Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ παίρνω στο νηπιαγωγείο και δεν το σηκώνουν ούτε μας έχουν στείλει mail, ακόμα τουλάχιστον. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

 

 

κάτι εντελώς άσχετο, έχετε και εσείς προσέξει οδηγούς σε μηχανάκια να φοράνε  μάσκα και όχι κράνος?? Είναι τραγικό αυτό ειλικρινά, γιατί πιο πιθανό είναι φας κλήση για μάσκα παρά για κράνος!!!!

Ναι το έχω προσέξει! Τραγικό πραγματικά! 

Link to comment
Share on other sites

ηλιθιοτητα σε πολλαπλα επιπεδα αν συμβαινει

γτ χωρις κρανος υποτιθεται εχει προστιμο

χωρις κρανος αν χτυπησεις παιζει να σκοτωθεις

επισης αν φορας κρανος δ χρειαζεται μασκα,οποτε ετσι κ αλλιως δ θα ετρωγαν προστιμο

:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

Άσχετο αλλά μου ήρθε απο περιέργεια: όσοι δουλεύουν από το σπίτι αν αρρωστήσουν με κορωνοϊό δικαιούνται να σταματήσουν όπως θα σταματούσαν αν δούλευαν κανονικά ή μιας και είναι σπίτι συνεχίζουν; 

 

Oι αναρρωτικές ισχύουν κανονικά, όπως και όλες οι άλλες άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

ηλιθιοτητα σε πολλαπλα επιπεδα αν συμβαινει

 

Συμβαίνει πραγματικά !!!! το βλέπω συνέχεια έξω! δεν ξέρω τι να πω πια για την νοοτροπία μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 

 

 

Αυτό είναι καλό.εμας μας ανακοινωσαν οτι ξεκιναμε τηλεκπαιδευση από τεταρτη κ οτι ετοιμάζονται πυρετωδώς γι αυτο.

Δεν ξερωωτιβθα γινει με το οικονομικό.

Σε εμας ειναι πολυ μπλεγμένο το πραγμα γιατί η ταξη περιλαμβάνει παιδια από τριών,ίσως κ λίγο μικρότερα,έως και παιδιά νηπιαγωγειου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με πήρε η μαμά μου, έχει πάρει τον μικρό μου και τον ανιψιό μου σπίτι της και τα είχε πάει και βόλτα στο πάρκο, όπου συνάντησαν όλους τους παλιούς , προ παιδικού φίλους του ,της περιοχής, με τις νταντάδες και τις γιαγιάδες τους και γίναν μια ωραία παρέα και πέρασαν πολύ ωραία λέει! Γεμάτο το πάρκο λέει! Ευτυχώς που έκλεισαν τα σχολεία!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σε αυτο φταινε οι μεγαλοι που δεν καταλαβαινουν το λογο που κλεισαν τα σχολεια ... εμας δεν εχει παιδακια στο παρκο κ οσα εχει ειναι μικρες παρεες δυο τριων παιδιων . 

Just now, Yovanna είπε:

Τώρα με πήρε η μαμά μου, έχει πάρει τον μικρό μου και τον ανιψιό μου σπίτι της και τα είχε πάει και βόλτα στο πάρκο, όπου συνάντησαν όλους τους παλιούς , προ παιδικού φίλους του ,της περιοχής, με τις νταντάδες και τις γιαγιάδες τους και γίναν μια ωραία παρέα και πέρασαν πολύ ωραία λέει! Γεμάτο το πάρκο λέει! Ευτυχώς που έκλεισαν τα σχολεία!

εγω θα ελεγα στη μητερα μου να προσεχει κ να συνανταει ενα δυο παιδακια για το δικο της καλο αν ειναι να βγαινουν εξω.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

ενταξει σε αυτο φταινε οι μεγαλοι που δεν καταλαβαινουν το λογο που κλεισαν τα σχολεια ... εμας δεν εχει παιδακια στο παρκο κ οσα εχει ειναι μικρες παρεες δυο τριων παιδιων . 

Δεν έχει άλλο πάρκο εκεί και λογικό είναι να πηγαίνουν μήπως δουν και κανένα άλλο παιδάκι..

Τυχαία τα συνάντησε, αλλά χάρηκαν τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Δεν έχει άλλο πάρκο εκεί και λογικό είναι να πηγαίνουν μήπως δουν και κανένα άλλο παιδάκι..

Τυχαία τα συνάντησε, αλλά χάρηκαν τα παιδιά!

ε καπως πρεπει κ αυτα να ξεθιμανουν ευτυχως ειναι καλος ο καιρος κ ειναι σε εξωτερικο χωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Eμάς πάντως στην πλατεία κάθε απόγευμα έχει κόσμο που είχε καλοκαίρι, και το σκ είχε κόσμο όλη μέρα, χθές έκανα το λάθος και κατέβασα τον μικρό και το μετάνιωσα!!! Κανένα μέτρο προστασίας από τους γονείς, και από τα 50 παιδιά τα δύο μόνο με μάσκα!! Φυσικά και δεν θα ξανακατέβω εκεί!

Με τρεις χιλιάδες κρούσματα και λοκ νταουν για δεύτερη φορά μέσα στον χρόνο και πολλοί νομίζουν πως είναι εποχή διακοπών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

εγω θα ελεγα στη μητερα μου να προσεχει κ να συνανταει ενα δυο παιδακια για το δικο της καλο αν ειναι να βγαινουν εξω.  

 

Eγώ μετά τα νούμερα των τελευταίων ημερών απαγόρευσα όλες τις επαφές και τέλος. Δεν είναι εύκολο να κάτσουν έφηβοι μέσα αλλά με τα νούμερα που βλέπω για νοσοκομεία και εντατικές, με έχει πιάσει η καρδιά μου.

Μας είπε συναδελφος που το παιδί του νοσηλεύτηκε για Covid, ότι δεν υπάρχουν κλίνες για παιδιά σε ειδικές κλινικές, πας στο παιδιατρικό τμήμα λοιμωδών, και είναι μια εμπειρία που δεν θέλω να ζήσω όπως μου την περιέγραψε. Καλύτερα γκρίνια όλη μέρα παρά αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και σε εμάς έχει παιδάκια, αλλά δεν έχουμε και τίποτα γύρω μας. Πρέπει να περπατήσεις πολύ ή να πάρεις αυτοκίνητο. Πλάκα είχε που εχθές πήγαμε οι 3 μας να περπατήσουμε στην περιοχή (αν περπατήσεις 5 λεπτά από μας, νομίζεις ότι είσαι σε χωριό) και εκεί που περπατούσαμε με τις μάσκες μας ΄έρχεται μια τύπισσα γύρω στα 80 με το ηλεκτρονικό στο στόμα (εξαιρετική εικόνα) και μου λέει θυμωμένη, τώρα μας θυμηθήκατε όλοι? Τόσο καιρό δεν πατούσε κανείς! Γιατί δεν κάθεστε σπίτι σας? Ναι , αλλά τη μάσκα σου της λέω δεν τη φοράς, μη μας κολλήσεις και μη σε κολλήσουμε! Μόνο να γκρινιάζεις ξέρεις! Εγώ μου λέει εδώ πιο πέρα μένω! Λες και αν είναι κοντά το σπίτι σου, δεν χρειάζεται να φοράς μάσκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ούτε και σε εμάς έχει παιδάκια, αλλά δεν έχουμε και τίποτα γύρω μας. Πρέπει να περπατήσεις πολύ ή να πάρεις αυτοκίνητο. Πλάκα είχε που εχθές πήγαμε οι 3 μας να περπατήσουμε στην περιοχή (αν περπατήσεις 5 λεπτά από μας, νομίζεις ότι είσαι σε χωριό) και εκεί που περπατούσαμε με τις μάσκες μας ΄έρχεται μια τύπισσα γύρω στα 80 με το ηλεκτρονικό στο στόμα (εξαιρετική εικόνα) και μου λέει θυμωμένη, τώρα μας θυμηθήκατε όλοι? Τόσο καιρό δεν πατούσε κανείς! Γιατί δεν κάθεστε σπίτι σας? Ναι , αλλά τη μάσκα σου της λέω δεν τη φοράς, μη μας κολλήσεις και μη σε κολλήσουμε! Μόνο να γκρινιάζεις ξέρεις! Εγώ μου λέει εδώ πιο πέρα μένω! Λες και αν είναι κοντά το σπίτι σου, δεν χρειάζεται να φοράς μάσκα!

Η αλήθεια είναι ότι κ εμείς όταν περπατάμε γύρω από το σπίτι τη μάσκα την έχουμε σκουλαρίκι αν τυχόν συναντήσουμε κάποιον μόνο για τυπικα.... 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eγώ μετά τα νούμερα των τελευταίων ημερών απαγόρευσα όλες τις επαφές και τέλος. Δεν είναι εύκολο να κάτσουν έφηβοι μέσα αλλά με τα νούμερα που βλέπω για νοσοκομεία και εντατικές, με έχει πιάσει η καρδιά μου.

Μας είπε συναδελφος που το παιδί του νοσηλεύτηκε για Covid, ότι δεν υπάρχουν κλίνες για παιδιά σε ειδικές κλινικές, πας στο παιδιατρικό τμήμα λοιμωδών, και είναι μια εμπειρία που δεν θέλω να ζήσω όπως μου την περιέγραψε. Καλύτερα γκρίνια όλη μέρα παρά αυτό. 

Διαβαζω από γιατρούς στο φβ που κοινοποιούνται εδώ κ εκεί επώνυμα, άρα ισχύουν, ότι η κατάσταση των νοσοκομείων από Λάρισα κ πάνω είναι τραγική, κρεβάτια όπου βρουν, νοσηλεύτριες δεν επαρκούν, μεθ φτάσουν ίσα ίσα μόνο λόγω των θανάτων, γιατροί μέσα στις στολές χωρίς διάλειμμα άπειρες ώρες, όλα αυτά που τον Φλεβάρη γέμιζαν τις οθόνες μας από Ιταλία. Τώρα όμως τίποτα. Ο,τι έχει σχέση με επάρκεια νοσοκομείων, λέγεται ίσα ίσα για να φοβηθεί ο κόσμος, σε βαθμό που να μην φανούν όμως οι ελλείψεις, κ μετά κλασικα κυνηγάμε τους ασυνείδητους πολίτες. τρομοκρατία επιλεκτική. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Λες και αν είναι κοντά το σπίτι σου, δεν χρειάζεται να φοράς μάσκα!

 

Μπροστά από το πατρικό μου έχει ένα παρτέρι του δήμου, το οποίο ο δήμος δεν το καθαρίζει ποτέ (είναι ένα από τα διαμερίσματα του δήμου Αθηναίων, ο οποίος φροντίζει μόνο το κέντρο) και επειδή έχει κοντα σούπερ μάρκετ, περίπτερο, καφετέρια και στάση λεωφορείου κάθε μέρα καταλήγουν εκει δεκάδες σκουπίδια, οπότε το καθαρίζει η μαμά μου τις Κυριακές γιατί είναι μπροστά στην πόρτα κυριολεκτικά. Ήθελε λοιπόν χτες να βγει να το κάνει και της λέω τι SMS θα στείλεις; Κι έλεγε νταξει μπροστά στο σπίτι θα είμαι, θα τους πω να εδω μένω και καθαρίζω. Της λέω δεν προβλέπεται τέτοια έξοδος, αν θες να ρισκάρεις να φας πρόστιμο για να μην είναι βρώμικο το παρτέρι, βγες! Με μάσκα βέβαια θα έβγαινε, τη φοράει ανελλιπώς before it was cool.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μπροστά από το πατρικό μου έχει ένα παρτέρι του δήμου, το οποίο ο δήμος δεν το καθαρίζει ποτέ (είναι ένα από τα διαμερίσματα του δήμου Αθηναίων, ο οποίος φροντίζει μόνο το κέντρο) και επειδή έχει κοντα σούπερ μάρκετ, περίπτερο, καφετέρια και στάση λεωφορείου κάθε μέρα καταλήγουν εκει δεκάδες σκουπίδια, οπότε το καθαρίζει η μαμά μου τις Κυριακές γιατί είναι μπροστά στην πόρτα κυριολεκτικά. Ήθελε λοιπόν χτες να βγει να το κάνει και της λέω τι SMS θα στείλεις; Κι έλεγε νταξει μπροστά στο σπίτι θα είμαι, θα τους πω να εδω μένω και καθαρίζω. Της λέω δεν προβλέπεται τέτοια έξοδος, αν θες να ρισκάρεις να φας πρόστιμο για να μην είναι βρώμικο το παρτέρι, βγες! Με μάσκα βέβαια θα έβγαινε, τη φοράει ανελλιπώς before it was cool.

αυτά όμως είναι αρρωστημένα. Είναι αποτυχία ο κόσμος να φοβάται να κάνει κάτι μόνος ενώ μπορεί να στείλει οποιοδήποτε άκυρο sms που δεν επαληθεύεται κ να πάει κάπου επικίνδυνα. Σκεψου εσυ πχ βάζεις έξοδο 4 δήθεν γιε βοήθεια στους γονείς σου ενώ θες απλα να τους δεις. επιτρέπεται. θεωρητικά μπορεί να τους κολλήσεις βέβαια. ενώ να βγεις να καθαρίσεις το παρτέρι σου, το φοβάσαι όχι για τον ιό αλλά για το πρόστιμο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει δεν είπα ότι θα ήταν επικίνδυνο. Είναι όντως υπερβολή, αν και θεωρητικά περνάει κόσμος από εκεί οπότε δεν έχει σημασία αν είσαι έξω απ'το σπίτι σου, το ίδιο εκτεθειμένος με όσους περνούν τυχαία εισαι. Αλλά κενά και παράλογα υπάρχουν, τα έχουμε πει. Όπως και όταν περπατάς ολομόναχος πχ είναι παράλογη η μάσκα, αλλά εφόσον υπάρχει πρόστιμο εγώ δεν θα το ρισκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αυτά όμως είναι αρρωστημένα. Είναι αποτυχία ο κόσμος να φοβάται να κάνει κάτι μόνος ενώ μπορεί να στείλει οποιοδήποτε άκυρο sms που δεν επαληθεύεται κ να πάει κάπου επικίνδυνα. Σκεψου εσυ πχ βάζεις έξοδο 4 δήθεν γιε βοήθεια στους γονείς σου ενώ θες απλα να τους δεις. επιτρέπεται. θεωρητικά μπορεί να τους κολλήσεις βέβαια. ενώ να βγεις να καθαρίσεις το παρτέρι σου, το φοβάσαι όχι για τον ιό αλλά για το πρόστιμο. 

 

 

 

Αν βγεις να πας στη δουλεια ή βολτα και σταματησεις να παρεις καφε, επιτρεπεται με το ιδιο sms. Εδω η αστυνομια εκοψε προστιμο σε μια γειτονισσα γιατι βγηκε για βολτα με τα ποδια και εκανε σταση με το ιδιο SMS να παρει κατι απο το μπακαλη. Δηλαδη αν ειχε σταματησει για καφε στο διπλανο μαγαζι, που ειναι takeaway, θα ηταν ενταξει με το 6 αλλα επειδη γυρνωντας απο το περπατημα ηθελε γαλα ή φρουτα, προστιμο. Τσαμπουκας και φοροεισπρακτικη λογικη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν βγεις να πας στη δουλεια ή βολτα και σταματησεις να παρεις καφε, επιτρεπεται με το ιδιο sms. Εδω η αστυνομια εκοψε προστιμο σε μια γειτονισσα γιατι βγηκε για βολτα με τα ποδια και εκανε σταση με το ιδιο SMS να παρει κατι απο το μπακαλη. Δηλαδη αν ειχε σταματησει για καφε στο διπλανο μαγαζι, που ειναι takeaway, θα ηταν ενταξει με το 6 αλλα επειδη γυρνωντας απο το περπατημα ηθελε γαλα ή φρουτα, προστιμο. Τσαμπουκας και φοροεισπρακτικη λογικη. 

ε ναι. γιατί η μάσκα στα μηχανάκια τι είναι; τι λογική έχει; 

 

Το ποδηλατο πάλι με μάσκα; δεν ειναο άσκηση λέει, είναι μέσο μεταφοράς. 

 

Ηθελα να πω μια λέξη τώρα για αυτή τη συμπεριφορά αλλά δεν μ επιτρέπει η ανατροφή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε ναι. γιατί η μάσκα στα μηχανάκια τι είναι; τι λογική έχει; 

 

Το ποδηλατο πάλι με μάσκα; δεν ειναο άσκηση λέει, είναι μέσο μεταφοράς. 

 

Ηθελα να πω μια λέξη τώρα για αυτή τη συμπεριφορά αλλά δεν μ επιτρέπει η ανατροφή μου. 

Είναι υποχρεωτική η μάσκα στα ποδήλατα? Δεν το ήξερα! Γιατιιιι?

Εντάξει, εχει χαθεί κάθε λογική. Ολα αυτά τώρα έχουν σκοπό την προστασία της δημόσιας υγείας? 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μόλις μας έστειλαν mail από το νηπιαγωγείο πως από Τετάρτη θα μας στέλνουν στο mail μας εκπαιδευτικό υλικό κι ότι υπάρχει έλλειψη κατάλληλου τεχνολογικού υλικού.

Τηλεκπαίδευση καταπώς φαίνεται δεν είναι υποχρεωτική για όλους. Μα γίνεται αυτό??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εμάς μόλις μας έστειλαν mail από το νηπιαγωγείο πως από Τετάρτη θα μας στέλνουν στο mail μας εκπαιδευτικό υλικό κι ότι υπάρχει έλλειψη κατάλληλου τεχνολογικού υλικού.

Τηλεκπαίδευση καταπώς φαίνεται δεν είναι υποχρεωτική για όλους. Μα γίνεται αυτό??

Κατά τα αλλα σήμερα έχει γίνει θέμα γιατί τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία και δημοτικά «παρανομούν» κάνοντας πρωινή τηλεκπαίδευση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Κατά τα αλλα σήμερα έχει γίνει θέμα γιατί τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία και δημοτικά «παρανομούν» κάνοντας πρωινή τηλεκπαίδευση...

Σοβαρα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...