Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εποχιακά όμως αν δεν έχεις κοντά και πρέπει να πας μακριά γίνεται; Γιατί σούπερ μάρκετ πρέπει να πηγαίνουμε στο κοντινό μας, έτσι δεν είναι; Επίσης αν θες πχ να αγοράσεις δέντρο (εμείς είμαστε αυτή η περίπτωση) πρέπει να πάνε και οι δύο σύζυγοι για να το δουν, δεν θα μας πουν γιατί πάτε και οι δυο μαζί για ψώνια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εγώ πάντως έβλεπα το πρωί μία καθηγήτρια δημόσια υγείας από το Εδιμβούργο που έλεγε ότι το άνοιγμα των καταστημάτων τις γιορτές θα φέρει νέο κύμα με καραντίνα μέχρι τουλάχιστον και Φεβρουάριο, και δεν είναι η μόνη. Αλλά αμφιβάλω πολύ αν και πάλι θα εισακουστεί :( . Ίσως επειδή παραδοσιακά δεν έχουμε χειμερινά σπορ και δραστηριότητες τέτοια εποχή να το γλυτώσουμε κάπως, αλλά από την άλλη, αν ανοίξουν μεγάλα μαγαζιά, δύσκολα τα πράγματα.

Μπα, κ εδω τα υποστηριζουν καποιοι, αλλα ειπαμε. Δ μας παιρνει οικονομικα να μην ανοιξουν

Just now, little lamb είπε:

Εποχιακά όμως αν δεν έχεις κοντά και πρέπει να πας μακριά γίνεται; Γιατί σούπερ μάρκετ πρέπει να πηγαίνουμε στο κοντινό μας, έτσι δεν είναι; Επίσης αν θες πχ να αγοράσεις δέντρο (εμείς είμαστε αυτή η περίπτωση) πρέπει να πάνε και οι δύο σύζυγοι για να το δουν, δεν θα μας πουν γιατί πάτε και οι δυο μαζί για ψώνια;

Little lamb δ θα σου κοψουν προστιμο γτ προτιμησες το μαρκετ που ειναι στα 1χλμ αντι γι αυτο που ειναι στα 500μ.εκτος αν δ σου αρεσει κανενα της περιοχης κ απο αιγαλεω βρεθεις ν. Ερυθραια για γαλατα κ παμπερς:razz:

Κ μπορεις να πας να διαλεξεις δεντρο

Νομιζω ολα αυτα με τα προστιμα ειναι υπερβολες. Υπερβαλλοντας ζηλος απο καποιους κ λαθος αντιληψη

Ετσι κ αλλιως ολοι μπορειτε να πατε για ποδηλαταδα στην παρνηθα, σωστα; :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου που πάει πιο μακριά  δεν έχει πετύχει ποτέ έλεγχο. Εγώ δεν οδηγώ οπότε βγαινω μόνο για το 6 (δεν έχουμε μαγαζιά εδώ) και ούτε εγώ δεν έχω πετύχει. Για τέτοιες αποστάσεις σούπερ μάρκετ προφανώς δεν θα σου πουν κάτι, αλλά αν για εποχιακά πας πχ 15-20 χιλιόμετρα πιο πέρα και μάλιστα και οι δύο σύζυγοι θα γίνει πιστευτό ότι πας για ψώνια; Ελπίζω ναι. Γιατί φαντάσου να πας πιο μακριά για να βρεις πιο φτηνό δέντρο κ τελικά να πληρώσεις το πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

εσυ θα πηγαινες στον παιδικο το παιδι θα συναντησεις δυο τρεις μαμαδες που σχολαγαν κ θα σου λεγαν φερε το παιδακι για να παιξουνε το απογευμα . 

μετα θα πηγαινατε για αγγλικα θα συναντουσε αλλους 5 συμμαθητες θα σου λεγαν ελα θα παμε στο σπιτι της ταδε το σκ. 

τωρα αναγκαστηκα περιοριζετε ο κοσμος στην φιλη που ειναι απεναντι κ σε δυο παιδακια φιλους. 

Εγω δ εχω αυτην την αισθηση

Δ ξερω πολλους που να κανονιζανε κανονικα συναντησεις. Ειδικα οταν πλεον κρυωσε ο καιρος κ δ γινοταν εξω

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατησεις μια ρουτινα με τα παιδια στο σπιτι, ακομη κ αν ξυπνας την ιδια ωρα

Δ το συζητω για το μαθημα εχωντας ενα πρωτακι

Για τον μικρο ετσι κ αλλιως στα προνηπια δ με απασχολει αν θα διαβαζει. Χειροτεχνιες κανουμε ετσι κ αλλιως απλα τωρα τις κανουμε στην τηλεκπαιδευση

Το οτι παλι πισωγυριζει κοινωνικα με απασχολει

Κ τα παιδια δ εχουν θεμα, ακομη κ ποδηλατο να κανουν με μασκα. Αλλα ποσο βολτα να κανεις μονος στην γειτονια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω δ εχω αυτην την αισθηση

Δ ξερω πολλους που να κανονιζανε κανονικα συναντησεις. Ειδικα οταν πλεον κρυωσε ο καιρος κ δ γινοταν εξω

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατησεις μια ρουτινα με τα παιδια στο σπιτι, ακομη κ αν ξυπνας την ιδια ωρα

Δ το συζητω για το μαθημα εχωντας ενα πρωτακι

Για τον μικρο ετσι κ αλλιως στα προνηπια δ με απασχολει αν θα διαβαζει. Χειροτεχνιες κανουμε ετσι κ αλλιως απλα τωρα τις κανουμε στην τηλεκπαιδευση

Το οτι παλι πισωγυριζει κοινωνικα με απασχολει

Κ τα παιδια δ εχουν θεμα, ακομη κ ποδηλατο να κανουν με μασκα. Αλλα ποσο βολτα να κανεις μονος στην γειτονια

εγω παντως ειδα οτι μεχρι πριν την καραντινα τα παιδακια παιζαν κανονικα κ οχι μονο στις πλατειες . 

κ τωρα με την καραντινα οσες μαμαδες νηπιου δημοτικου ξερω συναντιουνται απλα με 1-2 φιλους σε σπιτια. απλα πριν την καραντινα οι συναντησεις ηταν περισσοτερες δεν μιλαμε για καθημερινες παντα αλλα σαββατοκυριακα σιγουρα . ενταξει ενα παιδακι ειναι λογικο οτι τους φιλους του πρεπει να τους δει απλα τωρα περιοριστηκε αυτο το θα δουμε 5 φιλους κ βλεπουμε 1 πολυ κοντινο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατησεις μια ρουτινα με τα παιδια στο σπιτι, ακομη κ αν ξυπνας την ιδια ωρα

Κι εμάς κάποια δεν μπορούν να ξυπνήσουν την 1η ώρα κ μπαίνουν αργότερα κ ακούς ένα νυσταγμένοι καλημέρα! μετά κάποιοι μπορεί να ξανά κοιμούνται...και χάρη στη φοβερή έμπνευση να μπαίνουν απουσίες σε διαδικτυακά μαθήματα, μπορεί να χαρείς το μάθημα γιε κάποιον τεχνικό λόγο κ να φαίνεται ότ δεν μπήκες κ να πάρεις απουσθα αλλά αν είσαι συνδεδεμένος κ κοιμάσαι, δεν παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν χρειάζεσαι βεβαίωση εργοδότη για να πας εξωτερικό. Μπορείς να πας χωρίς κανένα "χαρτί"

Δεν υπάρχει lockdown στην Ευρώπη γενικά, υπάρχει σε κάποιες χώρες αλλά όχι παντού. Πχ αν θες να πας Αγγλία ή Κύπρο για Χριστούγεννα θα κάνεις κανονικα διακοπές με εξόδους, εστιατόρια, εμπορικά κέντρα, χριστουγεννιατικα πάρκα κλπ

Ναι αυτό. Εννοούσες για πτήσεις εσωτερικού πριν, εγώ δεν κατάλαβα  

Μέχρι στιγμής εννοω.Και θα πρέπει να γυρίσουν με αρνητικο τεστ.Και να βρούμε κνπτηση που να τους βολεύει γιατί κ εχουν μειωθεί πολύ και τις αλλάζουν και συνέχεια.Επισης δεν θα ανοίξουν πολλες χριστουγενιατικες αγορές και πολλά άλλα.Εμεις γι αυτο το λόγο δεν φευγουμε.Τι να παμε να κανουμε?Για πολλοστή φιρα φορά θα αναχωρούσαμε στις 11 Δεκεμβρίου.Ετσι καναμε τα εισητηρια voucher.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Μέχρι στιγμής εννοω.Και θα πρέπει να γυρίσουν με αρνητικο τεστ.Και να βρούμε κνπτηση που να τους βολεύει γιατί κ εχουν μειωθεί πολύ και τις αλλάζουν και συνέχεια.Επισης δεν θα ανοίξουν πολλες χριστουγενιατικες αγορές και πολλά άλλα.Εμεις γι αυτο το λόγο δεν φευγουμε.Τι να παμε να κανουμε?Για πολλοστή φιρα φορά θα αναχωρούσαμε στις 11 Δεκεμβρίου.Ετσι καναμε τα εισητηρια voucher.  

Επίσης σε πολλές χώρες έχει καραντίνα πάρα το αρνητικό τεστ, οπότε να πας να κάνεις τι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλα τα τελευταία μηνύματα, σε σχέση με τον τουρισμό παντως υπήρχαν θεωρίες ότι δεχθηκαμε απειλές σαν χώρα ότι αν δεν δεχτούμε φέτος τουρισμό θα μας μποϊκοτάρουν για τα επόμενα χρόνια . Δηλ δέχθηκε πιέσεις να ανοίξει οπωσδήποτε φέτος τον τουρισμό για αυτό καιχαλαρωσε απότομα τα μέτρα. Όπως και η μάσκα μέσα έξω είχε αποφασιστεί από τον Σεπτέμβριο αλλά περίμενε μέχρι τέλος Οκτωβρίου αν θυμάστε για να ανακοινωθεί να φύγουν και οι τελευταίες κρατήσεις. Αν ισχύουν αυτά και θυσιαστηκαμε για να φάνε κάποιοι Greek tzatziki, τραγικο το βρίσκω. Και για να μην.παραξηγηθω δεν λέω ότι οι τουρίστες μας κόλλησαν, αλλά εξαιτίας του ανοίγματος του τουρισμού χαλάρωσαν πολύ απότομα.ολα.τα μέτρα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα τελευταία μηνύματα, σε σχέση με τον τουρισμό παντως υπήρχαν θεωρίες ότι δεχθηκαμε απειλές σαν χώρα ότι αν δεν δεχτούμε φέτος τουρισμό θα μας μποϊκοτάρουν για τα επόμενα χρόνια . Δηλ δέχθηκε πιέσεις να ανοίξει οπωσδήποτε φέτος τον τουρισμό για αυτό καιχαλαρωσε απότομα τα μέτρα. Όπως και η μάσκα μέσα έξω είχε αποφασιστεί από τον Σεπτέμβριο αλλά περίμενε μέχρι τέλος Οκτωβρίου αν θυμάστε για να ανακοινωθεί να φύγουν και οι τελευταίες κρατήσεις. Αν ισχύουν αυτά και θυσιαστηκαμε για να φάνε κάποιοι Greek tzatziki, τραγικο το βρίσκω. Και για να μην.παραξηγηθω δεν λέω ότι οι τουρίστες μας κόλλησαν, αλλά εξαιτίας του ανοίγματος του τουρισμού χαλάρωσαν πολύ απότομα.ολα.τα μέτρα.

 

Στο όνομα του τουρισμού έγιναν πάρα πολλά λάθη. Δεν ανακοινώνονταν κρούσματα ανα περιοχή επειδή πίεζαν οι ξενοδόχοι. Τις προάλλες αποκάλυψε κάποιος ότι το καλοκαίρι είχαν γίνει δεκάδες αεροδιακομιδές από νησιά (μόνο 2 τουλάχιστον ξέρω από εμάς, κι αυτά χωρίς να έχω την έκταση της πληροφόρησης που είχαν οι ντόπιοι). Τα νησιά που μπήκαν σε μίνι λοκνταουν δεν ήξεραν καλά καλά ότι έχουν κρούσματα. Στα τοπικά ΚΥ υπήρχε έγγραφο της υγειονομικής περιφέρειας να μην δίνονται πληροφορίες για κρούσματα. Επίσης λόγω του εσωτερικού τουρισμού αφέθηκαν τα Γιάννενα και το Πήλιο να βράζουν για να περάσει το τριήμερο της 28ης, όπως και λόγω αυτού του τριημέρου αφέθηκε και Θεσ/νικη χωρίς μέτρα εκείνη την περίοδο, και ήταν κοινό μυστικό ότι μέχρι τέλο ΟΚτβωρίου Ζαγόρια και Πήλιο ήταν γεμάτα.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν χρειάζεσαι βεβαίωση εργοδότη για να πας εξωτερικό. Μπορείς να πας χωρίς κανένα "χαρτί"

Δεν υπάρχει lockdown στην Ευρώπη γενικά, υπάρχει σε κάποιες χώρες αλλά όχι παντού. Πχ αν θες να πας Αγγλία ή Κύπρο για Χριστούγεννα θα κάνεις κανονικα διακοπές με εξόδους, εστιατόρια, εμπορικά κέντρα, χριστουγεννιατικα πάρκα κλπ

Ναι αυτό. Εννοούσες για πτήσεις εσωτερικού πριν, εγώ δεν κατάλαβα  

Δηλαδή μπορούμε να φύγουμε για διακοπές στο εξωτερικό και να γυρίσουμε μετά κανονικά ως μόνιμοι κάτοικοι! :o

Αυτό δεν το ήξερα! Μας βάζεις ιδέες για τα Χριστούγεννα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Σε παιδικη χαρα κ πλατεια δ χρειαζεται να κανονισεις για παρεα. Αν πας, θα βρεις. Οχι στο λοκνταουν, γενικως

μα τα δημοτικακια θελουν τους φιλους τους δεν πανε τυχαια εξω με οποια παιδακια βρουν θελουν συγκεκριμενα παιδακια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

μα τα δημοτικακια θελουν τους φιλους τους δεν πανε τυχαια εξω με οποια παιδακια βρουν θελουν συγκεκριμενα παιδακια. 

δ μπορω να εχω αποψη για ολα τα παιδακια.σιγουρα απο τα 8κ μετα ετσι ειναι.τα δικα μου ειναι μικροτερα κ βλεπω πως κινουνται τα πραγματα επαρχια που μενουμε.σε μεγαλες πολεις θα ειναι αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Δηλαδή μπορούμε να φύγουμε για διακοπές στο εξωτερικό και να γυρίσουμε μετά κανονικά ως μόνιμοι κάτοικοι! :o

Αυτό δεν το ήξερα! Μας βάζεις ιδέες για τα Χριστούγεννα :D:D

Μπορείς να γυρίσεις κανονικά και χωρίς να είσαι μόνιμος κάτοικος, οποιοσδήποτε από ευρωπαϊκή χώρα συν κάποιες άλλες χώρες επιπλέον μπορεί να έρθει στην χώρα με αρνητικό τεστ

51 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Μέχρι στιγμής εννοω.Και θα πρέπει να γυρίσουν με αρνητικο τεστ.Και να βρούμε κνπτηση που να τους βολεύει γιατί κ εχουν μειωθεί πολύ και τις αλλάζουν και συνέχεια.Επισης δεν θα ανοίξουν πολλες χριστουγενιατικες αγορές και πολλά άλλα.Εμεις γι αυτο το λόγο δεν φευγουμε.Τι να παμε να κανουμε?Για πολλοστή φιρα φορά θα αναχωρούσαμε στις 11 Δεκεμβρίου.Ετσι καναμε τα εισητηρια voucher.  

Αν είσαι κάτοικος της χώρας μπαίνεις και με θετικό τεστ απλώς πρέπει να αυτοπεριοριστείς. Ανάλογα τη χώρα, Αγγλία και Κύπρο που ξέρω από πρώτο χέρι είναι και θα ειναι όλα ανοιχτα. Επίσης στις Σκανδιναβικες. Στη Γερμανία οι Χριστούγεννιατικες αγορές είναι ήδη ανοιχτές τώρα το είδα στην τβ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Μπορείς να γυρίσεις κανονικά και χωρίς να είσαι μόνιμος κάτοικος, οποιοσδήποτε από ευρωπαϊκή χώρα συν κάποιες άλλες χώρες επιπλέον μπορεί να έρθει στην χώρα με αρνητικό τεστ

Αν είσαι κάτοικος της χώρας μπαίνεις και με θετικό τεστ απλώς πρέπει να αυτοπεριοριστείς. Ανάλογα τη χώρα, Αγγλία και Κύπρο που ξέρω από πρώτο χέρι είναι και θα ειναι όλα ανοιχτα. Επίσης στις Σκανδιναβικες. Στη Γερμανία οι Χριστούγεννιατικες αγορές είναι ήδη ανοιχτές τώρα το είδα στην τβ.

Στο βελγιο παντως δεν θα ανοίξουν.κλειστα κ τα θεματικά παρκα.Καλα.Η μερκελ επέτρεψε τις χριστουγεννιατικες αγορές?Δεν είπε 9λα κλειστα έως το Γενάρη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μπορείς να γυρίσεις κανονικά και χωρίς να είσαι μόνιμος κάτοικος, οποιοσδήποτε από ευρωπαϊκή χώρα συν κάποιες άλλες χώρες επιπλέον μπορεί να έρθει στην χώρα με αρνητικό τεστ

Αν είσαι κάτοικος της χώρας μπαίνεις και με θετικό τεστ απλώς πρέπει να αυτοπεριοριστείς. Ανάλογα τη χώρα, Αγγλία και Κύπρο που ξέρω από πρώτο χέρι είναι και θα ειναι όλα ανοιχτα. Επίσης στις Σκανδιναβικες. Στη Γερμανία οι Χριστούγεννιατικες αγορές είναι ήδη ανοιχτές τώρα το είδα στην τβ.

Δεν είναι όλα ανοιχτά στις σκανδιναβικες, τουλάχιστον σε 2 από αυτές. Οι κλειστές εκδηλώσεις, μουσεία κλπ είναι κλειστά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν είναι όλα ανοιχτά στις σκανδιναβικες, τουλάχιστον σε 2 από αυτές. Οι κλειστές εκδηλώσεις, μουσεία κλπ είναι κλειστά. 

Ναι.και τα μουσεία κλειστα.αλλα κ ανοιχτα να ήταν δεν θα πήγαινα.

Θα πηγαίναμε κ στο παιδικο μουσείο στη χαγη αλλα κλειστόν κι  αυτό.Το εισητηρια πριν δυο εβδομάδες ήταν πάμφθηνα να πας και πανάκριβα να γυρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν είναι όλα ανοιχτά στις σκανδιναβικες, τουλάχιστον σε 2 από αυτές. Οι κλειστές εκδηλώσεις, μουσεία κλπ είναι κλειστά. 

Ε καλά δεν είπε κανείς ότι είναι ακριβώς όπως προ πανδημίας αλλά πας για διακοπές και μπορείς να περάσεις καλά και πολύ φτηνά φέτος. Στο χωριό του Αγίου Βασίλη έχουν πέσει πολύ οι τιμές για φέτος. Και οι εκδρομές για να δεις το βόρειο σελας. Εδω θα είναι όλα κλειστά ούτως ή άλλως.

 

Just now, μαγιοπουλας said:

Στο βελγιο παντως δεν θα ανοίξουν.κλειστα κ τα θεματικά παρκα.Καλα.Η μερκελ επέτρεψε τις χριστουγεννιατικες αγορές?Δεν είπε 9λα κλειστα έως το Γενάρη?

Ε ναι εννοείται στο Βέλγιο δεν θα ανοίξουν είναι και εντολή της κομισιον εξάλλου να μείνουν κλειστά τα ευρωπαϊκά σχολεία κλπ οπότε δημιουργείται και για αυτό ένα κλίμα κλεισίματος επιπλέον. Για τις αγορές στη Γερμανία το..είδα στην τβ πριν λίγο, δεν έχω προσωπική σχέση με την χώρα.

Just now, μαγιοπουλας said:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Ε καλά δεν είπε κανείς ότι είναι ακριβώς όπως προ πανδημίας αλλά πας για διακοπές και μπορείς να περάσεις καλά και πολύ φτηνά φέτος. Στο χωριό του Αγίου Βασίλη έχουν πέσει πολύ οι τιμές για φέτος. Και οι εκδρομές για να δεις το βόρειο σελας. Εδω θα είναι όλα κλειστά ούτως ή άλλως.

 

Ε ναι εννοείται στο Βέλγιο δεν θα ανοίξουν είναι και εντολή της κομισιον εξάλλου να μείνουν κλειστά τα ευρωπαϊκά σχολεία κλπ οπότε δημιουργείται και για αυτό ένα κλίμα κλεισίματος επιπλέον. Για τις αγορές στη Γερμανία το..είδα στην τβ πριν λίγο, δεν έχω προσωπική σχέση με την χώρα.

Δεν πας διακοπές ούτε για αστείο. Για την Φινλανδία δεν ξέρω, δεν είναι Σκανδιναβία άλλωστε. Στην Νορβηγία πάντως δεν έρχεσαι για διακοπές για κανένα λόγο (εκτός κι αν είσαι διατεθειμένος να πας πρώτα 10 μερες στο ξενοδοχείο καραντίνας και να το πληρώσεις και 500 ευρώ), και στην Δανία δεν επιτρέπεται η είσοδος από κόκκινες χώρες για τουρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ε καλά δεν είπε κανείς ότι είναι ακριβώς όπως προ πανδημίας αλλά πας για διακοπές και μπορείς να περάσεις καλά και πολύ φτηνά φέτος. Στο χωριό του Αγίου Βασίλη έχουν πέσει πολύ οι τιμές για φέτος. Και οι εκδρομές για να δεις το βόρειο σελας. Εδω θα είναι όλα κλειστά ούτως ή άλλως.

 

Ε ναι εννοείται στο Βέλγιο δεν θα ανοίξουν είναι και εντολή της κομισιον εξάλλου να μείνουν κλειστά τα ευρωπαϊκά σχολεία κλπ οπότε δημιουργείται και για αυτό ένα κλίμα κλεισίματος επιπλέον. Για τις αγορές στη Γερμανία το..είδα στην τβ πριν λίγο, δεν έχω προσωπική σχέση με την χώρα.

Ανοιχτα ειναι τα ευρωπαϊκά σχολεια.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ανοιχτα ειναι τα ευρωπαϊκά σχολεια.

Και γενικά όλα τα σχολεία είναι ανοιχτα.εκλεισαν όπως κάθε χρόνο 31 Οκτωβρίου γιατη γιορτή.μια εβδομαδα κλεινουν συν κατι μέρες ακόμη .Λειτουργουν κανονικα.

Τα μαγαζια ανοίγουν στο Βελγιο.Δεν μπορούν να πληρώνουν αλλες αποζημιώσεις ειπσν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ε καλά δεν είπε κανείς ότι είναι ακριβώς όπως προ πανδημίας αλλά πας για διακοπές και μπορείς να περάσεις καλά και πολύ φτηνά φέτος. Στο χωριό του Αγίου Βασίλη έχουν πέσει πολύ οι τιμές για φέτος. Και οι εκδρομές για να δεις το βόρειο σελας. Εδω θα είναι όλα κλειστά ούτως ή άλλως.

 

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Πριν από μερικές σελίδες έγραφες ότι η σημερινή κατάσταση οφείλεται στον καλοκαιρινό τουρισμό, και τώρα λες ότι θα είναι ωραία να πάμε διακοπές στο χωριό του Άι Βασίλη που θα είναι φτηνά, μια κι εδώ θα είναι όλα κλειστά; Ποια είναι η λογική; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν πας διακοπές ούτε για αστείο. Για την Φινλανδία δεν ξέρω, δεν είναι Σκανδιναβία άλλωστε. Στην Νορβηγία πάντως δεν έρχεσαι για διακοπές για κανένα λόγο (εκτός κι αν είσαι διατεθειμένος να πας πρώτα 10 μερες στο ξενοδοχείο καραντίνας και να το πληρώσεις και 500 ευρώ), και στην Δανία δεν επιτρέπεται η είσοδος από κόκκινες χώρες για τουρισμό. 

Σορρυ μπερδεύτηκα έχεις δίκιο δεν είναι η Φινλανδία Σκανδιναβία, αναφερόμουν κυρίως στη Σουηδία και στην Φινλανδία που όντως δεν είναι Σκανδιναβία. Αρκετοί φίλοι μου από Αγγλία θα πάνε πάντως για διακοπές σε αυτές τις χώρες τα Χριστούγεννα.

 

Just now, Ilaeira said:

 

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Πριν από μερικές σελίδες έγραφες ότι η σημερινή κατάσταση οφείλεται στον καλοκαιρινό τουρισμό, και τώρα λες ότι θα είναι ωραία να πάμε διακοπές στο χωριό του Άι Βασίλη που θα είναι φτηνά, μια κι εδώ θα είναι όλα κλειστά; Ποια είναι η λογική; 

 

Είπα εγώ ότι είναι ωραία? Είπα πόσο παράδοξο είναι που γίνεται να ταξιδεύεις έξω. Επιπλέον Τώρα για να μπεις στην χώρα κάνεις τεστ ενώ το καλοκαίρι δεν έκανες. Αν κάνανε και το καλοκαίρι τώρα δεν θα ήμαστε σε αυτή την κατάσταση. Επιπλέον τώρα η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες επιδημιολογικα χώρες οπότε με το να βγεις έξω δεν κίνδυνειυεις περισσότερο ενώ το καλοκαίρι ήταν το ανάποδο. Εσύ δεν εχεις καταλάβει καλά. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Ανοιχτα ειναι τα ευρωπαϊκά σχολεια.

Και γενικά όλα τα σχολεία είναι ανοιχτα.εκλεισαν όπως κάθε χρόνο 31 Οκτωβρίου γιατη γιορτή.μια εβδομαδα κλεινουν συν κατι μέρες ακόμη .Λειτουργουν κανονικα.

Τα μαγαζια ανοίγουν στο Βελγιο.Δεν μπορούν να πληρώνουν αλλες αποζημιώσεις ειπσν.

Ναι είναι ανοιχτά τώρα αλλά για τα Χριστούγεννα θα τα κλείσουν για έναν μηνα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Είπα εγώ ότι είναι ωραία? Είπα πόσο παράδοξο είναι που γίνεται να ταξιδεύεις έξω. Επιπλέον Τώρα για να μπεις στην χώρα κάνεις τεστ ενώ το καλοκαίρι δεν έκανες. Αν κάνανε και το καλοκαίρι τώρα δεν θα ήμαστε σε αυτή την κατάσταση. Επιπλέον τώρα η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες επιδημιολογικα χώρες οπότε με το να βγεις έξω δεν κίνδυνειυεις περισσότερο ενώ το καλοκαίρι ήταν το ανάποδο. Εσύ δεν εχεις καταλάβει καλά. 

 

Όντως δεν είχα καταλάβει, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...