Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

Με αφορμή αυτό...

 

Προσοχή, ακολουθεί post ανούσιο, για λόγους μόνο προσωπικής αγανάκτησης.

 

Η μεγάλη μας κόρη είχε προ ημερών γενέθλια. Στην οικογένεια ο σύζυγος μόνο εργάζεται και είναι με τεστ πάρα πολύ τακτικά λόγω επαγγελματικών ταξιδίων στο εξωτερικό. Μετά από 2 τεστ αρνητικά+7ήμερη καραντίνα για να είμαστε και εντελώς τυπικοί (τρομάρα μας), είπαμε... είπαμε να κεράσουμε για το παιδί (να χαρεί κι αυτό λίγο κι εμείς μαζί) επιλεκτικά, περιορισμένο αριθμό ατόμων (πολύ περιορισμένο αριθμό, πάρα πολύ περιορισμένο αριθμό), σε εξωτερικό χώρο, με αποστάσεις οι ενήλικες, με αντισηπτικά (σαπούνι, πετσετούλες ατομικές για όποιον ήθελε να πλύνει χέρια), μάσκες όλοι (και τα παιδιά... όπως φορούν τα μικρά παιδιά μάσκες...), κεράσματα όλα αγοραστά-ατομικά, μιας χρήσεως φυσικά ποτηράκια. Ενημέρωσα πλήρως όλους και φυσικά τόνισα ότι κατανοητό εάν δεν θέλουν να έρθουν, λόγω κατάστασης. Κι έρχονται μια χαρά όλοι. Περάσαμε πολύ ωραία. Τα παιδιά έτρεξαν, γέλασαν, έκαναν πατίνι, ζωγράφισαν, κλπ. Εμείς είπαμε δυο κουβέντες, ξεσκάσαμε λίγο. Με μια λεπτομέρεια. Μικρότερο αδερφάκι με μύξες... έμεινα κάγκελο, ξεροκατάπια... και το κατάπια. Τι άλλο να έκανα; Την επομένη η μεγάλη με μύξες κι ακολούθησε και η μικρή. Ο σύζυγος σε ταξίδι, εγώ αποκλειστικός φροντιστής των παιδιών (δεν θα πω για την γκρίνια, κακό ύπνο 2 νηπίων με συνάχι, το ότι είμαι γενικότερα κατάκοπη), υπάρχουν ανάγκες (ανάγκη να παραστώ σε ιατρικό ραντεβού) κλπ. Να στραφώ που να μου κρατήσουν τα παιδιά; Στους ηλικιωμένους παππούδες με προβλήματα υγείας;! Σε τρίτο πρόσωπο να κρατήσει παιδιά με συνάχι;! Σε ποιόν;! Μια φορά που δεν επισήμανα τα αυτονόητα στην πρόσκληση (αν έχετε μυξούλες κλπ τα λέμε άλλη φορά, πάντα το έλεγα είμαι γραφική φουλ). Μια φορά! Μέσα στην πανδημία. Που παντού όλοι (αχ... όλοι) υποτίθεται προσέχουμε 2πλα-3πλα. Το θεώρησα βλακωδώς αυτονόητο. Λοιπόν, κριτική ικανότητα=0, μηδέν, κουλούρι. Έλεος πια...

Συγγνώμη για το ξέσπασμα.

 

Τι να πεις... 

 

Κάπως έτσι νιώσαμε γονείς και νηπιαγωγος όταν μια μαμά μας έφερε το πρωί τη κόρη μετά από μια εβδομάδα απουσίας λόγω μυξας και με μικρότερο αδελφάκι με κρούσμα στον παιδικο. Και έχοντας δυνατότητα να τα κρατήσει σπίτι τουλάχιστον άλλη μια εβδομάδα. 

 

Από την άλλη, γιατί να τα κρατήσει στο σπίτι; βάσει οδηγιών ΕΟΔΥ, σκέτη μυξα δε σημαίνει τίποτα, γυρίζεις σχολείο εφόσον είσαι οκ. Και στο σχολείο το κρούσμα ήταν σε άλλο τμήμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian said:

 

Τι να πεις... 

 

Κάπως έτσι νιώσαμε γονείς και νηπιαγωγος όταν μια μαμά μας έφερε το πρωί τη κόρη μετά από μια εβδομάδα απουσίας λόγω μυξας και με μικρότερο αδελφάκι με κρούσμα στον παιδικο. Και έχοντας δυνατότητα να τα κρατήσει σπίτι τουλάχιστον άλλη μια εβδομάδα. 

 

Από την άλλη, γιατί να τα κρατήσει στο σπίτι; βάσει οδηγιών ΕΟΔΥ, σκέτη μυξα δε σημαίνει τίποτα, γυρίζεις σχολείο εφόσον είσαι οκ. Και στο σχολείο το κρούσμα ήταν σε άλλο τμήμα. 

Όντως, μια βδομάδα που την κράτησε δεν ήταν αρκετή? Γιατί σας κακοφάνηκε?? Και ο δικός μου είχε μύξες, τον κράτησα 4 μέρες και μετά τον έστειλα. Δεν του είχαν περάσει φυσικά. Του πέρασαν 10 μέρες μετά. Δεν θα τον κράταγα τόσο φυσικά για μύξες μόνο. αν με κακοχαρακτήρισαν, πραγματικά ξυδάκι ωραιότατο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όντως, μια βδομάδα που την κράτησε δεν ήταν αρκετή? Γιατί σας κακοφάνηκε?? Και ο δικός μου είχε μύξες, τον κράτησα 4 μέρες και μετά τον έστειλα. Δεν του είχαν περάσει φυσικά. Του πέρασαν 10 μέρες μετά. Δεν θα τον κράταγα τόσο φυσικά για μύξες μόνο. αν με κακοχαρακτήρισαν, πραγματικά ξυδάκι ωραιότατο.

Αντικειμενικά μιλώντας καλά έκανε. Δε σου κρύβω όμως ότι εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα "και άμα;"

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Αντικειμενικά μιλώντας καλά έκανε. Δε σου κρύβω όμως ότι εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα "και άμα;"

Από μόνοι τους θα επρεπε να έχουν κάνει τεστ ισως.ποσο να την κρατήσει ομως.

Γιοβανα ο δικός σου κολλησε στον παιδικό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Τι να πεις... 

 

Κάπως έτσι νιώσαμε γονείς και νηπιαγωγος όταν μια μαμά μας έφερε το πρωί τη κόρη μετά από μια εβδομάδα απουσίας λόγω μυξας και με μικρότερο αδελφάκι με κρούσμα στον παιδικο. Και έχοντας δυνατότητα να τα κρατήσει σπίτι τουλάχιστον άλλη μια εβδομάδα. 

 

Από την άλλη, γιατί να τα κρατήσει στο σπίτι; βάσει οδηγιών ΕΟΔΥ, σκέτη μυξα δε σημαίνει τίποτα, γυρίζεις σχολείο εφόσον είσαι οκ. Και στο σχολείο το κρούσμα ήταν σε άλλο τμήμα. 

 

Μα αν είχε μόνο συνάχι, δεν έπρεπε να την κρατήσει καθόλου, γιατί να την κρατήσει; Και τι σχέση έχει το κρούσμα στο σχολείο του αδερφού; Αν ήταν έτσι, δε θα πήγαινε κανένα σχεδόν παιδί σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Από μόνοι τους θα επρεπε να έχουν κάνει τεστ ισως.ποσο να την κρατήσει ομως.

Γιοβανα ο δικός σου κολλησε στον παιδικό?

Δεν έχω ιδέα. Ένας συμμαθητής του έλειπε με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Καμία σχέση. Υποψιάζομαι ότι κρύωσε. Στο σχολείο, έπεσε νερό στο φούτερ του και βράχηκε. Εκείνη τη μέρα έκανε κρύο και του φορούσα χοντρό φούτερ και λεπτή μακρυμάνικη από μέσα. Του έβγαλαν το φούτερ, αλλά είχαν μπερδέψει το εφεδρικό φούτερ και το είχαν βάλει σε συρτάρι άλλου παιδιού και δεν το βρήκαν και του έβαλαν τη πυτζμούλα του (λεπτή) μέσα από τη λεπτή μπλούζα. την άλλη μέρα είχε μύξες και φτερνιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα αν είχε μόνο συνάχι, δεν έπρεπε να την κρατήσει καθόλου, γιατί να την κρατήσει; Και τι σχέση έχει το κρούσμα στο σχολείο του αδερφού; Αν ήταν έτσι, δε θα πήγαινε κανένα σχεδόν παιδί σχολείο.

Ξαναλέω, αντικειμενικά δεν υπήρχε πρόβλημα ή να το πω καλύτερα, οι πιθανότητες είναι απειροελαχιστες. Αλλά δε παύεις να ανησυχείς... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν έχω ιδέα. Ένας συμμαθητής του έλειπε με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Καμία σχέση. Υποψιάζομαι ότι κρύωσε. Στο σχολείο, έπεσε νερό στο φούτερ του και βράχηκε. Εκείνη τη μέρα έκανε κρύο και του φορούσα χοντρό φούτερ και λεπτή μακρυμάνικη από μέσα. Του έβγαλαν το φούτερ, αλλά είχαν μπερδέψει το εφεδρικό φούτερ και το είχαν βάλει σε συρτάρι άλλου παιδιού και δεν το βρήκαν και του έβαλαν τη πυτζμούλα του (λεπτή) μέσα από τη λεπτή μπλούζα. την άλλη μέρα είχε μύξες και φτερνιζόταν.

Δεν εχουν εφεδρικα ρουχα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Ξαναλέω, αντικειμενικά δεν υπήρχε πρόβλημα ή να το πω καλύτερα, οι πιθανότητες είναι απειροελαχιστες. Αλλά δε παύεις να ανησυχείς... 

Δικιο εχεις κ εγω θα το σκεφτομουν κ εστω κ μυξες να κολλησουν κ τα δικα σου ενα εγκεφαλικο θα το παθεις μεχρι να περασει μια μερα να δεις οτι δεν κανουν πυρετο. Ενταξει καλο ειναι για να εισαι κ τυπικος να κανεις ενα τεστ εστω κ να εισαι καλλημενος κ εσυ κ οι αλλοι ησυχοι . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μα αν είχε μόνο συνάχι, δεν έπρεπε να την κρατήσει καθόλου, γιατί να την κρατήσει; Και τι σχέση έχει το κρούσμα στο σχολείο του αδερφού; Αν ήταν έτσι, δε θα πήγαινε κανένα σχεδόν παιδί σχολείο.

Το συνάχι του ξένου παιδιού, έκανε μόνο συνάχι στο μεγάλο δικό μου. Το κράτησα μακριά από το σχολείο, έως να μην τρέχει καθόλου η μύτη (με πλύσεις ορού πήγε πολύ καλά πολύ σύντομα). Στο μικρό μου όμως έκανε συνάχι και πυρετό. Λοιπόν...

 

Δεν δέχομαι καθόλου το πάω το νήπιο με μύξες βόλτα/να κάνει παρέα με άλλα νήπια. Ειδικά αυτή την περίοδο.

 

Για το σχολείο σέβομαι πάρα πολύ τον εργαζόμενο γονέα που δεν έχει εναλλακτική και το στέλνει σχολείο με μύξες.

Προσωπικά εγώ που έχω, και δεν εργάζομαι εκτός σπιτιού, δεν στέλνω το προνήπιο-νήπιο στο σχολείο με συνάχι. Ακριβώς επειδή σέβομαι το ξένο παιδί και τον εργαζόμενο (ή μη) γονέα του που δεν έχει άνθρωπο να του κρατήσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να μην στέλνω τα παιδιά όταν έχουν μυξες και μόνο στον παιδικό θα έπρεπε να μην πηγαίνουν τον μισό χρόνο. Έκανε μυξες την προηγούμενη βδομάδα η μεγάλη και την κρατήσα 3 μέρες σπίτι, δεν καθάρισε τελείως αλλά την έστειλα αυτή την βδομάδα. Το ίδιο και η μικρή, έκανε μυξες το ΣΚ και έμεινε χθες και σήμερα σπίτι, αύριο όμως θα πάει. Για να καθαρίσουν τελείως θα περάσουν περίπου 10 μέρες, αν είναι να μείνουν σπίτι 15-20 μέρες, τότε πότε θα δουλέψουμε βρε παιδιά; οι μυξες στα νήπια ειναι συχνότατο φαινόμενο. Παρόλα αυτά, αλλά παιδάκια εκτός σχολείου τώρα δεν συναντάμε όταν έχουν μυξες (βασικά πλέον δεν συναντάμε ούτως ή άλλως παιδάκια εκτός σχολειου). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Για να καθαρίσουν τελείως θα περάσουν περίπου 10 μέρες, αν είναι να μείνουν σπίτι 15-20 μέρες, τότε πότε θα δουλέψουμε βρε παιδιά;

Το σέβομαι. Σκέψου και τους εργαζόμενους γονείς που κολλάνε τα παιδιά τους από τα παιδιά με μύξες των άλλων εργαζόμενων. Και πρέπει κι αυτοί να τα κρατήσουν μερικές μέρες ή και καμία αν δεν μπορούν. Εεε εμείς οι γονείς που καθόμαστε σπίτι και δεν δουλεύουμε ας σπάσουμε την αλυσίδα των μυξών...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Τώρα θα κλείσουν όλα και θα λυθεί το πρόβλημα. Είδατε το διάγγελμα; Εμείς κλαίμε οικογενειακώς. 

Λέτε να κρατήσει παραπάνω από τα τέλη του μήνα?δεδομένου ότι δεν είναι πανελλαδικό και είμαστε και πρωτεύουσα.

Το νούμερο 6 ειπαν στο Δήμο σου?εγω δηλαδή που συνορευω δεν μπορώ να περπατήσω κι εκεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan said:

Το σέβομαι. Σκέψου και τους εργαζόμενους γονείς που κολλάνε τα παιδιά τους από τα παιδιά με μύξες των άλλων εργαζόμενων. Και πρέπει κι αυτοί να τα κρατήσουν μερικές μέρες ή και καμία αν δεν μπορούν. Εεε εμείς οι γονείς που καθόμαστε σπίτι και δεν δουλεύουμε ας σπάσουμε την αλυσίδα των μυξών...

Αυτό συνεβη στην δική μας περίπτωση, κόλλησε η μεγάλη από κάποιο άλλο παιδάκι στον παιδικό που μάλλον ούτε οι δικοί του γονείς μπορούσαν να το κρατήσουν για 10 μέρες στο σπίτι απλά και μόνο επειδή είχε μυξες. Μετά η μεγάλη κόλλησε την μικρή και πάει λέγοντας.  

Διευκρινίζω ότι εγώ δουλεύω κανονικότατα αυτό τον καιρό. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Λέτε να κρατήσει παραπάνω από τα τέλη του μήνα?δεδομένου ότι δεν είναι πανελλαδικό και είμαστε και πρωτεύουσα.

Το νούμερο 6 ειπαν στο Δήμο σου?εγω δηλαδή που συνορευω δεν μπορώ να περπατήσω κι εκεί?

Δεν είμαι εκεί για να τα ζω καθημερινά, αλλά δεν θα μου φαινόταν περίεργο να πάρει όλο αυτό παράταση, είμαστε ήδη στα μέσα του μήνα σχεδόν και σοβαρές κινήσεις από την κυβέρνηση δεν έχω δει, οπότε ναι μπορεί να μην καταφέρουν να θέσουν την κατάσταση υπό έλεγχο και να τραξηξει κι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λέτε να κρατήσει παραπάνω από τα τέλη του μήνα?δεδομένου ότι δεν είναι πανελλαδικό και είμαστε και πρωτεύουσα.

Το νούμερο 6 ειπαν στο Δήμο σου?εγω δηλαδή που συνορευω δεν μπορώ να περπατήσω κι εκεί?

Η ιστορία έχει δείξει πάντως ότι μόνιμα παίρνουν παράταση τα λοκντάουν. Βλέπω να τρώμε έτσι και το μισό Μάρτη. Θα λαλήσουν τα παιδάκια μας θα λαλήσουμε και εμείς... Αυτό το σημερινό μου έπεσε πολύ βαρύ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Η ιστορία έχει δείξει πάντως ότι μόνιμα παίρνουν παράταση τα λοκντάουν. Βλέπω να τρώμε έτσι και το μισό Μάρτη. Θα λαλήσουν τα παιδάκια μας θα λαλήσουμε και εμείς... Αυτό το σημερινό μου έπεσε πολύ βαρύ. 

Συμφωνω.δεν αντέχει ομως η οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το συνάχι του ξένου παιδιού, έκανε μόνο συνάχι στο μεγάλο δικό μου. Το κράτησα μακριά από το σχολείο, έως να μην τρέχει καθόλου η μύτη (με πλύσεις ορού πήγε πολύ καλά πολύ σύντομα). Στο μικρό μου όμως έκανε συνάχι και πυρετό. Λοιπόν...

 

Δεν δέχομαι καθόλου το πάω το νήπιο με μύξες βόλτα/να κάνει παρέα με άλλα νήπια. Ειδικά αυτή την περίοδο.

 

Για το σχολείο σέβομαι πάρα πολύ τον εργαζόμενο γονέα που δεν έχει εναλλακτική και το στέλνει σχολείο με μύξες.

Προσωπικά εγώ που έχω, και δεν εργάζομαι εκτός σπιτιού, δεν στέλνω το προνήπιο-νήπιο στο σχολείο με συνάχι. Ακριβώς επειδή σέβομαι το ξένο παιδί και τον εργαζόμενο (ή μη) γονέα του που δεν έχει άνθρωπο να του κρατήσει το παιδί.

 

Άλλο η βόλτα, εδώ λέμε για σχολείο. Εφόσον τηρούνται οι ιατρικές οδηγίες, δεν πρέπει να κάνουμε κυνήγι μαγισσών. Άλλο να κρύβεις πυρετό ας πούμε, και άλλο να έχει το παιδί συνάχι που οι οδηγίες λένε ότι δεν είναι σύμπτωμα κορονοϊού και δεν υπάρχει λόγος τεστ. Εξάλλου με τον παλαβό καιρό που έχουμε, εδώ έχουν αρχίσει αλλεργίες, κι εγώ έχω το κλαισκό αλλεργικό μπούκωμα που συνήθως παθαίνω το Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Δεν δέχομαι καθόλου το πάω το νήπιο με μύξες βόλτα/να κάνει παρέα με άλλα νήπια. Ειδικά αυτή την περίοδο.

 

 

Με την προσωπική εμπειρία, της χρόνιας αλλεργικής ρινίτιδας που διαρκεί από 6μήνες έως και ολόκληρο το χρόνο, χειμώνα-καλοκαίρι, με εξάρσεις αλλα χωρίς περιόδους απόλυτης παύσης της καταρροής, σου ομολογώ, ότι αυτό που νομίζεις για "λογικό" είναι η απόλυτη παράνοια, υπερμεγενθυμένη μέσα μέσα στο άγχος της εποχής.

 

Η δική σου ματιά, καθιστά εμένα μονίμως επικίνδυνη και απολύτως εχθρική παρουσία σε κάθε δημόσιο χώρο. 

Κι όμως! Οι μύξες μου, δεν πρόκειται να σε κολλήσουν κάτι, όσο σιχαμερές κι ενοχλητικές κι αν φαίνονται ή ακούγονται (υπάρχουν εποχές που αντί για χαρτομάντηλα, κουβαλάω μαζί μου ρολά χαρτί υγείας γιατί απλά ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΜΟΥ!!!).

 

Ηρέμησε. 

 

Η κατάσταση είναι δύσκολη, αλλά δεν φταίνε η μύξες του απέναντι γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να κρατήσουμε ένα παιδί με μύξες σπίτι τις πρώτες μέρες, μας το έχει εξηγήσει και ο παιδίατρος του σχολείου, είναι για να δούμε αν οι μύξες εξελιχθούν σε κάτι άλλο, αν δηλαδή είναι απλά η αρχή . Αλλιώς οι μύξες στα μικρά παιδιά δεν αποτελούσαν ποτέ και δεν αποτελούν φόβο . Άλλο φοβάμαι μήπως το παιδί μου κολλήσει covid, άλλο μύξες. Προσωπικά και να είχα τη δυνατότητα, δεν θα κράταγα παιδί κλεισμένο 10 μέρες στο σπίτι επειδή έχει μύξες. Ο δικός μου θέλει πάντα 10-14 μέρες για να καθαρίσει,

@samsympan μου κάνει εντύπωση που θεωρείς δεδομένο ότι κόλλησαν από το παιδάκι που είχε μύξες και ήσασταν και σε ανοιχτό χώρο. Ιός με μια μέρα επώαση, δύσκολο μου ακούγεται. Για μένα το παιδί που αρρώστησε πρώτο είχε ήδη κολλήσει, και μετά κόλλησε και το άλλο. Πάντως σε παιδικό πάρτυ με μύξες δεν θα πηγαίναμε.

 

Όσο για τα νέα μέτρα, αισθάνομαι το απόλυτο κενό. Απλά μάλλον δεν αισθάνομαι πια..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ο μόνος λόγος για να κρατήσουμε ένα παιδί με μύξες σπίτι τις πρώτες μέρες, μας το έχει εξηγήσει και ο παιδίατρος του σχολείου, είναι για να δούμε αν οι μύξες εξελιχθούν σε κάτι άλλο, αν δηλαδή είναι απλά η αρχή . Αλλιώς οι μύξες στα μικρά παιδιά δεν αποτελούσαν ποτέ και δεν αποτελούν φόβο . Άλλο φοβάμαι μήπως το παιδί μου κολλήσει covid, άλλο μύξες. Προσωπικά και να είχα τη δυνατότητα, δεν θα κράταγα παιδί κλεισμένο 10 μέρες στο σπίτι επειδή έχει μύξες. Ο δικός μου θέλει πάντα 10-14 μέρες για να καθαρίσει,

@samsympan μου κάνει εντύπωση που θεωρείς δεδομένο ότι κόλλησαν από το παιδάκι που είχε μύξες και ήσασταν και σε ανοιχτό χώρο. Ιός με μια μέρα επώαση, δύσκολο μου ακούγεται. Για μένα το παιδί που αρρώστησε πρώτο είχε ήδη κολλήσει, και μετά κόλλησε και το άλλο. Πάντως σε παιδικό πάρτυ με μύξες δεν θα πηγαίναμε.

 

Όσο για τα νέα μέτρα, αισθάνομαι το απόλυτο κενό. Απλά μάλλον δεν αισθάνομαι πια..

Έχω απελπιστεί από όλες τις απόψεις.τουλαχιστον μέχρι αρχές Μαρτίου υα εχουν τελειώσει με τον εμβολιασμο οι παπουδες

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna Η περίοδος επώασης της ρινίτιδας είναι 24 με 72 ώρες συνήθως. Και ναι είναι πιθανό, δίκιο έχεις, να είχε "τσιμπήσει" το παιδί κάτι από το σχολείο πιο πριν. Αν και πολύ λίγο πιθανό. Το παιδί ήταν υγιέστατο τόσον καιρό και στο σχολείο είναι εξαιρετικά προσεκτικοί και η σύνδεση ήταν τόσο προφανής (παιδικά χεράκια να πιάνουν μυξούλες και μετά να μοιράζονται μαρκαδόρους-πατίνια-κλπ). Τέλοσπάντων, δεν καταδικάζω το άλλο παιδάκι-την οικογένεια ότι μας κόλλησαν, προς Θεού! Κατακρίνω την νοοτροπία όμως. Και μάλιστα εν μέσω πανδημίας, που οι χείρα βοηθείας για κάποιους είναι πιο πολυτέλεια κι από την πολυτέλεια που ήταν ήδη.

 

Και φυσικά δεν ανησυχώ για επιπλοκές στην υγεία των παιδιών μου. Με ενοχλεί ο ύπνος μας-μου που χάνω. Με ενοχλεί που η μεγάλη έχασε, έστω αυτό το λίγο μάθημα, που έχασε. Με ενοχλεί που ακυρώνω πράγματα που δεν έπρεπε να ακυρωθούν. Κλπ. Και ναι δεν μου φταίει κανείς @kine, ούτε η κατάσταση. Έτσι είμασταν πάντα εμείς. Απλώς είπα τον πόνο μου κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@Yovanna Η περίοδος επώασης της ρινίτιδας είναι 24 με 72 ώρες συνήθως. Και ναι είναι πιθανό, δίκιο έχεις, να είχε "τσιμπήσει" το παιδί κάτι από το σχολείο πιο πριν. Αν και πολύ λίγο πιθανό. Το παιδί ήταν υγιέστατο τόσον καιρό και στο σχολείο είναι εξαιρετικά προσεκτικοί και η σύνδεση ήταν τόσο προφανής (παιδικά χεράκια να πιάνουν μυξούλες και μετά να μοιράζονται μαρκαδόρους-πατίνια-κλπ). Τέλοσπάντων, δεν καταδικάζω το άλλο παιδάκι-την οικογένεια ότι μας κόλλησαν, προς Θεού! Κατακρίνω την νοοτροπία όμως. Και μάλιστα εν μέσω πανδημίας, που οι χείρα βοηθείας για κάποιους είναι πιο πολυτέλεια κι από την πολυτέλεια που ήταν ήδη.

 

Και φυσικά δεν ανησυχώ για επιπλοκές στην υγεία των παιδιών μου. Με ενοχλεί ο ύπνος μας-μου που χάνω. Με ενοχλεί που η μεγάλη έχασε, έστω αυτό το λίγο μάθημα, που έχασε. Με ενοχλεί που ακυρώνω πράγματα που δεν έπρεπε να ακυρωθούν. Κλπ. Και ναι δεν μου φταίει κανείς @kine, ούτε η κατάσταση. Έτσι είμασταν πάντα εμείς. Απλώς είπα τον πόνο μου κι εγώ.

Ναι.εχεις αναγκη να αναγνωριστεί το συναίσθημα σου.

Αλήθεια.πως και προσέφερε μαρκαδόρους και δεν τους άφησες στο ελεύθερο παιχνίδι?πατίνι,κυνηγητό κτλ

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας είχες ρωτήσει πιο πάνω, βρισκόμασταν σε εξωτερικό αλλά όχι δημόσιο χώρο. Και για τις δραστηριότητες δίκιο έχεις, ναι μεν αλλά... Τελοσπάντων για να μην γκρινιάζω άλλο για αυτό, να πω κάτι άσχετο να αλλάξω θέμα. Κάποια στιγμή έκανα χιούμορ ότι θα πρέπει να κυκλοφορήσει Οδηγός εξ'αποστάσεως εκπαίδευσης για νηπιαγωγούς (τύπου Emergency Remote Teaching for Dummies). Από την τελευταία περίοδο τηλεκπαίδευσης έως τώρα έχουν πραγματοποιηθεί διάφορες διαδικτυακές ημερίδες-δράσεις σχετικά με το περιεχόμενο-μορφή-κατάλληλες δραστηριότητες-εργαλεία τηλεκπαίδευσης. Ευελπιστώ σε υψηλότερου επιπέδου διαδικτυακό μάθημα από την Πέμπτη. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...