Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb said:

 

Δεν διαφωνώ. Απλα λέγοντας κουλτούρα οι πιο πολλοι που έγραψαν εδώ νομίζω πως εννοούν ότι οι βόρειοι σκέφτονται "δεν πειράζει αν κρυώνουμε γιατί το έξω είναι καλύτερο για τους Χ λόγους" κλπ, ενώ πιστεύω ότι απλά δεν κρυώνουν καν γιατί το έχουν συνηθίσει!

 

Ναι, προφανώς, και Έλληνας να είναι κάποιος σε ανάλογο κλίμα, μετά από κάποια χρόνια δε νομίζω οτι τον ενοχλεί πλέον μια θερμοκρασία της τάξης 0-5 βαθμοί....ενδεχομένως και λιγότερο. Βέβαια εντάξει, δε νομίζω οτι κοιμούνται με ζακετάκι στο χιόνι τα παιδιά, προφανώς είναι ντυμένα με τον τρόπο που πρέπει.

 

Πάντως η αλήθεια ειναι οτι και το να είναι όλη μέρα μέσα σε μια κλειστή αίθουσα τόσα άτομα, καθαρά από άποψη υγείας, αμφιβάλλω αν δεν είναι χειρότερο....εγώ προσωπικά δεν αντέχω ούτε 5 λεπτά εκεί μέσα όταν πάω στο τέλος της ημέρας να την πάρω...σχεδόν "μυρίζω" τις αρρώστιες στον αέρα και δεν ειμαι και καθόλου μικροβιοφοβικος. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

Πάντως η αλήθεια ειναι οτι και το να είναι όλη μέρα μέσα σε μια κλειστή αίθουσα τόσα άτομα, καθαρά από άποψη υγείας, αμφιβάλλω αν δεν είναι χειρότερο....εγώ προσωπικά δεν αντέχω ούτε 5 λεπτά εκεί μέσα όταν πάω στο τέλος της ημέρας να την πάρω...σχεδόν "μυρίζω" τις αρρώστιες στον αέρα και δεν ειμαι και καθόλου μικροβιοφοβικος. :P

Απλώς πολλοί μπερδεύουν την καθαριότητα του χώρου με την «καθαριότητα» του αέρα από τα σταγονίδια της αναπνοής κ θεωρούν ότι αν είσαι κάπου που όλα αστράφτουν, χωρίς παπούτσια φυσικά, δεν λερώνεσαι με φυσικά πράγματα όπως το χώμα (ή κ με φαγητό), όλα είναι οκ από άποψης υγιεινής. Συνήθως οι ίδιοι που το πιστεύουν αυτό θεωρούν ότι στο κρύο αρρωσταίνεις κ ότι μόλις μπει οκτώβριος τα παιδιά πρέπει να φοράνε 10 στρώσεις ρούχα για να μην αρρωστήσουν. Αυτό είναι θέμα κουλτούρας, όχι συνήθειας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απλώς πολλοί μπερδεύουν την καθαριότητα του χώρου με την «καθαριότητα» του αέρα από τα σταγονίδια της αναπνοής κ θεωρούν ότι αν είσαι κάπου που όλα αστράφτουν, χωρίς παπούτσια φυσικά, δεν λερώνεσαι με φυσικά πράγματα όπως το χώμα (ή κ με φαγητό), όλα είναι οκ από άποψης υγιεινής. Συνήθως οι ίδιοι που το πιστεύουν αυτό θεωρούν ότι στο κρύο αρρωσταίνεις κ ότι μόλις μπει οκτώβριος τα παιδιά πρέπει να φοράνε 10 στρώσεις ρούχα για να μην αρρωστήσουν. Αυτό είναι θέμα κουλτούρας, όχι συνήθειας. 

Ναι είναι πολλοί αυτοί που δεν ανοίγουν παράθυρα γενικά, φοβούνται τον αέρα και το κρύο. Εγώ προσωπικά δεν αντέχω να είμαι σε χώρο που όλα είναι κλειστά. Θέλω να ανακυκλώνεται ο αέρας, αλλιώς υποφέρω. Παντα κοιμόμουν με ανοιχτό παράθυρο ακόμα και το Γενάρη αλλά ο άντρας μου το θεωρεί αδιανόητο και πλέον το κλείνω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για άλλους, εγώ πάντως όντως δεν θέλω ανοιχτά παράθυρα το χειμώνα όχι γιατί φοβάμαι μην αρρωστήσω αλλά γιατί πολύ απλά κρυώνω! Το χειμώνα δεν πολυβγαινω με το μωρό επίσης επειδή κρυώνω εγώ, όχι για να μην αρρωστήσει. Και θυμάμαι στο μεταπτυχιακό μου που οι μισοί όντως ήθελαν όπως λέτε ανοιχτά παράθυρα για να νιώθουν φρέσκο αέρα, το οποιο όντως είναι σωστό από πλευράς υγιεινής. Όσοι θέλαμε κλειστά δεν ήταν επειδή δεν συμφωνούσαμε, απλά κρυωναμε. Αυτό εννοω δεν είναι μόνο κουλτούρα, είναι και το ποσό αντέχεις το κρύο. Θέμα κουλτούρας θα ήταν αν κρύωναν αλλά παρόλα αυτά τα ήθελαν ανοιχτά για λόγους υγιεινής. Δεν κρύωναν ομως, αντιθέτως ένιωθαν αποπνικτικά. Οπότε είναι (και) θέμα αν κρυώνεις ή όχι. Δεν κρυώνουν όλοι το ίδιο. Εγώ είμαι πάντα στο σπίτι με φανελάκι, μπλούζα και ρόμπα φλις ενώ ο άντρας μου σκέτη μπλούζα χωρίς φανελάκι (ούτε έξω φοράει). Θέλω μάλιστα το φανελάκι μέσα από το παντελόνι αλλιώς νιώθω κρύο στη μεση-πλατη. Τη νύχτα έχω και κουβέρτα και κουβερλι ενω ο άντρας μου φοράει κοντομανικη πιτζάμα. Η μικρή επίσης δεν κρυώνει, φοράει πολύ λιγότερα από εμένα και βγάζει συνέχεια τις κάλτσες της. Οπότε κάθε άνθρωπος αισθάνεται το κρύο διαφορετικά και είναι λογικό κάποιος που ζει σε πιο κρύο κλιμα να το έχει συνηθίσει (κι εγώ το εξάμηνο που έζησα στο εξωτερικό δεν κρύωνα τόσο). Αυτό εννοω λέγοντας πως δεν είναι απλά ότι έχουν εμπεδώσει το "δεν αρρωσταίνεις λόγω κρύου" και το ότι τα ανοιχτά παράθυρα κάνουν καλό και το τηρούν απλα επειδή είναι το σωστό ενώ κρυωνουν. Είναι ότι όντως δεν κρυώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μία θεία (γυναίκα ξαδέρφου του πατέρα μου) η οποία είναι Σουηδέζα. Τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής μου μέναμε στην ίδια πολυκατοικία με εκείνη (μετά μετακομίσαμε) και η μαμά μου ως άπειρη μωρομάνα πήρε πολλές συμβουλές από εκείνη που για τις ελληνίδες εκείνης της εποχής μάλλον ήταν παρατραβηγμένες. Τον πρώτο μου χειμώνα λοιπόν ο μεσημεριανός μου ύπνος γινόταν στο μπαλκόνι. Πολύ καλό ντύσιμο, σκουφάκι με ακάλυπτο μόνο το προσωπάκι και ύπνος στο καρότσι στη γωνία του μπαλκονιού. Η μάνα μου λέει ότι αυτός ήταν ο πιο γαλήνιος ύπνος μου. Σαφώς δεν είμασταν στους -5 βαθμούς αλλά όπως και να το κάνεις δε συνηθίζεται στην Ελλάδα να κοιμίζεις επί τούτου το παιδί έξω το χειμώνα. Στο θέμα του φαγητού επίσης η θεία ήταν τολμηρή σε σχεση με την ελληνίδα της δεκαετίας του 80. Η μετάβασή μου στα κομμάτια από τα αλεσμένα έγινε στους 8 μήνες με δική της επίσης προτροπή. Γενικά είχε μια αρκετά ελεύθερη προσέγγιση στο θέμα του μεγαλώματος των παιδιών. Τα παιδιά της έπαιζαν μπάλα έξω με λεπτο φουτερ το χειμώνα.

Δεν ξέρω αλήθεια αν πραγματικά εξυπηρετεί το μωρό ο ύπνος σε εξωτερικό χώρο ή έχει να κάνει μόνο με την κουλτούρα των βόρειων λαών. Από προσωπική εμπειρία θα πω ότι έχοντας κοιμηθεί αρκετά έξω, στην πορεία ήμουν ένα παιδί που αρρώσταινε σπάνια αλλά αυτό μπορεί να είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας. Αν πάντως θεωρώ κάτι δεδομένο είναι ότι η υπερπροστασία, το βαρύ ντύσιμο και το σύνδρομο της ζακέτας πολλών μαμάδων σίγουρα καλό δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Είναι ότι όντως δεν κρυώνουν.

Και θα το ξανά πω, κρυώνουν. Αλλά προσαρμοζουν τα ρούχα τους ανάλογα με το ποσο κρυώνει ο καθένας. Το παράδειγμα που έφερες είναι πολύ καλο γιατί δείχνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω. Αν ήταν στην νοοτροπία μας στην Ελλάδα να έχουμε ανοιχτά παράθυρα (μη γελιόμαστε, δεν είναι και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχουμε μάθει στο κρύο) ξέρεις τι θα γινόταν; θα ήταν ανοιχτά τα παράθυρα και οποίος κρυώνε δεν θα έλεγε τίποτα απλά θα έβαζε περισσότερα ρούχα. Επειδή όμως δεν είναι στην νοοτροπία μας, υπήρχε και αυτή η συζήτηση για το αν θα ανοίξουν ή όχι. Έτσι και εδώ, η νοοτροπία είναι βγαίνουμε έξω κάθε μέρα γιατί μας κάνει καλό. Οσοι κρυώνουν περισσότερο βάζουν κι άλλα ρούχα και βγαίνουν. Ο άντρας μου που δεν έχει λίπος κρυώνει πολύ περισσότερο από εμένα, αυτός όμως με τραβάει κάθε μέρα να βγούμε έξω γιατί είναι στην δική του νοοτροπία, ενώ στην δική μου όχι και θα σκεφτώ που να βγεις τώρα μέσα στο χιόνι. Απλά αυτός θα βάλει περισσότερα ρούχα από εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και θα το ξανά πω, κρυώνουν. Αλλά προσαρμοζουν τα ρούχα τους ανάλογα με το ποσο κρυώνει ο καθένας. Το παράδειγμα που έφερες είναι πολύ καλο γιατί δείχνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω. Αν ήταν στην νοοτροπία μας στην Ελλάδα να έχουμε ανοιχτά παράθυρα (μη γελιόμαστε, δεν είναι και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχουμε μάθει στο κρύο) ξέρεις τι θα γινόταν; θα ήταν ανοιχτά τα παράθυρα και οποίος κρυώνε δεν θα έλεγε τίποτα απλά θα έβαζε περισσότερα ρούχα. Επειδή όμως δεν είναι στην νοοτροπία μας, υπήρχε και αυτή η συζήτηση για το αν θα ανοίξουν ή όχι. Έτσι και εδώ, η νοοτροπία είναι βγαίνουμε έξω κάθε μέρα γιατί μας κάνει καλό. Οσοι κρυώνουν περισσότερο βάζουν κι άλλα ρούχα και βγαίνουν. Ο άντρας μου που δεν έχει λίπος κρυώνει πολύ περισσότερο από εμένα, αυτός όμως με τραβάει κάθε μέρα να βγούμε έξω γιατί είναι στην δική του νοοτροπία, ενώ στην δική μου όχι και θα σκεφτώ που να βγεις τώρα μέσα στο χιόνι. Απλά αυτός θα βάλει περισσότερα ρούχα από εμένα. 

 

Γι'αυτό λέω ότι είναι ΚΑΙ θέμα νοοτροπίας αλλά ΚΑΙ αντοχής. Αλλα η νοοτροπία ίσως άρχισε από το ότι το κρύο ήταν καθημερινότητα για αυτούς. Όπως είπε και ο chocolate eater, αν ξαφνικά για αρκετά χρόνια αποκτούσαν ζεστοτερο κλίμα, πιθανώς να άλλαζε και η νοοτροπία.

 

Συζήτηση για τα παράθυρα πάντως δεν γινόταν, αυτοί που ήθελαν να τα ανοίξουν τα άνοιγαν χωρίς διαπραγμάτευση :-P Οι άλλοι μισοί απλά κάναμε μάθημα με τα μπουφάν.

 

Πάντως όσα ρούχα κι αν φορέσεις αν είσαι κρυουλιαρης πάλι δυσφορείς. Εμένα πχ με πονάνε τα δόντια μου πίσω πίσω, οι κροταφοι κλπ. Ακόμα και το προηγούμενο σ/κ εδώ Αθήνα, μόλις έφευγα από τον ηλιο. Το μωρο πάντως δεν το ντύνω πολύ για να μην κρυώνει σαν εμένα. Δεν έχει βάλει ποτέ πουλόβερ πχ.

 

Επίσης στο εξωτερικό οι εσωτερικοί χώροι, από τράπεζες μεχρι αίθουσες μαθημάτων, έχουν απίστευτα ψηλή θέρμανση, κάτι σαν τα μαιευτήρια εδώ. Στη Γαλλία που ήμουν εγώ τουλάχιστον έτσι ηταν. Οπότε όντως σκας και θες να βγεις να πάρεις τον αέρα σου. Εδώ που κανεις μάθημα σε αίθουσες χωρίς θέρμανση τι να λέμε... Στη Γαλλία θυμάμαι φόραγα 100 ρούχα για έξω, φανελάκι, λεπτή μπλούζα, ζιβάγκο, φούτερ με φερμουάρ και μπουφάν (Ω ναι) και όταν έμπαινα σε κτήριο άρχιζα να βγάζω :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και θα το ξανά πω, κρυώνουν. Αλλά προσαρμοζουν τα ρούχα τους ανάλογα με το ποσο κρυώνει ο καθένας. Το παράδειγμα που έφερες είναι πολύ καλο γιατί δείχνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω. Αν ήταν στην νοοτροπία μας στην Ελλάδα να έχουμε ανοιχτά παράθυρα (μη γελιόμαστε, δεν είναι και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχουμε μάθει στο κρύο) ξέρεις τι θα γινόταν; θα ήταν ανοιχτά τα παράθυρα και οποίος κρυώνε δεν θα έλεγε τίποτα απλά θα έβαζε περισσότερα ρούχα. Επειδή όμως δεν είναι στην νοοτροπία μας, υπήρχε και αυτή η συζήτηση για το αν θα ανοίξουν ή όχι. Έτσι και εδώ, η νοοτροπία είναι βγαίνουμε έξω κάθε μέρα γιατί μας κάνει καλό. Οσοι κρυώνουν περισσότερο βάζουν κι άλλα ρούχα και βγαίνουν. Ο άντρας μου που δεν έχει λίπος κρυώνει πολύ περισσότερο από εμένα, αυτός όμως με τραβάει κάθε μέρα να βγούμε έξω γιατί είναι στην δική του νοοτροπία, ενώ στην δική μου όχι και θα σκεφτώ που να βγεις τώρα μέσα στο χιόνι. Απλά αυτός θα βάλει περισσότερα ρούχα από εμένα. 

Δεν υπάρχει κακός καιρός, υπάρχει ακατάλληλο ντύσιμο!!!!

 

Just now, little lamb είπε:

Επίσης στο εξωτερικό οι εσωτερικοί χώροι, από τράπεζες μεχρι αίθουσες μαθημάτων, έχουν απίστευτα ψηλή θέρμανση, κάτι σαν τα μαιευτήρια εδώ. Στη Γαλλία που ήμουν εγώ τουλάχιστον έτσι ηταν. Οπότε όντως σκας και θες να βγεις να πάρεις τον αέρα σου. Εδώ που κανεις μάθημα σε αίθουσες χωρίς θέρμανση τι να λέμε... Στη Γαλλία θυμάμαι φόραγα 100 ρούχα για έξω, φανελάκι, λεπτή μπλούζα, ζιβάγκο, φούτερ με φερμουάρ και μπουφάν (Ω ναι) και όταν έμπαινα σε κτήριο άρχιζα να βγάζω :-P

Σχετικό είναι αυτό. Στην Αγγλία στην πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη που ήταν κτίριο πολύ παλιό χωρίς παρεμβάσεις για να μην μπάζουν πχ τα παράθυρα, φορούσαμε γαντάκια που αφήνουν ακαλυπτα μόνο τα ακροδάχτυλα και μια χοντρή πασμίνα πάνω από το πουλόβερ. ΣΤη βιβλιοθήκη των μεταπτυχιακών αν ήθελες να μείνεις εκτός εργασίμου ωραρίου, η θέρμανση έκλεινε. Είχε χρειαστεί χειμώνα Κυριακή να είμαι εκεί, και κάποιοι άλλοι άτυχοι, και είχε ο καθένας μας αγκαλιά μια φορητή θερμάστρα και διαβάζαμε με μπουφάν (ίσως αυτό το κάνουν για να μάθεις να είσαι συνεπής στα deadlines και να μην τρέχεις Κυριακή απόγευμα να εκτυπώσεις....). 

Εγώ ήμουν πάντα κρυουλιάρα, δεν ξέρω αν με βελτίωσε η Αγγλία, σίγουρα πάντως με βελτίωσε το νησί. Δεν είναι ότι έχουμε κρύο, είναι ο αέρας. έχω αποκτήσει απάθεια πλέον. Τέλος πάντων για να επανέλθω, τώρα που τα λέμε αυτά σκέφτομαι ότι αν ήμασταν στο σχολείο τις τελευταίες δύο εβδομάδε,ς θα γινόταν μάχη για τα ανοιχτά παράθυρα. Κι όχι μάχη με τα παιδιά, που το έχουν καταλάβει, μάχη με τους συναδέλφους. Γιατί δεν είναι ότι θα καίει τόσο πολύ το καλοριφέρ ώστε να είνα ζεστός ο χώρος και να μην ξεπαγιαζεις με το ανοιχτό παράθυρο... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Επίσης στο εξωτερικό οι εσωτερικοί χώροι, από τράπεζες μεχρι αίθουσες μαθημάτων, έχουν απίστευτα ψηλή θέρμανση, κάτι σαν τα μαιευτήρια εδώ. Στη Γαλλία που ήμουν εγώ τουλάχιστον έτσι ηταν. Οπότε όντως σκας και θες να βγεις να πάρεις τον αέρα σου. Εδώ που κανεις μάθημα σε αίθουσες χωρίς θέρμανση τι να λέμε... Στη Γαλλία θυμάμαι φόραγα 100 ρούχα για έξω, φανελάκι, λεπτή μπλούζα, ζιβάγκο, φούτερ με φερμουάρ και μπουφάν (Ω ναι) και όταν έμπαινα σε κτήριο άρχιζα να βγάζω :-P

Κατάλαβα ότι εννοούσες ότι είναι περισσότερο επειδή δεν κρυώνουν, παρά θέμα νοοτροπίας. 

 

Οχι δεν είναι έτσι εδώ. Δεν έχει υπερβολική ζέστη μέσα, είναι απλά φυσιολογικές θερμοκρασίες. Στα πολύ κρύα φοράνε συνήθως όλοι ισοθερμικά από merino wool, και έτσι δεν χρειάζεται να έχεις 100 στρώσεις ρούχα και να τα βγάζεις όταν μπαίνεις μέσα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

. Στα πολύ κρύα φοράνε συνήθως όλοι ισοθερμικά από merino wool, και έτσι δεν χρειάζεται να έχεις 100 στρώσεις ρούχα και να τα βγάζεις όταν μπαίνεις μέσα. 

 

Και όταν μπαίνουν μέσα δεν ζεσταίνονται με το ισοθερμικό; Δεν έχω φορέσει ποτέ, γι'αυτό ρωτάω. Θυμάμαι μόνο μια φορά που πηγαιναμε Αγγλία χειμώνα και η μητέρα μου είχε φορέσει ισοθερμικό από πριν επειδή φοβόταν, ότι είχε σκάσει μέσα στο αεροδρόμιο  της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Και όταν μπαίνουν μέσα δεν ζεσταίνονται με το ισοθερμικό; Δεν έχω φορέσει ποτέ, γι'αυτό ρωτάω. Θυμάμαι μόνο μια φορά που πηγαιναμε Αγγλία χειμώνα και η μητέρα μου είχε φορέσει ισοθερμικό από πριν επειδή φοβόταν, ότι είχε σκάσει μέσα στο αεροδρόμιο  της Αθήνας.

Εξαρτάται την ποιότητα ισοθερμικου, με τα merino όχι, ρυθμίζουν την θερμοκρασία του σώματος. Γι αυτό άλλωστε έχουν 5πλασια τιμή από τα άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Και θα το ξανά πω, κρυώνουν. Αλλά προσαρμοζουν τα ρούχα τους ανάλογα με το ποσο κρυώνει ο καθένας. Το παράδειγμα που έφερες είναι πολύ καλο γιατί δείχνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω. Αν ήταν στην νοοτροπία μας στην Ελλάδα να έχουμε ανοιχτά παράθυρα (μη γελιόμαστε, δεν είναι και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχουμε μάθει στο κρύο) ξέρεις τι θα γινόταν; θα ήταν ανοιχτά τα παράθυρα και οποίος κρυώνε δεν θα έλεγε τίποτα απλά θα έβαζε περισσότερα ρούχα. Επειδή όμως δεν είναι στην νοοτροπία μας, υπήρχε και αυτή η συζήτηση για το αν θα ανοίξουν ή όχι. Έτσι και εδώ, η νοοτροπία είναι βγαίνουμε έξω κάθε μέρα γιατί μας κάνει καλό. Οσοι κρυώνουν περισσότερο βάζουν κι άλλα ρούχα και βγαίνουν. Ο άντρας μου που δεν έχει λίπος κρυώνει πολύ περισσότερο από εμένα, αυτός όμως με τραβάει κάθε μέρα να βγούμε έξω γιατί είναι στην δική του νοοτροπία, ενώ στην δική μου όχι και θα σκεφτώ που να βγεις τώρα μέσα στο χιόνι. Απλά αυτός θα βάλει περισσότερα ρούχα από εμένα. 

Μόνο σε εμένα φάινεται ψυχαναγκασμός αυτή η εμμονή με τα ανοιχτά παράθυρα το καταχείμωνο και το έξω ακόμη και αν κρυώνω? Πρέπει δηλαδή να είμαι μέσα με παλτό και γάντια επειδή ο άλλος θέλει ανοιχτά παράθυρα? Ας μείνει με το φανελάκι αν ζεσταίνεται, ή ας ντυθεί πιο ελαφριά τέλος πάντων. Εγώ αν είμαι σε εσωτερικό χώρο και έχει ανοιχτό παράθυρο και κρυώνω, πηγαίνω και το κλείνω. Δεν απολαμβάνω καθόλου να κρυώνω σε εσωτερικό χώρο. Μάλιστα όταν παλιότερα έκανα πολλά ιδιαίτερα και πήγαινα χειμώνα σε μαθήματα και δεν έβαζαν καλοριφέρ και έπρεπε να κάτσω με παλτό και ούτε το στύλο δεν μπορούσα να πιάσω γιατί τα χέρια ήταν κόκαλο, εκνευριζόμουν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Μόνο σε εμένα φάινεται ψυχαναγκασμός αυτή η εμμονή με τα ανοιχτά παράθυρα το καταχείμωνο και το έξω ακόμη και αν κρυώνω? Πρέπει δηλαδή να είμαι μέσα με παλτό και γάντια επειδή ο άλλος θέλει ανοιχτά παράθυρα? Ας μείνει με το φανελάκι αν ζεσταίνεται, ή ας ντυθεί πιο ελαφριά τέλος πάντων. Εγώ αν είμαι σε εσωτερικό χώρο και έχει ανοιχτό παράθυρο και κρυώνω, πηγαίνω και το κλείνω. Δεν απολαμβάνω καθόλου να κρυώνω σε εσωτερικό χώρο. Μάλιστα όταν παλιότερα έκανα πολλά ιδιαίτερα και πήγαινα χειμώνα σε μαθήματα και δεν έβαζαν καλοριφέρ και έπρεπε να κάτσω με παλτό και ούτε το στύλο δεν μπορούσα να πιάσω γιατί τα χέρια ήταν κόκαλο, εκνευριζόμουν πολύ!

Τα ανοιχτά παράθυρα είναι καθαρά για λόγους ανακύκλωσης αέρα. Δεν έχει κρύο μέσα. Το έξω ακόμη κι αν έχει κρύο μου φαίνεται και εμένα δύσκολο, αλλά νομίζω ότι εν μέρει είναι επειδή έτσι έχω μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα παράθυρα το καταλαβαίνω για την ανακύκλωση του αέρα, αλλά το να βγαίνουμε επί τούτου βόλτα (είτε μόνοι είτε με παιδί) ενώ έχει κρύο όντως ούτε κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνουμε. Μόνο για να το σκληραγωγουμε για να μη γίνει κρυουλιαρικο ίσως αλλά κι αυτό λίγο υπερβολικό είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συζήτηση στο μεταξύ άλλαξε, αλλά εγώ θα πω ότι προφανώς έχετε δίκιο, η Σουηδία είναι στην ΕΕ, επομένως δεν ξέρω γιατί η φίλη μου είπε ότι δεν θα έπαιρναν βοήθεια. Συγγνώμη, συνεχίστε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για τα παράθυρα το καταλαβαίνω για την ανακύκλωση του αέρα, αλλά το να βγαίνουμε επί τούτου βόλτα (είτε μόνοι είτε με παιδί) ενώ έχει κρύο όντως ούτε κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνουμε. Μόνο για να το σκληραγωγουμε για να μη γίνει κρυουλιαρικο ίσως αλλά κι αυτό λίγο υπερβολικό είναι.

Γιατί δεν είναι λογικό ένα παιδί να μην βγαίνει έξω!! αν περιμένεις τον κατάλληλο καιρό, τη μια θα έχει κρύο, την άλλη θα έχει ζέστη κ ήλιο, την άλλη θα βρέχει... πού θα κινηθεί για να εκτονωθεί; πώς θα αλλάξει παραστάσεις; 

ενταξει δεν κάνω κ εγω την έξυπνη, σήμερα δεν άντεξα να βγω ξανά στα 8 μποφόρ παγωμένο βοριά που όλα τα ρεύματα στροβιλίζονται στη γειτονιά μας.... αλλά χθες κ προχτές κ παρα προχτές με ίδιο καιρό, ήμασταν έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί δεν είναι λογικό ένα παιδί να μην βγαίνει έξω!! αν περιμένεις τον κατάλληλο καιρό, τη μια θα έχει κρύο, την άλλη θα έχει ζέστη κ ήλιο, την άλλη θα βρέχει... πού θα κινηθεί για να εκτονωθεί; πώς θα αλλάξει παραστάσεις; 

ενταξει δεν κάνω κ εγω την έξυπνη, σήμερα δεν άντεξα να βγω ξανά στα 8 μποφόρ παγωμένο βοριά που όλα τα ρεύματα στροβιλίζονται στη γειτονιά μας.... αλλά χθες κ προχτές κ παρα προχτές με ίδιο καιρό, ήμασταν έξω. 

 

Ε καλά παραστασεις αλλάζει και με το να το πάρεις στο σουπερμάρκετ ή σε ενα φιλικό ή συγγενικό σπίτι ή σε κάποια εκδήλωση (προ κορωνοιου), δεν είναι ανάγκη να είναι επί μία ώρα έξω ας πούμε. Αλλά και 1-2 μέρες να μη βγει καθόλου μπορεί να μη δείξει δυσφορία. Η δικιά μας μπορεί να έχει μείνει μέσα και 3 μέρες σερί κάποιες φορές νομίζω, δεν φάνηκε να την πειραξε. Είναι όμως μόνο ενάμισι οπότε μπορεί αργότερα να θέλει, δεν ξέρω. Νομίζω πως τη βόλτα έξω τη θέλει πιο πολύ ο γονιός που προσέχει το παιδί, για να αλλάξει παραστάσεις, παρά το ίδιο το παιδί! (Όταν είναι μωρό τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Γιατί δεν είναι λογικό ένα παιδί να μην βγαίνει έξω!! αν περιμένεις τον κατάλληλο καιρό, τη μια θα έχει κρύο, την άλλη θα έχει ζέστη κ ήλιο, την άλλη θα βρέχει... πού θα κινηθεί για να εκτονωθεί; πώς θα αλλάξει παραστάσεις; 

ενταξει δεν κάνω κ εγω την έξυπνη, σήμερα δεν άντεξα να βγω ξανά στα 8 μποφόρ παγωμένο βοριά που όλα τα ρεύματα στροβιλίζονται στη γειτονιά μας.... αλλά χθες κ προχτές κ παρα προχτές με ίδιο καιρό, ήμασταν έξω. 

Βρε δεν λέμε να μη βγεις. Φυσικά και θα βγεις έξω στο κρύο, και με το παιδί θα πας να παίξετε στα χιόνια κτλ. Αλλά αυτό το πρέπει να βγεις ακόμη και αν δεν έχεις όρεξη να κρυώνεις σήμερα, να έχεις παράθυρα ανοιχτά, να κοιμάσαι έξω σε θερμοκρασία μείον, λες και σε εκπαιδεύουν για τις ειδικές δυνάμεις. 

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει ούτε το κρύο, ούτε η ζέστη . Το χειμώνα καίει όλη μέρα το καλοριφέρ στους 21 και το καλοκαίρι , έως τον Οκτώβριο , μόνιμα air - condition όλη μέρα. Κυρίως χωρίς το τελευταίο, δεν ζώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Για τα παράθυρα το καταλαβαίνω για την ανακύκλωση του αέρα, αλλά το να βγαίνουμε επί τούτου βόλτα (είτε μόνοι είτε με παιδί) ενώ έχει κρύο όντως ούτε κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνουμε. Μόνο για να το σκληραγωγουμε για να μη γίνει κρυουλιαρικο ίσως αλλά κι αυτό λίγο υπερβολικό είναι.

Η διαφορά νοοτροπίας που λέγαμε. Εννοείται ότι δεν το κάνουν για σκληραγωγηση. Ήμαρτον! Νομίζω ότι γι αυτούς αντίστοιχα δεν είναι κατανοητό γιατί να μείνει ένα παιδί κλεισμένο μέσα και να μην έχει επαφή με την φυση. 

Επίσης μπορώ να σου πω γιατί βγάζω εγώ τα δικά μου παιδιά έξω, γιατί δεν παίζει να μείνουν μέσα όλη μέρα! Τα πιάνει τρελά από την κλεισούρα, πολλή τρελά όμως, ανυπόφορη. Οπότε βγαίνουμε έξω παντος καιρού. 

Just now, little lamb said:

 

Ε καλά παραστασεις αλλάζει και με το να το πάρεις στο σουπερμάρκετ ή σε ενα φιλικό ή συγγενικό σπίτι ή σε κάποια εκδήλωση (προ κορωνοιου), δεν είναι ανάγκη να είναι επί μία ώρα έξω ας πούμε. Αλλά και 1-2 μέρες να μη βγει καθόλου μπορεί να μη δείξει δυσφορία. Η δικιά μας μπορεί να έχει μείνει μέσα και 3 μέρες σερί κάποιες φορές νομίζω, δεν φάνηκε να την πειραξε. Είναι όμως μόνο ενάμισι οπότε μπορεί αργότερα να θέλει, δεν ξέρω. Νομίζω πως τη βόλτα έξω τη θέλει πιο πολύ ο γονιός που προσέχει το παιδί, για να αλλάξει παραστάσεις, παρά το ίδιο το παιδί! (Όταν είναι μωρό τουλάχιστον)

Εντάξει δεν μπορεί να συγκριθεί το να πάει σούπερ μάρκετ με το να πάει έξω να τρέξει, να παίξει με πέτρες, λάσπες, χώμα. 

Just now, Yovanna said:

Βρε δεν λέμε να μη βγεις. Φυσικά και θα βγεις έξω στο κρύο, και με το παιδί θα πας να παίξετε στα χιόνια κτλ. Αλλά αυτό το πρέπει να βγεις ακόμη και αν δεν έχεις όρεξη να κρυώνεις σήμερα, να έχεις παράθυρα ανοιχτά, να κοιμάσαι έξω σε θερμοκρασία μείον, λες και σε εκπαιδεύουν για τις ειδικές δυνάμεις. 

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει ούτε το κρύο, ούτε η ζέστη . Το χειμώνα καίει όλη μέρα το καλοριφέρ στους 21 και το καλοκαίρι , έως τον Οκτώβριο , μόνιμα air - condition όλη μέρα. Κυρίως χωρίς το τελευταίο, δεν ζώ.

Για τους ενήλικες το καταλαβαίνω, και εγώ πολλές φορές δεν έχω όρεξη το κάνω αναγκαστικά, αλλά δεν έχω δει κανένα παιδάκι να δυσφορει που θα βγει έξω να παίξει στην φύση. Πραγματικά κανένα. Και όπως είπα και πιο πάνω, απλά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν μέσα τα παιδιά μου έστω και μια μέρα και να μην αφηνιασουν. Έστω και 40 λεπτά πρέπει να βγούμε έξω να παίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εντάξει δεν μπορεί να συγκριθεί το να πάει σούπερ μάρκετ με το να πάει έξω να τρέξει, να παίξει με πέτρες, λάσπες, χώμα. 

 

 Τα παιδιά στις (ελληνικές) πόλεις ούτως ή άλλως δεν τα συναντούν αυτά ούτε καν στις κούνιες. Οπότε όταν λέμε για καθημερινή βόλτα έξω σίγουρα δεν εννοούμε αυτό, δυστυχώς! Τα παραδείγματα τα είπα ως αλλαγές παραστάσεων σε σχέση με το σπιτι. Το έξω εννοείται ότι είναι κάτι άλλο το οποίο πρέπει να το έχει, απλά αν 1-2 μέρες δεν βγει (και δεν δυσφορεί) δεν έγινε και κάτι, αυτό λέω. Εμείς ακόμα και με καλό καιρό τυχαίνει να μη βγούμε κάποια μέρα, γιατί απλά δεν προλάβαμε ας πούμε, κι επειδή έπαιζε μια χαρά στο σπίτι απλά δεν έτυχε. Τέλος πάντων, είμαστε λίγο εκτός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που είμαι κ λίγο ψυχαναγκαστική, αγχώνομαι αν μια μέρα βγει μόνο μια φορά ή αν η βόλτα είναι κάτω από 40 λεπτά. Τώρα που είναι πιο μεγάλος, μπορεί κ να μην βγει ή να βολευτεί απλα στον κήπο. Όταν κόντευε τα 1,5 δεν υπήρχε περίπτωση να μην βγούμε, πήγαινε στην πόρτα σαν σκυλάκι που κλαψουρίζει να το πας για κατούρημα. Θυμάμαι κάτι φάσεις με νοτιά, απαγορευτικά κ αφρικανική σκόνη  κ πολύ άσχημο καιρό που μπορεί δυο μέρες να ήταν μέσα, ήταν πολύ άσχημα, κ αναρωτιέμαι τι θα κάναμε με την καραντίνα αν μας τύχαινε τότε, που βγαίναμε έξω δεν ξέρω κ εγω πόσες φορές τη μέρα έστω κ για λίγο.... Στην Αθήνα που έχουμε είτε τραπεζώματα είτε δουλειές κ δεν μπορούμε να κάνουμε πάντα μεγαλες βόλτες γιατί δεν εξαρτάται από εμάς το προγραμμα, περναει άσχημα κ είναι όλο γκρίνια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εγω που είμαι κ λίγο ψυχαναγκαστική, αγχώνομαι αν μια μέρα βγει μόνο μια φορά ή αν η βόλτα είναι κάτω από 40 λεπτά. Τώρα που είναι πιο μεγάλος, μπορεί κ να μην βγει ή να βολευτεί απλα στον κήπο. Όταν κόντευε τα 1,5 δεν υπήρχε περίπτωση να μην βγούμε, πήγαινε στην πόρτα σαν σκυλάκι που κλαψουρίζει να το πας για κατούρημα. Θυμάμαι κάτι φάσεις με νοτιά, απαγορευτικά κ αφρικανική σκόνη  κ πολύ άσχημο καιρό που μπορεί δυο μέρες να ήταν μέσα, ήταν πολύ άσχημα, κ αναρωτιέμαι τι θα κάναμε με την καραντίνα αν μας τύχαινε τότε, που βγαίναμε έξω δεν ξέρω κ εγω πόσες φορές τη μέρα έστω κ για λίγο.... Στην Αθήνα που έχουμε είτε τραπεζώματα είτε δουλειές κ δεν μπορούμε να κάνουμε πάντα μεγαλες βόλτες γιατί δεν εξαρτάται από εμάς το προγραμμα, περναει άσχημα κ είναι όλο γκρίνια. 

Εκτός από τους άντρες μας, μοιάζουν και τα παιδιά μας λοιπόν!! Μου έφερνε το μπουφάν της εμένα και πήγαινε και περίμενε στην πόρτα όταν ήταν πιο μικρή! Τώρα η μικρή απλά φωνάζει και κλαψουριζει, οπότε καταλαβαίνουμε ότι είναι ώρα να βγει έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Μου έφερνε το μπουφάν της εμένα και πήγαινε και περίμενε στην πόρτα όταν ήταν πιο μικρή!

Αχ και εμένα το έκανε αυτό, αλλά όχι με το μπουφάν, με τα παπούτσια! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αχ και εμένα το έκανε αυτό, αλλά όχι με το μπουφάν, με τα παπούτσια! 

χαχα κι εμάς. τα παπούτσια στο χέρι κυριολεκτικά! το μπουφάν όχι, όταν ήταν πιο μικρός, τα ρούχα ήταν περιττά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...