Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Αυτό πιστεύω ότι ισχύει. πχ για τη μάσκα έξω είχα διαβάσει ότι βασικά γίνεται να εγγυηθεί ότι θα τη φοράνε τουλάχιστον μέσα, πχ να μην μπαίνουν σε ενα μαγαζί δήθεν για ένα λεπτό να αφήσουν μια παραγγελία επειδή ξέχασαν τη μάσκα. Το οποίο δεβ είναι παράλογο. Εμείς στο σχολείο είχαμε πει τα παιδιά να βγάζουν τη μάσκα αφού βγουν από την αίθουσα κ τις σκάλες κ τους διαδρόμους (στη σκάλα όντως υπάρχει συνωστισμός). Κι όμως δεν το κάνουν, ενώ μέσα στην τάξη δεν διαμαρτύρονται ούτε ζητάνε να πάρουν αέρα, με το που βγουν, τη βγάζουν κ πλέον κάποιοι την αφήνουν στο θρανίο. 

 

Ομως ειεθδη ζούμε στην Ελλάδα, μπορεί ο σερβιτόρος με τη μάσκα σκουλαρίκι να μην φάει πρόστιμο, αλλά να φάω εγω που θαχταΐζω τη γάτα στο διπλανό άδειο οικόπεδο. 

 

Το σωστό είναι να φάτε και οι δύο. Ωστόσω, θα ξαναπώ οτι πολύ περισσότερο εσύ, ως πελάτης, έχεις τη δυνατότητα να επιβάλλεις στο σερβιτόρο να φοράει τη μάσκα (εφ'όσον δεν το κάνει η συνείδησή του), αλλά και το αφεντικό του. Το οτι τρεις άνθρωποι δε βρίσκουν ένα τρόπο να επιβάλλουν το αυτονόητο, σε κοινωνικό επίπεδο, είναι το πρόβλημα και όχι οτι δεν υπάρχουν αρκετοί αστυνομικοί να βάλουν πρόστιμα. Όλοι οι αστυνομικοί της χώρας είναι, περίπου ένας για 200 πολίτες...και βάζω και τους γραφιάδες μέσα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Chrysoum said:

Εγώ ενα από τα πράγματα που είδα στην Ελλάδα είναι ότι σε χώρους εστίασης φορούσαν την μάσκα όταν πήγαιναν το φαγητό στο τραπέζι και τις περισσότερες κάτω από την μύτη και μετά την έβγαζαν. Αυτό δεν είναι τηρω τα μέτρα! Επίσης ξέρω κόσμο που έχει συμπτώματα και δεν πάει να κάνει τεστ γιατί, "τι θα κλειστουμε 2 βδομάδες μέσα τώρα;" ας μην κοροιδευομαστε, υπάρχουν όντως πολίτες που ακολουθούν τα μέτρα, αλλά όχι η πλειοψηφία. 

Στην Σουηδία όταν πήγα μέσα Σεπτεμβρίου δεν είχαν καν μέτρα! Εκτός από κάτι σημάδια στο σούπερ μάρκετ να θυμούνται να κρατούν απόσταση, οπότε τι να τηρήσουν; παρόλα αυτά, εάν τους επέβαλαν μέτρα που έπρεπε να τηρήσουν, η πλειοψηφία θα τα τηρούσε χωρίς γκρίνια. 

Εκεί που καταλήγω, γιατι όντως θεωρώ πολλά μέτρα στην Ελλάδα υπερβολικά, είναι ότι δεν υπάρχει λογική. Ούτε από πολλούς πολίτες που θεωρούν ότι μπορούν να κάνουν ότι νομίζουν και να μην εφαρμόζουν τον νόμο εάν δεν τους αρέσει, ούτε και από το κράτος που εφαρμόζει υπερβολικά μέτρα με σκοπό να τηρηθούν κάποια από αυτά ίσως; πράγματικα δεν ξέρω τι να πω 

 ναι ισχύει ήταν απίστευτα εκνευριστικό, βασικά οι δύο κατηγορίες επαγγελματιων που συστηματικά δεν φορούσαν μάσκα ήταν οι εργαζόμενοι στην εστίαση (προφανώς όχι όλοι, ανάλογα το μέρος που θα πας) και οι αστυνομικοί. Στην εστίαση έχουν συμμορφωθει, αστυνομικό δεν έχω δει να φοράει προσωπικά ποτέ. Ο κόσμος γενικά όμως έχει συμμορφωθει πάρα πολύ με τα μέτρα που ξανάσημειώνω είναι πολύ αυστηροτερα από τις περισσότερες χώρες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το σωστό είναι να φάτε και οι δύο. Ωστόσω, θα ξαναπώ οτι πολύ περισσότερο εσύ, ως πελάτης, έχεις τη δυνατότητα να επιβάλλεις στο σερβιτόρο να φοράει τη μάσκα (εφ'όσον δεν το κάνει η συνείδησή του), αλλά και το αφεντικό του. Το οτι τρεις άνθρωποι δε βρίσκουν ένα τρόπο να επιβάλλουν το αυτονόητο, σε κοινωνικό επίπεδο, είναι το πρόβλημα και όχι οτι δεν υπάρχουν αρκετοί αστυνομικοί να βάλουν πρόστιμα. Όλοι οι αστυνομικοί της χώρας είναι, περίπου ένας για 200 πολίτες...και βάζω και τους γραφιάδες μέσα....

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι ουτε οι πολίτες έχουν εμπιστοσύνη στο κράτος, ούτε το κράτος στους πολίτες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μα και στην Ελλάδα τηρηθηκε το lockdown όλοι το αναγνωρίζουν αυτό. Γιαυτό μετά το πέρας του είχαμε σχεδόν μηδαμινα κρούσματα 

 

Ναι, η διαφορά είναι μετά το lockdown εδώ πήραμε μία νέα δέσμη μέτρων που τηρείται απαρέγκλιτα έκτοτε. Πέντε πράγματα, ουσιαστικά:

  • μάσκα (εφ'όσον δε μπορεί να τηρηθεί η απόσταση)
  • χέρια
  • απόσταση
  • αυτο-απομόνωση με το πρώτο σύμπτωμα
  • ιχνηλάτηση

 

Για όλους και παντού.

 

Στην Ελλάδα, μετά το lockdown, ήταν σα να μη συνέβη ποτέ τίποτα, παρ'ολο που, αν δεν κάνω λάθος, τα μέτρα ατομικής προστασίας συνέχισαν να είναι υποχρεωτικά. Σε καλό εστιατόριο με σέρβιρε τύπος που σχεδόν έφτυνε στο φαί μου......στην εκκλησία ερχόταν ο παππούς με βήχα και φλέμματα χωρίς μάσκα.....στις οικογενειακές συναθροίσεις ήταν όλοι στην κοσμάρα τους με αγκαλιές και φιλιά. Επίσης έλαβα αρκετές προσκλήσεις για πολυπληθείς γάμους....μόνο μία γνωστή μου έκανε την "υπέρβαση" να παντρευτεί με 20 άτομα κι αυτό επειδή ένιωσε προσωπικά υπεύθυνη να μη θέσει κανέναν σε κίνδυνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Φυσικά και δεν το ξέρεις. Παίρνεις ως δεδομένο το χειρότερο, ότι δηλαδή είσαι ασυμπτωματικός εσύ και οι γύρω σου. Αν λοιπόν στρέψεις το πρόσωπο από τον συνάνθρωπο σου που φορά μάσκα (και που ούτως ή άλλως έχεις σε μια λογική απόσταση), κατεβάσεις τη μάσκα (με τον σωστό τρόπο), πιείς δεν βηξεις-φτερνιστείς-φυσήξεις την μύτη σου-αγγίξεις το πρόσωπο σου κλπ, την ανεβάσεις και συνεχίσεις με την ζωή σου, πως ακριβώς κινδυνεύεις ή αποτελείς κίνδυνο;

Με τα χέρια σου έχεις ακουμπήσει εκτός από τα ρούχα σου, το παγκάκι, κάποιο πόμολο ή ακόμα και το ποτήρι του καφέ σου ή το πακέτο με τα τσιγάρα, το οποίο έχει ακουμπήσει κάποιος άλλος πριν από εσένα ο οποίος δεν έχει πλύνει τα χέρια του ή έφτυσε πάνω του (κλπ κλπ κλπ), τα μικρόβια μεταφέρονται στα χέρια σου και από εκεί στη μάσκα σου και εσύ τα αναπνέεις! Τόσο απλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το σωστό είναι να φάτε και οι δύο. Ωστόσω, θα ξαναπώ οτι πολύ περισσότερο εσύ, ως πελάτης, έχεις τη δυνατότητα να επιβάλλεις στο σερβιτόρο να φοράει τη μάσκα (εφ'όσον δεν το κάνει η συνείδησή του), αλλά και το αφεντικό του. Το οτι τρεις άνθρωποι δε βρίσκουν ένα τρόπο να επιβάλλουν το αυτονόητο, σε κοινωνικό επίπεδο, είναι το πρόβλημα και όχι οτι δεν υπάρχουν αρκετοί αστυνομικοί να βάλουν πρόστιμα. Όλοι οι αστυνομικοί της χώρας είναι, περίπου ένας για 200 πολίτες...και βάζω και τους γραφιάδες μέσα....

 

Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας:

Μένω δίπλα σε στενό συγγενή εισαγγελέα. Ο άνθρωπος είναι απίστευτα προκλητικά ενοχλητικός, απίστευτη φασαρία εν ώρα κοινής ησυχίας, και πάρτυ στον καιρό του λοκντάουν. Δεν ξέρω πόσες φορές έχουμε καλέσει την αστυνομία, αλλά δεν ήρθε ποτέ. Περιπολικό με καθυστέρηση δύο ωρών έχει έρθει όταν ο εν λόγω κύριος έβρισε και απείλησε για ώρα γείτονα, και η αστυνομία δεν είδε κάτι μεμπτό και απλά ξαναέφυγε.

 Αστυνομικό τμήμα πολύ κοντά δεν υπάρχει, υπάρχει όμως πολυσύχναστη πλατεία όπου ανά πάσα στιγμή υπάρχουν αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες, συχνά και περιπολικό. Στην πλατεία υπάρχουν μαγαζιά παντός είδους και κάποια με τραπεζοκαθίσματα. Η αστυνομία έχει επιβάλει πρόστιμα για μη σωστή χρήση μάσκας σε υπαλλήλους ψιλικατζίδικου, για μη τήρηση αποστάσεων στην ουρά μπακάλικου, για μη χρήση μάσκας στο δρόμο σε περαστικούς κλπ,  αλλά το ένα μαγαζί που συνήθως γίνεται ο χαμός και μέχρι και σήμερα έχει τραπέζια κολλητά το ένα στο άλλο και ορθίους, ε, εκεί η αστυνομία δε βλέπει τίποτα, μα τίποτα.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν φτάνει το προσωπικό της αστυνομίας, το θέμα είναι ποιον γνωστό έχεις και πιθανότατα και ποιον πληρώνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ναι, η διαφορά είναι μετά το lockdown εδώ πήραμε μία νέα δέσμη μέτρων που τηρείται απαρέγκλιτα έκτοτε. Πέντε πράγματα, ουσιαστικά:

  • μάσκα (εφ'όσον δε μπορεί να τηρηθεί η απόσταση)
  • χέρια
  • απόσταση
  • αυτο-απομόνωση με το πρώτο σύμπτωμα
  • ιχνηλάτηση

 

Για όλους και παντού.

 

Στην Ελλάδα, μετά το lockdown, ήταν σα να μη συνέβη ποτέ τίποτα, παρ'ολο που, αν δεν κάνω λάθος, τα μέτρα ατομικής προστασίας συνέχισαν να είναι υποχρεωτικά. Σε καλό εστιατόριο με σέρβιρε τύπος που σχεδόν έφτυνε στο φαί μου......στην εκκλησία ερχόταν ο παππούς με βήχα και φλέμματα χωρίς μάσκα.....στις οικογενειακές συναθροίσεις ήταν όλοι στην κοσμάρα τους με αγκαλιές και φιλιά. Επίσης έλαβα αρκετές προσκλήσεις για πολυπληθείς γάμους....μόνο μία γνωστή μου έκανε την "υπέρβαση" να παντρευτεί με 20 άτομα κι αυτό επειδή ένιωσε προσωπικά υπεύθυνη να μη θέσει κανέναν σε κίνδυνο.

 

Αποσα αναφέρεις όμως μόνο οι εργαζόμενοι στην εστίαση ήταν υποχρεωμένοι να φορούν μάσκα. Όλα τα άλλα ήταν επιτρεπτα. Ο πολίτης, εφόσον του δώσει το κράτος το all clear, κάνει αυτα που επιτρέπονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 ναι ισχύει ήταν απίστευτα εκνευριστικό, βασικά οι δύο κατηγορίες επαγγελματιων που συστηματικά δεν φορούσαν μάσκα ήταν οι εργαζόμενοι στην εστίαση (προφανώς όχι όλοι, ανάλογα το μέρος που θα πας) και οι αστυνομικοί. Στην εστίαση έχουν συμμορφωθει, αστυνομικό δεν έχω δει να φοράει προσωπικά ποτέ. Ο κόσμος γενικά όμως έχει συμμορφωθει πάρα πολύ με τα μέτρα που ξανάσημειώνω είναι πολύ αυστηροτερα από τις περισσότερες χώρες 

Έλα μου ντε.Τους βλέπεις τους αστυνομικούς σε μπουλουκια είτε στο δρόμο για οποιοδήποτε περιστατικό κ δεν φορούν.

Προχθές τους ειδα μονο να φορουν.

Αδιανόητο.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας:

Μένω δίπλα σε στενό συγγενή εισαγγελέα. Ο άνθρωπος είναι απίστευτα προκλητικά ενοχλητικός, απίστευτη φασαρία εν ώρα κοινής ησυχίας, και πάρτυ στον καιρό του λοκντάουν. Δεν ξέρω πόσες φορές έχουμε καλέσει την αστυνομία, αλλά δεν ήρθε ποτέ. Περιπολικό με καθυστέρηση δύο ωρών έχει έρθει όταν ο εν λόγω κύριος έβρισε και απείλησε για ώρα γείτονα, και η αστυνομία δεν είδε κάτι μεμπτό και απλά ξαναέφυγε.

 Αστυνομικό τμήμα πολύ κοντά δεν υπάρχει, υπάρχει όμως πολυσύχναστη πλατεία όπου ανά πάσα στιγμή υπάρχουν αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες, συχνά και περιπολικό. Στην πλατεία υπάρχουν μαγαζιά παντός είδους και κάποια με τραπεζοκαθίσματα. Η αστυνομία έχει επιβάλει πρόστιμα για μη σωστή χρήση μάσκας σε υπαλλήλους ψιλικατζίδικου, για μη τήρηση αποστάσεων στην ουρά μπακάλικου, για μη χρήση μάσκας στο δρόμο σε περαστικούς κλπ,  αλλά το ένα μαγαζί που συνήθως γίνεται ο χαμός και μέχρι και σήμερα έχει τραπέζια κολλητά το ένα στο άλλο και ορθίους, ε, εκεί η αστυνομία δε βλέπει τίποτα, μα τίποτα.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν φτάνει το προσωπικό της αστυνομίας, το θέμα είναι ποιον γνωστό έχεις και πιθανότατα και ποιον πληρώνεις.

 

Στα μαγαζιά νομιζω οτι παιζει πολυ η πληρωμή.Ειδικα στην επαρχία.Εκει που έχουμε το εξοχικό κάνει μπαμ αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Με τα χέρια σου έχεις ακουμπήσει εκτός από τα ρούχα σου, το παγκάκι, κάποιο πόμολο ή ακόμα και το ποτήρι του καφέ σου ή το πακέτο με τα τσιγάρα, το οποίο έχει ακουμπήσει κάποιος άλλος πριν από εσένα ο οποίος δεν έχει πλύνει τα χέρια του ή έφτυσε πάνω του (κλπ κλπ κλπ), τα μικρόβια μεταφέρονται στα χέρια σου και από εκεί στη μάσκα σου και εσύ τα αναπνέεις! Τόσο απλά!

Μα για αυτό είπα με καθαρά χέρια η μετατόπιση της μάσκας, από το κατάλληλο σημείο και χωρίς να έρχονται σε επαφή με το εσωτερικό.

Όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος για να κάνει "διάλειμμα μάσκας" το οποίο είναι ασφαλές (υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν), επιτρέπεται έως και επιβάλλεται ανα περιπτώσεις.

 

Τέλοσπάντων, για να μην κουράζω, εάν ξέρεις που, πότε και πως να μετακινήσεις την μάσκα, είναι ασφαλές. Αν όχι, δεν είναι. Και φυσικά έχεις δίκιο, στην πράξη δεν είναι εύκολο.

 

Ωστόσο, πραγματικά εάν είμασταν άνθρωποι και περιβαλλόμασταν από ανθρώπους, που τους απασχολεί ειλικρινά το πως φορώντας μάσκα μπορούν να πιουν μια ρουφηξιά καφέ με "άσηπτους χειρισμούς", οι οποίοι επιπλέον είναι ασυμπτωματικοί, πραγματικά δεν θα είμασταν στην κατάσταση που είμαστε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Μα για αυτό είπα με καθαρά χέρια η μετατόπιση της μάσκας, από το κατάλληλο σημείο και χωρίς να έρχονται σε επαφή με το εσωτερικό.

Όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος για να κάνει "διάλειμμα μάσκας" το οποίο είναι ασφαλές (υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν), επιτρέπεται έως και επιβάλλεται ανα περιπτώσεις.

 

Τέλοσπάντων, για να μην κουράζω, εάν ξέρεις που, πότε και πως να μετακινήσεις την μάσκα, είναι ασφαλές. Αν όχι, δεν είναι. Και φυσικά έχεις δίκιο, στην πράξη δεν είναι εύκολο.

 

Ωστόσο, πραγματικά εάν είμασταν άνθρωποι και περιβαλλόμασταν από ανθρώπους, που τους απασχολεί ειλικρινά το πως φορώντας μάσκα μπορούν να πιουν μια ρουφηξιά καφέ με "άσηπτους χειρισμούς", οι οποίοι επιπλέον είναι ασυμπτωματικοί, πραγματικά δεν θα είμασταν στην κατάσταση που είμαστε τώρα.

Ακριβώς λοιπόν επειδή πρέπει να πάρεις  όλες αυτές τις προφυλαξεις είναι ακόμα πιο παράλογη έως και επικίνδυνη η επιβολή μάσκας στα νήπια. Εξάλλου την άνοιξη αυτό ήταν το μότο, ότι η μάσκα αντενδεικνυται στον γενικό πληθυσμό και κάνει περισσότερο κακό παρα καλό γιατί δεν είναι εκπαιδευμενο στη σωστή χρήση της όπως οι χειρουργοι και το λοιπό υγειονομικο προσωπικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Μα για αυτό είπα με καθαρά χέρια η μετατόπιση της μάσκας, από το κατάλληλο σημείο και χωρίς να έρχονται σε επαφή με το εσωτερικό.

Όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος για να κάνει "διάλειμμα μάσκας" το οποίο είναι ασφαλές (υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν), επιτρέπεται έως και επιβάλλεται ανα περιπτώσεις.

 

Τέλοσπάντων, για να μην κουράζω, εάν ξέρεις που, πότε και πως να μετακινήσεις την μάσκα, είναι ασφαλές. Αν όχι, δεν είναι. Και φυσικά έχεις δίκιο, στην πράξη δεν είναι εύκολο.

 

Ωστόσο, πραγματικά εάν είμασταν άνθρωποι και περιβαλλόμασταν από ανθρώπους, που τους απασχολεί ειλικρινά το πως φορώντας μάσκα μπορούν να πιουν μια ρουφηξιά καφέ με "άσηπτους χειρισμούς", οι οποίοι επιπλέον είναι ασυμπτωματικοί, πραγματικά δεν θα είμασταν στην κατάσταση που είμαστε τώρα.

Είναι τελείως λάθος αυτό που περιγράφεις. Στο πηγούνι σου και παντού πάνω σου, υπαρχουν μικροοργανισμοί. Με το να μετακινείς τη μάσκα, απλά τους βοηθάς να εισέλθουν μέσα σου. Επιπλέον, το δ/μα μάσκας δεν είναι "κατεβάζω τη μάσκα ή την κάνω σκουλαρίκι για λίγη ώρα". Είναι "βγάζω την χρησιμοποιημένη μάσκα, ξεσκαω και φοράω καινούργια". Αυτό και μόνο αυτό. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος, είναι επικίνδυνο και δεν πρέπει να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Είναι τελείως λάθος αυτό που περιγράφεις. Στο πηγούνι σου και παντού πάνω σου, υπαρχουν μικροοργανισμοί. Με το να μετακινείς τη μάσκα, απλά τους βοηθάς να εισέλθουν μέσα σου. Επιπλέον, το δ/μα μάσκας δεν είναι "κατεβάζω τη μάσκα ή την κάνω σκουλαρίκι για λίγη ώρα". Είναι "βγάζω την χρησιμοποιημένη μάσκα, ξεσκαω και φοράω καινούργια". Αυτό και μόνο αυτό. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος, είναι επικίνδυνο και δεν πρέπει να γίνεται.

Ακριβώς έτσι είναι βασικά. Το πρβλ βέβαια είναι ότι αυτό προϋποθέτει ότι ο καθένας αλλάζει περίπου 10-20 μάσκες την ημέρα, το οποίο δε γίνεται πρακτικά. Πώς λοιπόν ειναι δυνατόν επιστήμονες να δίνουν οδηγίες για διάλειμμα μάσκας κ λοιπές αστείες καταστάσεις όταν αυτομάτως καταργείται το νόημα της χρήσης της;

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

αυτο-απομόνωση με το πρώτο σύμπτωμα

Σε αυτή τη χώρα με τους τόσο ώριμους κ πολιτισμένους κατοίκους, τι ακριβώς προβλέπεται για να λείψεις από την εργασθα σου με το πρώτο σύμπτωμα και ποσο εύκολα σου κάνουν τεστ;

 

Ξερεις τι προβλέπεται σ αυτή τη χώρα με τους ανώριμους κ κακομαθημένους κατοίκους; 

Εγω που είμαι ΔΥ άρα δεν έχω θέμα αδειών, αν ανεβάσω πυρετό κ έχω πονόλαιμο, μπορώ να κάτσω σπίτι μια μέρα με υπεύθυνη δήλωση. Αλλιώς χαρτι γιατρού. Ο ιδιώτης όχι πάνω από 3 μέρες, επθσης ο αγροτικοός γιατρός όχι πάνω από 3 μέρες. Τώρα όμως κανένας ιδιώτης δεν βλέπει ασθενή με πυρετό κ πονόλαιμο. Άρα παρακαλάω για ψεύδη γνωμάτευση ότι με εξέτασε (δεν μπορεί να δώσει χαρτι ότι μου έδωσε οδηγίες από τηλεφώνου). ή προσπαθώ να μου κάνουν τεστ, που δεν είναι εγγυημένο πρώτον κ δεύτερον δεν σου το κάνουν από την πρώτη μέρα πυρετού. Εμένα κ έδωσαν χαρτι για τη μέρα που με εξέτασαν, που δεν ήταν όμως η πρώτη μέρα που έκατσα σπίτι, αλλά δεν μπορούσαν να καλύψουν αναδρομικά κ την προηγούμενη, οπότε πήρα με υπεύθυνη δήλωση (που δικαιούμαι δυο το χρόνο, άρα θα μπορούσα να τις είχα εξαντλήσει κ να μην έχω κ να ζητήσω αναδρομικά κανονική που τυπικα είναι παράνομο γιατί αυτή τη ζητάς πριν κ φαίνονται από το πρωτόκολλο οι ημερομηνιες). Αυτά έγιναν μεσοβδόμαδα κ έτσι δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω. 

αυτά όλα στον εργαζόμενο που παίρνει εύκολα άδειες. 

 

Για τους μαθητες προβλέπεται διαγραφή απουσιών αν μπει σε καραντίνα ως στενή επαφή, αν περιμένει αποτελέσματα τεστ, κ τίποτα άλλο. Δηλαδή αν μείνει μια βδομάδα σπίτι, στο Γυμνάσιο θα πάρει 32 απουσίες κ στο Λύκειο 35, με όριο τις 114. Αν αυτό γίνει τρεις φορές μέσα στη χρόνια ο μαθητής κινδυνεύει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Είναι τελείως λάθος αυτό που περιγράφεις. Στο πηγούνι σου και παντού πάνω σου, υπαρχουν μικροοργανισμοί. Με το να μετακινείς τη μάσκα, απλά τους βοηθάς να εισέλθουν μέσα σου. Επιπλέον, το δ/μα μάσκας δεν είναι "κατεβάζω τη μάσκα ή την κάνω σκουλαρίκι για λίγη ώρα". Είναι "βγάζω την χρησιμοποιημένη μάσκα, ξεσκαω και φοράω καινούργια". Αυτό και μόνο αυτό. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος, είναι επικίνδυνο και δεν πρέπει να γίνεται.

 

Καταρχήν δεν είπα ότι την ακουμπάς στο πηγούνι σου ή οπουδήποτε αλλού στο πρόσωπο. Μπορείς κρατώντας το ένα λάστιχο να την απομακρύνεις από το στόμα και σε δευτερόλεπτα να την επαναφέρεις.

Τώρα εάν ακουμπήσει στο πρόσωπο σου, το οποίο δεν έχεις ακουμπήσει με βρώμικα χέρια, δεν έχει έρθει σε επαφή με χώρο βεβαρημένο και δεν έχεις λόγο να πιστεύεις ότι έχει ψεκαστεί από κορωνοσταγονίδια (διότι τηρείς τις αποστάσεις, δεν φτερνίστηκε/έβηξε κανείς μπροστά σου, ο συνομιλητής σου φοράει σωστά την μάσκα του), ναι υπάρχει η πιθανότητα να επιμολυνθείς από κάτι που φέρεις ήδη (πχ το συνηθέστερο - σταφυλόκοκκο) πάντως όχι από κορωνοϊο.

 

Just now, maripoz είπε:

Ακριβώς λοιπόν επειδή πρέπει να πάρεις  όλες αυτές τις προφυλαξεις είναι ακόμα πιο παράλογη έως και επικίνδυνη η επιβολή μάσκας στα νήπια. Εξάλλου την άνοιξη αυτό ήταν το μότο, ότι η μάσκα αντενδεικνυται στον γενικό πληθυσμό και κάνει περισσότερο κακό παρα καλό γιατί δεν είναι εκπαιδευμενο στη σωστή χρήση της όπως οι χειρουργοι και το λοιπόν υγειονομικο προσωπικο

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ειδικά για τα νήπια. Συμφωνώ 100%.

Λούζονται τα δικά μας χάλια.

Πάντως πίστεψε με, δεν είναι "όλες αυτές οι προφυλάξεις". Είναι συγκεκριμένα πράγματα που κάθε άνθρωπος από μια ηλικία κι επάνω μπορεί να κατανοήσει και να εφαρμόσει (σταδιακά όλο και πιο επιτυχημένα). Το ξέρω διότι έχω εργαστεί με άσηπτους χειρισμούς κι έχω διδάξει και σχετικά. Το θέμα είναι α) ποιος ασχολήθηκε πραγματικά να εξηγήσει αυτά τα βασικά και να γίνουν συνείδηση στον κόσμο; Και β) ποιός ασχολήθηκε να μάθει; Εδώ αναρωτιόμαστε εάν στην πεζοπορία στο βουνό, μόνοι κατάμονοι στην ερημιά, θα φάμε πρόστιμο αν δεν φοράμε μάσκα.

 

Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου πάντως το παλεύουν να τους μεταδόσουν 2πράγματα. Και τα παιδιά είναι δεκτικά, ασχέτως αν στην πράξη δεν τα πολυκαταφέρνουν. Τουλάχιστον έχουν μάτια κι αυτιά ανοιχτά. Σε αντίθεση με εμάς τους ενήλικες.

 

Και ξανά λέω. Ο πλανήτης έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει όχι γιατί άνθρωποι που τηρούσαν τα μέτρα έκαναν διάλειμματα μάσκας με απρόσεκτους χειρισμούς. Αλλά επειδή, "ο κορωνοϊός είναι μια γρίπη, από καρκίνο-κάπνισμα-τροχαία πεθαίνουν περισσότεροι", "όσοι πέθαναν από κορωνοϊό ήταν άρρωστοι έτσι κι αλλιώς", "εμάς δεν μας πιάνει" και ο αντίποδας "αν είναι να πάω από κορωνοϊό, ας πάω, όλοι από κάτι θα πάμε, μη με ζαλίζεις", "θέλουν οι ισχυροί να μας κάνουν πειραματόζωα και να μας υποδουλώσουν", "εγώ δεν έχω αρρωστήσει 30χρόνια, τι μας λες τώρα;!", "οι ευπαθείς να αμπαρρωθούν, οι υπόλοιποι την ζωή μας όπως πριν", "θα πάω για δουλειά με πυρετό και βήχα και δεν θα φοράω μάσκα ούτε θα πλύνω χέρια (γιατί δεν ξέρω ή δεν με νοιάζει)" και η ακόμη χειρότερη version "θα πάω για καφέ/ποτό/βόλτα με την παρέα κι ας έχω συμπτώματα (γιατί σιγά τώρα πως κάνεις έτσι)".

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Ναι αν μπορούσε να την κάνει να σταματήσει να κλαίει θα ήταν καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν μπορεί η δεν το προσπαθεί ιδιαίτερα.. Ελπίζω σε λίγο καιρό όταν την ξανά πάω να είναι συνεργάσιμη γιατί την τελευταία φορά δεν ήθελε καν να κάτσει χωρίς εμένα, της έλεγα κ ότι θα την περιμένω απ' έξω να σχολιάσει αλλά ήταν ανένδοτη. Κάποιες φορές νομίζω ότι κλαίει γιατί ξέρει ότι έτσι θα την πάρω, είναι χειριστικη. Όταν την παίρνω ξεχνάει κατευθείαν το κλάμα κ αρχίζει να παίζει μια χαρά

 

 Οταν ξαναρχισετε, σε συννενοηση με την δασκάλα στην αρχη, θα μπορουσες να πας μαζί της λίγο πιο νωρίς πριν την υποδοχή για να μπείτε μαζί και να "παίξετε". Έτσι θα νιώσει οικεια στο χώρο, θα δει τι θα μπορούσε να κάνει, θα έχει μία καλή ανάμνηση. Τις επόμενες μέρες θα της πεις να μπει να σου κάνει μία ζωγραφιά να την βαλετε στο δωμάτιο της ή στο ψυγείο πχ. Μετά να μείνει λίγο ακόμα να ζωγραφίσει κ να παίξει με τα τουβλάκια. Βήμα βήμα με υπομονή. Πρέπει και ή δασκάλα να βρει τον τρόπο να την κάνει να ξεχαστεί. Εκείνη έχει το μεγαλύτερο ρόλο κλειδί για να εντάξει την μικρή σου στην τάξη. Εσύ δεν είσαι καν εκεί. 

 

  Τα παραπάνω κάναμε εμείς στην αρχή της χρόνιας κατά την προσαρμογη, τώρα δεν ξερω αν γίνεται να εφαρμοστούν. Δεν πετυχαμε ακόμα να προσαρμοστεί πληρως, πισωγυριζουμε με τις ασθένειες. Δεν είναι καθόλου εύκολο να κάνεις ενα παιδί που δεν θέλει, να πάει σχολείο, σίγουρα παίζει ρόλο που είναι τα μικρότερα αλλά ελπίζω με υπομονή να τα καταφέρουμε.

 

 

 

Και μία ερωτηση διαφορετικη προς όλους: οι παρουσιαστες, δημοσιογράφοι και λοιποί στης τηλεόρασης γιατί δεν φοράνε μάσκα? Δεν είναι υποχρεωτική για όλους μέσα έξω? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 Οταν ξαναρχισετε, σε συννενοηση με την δασκάλα στην αρχη, θα μπορουσες να πας μαζί της λίγο πιο νωρίς πριν την υποδοχή για να μπείτε μαζί και να "παίξετε". Έτσι θα νιώσει οικεια στο χώρο, θα δει τι θα μπορούσε να κάνει, θα έχει μία καλή ανάμνηση. Τις επόμενες μέρες θα της πεις να μπει να σου κάνει μία ζωγραφιά να την βαλετε στο δωμάτιο της ή στο ψυγείο πχ. Μετά να μείνει λίγο ακόμα να ζωγραφίσει κ να παίξει με τα τουβλάκια. Βήμα βήμα με υπομονή. Πρέπει και ή δασκάλα να βρει τον τρόπο να την κάνει να ξεχαστεί. Εκείνη έχει το μεγαλύτερο ρόλο κλειδί για να εντάξει την μικρή σου στην τάξη. Εσύ δεν είσαι καν εκεί. 

 

  Τα παραπάνω κάναμε εμείς στην αρχή της χρόνιας κατά την προσαρμογη, τώρα δεν ξερω αν γίνεται να εφαρμοστούν. Δεν πετυχαμε ακόμα να προσαρμοστεί πληρως, πισωγυριζουμε με τις ασθένειες. Δεν είναι καθόλου εύκολο να κάνεις ενα παιδί που δεν θέλει, να πάει σχολείο, σίγουρα παίζει ρόλο που είναι τα μικρότερα αλλά ελπίζω με υπομονή να τα καταφέρουμε.

 

 

 

Και μία ερωτηση διαφορετικη προς όλους: οι παρουσιαστες, δημοσιογράφοι και λοιποί στης τηλεόρασης γιατί δεν φοράνε μάσκα? Δεν είναι υποχρεωτική για όλους μέσα έξω? 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τις εφαρμόσω, ελπίζω να δεχτεί κ η δασκάλα...

 

Όσο για την ερώτηση σου, κανονικά θα έπρεπε. Απλά ίσως σε πολλές εκπομπές κάνουν συνέχεια τεστ, τουλάχιστον οι άνθρωποι μπροστά από τις κάμερες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Και μία ερωτηση διαφορετικη προς όλους: οι παρουσιαστες, δημοσιογράφοι και λοιποί στης τηλεόρασης γιατί δεν φοράνε μάσκα? Δεν είναι υποχρεωτική για όλους μέσα έξω

Θεωρητικά όταν τηρούνται οι αποστάσεις και τα λοιπά μέτρα (άνευ συμπτωμάτων όλοι, υγεινή ατομική και χώρου, κλπ) δεν χρειάζεται μάσκα. Όταν δεν τηρούνται αποστάσεις ή δεν μπορούν να τηρηθούν τα μέτρα λόγω τοποθεσίας-ρεπορτάζ, κλπ, υποχρεωτικά μάσκα. Επιπλέον, πολλά άτομα που εργάζονται στην τηλεόραση κι ερχονται σε επαφή με κίσμο, κάνουν προληπτικά τεστ με μεγάλη συχνότητα (κι ανά 3 μέρες έχω ακούσει!).

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Θεωρητικά όταν τηρούνται οι αποστάσεις και τα λοιπά μέτρα (άνευ συμπτωμάτων όλοι, υγεινή ατομική και χώρου, κλπ) δεν χρειάζεται μάσκα. Όταν δεν τηρούνται αποστάσεις ή δεν μπορούν να τηρηθούν τα μέτρα λόγω τοποθεσίας-ρεπορτάζ, κλπ, υποχρεωτικά μάσκα

Η καθολικα υποχρεωτική μάσκα δεν νομίζω πως συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστασεις κτλ. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν βεβαιωσεις γιατρου. Δεν το γράφω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου προφανως αλλά για να τονίσω τις αντιφάσεις στην κατάσταση. Είναι νόμος κράτους λοιπόν που ή τηλεόραση (μέσον που επηρρεάζει τόσο κόσμο) παραβαίνει? Έχει λογική? Και ύστερα παρανομει ή @Έσπερος αν βγει ένα μέτρο απ την αυλή της στην εξοχή χωρίς μάσκα για να ταισει την γάτα? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Η καθολικα υποχρεωτική μάσκα δεν νομίζω πως συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστασεις κτλ. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν βεβεωσεις γιατρου. Δεν το γράφω για να αντιπαράθεσω μαζί σου αλλά για να τονίσω τις αντιφάσεις στην κατάσταση. Είναι νόμος κράτους λοιπόν που ή τηλεόραση (μέσον που επηρρεάζει τόσο κόσμο) παραβαίνει? Έχει λογική? Και ύστερα παρανομει ή @Έσπερος αν βγει ένα μέτρο απ την αυλή της στην εξοχή χωρίς μάσκα για να ταισει την γάτα? :shock:

Ο παρουσιαστής δεν φοράει, οι περιστασιακοί καλεσμένοι φορούν όπως κ οι τεχνικοί. Ίσως έχει σχέση κ με την ανάγνωση των χειλιών από άτομα με προβλήματα ακοής. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο παρουσιαστής δεν φοράει, οι περιστασιακοί καλεσμένοι φορούν όπως κ οι τεχνικοί. Ίσως έχει σχέση κ με την ανάγνωση των χειλιών από άτομα με προβλήματα ακοής. 

Αυτό έχει λογική σαν επιχείρημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σε αυτή τη χώρα με τους τόσο ώριμους κ πολιτισμένους κατοίκους, τι ακριβώς προβλέπεται για να λείψεις από την εργασθα σου με το πρώτο σύμπτωμα και ποσο εύκολα σου κάνουν τεστ;

 

Καλό θα ήταν να μην το λες ειρωνικά διότι η αλήθεια είναι ότι λόγω της αμεσοδημοκρατίας και των συλλόγων, ο Ελβετός πολίτης διαθέτει την κρίση και την ωριμότητα να συμμετέχει με το σωστό τρόπο στην κοινότητά του, αντί να κράζει από τον καναπέ, περιμένοντας άδειες και επιδόματα. Γι'αυτό και είναι πολύ δύσκολο να γίνεις πολιτικός εδώ εάν δεν είσαι ψύχραιμος, επαγγελματίας και ρεαλιστής. Το ακριβώς αντίθετο από το τσίρκο μεντράνο που βλέπω, δυστυχώς, στην ελληνική τηλεόραση. Αλλά κι αυτούς ρε παιδιά κάποιος τους έστειλε εκεί που είναι..τι, όχι;

 

Αυτό που "προβλέπεται" για τα κρούσματα στον εργασιακό χώρο είναι κάτι που πηγάζει επίσης από την κοινή λογική και λέει οτι ο επιχειρηματίας έχει πρώτος συμφέρον να στείλει ένα ύποπτο περιστατικό σε τηλε-εργασία ή στο σπίτι, προτού αναγκαστεί να τους στείλει όλους. Το τεστ δεν είναι υποχρεωτικό, εφ'όσον απομονώνεσαι, αποφασίζει ο γιατρός σου αν θα το κάνεις ή όχι. Φυσικά ο Έλληνας επιχειρηματίας, επίσης κομμάτι εκ της σαρκός μας, θα προτιμήσει να κολλήσουν οι πάντες παρά να στείλει κάποιον για τηλε-εργασία.....γιατί είναι πανέξυπνος και "πονηρεμένος" κατά βάθος, όπως και όλοι οι Έλληνες που έχουν λύση και απάντηση σε όλα τα προβλήματα που υπάρχουν. :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Η καθολικα υποχρεωτική μάσκα δεν νομίζω πως συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστασεις κτλ. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν βεβαιωσεις γιατρου. Δεν το γράφω για να αντιπαράθεσω μαζί σου αλλά για να τονίσω τις αντιφάσεις στην κατάσταση. Είναι νόμος κράτους λοιπόν που ή τηλεόραση (μέσον που επηρρεάζει τόσο κόσμο) παραβαίνει? Έχει λογική? Και ύστερα παρανομει ή @Έσπερος αν βγει ένα μέτρο απ την αυλή της στην εξοχή χωρίς μάσκα για να ταισει την γάτα? :shock:

Όχι δεν συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστάσεις. "Μάσκα όλοι και παντού". Γιατί; Διότι όταν η οδηγία ήταν "Μάσκα σε εσωτερικούς χώρους και σε εξωτερικούς σε κατάσταση συγχρωτισμού - όταν δεν τηρούνται αποστάσεις" (το λογικό δηλαδή) ο x την ερμήνευε μάσκα όταν είμαστε πάνω από 10 άτομα κάτω από 10 δεν είναι συγχρωτισμός. Ο y φόραγε προσωπίδα/μάσκα και την ανεβο-κατέβαζε στην κουζίνα με τους μάγειρες και μετά στην σάλα να σερβίρει τους πελάτες. Ο z στην ουρά για καφέ κολλητά με τον μπρος και τον πίσω δεν φόραγε μάσκα γιατί δεν χρειαζόταν αφού ήταν σε εξωτερικό χώρο. Ο w με την παρέα έξω διαλυόταν το βράδυ και το πρωί φόραγε μάσκα στο metro. Κλπ κλπ κλπ.

Οπότε αφού δεν είναι το άτομο σε θέση να κρίνει που, πότε και πως να κινηθεί με ασφάλεια για τον εαυτό του και τους γύρω του... δεεεν γενικότερα... σου λέει φόρα μάσκα παντού και συνεχώς... δηλαδή αγγίξαμε το παράλογο. Όπως και με το μήνυμα για έξοδο στο lockdown ένα πράγμα. Και... και... και

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Η καθολικα υποχρεωτική μάσκα δεν νομίζω πως συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστασεις κτλ. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν βεβαιωσεις γιατρου. Δεν το γράφω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου προφανως αλλά για να τονίσω τις αντιφάσεις στην κατάσταση. Είναι νόμος κράτους λοιπόν που ή τηλεόραση (μέσον που επηρρεάζει τόσο κόσμο) παραβαίνει? Έχει λογική? Και ύστερα παρανομει ή @Έσπερος αν βγει ένα μέτρο απ την αυλή της στην εξοχή χωρίς μάσκα για να ταισει την γάτα? :shock:

 

Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις που ενδεχομένως καλύπτουν νομότυπα αυτό που περιγράφεις:

 

Quote

καθίσταται υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς όπου υπάρχουν περισσότερα του ενός ατόμων και σε όλους τους εξωτερικούς χώρουςκαθώς και τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς (ταξί, λεωφορεία, κοκ).

Από την πιο πάνω ρύθμιση, εξαιρούνται τα ακόλουθα:

  • Οικίες,
  • Άτομα που ενεργά πίνουν ή τρώνε,
  • Άτομα που ταξιδεύουν με προσωπικό όχημα μόνοι ή με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς τους (περιλαμβανομένων των ανήλικων τέκνων),
  • Άτομα κατά τη διάρκεια άθλησης/σωματικής άσκησης (π.χ. γυμναστήρια, σχολές χορού, κτλ),
  • Ψήστες/μάγειρες, μόνο κατά τη διάρκεια ψησίματος,
  • Άτομα με ειδικές γνωσιακές ικανότητες/ψυχικές/αναπτυξιακές διαταραχές που δεν συμμορφώνονται με την εφαρμογή μάσκας,
  • Άτομα με σοβαρό νευρολογικό/νευρομυϊκό νόσημα που δεν τους επιτρέπει να χειριστούν τη μάσκα, και
  • Άτομα με ανατομικές γναθοπροσωπικές παραλλαγές/δυσμορφίες ή/και τραυματισμό.

 

Στο δεύτερο bold, ας πούμε, περιλαμβάνονται και όλοι οι ιερείς και ψάλτες κατά τη διάρκεια μιας ακολουθίας. Συνεπώς όταν λένε οτι δεν υποχρεούνται να φοράνε μάσκα, έχουν δίκιο. Το αν είναι λογικό, είναι άλλη ιστορία. :)

 

Θεωρώ οτι οι παρουσιαστές είτε εμπίπτουν στο πρώτο bold λόγω χωροταξίας του studio (που ενδεχομένως διασφαλίζει οτι είναι μόνοι τους σε κάτι που θεωρείται κλειστός χώρος), είτε εμπίπτουν στο δεύτερο, ως επαγγελματίες με ειδικές γνωσιακές ικανότητες.

 

Παρεμπιπτόντως από το παραπάνω γίνεται και ξεκάθαρο οτι δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να φοράνε μάσκες άτομα της ίδιας οικογένειας στο αυτοκίνητο, κάτι που λανθασμένα ειπώθηκε σε προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Η καθολικα υποχρεωτική μάσκα δεν νομίζω πως συνοδεύεται με διευκρινήσεις για αποστασεις κτλ. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν βεβαιωσεις γιατρου. Δεν το γράφω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου προφανως αλλά για να τονίσω τις αντιφάσεις στην κατάσταση. Είναι νόμος κράτους λοιπόν που ή τηλεόραση (μέσον που επηρρεάζει τόσο κόσμο) παραβαίνει? Έχει λογική? Και ύστερα παρανομει ή @Έσπερος αν βγει ένα μέτρο απ την αυλή της στην εξοχή χωρίς μάσκα για να ταισει την γάτα? :shock:

Έχεις δίκιο σε αυτό, απ' τη στιγμή που λένε ότι πρέπει όλοι σε εσωτερικό κ εξωτερικό χώρο να φοράνε θα έπρεπε κ αυτοί ακόμα κ αν κάθε μέρα κάνουν τεστ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...