Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Οκ είσαι νομικός αλλά δεν μίλησε κάνεις για αντισυνταγματικοτητα. Η απαγόρευση κυκλοφοριας συγκεκριμένες ώρες επιβλήθηκε σε πολύ λίγες χώρες και για περιορισμένη διάρκεια και τοπικα και όχι στις περισσότερες χώρες όπως λες. Η μάσκα έξω δεν έχει επιβληθεί πουθενά εκτός υπό συγκεκριμένες συνθήκες στο Παρίσι και ισως κάπου αλλού που μου διαφεύγει αλλά γενικώς είναι ελληνικη πατέντα. Η καθολική δε χρηση μάσκας ακόμα κ όταν περπατας μόνος σου στην εξοχή είναι αποκλειστικά  ελληνικο μέσο πρόληψης. Το να ικανοποιεις την περίεργεια του οργάνου με το να δηλώνεις αν πηγαίνεις μανικιούρ ή περμαναντ επίσης. Αυτά εκτός από καταπιεστικα ενεχουν και μια δόση ανωμαλίας θα έλεγα. Όσο για το μετά τις δέκα μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους από το να βοηθήσεις την μητέρα σου που της κόπηκε το ρεύμα λόγω καταιγίδας (true story) μέχρι να πάρεις μια σοκοφρετα γιατι είσαι έγκυος και την λιμπιστηκες βρε αδερφέ και μέχρι να πας για τρέξιμο την μόνη ώρα που μπορείς: όταν κοιμούνται τα παιδιά σου. Αλλά μην αραδιασω τώρα όλους τους λόγους για τους οποίους θέλει κάποιος να βγει από το σπίτι του μετά τις 9 

Στο βελγιο έχει επιβληθεί μάσκα απο το καλοκαίρι ακομη κι αν κυκλοφορούσε στις Άρρενες.Τον οκτωβρη τους ειπαν οτι μπορούν να μην τη φορουν σε μέρη που δεν συχρωτιζονται.Ειβαι ομως νόμος.καιωαπο την αρχη ισχύει κ για παιδια άνω τον δώδεκα.Τον περασμένο Απρίλιο, για λογο που δεν θυμάμαι,μπορουσαν να τους κατασχέσεις ακομηωκ το κινητό.Στη Σουηδία νομιζωωτην άνοιξη έστρωσαν ολόκληρο παρκο με κόπιες να μην πηγαίνουν να κάθονται.

Πανδημια εχουμε.θα επρεπε να ειχε επιβληθεί σε ολα τα κράτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Απαγόρευση βράδυ δεν είχε κ η Γαλλία; Θυμάμαι πριν κλείσουμε εμείς που το είχε πει ο Μακρον στο διάγγελμα κ μ είχε κάνει εντύπωση ως μέτρο εντυπωσιασμού παρα ουσίας. 

 

Νιμιζω ότι δεν μας ενοχλεί τόσο η απαγόρευση όσο η έμφαση στην επιχειρησιακή διάσταση, λες κ είναι θέμα δημόσιας τάξης. Ότι βλέπουμε τον ύφ. πολ. προστασίας κ όχι τον υγείας πχ. ότι βγαίνει ο στρατηγός στην ενημέρωση να πει για την τήρηση μέτρων, λες κ είμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης γιατί έχουμε αντάρτικο πόλης. προφανώς αυτό είναι ένα σόου για να καλύψει την αδράνεια στα ουσιώδη, και για να δελεάσει κ ένα κοινό που αρέσκεται στο νόμος και τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maripoz είπε:

Δηλαδή το κυκλοφορία μέχρι τις 9 και εσχάτως μέχρι τις 10 το οποίο είναι για καιρό δημοκρατίας πρωτοφανες μέτρο και δεν εφαρμοστηκε πάρα σε ελάχιστες χώρες το βιωνεις ως "καμία καταπίεση"? Επιπλέον εγώ στην δική μου οικογένεια βιωνω πληρη τήρηση των μέτρων και δεν νιώθω γραφική αλλά ούτε επειδή το βιωνω στην δικη μου οικογένεια μπορώ να εξαγω γενικά συμπέρασματα, το δείγμα μου είναι πολύ μικρό όπως και το δικό σου οπότε με εκπλήσσει η βεβαιότητα με την οποία προβάλλεις τα δεδομένα στον δικο σου κυκλο ως εικόνα της χώρας. Το τελευταίο που λες στο ποστ σου αντικείμενικα δεν ισχύει καθώς υπάρχουν σχετικές έρευνες που αποδεικνύουν το αντίθετο αλλά ακόμα και χωρίς έρευνες βλέπουμε τι γίνεται σε άλλες χώρες από συνωστισμο σε αγορές, σταθμούς, παραλίες κλπ πράγματα που εδώ ούτε καν. Οι κομμωτριες και οι περσοναλ trainers είναι κοινό φαινόμενο όχι ελληνικό. Εδώ μόνο στο φόρουμ αν ανατρεξεις υπάρχουν μαρτυρίες από μέλη για άλλες χώρες. Προσωπικα, εκτός από άκυρη την βρισκω και κάπως μπαναλ την άποψη ότι οι Έλληνες θέλουμε βουρδουλα αλλά οκ ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Οκ και στο Βέλγιο έχουν τρελαθεί στα κορονοπαρτυ οργίων εξαγουμε αντίστοιχα συμπεράσματα για τον λαό? Γιατί τέτοια φαινόμενα υπάρχουν σε πολλες χώρες οπότε πολλοί λαοί είναι για τα μπάζα με αυτή τη συλλογιστικη

Συμφωνώ σε όλα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος μπορεί να έχει τόσο άσχημη άποψη για τους συμπατριώτες του! Εμένα αντίθετα με έχει εκπλήξει η πειθαρχία των περισσότερων. Δεν θεωρώ ότι οι Άγγλοι, οι Γάλλοι ακόμα και οι περιβόητοι για την πειθαρχία τους Γερμανοί τηρούν τα μέτρα περισσότερο από εμάς. Και σαφώς τα μέτρα τους είναι πιο light. Επίσης πολλές φορές τα σκληρά μέτρα και τα πολύπλοκα μέτρα φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα καθώς δεν μπορούν να εφαρμοστούν επί της ουσίας ή δεν έχει νόημα να εφαρμοστούν και ο κόσμος το καταλαβαίνει  και τα ακυρώνει στην πράξη πχ μάσκα στο πουθενά, απαγόρευση ατομικού ψαρέματος ακόμη και για τους κατοίκους παραθαλάσσιων τόπων, απαγόρευση του να πάρεις παιχνίδια από το σούπερ μάρκετ την ώρα που είσαι μέσα και ψωνίζεις, τα sms που απλά δηλώνεις γιατί βγαίνεις (που αποσκοπεί τώρα αυτό, αφού τελικά όπου θες πας), ορίζοντια αυστηρά μέτρα ακόμα και σε μέρη με μηδενικά κρούσματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης μένα μ ενοχλεί η εμμονή με το τι συμβαίνει σε εξωτερικούς χώρους, αντί να διευκολύνουν τον κόσμο να βγει να ξεσκάσει. 

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης μένα μ ενοχλεί η εμμονή με το τι συμβαίνει σε εξωτερικούς χώρους, αντί να διευκολύνουν τον κόσμο να βγει να ξεσκάσει. 

Πραγματικά, με το χέρι στην καρδιά, εάν ήσουν στην Αθήνα θα πήγαινες να ξεσκάσεις στο Σύνταγμα;

 

Στην Αθήνα επίσης όλοι οι εξωτερικοί χώροι γεμάτοι είναι, κανείς δεν βιώνει δυσκολία να πάει ούτε αποθαρρύνεται από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Απαγόρευση βράδυ δεν είχε κ η Γαλλία; Θυμάμαι πριν κλείσουμε εμείς που το είχε πει ο Μακρον στο διάγγελμα κ μ είχε κάνει εντύπωση ως μέτρο εντυπωσιασμού παρα ουσίας. 

 

Νιμιζω ότι δεν μας ενοχλεί τόσο η απαγόρευση όσο η έμφαση στην επιχειρησιακή διάσταση, λες κ είναι θέμα δημόσιας τάξης. Ότι βλέπουμε τον ύφ. πολ. προστασίας κ όχι τον υγείας πχ. ότι βγαίνει ο στρατηγός στην ενημέρωση να πει για την τήρηση μέτρων, λες κ είμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης γιατί έχουμε αντάρτικο πόλης. προφανώς αυτό είναι ένα σόου για να καλύψει την αδράνεια στα ουσιώδη, και για να δελεάσει κ ένα κοινό που αρέσκεται στο νόμος και τάξη. 

 

Η Γαλλία μέχρι και πριν 5 μερες είχε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια μέτρα με την Ελλάδα σε όλη την επικράτεια.....για να ειμαστε ειλικρινείς, μη νομιζετε οτι και οι φωστήρες της ΓΓΠΠ όλα αυτά που σας επιβάλλουν τα σκέφτονται μόνοι τους...συνήθως ο μέσος όρων των μέτρων που επιβάλλονται στις μεγάλες ευρωπαικές χώρες είναι, με μικρές προσαρμογές.....μέχρι και τα νούμερα 1,2,3,4....σχεδόν ίδια ειναι στη Γαλλία. ;)  Κοιτώντας απ'εξω, υπάρχει σαφής αυστηρότητα, κατά γράμμα νόμου, στα μέτρα που επιβάλλονται στην Ελλάδα, αλλά ειλικρινά δεν έχω ακούσει τίποτα που να μην επιβλήθηκε και σε άλλες, δημοκρατικότερες ίσως, χώρες.

 

Τώρα έχει μείνει η νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας και μάλιστα από τις 8, μέχρι τις 20 Ιανουαρίου το νωρίτερο. Δεν είναι μέτρο εντυπωσιασμού, αν σκεφτεί κανείς οτι καταργεί τη νυχτερινή ζωή και ένα μεγάλο μέρος των κοινωνικών συναναστροφών που γίνονταν το βράδυ και εκ φύσεως με πολύ δύσκολη τη μάσκα....δηλαδή ίσως ένα από τα 3 βασικά μέρη μετάδοσης, μετά τη δουλειά και τα ΜΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος μπορεί να έχει τόσο άσχημη άποψη για τους συμπατριώτες του!


Για άλλους τομείς έχω εξαιρετική άποψη βασικά, πιστεύω ότι υστερούμε πολύ στην συνειδητοποίηση της ευθύνης μας ως πολιτών και έχουμε την τάση να βλέπουμε το Κράτος ως γονιό που καλοπιάνουμε οταν θελουμε κάτι και το αφορίζουμε όταν ζοριζόμαστε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος μπορεί να έχει τόσο άσχημη άποψη για τους συμπατριώτες του!

 

Δεν είναι άποψη για κάποιους άλλους...τους "συμπατριώτες" που λες.....όσο τουλάχιστον με αφορά, πρωτίστως για τον εαυτό μας είναι άποψη...για εμένα, τη μάνα μου, την αδερφή μου....όταν γίνει κατανοητό οτι πρόκειται για αυτοκριτική, όχι για κατηγορία, τότε ελπίζω πως θ'αρχίζει να αλλάζει κάτι...σκοπός μου δεν είναι να κατηγορήσω εσένα, αλλά τον εαυτό μου (όχι, δεν απέβαλα τη νοοτροπία μου μόλις μετακόμισα στο εξωτερικό - ευτυχώς και δυστυχώς!).....και ξέρεις όταν αυτό αρχίσουν να το κάνουν όλοι σε μια κοινωνία, τελικά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Για άλλους τομείς έχω εξαιρετική άποψη βασικά, πιστεύω ότι υστερούμε πολύ στην συνειδητοποίηση της ευθύνης μας ως πολιτών και έχουμε την τάση να βλέπουμε το Κράτος ως γονιό που καλοπιάνουμε οταν θελουμε κάτι και το αφορίζουμε όταν ζοριζόμαστε.

 

 

Πρόσφατο παράδειγμα η επίσκεψη στα lidl.καλως εκανα που πήγα γιατι το  click away ορίζει να μην μπεις στο καταστημα για μα μην κολλήσεις.αν κ περίμενα ακριβως στην πόρτα που ανοιγοκλειναε μπήκα.Αυτο εινσι ατομικη μου ευθύνη που δεν την πήρα,ευθύνη του καταστήματος κ του κράτους που δεν έκλεισε κατευθείαν τα καταστήματα για παραβίαση του νομου.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πρόσφατο παράδειγμα η επίσκεψη στα lidl.καλως εκανα που πήγα γιατι το  click away ορίζει να μην μπεις στο καταστημα για μα μην κολλήσεις.αν κ περίμενα ακριβως στην πόρτα που ανοιγοκλειναε μπήκα.Αυτο εινσι ατομικη μου ευθύνη που δεν την πήρα,ευθύνη του καταστήματος κ του κράτους που δεν έκλεισε κατευθείαν τα καταστήματα για παραβίαση του νομου.

Κακώς εννουσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/12/2020 at 4:41 ΜΜ, samsympan είπε:

Δεν καταλήγουν οι άνθρωποι στο νοσοκομείο από αερολύματα, από παρατυπίες καταλήγουν.

Και τα αερολυματα έχει βρεθεί ότι αποτελούν πηγή μόλυνσης στο νοσοκομειακό περιβάλλον, αν θέλεις ψαξε στον γαλλικό εθνικό οργανισμό φαρμάκων ανακοίνωση για αυξημένο κίνδυνο διασποράς του κορονοιου μέσω διαφυγής αερίων από τις εγκαταστάσεις του νοσοκομείου ή των οδοντιατρειων που χρησιμοποιούνται για αναισθησία ή οξυγόνο (διασπορά σε υγειονομικό προσωπικό κ άλλους ασθενείς).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

απαγόρευση του να πάρεις παιχνίδια από το σούπερ μάρκετ την ώρα που είσαι μέσα και ψωνίζεις,

 

Αυτό δεν είναι παράλογο.....γίνεται για τον πολύ απλό λόγο οτι δε μπορούν σε 2 μαγαζιά που πουλάνε παιχνίδια, στο ένα να επιτρέπονται 2 κανάλια πωλήσεων και στο άλλο ένα ή κανένα...δεν είναι μέτρο κατά της πανδημίας αυτό....Οι παιχνιδάδες το ζήτησαν και καλά έκαναν (και όχι μόνο στην Ελλάδα).

 

Quote

τα sms που απλά δηλώνεις γιατί βγαίνεις (που αποσκοπεί τώρα αυτό, αφού τελικά όπου θες πας)

 

Ναι, πας όπου θες γιατί οι μισοί γράφουν ψέματα. Το σύστημα φταίει και για τον ψεύτη και τον απατεώνα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Πραγματικά, με το χέρι στην καρδιά, εάν ήσουν στην Αθήνα θα πήγαινες να ξεσκάσεις στο Σύνταγμα;

 

Στην Αθήνα επίσης όλοι οι εξωτερικοί χώροι γεμάτοι είναι, κανείς δεν βιώνει δυσκολία να πάει ούτε αποθαρρύνεται από κανέναν.

εννοώ το κλείσιμο πάρκων πχ που απ ο,τι κατάλαβα τώρα δεν εφαρμόστηκε ή η απαγόρευση στο κολύμπι της προηγούμενης φοράς, το ασαφές του τι επιτρέπεται στη σωματική άσκηση έξω (γιατί να αναρωτιέσαι αν μπορείς να πας κάπου εξοχικά ή σε μια παραλία ή να ξαποστάσεις στο παγκάκι κ να εξαρτάται από τη διάθεση του αστυνόμου ;). Είναι καθαρα γιατί αστυνομεύεται. Η μετάδοση δεν είναι τόσο εύκολη έξω, εκτός πια αν λέμε για ορδές οπαδών που πανηγυρίζουν αγκαλιά κ φωνάζουν ή για τις μεγάλες συγκεντρώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αυτό δεν είναι παράλογο.....γίνεται για τον πολύ απλό λόγο οτι δε μπορούν σε 2 μαγαζιά που πουλάνε παιχνίδια, στο ένα επιτρέπονται 2 κανάλια πωλήσεων και στο άλλο ένα ή κανένα...δεν είναι μέτρο κατά της πανδημίας αυτό....Οι παιχνιδάδες το ζήτησαν και καλά έκαναν.

 

 

Ναι, πας όπου θες γιατί οι μισοί γράφουν ψέματα. Το σύστημα φταίει και για τον ψεύτη και τον απατεώνα;

Μου θυμιζεις τα παιδικά μου χρόνια που σηκώνουμε το δάχτυλο κ λέγαμε στον άλλον "εσύ φταις". Έτσι έχουμε ανατραφει δυστυχως.Και  δεν θέλουμε να το αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Μου θυμιζεις τα παιδικά μου χρόνια που σηκώνουμε το δάχτυλο κ λέγαμε στον άλλον "εσύ φταις". Έτσι έχουμε ανατραφει δυστυχως.Και  δεν θέλουμε να το αλλάξουμε.

 

Κοίταξε να δεις, το πρόβλημα που εγώ εντοπίζω ειναι οτι οι "παραβάτες" είναι συχνά η μάνα μας και η γιαγιά μας να το πω λαικά......θα σου πει η γιαγιά σου, στέλνω μήνυμα να πάω για άσκηση (που έχει να ασκηθεί από το μέτωπο της Αλβανίας) με μοναδικό σκοπό να πάει για κερί στην εκκλησία και να φιλήσει εικόνες....κάτι που απαγορεύεται και είναι καταφανώς επικίνδυνο (ναι, κολλάει το γυαλί της εικόνας αν το φιλήσουν 50 άτομα και ουδείς το αμφισβητεί αυτό)......θα γυρίσεις εύκολα να πεις κάτι στη γιαγιά σου; Ή στο μπάρμπα που μένει μόνος του και βάζει ψεύτικο μήνυμα να πάει να φάει με τα παιδιά του; Όχι......αν με ρωτάς, το βρίσκω δυσάρεστο, αλλά θα έπρεπε. Κανείς όμως δεν το κάνει. Αυτά είναι μερικά πραγματικά παραδείγματα από τους δικούς μου συγγενείς....απλοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας, ούτε ψεκασμένοι αρνητές της πανδημίας, ούτε αντισυστημικοί επαναστάτες.....

 

Αντίστοιχα με τα παιδιά που θέλουν να παίξουν, τους φοιτητές που θέλουν να βρεθούν κλπ. κλπ......για ό,τι έχει ο καθένας σπίτι του, εντέλει βρίσκει μια δικαιολογία. Και κάπως έτσι καταλήγουμε με μερικά εκατομμύρια δικαιολογίες που ξεπλένουν μια μικρή  και αδιάφορη πράξη ενός, αλλά συνολικά έχουμε 5 εκατομμύρια πράξεις που αθροίζονται....και τελικά γίνεται της π*****. Αυτά γίνονται....σε πολλές χώρες, αλλά στην Ελλάδα λίγο περισσότερο γιατί η μάνα μας και ο γιος μας είναι πάνω από το νόμο και, ΚΥΡΙΩΣ, πάνω από τους υπόλοιπους εκεί έξω. Κι έτσι, αν τυχόν πρέπει να κατηγορήσουμε κάποιον (γιατί πάντα κάποιος πρέπει να φταίει), αφού έχουμε εξαιρέσει το 90% του κύκλου μας, βρίσκουμε κάποιον με τη λιγότερη ταύτιση.....οι νέοι θα πουν για το γέρο που πάει Εκκλησία, ο γέρος για τα beach party, ο ακοινώνητος για τους κοινωνικούς, ο άνεργος για τους εργαζόμενους, ο φτωχός για τον πλούσιο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:


Μίλησες για ανήκουστα μέτρα σε καιρούς δημοκρατίας, αν δεν εννοείς αντισυνταγματικά δεν ξέρω τί εννοείς.

 

Το ότι τα μέτρα είναι δυσάρεστα και σπαστικά είναι άλλο ζήτημα. Πάντως για το ότι δεν επιτρέπεται να πας να βοηθήσεις την μαμά σου μέσα στη νύχτα αν το χρειάζεται ή να βγεις για τρέξιμο τον λόγο μάλλον πρέπει να τον ζητήσεις από όσους βάζανε ψευδώς 4 και 6 και πήγαιναν επίσκεψη σε φίλους τους και όχι από το κράτος, το οποίο στην τελική για αυτές τις περιπτώσεις έχει προβλέψει λόγους μετακίνησης που έχουν τσαλαπατηθεί από τους πολίτες όπως γίνεται συνήθως.

Μίλησα για πρωτοφανή μέτρα ή λέξη πρωτοφανής δεν έχει ουδεμία σχέση με την λέξη αντισυνταγματικος. Αυτό το γνωρίζουν και οι μη νομικοι. Επιπλέον στην απάντηση σου στο συγκεκριμένο ποστ μου είπες "εννοείται ότι η πράξη (της απαγόρευσης) είναι πρωτόγνωρη" οπότε με την ως άνω ερμηνεία σου εσύ μίλησες για αντισυνταγματικη πράξη εφόσον κατά τη νομικη γνώμη σου πρωτοφανες μετρο= αντισυνταγματικο μέτρο και εφόσον πρωτόγνωρος και πρωτοφανής είναι ταυτοσημα. Ερμηνεία που δεν ασπαζομαι αλλά ως νομικός κάτι περισσότερο θα ξέρεις 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

εννοώ το κλείσιμο πάρκων πχ που απ ο,τι κατάλαβα τώρα δεν εφαρμόστηκε ή η απαγόρευση στο κολύμπι της προηγούμενης φοράς, το ασαφές του τι επιτρέπεται στη σωματική άσκηση έξω (γιατί να αναρωτιέσαι αν μπορείς να πας κάπου εξοχικά ή σε μια παραλία ή να ξαποστάσεις στο παγκάκι κ να εξαρτάται από τη διάθεση του αστυνόμου ;). Είναι καθαρα γιατί αστυνομεύεται. Η μετάδοση δεν είναι τόσο εύκολη έξω, εκτός πια αν λέμε για ορδές οπαδών που πανηγυρίζουν αγκαλιά κ φωνάζουν ή για τις μεγάλες συγκεντρώσεις. 

 

Ειλικρινά, πλέον έχω καταλήξει ότι η διαφορετική οπτική μεταξύ των μελών για την αστυνόμευση έχει να κάνει με το μέρος που ζουν. Στην Αθηνά δεν γίνονται τέτοιοι έλεγχοι. Το παιδί μου βγαίνει βόλτα καθημερινά δυο φορές με το καρότσι με τον παππού (ο παππούς ζει μαζί μας). Δεν τους έχει σταματήσει ποτέ κανείς. Προφανώς δεν θα βγω βόλτα στην Πάρνηθα (γελάσαμε), δεν έβγαινα έτσι κι αλλιώς πριν την πανδημία και δεν βλέπω τον λόγο να το κάνω τώρα. Αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι πώς γίνεται να φοβάστε να πάτε βόλτα στις ερημιές ενός νησιού κι εγώ να μην φοβάμαι να βγω στην κεντρική πλατεία του πολυπληθέστατου δήμου μου. Βγαίνουν οι αστυνομικοί της επαρχίας στις εξοχές και στήνουν καραούλι; Ή είναι απλά θέμα ιδιοσυγκρασίας;

 

Και για να αποσαφηνίσω αυτό που έγραψα παραπάνω, το ότι ο κόσμος σπάστηκε με τους λάθος χειρισμούς και γι' αυτό αγνοεί τα μέτρα, στις παθογένειες το κατατάσσω. Ο Έλληνας φέρεται υποδειγματικά όταν όλοι φέρονται υποδειγματικά. Αν κάποιος σπάσει αυτόν τον κύκλο, αυτόματα οι υπόλοιποι νιώθουν κορόιδα και τον σπάνε κι αυτοί. Δυστυχώς βάζω κι εμένα μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Στο βελγιο έχει επιβληθεί μάσκα απο το καλοκαίρι ακομη κι αν κυκλοφορούσε στις Άρρενες.Τον οκτωβρη τους ειπαν οτι μπορούν να μην τη φορουν σε μέρη που δεν συχρωτιζονται.Ειβαι ομως νόμος.καιωαπο την αρχη ισχύει κ για παιδια άνω τον δώδεκα.Τον περασμένο Απρίλιο, για λογο που δεν θυμάμαι,μπορουσαν να τους κατασχέσεις ακομηωκ το κινητό.Στη Σουηδία νομιζωωτην άνοιξη έστρωσαν ολόκληρο παρκο με κόπιες να μην πηγαίνουν να κάθονται.

Πανδημια εχουμε.θα επρεπε να ειχε επιβληθεί σε ολα τα κράτη.

Δύο τελευταία πράγματα θα πω. Το ένα είναι ότι ειδικά για τη Σουηδία που αναφερςις η πρώτη φορά που ζητήθηκε στον κόσμο να φορά μάσκα είναι την προηγούμενη εβδομάδα και μόνο στα ΜΜΜ. Είναι πολύ χαλαροι εκεί μην το συγκρίνουμε. Όσο για την εξωτερική χρήση μάσκας, σύμφωνα με όλα τα δεδομένα, είναι άχρηστη εκτός σε περίπτωση μεγάλου συνωστισμου. Δεν ξέρω αν το ήξεραν το καλοκαίρι αλλά τον Οκτώβριο το ξέρανε σίγουρα. Εξου και η αλλαγή της οδηγίας στο Βέλγιο που είναι όντως από τις ελάχιστες χώρες που έχουν επιβάλει τη χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους υπό συνθήκες συνωστισμου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δύο τελευταία πράγματα θα πω. Το ένα είναι ότι ειδικά για τη Σουηδία που αναφερςις η πρώτη φορά που ζητήθηκε στον κόσμο να φορά μάσκα είναι την προηγούμενη εβδομάδα και μόνο στα ΜΜΜ. Είναι πολύ χαλαροι εκεί μην το συγκρίνουμε. Όσο για την εξωτερική χρήση μάσκας είναι άχρηστη εκτός σε περίπτωση μεγάλου συνωστισμου. Δεν ξέρω αν το ήξεραν το καλοκαίρι αλλά τον Οκτώβριο το ξέρανε σίγουρα. Εξου και η αλλαγή της οδηγίας στο Βέλγιο που είναι όντως από τις ελάχιστες χώρες που έχουν επιβάλει τη χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους υπό συνθήκες συνωστισμου.

Το ειπα νομιζω για την αλλαγη.ειναι ομως από την αρχη αυστηροί στην χρήση ακομη κ σταχεστιατορια όταν είναι όρθιοι και όταν πηγαινουν τουαλέτα.

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης μένα μ ενοχλεί η εμμονή με το τι συμβαίνει σε εξωτερικούς χώρους, αντί να διευκολύνουν τον κόσμο να βγει να ξεσκάσει. 

Ξεκαθαρα το οτι δεν βγαίνεις ειναι δική σου απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μίλησα για πρωτοφανή μέτρα ή λέξη πρωτοφανής δεν έχει ουδεμία σχέση με την λέξη αντισυνταγματικος. Αυτό το γνωρίζουν και οι μη νομικοι. Επιπλέον στην απάντηση σου στο συγκεκριμένο ποστ μου είπες "εννοείται ότι η πράξη (της απαγόρευσης) είναι πρωτόγνωρη" οπότε με την ως άνω ερμηνεία σου εσύ μίλησες για αντισυνταγματικη πράξη εφόσον κατά τη νομικη γνώμη σου πρωτοφανες μετρο= αντισυνταγματικο μέτρο και εφόσον πρωτόγνωρος και πρωτοφανής είναι ταυτοσημα. Ερμηνεία που δεν ασπαζομαι αλλά ως νομικός κάτι περισσότερο θα ξέρεις 


Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

 

Προφανώς θεωρείς ότι τα μέτρα έχουν ιδεολογικό πρόσημο, τα χαρακτηρίζεις εμμέσως ως μέτρα που προσιδιάζουν σε απολυταρχικά καθεστώτα, εξ ου και ο χαρακτηρισμός «πρωτοφανή σε καιρό δημοκρατίας».

 

Αυτό αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον και πάνω σε αυτό τοποθετήθηκα. Αν δεν έχεις διαφωνία ότι δεν τίθεται ζήτημα «δημοκρατικότητας» (=συνταγματικότητας) τότε ως προς αυτό δεν διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ξεκαθαρα το οτι δεν βγαίνεις ειναι δική σου απόφαση.

Φυσικά βγαίνω. Κάθε κυριακή πάμε στο βουνό χωρίς μάσκα. Ξέρουμε όμως ότι γίνονται μπλόκα στους δρόμους. Και γύρω από το σπίτι κ βγαίνω επίσης χωρίς μάσκα, αλλά με μήνυμα κ ταυτότητα κ τη μάσκα εύκαιρη. Είπα εγω ότι δεν βγαίνω; αναφέρομαι στις εφόδους σε πλατείες, στα πρόστιμα σε γέρους σε παγκάκια, τις επιπλήξεις σε οικογένειες που απλώς περιπατούσαν κ τους έλεγαν ότι είναι βόλτα κ όχι άσκηση κλπ. Τόσα έχουν καταγράφει. Δεν γίνονται μόνο στο μέρος που μένω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Φυσικά βγαίνω. Κάθε κυριακή πάμε στο βουνό χωρίς μάσκα. Ξέρουμε όμως ότι γίνονται μπλόκα στους δρόμους. Και γύρω από το σπίτι κ βγαίνω επίσης χωρίς μάσκα, αλλά με μήνυμα κ ταυτότητα κ τη μάσκα εύκαιρη. Είπα εγω ότι δεν βγαίνω; αναφέρομαι στις εφόδους σε πλατείες, στα πρόστιμα σε γέρους σε παγκάκια, τις επιπλήξεις σε οικογένειες που απλώς περιπατούσαν κ τους έλεγαν ότι είναι βόλτα κ όχι άσκηση κλπ. Τόσα έχουν καταγράφει. Δεν γίνονται μόνο στο μέρος που μένω. 

Ναι.η εντυπωση που δίνεις αυτή ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος, μπορείς να σουλατσάρεις άνευ λόγου σε δρόμους με κίνηση επικαλούμενος σωματική άσκηση; ή να παίξει μπαλα το παιδί σου σε μια πλατεία χωρίς να σε σταματήσει κανείς για έλεγχο; Η εντύπωση που μου έχει δοθεί από τα μέσα, είναι τελείως διαφορετική. 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος, μπορείς να σουλατσάρεις άνευ λόγου σε δρόμους με κίνηση επικαλούμενος σωματική άσκηση; ή να παίξει μπαλα το παιδί σου σε μια πλατεία χωρίς να σε σταματήσει κανείς για έλεγχο; Η εντύπωση που μου έχει δοθεί από τα μέσα, είναι τελείως διαφορετική. 

 

Μάλλον ναι. Κι εμείς μένουμε σε ψιλοερημια και δεν το βλέπουμε, αλλά την Κυριακή πήγε ο άντρας μου σε κεντρική πλατεία της περιοχής που είχε αιμοδοσία και είχε πάρα πολύ κόσμο. Αμέτρητα παιδάκια που μοιράζονταν μπάλες και ποδήλατα και νεαροί σε παγκάκια χωρίς μασκες. (Το πρώτο δεν το κατηγορώ, κάπου πρέπει να πάνε). Δεν περνούσε κανένας για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

 

Μάλλον ναι. Κι εμείς μένουμε σε ψιλοερημια και δεν το βλέπουμε, αλλά την Κυριακή πήγε ο άντρας μου σε κεντρική πλατεία της περιοχής που είχε αιμοδοσία και είχε πάρα πολύ κόσμο. Αμέτρητα παιδάκια που μοιράζονταν μπάλες και ποδήλατα και νεαροί σε παγκάκια χωρίς μασκες. (Το πρώτο δεν το κατηγορώ, κάπου πρέπει να πάνε). Δεν περνούσε κανένας για έλεγχο.

Χτες πηγαμε με το αυτοκίνητο κ χωρις να βγούμε εννοείται στο κέντρο.κανεις δεν σταματούσε πουθενά.συβταγμα,βασ .Σοφίας.σταδιου,πανεπιστημιου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...