Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φτσικα κι έχεις ανάγκες αλλα αυτο μπορει να αυτοσυντηρηθει σε μεγάλο βαθμο

 

Just now, Yovanna είπε:

@jellyfishch περαστικά και γρήγορα στη μαμά σου!

Υπάλληλος μας έχει παιδί με σπαστική τετραπληγία που πηγαίνει σε ειδικό σχολείο. Έχει και μωρό! Η γυναίκα του εργάζεται ως νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο. Το μωρό είναι με τη γιαγιά. Λέει πάλι καλά που είναι ανοιχτό το σχολείο. Θα ήταν αδύνατον να αναλάβει η γιαγιά και τον μεγάλο!

Ευχαριστω πολύ. Δηλαδή εγώ που θα πρέπει να πηγαίνω και ο διευθυντής δε μου δίνει άδεια ειδικού σκοπού, θα πρέπει να καταδικάσω τη μητέρα μου να κολλήσει? 

Οι άλλες περιπτώσεις που ανέφερα? Ενηλικες αμέα, τμήματα ένταξης, ιδιωτικά θεραπευόμενοι? αρκετά βαριές περιπτώσεις κι εκεί. Με εμάς τους εκπαιδευτικούς? Ως συνήθως δεν ακουγόμαστε πουθενα... ούτε και παίρνουμε κάποιο έξτρα επίδομα ή κάποιου είδους διευκόλυνση αυτήν την περίοδο.

Τέλος, όχι, δεν μπορώ να αφήσω τον μικρό μόνο του γιατί ή θα βάλει φωτιά στο σπίτι ή θα πάθει ψυχολογικό τραλαλά, ή και τα δύο...Και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τον αφήσω μέχρι μία εύλογη ηλικία..

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, jellyfishch είπε:

 

Ευχαριστω πολύ. Δηλαδή εγώ που θα πρέπει να πηγαίνω και ο διευθυντής δε μου δίνει άδεια ειδικού σκοπού, θα πρέπει να καταδικάσω τη μητέρα μου να κολλήσει? 

Οι άλλες περιπτώσεις που ανέφερα? Ενηλικες αμέα, τμήματα ένταξης, ιδιωτικά θεραπευόμενοι? αρκετά βαριές περιπτώσεις κι εκεί. Με εμάς τους εκπαιδευτικούς? Ως συνήθως δεν ακουγόμαστε πουθενα... ούτε και παίρνουμε κάποιο έξτρα επίδομα ή κάποιου είδους διευκόλυνση αυτήν την περίοδο.

 

Νομίζω πως αυτό είναι το άδικο: για διάφορους λόγους, οι οποίοι φυσικά είναι έγκυροι, εργάζεστε κανονικά και χωρίς μέτρα προφύλαξης - σε αντίθεση πχ με το υγιειονομικό προσωπικό. Κι εσείς δεν είστε υγειονομικοί, αλλά τώρα σας ζητείται να κινδυνέψετε κι εσείς και οι οικείοι σας, και χωρίς καμία υλική ή άυλη αναγνώριση.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, μόνο κουράγιο και καλή τύχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα απαντήσω την ερώτηση αυτή χωρίς έρευνα και στοιχεία...

 

Από που κι ως που είναι σαφές; Έχει γίνει κάποια σχετική έρευνα που να ταξινομεί τους παράγοντες εκείνους που οδήγησαν στο δεύτερο κύμα; Κι εγώ σου λέω οτι δεν ήταν ο τουρισμός μόνο, ήταν ο τουρισμός συν άλλοι 15 παράγοντες που μπορώ να απαριθμήσω, αλλά δε μπορώ να πω τίποτα για το πως ταξινομούνται μεταξύ τους και αν υπάρχει κάποιος με σημαντική βαρύτητα......Εντάξει, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά άλλο πράγμα τι υποψιάζεσαι οτι μπορεί να ισχύει κι άλλο πράγμα να οδηγείσαι σε συμπεράσματα.

 

Δηλαδή αν δεν είχε ανοίξει ο τουρισμός πιστεύεις οτι δεν θα υπήρχε δεύτερο κύμα; Αν αντιστρέψω αυτό που λες για την Κύπρο, τότε γιατί με PCR στους τουρίστες (δεν το γνωρίζω, αλλά παίρνω ως δεδομένο αυτό που λες) τελικά έχει τα ίδια κρούσματα, ποσοστιαία, με την Ελλάδα; Και με μία πρόχειρη ματιά, ο αριθμός των τεστ που γίνονται (ανά 100 χιλιάδες κατοίκους) δεν είναι πολύ διαφορετικός από αυτά που γίνονται στην Ελλάδα. 

 

Το οτι μια χώρα μένει ανοιχτή δεν έχει να κάνει μόνο με την επιδημιολογική της εικόνα αλλά με πολλούς άλλους παράγοντες....είτε επειδή μπορούν να ανταπεξέλθουν στο δεύτερο κύμα, είτε επειδή έχουν αποφασίσει να το ρισκάρουν για λόγους οικονομικούς, κουλτούρας κλπ. Το οτι η Ελλάδα έκλεισε δε σημαίνει οτι τα πάει χειρότερα, αντικειμενικά, από άλλες χώρες και το οτι μια άλλη χώρα έμεινε ανοιχτή δεν σημαίνει οτι τα πάει, επιδημιολογικά, καλύτερα.  Απλώς τίθεται αλλού το όριο ανοχής και δε νομιζω οτι μπορούμε να το απλουστεύσουμε απλώς και μόνο σε μία αιτία, όπως ο τουρισμός.

Δεν έχει η Κύπρος τα ίδια κρούσματα με την Ελλάδα. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω με ποια στοιχεία το γράφεις. Η Κύπρος αυτή τη στιγμή ξαναλέω είναι σε κανονικότητα με ρεβεγιον σε εστιατόρια κλπ. Θα το θέσω αλλιώς για να γίνω κατανοητή. Στην Ελλάδα απαγορεύτηκε η μετακίνηση από νομο σε νομό για την αποφυγή της διασποράς και ορθώς. Γιατι αν πήγαινε κόσμος από Θεσσαλονίκη στη Λευκάδα πχ που δεν έχουν κρούσματα καταλαβαίνεις τι θα γινόταν. Πώς το καλοκαίρι θεωρήθηκε πως το ίδιο δεν θα ισχύσει με κόσμο που ερχόταν σωρηδον από Βέλγιο πχ? Γιατι όντως χάρη στο μετρό απαγόρευσης μετακίνησης η διασπορά στη Λευκάδα πχ παραμένει μηδενική. Αντιστοίχως το ίδιο θα γινόταν στην Ελλάδα αν αντί να αφήσουμε κόσμο από βεβαρυμενες περιοχές να μπει έτσι τον έλεγχαμε κάπως όπως έκανε η Κύπρος. Η οδηγία της ΕΕ ήταν σαφής : η μετακίνηση μεταξύ χωρών με αντίστοιχο επιδημιολογικη φορτίο μπορεί να γίνει ελεύθερα. Εμείς δεν είχαμε αντίστοιχο φορτίο ήμασταν πολύ καλύτερα απολους το καλοκαίρι 

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδικά σχολεία είναι μια πονεμένη ιστορία. Μερη που δεν μπορεί να τηρηθεί κανένα μέτρο. Υπήρξαν ομάδες γονέων που πίεσαν να μείνουν ανοιχτά. Μετά προτάθηκε να γίνονται τακτικά τεστ όμως πολλά παιδιά που ειναο στο φάσμα δεν δέχονται να γίνονται τεστ γιατί τα παιδιά τους δεν συνεργάζονται στους γιατρούς κ τους μένει μετά η άρνηση για καιρό, κ δεν έχουν άδικο σ αυτό. Προφανώς έπρεπε να βρεθούν άλλες λύσεις, γιατί αυτό που για παράδειγμα αποσιωπούν οι γονείς που τα θέλουν ανοιχτά, είναι το ποσοστό των ειδικών που κλείνει από συρροές κρουσμάτων. Επίσης υπάρχουν  γονείς που τα παιδιά τους έχουν και συννοσηροτητες και τα οποία προφανώς κινδυνεύουν σ αυτό το περιβάλλον, αλλά η δίκη τους πλευρά δεν έχει ακουστεί. κ τέλος υπάρχουν παιδιά ΑμεΑ που φοιτούν στα γενικα σχολεία και δεν πηγαίνουν σχολείο προφανώς τώρα, ενώ έχουν κ εκείνα τις ίδιες δυσκολίες κ ανάγκες. Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. απλώς τώρα «εξυπηρετήθηκε» μια προβεβλημένη ομάδα που άσκησε πίεση κ θεωρήθηκε «χρησιμο» επικοινωνιακά να γίνει το χατίρι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Νομίζω πως αυτό είναι το άδικο: για διάφορους λόγους, οι οποίοι φυσικά είναι έγκυροι, εργάζεστε κανονικά και χωρίς μέτρα προφύλαξης - σε αντίθεση πχ με το υγιειονομικό προσωπικό. Κι εσείς δεν είστε υγειονομικοί, αλλά τώρα σας ζητείται να κινδυνέψετε κι εσείς και οι οικείοι σας, και χωρίς καμία υλική ή άυλη αναγνώριση.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, μόνο κουράγιο και καλή τύχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου.

Κ όμως κ το υγειονομικό προσωπικό αν δεν είναι επιβεβαιωμένο περιστατικό covid  δεν φοράει την στολή του, μόνο μάσκα όπως όλος ο κόσμος, οπότε μπορεί πολύ εύκολα να κολλήσει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

@jellyfishch ως έγκυος δεν δικαιούσαι άδεια ευπαθούς ομάδας αυτή την περίοδο? Ισχύει κάτι διαφορετικό για τις εκπαιδευτικούς εγκύους?

 

 

 

Μιλάω και για τους συνάδελφους που δεν είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης.. Ασε που είχα αποβολές και δε βγήκα κατ ευθείαν για να μην κάνω ανακοινώσεις και μετά γυρνάω πάλι πίσω.. Έχω κανα διβδόμαδο που βγήκα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα ειδικά σχολεία είναι μια πονεμένη ιστορία. Μερη που δεν μπορεί να τηρηθεί κανένα μέτρο. Υπήρξαν ομάδες γονέων που πίεσαν να μείνουν ανοιχτά. Μέρα προτάθηκε να γίνονται τακτικά τεστ όμως πολλά παιδιά που ειναο στο φάσμα δεν δέχονται να γίνονται τεστ γιατί τα παιδιά τους δεν συνεργάζονται στους γιατρούς κ τους μένει μετά η άρνηση για καιρό, κ δεν έχουν άδικο σ αυτό. Προφανώς έπρεπε να βρεθούν άλλες λύσεις, γιατί αυτό που για παράδειγμα αποσιωπούν οι γονείς που τα θέλουν ανοιχτά, είναι το ποσοστό των ειδικών που κλείνει από συρροές κρουσμάτων. Επίσης υπάρχουν  γονείς που τα παιδιά τους έχουν και συννοσηροτητες και τα οποία προφανώς κινδυνεύουν σ αυτό το περιβάλλον, αλλά η δίκη τους πλευρά δεν έχει ακουστεί. κ τέλος υπάρχουν παιδιά ΑμεΑ που φοιτούν στα γενικα σχολεία και δεν πηγαίνουν σχολείο προφανώς τώρα, ενώ έχουν κ εκείνα τις ίδιες δυσκολίες κ ανάγκες. Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. απλώς τώρα «εξυπηρετήθηκε» μια προβεβλημένη ομάδα που άσκησε πίεση κ θεωρήθηκε «χρησιμο» επικοινωνιακά να γίνει το χατίρι. 

 

Η αδυναμία τήρησης μέτρων νομίζω είναι που κάνει την διαφορά, γιατί κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές δουλειές που οι υπάλληλοι δεν μπορούν να μείνουν σπίτι, ακόμα κι αν έχουν μικρά παιδιά. Βέβαια, αυτό του διευθυντή "δεν δίνω άδειες ειδικού σκοπού" δεν το καταλαβαίνω, στο χέρι του είναι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Η αδυναμία τήρησης μέτρων νομίζω είναι που κάνει την διαφορά, γιατί κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές δουλειές που οι υπάλληλοι δεν μπορούν να μείνουν σπίτι, ακόμα κι αν έχουν μικρά παιδιά. Βέβαια, αυτό του διευθυντή "δεν δίνω άδειες ειδικού σκοπού" δεν το καταλαβαίνω, στο χέρι του είναι?

Αυτή την έντολή έχει από τους ανώτερούς του, αυτό μας είπε. Είναι πολύ καλός διευθυντής, αλλά είναι και αυτός υπάλληλος και δέχεται εντολές.

Just now, Έσπερος είπε:

Τα ειδικά σχολεία είναι μια πονεμένη ιστορία. Μερη που δεν μπορεί να τηρηθεί κανένα μέτρο. Υπήρξαν ομάδες γονέων που πίεσαν να μείνουν ανοιχτά. Μετά προτάθηκε να γίνονται τακτικά τεστ όμως πολλά παιδιά που ειναο στο φάσμα δεν δέχονται να γίνονται τεστ γιατί τα παιδιά τους δεν συνεργάζονται στους γιατρούς κ τους μένει μετά η άρνηση για καιρό, κ δεν έχουν άδικο σ αυτό. Προφανώς έπρεπε να βρεθούν άλλες λύσεις, γιατί αυτό που για παράδειγμα αποσιωπούν οι γονείς που τα θέλουν ανοιχτά, είναι το ποσοστό των ειδικών που κλείνει από συρροές κρουσμάτων. Επίσης υπάρχουν  γονείς που τα παιδιά τους έχουν και συννοσηροτητες και τα οποία προφανώς κινδυνεύουν σ αυτό το περιβάλλον, αλλά η δίκη τους πλευρά δεν έχει ακουστεί. κ τέλος υπάρχουν παιδιά ΑμεΑ που φοιτούν στα γενικα σχολεία και δεν πηγαίνουν σχολείο προφανώς τώρα, ενώ έχουν κ εκείνα τις ίδιες δυσκολίες κ ανάγκες. Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. απλώς τώρα «εξυπηρετήθηκε» μια προβεβλημένη ομάδα που άσκησε πίεση κ θεωρήθηκε «χρησιμο» επικοινωνιακά να γίνει το χατίρι. 

Τα είπες όλα..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Η αδυναμία τήρησης μέτρων νομίζω είναι που κάνει την διαφορά, γιατί κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές δουλειές που οι υπάλληλοι δεν μπορούν να μείνουν σπίτι, ακόμα κι αν έχουν μικρά παιδιά. Βέβαια, αυτό του διευθυντή "δεν δίνω άδειες ειδικού σκοπού" δεν το καταλαβαίνω, στο χέρι του είναι?

Ε μα γι αυτό μιλούν. Αλλιώς πολλοί εκπαιδευτικοί είναι στα σχολεία κ κάνουν από κει εξαποστασεως λόγω υποδομών, δεν είναι ότι όλοι κάθονται σπίτι κ ζηλεύουν οι της ειδικής. 

 

Οι άδειες είναι στο χέρι του διευθυντή. η γραμμή είναι να μη δοθούν. να κρίνουν με βάση τις ανάγκες, την ηλικία των παιδιών, την εργασία του συζύγου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

'Όταν το lockdown κρατάει μήνες, δεν σώζεσαι με τις άδειες. Να πάρεις μια βδομάδα? 10 μέρες? Να πάρει και άλλος γονιός άλλη μια? Πόσο να λείψεις πια? Τον υπόλοιπο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ όμως κ το υγειονομικό προσωπικό αν δεν είναι επιβεβαιωμένο περιστατικό covid  δεν φοράει την στολή του, μόνο μάσκα όπως όλος ο κόσμος, οπότε μπορεί πολύ εύκολα να κολλήσει κάτι!

 

Ναι, αλλά όλος ο κόσμος φοράει μάσκα και τηρεί τις προφυλάξεις στο μέτρο του δυνατού. Στα ειδικά σχολεία δεν μπορούν ούτε να κάνουν τεστ στους μαθητές σε περίπτωση συμπτωμάτων. Έγκυροι οι λόγοι, επαναλαμβάνω, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι δάσκαλοι είναι ξυπόλυτοι στα αγκάθια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε μα γι αυτό μιλούν. Αλλιώς πολλοί εκπαιδευτικοί είναι στα σχολεία κ κάνουν από κει εξαποστασεως λόγω υποδομών, δεν είναι ότι όλοι κάθονται σπίτι κ ζηλεύουν οι της ειδικής. 

 

Οι άδειες είναι στο χέρι του διευθυντή. η γραμμή είναι να μη δοθούν. να κρίνουν με βάση τις ανάγκες, την ηλικία των παιδιών, την εργασία του συζύγου. 

 

Αυτό ισχύει και στην εταιρεία που δουλεύω εγώ, καθώς η μισή της δραστηριότητα δεν μπορεί να λάβει χώρα εξ αποστάσεως. Αναγκαστικά σταθμίζονται οι συνθήκες του καθενός.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό ισχύει και στην εταιρεία που δουλεύω εγώ, καθώς η μισή της δραστηριότητα δεν μπορεί να λάβει χώρα εξ αποστάσεως. Αναγκαστικά σταθμίζονται οι συνθήκες του καθενός.

 

Προφανώς αυτό είναι λογικό να συμβαίνει. Απλώς το επισημαίνω γιατί υπάρχει η εντύπωση για τους εκπαιδευτικούς ότι τις άδειες τις δίνουν για πλάκα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

 

Ευχαριστω πολύ. Δηλαδή εγώ που θα πρέπει να πηγαίνω και ο διευθυντής δε μου δίνει άδεια ειδικού σκοπού, θα πρέπει να καταδικάσω τη μητέρα μου να κολλήσει? 

Οι άλλες περιπτώσεις που ανέφερα? Ενηλικες αμέα, τμήματα ένταξης, ιδιωτικά θεραπευόμενοι? αρκετά βαριές περιπτώσεις κι εκεί. Με εμάς τους εκπαιδευτικούς? Ως συνήθως δεν ακουγόμαστε πουθενα... ούτε και παίρνουμε κάποιο έξτρα επίδομα ή κάποιου είδους διευκόλυνση αυτήν την περίοδο.

Τέλος, όχι, δεν μπορώ να αφήσω τον μικρό μόνο του γιατί ή θα βάλει φωτιά στο σπίτι ή θα πάθει ψυχολογικό τραλαλά, ή και τα δύο...Και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τον αφήσω μέχρι μία εύλογη ηλικία..

 

Εννοείται ότι δεν μπορεί να μείνει μόνος του.oμως όταν εσύ κάνεις τηλεκπαιδευση από το σπιτι δεν εχει αναγκηβτο 100% της προσοχής σου.Μην συγκρίνουμε ομως τωρα ανόμοια πραγματα.Εχεις αναγκη από κάποιον να κρατάει το παιδι αλλα οχι τις ίδιες λειτουργικές ανάγκες με ένα παιδί αμεα.

Ισως ολοι να είχατε διαβάσει την επιστολή μιας μητέρας με παιδί με αυτισμό στον πρωθυπουργό που ζητούσε την άδεια να αφήνει το παοδι της να κανει κάποια δραστηριότητα.Και δεν είναι μονο οι εκπαοδευτικοι το θεμα αλλα ολες οι ειδικότητες απανταχού στον πλανήτη που έχουν ανάγκη από στήριξη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 

'Όταν το lockdown κρατάει μήνες, δεν σώζεσαι με τις άδειες. Να πάρεις μια βδομάδα? 10 μέρες? Να πάρει και άλλος γονιός άλλη μια? Πόσο να λείψεις πια? Τον υπόλοιπο καιρό?

 

Προφανώς για κάποιους το lockdown είναι πιο εύκολο από κάποιους άλλους, από πρακτικής άποψης.

 

Άλλο να υπάρχουν δύο γονείς που δουλεύουν και οι δύο από το σπίτι με παιδιά σχολικής ηλικίας (αυτή είναι η δική μας περίπτωση και νιώθω πολύ τυχερή), άλλο να δουλεύεις από το σπίτι αλλά να έχεις μωρό/ά, άλλο να είναι και οι δύο γονείς σε αναστολή, άλλο να είναι και οι δύο υπάλληλοι χωρίς δυνατότητα εργασίας από το σπίτι κλπ.

 

Τα περισσότερα σπίτια αυτή την περίοδο (από αυτά που ξέρω εγώ τουλάχιστον) έχουν τουλάχιστον έναν γονιό που είτε δεν δουλεύει καθόλου, είτε μπορεί να δουλέψει από το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ισως ολοι να είχατε διαβάσει την επιστολή μιας μητέρας με παιδί με αυτισμό στον πρωθυπουργό που ζητούσε την άδεια να αφήνει το παοδι της να κανει κάποια δραστηριότητα.

Φαίνεται ότι η ίδια μητέρα φρόντισε να ρίχνουν ανοιχτά και τα ειδικά σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Φαίνεται ότι η ίδια μητέρα φρόντισε να ρίχνουν ανοιχτά και τα ειδικά σχολεία. 

Αυτο το σκεφτηκα κ εγω οτι έγινε μέσω της στάσης της.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοείται ότι δεν μπορεί να μείνει μόνος του.oμως όταν εσύ κάνεις τηλεκπαιδευση από το σπιτι δεν εχει αναγκηβτο 100% της προσοχής σου.Μην συγκρίνουμε ομως τωρα ανόμοια πραγματα.Εχεις αναγκη από κάποιον να κρατάει το παιδι αλλα οχι τις ίδιες λειτουργικές ανάγκες με ένα παιδί αμεα.

Ισως ολοι να είχατε διαβάσει την επιστολή μιας μητέρας με παιδί με αυτισμό στον πρωθυπουργό που ζητούσε την άδεια να αφήνει το παοδι της να κανει κάποια δραστηριότητα.Και δεν είναι μονο οι εκπαοδευτικοι το θεμα αλλα ολες οι ειδικότητες απανταχού στον πλανήτη που έχουν ανάγκη από στήριξη 

Τελικά μιλάμε για φύλλαξη ή για εκπαίδευση?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Τελικά μιλάμε για φύλλαξη ή για εκπαίδευση?

Μιλάμε και για τα δυο.κ στην συγκεκριμένη περίπτωση και για περίθαλψη που ειναι πολυ σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μιλάμε και για τα δυο.κ στην συγκεκριμένη περίπτωση και για περίθαλψη που ειναι πολυ σημαντική.

Όμως εμείς είμαστε εκπαιδευτικοί..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Προφανώς για κάποιους το lockdown είναι πιο εύκολο από κάποιους άλλους, από πρακτικής άποψης.

 

Άλλο να υπάρχουν δύο γονείς που δουλεύουν και οι δύο από το σπίτι με παιδιά σχολικής ηλικίας (αυτή είναι η δική μας περίπτωση και νιώθω πολύ τυχερή), άλλο να δουλεύεις από το σπίτι αλλά να έχεις μωρό/ά, άλλο να είναι και οι δύο γονείς σε αναστολή, άλλο να είναι και οι δύο υπάλληλοι χωρίς δυνατότητα εργασίας από το σπίτι κλπ.

 

Τα περισσότερα σπίτια αυτή την περίοδο (από αυτά που ξέρω εγώ τουλάχιστον) έχουν τουλάχιστον έναν γονιό που είτε δεν δουλεύει καθόλου, είτε μπορεί να δουλέψει από το σπίτι. 

Εμείς δουλεύουμε και οι 2 εκτός. Αυτή τη βδομάδα ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι, αλλά δεν γίνεται να φροντίζει/προσέχει και ένα τρίχρονο παράλληλα.. Πρέπει να είναι απίκο..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο δίκαιο σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν να γίνει ότι έγινε σε άλλες χώρες. Τα παιδιά ΑΜΕΑ συνέχισαν να πηγαίνουν στο σχολείο, όπως και τα παιδιά γονιών που δεν μπορούσαν και οι 2 να δουλέψουν από το σπίτι. Έτσι, όταν ο εκπαιδευτικος θα έπρεπε να δουλέψει, και εξίσου έπρεπε να δουλέψει και ο άλλος γονιός γιατί πχ ήταν νοσηλευτης, τότε το παιδί μπορούσε να πάει στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς δουλεύουμε και οι 2 εκτός. Αυτή τη βδομάδα ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι, αλλά δεν γίνεται να φροντίζει/προσέχει και ένα τρίχρονο παράλληλα.. Πρέπει να είναι απίκο..

Μια μέρα που έκανα μάθημα χωρίς την νταντά (που πραγματικά εύχομαι να μην ξανακάνω) ο γιος μ έπεσε από τον καναπέ έκανε καρούμπαλο κ πλαντάξει στο κλάμα. εγω τα έχασα κ τον πήρα αγκαλιά αλλά συνέχισε να κλαίει κ ακουγόταν από το μικρόφωνο. δεν ξέρω πώς το σκέφτηκα εκείνη την ώρα, θα μπορούσα να τους βαλω μια άσκηση ή να διαβάσει κάποιος κάτι κ να κλείσω για λίγο το μικρόφωνο μου. αλλά δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα ότι οι γονείς που ακούνε το μάθημα θα το σχολίαζαν.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , maripoz είπε:

Στις άλλες χώρες τις Ευρώπης που λες υπήρχε συνεχώς μεγάλη διασπορά, ποτέ δεν φτάσανε στα μηδενικά σχεδόν κρούσματα που είχαμε εμείς μετά το lockdown της άνοιξης. Αντίστοιχες χώρες με εμάς ήταν πχ η Κύπρος, η Φινλανδία, η Νορβηγία που άνοιξαν πολύ προσεχτικά τα σύνορα (πχ η Κύπρος που είναι εξίσου τουριστική με εμάς άνοιξε μόνο με pcr). Αυτές οι χώρες τώρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ουσιαστικά δεν έχουν βιωσει δεύτερο κύμα. Εμείς από την άλλη έχουμε περισσότερους θανάτους κατά κεφαλήν σχεδόν από όλες τις χώρες της Ευρώπης και έχουμε και τα αυστηροτερα μέτρα. Πχ Σουηδία που έχουμε ίδιο πληθυσμό και δεν έχουν σχεδόν καθόλου μέτρα είχαν προχθές 117 θανάτους το τριήμερο και ήταν ο χειρότερος απολογισμός εδώ και μήνες. Εμείς τόσους έχουμε σε μια μέρα με lockdown ένα μήνα τώρα. Οι άλλοι Χωρίς μετρα

Ναι τα πάμε ανεξήγητα χάλια! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...