Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

H ίδια κίνηση πράγματι!!Σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα, κυρίως τώρα το πρωί! Ο κόσμος έχει αρχίσει να σαστίζει, εγώ παρόλο που θα μπορούσα να δουλέψω από το σπίτι δεν το δέχθηκα (έχει βγει το 50% θα μπορούσα να ήμουν και εγώ μέσα σε αυτούς) , σκέφτηκα πως έτσι και αλλιώς θα κλειστώ όταν κλείσει το σχολείο οπότε ας το αφήσω για τότε.

Αλήθεια πως πιστευετε πως θα περάσουμε γιορτές φέτος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό δεν είναι περίεργο. Γιατί ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να ελέγξει τι έφταιγε, οπότε στο τέλος και στους μισούς να πιάσει, την κάναν τη δουλειά τους.

Σήμερα για να αντέξει το webex «έπεσε»/«έριξαν» το eclass. Ενταξει μας δουλεύουν. Χτες έφταιγε το data center του Λονδίνου. Σήμερα άραγε ποιος θα φταίει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σήμερα για να αντέξει το webex «έπεσε»/«έριξαν» το eclass. Ενταξει μας δουλεύουν. Χτες έφταιγε το data center του Λονδίνου. Σήμερα άραγε ποιος θα φταίει; 

Μήπως έχουμε ανάδρομο ερμή? Γιατί μόνο αυτό δεν έχουμε ακούσει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μήπως έχουμε ανάδρομο ερμή? Γιατί μόνο αυτό δεν έχουμε ακούσει ακόμα!

Από το σπίτι ολοκλήρωσα με επιτυχία την 1η ώρα. Όσοι έχουν πάει στα σχολεία για μάθημα, δεν τα κατάφεραν. Το σχολικό δίκτυο λειτουργεί άψογα. Επίσης ήρθε οδηγία ότι οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν μάθημα καλούνται να μην χρησιμοποιούν το δίκτυο....

Link to comment
Share on other sites

Όντως σχεδόν κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά το λοκ ντάουν. Όλοι όσοι έχω μιλήσει προσπαθούν να βρουν τρόπους να συνεχίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο φυσιολογικά. Στην πρώτη καραντίνα ήμασταν όλοι φοβισμένοι, δεν γνωρίζαμε τίποτα για τον ιό, ζούσαμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και τηρήσαμε τα μέτρα. Οι περισσότεροι όχι γιατί ήταν υποχρεωτικά αλλά γιατί το πιστεύαμε. Αυτή τη φορά ο κόσμος είναι μπερδεμένος και θυμωμένος.

Για αυτό προσπαθούν με αύξηση των προστίμων, με συνεχείς απειλές στα ΜΜΕ, με στοχοποίηση ομάδων, με φίμωση κάθε διαμαρτυρίας ή αντίθετης επιστημονικής άποψης.

Δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου, όσες φορές όμως έχει τύχει να την ανοίξω σε ενημερωτικές εκπομπές τον τελευταίο καιρό βλέπω τους ίδιους δημοσιογράφους, με τους ίδιους «ειδικούς» (7-8 που ανακυκλώνονται στα ίδια κανάλια τους τελευταίους μήνες), τους  ίδιους κυβερνητικούς, να τρομοκρατούν, να πέφτουν σε αντιφάσεις, να καλλιεργούν τη διχόνοια και τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, να χαρακτηρίζουν τον οποιοδήποτε έχει απορίες ή αντιρρήσεις ως ψεκασμένους ή αρνητές της μάσκας!!! Μία λέει είναι η επιστημονική αλήθεια! Λες και μιλάνε για δόγμα!

Ειλικρινά τι είναι αυτό που ζούμε πλέον δεν ξέρω! Νομίζω πλέον ότι με αφορμή την πανδημία μετατρεπόμαστε σε μια αποστειρωμένη, απολυταρχική κοινωνία, μία δυστοπία.

 

15 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

μολις διαβασα οτι βγηκαν οι μελετες για το ενα εμβολιο της phizer κ βγαινει 90% αποτελεσματικο κ ζηταει εγκριση για να κυκλοφορισει πριν τα χριστουγεννα ! να κ ενα θετικο νεο

 

Ναι πολύ καλό νέο. Λένε ότι θα το κάνουν πρώτοι οι υγειονομικοί. Είμαι περίεργη να δω τί ποσοστό των υγειονομικών θα το κάνουν. Το λέω γιατί από όσα έχω ακούσει οι υγειονομικοί είναι στις ομάδες στις οποίες προτείνεται το εμβόλιο της γρίπης και όμως έχουν χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Και το εμβόλιο της γρίπης κυκλοφορεί χρόνια. Αυτό που δεν θα έχει παρά λίγους μήνες δοκιμών θα δεχτούν να το κάνουν? Εκτός και αν γίνει υποχρεωτικό όπως είναι το εμβόλιο της γρίπης στις ΗΠΑ!

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 said:

Όντως σχεδόν κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά το λοκ ντάουν. Όλοι όσοι έχω μιλήσει προσπαθούν να βρουν τρόπους να συνεχίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο φυσιολογικά. Στην πρώτη καραντίνα ήμασταν όλοι φοβισμένοι, δεν γνωρίζαμε τίποτα για τον ιό, ζούσαμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και τηρήσαμε τα μέτρα. Οι περισσότεροι όχι γιατί ήταν υποχρεωτικά αλλά γιατί το πιστεύαμε. Αυτή τη φορά ο κόσμος είναι μπερδεμένος και θυμωμένος.

Για αυτό προσπαθούν με αύξηση των προστίμων, με συνεχείς απειλές στα ΜΜΕ, με στοχοποίηση ομάδων, με φίμωση κάθε διαμαρτυρίας ή αντίθετης επιστημονικής άποψης.

Δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου, όσες φορές όμως έχει τύχει να την ανοίξω σε ενημερωτικές εκπομπές τον τελευταίο καιρό βλέπω τους ίδιους δημοσιογράφους, με τους ίδιους «ειδικούς» (7-8 που ανακυκλώνονται στα ίδια κανάλια τους τελευταίους μήνες), τους  ίδιους κυβερνητικούς, να τρομοκρατούν, να πέφτουν σε αντιφάσεις, να καλλιεργούν τη διχόνοια και τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, να χαρακτηρίζουν τον οποιοδήποτε έχει απορίες ή αντιρρήσεις ως ψεκασμένους ή αρνητές της μάσκας!!! Μία λέει είναι η επιστημονική αλήθεια! Λες και μιλάνε για δόγμα!

Ειλικρινά τι είναι αυτό που ζούμε πλέον δεν ξέρω! Νομίζω πλέον ότι με αφορμή την πανδημία μετατρεπόμαστε σε μια αποστειρωμένη, απολυταρχική κοινωνία, μία δυστοπία.

 

 

Ναι πολύ καλό νέο. Λένε ότι θα το κάνουν πρώτοι οι υγειονομικοί. Είμαι περίεργη να δω τί ποσοστό των υγειονομικών θα το κάνουν. Το λέω γιατί από όσα έχω ακούσει οι υγειονομικοί είναι στις ομάδες στις οποίες προτείνεται το εμβόλιο της γρίπης και όμως έχουν χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Και το εμβόλιο της γρίπης κυκλοφορεί χρόνια. Αυτό που δεν θα έχει παρά λίγους μήνες δοκιμών θα δεχτούν να το κάνουν? Εκτός και αν γίνει υποχρεωτικό όπως είναι το εμβόλιο της γρίπης στις ΗΠΑ!

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

 

Αν είναι υποχρεωτικό ναι. Όπως όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια.

 

Αλλά μέχρι να βγει, μέχρι να εξασφαλιστεί η ποσότητα, μέχρι να αγοραστεί, μέχρι να μελετηθεί στη φάση της κυκλοφορίας, μέχρι να συσταθεί για ομάδες που (προς το παρόν) δεν το χρειάζονται και μέχρι να καταστεί και υποχρεωτικό, έχει πολύ ψωμί ακόμα. Δεν έχει λοιπόν και πολύ αξία να λέμε τώρα τι θα κάναμε τότε....τα δεδομένα εκείνη τη στιγμή θα είναι πολύ διαφορετικά. Είναι σα να συζητάμε αν θα πρέπει να γίνει lockdown το 2022. Άποψή μου πάντα. :)

 

Ελπίζω από τους υγειονομικούς να δούμε μια μεγάλη συμμετοχή, αν και αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα. Πρώτον διότι σε μερικές περιπτώσεις δε θα έχουν άλλη επιλογή παρά να το κάνουν, δεύτερον διότι ακόμα και στους υγειονομικούς αμφιβάλλω κατά πόσο κάθε γιατρός (δεν συμπεριλαμβάνω καν νοσηλευτές και παραιατρικά) μπορεί όντως να έχει τεκμηριωμένη άποψη αν δεν περάσει κάποιο ικανό διάστημα και αν η θέση του δεν του επιτρέπει να έχει άμεση εμπειρία ή έστω ενεργή πρόσβαση στη σχετική πληροφορία. Τρίτον, οι γιατροί δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού, αν σκεφτεί κανείς τον κίνδυνο στον οποίο εκτίθενται, αλλά και τις ανοσίες που αναπτύσσουν με τον καιρό...δηλαδή και όλοι να το κάνουν δε σημαίνει οτι το εμβόλιο είναι ούτε 100% ασφαλές για το γενικό πληθυσμό, ούτε και 100% απαραίτητο. Εάν ως γιατρός έχεις 95% πιθανότητα να κολλήσεις μία άγνωστη ασθένεια με άγνωστες μακροπρόθεσμες επιπτώσεις (που μόνο τώρα αρχίζουν και βγαίνουν....), τότε μάλλον υπάρχει αρκετό κέρδος να κάνεις ακόμα κι ένα πειραματικό εμβόλιο που έχει περάσει μόνο τις βασικές φάσεις ελέγχου (ουσιαστικά να συμμετάσχεις στις κλινικές έρευνες). Εάν όμως δε συχνάζεις σε νοσοκομεία, δουλεύεις από το σπίτι κλπ., τότε ανήκεις σε μία εντελώς διαφορετική κατηγορία. Το ίδιο ισχύει π.χ. για το εμβόλιο της γρίππης που μέχρι πρότινος έκαναν μόνο συγκεκριμένες ομάδες και δεν έγινε ποτέ υποχρεωτικό, ούτε καν φέτος που θα υπήρχαν αρκετά επιχειρήματα για να γίνει, αλλά και μεγάλο οικονομικό κίνητρο, αν πιστέψουμε την παραφιλολογία που λέει οτι όλα γίνονται για τις φαρμακευτικές. :P   Βέβαια για τη γρίππη υπάρχει μια τεράστια διαφορά σε σχέση με τον κορονοιό, που λέγεται Tamiflu. Δηλαδή ακόμη κι αν δεν κάνεις το εμβόλιο και κολλήσεις, υπάρχει ένα ακόμα δίχτυ προστασίας που δεν υπάρχει, σήμερα, στον κορονοιό. Αν κολλήσεις σήμερα κορονοιό, δεν υπάρχει καμία θεραπεία εκτός από νερό, depon και προσευχή....αν καταλήξεις στο νοσοκομείο θα σου δώσουν και μερικά πειραματικά κοκτέιλ που ίσως βοηθήσουν (και ίσως πάνω σε αυτά βασιστεί η μελλοντική θεραπεία τύπου Tamiflu.....αλλά ακόμα δεν είμαστε εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Όντως σχεδόν κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά το λοκ ντάουν. Όλοι όσοι έχω μιλήσει προσπαθούν να βρουν τρόπους να συνεχίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο φυσιολογικά. Στην πρώτη καραντίνα ήμασταν όλοι φοβισμένοι, δεν γνωρίζαμε τίποτα για τον ιό, ζούσαμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και τηρήσαμε τα μέτρα. Οι περισσότεροι όχι γιατί ήταν υποχρεωτικά αλλά γιατί το πιστεύαμε. Αυτή τη φορά ο κόσμος είναι μπερδεμένος και θυμωμένος.

Για αυτό προσπαθούν με αύξηση των προστίμων, με συνεχείς απειλές στα ΜΜΕ, με στοχοποίηση ομάδων, με φίμωση κάθε διαμαρτυρίας ή αντίθετης επιστημονικής άποψης.

Δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου, όσες φορές όμως έχει τύχει να την ανοίξω σε ενημερωτικές εκπομπές τον τελευταίο καιρό βλέπω τους ίδιους δημοσιογράφους, με τους ίδιους «ειδικούς» (7-8 που ανακυκλώνονται στα ίδια κανάλια τους τελευταίους μήνες), τους  ίδιους κυβερνητικούς, να τρομοκρατούν, να πέφτουν σε αντιφάσεις, να καλλιεργούν τη διχόνοια και τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, να χαρακτηρίζουν τον οποιοδήποτε έχει απορίες ή αντιρρήσεις ως ψεκασμένους ή αρνητές της μάσκας!!! Μία λέει είναι η επιστημονική αλήθεια! Λες και μιλάνε για δόγμα!

Ειλικρινά τι είναι αυτό που ζούμε πλέον δεν ξέρω! Νομίζω πλέον ότι με αφορμή την πανδημία μετατρεπόμαστε σε μια αποστειρωμένη, απολυταρχική κοινωνία, μία δυστοπία.

 

 

Ναι πολύ καλό νέο. Λένε ότι θα το κάνουν πρώτοι οι υγειονομικοί. Είμαι περίεργη να δω τί ποσοστό των υγειονομικών θα το κάνουν. Το λέω γιατί από όσα έχω ακούσει οι υγειονομικοί είναι στις ομάδες στις οποίες προτείνεται το εμβόλιο της γρίπης και όμως έχουν χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Και το εμβόλιο της γρίπης κυκλοφορεί χρόνια. Αυτό που δεν θα έχει παρά λίγους μήνες δοκιμών θα δεχτούν να το κάνουν? Εκτός και αν γίνει υποχρεωτικό όπως είναι το εμβόλιο της γρίπης στις ΗΠΑ!

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

Δεν μιλησαν για υποχρεωτικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

 

Εδώ δε θα φτάσει για ανθρώπους με μεγάλη ανάγκη για πολύ καιρό, σιγά μην γίνει και υποχρεωτικό για όσους δε θέλουν. Έχει πολύ μέλλον το εμβόλιο για να φτάσει μαζικά στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εδώ δε θα φτάσει για ανθρώπους με μεγάλη ανάγκη για πολύ καιρό, σιγά μην γίνει και υποχρεωτικό για όσους δε θέλουν. Έχει πολύ μέλλον το εμβόλιο για να φτάσει μαζικά στον κόσμο.

 

Σύμφωνα με το σχέδιο, τις προπαραγγελίες από ΕΕ και την κατανομή ανά χώρα, στην Ελλάδα θα δοθούν αρχικά, εφόσον όλα πάνε καλά, 1,6 εκ. εμβόλια τον Ιανουάριο - Φεβρουάριο (είναι το μερίδιο από τα πρώτα 50 εκ. που θα έρθουν στην ΕΕ). Λένε δημοσιεύματα ότι τα πρώτα αυτά εμβόλια θα πάνε σε υγειονομικούς, ηλικιωμένους, ευπαθείς ομάδες και παιδιά! Δεν ξέρω πόσο στέκουν αυτά και σίγουρα δεν φτάνουν για όλους αυτούς που αναφέρθηκαν τα 1,6 εκ εμβόλια. Αλλά μου έκανε εντύπωση που στη λίστα είναι και τα παιδιά που δεν έχουν θέμα. Βέβαια όλα αυτά είναι από δημοσιεύματα ξαναλέω.

Επίσης έχουν γίνει προπαραγγελίες και για άλλα εμβόλια που ετοιμάζονται από άλλες εταιρίες και που πιθανόν κάποια από αυτά θα είναι αποτελεσματικά. Οπότε μέσα στο 2021 ίσως να υπάρχει επάρκεια. 

Αλλά ναι το πιθανότερο θα είναι ότι δεν θα είναι υποχρεωτικό. Αλώστε δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν όλοι, νομίζω ότι με μια χ εμβολιακή κάλυψη χτίζεται ανοσία έτσι και αλλιώς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον οτι μιλάνε για 2 δόσεις, οπότε στην πρώτη παρτίδα μιλάμε για κάλυψη 800 χιλ. ατόμων και όχι 1,6 εκατομμυρίων, δηλαδή ένα 7-8% του πληθυσμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλώντας για υγειονομικούς, να πούμε ότι ακόμα και εκεί υπάρχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων που αντιμετωπίζουν τον Covid ως απλή ίωση ή ακόμα χειρότερα δεν πιστεύουν καν ότι υπάρχει και δύσκολα θα πείθονταν να εμβολιαστούν. 

Τα παιδιά, ειδικά τα μικρά, πιστεύω ότι δεν θα ανήκουν στα άτομα προτεραιότητας, με δεδομένο ότι φαίνεται να νοσούν ελαφρά και να μην είναι ιδιαίτερα μεταδοτικά. Με τα τώρα δεδομένα πάντα.

 

Σήμερα έμαθα ότι έκανε τακτικούς ελέγχους η αστυνομία (και τηλεφωνικά και με φυσική παρουσία) σε συναδέλφους και συγγενείς μου που νόσησαν, ώστε να διαπιστώσουν ότι όντως παραμένουν εντός οικίας. Το αστείο βέβαια ήταν ότι στους συγγενείς μου είχαν γράψει χωρίς δεκαδικό την ηλικία του μωρού (αντί για 1,5, 15) και έψαχναν τηλεφωνικά να επιβεβαιώσουν ότι είναι σπίτι. Μάλιστα πήραν τηλέφωνο την ώρα που το μωρό κοιμόταν και ρωτούσαν γιατί κοιμάται το δεκαπεντάχρονο στις 12 το πρωί :D 

Από την άλλη καλό είναι ότι υπάρχει έλεγχος γιατί σήμερα μου έλεγε συγγενής για γείτονα που νόσησε και αυτός και τα παιδιά του και κυκλοφορούσαν έξω άνετοι! 

Link to comment
Share on other sites

Χτες διαβασα ότι η σειρά θα είναι: υγειονομικοί κ σώματα ασφαλείας, ανοσοκατεσταλμένοι, ηλικιωμένοι, κ μετά άλλες κατηγορίες. 

 

Απο γιατρό στο φβ αυτό. Είναι λέει η οδηγία της Ευρωπαϊκης Επιτροπής. 

 

Τα παιδιά δεν θα είναι στους πρώτους σίγουρα. 
 

Κ όπως ελεγε κ ο Δαρζεντας ο παιδίατρος, μέχρι να φτάσει στα παιδιά θα είναι εξαιρετικά δοκιμασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωί μάθαμε ότι στο γραφείο μας στη Σουηδία, συνολικά 50-60 άτομα, αυτή τη στιγμή νοσούν γύρω στα 20 και οι οικογένειές τους. Οι περισσότεροι δεν πηγαίνουν στο γραφείο από πέρσυ την Άνοιξη, αν και γενικά κυκλοφορούν. Αρκετοί θεωρούν ότι κόλλησαν από το σχολείο γιατί πρώτα αρρώστησαν τα παιδιά. Το άσχημο είναι ότι 2 από αυτές τις οικογένειες είχαν περάσει επιβεβαιωμένα κορονοϊό και πέρσυ και μάλιστα μία συνάδελφος πέρασε 6 εβδομάδες πέρσυ με προβλήματα στην αναπνοή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σημερα το πρωί μάθαμε ότι στο γραφείο μας στη Σουηδία, συνολικά 50-60 άτομα, αυτή τη στιγμή νοσούν γύρω στα 20 και οι οικογένειές τους. Οι περισσότεροι δεν πηγαίνουν στο γραφείο από πέρσυ την Άνοιξη, αν και γενικά κυκλοφορούν. Αρκετοί θεωρούν ότι κόλλησαν από το σχολείο γιατί πρώτα αρρώστησαν τα παιδιά. Το άσχημο είναι ότι 2 από αυτές τις οικογένειες είχαν περάσει επιβεβαιωμένα κορονοϊό και πέρσυ και μάλιστα μία συνάδελφος πέρασε 6 εβδομάδες πέρσυ με προβλήματα στην αναπνοή.

Οντως.και στο βελγιο πολλοι κολλησαν από ασυμπτωματικα παιδια.οι γνωστοί μου είχαν παιδια δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια , τη γνώμη σας γιατί θα τρελαθώ. Ήρθε ενημέρωση από το σχολείο του παιδιού, ότι υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε γονέα παιδιού , άλλου τμήματος. Ενημέρωσαν λοιπόν, ότι το παιδί θα παραμείνει 2 βδομάδες σπίτι του και το τμήμα θα παραμείνει ανοιχτό! Πώς θα παραμείνει ανοιχτό?? Δεν ξέρουμε αν το παιδί είναι θετικό. Εάν είναι και έχει κολλήσει άλλα παιδάκια, θα το μεταφέρουν και στα άλλα! Τα τμήματα ενώνονται στο κήπο, στα μεσημεριανά εργαστήρια, στις δραστηριότητες κτλ. Είναι λάθος το σκεπτικό μου?? Σκέφτομαι να τους μιλήσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσια και αγόρια , τη γνώμη σας γιατί θα τρελαθώ. Ήρθε ενημέρωση από το σχολείο του παιδιού, ότι υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε γονέα παιδιού , άλλου τμήματος. Ενημέρωσαν λοιπόν, ότι το παιδί θα παραμείνει 2 βδομάδες σπίτι του και το τμήμα θα παραμείνει ανοιχτό! Πώς θα παραμείνει ανοιχτό?? Δεν ξέρουμε αν το παιδί είναι θετικό. Εάν είναι και έχει κολλήσει άλλα παιδάκια, θα το μεταφέρουν και στα άλλα! Τα τμήματα ενώνονται στο κήπο, στα μεσημεριανά εργαστήρια, στις δραστηριότητες κτλ. Είναι λάθος το σκεπτικό μου?? Σκέφτομαι να τους μιλήσω!

Ακολουθούν το νομο.με θετικο παιδι κλείνει το τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ακολουθούν το νομο.με θετικο παιδι κλείνει το τμήμα.

Ναι, δεν είπαν όμως ότι το παιδί έκανε τεστ και βγήκε αρνητικό. Είπαν απλά ότι θα παραμείνει στο σπίτι του. Δεν πρέπει να εξεταστεί το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, δεν είπαν όμως ότι το παιδί έκανε τεστ και βγήκε αρνητικό. Είπαν απλά ότι θα παραμείνει στο σπίτι του. Δεν πρέπει να εξεταστεί το παιδί?

Το ίδιο έγινε πριν απο 10 μέρες και σε εμάς.Γονέας παιδιού θετικός. Το παιδί λείπει ακόμα από το σχολείο. Επειδή δεν ενημερωθήκαμε για τίποτα άλλο, πήρα τηλ.

Μου είπαν λοιπόν ότι: Η στενή επαφή του κρούσματος είναι το παιδί του. Μόνο. Όχι κι άλλα παιδάκια από την τάξη. Επομένως, μένει το παιδί σπίτι. Το παιδί δεν κάνει τεστ, παρά μόνο αν εμφανίσει έστω ένα σύμπτωμα. Και έχουμε μείνει εκεί, άρα θεωρούμε ότι το παιδί δεν έχει εμφανίσει σύμπτωμα. 

Αν είναι ασυμπτωματικό το παιδί, που το θεωρώ πολύ πιθανό.. κάνουμε την προσευχή μας να μην έχει κολλήσει όλη την τάξη, και όχι μόνο...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Το ίδιο έγινε πριν απο 10 μέρες και σε εμάς.Γονέας παιδιού θετικός. Το παιδί λείπει ακόμα από το σχολείο. Επειδή δεν ενημερωθήκαμε για τίποτα άλλο, πήρα τηλ.

Μου είπαν λοιπόν ότι: Η στενή επαφή του κρούσματος είναι το παιδί του. Μόνο. Όχι κι άλλα παιδάκια από την τάξη. Επομένως, μένει το παιδί σπίτι. Το παιδί δεν κάνει τεστ, παρά μόνο αν εμφανίσει έστω ένα σύμπτωμα. Και έχουμε μείνει εκεί, άρα θεωρούμε ότι το παιδί δεν έχει εμφανίσει σύμπτωμα. 

Αν είναι ασυμπτωματικό το παιδί, που το θεωρώ πολύ πιθανό.. κάνουμε την προσευχή μας να μην έχει κολλήσει όλη την τάξη, και όχι μόνο...

 

Στενή επαφή το παιδί του, σύμφωνοι. Δεν πρέπει λοιπόν να εξεταστεί η στενή επαφη? Πόσο μάλλον που πηγαίνει σχολείο! Δεν είναι πιθανό κρούσμα το παιδί??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, δεν είπαν όμως ότι το παιδί έκανε τεστ και βγήκε αρνητικό. Είπαν απλά ότι θα παραμείνει στο σπίτι του. Δεν πρέπει να εξεταστεί το παιδί?

 

Κοίτα, επειδή έχουν υπάρξει κρούσματα και στο δικό μας σχολείο, το πρωτόκολλο είναι αυτό που σου είπαν. Το τμήμα δεν μπορεί να κλείσει αν δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε παιδί ή σε εκπαιδευτικό (στην τελευταία περίπτωση υπό προϋποθέσεις). 

 

Το σχολείο δεν έχει λόγο στο αν θα κάνει τεστ το παιδί, μόνο στο να μην το δεχτεί πίσω παρά μόνο αφού περάσει το χρονικό διάστημα που ορίζει το πρωτόκολλο. Παρόλα αυτά το πιθανότερο είναι ότι το παιδί θα κάνει τεστ, με πρωτοβουλία της οικογένειάς του, οπότε θα μάθετε.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς θα αποφασίσουν αν το παιδί θα κάνει ή όχι τεστ εφόσον δεν εμφανίζει συμπτώματα. Εδώ που τα λέμε το σωστό είναι να του κάνουν τεστ (εφόσον όλοι γνωρίζουμε πως πολλά παιδιά το περνούν ασυμπτωματικά), έτσι ώστε να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι στο σχολείο τι να κάνουν.

Εμάς είχε κολλήσει γονέας την άνοιξη και έκαναν τεστ στο παιδί, βγήκε αρνητικό, έγινε απολύμανση στο σχολείο...και μετά μας πρόλαβε η καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Κοίτα, επειδή έχουν υπάρξει κρούσματα και στο δικό μας σχολείο, το πρωτόκολλο είναι αυτό που σου είπαν. Το τμήμα δεν μπορεί να κλείσει αν δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε παιδί ή σε εκπαιδευτικό (στην τελευταία περίπτωση υπό προϋποθέσεις). 

 

Το σχολείο δεν έχει λόγο στο αν θα κάνει τεστ το παιδί, μόνο στο να μην το δεχτεί πίσω παρά μόνο αφού περάσει το χρονικό διάστημα που ορίζει το πρωτόκολλο. Παρόλα αυτά το πιθανότερο είναι ότι το παιδί θα κάνει τεστ, με πρωτοβουλία της οικογένειάς του, οπότε θα μάθετε.

Α! ναι! μας είπαν ότι το παιδί θα κάνει σίγουρα (ελπίζω) τεστ πριν επιστρέψει στο σχολείο. Ως τότε, αν δεν έχει σύμπτωμα δεν θα κάνει.

Εγώ αν μου τύχαινε αυτό θα έκανα σίγουρα σε όλους... Δεν ξέρω πώς μπορούν οι γονείς να κρατηθούν να μην κάνουν στο παιδί τους!

Για το παιδί δεν κάνει διαφορά, κλεισμένο θα είναι 14 μέρες έτσι κι αλλιώς. Αλλά θα ήθελα να ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Το ίδιο έγινε πριν απο 10 μέρες και σε εμάς.Γονέας παιδιού θετικός. Το παιδί λείπει ακόμα από το σχολείο. Επειδή δεν ενημερωθήκαμε για τίποτα άλλο, πήρα τηλ.

Μου είπαν λοιπόν ότι: Η στενή επαφή του κρούσματος είναι το παιδί του. Μόνο. Όχι κι άλλα παιδάκια από την τάξη. Επομένως, μένει το παιδί σπίτι. Το παιδί δεν κάνει τεστ, παρά μόνο αν εμφανίσει έστω ένα σύμπτωμα. Και έχουμε μείνει εκεί, άρα θεωρούμε ότι το παιδί δεν έχει εμφανίσει σύμπτωμα. 

Αν είναι ασυμπτωματικό το παιδί, που το θεωρώ πολύ πιθανό.. κάνουμε την προσευχή μας να μην έχει κολλήσει όλη την τάξη, και όχι μόνο...

 

 

Κανένα σχολείο δεν μπορεί να υποχρεώσει μαθητές να κάνουν τεστ. Ούτε μπορεί να αξιώσει πχ το παιδί να μην επιστρέψει μετά από το χρονικό διάστημα που προβλέπεται, αν δεν φέρει αρνητικό τεστ.

 

Κατά την γνώμη μου, επίσης, σχολεία που γνωστοποιούν κρούσματα στο οικογενειακό περιβάλλον μαθητών τους στους υπόλοιπους γονείς κινούνται στα όρια της νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Κοίτα, επειδή έχουν υπάρξει κρούσματα και στο δικό μας σχολείο, το πρωτόκολλο είναι αυτό που σου είπαν. Το τμήμα δεν μπορεί να κλείσει αν δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε παιδί ή σε εκπαιδευτικό (στην τελευταία περίπτωση υπό προϋποθέσεις). 

 

Το σχολείο δεν έχει λόγο στο αν θα κάνει τεστ το παιδί, μόνο στο να μην το δεχτεί πίσω παρά μόνο αφού περάσει το χρονικό διάστημα που ορίζει το πρωτόκολλο. Παρόλα αυτά το πιθανότερο είναι ότι το παιδί θα κάνει τεστ, με πρωτοβουλία της οικογένειάς του, οπότε θα μάθετε.

Μα συμφωνώ ότι δεν κλείνει το τμήμα λόγω γονέα. Το να μην είναι υποχρεωτικό όμως να εξεταστεί το παιδί, μου κάνει όσο δεν ξέρουμε, είμαστε ήσυχοι και συνεχίζουμε κανονικά. Δεν είμαι βέβαιη ότι οι γονείς θα κάνουν τεστ στο παιδί, διότι ούτως ή άλλως θα πρέπει α κάνει σε 2 βδομάδες.

Άρα μόνο σε μένα ακούγεται παράλογο, γιατί και με μια άλλη μαμά που μίλησα, cool ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα συμφωνώ ότι δεν κλείνει το τμήμα λόγω γονέα. Το να μην είναι υποχρεωτικό όμως να εξεταστεί το παιδί, μου κάνει όσο δεν ξέρουμε, είμαστε ήσυχοι και συνεχίζουμε κανονικά. Δεν είμαι βέβαιη ότι οι γονείς θα κάνουν τεστ στο παιδί, διότι ούτως ή άλλως θα πρέπει α κάνει σε 2 βδομάδες.

Άρα μόνο σε μένα ακούγεται παράλογο, γιατί και με μια άλλη μαμά που μίλησα, cool ήταν.

 

Να κάνει τεστ σε 2 εβδομάδες γιατί?

 

Εγώ όσες περιπτώσεις κρουσμάτων ξέρω, δεν υπήρξε κανένας που δεν έκανε τεστ στα παιδιά του, ιδιωτικά πάντα μιλάω, γιατί αν περιμένουμε από το Κράτος σωθήκαμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...