Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν ξέρω αν παρερμήνευσα το κείμενο, μπορεί και να το έκανα.  Αναφέρεται στον εργάτη που στοιβάζεται στα ΜΜΜ για να πάει στην εργασία του ενώ το στέλεχος θα δουλέψει από το σπίτι λες και όσοι δουλεύουν από τα σπίτια τους είναι στελέχη, πάνω σε αυτό απάντησα. 

Συμφωνώ πως περισσότερο ζημιώνετε η μικρή επιχείρηση, είτε αυτή που κλείνει είτε αυτή που ανοίγει, η οικονομική καταστροφή είναι δυστυχώς δεδομένη για όλους μας, απλά για τον καθένα σε άλλη κλίμακα. Πράγματι είστε τυχεροί που ο άντρας σου δουλεύει αυτή την περίοδο.

Προφανώς και το λοκ νταουν είναι η ύστατη λύση προκειμένου να περιοριστεί η εξάπλωση του ιού, φυσικά και υπάρχουν διάφορα οικονομικά στρώματα στην κοινωνία τα οποία επηρεάζονται από την κατάσταση αυτή. Η παραπάνω αναφορά αν κατάλαβα καλά δεν γίνεται για τον μέσο μισθωτό, ξαναλέω μπορεί να κατάλαβα λάθος.

 

Καθόλου έντονη δεν είναι η αντίδραση μου, απλά από την συγκεκριμένη πρόταση κατάλαβα πως γίνεται σύγκριση του υπαλλήλου που δουλεύει από το σπίτι με τον εργάτη και προσωπικά δεν μου άρεσε. Έγινε αναφορά στον εργάτη που δεν έχει πρόσβαση στην πρωτοβάθμια υγεία ενώ το στέλεχος θα πάει στην ιδιωτική κλινική, οπότε έχει πρόσβαση, αυτό δεν ειπώθηκε?? αυτό δεν είναι παραφιλολογία? και εκεί λοιπόν λέω πως όποιος τώρα νοσήσει από τον ιό ανεξάρτητα με τις τραπεζικές του καταθέσεις  θα πάει στο ίδιο νοσοκομείο.

Το λοκ νταουν μόνο αρνητικές συνέπειες έχει δυστυχώς, σε όλα τα  νοικοκυριά σε όλες τις επιχειρήσεις δυστυχώς.

Αυτό πιστεύω και εγώ, πως όλα αυτά είναι γενικεύσεις, όλοι στο ίδιο τσουβάλι..δεν έχει λογική αυτό. Αφορμή για τον καθένα να βγει στα κανάλια να εκφράσει τις προσωπικές του πεποιθήσεις.

Γενίκευση δεν καταλαβαίνω πώς είναι?  Είπα πλήττονται περισσότερο όχι ότι πλήττονται μόνο αυτοί! Όπως κάποιες ομάδες κερδίζουν από την όλη κατάσταση πχ όσοι ασχολούνται με το ηλεκτρονικό εμπόριο και εν γένει με την τεχνολογία. Τί εννοείς προσωπικές πεποιθήσεις? Σε φόρουμ γράφω φυσικά και εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις. Όλοι το ίδιο δεν κάνουμε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mary1976 said:

Γενίκευση δεν καταλαβαίνω πώς είναι?  Είπα πλήττονται περισσότερο όχι ότι πλήττονται μόνο αυτοί! Όπως κάποιες ομάδες κερδίζουν από την όλη κατάσταση πχ όσοι ασχολούνται με το ηλεκτρονικό εμπόριο και εν γένει με την τεχνολογία. Τί εννοείς προσωπικές πεποιθήσεις? Σε φόρουμ γράφω φυσικά και εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις. Όλοι το ίδιο δεν κάνουμε? 

Το γενικεύσεις και το προσωπικές πεποιθήσεις δεν πήγαινε για εσένα, για τον κύριο Ιωαννίδη πήγαινε (για αυτό και το ''ευκαιρία να βγει στα κανάλια ο καθένας''). Αλίμονο! Συζήτηση κάνουμε, φυσικά και θα εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα,  δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε με όσα λέει ο συνομιλητής μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Το γενικεύσεις και το προσωπικές πεποιθήσεις δεν πήγαινε για εσένα, για τον κύριο Ιωαννίδη πήγαινε (για αυτό και το ''ευκαιρία να βγει στα κανάλια ο καθένας''). Αλίμονο! Συζήτηση κάνουμε, φυσικά και θα εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα,  δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε με όσα λέει ο συνομιλητής μας.

Ωχ, συγνώμη! Τώρα το είδα ότι δεν το έγραφες για εμένα! Λέω και εγώ :grin:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες ένας συνάδελφος είχε τα παιδιά με συμπτώματα ίωσης στο σπίτι, βασικά πολύ συνάχι και δέκατα. Μικρά παιδάκια, αν θυμάμαι καλά 2 και 4, πάντως ηλικίας παιδικού σταθμού. Χτες το ένα ανέβασε πυρετό απότομα, μας ενημέρωσς ο συνάδελφος ότι είναι θετικό σε covid, και σήμερα νοσηλεύεται γιατί η κατάστασή του ανησύχησε τον παιδίατρο :( Από σήμερα έχει συμπτώματα δε και η μαμά. Οι γονείς δουλεύουν από το σπίτι, τα παιδιά κόλλησαν στον παιδικό. Πάει και η θεωρία ότι δεν κολλάει από παιδιά  και ότι αν ξεκινά με συνάχι δεν είναι covid.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 Χτες το ένα ανέβασε πυρετό απότομα, μας ενημέρωσς ο συνάδελφος ότι είναι θετικό σε covid, και σήμερα νοσηλεύεται γιατί η κατάστασή του ανησύχησε τον παιδίατρο :(

Πόσο με στεναχώρησε αυτό το μνμ....το παιδάκι είναι μόνο του στο νοσοκομείο?Πωπω τρέλα με πιάνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Πόσο με στεναχώρησε αυτό το μνμ....το παιδάκι είναι μόνο του στο νοσοκομείο?Πωπω τρέλα με πιάνει!

Μόνο του? Αλήθεια? Δεν επιτρέπεται ο γονιός μαζί? Ούτε στα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Τις τελευταίες μέρες ένας συνάδελφος είχε τα παιδιά με συμπτώματα ίωσης στο σπίτι, βασικά πολύ συνάχι και δέκατα. Μικρά παιδάκια, αν θυμάμαι καλά 2 και 4, πάντως ηλικίας παιδικού σταθμού. Χτες το ένα ανέβασε πυρετό απότομα, μας ενημέρωσς ο συνάδελφος ότι είναι θετικό σε covid, και σήμερα νοσηλεύεται γιατί η κατάστασή του ανησύχησε τον παιδίατρο :( Από σήμερα έχει συμπτώματα δε και η μαμά. Οι γονείς δουλεύουν από το σπίτι, τα παιδιά κόλλησαν στον παιδικό. Πάει και η θεωρία ότι δεν κολλάει από παιδιά  και ότι αν ξεκινά με συνάχι δεν είναι covid.

Τί λες τώρα? Αυτά φοβάμαι εγώ.. Λες ο δικός μου που ήταν με 40άρια και καταρροή 2 βδομάδες πριν να είχε covid?? Η παιδίατρος το θεώρησε ΣΧΕΔΟΝ απίθανο, λόγω των συμπτωμάτων και της πολύ καλής διάθεσης που είχε γενικά. Επίσης δεν κόλλησε κανείς μας.

Είπε ότι είναι μόνο του?? Αποκλείεται να είναι μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τί λες τώρα? Αυτά φοβάμαι εγώ.. Λες ο δικός μου που ήταν με 40άρια και καταρροή 2 βδομάδες πριν να είχε covid?? Η παιδίατρος το θεώρησε ΣΧΕΔΟΝ απίθανο, λόγω των συμπτωμάτων και της πολύ καλής διάθεσης που είχε γενικά. Επίσης δεν κόλλησε κανείς μας.

Είπε ότι είναι μόνο του?? Αποκλείεται να είναι μόνο του!

Γιατί το απέκλεισε? Λόγω της καταρροής? Γιατί έπρεπε να έχουν άσχημη διάθεση? Εδώ τα περισσότερα είναι ασυμπτωματικα ή με ελαφρά συμπτώματα. Μπορεί βέβαια να τους έχουν δώσει περιοριστικές οδηγίες ποια πρέπει να παραπέμπουν ως ύποπτα κρούσματα για να μην στέλνουν για τεστ άτομα για ψιλού πήδημα και φρακαρει το σύστημα. 

Τραγικό να είναι μόνο του, δεν θέλω να το πιστέψω :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τις τελευταίες μέρες ένας συνάδελφος είχε τα παιδιά με συμπτώματα ίωσης στο σπίτι, βασικά πολύ συνάχι και δέκατα. Μικρά παιδάκια, αν θυμάμαι καλά 2 και 4, πάντως ηλικίας παιδικού σταθμού. Χτες το ένα ανέβασε πυρετό απότομα, μας ενημέρωσς ο συνάδελφος ότι είναι θετικό σε covid, και σήμερα νοσηλεύεται γιατί η κατάστασή του ανησύχησε τον παιδίατρο :( Από σήμερα έχει συμπτώματα δε και η μαμά. Οι γονείς δουλεύουν από το σπίτι, τα παιδιά κόλλησαν στον παιδικό. Πάει και η θεωρία ότι δεν κολλάει από παιδιά  και ότι αν ξεκινά με συνάχι δεν είναι covid.

 

Πολύ δυσάρεστη είδηση αυτή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Απλά θα ήθελα να πω ότι είναι σχετικό το αν κόλλησαν στο παιδικό τον ιό. Σίγουρα αυξάνονται οι πιθανότητες αλλά αν σκεφτείς ότι lock down έχουμε μόνο 4 μέρες, και πριν από αυτό δεν ξέρεις με ποιους σχετίστηκαν ως οικογένεια.    

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Γιατί το απέκλεισε? Λόγω της καταρροής? Γιατί έπρεπε να έχουν άσχημη διάθεση? Εδώ τα περισσότερα είναι ασυμπτωματικα ή με ελαφρά συμπτώματα. Μπορεί βέβαια να τους έχουν δώσει περιοριστικές οδηγίες ποια πρέπει να παραπέμπουν ως ύποπτα κρούσματα για να μην στέλνουν για τεστ άτομα για ψιλού πήδημα και φρακαρει το σύστημα. 

Τραγικό να είναι μόνο του, δεν θέλω να το πιστέψω :(

Δεν το απέκλεισε, μου είπε ότι θεωρητικά, οτιδήποτε μπορεί να είναι covid. Όσο για τα συμπτώματα, κάτι περισσότερο θα ξέρει από εμάς. Θα ήταν επίσης πιο πιθανό για  covid, αν νοσούσαμε και εμείς , μου είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Τί λες τώρα? Αυτά φοβάμαι εγώ.. Λες ο δικός μου που ήταν με 40άρια και καταρροή 2 βδομάδες πριν να είχε covid?? Η παιδίατρος το θεώρησε ΣΧΕΔΟΝ απίθανο, λόγω των συμπτωμάτων και της πολύ καλής διάθεσης που είχε γενικά. Επίσης δεν κόλλησε κανείς μας.

Είπε ότι είναι μόνο του?? Αποκλείεται να είναι μόνο του!

Αλήθεια έχεις σκεφτεί να του κάνεις τεστ αντισωμάτων? Δεν ξέρω βέβαια πόσο κοστίζει αλλά το έχω σκεφτεί και για μένα. Πέρασα μία ίωση με πονοκέφαλο, βήχα και κόπωση πριν κάνα μήνα αλλά ακριβώς επειδή είχα καταρροή είπα και εγώ ότι δεν θα είναι κορονοιος (έκανα διάγνωση μόνη μου :-P). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Αλήθεια έχεις σκεφτεί να του κάνεις τεστ αντισωμάτων? Δεν ξέρω βέβαια πόσο κοστίζει αλλά το έχω σκεφτεί και για μένα. Πέρασα μία ίωση με πονοκέφαλο, βήχα και κόπωση πριν κάνα μήνα αλλά ακριβώς επειδή είχα καταρροή είπα και εγώ ότι δεν θα είναι κορονοιος (έκανα διάγνωση μόνη μου :-P). 

Δεν το σκέφτηκα για τον μικρό, ίσως επειδή είναι πρώτη χρονιά παιδικό και ξέρω ότι θα αρρωσταίνει συνεχώς. Το έχω σκεφτεί για μένα, διότι για 3 βδομάδες, από αρχές Οκτώβρη, σερνόμουν απ'την κούραση, χωρίς κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν το σκέφτηκα για τον μικρό, ίσως επειδή είναι πρώτη χρονιά παιδικό και ξέρω ότι θα αρρωσταίνει συνεχώς. Το έχω σκεφτεί για μένα, διότι για 3 βδομάδες, από αρχές Οκτώβρη, σερνόμουν απ'την κούραση, χωρίς κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Και εγώ αρχές Οκτωβρίου την πέρασα την ίωση και μου είπαν και άλλοι φίλοι και γνωστοί ότι πέρασαν εκείνη την εποχή κάτι ( ο καθένας με διαφορετικά συμπτώματα). Όλοι το είχαν αποδώσει στην αλλαγή του καιρού. Ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δυστυχώς ο κόσμος δεν αρρωσταίνει μόνο από κορονοιο. Όταν έχουν μειωθεί τα χειρουργεία κατά 80%, ο πλούσιος θα πάει να το κάνει στο ιδιωτικό, ο φτωχός μπορεί κ να πεθάνει περιμένοντας. Ο πλούσιος θα επισκεφθεί τον ιδιώτη γιατρό, ο φτωχός θα περιμένει να κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ. Νομίζω ότι αυτο θέλει να πει.

Ποιος πλούσιος βρε παιδιά? Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου, οι φίλοι και γνωστοί μου, αναγκάζονται να έχουν ιδιωτική ασφάλιση, με τα χάλια που έχει η δημόσια υγεία στις μέρες μας. Κανείς δεν είναι πλούσιος. Μισθωτοί υπάλληλοι είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ποιος πλούσιος βρε παιδιά? Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου, οι φίλοι και γνωστοί μου, αναγκάζονται να έχουν ιδιωτική ασφάλιση, με τα χάλια που έχει η δημόσια υγεία στις μέρες μας. Κανείς δεν είναι πλούσιος. Μισθωτοί υπάλληλοι είναι.

Όταν έχεις να πληρώσεις ιδιωτική ασφάλιση συγγνώμη αλλά πλεον θεωρείσαι πλούσιος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με ταξική ανισότητα, αλλά με το είδος της εργασίας που εκτελεί ο καθένας μας. Οι πωλητές μας κερδίζουν τουλάχιστον 3 φορές περισσότερα από τους υπαλλήλους γραφείου στην εταιρία. Ευνοούνται όμως τώρα οι του γραφείου. τι σημαίνει αυτό? Επίσης η καθαρίστρια μας μετακινείται με αυτοκίνητο, ενώ κάποιες υπάλληλοι, καλά αμοιβόμενες, με συγκοινωνία, διότι δεν οδηγούν. Είναι γενικεύσεις  όλα αυτά.

Όταν λέω πωλητή εννοώ τον υπάλληλο καταστήματος που ακόμα λειτουργεί πχ σουπερμάρκετ ή πολυκατάστημα όπου δουλεύει ηλεκτρονικά. Ε δεν έχει τις ίδιες συνθήκες με τον υπάλληλο γραφείου ούτως ή άλλως όλο τον καιρό. Μπορεί με κάποιους υπαλλήλους γραφείου να παίρνει τον ίδιο μισθό, αλλά έχει ορθοστασία, ενδεχομένως επιτήρηση από κάμερες, άπειρα άτομα να εξυπηρετήσει. Το αν θα κάνει αυτή τη δουλειά κ όχι δουλειά γραφείου, μπορεί να είναι και ταξικό θέμα. Ίσως έχουν τα ίδια προσόντα αλλά ο ένας είχε μεγαλύτερη πίεση κ δουλεύει σε κάτι άσχετο κ ο άλλος περίμενε για κάτι πιο σχετικό. Ποιος από τους δυο είναι εκτεθειμένος στον ιό αυτή τη στιγμή; Όχι αυτός που μπορεί να κάνει δουλειά γραφείου από το σπίτι, κ κάποια επαγγέλματα που δεν μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι είναι σαφώς ταξικά καθορισμένα. 

Επίσης το αν στη δουλειά σου θα ακολουθηθεί ένα πρωτοκολλο αν ασθενήσει υπάλληλος, ή αν θα κρύβονται κρούσματα, δεν είναι κ αυτό ταξικό; σε μια σοβαρή επιχείρηση που σέβεται τους υπαλλήλους λογικά δεν θα γίνει κάτι τέτοιο, όμως εκεί που υπάρχει εκμετάλλευση και ασυδοσία, μάλλον θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Όταν έχεις να πληρώσεις ιδιωτική ασφάλιση συγγνώμη αλλά πλεον θεωρείσαι πλούσιος.

Διαφωνώ. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Ο άντρας μου έχει έσοδα 900 ευρώ το μήνα και πληρώνει  850 ευρώ ετησίως ιδιωτική ασφάλεια. Η δική μου πολύ πιο ακριβή. Του παιδιού 500 ευρώ. Οι περισσότεροι που ξέρω με μέσους μισθούς είναι. Είναι θέμα νοοτροπίας. Η καθαρίστρια μας βγάζει 1200 το μήνα και κανά χιλιάρικο + ο άντρας της από μερεμέτια. Τα λεφτά τους τα κάνουν ντουβάρια στην Αλβανία. Σιγά μην πληρώσουν για την υγεία τους. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και δεν μπορούν, αλλά όχι ότι είναι πλούσιοι αυτοί που κόβουν από αλλού για να εξασφαλίζουν όσο μπορούν μια αξιοπρεπή αντιμετώπιση για εκείνους και τα παιδιά τους σε περίπτωση νοσηλείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Διαφωνώ. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Ο άντρας μου έχει έσοδα 900 ευρώ το μήνα και πληρώνει  850 ευρώ ετησίως ιδιωτική ασφάλεια. Η δική μου πολύ πιο ακριβή. Του παιδιού 500 ευρώ. Οι περισσότεροι που ξέρω με μέσους μισθούς είναι. Είναι θέμα νοοτροπίας. Η καθαρίστρια μας βγάζει 1200 το μήνα και κανά χιλιάρικο + ο άντρας της από μερεμέτια. Τα λεφτά τους τα κάνουν ντουβάρια στην Αλβανία. Σιγά μην πληρώσουν για την υγεία τους. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και δεν μπορούν, αλλά όχι ότι είναι πλούσιοι αυτοί που κόβουν από αλλού για να εξασφαλίζουν όσο μπορούν μια αξιοπρεπή αντιμετώπιση για εκείνους και τα παιδιά τους σε περίπτωση νοσηλείας.

 

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες ασφάλειες στην Ελλάδα, διότι η έννοια της ασφάλειας είναι ακόμα αρκετά "ξένη". Όταν ήρθα στη χώρα που ζω, υποχρέωθηκα να ασφαλίσω το σπίτι που νοικιάζω έναντι όλων των κινδύνων, παρ'ολο που εδώ συνήθως δε συμβαίνει τίποτα. Και μετά αναρωτήθηκα πως είναι δυνατόν σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, με σεισμούς, φωτιές, πλημμύρες, διαρρήξεις, αλλά και πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιωτικής επένδυσης στην περιουσία, να ασφαλίζουν τα σπίτια τους μόνο όσοι τα χρωστάνε στην τράπεζα. Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που έχει δουλέψει 20 χρόνια να χτίσει ένα σπίτι και δέχεται οτι μπορεί να ξυπνήσει ένα πρωί και να τα χάσει όλα από μία φωτιά...;

 

Και μιλάμε για ασφάλειες που κοστίζουν 100 ευρώ το χρόνο και είναι προσβάσιμες στους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διαφωνώ. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Ο άντρας μου έχει έσοδα 900 ευρώ το μήνα και πληρώνει  850 ευρώ ετησίως ιδιωτική ασφάλεια. Η δική μου πολύ πιο ακριβή. Του παιδιού 500 ευρώ. Οι περισσότεροι που ξέρω με μέσους μισθούς είναι. Είναι θέμα νοοτροπίας. Η καθαρίστρια μας βγάζει 1200 το μήνα και κανά χιλιάρικο + ο άντρας της από μερεμέτια. Τα λεφτά τους τα κάνουν ντουβάρια στην Αλβανία. Σιγά μην πληρώσουν για την υγεία τους. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και δεν μπορούν, αλλά όχι ότι είναι πλούσιοι αυτοί που κόβουν από αλλού για να εξασφαλίζουν όσο μπορούν μια αξιοπρεπή αντιμετώπιση για εκείνους και τα παιδιά τους σε περίπτωση νοσηλείας.

Σίγουρα είναι θέμα προτεραιοτήτων, στην περίπτωση που το εισόδημα σου σου επιτρέπει να έχεις επιλογές. Αν παίρνεις 1000 ευρώ το μήνα κ μένεις στο νοίκι ή έχεις δάνειο, έχεις να συντηρήσεις 1 αυτοκινητο κ 2 παιδιά με φροντιστήρια κ λοιπές  δραστηριότητες κ θες να φας κιόλας, τότε δεν τίθεται θέμα προτεραιοτήτων γιατί προτεραιότητα είναι να βγάλεις το μήνα. Αν συζητάμε για οικογενειακό εισόδημα 2200 ευρώ που αναφέρεις για την καθαρίστρια τότε προφανώς μπορεί να πληρώσει ασφαλεια. Αλλά μη μου πεις ότι μια οικογένεια με εισόδημα 2200 δε θεωρείται πλέον -το τονίζω, πλούσια. Κ δε μιλάμε για ωνασηδες, μιλάμε πάντα συγκρινοντας με τα δεδομένα της χώρας, στην οποία το μέσο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα είναι 13000.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πόσο με στεναχώρησε αυτό το μνμ....το παιδάκι είναι μόνο του στο νοσοκομείο?Πωπω τρέλα με πιάνει!

Oχι, είναι με τη μαμά, είναι το μικρούλι, δεν μπορεί να μείνει μόνο μωρό παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δυστυχώς ο κόσμος δεν αρρωσταίνει μόνο από κορονοιο. Όταν έχουν μειωθεί τα χειρουργεία κατά 80%, ο πλούσιος θα πάει να το κάνει στο ιδιωτικό, ο φτωχός μπορεί κ να πεθάνει περιμένοντας. Ο πλούσιος θα επισκεφθεί τον ιδιώτη γιατρό, ο φτωχός θα περιμένει να κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ. Νομίζω ότι αυτο θέλει να πει.

Όχι και πλούσιοι όσοι έχουν ιδιωτικοί ασφάλεια, και εγώ μισθωτή είμαι και κόβω κάτι άλλο προκειμένου να έχω ιδιωτική ασφάλεια υγεία, δεν είμαι πλούσια, ούτε φτωχή είμαι, όμως για καλύψω τις ανάγκες που έχουν δημιουργηθεί στην ζωή μας ζορίζομαι. Θα μπορούσα με τα λεφτά που δίνω στην ασφάλεια να αγόραζα αυτοκίνητο και να μην έχουμε ένα οικογενειακό αυτοκίνητο 15ετίας, ή θα μπορούσα να έχω πιο ακριβό κινητό, η ότιδήποτε άλλο. Δεν είναι πολυτέλεια η ιδιωτική ασφάλεια.

Από τα πρώτα χρόνια της κρίσης δεν είχαμε δημόσια υγεία, δεν δημιουργήθηκε τώρα το πρόβλημα λόγω πανδημίας.

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

Oχι, είναι με τη μαμά, είναι το μικρούλι, δεν μπορεί να μείνει μόνο μωρό παιδί!

Πάλι καλά!! Εύχομαι περαστικά στο μικρούλι...αλήθεια πολυ στεναχωρήθηκα με αυτό. Να το ξεπεράσει γρήγορα το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ποιος πλούσιος βρε παιδιά? Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου, οι φίλοι και γνωστοί μου, αναγκάζονται να έχουν ιδιωτική ασφάλιση, με τα χάλια που έχει η δημόσια υγεία στις μέρες μας. Κανείς δεν είναι πλούσιος. Μισθωτοί υπάλληλοι είναι.

Ιδιωτική ασφάλεια δεν θα μπορούσα ποτέ να πληρώσω και σίγουρα ο μισθός μου είναι πάνω από το μέσο όρο. Έχω τα τελευταία χρόνια μέσω της δουλειάς, αλλά γνωρίζω ότι είμαι σε εταιρεία με παροχές άνω του μέσου, δεν θα περίμενα το ίδιο ούτε από μία εταιρεία 5 ατόμων ούτε από ένα κατάστημα λιανικής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Τις τελευταίες μέρες ένας συνάδελφος είχε τα παιδιά με συμπτώματα ίωσης στο σπίτι, βασικά πολύ συνάχι και δέκατα. Μικρά παιδάκια, αν θυμάμαι καλά 2 και 4, πάντως ηλικίας παιδικού σταθμού. Χτες το ένα ανέβασε πυρετό απότομα, μας ενημέρωσς ο συνάδελφος ότι είναι θετικό σε covid, και σήμερα νοσηλεύεται γιατί η κατάστασή του ανησύχησε τον παιδίατρο :( Από σήμερα έχει συμπτώματα δε και η μαμά. Οι γονείς δουλεύουν από το σπίτι, τα παιδιά κόλλησαν στον παιδικό. Πάει και η θεωρία ότι δεν κολλάει από παιδιά  και ότι αν ξεκινά με συνάχι δεν είναι covid.

Το ξέρουν ότι κόλλησε στον παιδικό από άλλο παιδάκι? Εννοώ έχει εξακριβωθει? Χθες ο παιδίατρος μας είπε ότι απλά ΔΕΝ κολλάει από παιδιά κάτω των 6.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Σίγουρα είναι θέμα προτεραιοτήτων, στην περίπτωση που το εισόδημα σου σου επιτρέπει να έχεις επιλογές. Αν παίρνεις 1000 ευρώ το μήνα κ μένεις στο νοίκι ή έχεις δάνειο, έχεις να συντηρήσεις 1 αυτοκινητο κ 2 παιδιά με φροντιστήρια κ λοιπές  δραστηριότητες κ θες να φας κιόλας, τότε δεν τίθεται θέμα προτεραιοτήτων γιατί προτεραιότητα είναι να βγάλεις το μήνα. Αν συζητάμε για οικογενειακό εισόδημα 2200 ευρώ που αναφέρεις για την καθαρίστρια τότε προφανώς μπορεί να πληρώσει ασφαλεια. Αλλά μη μου πεις ότι μια οικογένεια με εισόδημα 2200 δε θεωρείται πλέον -το τονίζω, πλούσια. Κ δε μιλάμε για ωνασηδες, μιλάμε πάντα συγκρινοντας με τα δεδομένα της χώρας, στην οποία το μέσο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα είναι 13000.

Εμείς πάντως με 2000 κ κάτι οικογ. εισόδημα μόνο ασφάλεια του μικρου πληρώνουμε κ όχι για περίθαλψη, απλώς για ατυχήματα, καθώς κ ασφάλεια για αεροδιακομιδή που είναι αστείο ποσό. Ρωτήσαμε για κάτι οικογενειακό αλλά ήταν απλησίαστο για μας. Και σίγουρα δεν είναι θέμα προτεραιοτήτων γιατί απλώς δεν περισσεύουν,  κ ας μην ειναι χαμηλό εισόδημα για μια οικογένεια αυτό σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...