Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, love kids είπε:

Αν είναι όντως τόσα και δεν παρουσιάζουν ό,τι θέλουν, καλά πάει η κατάσταση. Είμαι γενικά επιφυλακτική πια με ό,τι ανακοινώνεται.

Κι εγω.αλλα οι νοσηλείες δεν θα είχαν ανεβει αν ήταν περισσότερα?μίκρυνε ομως παλι ο μο ηλικιας

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω.αλλα οι νοσηλείες δεν θα είχαν ανεβει αν ήταν περισσότερα?μίκρυνε ομως παλι ο μο ηλικιας

Ναι αλλά μήπως εγώ κι εσύ μπορούμε να ξέρουμε τον ακριβή αριθμό; Άσε που οι ασυμπτωματικοί απλά μένουν σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βρε παιδιά λιγα κρουδματα δεν έχουμε?λιγότεροι και στα νοσοκομεία. 

Πόσα τεστς έγιναν σήμερα? Δεν μπορώ να το βρω. 

 

Edit: τελικά διάβασα κάπου πως σήμερα έγιναν σχεδόν 35 χιλιάδες τεστς συνολικά κ εχτες έγιναν σχεδόν 42. 

 

 

Προσωπικά κρατώ επιφυλάξεις ως προς την κατάσταση. Ακόμα ο κόσμος κινείται συγκρατημένα, τα δημοτικα σχολεία μόλις άνοιξαν,  το λιανεμποριο ακόμα. 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω.αλλα οι νοσηλείες δεν θα είχαν ανεβει αν ήταν περισσότερα?μίκρυνε ομως παλι ο μο ηλικιας

Δεν ξέρω αν είναι αληθινά τα νούμερα αλλά το να μειώνεται ο μο ηλικίας και να μειώνονται οι διασωληνωμενοι σημαίνει ότι αν κ νοσούν περισσότεροι νέοι δεν χρειάζονται νοσηλεία. Καλό είναι αυτό. Εκτός αν εννοείς το μο ηλικίας διασωληνωμενων που είναι κακό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι αληθινά τα νούμερα αλλά το να μειώνεται ο μο ηλικίας και να μειώνονται οι διασωληνωμενοι σημαίνει ότι αν κ νοσούν περισσότεροι νέοι δεν χρειάζονται νοσηλεία. Καλό είναι αυτό. Εκτός αν εννοείς το μο ηλικίας διασωληνωμενων που είναι κακό. 

Ναι .εννοω οτι αν νοσούν οι πιο νέοι δεν θελουν ισως νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, μαγιοπουλας said:

Κι εγω.αλλα οι νοσηλείες δεν θα είχαν ανεβει αν ήταν περισσότερα?μίκρυνε ομως παλι ο μο ηλικιας

Το κακό είναι πως ενώ είμαστε πάνω από δύο μήνες σε λοκνταουν ο αριθμός των διασωληνωμένων εξακολουθεί να είναι τριψήφιος.

12 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Πόσα τεστς έγιναν σήμερα? Δεν μπορώ να το βρω. 

 

Edit: τελικά διάβασα κάπου πως σήμερα έγιναν σχεδόν 35 χιλιάδες τεστς συνολικά κ εχτες έγιναν σχεδόν 42. 

 

 

Προσωπικά κρατώ επιφυλάξεις ως προς την κατάσταση. Ακόμα ο κόσμος κινείται συγκρατημένα, τα δημοτικα σχολεία μόλις άνοιξαν,  το λιανεμποριο ακόμα. 

που το διάβασες αυτό? σύμφωνα με την ενημέρωση της κυβέρνησης χθες (13/1/2021) τα τεστ που έγιναν ήταν 11.864 και τα θετικά κρούσματα ήταν 671, προχθές (12/1/2021) τα τεστ ήταν 12.556 με θετικά κρούσματα 866.

Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψα το λινγκ της ιστοσελίδας. Μόνο εκεί κατάφερα χτες να τα βρω. Αναμένεται ή έγκριση. 

Just now, kotsifikos είπε:

Το κακό είναι πως ενώ είμαστε πάνω από δύο μήνες σε λοκνταουν ο αριθμός των διασωληνωμένων εξακολουθεί να είναι τριψήφιος.

που το διάβασες αυτό? σύμφωνα με την ενημέρωση της κυβέρνησης χθες (13/1/2021) τα τεστ που έγιναν ήταν 11.864 και τα θετικά κρούσματα ήταν 671, προχθές (12/1/2021) τα τεστ ήταν 12.556 με θετικά κρούσματα 866.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ said:

Αντέγραψα το λινγκ της ιστοσελίδας. Μόνο εκεί κατάφερα χτες να τα βρω. Αναμένεται ή έγκριση. 

 

Για να μην παρεξηγηθώ φυσικά δεν αμφισβητώ αυτό που λες εσύ, αλίμονο, απλά νομίζω πως μας κοροιδεύουν γιατί ο κάθε ένας από αυτούς λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ φυσικά δεν αμφισβητώ αυτό που λες εσύ, αλίμονο, απλά νομίζω πως μας κοροιδεύουν γιατί ο κάθε ένας από αυτούς λέει ότι θέλει.

Κανένα πρόβλημα!

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι γίνεται. Εψαχνα χτες τα τεστς και μόνο στο iatronet τα βρήκα. Έχω αντιγράψει το άρθρο, λογικά θα εμφανιστεί μετά την έγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κ πολύ καιρό αθροίζουν τα rapid με τα μοριακά. rapid γίνονται όπου να ναι κ με λογική ο,τι να ναι. γι αυτο βγαίνουν 20 κ 30 χιλιάδες. τα μοριακά δεν είναι ούτε 20 χιλιάδες. ουσιαστικά δλδ επιτήρηση δεν υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω χαίρομαι που ανοίγουν τα μαγαζια και γιατι εχω αναγκη να αγοράσω βασικά πράγματα αλλα και γιατί θα δουλέψουν οι άνθρωποι μετα απο τοσο καιρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω χαίρομαι που ανοίγουν τα μαγαζια και γιατι εχω αναγκη να αγοράσω βασικά πράγματα αλλα και γιατί θα δουλέψουν οι άνθρωποι μετα απο τοσο καιρο.

 

Μα κι εγω χαίρομαι ειδικά για τα συνοικιακά κ το θεωρώ κ πολύ ασφαλές (όχι τα εμπορικα κέντρα βέβαια). Αλλά η όλη κατάσταση είναι σουρεάλ. αυτή τη στιγμή μπορείς να πας οπουδήποτε κ εχεις έναν ηλιθιο φόβο του προστίμου, που είναι απλα ένα πρόσχημα για να παριστάνουμε ότι υπάρχουν ειδικά μέτρα. Και τα σχολεία υποτίθεται ήταν προτεραιότητα κ πολύ ασφαλή κ παραμένουν κλειστά, δεν ανακοινώνεται εστω άνοιγμα στις 25. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαίρομαι που θα ανοίξουν τα καταστήματα έστω κι έτσι, γιατί τα συνοικιακά μαγαζιά υποφέρουν. Ίσως κάνω και κάποια ψώνια κυρίως για θέματα του σπιτιού που λόγω κλειστών μαγαζιών δεν μπορούσαμε να τα κάνουμε εύκολα. Τώρα για τα σχολεία, έχουν ήδη αρχίσει να κλείνουν τμήματα σε νηπιαγωγεία και δημοτικά λόγω κρουσμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Κι εγώ χαίρομαι που θα ανοίξουν τα καταστήματα έστω κι έτσι, γιατί τα συνοικιακά μαγαζιά υποφέρουν. Ίσως κάνω και κάποια ψώνια κυρίως για θέματα του σπιτιού που λόγω κλειστών μαγαζιών δεν μπορούσαμε να τα κάνουμε εύκολα. Τώρα για τα σχολεία, έχουν ήδη αρχίσει να κλείνουν τμήματα σε νηπιαγωγεία και δημοτικά λόγω κρουσμάτων. 

Σε δασκάλους?

Στα εμπορικα δεν νομιζω οτι θα υπάρχει ιδιαίτερος κινδυνος.ειναι αυστηρα τα μετρα.θα τηρηθούν από τους μαγαζάτορες. 

Πρέπει και αυτά να δουλέψουν.τρωωειβκοσμος ψωμί από εκει.

.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σε δασκάλους?

Στα εμπορικα δεν νομιζω οτι θα υπάρχει ιδιαίτερος κινδυνος.ειναι αυστηρα τα μετρα.θα τηρηθούν από τους μαγαζάτορες. 

Πρέπει και αυτά να δουλέψουν.τρωωειβκοσμος ψωμί από εκει.

.

 

Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για δασκάλους ή μαθητές. Απλά παρακολουθώ τη λίστα που δημοσιεύει το υπουργείο Παιδείας. 

Κι εγώ πιστεύω πως οι καταστηματάρχες θα τηρήσουν τα μέτρα λόγω των προστίμων. Και μακάρι να έχουν δουλειά ιδιοκτήτες και προσωπικό, γιατί έχει πεινάσει και περάσει δύσκολα πολύς κόσμος. Να δούμε πόσο θα μείνουν ανοιχτά βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στα εμπορικα δεν νομιζω οτι θα υπάρχει ιδιαίτερος κινδυνος.ειναι αυστηρα τα μετρα.θα τηρηθούν από τους μαγαζάτορες.

Δεν θα πω για τα εμπορικά ακριβώς (πχ μεγάλα mall) αλλά κι εγώ έχω την εντύπωση ότι σε μεγαλύτερα καταστήματα, αλυσίδες, κομμωτήρια, κλπ κυρίως σε αστικά κέντρα υπάρχει μεγαλύτερη και τυπικότερη συμμόρφωση με τα μέτρα. Από ότι σε συνοικιακά καταστήματα, ημιαστικών-επαρχιακών περιοχών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Δεν θα πω για τα εμπορικά ακριβώς (πχ μεγάλα mall) αλλά κι εγώ έχω την εντύπωση ότι σε μεγαλύτερα καταστήματα, αλυσίδες, κομμωτήρια, κλπ κυρίως σε αστικά κέντρα υπάρχει μεγαλύτερη και τυπικότερη συμμόρφωση με τα μέτρα. Από ότι σε συνοικιακά καταστήματα, ημιαστικών-επαρχιακών περιοχών.

Και καλυτερα να πηγαίνει ο κοσμος στα κομμωτήρια παρα να πηγαινοερχονται οι κομμώτρια στα σπιτια

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Δεν θα πω για τα εμπορικά ακριβώς (πχ μεγάλα mall) αλλά κι εγώ έχω την εντύπωση ότι σε μεγαλύτερα καταστήματα, αλυσίδες, κομμωτήρια, κλπ κυρίως σε αστικά κέντρα υπάρχει μεγαλύτερη και τυπικότερη συμμόρφωση με τα μέτρα. Από ότι σε συνοικιακά καταστήματα, ημιαστικών-επαρχιακών περιοχών.

Αυτό ισχύει, στα συνοικιακά καταστήματα μικρών περιοχών όμως, τι συνωστισμός μπορεί να υπάρξει; σπάνια είναι μέσα πάνω από δυο πελάτες κ ο καταστηματάρχης, η μάσκα έχει εμπεδωθεί αφού τη φοράμε έξω ούτως ή άλλως, δεν έχει μείνει κάποιο μέτρο να μην τηρήσουν. και όσο πιο μικρό είναι το κατάστημα τόσο πιο λίγο μένεις για να χαζολογήσεις, άρα μειώνονται οι πιθανότητες να εκθέσεις ή να εκτεθείς. Τα πολυκαταστήματα κ τα εμπορικα κέντρα δεν περίμενα να ανοίξουν για να είμαι ειλικρινής. 

 

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για δασκάλους ή μαθητές. Απλά παρακολουθώ τη λίστα που δημοσιεύει το υπουργείο Παιδείας. 

Δεν δίνονται γενικα τετοια στοιχεία. μόνο αν τύχει να μάθεις από τοπικά μέσα. Με μια βδομάδα λειτουργίας βεωαθα οποίο κρουσμα εντοπίστηκε προφανώς δεν κόλλησε στο σχολείο, μπορεί κ να είχε ήδη κολλήσει πριν ανοίξουν τα σχολεία. Πρόβλημα ιχνηλατισης μάλλον δείχνει παρα πρόβλημα των σχολείων. Αναμενόμενο να βρεθούν κρούσματα βέβαια αλλά λυπάμαι τα παιδάκια, περίμεναν να ανοίξουν τα σχολεία τους κ με το που άνοιξαν, βρέθηκαν κ σε καραντίνα 14 μέρες, χειρότερα δηλαδή από πριν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό ισχύει, στα συνοικιακά καταστήματα μικρών περιοχών όμως, τι συνωστισμός μπορεί να υπάρξει; σπάνια είναι μέσα πάνω από δυο πελάτες κ ο καταστηματάρχης, η μάσκα έχει εμπεδωθεί αφού τη φοράμε έξω ούτως ή άλλως, δεν έχει μείνει κάποιο μέτρο να μην τηρήσουν. και όσο πιο μικρό είναι το κατάστημα τόσο πιο λίγο μένεις για να χαζολογήσεις, άρα μειώνονται οι πιθανότητες να εκθέσεις ή να εκτεθείς.

Αυτό που είπα είναι βάσει της εικόνας που έχω από πχ συνοικιακά, ο καταστηματάρχης με κατεβασμένη μάσκα/να αγγίζει τη μύτη-πρόσωπο, απολύμανση χώρου όχι τακτική έως μηδενική, αερισμός/εξαερισμός αμφίβολος ενώ από μεγαλύτερες επιχειρήσεις έχω εικόνα οι υπάλληλοι να είναι πιο τυπικοί, απολύμανση κοινόχρηστων επιφανειών συχνά, σεκιούριτι στην είσοδο να ελέγχει τον αριθμό εντός-να συστήνει αντισηπτικό-να βοηθά στην τήρηση αποστάσεων.

Ωστόσο, εικόνες συνωστισμού έχω δει και σε mall (πριν το φθινοπωρινό lockdown επικράτησε λίγο πανζουρλισμός έτρεχαν όλοι να προλάβουν να ψωνίσουν) και δίκιο έχεις κι εσύ με την εικόνα που περιγράφεις. Από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Αυτό που είπα είναι βάσει της εικόνας που έχω από πχ συνοικιακά, ο καταστηματάρχης με κατεβασμένη μάσκα/να αγγίζει τη μύτη-πρόσωπο, απολύμανση χώρου όχι τακτική έως μηδενική, αερισμός/εξαερισμός αμφίβολος ενώ από μεγαλύτερες επιχειρήσεις έχω εικόνα οι υπάλληλοι να είναι πιο τυπικοί, απολύμανση κοινόχρηστων επιφανειών συχνά, σεκιούριτι στην είσοδο να ελέγχει τον αριθμό εντός-να συστήνει αντισηπτικό-να βοηθά στην τήρηση αποστάσεων.

Ωστόσο, εικόνες συνωστισμού έχω δει και σε mall (πριν το φθινοπωρινό lockdown επικράτησε λίγο πανζουρλισμός έτρεχαν όλοι να προλάβουν να ψωνίσουν) και δίκιο έχεις κι εσύ με την εικόνα που περιγράφεις. Από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις...

ναι αυτό που λες ισχύει, σ ένα μικρό κατάστημα το πιο πιθανό είναι ο καταστηματάρχης όταν είναι μόνος να βγάζει τη μάσκα, στα μικρά μερη επίσης είναι πιθανό να είναι μέσα για ώρες ο γείτονας για καφέ κ κουβέντα κλπ. Αλλά όπως κ να το κανεις, ο πελάτης εκεί θα μπει, θα κάτσει λίγη ώρα να πάρει τι θέλει κ θα βγει, κ μέσα στη μέρα πόσα άτομα να έχουν περάσει από κει; ενώ σε ένα μεγάλο κατάστημα περναει άπειρος κόσμος, είναι κλειστός χωρίς χωρίς φυσικό αερισμό με αμφίβολα συστήματα κλιματισμού κ ανανέωσης αέρα, όσο πιο πολλοί κινούνται τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να επιβαρυνθεί η ατμόσφαιρα, όσο προσεχτικά κ αν τηρούνται τα μέτρα (που δεν εγγυάται κ κανεις ότι εκεί τόσοι υπάλληλοι κ τόσοι πελάτες είναι απόλυτα σχολαστικοι στη σωστή χρήση της μάσκας -κανονικά σωστή, όχι απλα να τη φοράνε).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...