Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εμείς βέβαια πάμε το παιδθ στο σπίτι της γιαγιάς αλλά υποθέτω κάπως δικαιολογούμαστε σε περίπτωση ελέγχου... Βρε που μπλέξαμε εμείς που δεν τα στέλνουμε σχολείο :)

επιτρεπετε κ αυτο το ειπαν δεν ειναι μονο οσοι δουλευουν αλλα για να πας να κανεις εξωτερικες δουλειες αν δεν ειναι δυο ατομα στο σπιτι μπορεις να πας να αφησεις το παιδι σε συγγενικο προσωπο . δεν γινετε οσοι εχουν μωρα να κυκλοφορουν παραμασχαλα με το μωρο παντου αν ειναι μονοι τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μ αρέσει που στην προηγούμενη καραντίνα φοβόμασταν αν είναι παράνομο να περπατάει ένα παιδάκι στη γειτονιά ή να πεις καλημέρα στο γείτονα από το μπαλκονι. Κ τώρα απλώς κοιτάμε πώς θα βγαίνουμε απ το σπίτι να κάνουνε ο,τι επιτρέπεται ακόμα να κάνουμε. Δεν το λέω γθα κακό. Τον Μαρτη είχαμε πιστέψει όλοι τόσο πολύ, οι περισσότεροι όντως πιστεύαμε ότι αν προστατευτούμε δεν θα κολλήσουμε. τώρα που τα πράγματα είναι τρίς χειρότερα, έχουμε ήδη περάσει στη φάση που κάναμε ο,τι θεωρούσαμε σχετικά  ασφαλές ή αναγκαίο ή υποχρεωτικο,  με την επίγνωση  ταυτόχρονα ότι κανέναν δεν τον νοιάζει αν θα κολλησουμε, αρκεί να μην το πάθουμε όλοι μαζί.... Οπότετωρα νομίζω ότι κυρίως τα πρόστιμα για ηλίθιους λόγους μας απασχολούν. 

 

χτες πάντως που κατεβηκα για κάτι δουλειές, μου ήρθε να βαλω τα κλάματα. ένιωθα σαν να ετοιμαζόμουν να μπω φυλακή. Κ σκέφτομαι πώς τα φέρνει η ζωή, φοβόμουν ότι αν κάνω δεύτερο παιδί δεν θα αντέξω ξανά την κλεισούρα κ τη μοναξιά κ ήρθαν έτσι που ούτε δεύτερο παιδί καταφέραμε ούτε την κλεισούρα κ τη μοναξιά γλίτωσα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μ αρέσει που στην προηγούμενη καραντίνα φοβόμασταν αν είναι παράνομο να περπατάει ένα παιδάκι στη γειτονιά ή να πεις καλημέρα στο γείτονα από το μπαλκονι. Κ τώρα απλώς κοιτάμε πώς θα βγαίνουμε απ το σπίτι να κάνουνε ο,τι επιτρέπεται ακόμα να κάνουμε. Δεν το λέω γθα κακό. Τον Μαρτη είχαμε πιστέψει όλοι τόσο πολύ, οι περισσότεροι όντως πιστεύαμε ότι αν προστατευτούμε δεν θα κολλήσουμε. τώρα που τα πράγματα είναι τρίς χειρότερα, έχουμε ήδη περάσει στη φάση που κάναμε ο,τι θεωρούσαμε σχετικά  ασφαλές ή αναγκαίο ή υποχρεωτικο,  με την επίγνωση  ταυτόχρονα ότι κανέναν δεν τον νοιάζει αν θα κολλησουμε, αρκεί να μην το πάθουμε όλοι μαζί.... Οπότετωρα νομίζω ότι κυρίως τα πρόστιμα για ηλίθιους λόγους μας απασχολούν. 

 

χτες πάντως που κατεβηκα για κάτι δουλειές, μου ήρθε να βαλω τα κλάματα. ένιωθα σαν να ετοιμαζόμουν να μπω φυλακή. Κ σκέφτομαι πώς τα φέρνει η ζωή, φοβόμουν ότι αν κάνω δεύτερο παιδί δεν θα αντέξω ξανά την κλεισούρα κ τη μοναξιά κ ήρθαν έτσι που ούτε δεύτερο παιδί καταφέραμε ούτε την κλεισούρα κ τη μοναξιά γλίτωσα....

αυτο με την απομονωση το εχω νιωσει κ.εγω ελεγα τωρα που ειναι 2 χρονων να αρχισω να ξανοιγομαι κ.εγω κ ηρθε ο κορονοιος . κ δευτερο παιδι δεν ξερω αν θα αντεξω κ αλλη κλεισουρα πραγματικα!!! ευτυχως να λες που ειστε σε νησι! κ εγω αν υπηρχε ενας παιδιατρος στο δικο μου νησι θα πηγαινα εκει εστω κ δυο ανθρωπους που θα εβλεπα καλητερα απο εδω ... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Έσπερος said:

Μ αρέσει που στην προηγούμενη καραντίνα φοβόμασταν αν είναι παράνομο να περπατάει ένα παιδάκι στη γειτονιά ή να πεις καλημέρα στο γείτονα από το μπαλκονι. Κ τώρα απλώς κοιτάμε πώς θα βγαίνουμε απ το σπίτι να κάνουνε ο,τι επιτρέπεται ακόμα να κάνουμε. Δεν το λέω γθα κακό. Τον Μαρτη είχαμε πιστέψει όλοι τόσο πολύ, οι περισσότεροι όντως πιστεύαμε ότι αν προστατευτούμε δεν θα κολλήσουμε. τώρα που τα πράγματα είναι τρίς χειρότερα, έχουμε ήδη περάσει στη φάση που κάναμε ο,τι θεωρούσαμε σχετικά  ασφαλές ή αναγκαίο ή υποχρεωτικο,  με την επίγνωση  ταυτόχρονα ότι κανέναν δεν τον νοιάζει αν θα κολλησουμε, αρκεί να μην το πάθουμε όλοι μαζί.... Οπότετωρα νομίζω ότι κυρίως τα πρόστιμα για ηλίθιους λόγους μας απασχολούν. 

 

χτες πάντως που κατεβηκα για κάτι δουλειές, μου ήρθε να βαλω τα κλάματα. ένιωθα σαν να ετοιμαζόμουν να μπω φυλακή. Κ σκέφτομαι πώς τα φέρνει η ζωή, φοβόμουν ότι αν κάνω δεύτερο παιδί δεν θα αντέξω ξανά την κλεισούρα κ τη μοναξιά κ ήρθαν έτσι που ούτε δεύτερο παιδί καταφέραμε ούτε την κλεισούρα κ τη μοναξιά γλίτωσα....

Αρχικά να πω ότι διαβάζω όσα γράφετε για το τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται και σας στέλνω την συμπαράσταση μου. 

Αυτό με την κλεισούρα, που εντάξει μήνυμα δεν στέλνω, αλλά ούσα έγκυος και για διάφορους αλλούς λόγους την δεδομένη στιγμή φοβάμαι πολύ να μην κολλήσω και μόνο βόλτες στην φύση πάω με τα παιδιά πουθενά αλλού, και σκέφτομαι το ίδιο! Ότι με τέτοια προετοιμασία που έχω κάνει δεν θα έχω θέμα όταν γεννηθεί το τρίτο. Εξπέρ στην κοινωνική απομόνωση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με μικρό μωρό μου φαίνεται λιγότερη κοινωνική απομόνωση απ'οσο με νήπιο. Γιατί με το μωρό αρχικά έρχονται όλοι να σας δουν και μετά πας όπου θες με όποιον θες κι αυτό κοιμαται στο καρότσι. Και γενικά πας και σε μαγαζιά και καροτσαδες να βλέπεις βιτρίνες κλπ. Ενώ με νήπιο πρέπει να πηγαίνεις σε κούνιες και τέτοια. Στην περίπτωσή μας βέβαια όταν ήταν 9 μηνών άρχισε ο κορωνοϊος και λίγο πριν μετακομίσαμε μακριά από όλους σε μέρος χωρίς μαγαζιά, οπότε παίζει ρόλο κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν βάλεις παροχή βοήθειας σε ρωτάνε πού πας ακριβώς; δλδ θες χαρτι ότι πας στον κύριο τάδε που μένει εκεί κ έχει αυτό το θέμα; Η νταντά μας μάλλον φοβάται πολύ κ τη βλέπω διστακτική. 

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιος έλεγχος γινόταν σίγουρα στην τελική τελική καραντίνα που ήταν ανήμερα Πάσχα νομίζω κ δεν θυμάμαι ποια άλλη μέρα. Σε συνόδευαν μέχρι εκεί που πήγαινες για να δουν αν ισχύει ότι όντως υπάρχει θέμα υγείας γιατί τότε μόνο για λόγο υγείας έβγαινες. Τώρα για αυτή την πιο "λάιτ" καραντίνα δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αν βάλεις παροχή βοήθειας σε ρωτάνε πού πας ακριβώς; δλδ θες χαρτι ότι πας στον κύριο τάδε που μένει εκεί κ έχει αυτό το θέμα; Η νταντά μας μάλλον φοβάται πολύ κ τη βλέπω διστακτική. 

Δε θες χαρτί, αλλά πρέπει να μπορείς να πεις πού πας και γιατί, και μπορούν να διασταυρώσουν.

Λογικά το "πηγαίνω να βοηθήσω τη φίλη μου με το μωρό, γιατί πρέπει να εργαστεί" στέκει μεν, αλλά ναι, μπορεί να έρθουν μέχρι το σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δε θες χαρτί, αλλά πρέπει να μπορείς να πεις πού πας και γιατί, και μπορούν να διασταυρώσουν.

Λογικά το "πηγαίνω να βοηθήσω τη φίλη μου με το μωρό, γιατί πρέπει να εργαστεί" στέκει μεν, αλλά ναι, μπορεί να έρθουν μέχρι το σπίτι σου.

κι εγω για κάτι τέτοιο λέω. δηλαδή αν πει ότι βοηθάει μια οικογένεια με το παιδί, επώνυμα, και πού μένουμε, κ τη βεβαίωση κίνησης τη δική μας, υπάρχει περίπτωση να τη γράψουν; Επειδή δεν είναι παροχή βοήθειας σε άτομο που δεν αυτοεξυπηρετειται; ή επειδή είναι σαν δουλειά αλλά δεν λέει ότι είναι δουλειά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγω για κάτι τέτοιο λέω. δηλαδή αν πει ότι βοηθάει μια οικογένεια με το παιδί, επώνυμα, και πού μένουμε, κ τη βεβαίωση κίνησης τη δική μας, υπάρχει περίπτωση να τη γράψουν; Επειδή δεν είναι παροχή βοήθειας σε άτομο που δεν αυτοεξυπηρετειται; ή επειδή είναι σαν δουλειά αλλά δεν λέει ότι είναι δουλειά; 

Πιο πιθανό το βλέπω να σας κάνει κάποιος μια καταγγελία στο ΙΚΑ/εφορία αν είναι μικρό το μέρος, αλλά γιατί δεν παίρνετε απλά τηλέφωνο το αστυνομικό τμήμα να σας πουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Πιο πιθανό το βλέπω να σας κάνει κάποιος μια καταγγελία στο ΙΚΑ/εφορία αν είναι μικρό το μέρος, αλλά γιατί δεν παίρνετε απλά τηλέφωνο το αστυνομικό τμήμα να σας πουν;

Μα δεν θα πει ότι πληρώνεται. Μπορεί να το κάνει αφιλοκερδως. Εμένα μου έχουν κρατήσει το μωρό φίλες αφιλοκερδως και φαντάζομαι γενικά συμβαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μα δεν θα πει ότι πληρώνεται. Μπορεί να το κάνει αφιλοκερδως. Εμένα μου έχουν κρατήσει το μωρό φίλες αφιλοκερδως και φαντάζομαι γενικά συμβαίνει 

Ε ναι για αφιλοκερδώς λέμε. εκείνη όντως λέει να ρωτήσει την αστυνομία. εγω νομίζω ότι όσο πιο πολλά ρωτάς, δείχνεις ένοχος...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε ναι για αφιλοκερδώς λέμε. εκείνη όντως λέει να ρωτήσει την αστυνομία. εγω νομίζω ότι όσο πιο πολλά ρωτάς, δείχνεις ένοχος...

Γιατι να μη ρωτήσει; Θα τη συλλάβουν από το τηλέφωνο γιατί ζήτησε πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και θα πάρει στην αστυνομία να πει ότι δουλεύει μαύρα; Ή θα πει κι εκεί ότι το προσέχει αφιλοκερδώς;

Αν δεν πιάσει από το τηλέφωνο το αφιλοκερδώς, δε θα πιάσει ούτε από κοντά, οπότε γιατί να μην το δοκιμάσει πρώτα τηλεφωνικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ε ναι για αφιλοκερδώς λέμε. εκείνη όντως λέει να ρωτήσει την αστυνομία. εγω νομίζω ότι όσο πιο πολλά ρωτάς, δείχνεις ένοχος...

γενικα κ να ρωτησει δυσκολο να πιστεψει καποιος οτι σου προσεχουν το παιδι καθε μερα αφιλοκερδος... το θεμα ειναι ποιον θα συναντησεις εκεινη την ωρα κ αν εχει ορεξη να σε εξηπηρετησει. δηλαδη κ η αστυνομια δεν νομιζω οτι θα την κατατοπισει . εγω περσι που ηθελα να φυγω κ ειχα παρει σε τρια αστυνομικα  τμηματα τηλεφωνο αλλα νταλον μου ειπαν.... τελικα υπηρχε λυση πολυ απλη... 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν δεν πιάσει από το τηλέφωνο το αφιλοκερδώς, δε θα πιάσει ούτε από κοντά, οπότε γιατί να μην το δοκιμάσει πρώτα τηλεφωνικά;

η αστυνομια στανταρ θα πει οχι... παιδια εγω περσι που εφυγα λογο πριν ληξει η καραντινα ολα τα αστυνομικα τμηματα μου ειπαν οχι δεν μπορεις να φυγεις με κανενα τροπο.... τελικα πηρα βεβαιωση απτον δημο οτι εχω σπιτι κ μενω αλλου γιατι οντως αλλου εμενα απλα δεν ειχα αλλαξει την δηλωση μου κ λυθηκε το θεμα κ περασα 10 ελενχους απο αστυνομικους.. 

δεν βγαζεις ακρη απλα ... 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση στα μυνήματα που διαβάζω η αυστηρότητα και η συχνότητα που αναφέρεται στους ελέγχους. Προσωπικά τους είδα χθες το πρωί που βγήκα για λίγο περπάτημα στη γειτονιά μου, ειχαν σταματήσει απλά για να πάρουν. . κουλούρια δεν είδα να ελέγχουν κανέναν, ούτε από γνωστούς εδώ κοντά έχει τύχει να ακούσω για ελέγχους και στην προηγούμενη καραντίνα, και μένω Αττική. Μια φορά μόνο πέτυχα ένα μπλόκο την προηγούμενη φορά πηγαίνοντας λαϊκή με το αυτοκίνητο γιατί δεν έχει πολύ κοντά στο σπίτι, ούτε τότε με σταμάτησαν. Μπορεί να μην έχει τύχει τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

η αστυνομια στανταρ θα πει οχι... παιδια εγω περσι που εφυγα λογο πριν ληξει η καραντινα ολα τα αστυνομικα τμηματα μου ειπαν οχι δεν μπορεις να φυγεις με κανενα τροπο.... τελικα πηρα βεβαιωση απτον δημο οτι εχω σπιτι κ μενω αλλου γιατι οντως αλλου εμενα απλα δεν ειχα αλλαξει την δηλωση μου κ λυθηκε το θεμα κ περασα 10 ελενχους απο αστυνομικους.. 

δεν βγαζεις ακρη απλα ... 

Ναι, αλλά η Έσπερος ζει σε νησί, κυριολεκτικά αυτοί που θα ρωτήσουν στο τηλέφωνο είναι και αυτοί που θα κάνουν τους ελέγχους. Δεν είναι χιλιάδες αστυνομικοί για να έχει ο καθένας άλλη γραμμή από τον ανώτερό του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι, αλλά η Έσπερος ζει σε νησί, κυριολεκτικά αυτοί που θα ρωτήσουν στο τηλέφωνο είναι και αυτοί που θα κάνουν τους ελέγχους. Δεν είναι χιλιάδες αστυνομικοί για να έχει ο καθένας άλλη γραμμή από τον ανώτερό του.

χωρις συγγενικη σχεση θελει μονιμο χαρτι απο την αστυνομια οχι απλα τηλεφωνικη ενημερωση. γιατι ετσι κ εγω δηλωνω οτι παω στην αλλη ακρη της αττικης στην ταδε φιλη μου για βοηθεια.... 

κ χωρις συγγενικη σχεση δυσκολα θα δωθει χαρτι... 

πιο πιθανο να μην πει τιποτα κ να δηλωσει βολτα στην εξοχη παρα να παρει τηλεφωνα κ να ρωταει κ μετα να πει τι? προφορικα μου ειπαν οκ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

χωρις συγγενικη σχεση θελει μονιμο χαρτι απο την αστυνομια οχι απλα τηλεφωνικη ενημερωση. γιατι ετσι κ εγω δηλωνω οτι παω στην αλλη ακρη της αττικης στην ταδε φιλη μου για βοηθεια.... 

κ χωρις συγγενικη σχεση δυσκολα θα δωθει χαρτι... 

πιο πιθανο να μην πει τιποτα κ να δηλωσει βολτα στην εξοχη παρα να παρει τηλεφωνα κ να ρωταει κ μετα να πει τι? προφορικα μου ειπαν οκ?

Κι εγω αυτό φοβάμαι, ότι από τηλεφώνου μπορεί να πουν όχι κ έτσι να μην έρχεται, ενώ αν έρχεται με κάποιο χαρτι από εμάς, να μην την πιάσουν ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγω αυτό φοβάμαι, ότι από τηλεφώνου μπορεί να πουν όχι κ έτσι να μην έρχεται, ενώ αν έρχεται με κάποιο χαρτι από εμάς, να μην την πιάσουν ποτέ. 

 

Aν είστε σε περπατήσιμη απόσταση, απλά δηλώνει ότι πάει βόλτα.

Αν είστε κοντά σε μαγαζιά, ότι πάει στο μπακάλη.

Αν θέλει αμάξι και δεν έχει κάποιο μαγαζί εκεί κοντά, αυτό δε δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγω αυτό φοβάμαι, ότι από τηλεφώνου μπορεί να πουν όχι κ έτσι να μην έρχεται, ενώ αν έρχεται με κάποιο χαρτι από εμάς, να μην την πιάσουν ποτέ. 

οι ελενχοι γινονται συνηθως σε μεγαλους δρομους που μπορει να ενωνουν μεγαλα χωρια πολεις κτλ. δεν θα βγει ο αστυνομικος στην γειτονια σου να ψαξει αν πας στο μπακαλικο η να περπατησεις δυο δρομους... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα είτε ότι πάω για ψώνια, είτε ότι πάω για βοήθεια, είτε ότι έχω βγει για ατομική άσκηση, όχι με μήνυμα, με χαρτί. 
 

Στατιστικα μιλώντας άντε να την σταματήσουν 0-1 φορές....

 

Εμένα στην Αθήνα πέρυσι με σταμάτησαν μόνο 1 φορά με το αυτοκίνητο στην Ομόνοια, καθώς πήγαινα στην δουλειά.

 

Απο την άλλη, αν φοβάται τόσο πολύ ώστε είναι διατεθειμένη να μείνει χωρίς εισόδημα, θα είναι δεκτική ισως να δουλέψει με λίγο λιγότερα και εργόσημο για αυτό το καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ θα έβαζα είτε ότι πάω για ψώνια, είτε ότι πάω για βοήθεια, είτε ότι έχω βγει για ατομική άσκηση, όχι με μήνυμα, με χαρτί. 

Δεν εχει καποια διαφορα το μηνυμα απο το χαρτι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δήλωνα βοήθεια παντως, γιατί αν πεις βόλτα ή ψώνια μπορεί να σε πετύχουν να μπαίνεις ή βγαίνεις από το άλλο σπιτι. Πάντως πέρσι ο άντρας μου που διένυε μια απόσταση σχεδόν τη μισή Αθηνα δεν πέτυχε ούτε μια φορά έλεγχο.

 

Just now, ninaki80 είπε:

χωρις συγγενικη σχεση θελει μονιμο χαρτι απο την αστυνομια οχι απλα τηλεφωνικη ενημερωση. γιατι ετσι κ εγω δηλωνω οτι παω στην αλλη ακρη της αττικης στην ταδε φιλη μου για βοηθεια.... 

κ χωρις συγγενικη σχεση δυσκολα θα δωθει χαρτι... 

πιο πιθανο να μην πει τιποτα κ να δηλωσει βολτα στην εξοχη παρα να παρει τηλεφωνα κ να ρωταει κ μετα να πει τι? προφορικα μου ειπαν οκ?

 

Δεν γράφει πουθενά το νούμερο 4 ότι η βοήθεια είναι σε συγγενη. Η συγγενική σχέση έχει να κάνει μόνο με το πόσοι είναι στο αυτοκίνητο και με το να πηγαινοφερνεις το σύζυγο ή το παιδί σε δουλειά/σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...