Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, love kids είπε:

Συγγνώμη αλλά το θεωρώ υπερβολικό. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν πού να αφήσουν τα παιδιά αν δεν είναι αρκετά μεγάλα για να μείνουν μόνα. Οπότε δεν νομίζω πως θα μπορούσε να απαγορευτεί κάτι τέτοιο. 

Εάν δεν διαβαζα τοσο καιρο το φόρουμ κι έμπαινα χθες θα νόμιζα ότι η Εσπερος τρολαρει.πραγματικα.

21 ώρες πρίν, kine είπε:

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ αναφοράς, νοσηλεύτρια:

  • "....τα νοσοκομεία έχουν καταντήσει γηροκομεία - έρχονται άνθρωποι και αφήνουν τους δικούς τους, επειδή δεν έχουν τί να τους κάνουν; για να μην έχουν ευθύνη; δεν ξέρω, και γίνονται εισαγωγές και παρακολούθηση, αλλά αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν κάτι να πάρουν από το νοσοκομείο, θα μπορούσαν κάλλιστα να δέχονται τη φροντίδα στο σπίτι...."
  • "....με έβγαλαν από το τμήμα κορονοϊού (δεν έχει τόσο πολύ δουλειά πλέον), αλλά ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ περιστατικά έρχονται στο δικό μου τμήμα. Στην πραγματικότητα έχουν καταργήσει όλα τα τμήματα και είναι "ΜΕ covid" ή "χωρίς".....
  • "....πραγματικά εύχομαι να μην χρειαστεί κανείς να νοσηλευτεί...οι άνθρωποι έρχονται στο τμήμα και ΔΕΝ έχω καν έναν φάκελο, δεν ξέρω τί φάρμακα παίρνουν ή γιατί ήρθαν και σε πολλές περιπτώσεις είναι μεγάλοι άνθρωποι που δεν μπορούν να σου πουν ακριβώς ή δεν ξέρουν κιόλας και είναι απλά κορμιά σε κρεβάτια κι εμείς ψάχνουμε...."
  • "....απαγορεύουν τους συνοδούς ΚΑΘΟΛΙΚΑ. ομως οι συνοδοί χρειάζονται σε πολλές περιπτώσεις γιατί δεν επαρκεί το νοσηλευτικό προσωπικό για την φροντίδα και όταν υπάρχει συνοδός, είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση του ασθενούς. Υπάρχουν άνθρωποι που θα πεθάνουν της δίψας! Ο συνοδός έφερνε και το νερό. Τώρα περνάω από τους θαλάμους και μεγάλοι άνθρωποι με ξεραμένο στόμα μου λένε "διψάω..." και ψάχνω ποτηράκια και πηγαινοέρχομαι στους διαδρόμους για να τους δώσω νερό...."
  • "....ρωτάς από που ήρθε αυτός (το περιστατικό), παίρνεις στα τηλέφωνα τους γιατρούς και τους διευθυντές και σου λένε "....ε, δώσε μωρέ, ότι νομίζεις εκεί...κάνε εσύ..."
  • "....υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ούτε ρούχα να αλλάξουν (από τροχαίο, από ξαφνική εισαγωγή, ηλικιωμένοι, φτωχοί κ.α.), ούτε τίποτα (ο συνοδός φροντίζει γι' αυτά) και αν έχετε περισσευούμενες πιτζάμες κ.α. στείλτετα γιατί τα περνάμε από κλίβανο κι έχουμε εκεί όταν χρειαστεί να ντύσουμε κανέναν άνθρωπο...."
  • "....όλο το τμήμα σχεδόν έλλειπε με άδειες, οι περισσότεροι βέβαια ασυμπτωματικοί, αλλά ποιος θέλει να έρθει στο νοσοκομείο; κι αφού βγήκαν θετικοί, δεν γίνεται κι αλλιώς λόγω πρωτοκόλλου....εχουμε όμως και δικό μας γιατρό στην εντατική έναν μήνα τώρα και δεν μπορούν να το φέρουν (να τον κάνουν καλά εννοεί)..."
  • "......μια γυναίκα είχε αρχίσει να παθαίνει γάγγραινα και δεν το ήξερε κανείς...την έφεραν έτσι...πήρε να μυρίζει "κάπως" στο δωμάτιο....άρχισα να ψάχνω τί μου μυρίζει....έτσι το βρήκαμε!......αν είναι δυνατόν που έχουμε φτάσει...."

Συμπεράσματα δικά μου:

  • γίνονται άσκοπες εισαγωγές (ηλικιωμένοι, που δεν έχει να τους προσφέρει κάτι η εισαγωγή), ενώ την άνοιξη παρακάλαγες να μπεις για σοβαρότατα θέματα και δεν σε έβαζαν παρά μόνο μετά από επίμονο εκβιασμό ότι θα τους καταγγείλεις.
  • η αποδιοργάνωση και η έκπτωση στην διαχείριση των ασθενών, είναι άνευ προηγουμένου
  • οι νοσηλεύτριες/τες τρέχουν για να περισώσουν ότι μπορούν, δεν έχουν χρόνο ούτε νερό να πιουν στην βάρδια και όλη η υπόθεση, βασίζεται πάνω στην αξιοπρέπεια και την αυτοθυσία του καθενός
  • τα νοσοκομεία είναι επικίνδυνα για την υγεία και μπορεί να κοστίσουν περισσότερο, παρά να ωφελήσουν όποιον, έχει έστω και την ελάχιστη δυνατότητα να μην τα πλησιάσει

Πριν λίγες ημέρες, συγγενείς μου, Θεσσαλονίκη:

Οικογένεια με παιδί με αναπηρίες. Κολλησαν οι γονείς και έπειτα κόλλησε και το παιδί. Το παιδί είχε κάποια συμπτώματα και επειδή είναι επιβαρυμένη η  υγεία του έτσι κι αλλιώς, προτίμησαν οι γονείς να απευθυνθούν σε νοσοκομείο.

Γίνεται εισαγωγή. Απαγορεύουν στους γονείς οποιαδήποτε επαφή ή επικοινωνία με το ΑΝΗΛΙΚΟ παιδί. Περνούν μέρες και οι γονείς προσπαθούν να μάθουν πώς είναι, αν είναι καλά και τί θα γίνει.

Τους λένε προχθές ότι του έκαναν τραχειοτομή επειδή δε τρώει.

Σημειωση: το παιδί είναι δυσλειτουργικό και σωματικώς και συναισθηματικώς, είναι απόλυτα εξαρτημένο από την μόνιμη φροντίδα των γονέων του και δεν τρεφόταν μόνο του, αλλά δεν είχε βγει και ποτέ από το σπίτι μόνο του. Και τώρα βρίσκεται σε ένα νοσοκομείο, αποκομμένο από τους γονείς του και του κόπηκε η όρεξη....Και το λέω αυτό διότι δεν ανέφεραν οι γιατροί επιδείνωση των συμπτωμάτων covid, παρά μόνο άρνηση να φάει.

 

Κατά τα άλλα:

  • οι έλεγχοι στους δρόμους είναι συγκεκριμένοι, αλλά προστέθηκαν μπλόκα σε σημεία εντός των πόλεων, την παραμονή και περιπολίες.
  • την ημέρα των Χριστουγέννων οι εκκλησίες είχαν αστυνομική επιτήρηση και οδηγία της αστυνομίας να διώχνουν κόσμο (έως 25 ή 50 άτομα εντός ναών)
  • τα μεγάλα σουπερ μάρκετ ήταν φίσκα, τα μικρά καταστήματα ήταν νεκρά (ένας ένας σε μικρό συνοικιακό μαγαζί είναι πιο επικίνδυνο από εκατοντάδες ταυτόχρονα σε ένα μεγάλο κατάστημα;  who cares?! )
  • σε συγκεκριμένη περιοχή της Δυτ. Αττικής όπου εργάζεται το λούμπεν προλεταριάτο, κάτι χρωματιστοί άνθρωποι και γενικώς η μολυσματική πλέμπα, υπήρχε αστυνομία έξω από χώρους εργασίας και έκοβε πρόστιμα σε εργαζόμενους, επειδή η Εργάνη τους έλεγε ότι εργάζονται μέχρι την χ ώρα (ημιαπασχόληση), ενώ αυτοί έβγαιναν 4 ώρες αργότερα. Αυτό συνέβη κατ' εξακολούθηση επί σειρά ημερών και στοχευμένα. Η αστυνομία ήταν έξω ακριβώς από συγκεκριμένα μαγαζιά και περίμενε να σχολάσουν οι άνθρωποι. Ας μην γράψω πόσα παίρνει ο εργαζόμενος και τί σημαίνει το 300αρι για την επιβίωση του. Οποιο κι αν είναι το κίνητρο της αστυνομίας (οι οδηγίες τους είναι πολύ συγκεκριμένες), η τακτική καταστρέφει οικονομικά τους εργάτες, ενώ είναι προφανές ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για το γεγονός ότι η εργοδοσία τους έχει αναληθείς συμβάσεις. Η πολιτεία κάνει ότι δεν ξέρει, αλλά όταν στέλνει αστυνομία την συγκεκριμένη ώρα, προκειμένου να μπουν τα πρόστιμα κι έπειτα αποχωρεί, σημαίνει ότι η ενέργεια έχει σκοπιμότητα.
  • σε τυχαίο έλεγχο σε εργάτη άλλης περιοχής, η εργάνη του είχε λήξει (παρασκευή και ήταν δευτέρα), ο εργαζόμενος έξω σχεδόν από την επιχείριση, παίρνει τηλέφωνο και ζητά να του φέρουν επί τόπου το επικαιροποιημένο έγγραφο. Τρέχει ο εργοδότης να το εκτυπώσει και να το πάει επί τόπου. Μέσα σε 1μιση λεπτό είναι έξω καθοδόν και τον παίρνει πίσω ο εργάτης: "...μην έρθεις...με γράψανε....βαριούνται να περιμένουν είπαν, οπότε αυτοί με γράφουν κι εγώ να πάω να κάνω ένσταση μετά..."
  • στην γειτονιά μου και σε άλλες περιοχές μου έχουν πει φίλοι, περνούν περιπολίες και ανοίγουν ασκόπως τις σειρήνες (μετά τις 9-10 μμ) έτσι για την αίσθηση...ο κόσμος βγαίνει στα μπαλκόνια και ψάχνει να δει τί συμβαίνει, αλλά δεν συμβαίνει τίποτα. Ισως το κάνουν εκφοβιστικά όταν περνούν από μέρη που είναι στέκια, πλατείες ή κάτι ανάλογο.

 

Απορίες δικές μου:

Το κράτος έχει την δυναμική, την αποφασιστικότητα και την πυγμή να ψηφιοποιήσει την ζωή του πολίτη από την μία μέρα στην άλλη (παρόλο που μέχρι πριν 6 μήνες, παρακαλούσα να μου ανανεώσουν την ασφάλεια μου και δεν μπορούσε να γίνει αυτόματα ή ηλεκτρονικά με συνεννόηση (κι ας το δικαιούμουν) και έμεινα ανασφάλιστη εν μέσω πανδημίας και ξόδεψα μερικές εκατοντάδες ευρώ για να έχω υποτυπωδώς μια ιατρική φροντίδα για χρόνια νοσήματα). Μπορεί να οργανωθεί προκαταβολικά για να εμβολιάσει με ένα εμβόλιο που ακόμη δεν ήξερε αν και πότε θα το έχει. Να καταγράψει τον πληθυσμό που θα το κάνει, να κάνει εκστρατείες πειθούς και εκβιασμού για να αποτρέψει αυτούς που διστάζουν να το κάνουν . Να προπληρώσει συγκεκριμένες δόσεις, κ.α.

Πώς γίνεται να μην μπορεί να κάνει επαρκείς προσλήψεις σε προσωπικό και να οικοδομήσει τα νοσοκομεία; Τόσο αστρονομικά ακατόρθωτο είναι αυτό το έργο;

 

Το κράτος έχει την δυνατότητα και την αποφασιστικότητα ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ να προσλαμβάνει αστυνομικούς για να ρίχνουν πρόστιμα σε δικαίους και αδίκους, να τους βάζει να τραμπουκίζουν κόσμο στις πλατείες, να μετράνε κεφάλια ασπρομαλλούσων που εισέρχονται σε εκκλησίες, κ.α.

Γιατί οι προσλήψεις των ιατρών, των νοσηλευτών και των εκπαιδευτικών είναι τόσο πολύ πιο δυσπρόσιτες για την κυβέρνηση; Πώς γίνεται αυτή η γραφειοκρατία που παρακωλύει τα πάντα, να προσπερνάται εύκολα και αθόρυβα όταν φτιάχνονται αστυνομικές μονάδες και ΜΑΤ και όταν πρόκειται να προσληφθούν μισός εκπαιδευτικός και εν τέταρτο νοσηλευτή να προβάλλεται ο σκόπελος της γραφειοκρατίας;

 

 

Πολυ θλιβερό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το είδατε ότι λένε να ανοίξουν τα σχολεία στις 11 του μήνα;

Από τη μια χαίρομαι, από την άλλη αγχώνομαι κάπως. Θα πρέπει λογικά να κάνει ξανά προσαρμογή, κι αν τα ξανακλείσουν μετά από λίγες εβδομάδες θα πάει για δεύτερη φορά στράφι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Το είδατε ότι λένε να ανοίξουν τα σχολεία στις 11 του μήνα;

Από τη μια χαίρομαι, από την άλλη αγχώνομαι κάπως. Θα πρέπει λογικά να κάνει ξανά προσαρμογή, κι αν τα ξανακλείσουν μετά από λίγες εβδομάδες θα πάει για δεύτερη φορά στράφι. 

Οχι.θυμουνται.κατσε να ανοιξουν ομως

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι.θυμουνται.κατσε να ανοιξουν ομως

 

Θυμούνται λες; 15 μηνών είναι και κοντεύει δίμηνο από τότε που έκλεισαν. Η παιδίατρος είπε ότι δεν πιστεύει πως θα θυμάται πολλά. 

 

Τι, δεν είναι σίγουρο; Αυτό κατάλαβα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Θυμούνται λες; 15 μηνών είναι και κοντεύει δίμηνο από τότε που έκλεισαν. Η παιδίατρος είπε ότι δεν πιστεύει πως θα θυμάται πολλά. 

 

Τι, δεν είναι σίγουρο; Αυτό κατάλαβα. 

κατσε,εχουμε ακομη 10μερες ως τοτε

ειναι μικρουλι,κ μαλλον θα παει ξανα με προσαρμογη,τουλ ειχε συνηθισει ευκολα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

δεν είναι σίγουρο; Αυτό κατάλαβα. 

Νομίζω ότι γίνεται αυτό για να πουν ότι τελικά θα ανοίξουν στις 18 μεχρι να δούμε τα σπουδαία οφέλη του κλεισίματος των κτεο κ των νυχαδικων, που αν δεν τα δούμε θα φταίμε εμείς για κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ilaeira said:

Το είδατε ότι λένε να ανοίξουν τα σχολεία στις 11 του μήνα;

Από τη μια χαίρομαι, από την άλλη αγχώνομαι κάπως. Θα πρέπει λογικά να κάνει ξανά προσαρμογή, κι αν τα ξανακλείσουν μετά από λίγες εβδομάδες θα πάει για δεύτερη φορά στράφι. 

Ναι ξανά προσαρμογή λογικά, είναι μικρό. Ίσως είναι πιο εύκολο όμως αυτή την φορά. Αν τα ξανακλεισουν τι να πω θα είναι κρίμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι γίνεται αυτό για να πουν ότι τελικά θα ανοίξουν στις 18 μεχρι να δούμε τα σπουδαία οφέλη του κλεισίματος των κτεο κ των νυχαδικων, που αν δεν τα δούμε θα φταίμε εμείς για κάτι. 

Φυσικα και θα φταίμε.εννοω οτι εγινε χαμος εξω κ δεν φταίνε τα νυχάδικα.

πρίν από 31 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Θυμούνται λες; 15 μηνών είναι και κοντεύει δίμηνο από τότε που έκλεισαν. Η παιδίατρος είπε ότι δεν πιστεύει πως θα θυμάται πολλά. 

 

Τι, δεν είναι σίγουρο; Αυτό κατάλαβα. 

Για 15 μηνων δεν ξερω.για,τα τριχρονα παντως θα είναι εύκολο.

Τουλάχιστον για εμας που θα κάνουμε τηλεκπαιδευση.

*καναμε

πρίν από 33 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Θυμούνται λες; 15 μηνών είναι και κοντεύει δίμηνο από τότε που έκλεισαν. Η παιδίατρος είπε ότι δεν πιστεύει πως θα θυμάται πολλά. 

 

Τι, δεν είναι σίγουρο; Αυτό κατάλαβα. 

Αν ήταν σίγουροι δεν θα έλεγαν οτι θα το ανακοινώσουν τη δευτερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

κατσε,εχουμε ακομη 10μερες ως τοτε

ειναι μικρουλι,κ μαλλον θα παει ξανα με προσαρμογη,τουλ ειχε συνηθισει ευκολα;

 

Σχετικά. Συνολικά κράτησε ένα μήνα. Είναι λίγο ή πολύ; Δεν ξέρω. Στο τέλος του μήνα κοιμόταν κανονικά το μεσημέρι. Έτρωγε, έπαιζε, γενικά πήγαινε το πρωί με πολλή χαρά. Ήταν τυχερός γιατί λόγω κόβιντ είχε μόνο τρία παιδάκια στο τμήμα του, οπότε οι δυο δασκάλες είχαν πολύ χρόνο για το καθένα. 

 

Just now, maripoz είπε:

Ναι ξανά προσαρμογή λογικά, είναι μικρό. Ίσως είναι πιο εύκολο όμως αυτή την φορά. Αν τα ξανακλεισουν τι να πω θα είναι κρίμα 

 

Ελπίζω να μην τα κλείσουν, δεν θα το αντέξω. Τις πρώτες μέρες έκλαιγε αυτός μέσα κι εγώ απέξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν πιστεύω με τίποτα ότι θα ανοίξουν στις 11. Νομίζω άλλωστε ότι και όλο αυτό το και καλά κλείνουμε πάλι κομμωτήρια και αντί για 10 θα κλείσετε μέσα 9 κτλ για να ανοίξουν τα σχολεία είναι για να δώσουν σήμα ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από πριν οπότε να μην περιμένουμε και πολλά.  Με 50 νεκρούς την ημέρα και 400-500 ΜΕΘ ακόμα και με τάση για άνοδο τις επόμενες εβδομάδες λόγω γιορτών απίθανο μου φαίνεται να το ρισκάρουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Κορίτσια δεν πιστεύω με τίποτα ότι θα ανοίξουν στις 11. Νομίζω άλλωστε ότι και όλο αυτό το και καλά κλείνουμε πάλι κομμωτήρια και αντί για 10 θα κλείσετε μέσα 9 κτλ για να ανοίξουν τα σχολεία είναι για να δώσουν σήμα ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από πριν οπότε να μην περιμένουμε και πολλά.  Με 50 νεκρούς την ημέρα και 400-500 ΜΕΘ ακόμα και με τάση για άνοδο τις επόμενες εβδομάδες λόγω γιορτών απίθανο μου φαίνεται να το ρισκάρουν. 

Με τόσα λίγα τεστ εννοείται οτι τα νούμερα είναι πολυ υψηλότερα κ για να λένε ότι στην Αττική είναι υψηλά φανταστείτε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω πως θα ανοίξουν, τα κρούσματα είναι ακόμα πολλά. Για να είμαι ειλικρινής όσο είναι εκεί τα κρούσματα εύχομαι να μην ανοίξουν ακόμα τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν πιστεύω πως θα ανοίξουν, τα κρούσματα είναι ακόμα πολλά. Για να είμαι ειλικρινής όσο είναι εκεί τα κρούσματα εύχομαι να μην ανοίξουν ακόμα τα σχολεία.

Ίσως βιάζονται να ανοίξουν γιατί ξέρουν ότι θα ξανακλείσουν. Ή ίσως είναι επικοινωνιακό, για να πουν ότι ήθελαν αλλά δεν τους άφησε η επιτροπή. Τίποτα δεν θα με εκπλήξει... 

 

με τετοια κρούσματα, αν ανοίξουν κάποιοι θα είναι τυχεροί κ θα δουλέψουν κανονικά, κάποιοι άλλοι ομως θα είναι τόσο άτυχοι με απανωτά κλεισιματα τμημάτων ή απουσίες καθηγητών, που από θέμα διδακτικό ίσως να ήταν καλύτερα να συνεχίσει η τηλεκπαίδευση.... Το τελευταίο ενδεχόμενο σίγουρα το ξέρουν αλλά λογικά θέλουν να αποφορτίσουν λίγο τα παιδιά.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 Ή ίσως είναι επικοινωνιακό, για να πουν ότι ήθελαν αλλά δεν τους άφησε η επιτροπή. Τίποτα δεν θα με εκπλήξει... 

 

Εγώ σκέφτομαι πως είναι καθαρά επικοινωνιακό, δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ σκέφτομαι πως είναι καθαρά επικοινωνιακό, δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο.

Μήπως το λεει η κεράσεις γιατι πιθανον θα την σουτάρει με τον ανασχηματισμο?οπότε θα αναλάβει αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Μήπως το λεει η κεράσεις γιατι πιθανον θα την σουτάρει με τον ανασχηματισμο?οπότε θα αναλάβει αλλος?

Λες?? δεν το είχα σκεφτεί αυτό, δεν αποκλείεται όμως. Μωρέ έχουν κάνει μπαλάκι τα παιδιά μας, που οι πραγματικοί χαμένοι αυτά είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Λες?? δεν το είχα σκεφτεί αυτό, δεν αποκλείεται όμως. Μωρέ έχουν κάνει μπαλάκι τα παιδιά μας, που οι πραγματικοί χαμένοι αυτά είναι !!!

Παραμένει τελικα.ετσιβκαι αλλιώς τα λόμπι αποφασίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Κεραμεως είναι επιτυχημένη κατά τον πρωθυπουργό γιατί έχει περάσει τα νομοσχέδια που ήθελε να περάσει. Δεν μου κάνει εντύπωση που παρέμεινε. Έτσι κι αλλιώς ως προς το τι θα γίνει κε τα σχολεία, καμένη είναι ο,τι κι αν αποφασίσει. Αν ανοίξουν τώρα μπορεί να κλείσουν σε ένα μήνα. Αν ανοίξουν τέλη Γενάρη, δεν εγγυάται κανεις ότι δεν θα ξανακλείσουν τον Μάρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουν σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργείου νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία τη Δευτέρα. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γίνει μέχρι την Παρασκευή, διότι μια σταθερότητα την έχουν στις δηλώσεις τους. Προσωπική μου άποψη είναι πως σύντομα θα ξανακλεισουν. Ας ελπίσουμε όμως να πάνε καλά τα πράγματα και να μην κινδυνεύσουν άνθρωποι και να παραμείνουν ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, love kids said:

 Ας ελπίσουμε όμως να πάνε καλά τα πράγματα και να μην κινδυνεύσουν άνθρωποι και να παραμείνουν ανοιχτά.

Αυτό θα ήταν το ιδανικό σενάριο, αν και πιστεύω πως απέχουμε πολυ από αυτό. Προσωπικά θεωρώ πως είναι τρελό να τα ανοίγουν με τόσα κρούσματα, εχθές πχ έγιναν 3200 τεστ και τα θετικά ήταν 427, δεν τα λες λίγα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό θα ήταν το ιδανικό σενάριο, αν και πιστεύω πως απέχουμε πολυ από αυτό. Προσωπικά θεωρώ πως είναι τρελό να τα ανοίγουν με τόσα κρούσματα, εχθές πχ έγιναν 3200 τεστ και τα θετικά ήταν 427, δεν τα λες λίγα. 

Συμφωνώ, κ εμένα με αγχωνει το άνοιγμα, άσε που τώρα στις γιορτές θα έγινε μεγάλη διασπορά. Κ μετά αν τα κλείσουν γιατί θα υπάρχουν πολλά κρουσματα θα λένε ότι οι γονείς δεν τηρούσαν τα μέτρα κ έρχονταν σε επαφή με τους άλλους γονείς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...