Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

 

Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα δεν θα στενοχωρηθώ, θα είμαι ΟΚ, ας το θέσω έτσι....

Μου έφτιαξες το κέφι που θα είσαι οκ με όποιο αποτέλεσμα!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@μαγιοπουλας είχες νέα για τις χρεώσεις στο σχολείο? Ρώτησε η αδερφή μου σήμερα (προνήπιο) και της είπαν ότι η οδηγία του Υπουργείου, για τα σχολεία που έκαναν υποχρεωτικά διαδικτυακά, είναι να μην χρεωθεί μόνο η σίτιση.. Εμείς που είμαστε παιδικός και είπε η διευθύντρια ότι γίνονται τα μαθήματα με δική της πρωτοβουλία και δεν θα χρεωθούν, δεν ξέρω. Εσείς πάλι που είστε μαζί με νηπιαγωγείο κτλ, πώς βλέπεις να το οργανώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

@μαγιοπουλας είχες νέα για τις χρεώσεις στο σχολείο? Ρώτησε η αδερφή μου σήμερα (προνήπιο) και της είπαν ότι η οδηγία του Υπουργείου, για τα σχολεία που έκαναν υποχρεωτικά διαδικτυακά, είναι να μην χρεωθεί μόνο η σίτιση.. Εμείς που είμαστε παιδικός και είπε η διευθύντρια ότι γίνονται τα μαθήματα με δική της πρωτοβουλία και δεν θα χρεωθούν, δεν ξέρω. Εσείς πάλι που είστε μαζί με νηπιαγωγείο κτλ, πώς βλέπεις να το οργανώνουν?

Είχα.θα σου γράψω.τωρα παρανομω κ μπαίνω στο βιολογικό χωριό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Yovanna είπε:

@μαγιοπουλας είχες νέα για τις χρεώσεις στο σχολείο? Ρώτησε η αδερφή μου σήμερα (προνήπιο) και της είπαν ότι η οδηγία του Υπουργείου, για τα σχολεία που έκαναν υποχρεωτικά διαδικτυακά, είναι να μην χρεωθεί μόνο η σίτιση.. Εμείς που είμαστε παιδικός και είπε η διευθύντρια ότι γίνονται τα μαθήματα με δική της πρωτοβουλία και δεν θα χρεωθούν, δεν ξέρω. Εσείς πάλι που είστε μαζί με νηπιαγωγείο κτλ, πώς βλέπεις να το οργανώνουν?

Γιατί.το σχολικο το χρεώνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Είχα.θα σου γράψω.τωρα παρανομω κ μπαίνω στο βιολογικό χωριό.

Άρα χρεώνονται μονο ηωυποχρεωτ7κη εκπαιδευση?

Γιατί κάποιοι κανουν κβτην μη υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πλάνο για το μενού της εβδομάδας για να κανονίσω τα ψώνια κ με έπιασε απελπισία όταν σημείωνα τις 25... κ ξέχασα κ τα γενέθλια του παιδιού, είχα σημειώσει κάτι άκυρο εκείνη τη μέρα, αρακά. πολύ εορταστικό! 

 

Η πλάκα είναι ότι, όπως τα παιδιά έφτασαν να παρακαλάνε να πάνε σχολείο, κ ο άντρας μ που κάθε χρόνο βρίζει για την Αθήνα, λέει στους συγγενεις άντε κ του  χρόνου να γιορτάσουμε μαζί! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Άρα χρεώνονται μονο ηωυποχρεωτ7κη εκπαιδευση?

Γιατί κάποιοι κανουν κβτην μη υποχρεωτική.

Από προνήπιο και πάνω είναι υποχρεωτικό, οπότε θεωρούν ότι προσφέρουν κανονικά υπηρεσίες.. το μπέρδεμα θα είναι με τους παιδικούς, που φαντάζομαι το αφήνουν ανοιχτό να γίνει συνεννόηση γονιού-σχολείου..

Just now, Mary1976 said:

Ε, όχι! Έχει και ο μαζοχισμός τα όρια του. Εγώ πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που θα χάσω το βαρετό τραπέζι στην πεθερά! Λοκνταουν για πάντα :D

Μπορείς να πας ! Επιτρέπεται εκείνες τις μέρες!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Από προνήπιο και πάνω είναι υποχρεωτικό, οπότε θεωρούν ότι προσφέρουν κανονικά υπηρεσίες.. το μπέρδεμα θα είναι με τους παιδικούς, που φαντάζομαι το αφήνουν ανοιχτό να γίνει συνεννόηση γονιού-σχολείου..

Μπορείς να πας ! Επιτρέπεται εκείνες τις μέρες!:mrgreen:

οχι αν μενουν σε αλλο νομο;-)η δ γινεται να μεινεις εκει το βραδυ:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Ε, όχι! Έχει και ο μαζοχισμός τα όρια του. Εγώ πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που θα χάσω το βαρετό τραπέζι στην πεθερά! Λοκνταουν για πάντα :D

Ναι αλλά θα σου άρεσε να το λέει ο άντρας σου αυτό για τη δίκη σου μαμα; 

 

ο μπαμπάς μου είναι πολύ ήσυχος κ όχι ιδιαίτερα κοινωνικός κ ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε που πήγαιναν σε τραπέζια κ από τα δυο σόγια κ ας βαριόταν αφόρητα. 

 

Ο άντρας μ δεν βαριέται στο τραπέζι, αντιθετα του αρέσει πολύ να μιλάει κ με μεγάλους. πχ εγγ με τη γιαγιά κ λέω χρόνια πολλά τι κανεις κλπ κ το κλείνω, ενώ εκείνος, με τη δική μου γθαγια, μπορεί να μιλήσει περισσότερο. απλώς δεν του αρέσει να ακολουθεί ένα πρόγραμμα κανονισμένο από άλλους κ να περναει τις διακοπές του σαν πλανόδιος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι αλλά θα σου άρεσε να το λέει ο άντρας σου αυτό για τη δίκη σου μαμα;

 

Ελπίζω να μην ξεφτιλιστεί το θέμα για μια ακόμη φορά..αλλά..., εντάξει, αν βαριέται κι αν έχει πάει τα 10 προηγούμενα χρόνια πρέπει να πει ψέματα; :P  Αν βαριόμαστε, αν δεν αντέχουμε κλπ. το γονιό του συντρόφου, αυτά θα πρέπει να λέγονται χωρίς αναστολές και ταμπού (με τη δέουσα κοσμιότητα πάντα).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

@μαγιοπουλας είχες νέα για τις χρεώσεις στο σχολείο? Ρώτησε η αδερφή μου σήμερα (προνήπιο) και της είπαν ότι η οδηγία του Υπουργείου, για τα σχολεία που έκαναν υποχρεωτικά διαδικτυακά, είναι να μην χρεωθεί μόνο η σίτιση.. Εμείς που είμαστε παιδικός και είπε η διευθύντρια ότι γίνονται τα μαθήματα με δική της πρωτοβουλία και δεν θα χρεωθούν, δεν ξέρω. Εσείς πάλι που είστε μαζί με νηπιαγωγείο κτλ, πώς βλέπεις να το οργανώνουν?

Έχω μπερδευτεί. Τι οδηγία δηλ υπαρχει για την μη υποχρεωτική εκπαίδευση που ομως γινεται διαδυκτιακο μαιημα?λογικά δεν πληρώνεται κι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Έχω μπερδευτεί. Τι οδηγία δηλ υπαρχει για την μη υποχρεωτική εκπαίδευση που ομως γινεται διαδυκτιακο μαιημα?λογικά δεν πληρώνεται κι αυτή?

Της είπαν ότι η οδηγία είναι να μην χρεωθούν μόνο η μη παρεχόμενες υπηρεσίες. Θεωρούν ότι με το διαδικτυακό καλύπτονται. Λες και το θέμα είναι μόνο το "μάθημα" στο προνήπιο και όχι και η φύλαξη. Θα μπορούσε να πληρώνει και νταντά παράλληλα. Εμάς μας είπαν ότι τα διαδικτυακά ( 40 λεπτά τη μέρα περίπου) δεν θα χρεωθούν. Είναι παιδικός βέβαια. Θα πάρω ένα τηλ αύριο στη γραμματεία για να μεθώ, και να δω αν θέλουν να τους βάλουμε και τίποτα χρήματα , τώρα που έχει παραταθεί τόσο η καραντίνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αλλά θα σου άρεσε να το λέει ο άντρας σου αυτό για τη δίκη σου μαμα; 

 

ο μπαμπάς μου είναι πολύ ήσυχος κ όχι ιδιαίτερα κοινωνικός κ ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε που πήγαιναν σε τραπέζια κ από τα δυο σόγια κ ας βαριόταν αφόρητα. 

 

Ο άντρας μ δεν βαριέται στο τραπέζι, αντιθετα του αρέσει πολύ να μιλάει κ με μεγάλους. πχ εγγ με τη γιαγιά κ λέω χρόνια πολλά τι κανεις κλπ κ το κλείνω, ενώ εκείνος, με τη δική μου γθαγια, μπορεί να μιλήσει περισσότερο. απλώς δεν του αρέσει να ακολουθεί ένα πρόγραμμα κανονισμένο από άλλους κ να περναει τις διακοπές του σαν πλανόδιος. 

Ποιός σου είπε ότι δεν το λέει? Τα λέει και στην ίδια! Και δεν παρεξηγείται κανείς. Την πειράζει για πλάκα (και καλά, αλλά κατά βάθος... :-P).

Just now, vicky86 είπε:

οχι αν μενουν σε αλλο νομο;-)η δ γινεται να μεινεις εκει το βραδυ:-P

Είναι σε απόσταση ασφαλείας ευτυχώς! Επαρχία :razz:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Ελπίζω να μην ξεφτιλιστεί το θέμα για μια ακόμη φορά..αλλά..., εντάξει, αν βαριέται κι αν έχει πάει τα 10 προηγούμενα χρόνια πρέπει να πει ψέματα; :P  Αν βαριόμαστε, αν δεν αντέχουμε κλπ. το γονιό του συντρόφου, αυτά θα πρέπει να λέγονται χωρίς αναστολές και ταμπού (με τη δέουσα κοσμιότητα πάντα).

συμφωνω,δ ειναι κακο κ μια αλλαγη που κ που

κ μενα θα με κουραζε να ξερω οτι για παντα θα περναω μακρια απο το σπιτι μου,μια στον εναν μια στον αλλον.υπαρχουν κ αλλες εναλλακτικες

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

συμφωνω,δ ειναι κακο κ μια αλλαγη που κ που

κ μενα θα με κουραζε να ξερω οτι για παντα θα περναω μακρια απο το σπιτι μου,μια στον εναν μια στον αλλον.υπαρχουν κ αλλες εναλλακτικες

Θεωρητικά κ εμένα μ κακοφαινόταν που ποτέ δεν θα κάναμε γιορτές στο σπίτι μας, εννοώ το σπίτι που μένουμε, αλλά τώρα που ήρθε η πραγματικότητα, δεν μ αρέσει καθολου σαν ιδέα. Πού να δείτε κ η μαμα μ σε τι κατάσταση είναι. Από μια άποψη ευτυχώς που έχει απαγόρευση, γιατί αν δεν είχε θα έπεφτε σ εμάς η ευθύνη κ θα ήταν χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Yovanna said:

Από προνήπιο και πάνω είναι υποχρεωτικό, οπότε θεωρούν ότι προσφέρουν κανονικά υπηρεσίες.. το μπέρδεμα θα είναι με τους παιδικούς, που φαντάζομαι το αφήνουν ανοιχτό να γίνει συνεννόηση γονιού-σχολείου..

 

έχεις δίκιο το αφήνουν μεταξύ του σχολείου και του γονιού.

Υπάρχουν σχολεία που κάνουν καλές εκπτώσεις υπάρχουν όμως και άλλα που χρεώνουν ότι θέλουν και προσπαθούν σε αυτή την δύσκολη περίοδο να βγάλουν χρήμα.

Εμάς για τον Δεκέμβριο έκαναν καλή έκπτωση , όμως αν μείνουν και άλλο τα παιδιά εκτός θα περιμένω κάτι καλύτερο σε οτι αφορά τις χρεώσεις γιατί η δουλειά γίνεται κυρίως από εμάς στο σπίτι.

 

Τώρα σχετικά με τις γιορτές, εγώ είμαι άνθρωπος των Χριστουγέννων, θα μπορούσα πάντα να ζω στα Χριστούγεννα!!Τρελαίνομαι για στολισμό, δέντρο, μελομακάρονα, κουραμπιέδες, βόλτες σε θεματικά πάρκα, στην αγορά ,  αυτό το κόκκινο-πράσινο που επικρατεί παντού μου αρέσει πάρα πολυ!!! Όλα αυτά όμως δεν ισχύουν για φέτος....το μόνο που με έχει κάνει να καταλάβω Χριστούγεννα είναι η διάθεση του γιου μου, και οι εργασίες του σχολείου του, αυτά τίποτα άλλο.. Δεν έχω διάθεση για τίποτα πλέον. Μου έχουν λείψει τόσο πολυ οι γονείς μου και στεναχωριέμαι πάρα πολυ που δεν προβλέπεται να τους δω άμεσα. (Ξύπνησα πεσμένη σήμερα...)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Τώρα σχετικά με τις γιορτές, εγώ είμαι άνθρωπος των Χριστουγέννων, θα μπορούσα πάντα να ζω στα Χριστούγεννα!!Τρελαίνομαι για στολισμό, δέντρο, μελομακάρονα, κουραμπιέδες, βόλτες σε θεματικά πάρκα, στην αγορά ,  αυτό το κόκκινο-πράσινο που επικρατεί παντού μου αρέσει πάρα πολυ!!! Όλα αυτά όμως δεν ισχύουν για φέτος....το μόνο που με έχει κάνει να καταλάβω Χριστούγεννα είναι η διάθεση του γιου μου, και οι εργασίες του σχολείου του, αυτά τίποτα άλλο.. Δεν έχω διάθεση για τίποτα πλέον. Μου έχουν λείψει τόσο πολυ οι γονείς μου και στεναχωριέμαι πάρα πολυ που δεν προβλέπεται να τους δω άμεσα. (Ξύπνησα πεσμένη σήμερα...)

Κι εγώ μία από τα ίδια... τρελαίνομαι για Χριστούγεννα αλλά φέτος αν δεν ήταν τα παιδιά δεν θα στόλιζα ούτε δέντρο!

Εμείς δεν κάνουμε καθόλου τηλεκπαίδευση γιατί είναι παιδικός σταθμός. Όμως καλύτερα γιατί αν είχαμε τηλεκπαίδευση ποιος θα τους την έκανε; η γιαγιά που τα κρατάει δεν μπορεί να στείλει ούτε μήνυμα στο κινητό! Αν ήταν δημοτικό πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αν ήταν δημοτικό πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα...

 

Θα έδειχνες στο παιδί και θα το καταλάβαινε σε μισή ώρα και στην άλλη μισή θα σου έκανε και υποδείξεις γιατί αργείς :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Εγώ δηλαδή πως να νιώσω που μου το λέει ξεκάθαρα; "το καλό του covid είναι ότι δεν θα έρθει η μαμά σου φέτος". Ίσως επειδή πιστεύω και εγω το ίδιο, δεν με πειράζει 

Άνετα θα το έλεγα και εγώ για την μαμά μου, αλλά αν το έλεγε ο άλλος θα τσαντιζόμουν. Εγώ μπορώ να λέω ότι θέλω για τους δικούς μου. Στους άλλους δεν το επιτρέπω.

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ δηλαδή πως να νιώσω που μου το λέει ξεκάθαρα; "το καλό του covid είναι ότι δεν θα έρθει η μαμά σου φέτος". Ίσως επειδή πιστεύω και εγω το ίδιο, δεν με πειράζει 

Τον δικό μ δν θα τον πείραζε να έρθει αλλά αυτό με την άνεση ότι δεν θα εμενε σπίτι αφού δεν χωράμε. γενικα θα προτιμούσε να έρχονται συγγενείς να μας βλέπουν αντί να πηγαινουμε εμείς. Αρκεί να μην μας οργανώνουν το πρόγραμμα δραστηριοτήτων κ φαγητού. για τη μαμα μου κ τους εορταστικούς εκκλησθασμους το λέει αυτό κ γιατί στο σπίτι μου έχουμε τελείως διαφορετικές εορταστικές συνήθειες απ αυτές που έχει ο άντρας μου στο δικό του κ δεν θα ήθελε να λέει η μαμα μου τα πρωτόκολλα  (μ αυτό εντωμεταξύ  έχω θέμα, γιατί θέλει στις γιορτές να φάνε φαγητά που μας αρέσουν κ όχι αυστηρά κατά  το έθιμο κ προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό δεν γίνεται!!! πάλι καλά που δεν έχει πει να κάνουμε κοκορέτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Τον δικό μ δν θα τον πείραζε να έρθει αλλά αυτό με την άνεση ότι δεν θα εμενε σπίτι αφού δεν χωράμε. γενικα θα προτιμούσε να έρχονται συγγενείς να μας βλέπουν αντί να πηγαινουμε εμείς. Αρκεί να μην μας οργανώνουν το πρόγραμμα δραστηριοτήτων κ φαγητού. για τη μαμα μου κ τους εορταστικούς εκκλησθασμους το λέει αυτό κ γιατί στο σπίτι μου έχουμε τελείως διαφορετικές εορταστικές συνήθειες απ αυτές που έχει ο άντρας μου στο δικό του κ δεν θα ήθελε να λέει η μαμα μου τα πρωτόκολλα  (μ αυτό εντωμεταξύ  έχω θέμα, γιατί θέλει στις γιορτές να φάνε φαγητά που μας αρέσουν κ όχι αυστηρά κατά  το έθιμο κ προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό δεν γίνεται!!! πάλι καλά που δεν έχει πει να κάνουμε κοκορέτσι!!!

Ε ναι, εάν και εμάς δεν εμένε σπίτι δεν θα είχε θέμα να έρθει. Το ότι μένει μαζί μας είναι το θέμα του, γιατί όπως έχω αναφέρει ξανά, είναι περισσότερο κούραση όταν ερχεται και δεν σηκώνει το χέρι να κάνει τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...