Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ερώτηση απλή έκανα γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσες.απλα κ μονο αυτο.

οκ. βασικά εννοούσα ότι το άνοιγμα αυτή τη στιγμή βολεύει για πολλούς λόγους. όλους μας βολεύει. κλειστά μέχρι μετά τα Φώτα παραπάει, κ δεν εγγυάται κανεις τι θα γίνει στις γιορτές. κλειστά σχολεία με ανοιχτά καταστήματα είναι ασχημο, πέραν του ότι είναι άβολο για πρακτικούς λογους. ασφαλές αν είναι, δεν το ξέρω. Αν ήμουν θες/νίκη δεν νομιζω ότι θα πετούσα απ τη χαρά μου, βέβαια εκεί με τόσο κόσμο άρρωστο μπορεί το 1/4 των μαθητών να είναι σε καραντίνα ως στενή επαφή, οπότε να μην εχει κ τόσο κόσμο τελικά στις αίθουσες... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω τι πρέπει να γίνει στις πολυ εποβαρυμενες περιοχες αλλα τα σχολεια νομιζω οτι πρεπει να ανοίξουν όπως είναι ανοιχτά και σε πολλές χώρες στην Ευρώπη.Το βελγιο πχ που ήταν στα ύψη ειναι τωρα σε μεγάλη πτώση με τα σχολεια ανοιχτα.Εκλεισαν μονο για τις διακοπές του φθινοπώρου και μια εβδομαδα ακομη.

 

Η λογική μάλλον λέει ό,τι έκανε και κάνει το Βέλγιο, να κάνουμε όλοι το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η λογική μάλλον λέει ό,τι έκανε και κάνει το Βέλγιο, να κάνουμε όλοι το αντίθετο. 

Πολλές χώρες όμως αφησαν ανοιχτά τα σχολεία τώρα, ή μάλλον οι περισσότερες, έτσι δεν είναι; Δεν είναι πρότυπο το Βέλγιο αλλά έτσι όπως πάμε ούτε εμείς είμαστε. 

 

Έχω καταλάβει ότι πολλοί επ αυτούς που πεθαίνουν τώρα, είναι και λόγω κατάρρευσης του συστήματος κ ανεπαρκούς φροντίδας γιατί οι γιατροί δεν ξέρουν τι να πρωτοκανουν. Μπορεί σε νεκρούς αναλογικά να μην είμαστε Μπεργκαμο, όμως στη Β Ελλάδα η κατάσταση των νοσοκομείων δεν απέχει κ πολύ. Απλώς οι ειδήσεις αυτές βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Τα δακρύβρεχτα για την Ιταλία το Φλεβάρη.... Τώρα δεν γίνεται να αποκαλύψουμε τη γύμνια μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πολλές χώρες όμως αφησαν ανοιχτά τα σχολεία τώρα, ή μάλλον οι περισσότερες, έτσι δεν είναι; Δεν είναι πρότυπο το Βέλγιο αλλά έτσι όπως πάμε ούτε εμείς είμαστε. 

 

Έχω καταλάβει ότι πολλοί επ αυτούς που πεθαίνουν τώρα, είναι και λόγω κατάρρευσης του συστήματος κ ανεπαρκούς φροντίδας γιατί οι γιατροί δεν ξέρουν τι να πρωτοκανουν. Μπορεί σε νεκρούς αναλογικά να μην είμαστε Μπεργκαμο, όμως στη Β Ελλάδα η κατάσταση των νοσοκομείων δεν απέχει κ πολύ. Απλώς οι ειδήσεις αυτές βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Τα δακρύβρεχτα για την Ιταλία το Φλεβάρη.... Τώρα δεν γίνεται να αποκαλύψουμε τη γύμνια μας. 

 

Eίναι όμως και η κουλτούρα σε πολλά: Σουηδία ας πούμε, αγκαλιές και φιλιά δεν κάνει ο κόσμος έτσι κι αλλιώς, δεν συνωστίζεται αν μπορεί να το αποφύγει και το να βγαίνουν τα παιδιά και τα μωρά ακόμη, έξω στο κρύο να παίξουν με τις ώρες ή και να κοιμηθούν, είναι νορμάλ, δε ζουν σε σπίτια με γιαγιάδες κλπ. Δεν είναι ακριβώς το σενάριο της Ελλάδας. Και πάλι έχει πολλούς θανάτους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eίναι όμως και η κουλτούρα σε πολλά: Σουηδία ας πούμε, αγκαλιές και φιλιά δεν κάνει ο κόσμος έτσι κι αλλιώς, δεν συνωστίζεται αν μπορεί να το αποφύγει και το να βγαίνουν τα παιδιά και τα μωρά ακόμη, έξω στο κρύο να παίξουν με τις ώρες ή και να κοιμηθούν, είναι νορμάλ, δε ζουν σε σπίτια με γιαγιάδες κλπ. Δεν είναι ακριβώς το σενάριο της Ελλάδας. Και πάλι έχει πολλούς θανάτους.

Αν υπολογίσουμε όμως όλα αυτά στο πλαίσιο της Ελλάδας, βλέπουμε ποσο επιβαρημενοι είμαστε. Στη Σουηδία πέθαναν πολλοί βασικά αβοήθητοι στα γηροκομεία. Εδώ δεν έχουμε τέτοιο θέμα, όμως έχουμε τη στενή οικογενειακή ζωή, τις πολλές εκδηλώσεις, τη φοβία για το έξω κ μην κρυώσει το παιδί κλπ. Όλα αυτά δυνητικά μπορεί να είναι καταστροφικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η λογική μάλλον λέει ό,τι έκανε και κάνει το Βέλγιο, να κάνουμε όλοι το αντίθετο. 

Επειδή παρακολουθώ την κατασταση καθημερινά κ ακατάπαυστα να σου πω οτι εχει λιγότερα κρουσματα από εμάς σημερα κ εχθές αλλά κι αν αυτό δεν είναι δείκτης εχει θεαματική πτώση. Ανοιχτα σχολεια υπαρχουν αυτη τη στιγμή και σε άλλες χώρες.

Ακομη μια φορά χωρίς να έχεις δει στοιχεία και νούμερα καταθέτεις άποψη.

Δεν ξερωωριβθα γίνει στο μέλλον ακολουθεί πορεία πολύ καλύτερη από αυτή της Ελλάδας που είναι και πολύ λιγότερο πυκνοκατοικημενη.Ακομη φυσικα ασφυκτιά το συστημα υγειας επειδη αυτο ανακουφίζει παντα αργοτερα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Επειδή παρακολουθώ την κατασταση καθημερινά κ ακατάπαυστα να σου πω οτι εχει λιγότερα κρουσματα από εμάς σημερα κ εχθές αλλά κι αν αυτό δεν είναι δείκτης εχει θεαματική πτώση. Ανοιχτα σχολεια υπαρχουν αυτη τη στιγμή και σε άλλες χώρες.

Ακομη μια φορά χωρίς να έχεις δει στοιχεία και νούμερα καταθέτεις άποψη.

Δεν ξερωωριβθα γίνει στο μέλλον ακολουθεί πορεία πολύ καλύτερη από αυτή της Ελλάδας που είναι και πολύ λιγότερο πυκνοκατοικημενη.Ακομη φυσικα ασφυκτιά το συστημα υγειας επειδη αυτο ανακουφίζει παντα αργοτερα.

Αν ήμουν θεσ/νίκη δεν θα θελα να παει τοβπαιδι μου σχολειο.Στην Αθήνα ομως αυτη τη στιγμη ετσι οπως εχει η κατασταση και ατη βαθμίδα που πηγαίνει,ναι θα ήθελα να πηγαίνει γιατι το χάσιμο ειναι περισσότερο από το όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν ήμουν θεσ/νίκη δεν θα θελα να παει τοβπαιδι μου σχολειο.Στην Αθήνα ομως αυτη τη στιγμη ετσι οπως εχει η κατασταση και ατη βαθμίδα που πηγαίνει,ναι θα ήθελα να πηγαίνει γιατι το χάσιμο ειναι περισσότερο από το όφελος.

Μια από τις δυσκολίες όταν δεν αναλαμβάνουν ευθύνες, είναι τα οριζόντια μέτρα. Η κατάσταση στη Θες/νίκη προφανώς είναι τραγική κ είναι αδιανόητο να συζητούν για άνοιγμα εκεί, είτε σχολείων είτε εμπορικών. Πολλά μερη όμως θα μπορούσαν να ανοίξουν σιγά σιγά, με αυστηρούς περιορισμούς στις μετακινήσεις. Κ για μας εδώ, πιστεύω ότι άδικα μας έχουν κλείσει. Κ σκέφτομαι ότι αν μετακινηθούν κάποιοι προς Αθήνα τα Χριστούγεννα με πρόσχημα γιατρούς κλπ, όταν επιστρέψουν θα είμαστε πολύ πιο εκτεθειμένοι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Επειδή παρακολουθώ την κατασταση καθημερινά κ ακατάπαυστα να σου πω οτι εχει λιγότερα κρουσματα από εμάς σημερα κ εχθές αλλά κι αν αυτό δεν είναι δείκτης εχει θεαματική πτώση. Ανοιχτα σχολεια υπαρχουν αυτη τη στιγμή και σε άλλες χώρες.

Ακομη μια φορά χωρίς να έχεις δει στοιχεία και νούμερα καταθέτεις άποψη.

Δεν ξερωωριβθα γίνει στο μέλλον ακολουθεί πορεία πολύ καλύτερη από αυτή της Ελλάδας που είναι και πολύ λιγότερο πυκνοκατοικημενη.Ακομη φυσικα ασφυκτιά το συστημα υγειας επειδη αυτο ανακουφίζει παντα αργοτερα.

 

 

To Bέλγιο έχει αυτή τη στιγμή 1300 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού, έναντι180 ανά εκατομμύριο στη χώρα μας, σχεδόν δεκαπλάσιο νούμερο και ένα από τα χειρότερα σε σχέση και με τριτοκοσμικές χώρες. Με πληθυσμό αντίστοιχο με το δικό μας, έχει ξεπεράσει το μισό εκατομμύριο επιβεβαιωμένα κρούσματα.

Λογικά έχει μπει προ πολλού πια στη φάση της ύφεσης και πάει στη χαλάρωση των μέτρων, αφού έφτασε τα 16000 κρούσματα τη μέρα. Στη διαχείριση της κατάστασης ως τώρα, είναι με διαφορά το μαύρο πρόβατο της Ευρώπης, δεν καταλαβαίνω τι έχω παρεξηγήσει. Εμείς έχουμε καμπύλες που ανεβαίνουν, δεν έχουμε περάσει το χειρότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Eίναι όμως και η κουλτούρα σε πολλά: Σουηδία ας πούμε, αγκαλιές και φιλιά δεν κάνει ο κόσμος έτσι κι αλλιώς, δεν συνωστίζεται αν μπορεί να το αποφύγει και το να βγαίνουν τα παιδιά και τα μωρά ακόμη, έξω στο κρύο να παίξουν με τις ώρες ή και να κοιμηθούν, είναι νορμάλ, δε ζουν σε σπίτια με γιαγιάδες κλπ. Δεν είναι ακριβώς το σενάριο της Ελλάδας. Και πάλι έχει πολλούς θανάτους.

Δεν ισχύει αυτό για την Σουηδία ακριβώς. Οι σουηδοι από μια ηλικία και κάτω από το απόγευμα της Παρασκευής μέχρι το βράδυ της Κυριακής είναι χωμενοι σε μπαρ και κλαμπς πίνουν και αγκαλιαζονται και συνωστιζονται σε βαθμό εξάλλο για να το θέσω ήπια 

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

To Bέλγιο έχει αυτή τη στιγμή 1300 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού, έναντι180 ανά εκατομμύριο στη χώρα μας, σχεδόν δεκαπλάσιο νούμερο και ένα από τα χειρότερα σε σχέση και με τριτοκοσμικές χώρες. Με πληθυσμό αντίστοιχο με το δικό μας, έχει ξεπεράσει το μισό εκατομμύριο επιβεβαιωμένα κρούσματα.

Λογικά έχει μπει προ πολλού πια στη φάση της ύφεσης και πάει στη χαλάρωση των μέτρων, αφού έφτασε τα 16000 κρούσματα τη μέρα. Στη διαχείριση της κατάστασης ως τώρα, είναι με διαφορά το μαύρο πρόβατο της Ευρώπης, δεν καταλαβαίνω τι έχω παρεξηγήσει. Εμείς έχουμε καμπύλες που ανεβαίνουν, δεν έχουμε περάσει το χειρότερο.

 

1123 νέα κρούσματα είχε το Βέλγιο το τελευταίο 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

1123 νέα κρούσματα είχε το Βέλγιο το τελευταίο 24ωρο

Ναι, είναι σε ύφεση μετά από ένα τρομακτικό κύμα, η καμπύλη τώρα έχει κατέβει. Δε διαφωνώ. Αλλά εμείς ακόμη δεν είαμστε εκεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

To Bέλγιο έχει αυτή τη στιγμή 1300 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού, έναντι180 ανά εκατομμύριο στη χώρα μας, σχεδόν δεκαπλάσιο νούμερο και ένα από τα χειρότερα σε σχέση και με τριτοκοσμικές χώρες. Με πληθυσμό αντίστοιχο με το δικό μας, έχει ξεπεράσει το μισό εκατομμύριο επιβεβαιωμένα κρούσματα.

Λογικά έχει μπει προ πολλού πια στη φάση της ύφεσης και πάει στη χαλάρωση των μέτρων, αφού έφτασε τα 16000 κρούσματα τη μέρα. Στη διαχείριση της κατάστασης ως τώρα, είναι με διαφορά το μαύρο πρόβατο της Ευρώπης, δεν καταλαβαίνω τι έχω παρεξηγήσει. Εμείς έχουμε καμπύλες που ανεβαίνουν, δεν έχουμε περάσει το χειρότερο.

 

20 χιλιάδες ειχαν φτάσει. Γυρω στις 20 οκτωβρη εγινε μερικο lockdown.

Λίγος καιρός αναλογικά για τόσο μεγάλη πτωση.Εγω μίλησα μονο για την πρόοδο το τελευταίο διάστημα κ τα ανοιχτα σχολεια.

Αυτό είπα μόνο.Δεν γενίκευσα κ δεν ήταν αυτός ο στόχος της ανάρτησης μου.Αν ηταν να πω για το προηγούμενο διάστημα της πορείας του ιου θα είχα να πω πολλά περισσότερα .

Επισης κανουν πολλά τεστ.Εμεις τωρα περνάμε το πρωτο κύμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ναι, είναι σε ύφεση μετά από ένα τρομακτικό κύμα, η καμπύλη τώρα έχει κατέβει. Δε διαφωνώ. Αλλά εμείς ακόμη δεν είαμστε εκεί. 

Εννοείται δεν είμαστε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

20 χιλιάδες ειχαν φτάσει. Γυρω στις 20 οκτωβρη εγινε μερικο lockdown.

Λίγος καιρός αναλογικά για τόσο μεγάλη πτωση.Εγω μίλησα μονο για την πρόοδο το τελευταίο διάστημα κ τα ανοιχτα σχολεια.

Αυτό είπα μόνο.Δεν γενίκευσα κ δεν ήταν αυτός ο στόχος της ανάρτησης μου.Αν ηταν να πω για το προηγούμενο διάστημα της πορείας του ιου θα είχα να πω πολλά περισσότερα .

Επισης κανουν πολλά τεστ.Εμεις τωρα περνάμε το πρωτο κύμα.

 

Επισης για την ιστορία του πράγματος να σου πω οτι καταχωρούν όλους τους θανάτους ως covid χωρις να έχουν επιβεβαιωσει κ δημιουργήθηκε μεγάλο θέμα σπο αυτο.

Χωρις βέβαια να θέλω να πω οτι δεν υπήρξαν πολλοι.Και μεγάλη μερίδα ηλικιωμένων στα γηροκομεία έφυγε ετσι.

Οι αιτίες που έφτασαν σε αυτήν την κατάσταση ειναι διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι τα μισα απο οσα διαβαζουμε στις ειδησεις ειναι φαντασια των δημοσιογραφων, αλλα ειδα σημερα ενα πλανο που μιλαει για ανοιγμα δημοτικων και κατω, κλειστη η δευτεροβαθμια, και μετα ανοιγμα λιανεμποριου για τα Χριστουγεννα! Ελπιζω να μην ισχυει, γιατι πραγματικα το εχουμε χασει τελειως αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υποθετω οτι τα μισα απο οσα διαβαζουμε στις ειδησεις ειναι φαντασια των δημοσιογραφων, αλλα ειδα σημερα ενα πλανο που μιλαει για ανοιγμα δημοτικων και κατω, κλειστη η δευτεροβαθμια, και μετα ανοιγμα λιανεμποριου για τα Χριστουγεννα! Ελπιζω να μην ισχυει, γιατι πραγματικα το εχουμε χασει τελειως αλλιως!

 

Άσε κ εγώ το είδα, φοβάμαι ότι ισχύει..

Θα πλακώσουν ο ένας στον άλλον στα παιχνιδάδικα και στα φαγάδικα κ πάλι μια από τα ίδια θα είμαστε. 

 

Εχθές σε σούπερ μάρκετ με κάρτα εισόδου υποτίθεται, μπήκα μέσα φουριόζα, ξέχασα :oops: να την πάρω από τις υπαλλήλους και καμμία υπάλληλος  δεν μου είπε κάτι, στα δε τυριά - αλλαντικά ουρά, όχι κολλητά αλλά είχε κόσμο, δεν το λες και καραντίνα, το ίδιο κ στο ταμείο.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται στα εμπορικά όταν ΔΕΝ θα έχει καραντίνα..... 

 

Από την άλλη είπαμε, υπάρχει κόσμος που ζορίζεται πάρα πολύ οικονομικά...... πως θα βοηθηθεί ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το Βέλγιο δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο πρώτο κύμα είχαν πάρα πολλά κρούσματα και θανάτους αλλά τότε όλοι υπέθεσαν ότι αντέδρασαν αργά όπως άλλες χώρες. Επίσης λόγω του ότι είναι εκεί όλα τα Όργανα της ΕΕ έχει πολλούς που πηγαινοέρχονται από όλοι την Ευρώπη. Όμως στο δεύτερο κύμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίσης τα πάνε τόσο άσχημα. Το περίμεναν, πήραν παρά πολύ νωρίς μέτρα. Δεν ξέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Αυτό με το Βέλγιο δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο πρώτο κύμα είχαν πάρα πολλά κρούσματα και θανάτους αλλά τότε όλοι υπέθεσαν ότι αντέδρασαν αργά όπως άλλες χώρες. Επίσης λόγω του ότι είναι εκεί όλα τα Όργανα της ΕΕ έχει πολλούς που πηγαινοέρχονται από όλοι την Ευρώπη. Όμως στο δεύτερο κύμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίσης τα πάνε τόσο άσχημα. Το περίμεναν, πήραν παρά πολύ νωρίς μέτρα. Δεν ξέρω.

 

Να σου πω τι γινεται.Ζει η οικογένεια μου εκει.Περυσι άργησαν να παρουν μετρα.Εχουν ουσιαστικά τρεις κυβερνήσεις γιατι χωρίζονται σε τρία μέρη.Επομενως δεν υπήρξε συντονισμός..Χρονικα συνέπεσε με τις χειμερινές διακοπες τους.Παρα πολλοι ειχαν παει Ιταλία.Την συνέχεια την φανταζόμαστε.

Επίσης,έχει πολύ μεγάλη πυκνοτητα πληθυσμού κ ανοιχτα σύνορα.Βρισκεσαι πολυ γρήγορα στην άλλη χώρα.Μπορει να μένεις βελγιο κ να δουλεύεις Ολλανδία η Γαλλία.

Αυτο ειναι πολυ μεγάλο θέμα γιατί σε κάθε χώρα ισχυουν διαφορετικά πράγματα.

Ειδικά για το καλοκαίρι η Ολλανδία υπήρξε πολύ μεγάλη πληγή.Δεν ειναι μονο οτι δεχόταν ανεξέλεγκτα Σουηδούς αλλα δεν φορουσαν ποτε κ πουθενα μασκα.Ο πρωθυπουργός τους ειπεψοτι αν επέβαλε κάτι τέτοιο θα καταπατουσε τις προσωπικές τους ελευθερίες.Εχουν ένα μηνα περίπου που την φορουν οι Ολλανδία.

Τέλος, οι κάτοικοι δεν τηρήσαμε ευλαβικά το lockdown.Ειδικα στις υποβαθμιαμενες περιοχες που ζουν μουσουλμάνοι κ δούλευαν και σε πολλά γηροκομεία. Τελος οι νέοι ηταν εντελώς χύμα όπως κ παντου.

Ειδικά μετά τις καλοκαιρινές διακοπές έφερε ο καθενας τον ιο στη χώρα γιατι ζητούσαν από λίγες χωρες τεστ.Αφηστε που πολλοι πήγαν Ισπανία όπου γινόταν χαμός.

Εμεις εχουμε εισητηρια από πέρυσι το Μάρτη κ ολο τα ακυρώνουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη Σουηδία, φίλη υγιειονομικός που ζει και εργάζεται εκεί μου είπε ότι τα γηροκομεία δεν είναι όπως εδώ, αλλά είναι εξοπλισμένα για να στηρίξουν και ιατρικές ανάγκες. Τους παρασχέθηκε δηλαδή περίθαλψη. Σχετικά με την απουσία καραντίνας, θεωρούσε ότι ο κύριος λόγος ήταν ότι η Σουηδία δεν είναι στην ΕΕ, οπότε δεν είχε να περιμένει πακέτα στήριξης της οικονομίας και δεν είχαν την πολυτέλεια να κλείσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Για τη Σουηδία, φίλη υγιειονομικός που ζει και εργάζεται εκεί μου είπε ότι τα γηροκομεία δεν είναι όπως εδώ, αλλά είναι εξοπλισμένα για να στηρίξουν και ιατρικές ανάγκες. Τους παρασχέθηκε δηλαδή περίθαλψη. Σχετικά με την απουσία καραντίνας, θεωρούσε ότι ο κύριος λόγος ήταν ότι η Σουηδία δεν είναι στην ΕΕ, οπότε δεν είχε να περιμένει πακέτα στήριξης της οικονομίας και δεν είχαν την πολυτέλεια να κλείσουν. 

Τωρα νομιζω οτι επέβαλαν κι εκεί μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Για τη Σουηδία, φίλη υγιειονομικός που ζει και εργάζεται εκεί μου είπε ότι τα γηροκομεία δεν είναι όπως εδώ, αλλά είναι εξοπλισμένα για να στηρίξουν και ιατρικές ανάγκες. Τους παρασχέθηκε δηλαδή περίθαλψη. Σχετικά με την απουσία καραντίνας, θεωρούσε ότι ο κύριος λόγος ήταν ότι η Σουηδία δεν είναι στην ΕΕ, οπότε δεν είχε να περιμένει πακέτα στήριξης της οικονομίας και δεν είχαν την πολυτέλεια να κλείσουν. 

Και τα ρεπορτάζ που λενε ότι απλα τους έδιναν μορφίνη για να πεθάνουν πιο ήρεμα γιατί αρνούνταν να τους μεταφέρουν στα νοσοκομεία; Έχω διαβάσει από τον διεθνή τύπο φρικιαστικές μαρτυρίες, και αναρωτιέμαι αν ισχύουν... Σαν να ήταν οι ηλικιωμένοι πλήρως απαξιωμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Για τη Σουηδία, φίλη υγιειονομικός που ζει και εργάζεται εκεί μου είπε ότι τα γηροκομεία δεν είναι όπως εδώ, αλλά είναι εξοπλισμένα για να στηρίξουν και ιατρικές ανάγκες. Τους παρασχέθηκε δηλαδή περίθαλψη. Σχετικά με την απουσία καραντίνας, θεωρούσε ότι ο κύριος λόγος ήταν ότι η Σουηδία δεν είναι στην ΕΕ, οπότε δεν είχε να περιμένει πακέτα στήριξης της οικονομίας και δεν είχαν την πολυτέλεια να κλείσουν. 

Η Σουηδία είναι στην ΕΕ!! Και παίρνει πακέτα στήριξης όπως τα υπόλοιπα μέλη ανάλογα με τις ανάγκες της. Δεν επέβαλαν μέτρα γιατί θα έπρεπε να βάλει η κυβέρνηση πολύ βαθειά το χέρι στην τσέπη να καλύψει τα έξοδα όσων ξαφνικά έμειναν άνεργοι.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω πολλά πάρε-δώσε με Σουηδία, καταρχήν δεν υπάρχει η οικογένεια όπως την ξέρουμε. Συνάδελφος έχει το μικρό του γιο, ετών 23 να μένει μαζί του ακόμη, και είμαι μόνιμη πηγή γέλιου για όλο το Σουηδικό γραφείο, σαν να μιλάμε για τον 50άρη μαμόθρεφτο που ζει στο υπόγειο της γιαγιάς. Σπουδάζει το παιδί παρεπιπτόντως, δεν είναι καν "αργόσχολος". Οπότε είναι αρκετά πιο εύκολος ο ηλικιακός διαχωρισμός, δεν μένεις στο ίδιο σπίτι.

Από την άλλη, υπάρχει γενικά λιγότερη επαφή στην καθημερινή ζωή. Τηρούν αποστάσεις έτσι κι αλλιώς περισσότερο σε ουρές, δεν αγκαλιάζονται όταν χαιρετιούνται κλπ. Δεν μιλάω για μεθυσμενους στο μπαρ, αλλά είναι γενικά πιο "ψυχρή"  κουλτούρα.

Για παράδειγμα, το να φας μόνος στο τραπέζι σου αντί για με το συνάδελφο, στο διάλειμμα, είναι νορμάλ, εδώ θα έπρεπε να είσαι ο ακοινώνητος του γραφείου, όπως και το να βγεις μόνος σου βόλτα, να μην ξεναγήσεις τον επισκέπτη (πόσο μάλλον να μην του ανοίξεις το σπίτι σου), να στείλεις τη θεία που ήρθε από άλλη πόλη στο ξενοδοχείο αντί να της προσφέρεις τον καναπέ σου κλπ.

Στα παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση το ότι τα βγάζουν να παίξουν έξω με κρύο, ανοίγουν παράθυρα, βλέπεις καρότσια στην αυλή με το μωρό να κοιμάται μέσα στους 5 βαθμούς, τα παιδιά στον παιδικό να είναι ώρα στην αυλή με παγωνιά κλπ. Όχι αυτό το κλείσιμο που έχουμε εμείς.

Δηλαδή ένα social distancing, το έχουν από μόνοι τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Eπειδή έχω πολλά πάρε-δώσε με Σουηδία, καταρχήν δεν υπάρχει η οικογένεια όπως την ξέρουμε. Συνάδελφος έχει το μικρό του γιο, ετών 23 να μένει μαζί του ακόμη, και είμαι μόνιμη πηγή γέλιου για όλο το Σουηδικό γραφείο, σαν να μιλάμε για τον 50άρη μαμόθρεφτο που ζει στο υπόγειο της γιαγιάς. Σπουδάζει το παιδί παρεπιπτόντως, δεν είναι καν "αργόσχολος". Οπότε είναι αρκετά πιο εύκολος ο ηλικιακός διαχωρισμός, δεν μένεις στο ίδιο σπίτι.

Από την άλλη, υπάρχει γενικά λιγότερη επαφή στην καθημερινή ζωή. Τηρούν αποστάσεις έτσι κι αλλιώς περισσότερο σε ουρές, δεν αγκαλιάζονται όταν χαιρετιούνται κλπ. Δεν μιλάω για μεθυσμενους στο μπαρ, αλλά είναι γενικά πιο "ψυχρή"  κουλτούρα.

Για παράδειγμα, το να φας μόνος στο τραπέζι σου αντί για με το συνάδελφο, στο διάλειμμα, είναι νορμάλ, εδώ θα έπρεπε να είσαι ο ακοινώνητος του γραφείου, όπως και το να βγεις μόνος σου βόλτα, να μην ξεναγήσεις τον επισκέπτη (πόσο μάλλον να μην του ανοίξεις το σπίτι σου), να στείλεις τη θεία που ήρθε από άλλη πόλη στο ξενοδοχείο αντί να της προσφέρεις τον καναπέ σου κλπ.

Στα παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση το ότι τα βγάζουν να παίξουν έξω με κρύο, ανοίγουν παράθυρα, βλέπεις καρότσια στην αυλή με το μωρό να κοιμάται μέσα στους 5 βαθμούς, τα παιδιά στον παιδικό να είναι ώρα στην αυλή με παγωνιά κλπ. Όχι αυτό το κλείσιμο που έχουμε εμείς.

Δηλαδή ένα social distancing, το έχουν από μόνοι τους. 

 

Ισχύουν αυτά που λες πάνω κάτω, όχι όλα, αυτό με τις αγκαλιές δεν ισχύει. Το θέμα με την Σουηδία και ο λόγος που δέχθηκε κριτικη από την μεγαλύτερη μερίδα του διεθνούς τύπου, είναι ότι δεν είναι η μόνη χώρα που έχουν το social distancing εν μέρει στην κουλτούρα τους. Την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με τους Σουηδούς, έχουν και οι Δανοί, και οι Νορβηγοι και οι Φινλανδοί (αυτοί ακόμη πιο distanced), οι υπόλοιπες 3 χώρες όμως πήραν πολύ πιο αυστηρα μέτρα από την Σουηδία και δεν έκαναν ποτέ λογο για ανοσία αγέλης. Ούτε και άφησαν τους ηλικιωμένους να πεθαίνουν σωρηδον στα γηροκομεία, γιατί η αλήθεια είναι ότι την περίοδο Μαρτίος - Μάιος ουσιαστικά αυτό γινόταν και ακόμη και ο σουηδικός τύπος σχολιάζε τους λάθος χειρισμούς της κυβέρνησης. Και πίστεψε με, αυτό δεν συμβαίνει συχνά. Και γενικά παρόλο το social distancing λογω ιδιοσυγκασιας η εξέλιξη του ιου στην Σουηδία δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες 3 χώρες που πήραν πολύ πιο αυστηρα μέτρα από την Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eπειδή έχω πολλά πάρε-δώσε με Σουηδία, καταρχήν δεν υπάρχει η οικογένεια όπως την ξέρουμε. Συνάδελφος έχει το μικρό του γιο, ετών 23 να μένει μαζί του ακόμη, και είμαι μόνιμη πηγή γέλιου για όλο το Σουηδικό γραφείο, σαν να μιλάμε για τον 50άρη μαμόθρεφτο που ζει στο υπόγειο της γιαγιάς. Σπουδάζει το παιδί παρεπιπτόντως, δεν είναι καν "αργόσχολος". Οπότε είναι αρκετά πιο εύκολος ο ηλικιακός διαχωρισμός, δεν μένεις στο ίδιο σπίτι.

Από την άλλη, υπάρχει γενικά λιγότερη επαφή στην καθημερινή ζωή. Τηρούν αποστάσεις έτσι κι αλλιώς περισσότερο σε ουρές, δεν αγκαλιάζονται όταν χαιρετιούνται κλπ. Δεν μιλάω για μεθυσμενους στο μπαρ, αλλά είναι γενικά πιο "ψυχρή"  κουλτούρα.

Για παράδειγμα, το να φας μόνος στο τραπέζι σου αντί για με το συνάδελφο, στο διάλειμμα, είναι νορμάλ, εδώ θα έπρεπε να είσαι ο ακοινώνητος του γραφείου, όπως και το να βγεις μόνος σου βόλτα, να μην ξεναγήσεις τον επισκέπτη (πόσο μάλλον να μην του ανοίξεις το σπίτι σου), να στείλεις τη θεία που ήρθε από άλλη πόλη στο ξενοδοχείο αντί να της προσφέρεις τον καναπέ σου κλπ.

Στα παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση το ότι τα βγάζουν να παίξουν έξω με κρύο, ανοίγουν παράθυρα, βλέπεις καρότσια στην αυλή με το μωρό να κοιμάται μέσα στους 5 βαθμούς, τα παιδιά στον παιδικό να είναι ώρα στην αυλή με παγωνιά κλπ. Όχι αυτό το κλείσιμο που έχουμε εμείς.

Δηλαδή ένα social distancing, το έχουν από μόνοι τους. 

 

αυτο με την θερμοκρασια παιδια ειναι κ λιγο φυσιολογικο οταν το χειμωνα μια μεση φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι το -5 στο 5 θα ειναι με ανοιχτα παραθυρα. επισης αν απτον οκτωβρη εχουν 10 βαθμους ενω εμεις εχουμε 20 λογικο να αφηνουν τα παιδια εξω κ με 5 βαθμους δεν γινετε 6 μηνες να ειναι μεσα .  κ εμεις αν μετακομιζαμε σουηδια δεν θα κλεινομασταν μεσα με τους 10 βαθμους του χειμωνα... το σωμα συνιθιζει. δεν θεωρω οτι ειναι κουλτουρα απλα συνηθεια του κλιματος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...