Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Αυτή την απορία έχω και εγώ.  Πάντως όντως γενικά βλέπω πολλούς γονείς χαλαρούς, είτε γιατί δεν εργάζονται είτε γιατί γλύτωσε το παιδί τους το "βάσανο" της μάσκας και χαίρονται. Τι να πει κανείς.. Και εμείς πού και εργαζόμαστε και δεν έχουμε πού να αφήσουμε τα παιδιά και θεωρούμε σημαντικά όλα όσα κάνουν τα παιδιά μας στο σχολείο, τι κάνουμε? Βγαίνουμε με πανό και διαδηλώνουμε?

Κοίτα είναι δίκοπο μαχαίρι. Εγώ είμαι ας πούμε διχασμένη. Από τη μία η ποιότητα της τηλεκπαίδευσης δεν είναι η ίδια, δεν υπάρχει επαφή με τα άλλα παιδιά, δεν υπάρχει "ζωή" στο σπίτι την ώρα της τηλεκπαίδευσης. Από την άλλη η κατάσταση στα σχολεία δεν ήταν φέτος καλή, οι μάσκες, ο φόβος, οι δραστηριότητες που δεν γινόντουσαν λόγω κορονοιου (πχ γιορτές και εκδρομές), ήταν λίγο ζοφερή η κατάσταση. Οπότε και εγώ κάπως χάρηκα που τα γλίτωσε όλα αυτά.

Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν έχω θέμα φύλαξης. Αν είχα θα ήμουν φρικαρισμενη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 hours ago, kotsifikos said:

Σύμφωνα με αυτούς όπως πολύ εύστοχα λες, γιατί φαντάζομαι πως οι περισσότεροι γονείς δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτό.

Μα ακόμη και αν αποδεχτούμε ότι λειτουργεί καλά η τηλεκπαίδευση, δεν μπορείς να αφήσεις ένα παιδί νηπίου ή δημοτικού μόνο του στο σπίτι, κάποιος πρέπει να είναι εκεί τα πρωινά . Οπότε με τηλεκπαίδευση καλή ή κακή δεν έχει σημασία, ένας από τους δύο γονείς πρέπει να είναι σπίτι τα πρωινα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω που κολλάει περισσότερο, νομίζω οτι όλα αυτά είναι εικασίες όσο δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να βγάζει κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Όλοι ξέρουμε οτι κολλάει παντού, αλλά κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά που κολλάει περισσότερο. Και 5 φορές περισσότερο να κολλάει στην Εκκλησία (υπόθεση εργασίας), η αλήθεια είναι οτι στην Εκκλησία θα πάνε ελάχιστοι, σε σχέση με όσους θα πάνε στα μαγαζιά τις 20 μέρες που θα μείνουν ανοιχτά. Προσωπικά δε βλέπω πουθενά τον "αυξημένο κίνδυνο", εφ'όσον τηρούνται αυτά που πρέπει να τηρηθούν.

 

Υπάρχει εκ των πραγμάτων κίνδυνος από τη στιγμή που ανοίγει ένας παραπάνω κλάδος, ωστόσω το επιχείρημα του ανοίγματος για τις εκκλησίες και τα μαγαζιά κατά την περίοδο των Χριστουγέννων είναι περισσότερο κοινωνικό και οικονομικό, απ'ότι υγειονομικό. Δεν ανοίγουν επειδή "δεν κολλάει"...ανοίγουν επειδή η κυβέρνηση αποφάσισε, λαμβάνοντας ένα υγειονομικό ρίσκο, να επαναφέρει μια κάποια κανονικότητα κατά τη διάρκεια των Χριστουγέννων η οποία, αν περιλαμβάνει τη γαλοπούλα και τα λαμπάκια, το λογικό είναι να περιλαμβάνει και τη χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία...κατά τη γνώμη μου πάντα. Αλλιώς ας κάνουν γενικό lockdown όπως το Πάσχα κι ας μην ανοίξει τίποτα.

 

 

Δεν έχει βγει καμία απόφαση ακόμα, γίνονται απλώς σκέψεις και συζητήσεις.

Γράφω εδώ τώρα γιατί το συζητούσαμε σημερα.Πρωτη φορα γράφω από το δρόμο.Εχω βγει έξω και αυτή τη στιγμη είμαι μπροστά από την Παναγίτσα Π.Φαληρου.Μπαινει κοσμος και προσκυναει.Τι δεν εχω καταλαβει?Είναι ανοιχτές οι εκκλησίες για το κοινό όπως την άνοιξη κβαπλα απαγορεύεται να παρευρεθούν στη λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Κοίτα είναι δίκοπο μαχαίρι. Εγώ είμαι ας πούμε διχασμένη. Από τη μία η ποιότητα της τηλεκπαίδευσης δεν είναι η ίδια, δεν υπάρχει επαφή με τα άλλα παιδιά, δεν υπάρχει "ζωή" στο σπίτι την ώρα της τηλεκπαίδευσης. Από την άλλη η κατάσταση στα σχολεία δεν ήταν φέτος καλή, οι μάσκες, ο φόβος, οι δραστηριότητες που δεν γινόντουσαν λόγω κορονοιου (πχ γιορτές και εκδρομές), ήταν λίγο ζοφερή η κατάσταση. Οπότε και εγώ κάπως χάρηκα που τα γλίτωσε όλα αυτά.

Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν έχω θέμα φύλαξης. Αν είχα θα ήμουν φρικαρισμενη!

Τι ακριβώς γλίτωσε? Τώρα δηλαδή στο σπίτι κάνει περισσότερες δραστηριότητες από αυτές που έκανε πριν? Οι μάσκες ούτως ή άλλως θα είναι μόνιμες για πολύ καιρό ακόμη. Οπότε τί γλίτωσε? Επίσης εμάς εκδρομές έκαναν κανονικά. Την λογική του επειδή κάτι δεν γίνεται 100% να μην γίνει καθόλου, δεν την καταλαβαίνω. Εγώ και θέμα φύλαξης να μην είχα, πάλι θα στενοχωριόμουν. Είναι απίστευτο τελικά πόσες μητέρες δεν εργάζονται στην εποχή μας! Φανταζόμουν ότι θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τι ακριβώς γλίτωσε? Τώρα δηλαδή στο σπίτι κάνει περισσότερες δραστηριότητες από αυτές που έκανε πριν? Οι μάσκες ούτως ή άλλως θα είναι μόνιμες για πολύ καιρό ακόμη. Οπότε τί γλίτωσε? Επίσης εμάς εκδρομές έκαναν κανονικά. Την λογική του επειδή κάτι δεν γίνεται 100% να μην γίνει καθόλου, δεν την καταλαβαίνω. Εγώ και θέμα φύλαξης να μην είχα, πάλι θα στενοχωριόμουν. Είναι απίστευτο τελικά πόσες μητέρες δεν εργάζονται στην εποχή μας! Φανταζόμουν ότι θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα!

Εργάζομαι. Είπα ότι δεν έχω θέμα φύλαξης. 

Πάντως είσαι λιγουλακι επιθετική στο γραπτό σου. Δεν ξέρω μπορεί να μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 said:

Εργάζομαι. Είπα ότι δεν έχω θέμα φύλαξης. 

Πάντως είσαι λιγουλακι επιθετική στο γραπτό σου. Δεν ξέρω μπορεί να μου φαίνεται.

Τί εννοείς? Γενικά? Ή στο συγκεκριμένο ποστ? Καμία σχέση. Δεν τα'χω με σένα. Με τη κατάσταση τα 'χω πάρει. Παρανόησες.

 

Επίσης και εγώ δεν έχω τυπικά θέμα φύλαξης, τον κρατάνε οι γιαγιάδες, αλλά δεν είναι δική τους δουλειά αυτή. Είναι προσωρινή λύση.

Επίσης ξαναδιαβάζω το ποστ και δεν βρίσκω τίποτα το επιθετικό σε αυτό. Απορίες εκφράζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γράφω εδώ τώρα γιατί το συζητούσαμε σημερα.Πρωτη φορα γράφω από το δρόμο.Εχω βγει έξω και αυτή τη στιγμη είμαι μπροστά από την Παναγίτσα Π.Φαληρου.Μπαινει κοσμος και προσκυναει.Τι δεν εχω καταλαβει?Είναι ανοιχτές οι εκκλησίες για το κοινό όπως την άνοιξη κβαπλα απαγορεύεται να παρευρεθούν στη λειτουργία?

 

Οι τελετές γίνονται κεκλεισμένων των θυρών, για τις άλλες ώρες δε γνωρίζω τι ισχύει...αν απαγορεύεται εντελώς η είσοδος δηλαδή.

 

Προφανώς ως αυτοτελης λογος μετακίνησης δεν προβλέπεται σήμερα, οπότε ειλικρινά δεν ξέρω πόσο οριακά εντός ή εκτός του νόμου βρίσκεται το να πάει κάποιος να προσκυνήσει εντός του ναού......

16 minutes ago, Mary1976 said:

Και τώρα υπάρχουν μετακινήσεις επαγγελματιών, φορτίων κτλ γιατί η τροφοδοσία δεν έχει σταματήσει ούτε στιγμή. Το μαγαζί θα παραγγείλει εμπορεύματα είτε τα πουλήσει δια ζώσης είτε ηλεκτρονικά. Δηλαδή ο όγκος των εμπορευμάτων σε ένα νομο δεν εξαρτάται από τα ανοιχτά μαγαζιά αλλά από το τί και πόσο ψωνίζουν οι κάτοικοι. Οι κάτοικοι προφανώς θα ψωνίσουν και δώρα και τρόφιμα και φάρμακα και ρούχα και βιβλία και όλα αυτά κάπως θα μετακινηθούν προς το νομό τους.  

Επίσης στις υπηρεσίες δεν υπάρχει μετακίνηση προϊόντων οπότε τόσο καιρό δεν έχει λογική να είναι κλειστά πχ τα κομμωτήρια σε ένα νησί.

 

Οι υπηρεσίες με κάποια προιόντα δεν προσφέρονται; Τι εννοείς δεν υπάρχει μετακίνηση προιόντων; Δεν έχουν όλα τα μαγαζιά e-shop.....προφανώς όταν το 80% των καταστημάτων είναι κλειστά, οι ανάλογες μετακινήσεις δεν γίνονται. Προφανώς υπάρχουν και τώρα μετακινήσεις αλλά είναι λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τί εννοείς? Γενικά? Ή στο συγκεκριμένο ποστ? Καμία σχέση. Δεν τα'χω με σένα. Με τη κατάσταση τα 'χω πάρει. Παρανόησες.

 

Επίσης και εγώ δεν έχω τυπικά θέμα φύλαξης, τον κρατάνε οι γιαγιάδες, αλλά δεν είναι δική τους δουλειά αυτή. Είναι προσωρινή λύση.

Επίσης ξαναδιαβάζω το ποστ και δεν βρίσκω τίποτα το επιθετικό σε αυτό. Απορίες εκφράζω.

Α, οκ. Νόμιζα ότι τα είχες μαζί μου! Οκ, παρανόησης! Είμαστε όλοι τσίτα αυτές τις μέρες, άστα :-)

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Οι τελετές γίνονται κεκλεισμένων των θυρών, για τις άλλες ώρες δε γνωρίζω τι ισχύει...αν απαγορεύεται εντελώς η είσοδος δηλαδή.

 

Προφανώς ως αυτοτελης λογος μετακίνησης δεν προβλέπεται σήμερα, οπότε ειλικρινά δεν ξέρω πόσο οριακά εντός ή εκτός του νόμου βρίσκεται το να πάει κάποιος να προσκυνήσει εντός του ναού......

 

Οι υπηρεσίες με κάποια προιόντα δεν προσφέρονται; Τι εννοείς δεν υπάρχει μετακίνηση προιόντων; Δεν έχουν όλα τα μαγαζιά e-shop.....προφανώς όταν το 80% των καταστημάτων είναι κλειστά, οι ανάλογες μετακινήσεις δεν γίνονται. Προφανώς υπάρχουν και τώρα μετακινήσεις αλλά είναι λιγότερες.

Αναφέρομαι στις μετακινήσεις μεταξύ νομών. Εννοώ ότι τα προϊόντα είτε ανοιχτά είναι τα μαγαζιά είτε κλειστά κάπως έρχονται από άλλους νομούς. Επειδή είπες ότι αν ανοίξουν θα έχουμε μετακινήσεις από άλλους νομούς λόγω τροφοδοσίας καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Yovanna είπε:

Τι ακριβώς γλίτωσε? Τώρα δηλαδή στο σπίτι κάνει περισσότερες δραστηριότητες από αυτές που έκανε πριν? Οι μάσκες ούτως ή άλλως θα είναι μόνιμες για πολύ καιρό ακόμη. Οπότε τί γλίτωσε? Επίσης εμάς εκδρομές έκαναν κανονικά. Την λογική του επειδή κάτι δεν γίνεται 100% να μην γίνει καθόλου, δεν την καταλαβαίνω. Εγώ και θέμα φύλαξης να μην είχα, πάλι θα στενοχωριόμουν. Είναι απίστευτο τελικά πόσες μητέρες δεν εργάζονται στην εποχή μας! Φανταζόμουν ότι θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα!

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου τώρα κ ίσως έτσι το βλέπουν κ άλλοι κ δεν αντιδρανε με τα κλειστά σχολεία. Εμένα η μικρή μου πάει νήπια (όχι δημοτικό που θα ήταν πιο δύσκολο σε θέμα τηλεκπαίδευσης). Είμαι σπίτι, οπότε δεν αγχώνομαι για το ποιος θα κρατάει την μικρή τώρα που είναι κλειστά τα σχολεία. Ακούω τόσα τον τελευταίο καιρό με τον κορωνοιο που ανακουφιζομαι που είναι κλειστά γιατί θα αγχωνομουν πολύ μην τυχόν κολλήσει. Μπορεί να λένε ότι τα παιδιά το περνάνε ελαφριά αλλά κ πάλι αγχώνομαι + του ότι ούτε κ εγώ με τον σύζυγο θα ήθελα να κολλήσω γιατί έχω ακούσει πολλά περιστατικά. Αφού να φανταστείς ήμουν τελείως αρνητική με το εμβόλιο κ τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν τλκ καλύτερο να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου τώρα κ ίσως έτσι το βλέπουν κ άλλοι κ δεν αντιδρανε με τα κλειστά σχολεία. Εμένα η μικρή μου πάει νήπια (όχι δημοτικό που θα ήταν πιο δύσκολο σε θέμα τηλεκπαίδευσης). Είμαι σπίτι, οπότε δεν αγχώνομαι για το ποιος θα κρατάει την μικρή τώρα που είναι κλειστά τα σχολεία. Ακούω τόσα τον τελευταίο καιρό με τον κορωνοιο που ανακουφιζομαι που είναι κλειστά γιατί θα αγχωνομουν πολύ μην τυχόν κολλήσει. Μπορεί να λένε ότι τα παιδιά το περνάνε ελαφριά αλλά κ πάλι αγχώνομαι + του ότι ούτε κ εγώ με τον σύζυγο θα ήθελα να κολλήσω γιατί έχω ακούσει πολλά περιστατικά. Αφού να φανταστείς ήμουν τελείως αρνητική με το εμβόλιο κ τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν τλκ καλύτερο να το κάνουμε!

Και εγώ ενώ ήμουν πολύ αρνητική τώρα το σκέφτομαι σοβαρά για το εμβόλιο. Κ εγώ αγχώνομαι για το μωρό κι ας λένε ότι δε κολλάνε σοβαρά τα μικρά παιδιά.  Έχω κουραστεί με την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου τώρα κ ίσως έτσι το βλέπουν κ άλλοι κ δεν αντιδρανε με τα κλειστά σχολεία. Εμένα η μικρή μου πάει νήπια (όχι δημοτικό που θα ήταν πιο δύσκολο σε θέμα τηλεκπαίδευσης). Είμαι σπίτι, οπότε δεν αγχώνομαι για το ποιος θα κρατάει την μικρή τώρα που είναι κλειστά τα σχολεία. Ακούω τόσα τον τελευταίο καιρό με τον κορωνοιο που ανακουφιζομαι που είναι κλειστά γιατί θα αγχωνομουν πολύ μην τυχόν κολλήσει. Μπορεί να λένε ότι τα παιδιά το περνάνε ελαφριά αλλά κ πάλι αγχώνομαι + του ότι ούτε κ εγώ με τον σύζυγο θα ήθελα να κολλήσω γιατί έχω ακούσει πολλά περιστατικά. Αφού να φανταστείς ήμουν τελείως αρνητική με το εμβόλιο κ τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν τλκ καλύτερο να το κάνουμε!

Συγνώμη για την παραθεση, ο μικρός το πάτησε κατά λαθος κ δεν ξέρω πως αναιρείται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Κι εγώ σκοπεύω να κάνω το εμβόλιο παρόλο που στην αρχή δεν ήμουν τόσο θερμή. Και οι περισσότεροι στον κύκλο μου το ίδιο σκέφτονται

Κι εγώ το σκέφτομαι αφού περάσουν καποιοι μήνες.Προγραμματιζει τον οργανισμό να παράγει κάποια πρωτεΐνη όπως κ αλλα εμβόλια.Ερευνα για τους κορωνοιους γινεται εδω και πολλά χρόνια κ μολις δόθηκαν τα κονδύλια προχώρησε αστραπιαία.

Η κουμπάρα μου που κανει πολλα χρονια ερευνα μου ειπε οτι εχει καλές προοπτικές αλλα μένουν ισως κάποια λίγα σημεία σκοτεινά ακομη.

Ας δούμε τι θα γινει....Αν σκεφτούν παντως ολοι ετσι δεν θα υποχωρήσει ποτε αυτο το πραγμα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Και όμως δεν φαίνεται να υπήρχε θέμα με τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων, ίσα-ίσα που πολλοί γονείς θεωρούσαν τα μέτρα με τις μάσκες, τις χωριστές ομάδες, τις αποστάσεις κλπ υπερβολικά. Αυτοί βέβαια σίγουρα τώρα μια χαρά θα τα βλέπουν τα πράγματα, θα το προτιμούν που έχουν τα παιδιά στο σπίτι. Θυμάμαι πριν την έναρξη του σχολικού έτους πλείστες αναρτήσεις στα sm του τύπου "Δεν στέλνω το παιδί μου σχολείο αν είναι να πάει με μάσκα κλπ".

 

Είναι τρομερό και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει μεγαλύτερη αντίδραση από τους γονείς γενικά για το ζήτημα των σχολείων, σαν να βολεύονται οι περισσότεροι, μόνο σε μένα φαίνεται έτσι?

 

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Από τα sm, από γνωστούς, από φίλους, από συγγενείς....υπάρχει μια διάχυτη γκρίνια και ανησυχία για το αν θα πάνε στα εξοχικά, αν θα ανοίξουν τα μαγαζιά, αν θα μπορούν να κάνουν ρεβεγιόν, αν θα μπορούν να κυκλοφορούν μετά τις 21.00 τις μέρες των γιορτών, αλλά το ζήτημα των κλειστών σχολείων μου φαίνεται ότι δεν απασχολεί και τόσο κόσμο τελικά. Φαίνεται ότι δεν είναι μόνο το κράτος που δεν προτεραιοποιεί την εκπαίδευση των παιδιών.

πραγματικα αυτο λεγαμε με την δασκαλα της κορης.οτι αν ετσι μεινουν ανοιχτα τα σχολεια ,χαλαλι κ οι μασκες

αν κ προσωπικα δ μου αρεζε που βαζανε εξω κ δ ηταν αρκετη ωρα εξω.αλλα τουλ ηταν μονο 12παιδια στην ταξη

κ παρολο που υπηρξε κρουσμα δ ειχε διασπορα

στον μικρο ομως δ μου αρεσει που οι ταξεις ειχαν 25παιδια.παρολα αυτα ηταν αρκετα εξω,κ νοσησε μονο μια δασκαλα

κ εγω το βλεπω αυτο.ειδικα το "να ανοιγαν για ουτε 10μερες",αν ανοιγαν στις 14 με ενοχλει πολυ

δλδ κ οταν ειναι ανοιχτα ,τζαμπα πανε;στην τελικη ας μειωναν τον αριθμο των μερων διακοπων,τοσο καιρο διακοπες κανουμε

 

 

κ εγω δ εχω αναγκη την φυλαξη.δ εργαζομαι.αλλα ο φυσικος χωρος του παιδιου ειναι στο σχολειο.δ ειναι το ιδιο για το πρωτακι μου

κ φυσικα δ ειναι καθολου το ιδιο για τον μικρο μου 4χρ μου ειναι ενα πολυ κλειστο παιδι.αυτα που κανουμε στην τηλεκπαιδευση θα του τα εκανα κ μονη,στο σχολειο παει για να μαθει να ακολουθει κανονες,να ακουει την δασκαλα,να συνεργαζεται,να κοινωνικοποιειται

ο αντρα μου δουλευει κανονικα κ δ υπαρχει περιπτωση εξ αποστασεως.οποτε ετσι κ αλλιως "ρισκαρουμε".δ θεωρω οτι αν πηγαιναν τα παιδια σχολειο θα ρισκαραμε παραπανω

δ θυμαμαι ποια ανεφερε καποια στιγμη,κ αν ηταν ανοιχτα τα σχολει κ κολλουσε ενα παιδι,τι θα ελεγε μετα ο γονιος;

προσωπικα δ το βλεπω ετσι.πχ περυσι που τα παιδια μου κολλουσαν ιωσεις απο το σχολειο κ τις περνουσαν ασυμπτωματικα η  πολυ ηπια,αν καποια απο αυτες τις φορες ηταν γριπη κ κολουσαν εμας.οπως κ ετυχε τον φεβρουαριο ο μικρος ηταν αρρωστος μια βδομαδα.κ μετα εγω κ ο αντρας μου πολυ χαλια,θα κατηγορουσαμε το παιδι;η το σχολειο;

κ αν οταν ειχαμε συνελθει ,η δ ειχαμε εμεις ιδιαιτερα συμπτωματα,το μεταδιδαμε πχ σε καποιον παππου η γιαγια μας κ κινδυνευε απο γριπη,θα κατηγορουσα το σχολειο που ηταν ανοιχτο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εμβόλιο, σε συζήτηση που έκανα με τον πνευμονολόγο του γιου μου , μου είπε πως θα πρέπει να το κάνει  και αν το κάνει το παιδί φυσικά θα το κάνω και εγώ.

Έτυχε αυτές τις ημέρες και αυτό με το παιδάκι στην Ηλεία που νοσηλεύεται στο νοσοκομείου του Ρίου που μέσα μου το έχω σχεδόν πάρει απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Σχετικά με το εμβόλιο, σε συζήτηση που έκανα με τον πνευμονολόγο του γιου μου , μου είπε πως θα πρέπει να το κάνει  και αν το κάνει το παιδί φυσικά θα το κάνω και εγώ.

Έτυχε αυτές τις ημέρες και αυτό με το παιδάκι στην Ηλεία που νοσηλεύεται στο νοσοκομείου του Ρίου που μέσα μου το έχω σχεδόν πάρει απόφαση.

Δεν ειπαν οτι δεν το κάνουν στα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν ειπαν οτι δεν το κάνουν στα παιδια?

Λένε δεν θα είναι υποχρεωτικό, δεν το έχω εξετάσει αναλυτικά ακόμα γιατί η συζήτηση αυτή έγινε τώρα, λογικά θα υπάρξει πρόβλεψη για τα παιδιά που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου και θα πρέπει να εμβολιαστούν, εφόσον υπάρξει αυτή η πρόβλεψη και ο γιατρός του κρίνει απαραίτητο θα το κάνουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Λένε δεν θα είναι υποχρεωτικό, δεν το έχω εξετάσει αναλυτικά ακόμα γιατί η συζήτηση αυτή έγινε τώρα, λογικά θα υπάρξει πρόβλεψη για τα παιδιά που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου και θα πρέπει να εμβολιαστούν, εφόσον υπάρξει αυτή η πρόβλεψη και ο γιατρός του κρίνει απαραίτητο θα το κάνουμε.

 

Για εμας το σκεφτόμαστε σοβαρά παντως..

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Για εμας το σκεφτόμαστε σοβαρά παντως..

Kαι εγώ το σκεφτομουν πριν την συζήτηση με τον γιατρό, τώρα πια είμαι ένα βήμα πριν την θετική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Kαι εγώ το σκεφτομουν πριν την συζήτηση με τον γιατρό, τώρα πια είμαι ένα βήμα πριν την θετική απόφαση.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για εμας το σκεφτόμαστε σοβαρά παντως..

εγω απλα το σκεφτομαι γιατι ειπαν οτι δεν θα επιλεγεις ποιας εταιρειας θα κανεις θα σου δινουν αυτοι οτι θελουν. πχ της pfizer που ειδη κυκλοφορει ειναι οταν ερθει εδω θα ειναι πιο δοκιμασμενο . επισης η pfizer εχει πιο πολλα εμβολια που κυκλοφορουν γνωστα κ σε εμας .. αυτο ειναι μια σκεψη που δεν λεω σιγουρα ναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Kαι εγώ το σκεφτομουν πριν την συζήτηση με τον γιατρό, τώρα πια είμαι ένα βήμα πριν την θετική απόφαση.

 

Σίγουρα ο γιατρός σου θα ξέρει περισσότερα, ή έστω θα μάθει στην πορεία, αλλά και εγώ διάβασα ότι δεν έχει δοκιμαστεί σε παιδιά οπότε δεν μπορεί να γίνει σε παιδιά. Υποχρεωτικό δεν είναι για κανέναν αλλά στα παιδιά αντενδείκνυται κιόλας (όπως και στις εγκύους και σε αυτές που σκοπεύουν να μείνουν έγκυοι,  σε όσους έχουν σοβαρές αλλεργίες  κτλ). Νομίζω ότι σε παιδί μπορεί να γίνει σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που θα ορισθούν, δηλαδή με πάρα πολύ σοβαρά υποκείμενα. Δεν είναι δηλαδή ότι μπορείς να επιλέξεις να το κάνεις στο παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η αρχική έγκριση θα αφορά μόνο ενήλικες και ανήλικους 16+ ετών, οπότε ο εμβολιασμός των παιδιών τοποθετείται χρονικά σε μεταγενέστερο στάδιο. Διάβασα ότι τώρα γίνονται οι κλινικές δοκιμές για ανήλικους 12-16 ετών, θα ακολουθήσουν οι δοκιμές για τις μικρότερες ηλικίες κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Νομίζω ότι η αρχική έγκριση θα αφορά μόνο ενήλικες και ανήλικους 16+ ετών, οπότε ο εμβολιασμός των παιδιών τοποθετείται χρονικά σε μεταγενέστερο στάδιο. Διάβασα ότι τώρα γίνονται οι κλινικές δοκιμές για ανήλικους 12-16 ετών, θα ακολουθήσουν οι δοκιμές για τις μικρότερες ηλικίες κ.ο.κ.

Εγώ έχω άλλη απορία πάνω στο θέμα που λες... Ποιος γονιός κάνει το παιδί του πειραματόζωο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ έχω άλλη απορία πάνω στο θέμα που λες... Ποιος γονιός κάνει το παιδί του πειραματόζωο?

 

Αυτό είναι ένα ερώτημα όντως, όχι μόνο για το εμβόλιο του covid, για όλα τα εμβόλια. Πάντα προηγούνται κλινικές δοκιμές σε διάφορες ηλικιακές ομάδες, οπότε ανέκαθεν υπήρξαν παιδιά που συμμετείχαν στις δοκιμές αυτές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό είναι ένα ερώτημα όντως, όχι μόνο για το εμβόλιο του covid, για όλα τα εμβόλια. Πάντα προηγούνται κλινικές δοκιμές σε διάφορες ηλικιακές ομάδες, οπότε ανέκαθεν υπήρξαν παιδιά που συμμετείχαν στις δοκιμές αυτές.

 

 

Ναι δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο covid. Απλά τώρα έκατσα να σκεφτώ ότι πρώτα γίνονται κλινικές δοκιμές κ μετά είναι διαθέσιμο για τον κόσμο... Αδιανόητο μου φαίνεται... Απ' την άλλη ευτυχώς που υπάρχουν κ αυτοί που δεν φοβούνται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...