστε να κάνουν το εμβόλιο αυτοί που πραγματικά απειλούνται από την γρίπη και δευτερευοντως και εφόσον υπάρχει απόθεμα να το κάνει και όποιος άλλος θέλει. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο για covid? Τα παιδιά και να κολλήσουν, εκτός εξαιρετικων και σπάνιων περιπτώσεων, έχουν πάρα πολύ καλή πρόγνωση και συνήθως δεν εμφανίζουν και συμπτώματα. Εάν ο πληθυσμός που είναι ευαλωτος εμβολιαστει γιατί δεν λήγει εκεί το θέμα? Και μετά να εμβολιαστουν και όσοι άλλοι θέλουν φυσικά αλλά δεν θα έπρεπε να σταματήσει η υγεινομικη κρίση με τον εμβολιασμό των ευπαθων?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον η ασθένεια αυτή είναι επικίνδυνη για τους άνω των 60 και για αυτούς με υπόκειμενα νοσήματα και εφόσον για την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων υπάρχει καλή πρόγνωση, γιατί δεν τελειώνουμε με την ιστορία αυτή μόλις εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομάδες? Εννοώ οτι για την γρίπη δεν κάνουν όλοι το εμβόλιο, ειδικότερα φέτος υπήρχε αυστηρή προτεραιοποιηση ώστε να κάνουν το εμβόλιο αυτοί που πραγματικά απειλούνται από την γρίπη και δευτερευοντως και εφόσον υπάρχει απόθεμα να το κάνει και όποιος άλλος θέλει. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο για covid? Τα παιδιά και να κολλήσουν, εκτός εξαιρετικων και σπάνιων περιπτώσεων, έχουν πάρα πολύ καλή πρόγνωση και συνήθως δεν εμφανίζουν και συμπτώματα. Εάν ο πληθυσμός που είναι ευαλωτος εμβολιαστει γιατί δεν λήγει εκεί το θέμα? Και μετά να εμβολιαστουν και όσοι άλλοι θέλουν φυσικά αλλά δεν θα έπρεπε να σταματήσει η υγεινομικη κρίση με τον εμβολιασμό των ευπαθων?

Προφανως επειδη κολλαει αρκετα ευκολα κ προσβαλει κ νεους χωρις σιγουρη καταληξη .. Κ επειδη κ οι νεοι εχουν διαφορα νοσηματα που μπορει κ να μην γνωριζουν ακομα ή κ που να γνωριζουν κ να ειναι καλητερα προστατευμενοι αν δεν κυκλοφορει καθολου ο ιος. 

Καπως ετσι το καταλαβαινω εγω . Με την γριπη πχ δεν εχω ακουσει κανεναν 40αρη να παει πολυ βαρια σε καμια περιπτωση με το covid αν κ οχι συχνο συμβαινει να νοσηλευτουν αρκετοι 40αρηδες ακομα κ αν δεν πεθανουν νοσηλευονται αρκετοι με οξυγονο κ χωρις νοσηματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ουφ αυτό δεν το είχα σκεφτεί. μ αρέσει που χαιρόμουν που γεννήθηκε πριν από την πητ μέσα στο 17 για να πάει νωρίς στο προνήπιο. τώρα θα εύχομαι να είχε γεννηθεί μια βδομάδα αργότερα για να γλιτώναμε κι αυτή τη χρονιά. 

Δεν είναι το πρόβλημα η μάσκα.το θέμα είναι να είναι έτοιμο το παιδι να παρι πρ τη όταν έρθει η ώρα.τα δικα μας θα είναι από τα πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ουφ αυτό δεν το είχα σκεφτεί. μ αρέσει που χαιρόμουν που γεννήθηκε πριν από την πητ μέσα στο 17 για να πάει νωρίς στο προνήπιο. τώρα θα εύχομαι να είχε γεννηθεί μια βδομάδα αργότερα για να γλιτώναμε κι αυτή τη χρονιά. 

Σιγά, σαν πως τη φοράνε? Όση εκπαιδευση κι αν τους γίνεται, δε τη φοράνε σωστά. Εμένα μονίμως κολιε στο λαιμό την έχει. 

Το θέμα δεν είναι η μάσκα. Είναι ότι δεν είναι νορμαλ αυτό διότι δεν παιζουν όπως θα έπαιζαν τα έχουν σε απόσταση δε πάνε εκδρομές και γενικώς υπάρχει ένα μη συνεχώς. Και φυσικά τα διαδικτυακά στα μικρά μη το σχολιάσω... Αίσχος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον η ασθένεια αυτή είναι επικίνδυνη για τους άνω των 60 και για αυτούς με υπόκειμενα νοσήματα και εφόσον για την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων υπάρχει καλή πρόγνωση, γιατί δεν τελειώνουμε με την ιστορία αυτή μόλις εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομάδες? Εννοώ οτι για την γρίπη δεν κάνουν όλοι το εμβόλιο, ειδικότερα φέτος υπήρχε αυστηρή προτεραιοποιηση ώστε να κάνουν το εμβόλιο αυτοί που πραγματικά απειλούνται από την γρίπη και δευτερευοντως και εφόσον υπάρχει απόθεμα να το κάνει και όποιος άλλος θέλει. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο για covid? Τα παιδιά και να κολλήσουν, εκτός εξαιρετικων και σπάνιων περιπτώσεων, έχουν πάρα πολύ καλή πρόγνωση και συνήθως δεν εμφανίζουν και συμπτώματα. Εάν ο πληθυσμός που είναι ευαλωτος εμβολιαστει γιατί δεν λήγει εκεί το θέμα? Και μετά να εμβολιαστουν και όσοι άλλοι θέλουν φυσικά αλλά δεν θα έπρεπε να σταματήσει η υγεινομικη κρίση με τον εμβολιασμό των ευπαθων?

Γιατί προφανώς μπορει να εινσι επικινδυνο και για τους νεότερους.επισης αφήνει και κουσούρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι το πρόβλημα η μάσκα.το θέμα είναι να είναι έτοιμο το παιδι να παρι πρ τη όταν έρθει η ώρα.τα δικα μας θα είναι από τα πολύ μικρά.

Όλα στη ίδια μοίρα είναι και θα είναι πανω κάτω μαθησιακα. Ουτε αυτό με νοιάζει

Εμένα με νοιάζει κυρίως ότι τα πρωυα χρόνια της κοινωνικοποίησης τους ξεκινανε λάθος. Γι αυτό ψάχνω παρέες κάθε σ/ κ και βγαίνουμε βόλτα, με όσες μαμάδες δε φοβουνται τελοσπαντων. Μόνο αυτό το σ/κ δεν είδαμε κανέναν αλλά το μετάνιωσα έπρεπε να καλέσω στο σπίτι. Γιατί βαρέθηκαν και ειχαν πολλη γκρίνια. Η μεγάλη έφτασε να μου πει δωσμου το κινητό σου να κατεβάσω ένα παιχνιδι κ ενώ της έλεγα όχι όχι δεν κάνει συνέχεια της λέω να διαβάσουμε παραμυθι  όχι λέει αφου πιο ωραία είναι τα παραμυθια στο ίντερνετ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι το πρόβλημα η μάσκα.το θέμα είναι να είναι έτοιμο το παιδι να παρι πρ τη όταν έρθει η ώρα.τα δικα μας θα είναι από τα πολύ μικρά.

Αυτό το έχω αποδεχτεί. θα είναι το τελευταίο της χρονιάς, αγόρι, χωρίς αδέρφια, χωρίς παιδικό σταθμό κ χωρίς παρέες κ σε ξένο μέρος. προφανώς θα είναι χάλια όλα. αλλά τουλάχιστον να μπορώ να το παρουσιάσω σαν κάτι ευχάριστο, όχι να βρεθεί με μάσκα κάπου που υποτίθεται πηγαίνει για να γνωρίσει παιδάκια κ να παίξει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Αυτό το έχω αποδεχτεί. θα είναι το τελευταίο της χρονιάς, αγόρι, χωρίς αδέρφια, χωρίς παιδικό σταθμό κ χωρίς παρέες κ σε ξένο μέρος. προφανώς θα είναι χάλια όλα. αλλά τουλάχιστον να μπορώ να το παρουσιάσω σαν κάτι ευχάριστο, όχι να βρεθεί με μάσκα κάπου που υποτίθεται πηγαίνει για να γνωρίσει παιδάκια κ να παίξει! 

Ποπο δίκιο έχεις σε καταλαβαίνω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω αποδεχτεί. θα είναι το τελευταίο της χρονιάς, αγόρι, χωρίς αδέρφια, χωρίς παιδικό σταθμό κ χωρίς παρέες κ σε ξένο μέρος. προφανώς θα είναι χάλια όλα. αλλά τουλάχιστον να μπορώ να το παρουσιάσω σαν κάτι ευχάριστο, όχι να βρεθεί με μάσκα κάπου που υποτίθεται πηγαίνει για να γνωρίσει παιδάκια κ να παίξει! 

Χαλια για σένα μπορεί να είναι. Εκείνον κάτσε να δεις πως θα το πάρει :D

Ξέρεις, απο τα παιδια μας.... Διαφέρουμε αρκετά! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατί προφανώς μπορει να εινσι επικινδυνο και για τους νεότερους.επισης αφήνει και κουσούρια.

Οκ και νεότερος να είσαι μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να πεθάνεις είναι γνωστό αυτό. Αλλά το να είμαστε σε αυτό το καθεστώς ενώ έχουνε εμβολιαστει οι ευπαθεις μου φαίνεται χειρότερο συνολικά και γενικά αλλά και ειδικά για την υγεία των νεοτερων. Αυτή τη στιγμή ξέρουμε τα καθημερινά κρούσματα covid αλλά ξέρουμε πχ ότι τα δημόσια νοσοκομεία δεν κανουν τεστ παπ εδώ και μήνες λόγω της κατάστασης? Ούτε άλλες προληπτικες εξετάσεις? Για να μην πω για χειρουργεία, θεραπείες για καρκίνο κλπ που δεν γίνονται πάρα μόνο αν έχεις την δυνατότητα να πας ιδιωτικά. Θέλω να πω, πως αν εμβολιαστουν οι ευπαθεις μετά ίσως αν το δεις συνολικά λογικό να ανοίξει και πάλι κανονικά η κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι κ εγω...αν ο μικρός θα πάει προνήπιο με μάσκα του χρόνου

Μην αναρωτιέσαι, προσωπικά το έχω σίγουρο για μάσκα στα σχολεία και του χρόνου. Κι ο δικός μου προνήπιο θα πάει!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, στα παιδάκια στο προνήπιο δίνουν μάσκες; Αν όχι, τι μάσκες χρησιμοποιείται εσείς στα παιδιά, απλές υφασμάτινες; Να αρχίζω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Μην αναρωτιέσαι, προσωπικά το έχω σίγουρο για μάσκα στα σχολεία και του χρόνου. Κι ο δικός μου προνήπιο θα πάει!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, στα παιδάκια στο προνήπιο δίνουν μάσκες; Αν όχι, τι μάσκες χρησιμοποιείται εσείς στα παιδιά, απλές υφασμάτινες; Να αρχίζω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά 

Απο τωρα τι μάσκα θα πάρεις για του χρόνου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Οκ και νεότερος να είσαι μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να πεθάνεις είναι γνωστό αυτό. Αλλά το να είμαστε σε αυτό το καθεστώς ενώ έχουνε εμβολιαστει οι ευπαθεις μου φαίνεται χειρότερο συνολικά και γενικά αλλά και ειδικά για την υγεία των νεοτερων. Αυτή τη στιγμή ξέρουμε τα καθημερινά κρούσματα covid αλλά ξέρουμε πχ ότι τα δημόσια νοσοκομεία δεν κανουν τεστ παπ εδώ και μήνες λόγω της κατάστασης? Ούτε άλλες προληπτικες εξετάσεις? Για να μην πω για χειρουργεία, θεραπείες για καρκίνο κλπ που δεν γίνονται πάρα μόνο αν έχεις την δυνατότητα να πας ιδιωτικά. Θέλω να πω, πως αν εμβολιαστουν οι ευπαθεις μετά ίσως αν το δεις συνολικά λογικό να ανοίξει και πάλι κανονικά η κοινωνία.

Παντως και η Ευρώπη το ιδιο σχέδιο ακολουθεί.Για μενα ενώ καταλαβαινω τον κίνδυνο για τις ευπαθείς ομάδες,θεωρώ οτι ισως ηταν πιο κρίσιμο να εμβολιαστεί πρώτα ο ενεργός πληθυσμός.

Εντωμεταξυ ,ειναι πιο βαριές οι βλάβες που προκαλεί και αυτο συμβαίνει οτι θα επιβαρύνει και το σύστημα υγείας μακροπροθεσμα.Σκεφτομαι οτι ισως στο μέλλον οι ασφαλιστικές βάλουν και πονη σε αυτούς που έχουν περάσει covid.μιλαω για τα νέα συμβόλαια. 

Όσο για τις άλλες ασθένειες,ναι παραμρλουνται.

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω αποδεχτεί. θα είναι το τελευταίο της χρονιάς, αγόρι, χωρίς αδέρφια, χωρίς παιδικό σταθμό κ χωρίς παρέες κ σε ξένο μέρος. προφανώς θα είναι χάλια όλα. αλλά τουλάχιστον να μπορώ να το παρουσιάσω σαν κάτι ευχάριστο, όχι να βρεθεί με μάσκα κάπου που υποτίθεται πηγαίνει για να γνωρίσει παιδάκια κ να παίξει! 

Μια χαρά προσαρμοστηκαν τα παιδια με τη μασκα..ην ανησυχείς.η μικρη ειναι άψογη στην χρηση της .Και ποιος σου πε οτι θα είναι ο μοναδικός πιο μικρός.και τι πειράζει που δεν πήγε παιδικο?και τι σχέση έχει που ειβαι αγόρι?Εσπερος τα χουμε πει κι άλλη φορά.Αυτα ειναι θέματα που πρέπει να δουλέψεις εσύ με τον εαυτό σου .

Just now, Sunshine8 είπε:

Μην αναρωτιέσαι, προσωπικά το έχω σίγουρο για μάσκα στα σχολεία και του χρόνου. Κι ο δικός μου προνήπιο θα πάει!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, στα παιδάκια στο προνήπιο δίνουν μάσκες; Αν όχι, τι μάσκες χρησιμοποιείται εσείς στα παιδιά, απλές υφασμάτινες; Να αρχίζω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά 

Μιας χρησηςψστο σχολικο κ τρεις υφασμάτινες για το σχολειο μας ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, στα παιδάκια στο προνήπιο δίνουν μάσκες; Αν όχι, τι μάσκες χρησιμοποιείται εσείς στα παιδιά, απλές υφασμάτινες; Να αρχίζω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά 

Σε δημόσιο νηπιαγωγείο ναι έδωσαν φέτος στην αρχή μιας χρήσεως, αργότερα  μάσκες υφασμάτινες αρκετά μεγάλες ,δηλ την φορούσα άνετα εγώ. Μετά την καραντίνα έδωσαν στο μεγεθος του παιδιού. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

το έχω αποδεχτεί. θα είναι το τελευταίο της χρονιάς, αγόρι, χωρίς αδέρφια, χωρίς παιδικό σταθμό κ χωρίς παρέες κ σε ξένο μέρος. προφανώς θα είναι χάλια όλα. αλλά τουλάχιστον να μπορώ να το παρουσιάσω σαν κάτι ευχάριστο, όχι να βρεθεί με μάσκα κάπου που υποτίθεται πηγαίνει για να γνωρίσει παιδάκια κ να παίξει!

Σε παρόμοια φάση είμαστε εμείς φέτος. Αν και δεν είμαι πεπεισμένη για την αποτελεσματικότητα της μάσκας σε αυτήν την ηλικία μπορώ να πω πως είναι το τελευταίο που απασχολεί τα νήπια και τις μαμάδες σε αυτήν την φάση. Σημασία έχει η προσαρμογή, η συνύπαρξη με τα παιδιά, η συνεργασία με την δασκάλα κα. Η μάσκα βλέπω πως δεν τα  ενοχλεί ιδιαίτερα. 

 

Just now, diane2020 είπε:

Όση εκπαιδευση κι αν τους γίνεται, δε τη φοράνε σωστά. Εμένα μονίμως κολιε στο λαιμό την έχει. 

Εμένα απ' την άλλη την φορά κανονικοτατα με την μύτη μέσα με περισσότερη υπομονή ακόμα και από μένα. Είναι ανάλογα τον χαρακτήρα του παιδιού, γιατί ο δικός μου από ότι βλέπω το έχει πάρει ως καθήκον, πρέπει να την φοράμε και τέλος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Απο τωρα τι μάσκα θα πάρεις για του χρόνου? 

Απλά να έχω μια εικόνα τι γίνεται στο σχολείο. Ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 4, επειδή είμαι στο σπίτι τώρα δεν πάει παιδικό κ έτσι δεν έχει καμία επαφή (έτσι κι αλλιώς στον παιδικό μόνο οι δασκάλες φορούν), έχει φορέσει μάσκα για λίγο όλο αυτό το διάστημα, τρεις τέσσερις φορές που μπηκαμε σε κάποιο μαγαζί. Οπότε θέλω να έχω μια εικόνα για να τη συνηθίζει σιγά σιγά. Εξάλλου τυπικά μετα τα 4 είναι υποχρεωτική...

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Οκ και νεότερος να είσαι μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να πεθάνεις είναι γνωστό αυτό. Αλλά το να είμαστε σε αυτό το καθεστώς ενώ έχουνε εμβολιαστει οι ευπαθεις μου φαίνεται χειρότερο συνολικά και γενικά αλλά και ειδικά για την υγεία των νεοτερων. Αυτή τη στιγμή ξέρουμε τα καθημερινά κρούσματα covid αλλά ξέρουμε πχ ότι τα δημόσια νοσοκομεία δεν κανουν τεστ παπ εδώ και μήνες λόγω της κατάστασης? Ούτε άλλες προληπτικες εξετάσεις? Για να μην πω για χειρουργεία, θεραπείες για καρκίνο κλπ που δεν γίνονται πάρα μόνο αν έχεις την δυνατότητα να πας ιδιωτικά. Θέλω να πω, πως αν εμβολιαστουν οι ευπαθεις μετά ίσως αν το δεις συνολικά λογικό να ανοίξει και πάλι κανονικά η κοινωνία.

εχω ακουσει για το πλανο,ως τους 60.μετα υπαρχουν δυο περιπτωσεις.στους νεοτερους να γινει πρωτα σε ευπαθεις,η τωρα τελευταια που ακουσα για τους πιο ενεργους,ντελιβερι,μμμ

στην πρωτη περιπτωση,ελεγε οτι ως το καλοκαιρι υπολογιζουν 2000000εβλμβολιασμους,που θα ειναι ενα ποσοστο ηλικιωμενων κ ευπαθων,κ με ενα τετοιο ποσοστο ειμαατε αρκετα καλυμμενοι

δλδ υπαρχει σαν ιδεα.αν θα τους βγει σαν νουμερα κ αν θα το κανουν,θα φανει

Just now, Sunshine8 είπε:

Μην αναρωτιέσαι, προσωπικά το έχω σίγουρο για μάσκα στα σχολεία και του χρόνου. Κι ο δικός μου προνήπιο θα πάει!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, στα παιδάκια στο προνήπιο δίνουν μάσκες; Αν όχι, τι μάσκες χρησιμοποιείται εσείς στα παιδιά, απλές υφασμάτινες; Να αρχίζω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά 

στο νηπιο μας εδωσαν τον νοεμβρη κατι τεραστιες υφασματινες,τις βαζω εγω,δ ηρθαν ποτε αλλες.3υφασματινες του βαζω καθε μερα,δ βολευεται τοσο με μιας χρησης

αντιθετα στην μεγαλη πρωτη δημοτικου,τωρα πριν ενα μηνα,εδωσαν σωστο μεγεθος υφασματινες,2χαρουμενες παιδικες μαυρες:P.κ σε αυτην 3υφασματινες βαζω,αλλα παιρνει κ μια χρησης

εγω τους φοραω απο περσι τον μαη,που ο μικρος ηταν 3,5.τοτε βεβαια ηταν πιο σπανιο,πχ σε μαγαζια σε κοκκινη περιοχη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Παντως και η Ευρώπη το ιδιο σχέδιο ακολουθει.

 

Τι εννοείς το ίδιο σχέδιο? Ότι πρώτα θα ολοκληρώσουν τους εμβολιασμούς και μετά θα ανοίξουν? Οι περισσότερες χώρες έχουν ήδη ανοίξει μερικώς και κάποιες έχουν ανοίξει φουλ. Και όσες έχουν ακόμα κλειστά μαγαζιά κλπ θα ανοίξουν τέλος Φλεβάρη με αρχές Μάρτη. Δηλαδή δεν έχει να κάνει με τον εμβολιασμό αποκλειστικά, προφανώς όταν προχωρήσει ο εμβολιασμός αρκετά θα ανοίξουν και οι υπόλοιπες χώρες τελείως αλλά ήδη οι περισσότερες έχουν βγει από τα lockdown, δηλαδή λειτουργουν μαγαζιά και σχολεία τουλάχιστον.

Quote

 

Μια χαρά προσαρμοστηκαν τα παιδια με τη μασκα..ην ανησυχείς.η μικρη ειναι άψογη στην χρηση της .Και ποιος σου πε οτι θα είναι ο μοναδικός πιο μικρός.και τι πειράζει που δεν πήγε παιδικο?

Ε κάτσε το ότι δεν πήγε παιδικό σίγουρα κάνει πιο δύσκολη την προσαρμογή στο πρόνηπιο αυτό είναι σίγουρο. Το ότι είναι αγόρι δεν το κατάλαβα και εγώ τι σχέση έχει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

κάτσε το ότι δεν πήγε παιδικό σίγουρα κάνει πιο δύσκολη την προσαρμογή στο πρόνηπιο αυτό είναι σίγουρο. Το ότι είναι αγόρι δεν το κατάλαβα και εγώ τι σχέση έχει.

Επειδή τα αγόρια είναι πιο πίσω σε σχέση με τα κορίτσια το λέω. 

 

Δεν ξέρω για τα δικά σας παιδιά, ο δικός μου δεν ξέρει για τον κορονοιο. Δεν έχει επηρεάσει σε κάτι την καθημερινότητα παρα μόνο ότι δεν πάμε βόλτα στο λιμάνι. με μάσκες μας βλέπει ελάχιστα γιατί γενικα πάμε σε μερη που δεν θα γίνει έλεγχος κ δεν φοράμε. Πραγματικά δεν είχαμε σκεφτεί ότι μπορεί κ του χρόνου να φοράμε μάσκα στα νήπια ή έξω στο δρόμο. δεν με νοιάζει για μένα για το σχολείο, αλλά για τον μικρό δεν νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι στην εμπειρία του σχολείου, που πάει για να κοινωνικοποιηθεί, να τη φοράει κ να βλέπει ένα τέτοιο περιβάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

 

Τι εννοείς το ίδιο σχέδιο? Ότι πρώτα θα ολοκληρώσουν τους εμβολιασμούς και μετά θα ανοίξουν? Οι περισσότερες χώρες έχουν ήδη ανοίξει μερικώς και κάποιες έχουν ανοίξει φουλ. Και όσες έχουν ακόμα κλειστά μαγαζιά κλπ θα ανοίξουν τέλος Φλεβάρη με αρχές Μάρτη. Δηλαδή δεν έχει να κάνει με τον εμβολιασμό αποκλειστικά, προφανώς όταν προχωρήσει ο εμβολιασμός αρκετά θα ανοίξουν και οι υπόλοιπες χώρες τελείως αλλά ήδη οι περισσότερες έχουν βγει από τα lockdown, δηλαδή λειτουργουν μαγαζιά και σχολεία τουλάχιστον.

Ε κάτσε το ότι δεν πήγε παιδικό σίγουρα κάνει πιο δύσκολη την προσαρμογή στο πρόνηπιο αυτό είναι σίγουρο. Το ότι είναι αγόρι δεν το κατάλαβα και εγώ τι σχέση έχει.

Ιδιο σχέδιο εννοω με τα ηλικιακά γκρουπ εμβολιασμού.Οχι με τα υπόλοιπα.Το ανπογμα κτλ.

Και πάλι δεν νομιζω οτι θα έχει το παιδακι θεμα προσαρμογης Πολλά πανεψκατευθειαν προνηπιο.Τα παιδια ειναι προσαρμοστικα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

2χαρουμενες παιδικες μαυρες:P

αναρωτιόμουν αν στα δημοτικά είχαν δώσει κάτι λιγότερο πένθιμο. όπως φαίνεται όχι. τρελή επιτυχία αυτές οι μάσκες. ποσα λεφτά πεταμένα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και πάλι δεν νομιζω οτι θα έχει το παιδακι θεμα προσαρμογης Πολλά πανεψκατευθειαν προνηπιο.Τα παιδια ειναι προσαρμοστικα.

μακάρι. αλλά δεν έχω αυταπάτες, ξέρω ότι είναι πιθανό να έχουμε θέματα προσαρμογής ή μάλλον συμμόρφωσης κ αποδοχής του προγραμματος του σχολείου κ των κανόνων. δεν θέλω να έχω μεγάλες προσδοκίες. ελπίζω απλα να του αρέσει έστω κ λίγο. χτες είδα έναν γνωστο (που το παιδί τους ίσως είχε κάποιο θεματάκι, όπως είχα καταλάβει από παλιότερη συζήτηση αλκα υπονοήθηκε κ στη χτεσινή) που ελεγε όλο χαρά ποσο αρέσει ο σταθμός στο παιδί του (3,5) κ ότι μάλιστα έχει κάνει τεράστια πρόοδο κ του αρέσει παρα πολύ. Ελπίζω να είμαστε κι εμείς έτσι. Αλλά πραγματικά δεν θα ήθελα να έχω κ το άγχος της μάσκας μέσα σε όλα τα άγχη που έχω για το σχολείο. μου χαλαει όλη τη διάθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αναρωτιόμουν αν στα δημοτικά είχαν δώσει κάτι λιγότερο πένθιμο. όπως φαίνεται όχι. τρελή επιτυχία αυτές οι μάσκες. ποσα λεφτά πεταμένα. 

μακάρι. αλλά δεν έχω αυταπάτες, ξέρω ότι είναι πιθανό να έχουμε θέματα προσαρμογής ή μάλλον συμμόρφωσης κ αποδοχής του προγραμματος του σχολείου κ των κανόνων. δεν θέλω να έχω μεγάλες προσδοκίες. ελπίζω απλα να του αρέσει έστω κ λίγο. χτες είδα έναν γνωστο (που το παιδί τους ίσως είχε κάποιο θεματάκι, όπως είχα καταλάβει από παλιότερη συζήτηση αλκα υπονοήθηκε κ στη χτεσινή) που ελεγε όλο χαρά ποσο αρέσει ο σταθμός στο παιδί του (3,5) κ ότι μάλιστα έχει κάνει τεράστια πρόοδο κ του αρέσει παρα πολύ. Ελπίζω να είμαστε κι εμείς έτσι. Αλλά πραγματικά δεν θα ήθελα να έχω κ το άγχος της μάσκας μέσα σε όλα τα άγχη που έχω για το σχολείο. μου χαλαει όλη τη διάθεση. 

Θα το συνηθίσεις.Και αν προκαταβαλεσαι θα το προβαλεις στο παιδι .Δεν υπάρχει ορατός κίνδυνος.Εσυ τον δημιουργείς.Θα εχετε θέματα σιγουρα αν δεν αλλάξετε τρόπο σκέψης και δεν δουλέψετε το δικό σας εσωτερικό παιδι Εντελως φιλικά το λεω για να σε κάνω να το δεις αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα άγχος να μην έχεις για το σχολείο. Κι εγώ σε ξένο μέρος πήγα, κι η αδερφή μου ήταν ακόμα μωρό, δηλαδή μόνη μου ήμουν ουσιαστικά. Μια χαρά πέρασα κι έκανα φιλίες, κι ας μην ήξεραν κανέναν οι γονείς μου επειδή μόλις είχαμε μετακομίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...