Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Είναι δύσκολες οι μικρές ηλικίες, εννοείται. Εδώ εγώ βλέπω διαφορά σε σχέση με την πρώτη καραντίνα που η κόρη μου μόλις είχε κλείσει τα 5, σε σχέση με τώρα που κοντεύει τα 6 και πάει δημοτικό.

 

Τώρα είμαστε πολύ πιο ξεκούραστα και πιο ήρεμα, παρόλο που έχουμε πιο πολλή δουλειά σε σχέση με την άνοιξη και που δεν μπορούμε να βγαίνουμε και τόσο συχνά έξω.

 

@Έσπερος ως μαμά που αναγκαστικά ακούει το μάθημα της μικρής μου γιατί δεν θέλει να κλείνει την πόρτα της, σου λέω ότι προσωπικά δεν θα σχολίαζα τίποτα σε αντίστοιχη περίπτωση. Πέραν αυτού, γενικώς προσπαθώ να μην ακούω, δεν στήνω αυτί δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θα ανοίξουν από τις 7 Ιανουαρίου κ μετά, τουλάχιστον το δημοτικό

αν ειναι καλα τα δεδομενα κ τοτε

κ ποσο θα παραμεινουν μετα ανοιχτα

πρίν από 47 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εγώ έχω τρελαθεί. Είμαι έξαλλη που δεν ενημερώνουν, αλλά ότι και να έλεγαν δεν θα τους πίστευα γιατί το αναιρούν την επόμενη μέρα. Αν δεν ανοίξουν τα σχολεία και ανοίξει οτιδήποτε άλλο, θα με δείτε έξω από τη βουλή να πετάω ντομάτες και γιαούρτια! Γιατί κάτι ακούω για τα κομμωτήρια!

Εγώ πλέον είμαι τόσο στενοχωρημένη που χάνει ο μικρός το σχολείο του, τους φίλους του, την ρουτίνα του , τις δραστηριότητες του, την πρώτη του σχολική γιορτή, συν που δεν ξέρω τί θα κάνω γιατί οι γιαγιάδες έχουν ήδη κουραστεί και δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν ακόμη, που ούτε κρούσματα κοιτάζω , ούτε τίποτα. Μίλαγα προχθές με την κουμπάρα μου που ζει Παρίσι και μου λέει ευτυχώς ούτε μια μέρα δεν έκλεισαν τα σχολεία και ζήλεψα.

μα εννοειται θα ανοιξουν αλλα νωριτερα

απο δευτερα τα χριστουγεννιατικα,γτ δουλευουν μια φορα το χρονο

κ απο τα επομενα θα ειναι παιχνιδαδικα,βιβλιοπωλεια,ανθοπωλεια κ κομμωτηρια

τα μικρα τηλεκπαιδευση,αλλα εμεις χτενισμενες:confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αν ειναι καλα τα δεδομενα κ τοτε

κ ποσο θα παραμεινουν μετα ανοιχτα

μα εννοειται θα ανοιξουν αλλα νωριτερα

απο δευτερα τα χριστουγεννιατικα,γτ δουλευουν μια φορα το χρονο

κ απο τα επομενα θα ειναι παιχνιδαδικα,βιβλιοπωλεια,ανθοπωλεια κ κομμωτηρια

τα μικρα τηλεκπαιδευση,αλλα εμεις χτενισμενες:confused:

Να σου πω την αλήθεια βλεπω πολλες κουρεμένος κ βαμμενες κ χτενίσματος.Αλιμονο στα μαγαζιά.Μια χαρα νομιζωωδουλετουν οι κομμώτριες μονες τους.

Just now, Έσπερος είπε:

Μια μέρα που έκανα μάθημα χωρίς την νταντά (που πραγματικά εύχομαι να μην ξανακάνω) ο γιος μ έπεσε από τον καναπέ έκανε καρούμπαλο κ πλαντάξει στο κλάμα. εγω τα έχασα κ τον πήρα αγκαλιά αλλά συνέχισε να κλαίει κ ακουγόταν από το μικρόφωνο. δεν ξέρω πώς το σκέφτηκα εκείνη την ώρα, θα μπορούσα να τους βαλω μια άσκηση ή να διαβάσει κάποιος κάτι κ να κλείσω για λίγο το μικρόφωνο μου. αλλά δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα ότι οι γονείς που ακούνε το μάθημα θα το σχολίαζαν.. 

Μην ανησυχείς.Σε ολο τον πλανήτη από πέρυσι ακούγονται μωρα,καζανακια ,κουβέντες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Μα συγκρίνεις τους ημερησιους θανάτους στην Σουηδία με τους θανάτους στην Ελλάδα. Στην Σουηδία, στην πόλη που ζούσα εγω, είχαμε πανεπιστημιακο νοσοκομείο σε μια πόλη 80000 κατοίκων, ενώ στα 20 χλμ υπηρχε μεγαλύτερη πόλη με άλλο νοσοκομείο. Και οι παραδιπλανες πόλεις με πληθυσμό περίπου 18000 και 6000 είχαν δικό τους νοσοκομείο, όχι ένα κέντρο υγείας με ελλείψεις ακόμα και σε γάζες. Ε δεν γίνεται να μπαίνουν στο ίδιο καζάνι. 

Στην Σουηδία όμως δεν έχουν μέτρα. Αυτό λέω. Είναι σε μια κανονικότητα. Οκ προχτές κλείσανε τα λυκεια αυτό. Αλλά προχθές. Εμείς εδώ είμαστε κλειδαμπαρωμενοι και άμα ξετσουμισουμε πρέπει να φοράμε μάσκες και στην κορυφή του Όλυμπου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εμείς εδώ είμαστε κλειδαμπαρωμενοι και άμα ξετσουμισουμε πρέπει να φοράμε μάσκες και στην κορυφή του Όλυμπου.  

Εκτός αν είσαι τι-γκόμενος-είσαι-εσυ-πρωθυπουργός κ υπέρκομψη Μαρεβα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, chocolate_eater said:

 

Δε νομίζω οτι χαλάρωσαν απότομα τα μέτρα το Μάιο....από το πρώτο άνοιγμα των καταστημάτων μέχρι την είσοδο με μόνο δειγματοληπτικό τεστ πέρασαν 2 ολόκληροι μήνες.

 

Το δεύτερο κύμα δεν ήρθε λόγω του τουρισμού, ήρθε για τους ίδιους λόγους που έγινε και σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν έχουν τουριστική κίνηση (όπως δεν είχε και η Ελλάδα φέτος, σε σύγκριση με άλλες χρονιές). Για να είχε αποφευχθεί το δεύτερο κύμα, θα έπρεπε να υπάρχει συνολικό lockdown κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, όχι απλώς να μην υπάρχει τουρισμός. Το κατά πόσο αυτό θα ήταν εφικτό είναι άλλη συζήτηση.

Δεν ισχύει αυτό που λες. 15 Ιουνίου άνοιξαν τελείως οι πτήσεις από και προς Ευρώπη. Και πριν είχε κάποιες πτήσεις αλλά όχι κανονικό πρόγραμμα. Δεν άνοιξε 15 Απριλίου ή λιανική. Και ξαναλέω η τουριστικοτατη Κύπρος που γενικά σε όλα είμαστε στην ίδια φάση δεν έκανε lockdown ξανά μετά την άνοιξη, παρά μόνο 1-2 πολύ τοπικά σε αμιγώς τουριστικές περιοχές για λίγες μέρες, και τώρα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα είναι σχεδόν σε κανονικότητα δεδομένης της κατάστασης. Αν δεν οφείλεται στον έλεγχο των τουριστών με pcr πού οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα την έχουμε κάνει άπειρες φορές τη συζήτηση αυτή. Προφανώς κ δεν φταίει μόνο ο τουρισμός αλλά αυτή η επιμονή ότι δεν έχει σχέση, κουράζει. Εχεθς δίκιο. Η λογική ήταν ότι θα έρθουν τουρίστες με κορονοιο αλλά εσείς θα φταίτε αν σας κολλήσουν. 

Αυτό ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στην Σουηδία όμως δεν έχουν μέτρα. Αυτό λέω. Είναι σε μια κανονικότητα. Οκ προχτές κλείσανε τα λυκεια αυτό. Αλλά προχθές. Εμείς εδώ είμαστε κλειδαμπαρωμενοι και άμα ξετσουμισουμε πρέπει να φοράμε μάσκες και στην κορυφή του Όλυμπου.  

στην σουηδια ομως με 10 εκ. σαν εμας δηλαδη κατοικους εχουν 7000 νεκρους . κ εχουν κ καλητερα νοσοκομεια. απλα σουηδια δεν εχουν τοσο σχεση με παππουδες προπαπουδες οποτε ειναι κ διαφορετικη η αντιμετωπιση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μια μέρα που έκανα μάθημα χωρίς την νταντά (που πραγματικά εύχομαι να μην ξανακάνω) ο γιος μ έπεσε από τον καναπέ έκανε καρούμπαλο κ πλαντάξει στο κλάμα. εγω τα έχασα κ τον πήρα αγκαλιά αλλά συνέχισε να κλαίει κ ακουγόταν από το μικρόφωνο. δεν ξέρω πώς το σκέφτηκα εκείνη την ώρα, θα μπορούσα να τους βαλω μια άσκηση ή να διαβάσει κάποιος κάτι κ να κλείσω για λίγο το μικρόφωνο μου. αλλά δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα ότι οι γονείς που ακούνε το μάθημα θα το σχολίαζαν.. 

έσπερος όσοι δουλεύουμε τηλεργασία έχουμε διάφορα τέτοια θέματα, εγώ σε ότι τηλέφωνο κάνω (δουλειάς εννοείται) ακούς τον γιο μου απο μέσα να φωνάζει 'δώσε να μιλήσωωωωωω' φωνάζει, κλαίει ότι του έρχεται στην στιγμή εκείνη. Γενικότερα είναι πολυ δύσκολη περίοδος, όλοι δυσκολευόμαστε με τις δουλειές μας, αν με ρωτήσεις το προτιμώ από το να ήμουν σε αναστολή και να έπαιρνα τα 800 ευρώ για ενάμιση μήνα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Στην Σουηδία όμως δεν έχουν μέτρα. Αυτό λέω. Είναι σε μια κανονικότητα. Οκ προχτές κλείσανε τα λυκεια αυτό. Αλλά προχθές. Εμείς εδώ είμαστε κλειδαμπαρωμενοι και άμα ξετσουμισουμε πρέπει να φοράμε μάσκες και στην κορυφή του Όλυμπου.  

Μα συγκρίνεις ανομοια πράγματα. Δεν έχουν τα ίδια μέτρα με την Ελλάδα και παρόλα αυτά δεν έχουν την ίδια θνησιμότητα ισως γιατί έχουν πολυ καλύτερο σύστημα υγείας, όχι γιατί δεν έχουν τον ίδιο τουρισμό όπως άφησες να εννοηθεί στο πρώτο ποστ. Προφανώς ευθύνεται και ο τουρισμός, αλλά αυτή η απλούστευση και η πεποίθηση ότι εάν δεν άνοιγαν τα σύνορα δεν θα ήταν έτσι η κατάσταση τώρα είναι ουτοπική. Ή τουλάχιστον γίνεται ουτοπική με τις χώρες που χρησιμοποιείς για να κάνεις συγκρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Κύπρος που γενικά σε όλα είμαστε στην ίδια φάση δεν έκανε lockdown ξανά μετά την άνοιξη, παρά μόνο 1-2 πολύ τοπικά σε αμιγώς τουριστικές περιοχές για λίγες μέρες, και τώρα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα είναι σχεδόν σε κανονικότητα δεδομένης της κατάστασης.

 

Δεν ισχύει αυτό για την Κύπρο, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε αυτό.....200-300 κρούσματα τη μέρα σημειώνει η Κύπρος με 12 φορές λιγότερο πληθυσμό από την Ελλάδα....απλώς εφαρμόζουν ελαφρότερα μέτρα γιατί μπορούν/θέλουν/τους παίρνει, αν αυτό εννοείς "κανονικότητα". Και δεν είναι η μοναδική χώρα που έχει αυτή την προσέγγιση. Προφανώς δεν είναι τόσο χάλια επιδημιολογικά όσο η Ελλάδα (αλλά η Σουηδία, η Ελβετία, η Αγγλία είναι), αλλά το που οφείλεται δε νομίζω οτι μπορούμε να καθόμαστε και να υπονοούμε έστω οτι μπορούμε να το απαντήσουμε...η Κύπρος έχει καλύτερο καιρό, καλύτερα νοσοκομεία, μεγαλύτερα σπίτια και λιγότερο συνωστισμό επίσης. Μπορεί να οφείλεται σε όλα αυτά, μπορεί και όχι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

έσπερος όσοι δουλεύουμε τηλεργασία έχουμε διάφορα τέτοια θέματα, εγώ σε ότι τηλέφωνο κάνω (δουλειάς εννοείται) ακούς τον γιο μου απο μέσα να φωνάζει 'δώσε να μιλήσωωωωωω' φωνάζει, κλαίει ότι του έρχεται στην στιγμή εκείνη. Γενικότερα είναι πολυ δύσκολη περίοδος, όλοι δυσκολευόμαστε με τις δουλειές μας, αν με ρωτήσεις το προτιμώ από το να ήμουν σε αναστολή και να έπαιρνα τα 800 ευρώ για ενάμιση μήνα.

 

Φυσικα.κ μπράβο που το λες κ το εκτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

έσπερος όσοι δουλεύουμε τηλεργασία έχουμε διάφορα τέτοια θέματα, εγώ σε ότι τηλέφωνο κάνω (δουλειάς εννοείται) ακούς τον γιο μου απο μέσα να φωνάζει 'δώσε να μιλήσωωωωωω' φωνάζει, κλαίει ότι του έρχεται στην στιγμή εκείνη. Γενικότερα είναι πολυ δύσκολη περίοδος, όλοι δυσκολευόμαστε με τις δουλειές μας, αν με ρωτήσεις το προτιμώ από το να ήμουν σε αναστολή και να έπαιρνα τα 800 ευρώ για ενάμιση μήνα.

 

Καλά δεν αμφιβάλλω. Εδώ ένα μαγείρεμα θες να κανεις κ είναι άθλος, ποσο μάλλον να είσαι σε τηλεδιάσκεψη! 

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω κι εγώ μια πρόκληση,  τηλεκπαίδευση προνηπίου παρέα με ακάθιστο 13 μηνών μωρό που κάποια στιγμή στο 2.5ωρο νυστάζει κιόλας!! Υπέροχες, ανέμελες στιγμές! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Σας έχω κι εγώ μια πρόκληση,  τηλεκπαίδευση προνηπίου παρέα με ακάθιστο 13 μηνών μωρό που κάποια στιγμή στο 2.5ωρο νυστάζει κιόλας!! Υπέροχες, ανέμελες στιγμές! 

Εχω τηλεκπαιδευση νηπιου, εγω δουλευω και το τριχρονο ταρζανακι βαριεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

στην σουηδια ομως με 10 εκ. σαν εμας δηλαδη κατοικους εχουν 7000 νεκρους . κ εχουν κ καλητερα νοσοκομεια. απλα σουηδια δεν εχουν τοσο σχεση με παππουδες προπαπουδες οποτε ειναι κ διαφορετικη η αντιμετωπιση

Εγώ δεν μιλάω για την διαχείριση του πρώτου κύματος που ήταν σωστή εδώ αλλά αποδείχτηκε μια τρύπα στο νερό. Μιλάω για την τρέχουσα κατάσταση. Η Σουηδία τους πολλούς νεκρούς τους είχε  τότε στο πρώτο κύμα γιστι δεν πήραν σχεδόν κανένα μέτρο, γιατί δεν υπήρχε καμία γνώση για τον ιό και οι αντιμετώπιση από τους γιατρούς ήταν hit and miss και επίσης βασιστηκαν στην πολιτική της ανοσιας αγελης. Εξου και το μεγάλο άθροισμα. Εμείς καλώς κάναμε to lockdown τότε. Αλλά τελικά κανένα νόημα δεν είχε το κλείσιμο τότε αφού μετά ανοίξαμε ανεξέλεγκτα. Επίσης, παρεμπιπτόντως, μετράει κανείς τους παραπλευρους νεκρούς? Δλδ οκ η Σουηδία δεν έκλεισε τπτ και έχει τόσους νεκρούς αλλά δεν έχει άλλους επιπλέον λόγω lockdown. Εμείς με αυστηρότατα lockdown έχουμε λιγότερους νεκρούς από κορονοιο μεν αλλά έχει μετρήσει κανεις τις απώλειες στην οικονομία και κατ επέκταση στην υγεία λόγω του lockdown? 

Just now, chocolate_eater said:

 

Δεν ισχύει αυτό για την Κύπρο, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε αυτό.....200-300 κρούσματα τη μέρα σημειώνει η Κύπρος με 12 φορές λιγότερο πληθυσμό από την Ελλάδα....απλώς εφαρμόζουν ελαφρότερα μέτρα γιατί μπορούν/θέλουν/τους παίρνει, αν αυτό εννοείς "κανονικότητα". Και δεν είναι η μοναδική χώρα που έχει αυτή την προσέγγιση. Προφανώς δεν είναι τόσο χάλια επιδημιολογικά όσο η Ελλάδα (αλλά η Σουηδία, η Ελβετία, η Αγγλία είναι), αλλά το που οφείλεται δε νομίζω οτι μπορούμε να καθόμαστε και να υπονοούμε έστω οτι μπορούμε να το απαντήσουμε...η Κύπρος έχει καλύτερο καιρό, καλύτερα νοσοκομεία, μεγαλύτερα σπίτια και λιγότερο συνωστισμό επίσης. Μπορεί να οφείλεται σε όλα αυτά, μπορεί και όχι....

 

 

Δεν καταλαβαίνω πως πιστεύεις ότι τα κρούσματα είναι ενδεικτικά. Η Κύπρος δεν έχει κόσμο σε μεθ. Δεν έχει νεκρούς. Κάνουν πάρα πολλά τεστ όμως. Δεν έχει καλύτερα νοσοκομεία. Σε καμία περίπτωση. Ούτε μεγαλύτερα σπίτιαμ σε καμία περίπτωση. Με ποια στοιχεία τα λες αυτά? Είμαι Κύπρο έξι μήνες το χρόνο εδώ και πέντε χρόνια και ξέρω πολύ καλά την κατάσταση, δεν ισχύει τίποτα από όσα λες. Δεν εφαρμόζουν απλά ελαφρότερα μέτρα. Έχουν κανονική ζωή. Αν εμείς είχαμε κανονική ζωή χωρίς lockdown καταλαβαίνεις τι θα γινόταν σήμερα. Δεν ξέρω, είναι εντυπωσιακό πώς το έχεις φέρει έτσι τούμπα χωρίς στοιχεία 

Link to comment
Share on other sites

@maripoz Η Κύπρος κάνει 4 χιλιάδες τεστ την ημέρα και έχει 300 κρούσματα, δηλαδή ποσοστό θετικότητας 7.5%. Η Ελλάδα κάνει 23 χιλιάδες τεστ την ημέρα και έχει 2000 κρούσματα, δηλαδή θετικότητα 8.7%. Κι επειδή όσο περισσότερα τεστ κάνεις, είναι γνωστό οτι τόσο περισσότερα αρνητικά έχεις (δεν είναι γραμμική η σχέση θετικών κρουσμάτων και αριθμού τεστ), ουσιαστικά μιλάμε για ακριβώς το ίδιο επιδημιολογικό φορτίο.

 

Το γιατί δεν υπάρχει κόσμος στις ΜΕΘ δεν το γνωρίζω, πάντως ο κορονοιός είναι στην Κύπρο κανονικότατα και αυτή τη στιγμή υπάρχει δεύτερο κύμα....μπορείς απλά να δεις το γράφημα στο worldometers, δε μπορώ να σε πείσω με άλλο τρόπο.....δεν ανέκοψαν κανένα κύμα τα PCR τεστ στους τουρίστες! Το ξαναείπα πολλές φορές, μια χώρα δεν κλείνει μόνο ως συνάρτηση του επιδημιολογικού φορτίου. Υπάρχουν πολλές χώρες στις οποίες τα 2 χιλιάδες κρούσματα τη μέρα στην Ελλάδα είναι αστεία, δε θα δικαιολογούσαν κανένα μέτρο απ'αυτά που τώρα λαμβάνονται εκεί. Η απόφαση για το lockdown δεν έχει να κάνει ξερά με τα νούμερα, έχει να κάνει με την πολιτική, τα όρια ανοχής του συστήματος και την κουλτούρα κάθε χώρας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

@maripoz Η Κύπρος κάνει 4 χιλιάδες τεστ την ημέρα και έχει 300 κρούσματα, δηλαδή ποσοστό θετικότητας 7.5%. Η Ελλάδα κάνει 23 χιλιάδες τεστ την ημέρα και έχει 2000 κρούσματα, δηλαδή θετικότητα 8.7%. Κι επειδή όσο περισσότερα τεστ κάνεις, είναι γνωστό οτι τόσο περισσότερα αρνητικά έχεις (δεν είναι γραμμική η σχέση θετικών κρουσμάτων και αριθμού τεστ), ουσιαστικά μιλάμε για ακριβώς το ίδιο επιδημιολογικό φορτίο.

 

Το γιατί δεν υπάρχει κόσμος στις ΜΕΘ δεν το γνωρίζω, πάντως ο κορονοιός είναι στην Κύπρο κανονικότατα και αυτή τη στιγμή υπάρχει δεύτερο κύμα...δεν το ανέκοψαν τα PCR τεστ στους τουρίστες! Το ξαναείπα πολλές φορές, μια χώρα δεν κλείνει μόνο ως συνάρτηση του επιδημιολογικού φορτίου. Υπάρχουν πολλές χώρες στις οποίες τα 2 χιλιάδες κρούσματα τη μέρα στην Ελλάδα είναι αστεία, δε θα δικαιολογούσαν κανένα μέτρο απ'αυτά που τώρα λαμβάνονται εκεί. Η απόφαση για το lockdown δεν έχει να κάνει ξερά με τα νούμερα, έχει να κάνει με την πολιτική, τα όρια ανοχής του συστήματος και την κουλτούρα κάθε χώρας.

 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το ανεκοψαν τα τεστ στους τουριστες αλλα το ανεκοψαν τα δηθεν μεγαλυτερα σπιτια? Τι σχεση εχουν τα σπιτια? Γιατι αρνεισαι οτι το pcr ειναι σημαντικοτατο εργαλειο? Δεν καταλαβαινω τη σκοπιμοτητα πισω απο αυτο. Γιατι η Ελλαδα επεβαλε εστω και με ταραστια καθυστερυση pcr αν δεν ειναι? Μιλας για τον αριθμο των τεστ που κανει ο δημοσιος φορεας ΟΚΥΠΥ στην Κυπρο ή και ιδιωτικα που γινονται τα περισσοτερα? Γιατι τα στοιχεια σου απλα δεν ειναι σωστα. Δευτερο κυμα υπαρχει παντου ως εννοια θεωρητικη αλλά άλλο ειναι το δευτερο κυμα με σχεδον 0 νεκρους και νοσηλειες σε ΜΕΘ και κανονικα ανοιχτα ολα στην οικονομια μεχρι και την διασκεδαση και αλλο αυτο το μακελειο που συμβαινει εδω με lockdown ενος μηνα (και πλεον σε μερικες περιοχες). Αλλά κυριως γιατι εισαι αρνητης των pcr ως σημαντικοτατο εργαλειο προληψης της διασπορας, αυτο θα με ενδιεφερε περισσοτερο να καταλαβω γιατι τα αλλα στοιχεια μιλαν απο μονα τους δεν εχω να αποδειξω κατι.

Link to comment
Share on other sites

@maripoz τίποτα δεν ανέκοψε το δεύτερο κύμα στην Κύπρο. Το κύμα είναι εκεί. Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στο γράφημα;;;  Επίσης, αν έχεις τα σωστά στοιχεία για τα τεστ, περιμένω να μας τα πεις. Ομολογώ οτι τα νούμερα που δίνω αναφέρονται στα επίσημα τεστ. Δεν έχω τρόπο να ψάξω και τα υπόλοιπα.

 

Εσύ δήλωσες μερικά μηνύματα πριν οτι το "ανέκοψαν" τα PCR, κάτι που διαψεύδεται από τα νούμερα. Εγώ δεν δήλωσα τίποτα για τις αιτίες....δε θα κάνω τη δουλειά των επιδημιολόγων, το είπα και νωρίτερα....ούτε είμαι εδώ για να κάνω δηλώσεις και να βγάζω συμπεράσματα που καμία επίσημη αρχή ή επιστήμονας δεν έχει διανοηθεί να βγάλει ως τώρα...

 

Τα τεστ ειναι σημαντικό εργαλείο, αλλά αν νομίζεις οτι δε θα υπήρχε το δεύτερο κύμα αν είχαν γίνει το καλοκαίρι, νομίζω οτι κοιτάς σε λάθος πλευρά. Αν νομίζεις οτι θα κοπει ο τουρισμός αλλά θα μπορείς να πηγαίνεις να διασκεδάζεις κανονικά και όλα θα είναι ΟΚ, τότε μάλλον έχεις την απάντηση που χρειάζεσαι γιατί η Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχει την κατάσταση που έχει...διότι μετά το τέλος της σαιζόν που δεν υπήρχαν πλέον τουρίστες, αυτό ακριβώς έγινε στην Ελλάδα, ήταν όλα "κανονικά"....πάρτι, μπουζούκια, συναυλίες, λιτανείες, πανηγύρια, γιορτές και δε συμμαζεύεται.... Το να λέγονται πράγματα του τύπου "πληρώνουμε το άνοιγμα του τουρισμού" είναι αφελή, αν όχι επικίνδυνα.

 

Αυτό που "πληρώνει" η Ελλάδα, όπως και οι περισσότερες χώρες, είναι οτι είχε την ψευδαίσθηση πως η ιστορία του κορονοιού θα κρατούσε μόνο 3 μήνες και δε θα επανερχόταν ποτέ....με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην καθυστέρηση του κράτους και τη συμπεριφορά του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα τουρισμού συνοδευτηκε από χαλάρωση μέτρων και ψευδαίσθηση ασφάλειας. Ακόμα κι οι πιο προσεκτικοί χαλάρωσαν ενώ οι αρνητές της πανδημίας βρήκαν πάτημα να ξεδώσουν.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Το άνοιγμα τουρισμού συνοδευτηκε από χαλάρωση μέτρων και ψευδαίσθηση ασφάλειας. Ακόμα κι οι πιο προσεκτικοί χαλάρωσαν ενώ οι αρνητές της πανδημίας βρήκαν πάτημα να ξεδώσουν.  

 

Η χαλάρωση είχε ξεκινήσει από τις 11 Μαιου και το άνοιγμα του τουρισμού (ένα μήνα μετά για μερικες χώρες και ενάμιση για τις υπόλοιπες) ήταν ένα από τα μέτρα της χαλάρωσης αυτής. Δεν ήταν η αιτία, ούτε και έγινε ανάποδα. Ο τουρισμός άνοιξε επειδή χαλάρωσαν τα μέτρα, δε χαλάρωσαν τα μέτρα επειδή άνοιξε ο τουρισμός....Όλες οι χώρες χαλάρωσαν τα μέτρα την ίδια περίοδο, μάλιστα αρκετές το έκαναν επίσης ακριβώς στις 11  Μαίου...

 

Η εναλλακτική, πάντως, αν ειλικρινά θα θέλαμε να αποφύγουμε το δεύτερο κύμα, δεν θα ήταν ποτέ μόνο το κλείσιμο του τουρισμού πολύ απλά γιατί δε θα είχε καμία αξία κάτι τέτοιο από μόνο του....θα ήταν γενικό lockdown "ακορντεόν" συνεχόμενα από το Μάρτιο μέχρι και σήμερα, για όλους τους τομείς της κοινωνίας. Έχουμε αναρωτηθεί αν η οικονομία και η κοινωνία θα ήταν ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο; Εδώ γκρινιάζουμε για ένα μήνα ρε παιδιά.....(και λογικό για κάποιους διότι τίθεται θέμα επιβίωσης, δεν είναι απλά οτι δε μπορούν να πάνε στη γιαγιά τους για καφέ...)

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Η χαλάρωση είχε ξεκινήσει από τις 11 Μαιου και το άνοιγμα του τουρισμού (ένα μήνα μετά για μερικες χώρες και ενάμιση για τις υπόλοιπες) ήταν ένα από τα μέτρα της χαλάρωσης αυτής. Δεν ήταν η αιτία, ούτε και έγινε ανάποδα.

Τότε ποια είναι η αιτία? Γιατί αυτή τη στιγμή η Ελλάδα έχει το πιο σκληρό lockdown στην Ευρώπη και τους περισσότερους νεκρούς στατιστικά? Γιατί τα μέτρα δεν αποδίδουν? Κατεστρέφεται αυτή τη στιγμή που μιλάμε η οικονομία της χώρας, στερούμαστε τις ατομικές μας ελευθερίες , σε λίγο θα είμαστε όλοι με αντικαταθλιπτικά , και σου λέει πληρότητα στις ΜΕΘ. Από το πρώτο lockdown τί κερδίσαμε? Από το δεύτερο ένα μήνα τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Τότε ποια είναι η αιτία? Γιατί αυτή τη στιγμή η Ελλάδα έχει το πιο σκληρό lockdown στην Ευρώπη και τους περισσότερους νεκρούς στατιστικά? Γιατί τα μέτρα δεν αποδίδουν? Κατεστρέφεται αυτή τη στιγμή που μιλάμε η οικονομία της χώρας, στερούμαστε τις ατομικές μας ελευθερίες , σε λίγο θα είμαστε όλοι με αντικαταθλιπτικά , και σου λέει πληρότητα στις ΜΕΘ. Από το πρώτο lockdown τί κερδίσαμε? Από το δεύτερο ένα μήνα τώρα? 

 

Η αιτία ήταν η υπεραισιοδοξία, η ανάγκη να δουλέψει κόσμος μετά από 2 μήνες κλεισούρα και, ας είμαστε ειλικρινείς, και το οτι κανένας δε θα δεχόταν με 0 κρούσματα να του πούνε να κάτσει τον Αύγουστο στο διαμέρισμα με 40 βαθμούς.

 

Δεν καταλαβαίνω ποια ειναι η αντιπρόταση πάντως....θα έπρεπε να έχει μείνει 7 μήνες κλειστό το 30% της ελληνικής οικονομίας προκειμένου να μην κλείσει το άλλο 30% για ένα ή δύο μήνες το χειμώνα; Και ποιος αξιολογεί ποιο κομμάτι της κοινωνίας θα πάει για οριστικό φούντο και ποιος θα επιβιώσει; Μιλάμε για έναν αναπνευστικό ιό, το δεύτερο κύμα θα ερχόταν ούτως ή άλλως το χειμώνα....get over it, δεν είναι θέμα χειρισμού, είναι θέμα βιολογίας....αρκετοί το λέγανε από τότε άλλωστε, απλώς όχι η ξεκάθαρα η επίσημη πολιτεία.....και δυστυχώς κρίμα που πίστεψαν το παραμύθι της Σαντορίνης μερικοί.... Η Σαντορίνη άνοιξε για να δουλέψουν οι άνθρωποι 3 μήνες, δεν άνοιξε επειδή εξαφανίστηκε ο ιός....Και κατά τη γνώμη μου, καλώς άνοιξε όταν άνοιξε και για όσο άνοιξε.....δεν υπήρχαν καθόλου κρούσματα, το σύστημα υγείας είχε τα περιθώρια και ο κόσμος έπρεπε να φάει. Τώρα, αν έπρεπε να γίνουν τα τεστ ναι, ίσως, κατά τη γνώμη μου (αν και θα έκοβαν πολύ κίνηση). Αλλά νομίζω οτι και με τα τεστ πάλι σήμερα εδώ θα είμασταν και θα λέγαμε τα ίδια....κι αν όχι σήμερα, σε 2-3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Η αιτία ήταν η υπεραισιοδοξία, η ανάγκη να δουλέψει κόσμος μετά από 2 μήνες κλεισούρα και, ας είμαστε ειλικρινείς, και το οτι κανένας δε θα δεχόταν με 0 κρούσματα να του πούνε να κάτσει τον Αύγουστο στο διαμέρισμα με 40 βαθμούς.

 

Δεν καταλαβαίνω ποια ειναι η αντιπρόταση πάντως....θα έπρεπε να έχει μείνει 7 μήνες κλειστό το 30% της ελληνικής οικονομίας προκειμένου να μην κλείσει το άλλο 30% για ένα ή δύο μήνες το χειμώνα; Και ποιος αξιολογεί ποιο κομμάτι της οικονομίας θα πάει για οριστικό φούντο και ποιος θα επιβιώσει; Μιλάμε για έναν αναπνευστικό ιό, το δεύτερο κύμα θα ερχόταν ούτως ή άλλως το χειμώνα....get over it....αρκετοί το λέγανε από τότε άλλωστε, απλώς όχι η ξεκάθαρα η επίσημη πολιτεία.....και δυστυχώς κρίμα που πιστέψαμε το παραμύθι της Σαντορίνης. Η Σαντορίνη άνοιξε για να δουλέψουν οι άνθρωποι 3 μήνες, δεν άνοιξε επειδή εξαφανίστηκε ο ιός....

Μα εγώ δεν θεωρώ ότι είμαστε σε αυτή την κατάσταση επειδή πήγε ο κόσμος διακοπές και ήρθαν τουρίστες. Βέβαια, για να τα λέμε και αυτά, είμασταν μπάτε σκύλοι αλέστε. Ερχόντουσαν από εξωτερικό χωρίς τεστ και όποιος ήθελε έμπαινε εθελοντικά σε καραντίνα . Φέξε μου και γλίστρησε. Σαν λυσσασμένοι πειναλέοι κάναμε. 

Δεύτερο κύμα υπάρχει παντού παρά το πρώτο lockdown, νεκροί υπάρχουν παντού (τόσο αυστηρό lockdown μόνο εδώ βέβαια). Μήπως τα οριακά απάνθρωπα αυτά μέτρα δεν οφελούν τελικά? Μήπως καταστρεφόμαστε κάνοντας μια τρύπα στο νερό? Διάβαζα πριν καιρό τις απόψεις ενός Σουδού επιδημιολόγου , που έλεγε οτι κάνουμε ακριβώς αυτό που δεν πρέπει να κάνουμε. "Χτυπάμε" τον ιό στο δυνατό του σημείο, δηλαδή στη μεταδοτικότητα του, αντί να τον χτυπήσουμε στο αδύναμο σημείο του, που είναι η χαμηλή νοσηρότητα και η πολύ μικρή θνητότητα. Έχουμε κρυφτεί και περιμένουμε είτε να βαρεθεί ο ιός και να φύγει, είτε το θαυματουργό εμβόλιο. Που μακάρι να είναι, αλλά σίγουρα αυτό θα το μάθουμε αφού θα έχουμε γίνει πειραματόζωα (που θα γίνουμε τελικά, βάσει των όσων ακούγονται οτι ουσιαστικά ούτε απο το σπίτι σου δεν θα μπορείς να βγεις ανεμβολίαστος). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...